Blauwkras wil samen met 'zondagvliegers' Uiteenlopende reacties op Wim Zomers Woyzeck' Leiden vroeger en nu (7) Postduifvereniging vijftig jaar Hoorzitting Man (24) neergestoken in Haarlemmerstraat DE TWAALF GEZWORENEN ACTIE OM JONGE ZEEHOND TE REDDEN Kom morgenavond eens praten over een goedbetaalde baan bij Laurens MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 LEIDEN LEIDEN De Leidse postdui venvereniging De Blauwkras gaf Baterdag een receptie in het An- tonius clubhuis ter gelegenheid van haar vijftigjajrig jubileum. De vereniging, die reeds sinds 1922 actief deelneemt in het „Leddsche postduifwezen", blijkt een zeer stabiele gemeenschap te zijn, die faillisementen en fusies van an dere verenigingen overleefde. Op het ogenblik bestaat er weer een grote belangstelling voor het za- terdagvliegen. Toch wilde de voorzitter van De Blauwkras, J. Steenbergen er geen geheim van maken, dat hij het bijzonder op prijs zou stellen als in wat nauwer verband zou kunnen wor den samengewerkt met de zoge naamde zondagsvliegers. Deze rijn ondergebracht in het L.C.C., hetgeen staat voor Leidse con- oourscommissie. i' Onder degenen, die het woord voerden op de druk bezochte recep tie. bevonden zich o.a. de voorzitter van de concours commissie Leiden en omstreken (CCLO), de heer v. Dok- r kuim, en de heer v. d. Pluym, lid van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenliefhebtoers. Op uitnodiging van de voorzitter van de vereniging, was ook gevraagd te komen de enige nog levende van de zes oprichters van de vereniging, 83-jarige P. van der Leek, die de postduiverenigingen Het Oosten en vereniging een beker met inscriptie, De Zwaluw, aanbood. Bloemstukken kwamen er in grote getalen, onder meer gegeven door de Strijkkwartet LEIDEN In de serie „Heden daagse muziek" geeft het .strijkkwar tet van Zagreb woensdagavond in „De Lakenhal" een concert. Het pro- ramma vermeldt werken van Igor iuljeric, Anton Webern, Ton de iimj Leeuw en Maurice Ravel Het Strijkkwartet van Zagreb kan terugzien op een traditie van een fcalve eeuw. De eerste strijkers- groep met deze naam werd opgericht Universiteit stemde voor studentenstop LEIDEN Een wettelijke rege ling van een studentenstop is voor de Leidse universiteitsraad „niet on aanvaardbaar". Dit, in tegenstelling tot wat hierover zaterdag in de krant itond. De universiteitsraad vond zij het schoorvoetend dat de univer siteit de studentenstroom een halt poet kunnen toeroepen als er echt geen plaatsingsmogelijkheden meer zijn. De aanwezige studenten in de raad stemden allen tegen de studen- I tens top. van Zagreb in 1919. Het groot aantal uitvoerin gen in eigen land, maar ook in het buitenland, heeft het tot een van de belangirijkse Joegoslavische Kamer- muziekensembles geniaakt. Het Strijkkwartet heeft verschil lende belangrijke onderscheidingen ontvangen voor grote artistieke pres taties en momenteel speelt het een belangrijke rol in het muziekleven van Joegoslavië. Het Strijkkwartet bestaat momenteel uit: Josip Klima, Ivan Kuzmic, Ante Zivkovic en Jo sip Stojanovic. Feestavond 's Avonds werd er, eveneens in het Antonius Clubhuis, door het be stuur, bestaande uit de heren van Steenber n, Van Weeren, De Haas, Vinkestein, Hanssen en Springer een gezellige avond voor de leden georganiseerd. Deze feestavond, die besloten werd met de klanken van The Yellowtones, stond onder lea ding en werd geproduceerd door Ooos van de Velde. Libië contra Spanje Libië wil een gewapend conflict met Spanje wagen om samen met Mauretanië de Soaanse Sahara te bevrijden. De Li bische president Moeammar el Ghaddafi verklaarde dit vrijdag tij dens een officieel bezoek aan Mau retanië. Op zijn 23ste jaar behoorde de heer P. v. d. Leek tot het zes man sterke groepje dat Blauwkras oprichtte. Hij overhan digde het huidige bestuur van de nu 50 jaar oude postduivenvereni ging een beker met inscriptie. (Foto Holvast) LEZERS SCHRIJVEN Voor de omwonenden van een om heind sportterrein heeft de gemeente een hoorzitting gehouden, om hun mening te vragen over de aard en misschien de kosten van het ge plaatste zeer forse hek. Hoe de re sultaten van de zitting waren is mij niet bekend. Het gemeentelijk idee van hoor zittingen voor buurtbewoners is ech ter interessant en kan betrekking hebben op belangrijker onderwerpen dan het voormelde. Ik ben overtuigd dat bv. de bewo ners van de Thorbeckestraat en ook vele andere straten gaarne eens ge hoord zouden worden over de droevi ge staat van het wegdek hunner straat. Vooral in genoemde straat is een druk verkeer en ook zwaar verkeer, waardoor de huizen langzaam ge kraakt worden tot schade van de eigenaren en de gemeenschap. Tevens zou dan de gelegenheid be staan om eens duidelijk te maken waarom andere straten met zeer weinig verkeer en een nog behoorlijk wegdek, zoals de Wasstraat, van nieuw wegdek werden voorzien. Eni ge verklaring waarom dringend her stel achtergesteld wordt bij het ver richten van werkzaamheden waarvan de noodzaak niet blijkt zou ongetwij feld gewenst zijn. W. S. Jongsma, Leiden. LEIDEN Bij een vechtpartij in de Haarlemmerstraat is zaterdag nacht omstreeks drie uur een 24- Jarige Leidenaar met een mes in het middenrif gestoken. Hij is ernstig gewond in het academisch zieken huis opgenomen. Het slachtoffer behoorde tot twee paren, die net van een bruiloftsfeest kwamen. In de Haarlemmerstraat werd het viertal getreiterd door een 20-jarige straatmaker en een 21-ja- rige chauffeur. De straatmaker gordde zijn riem af, de chauffeur trok een mes. Daarmee tuigden zij de bruiloftsgangers af. Eén van hen zakte ineen, na door de chauffeur te zijn gestoken. De straatmaker sloeg de ander, een 25-jarlge Leidenaar, een gebroken arm en een gebroken neusbeen. De twee ruziezoekers konden door de politie worden aangehouden. Zij zitten nog steeds ingesloten. Beiden zullen zich wegens het plegen van zware mishandeling moeten verant woorden. LEIDEN De Haarlemse Toneel club verzorgt voor de Kon. vereniging .Litteris Sacrum" donderdag-, vrij dag- en zaterdagavond in het Rijn landslyceum in Oegstgeest 'n opvoe ring van „De twaalf gezworenen" van Reginald Rose. WASSENAAR Gewikkeld in natte dekens heeft de politie zater dagmiddag op de achterbank van een surveillancewagen een zieke Jon ge zeehond naar de Wassenaarse Dierentuin gebracht. Het zeehondje was aangespoeldt op het strand, ter hoogte van de Pier. Wandelaars vonden het dier en bel den de alarmcentrale om hulp. Per soneel van het Dierenpark tracht het zeehondje met een dieet van gemalen vis. melk en eieren in het leven te houden. IN LAK-THEATER Actie tegen drugs Negen grote Amerikaanse steden zijn door het ministerie van Justitie in Washing ton aangewezen als eerste doelen in een gecoördineerde actie tegen he- roïneventers op hoeken van straten. In New York, Los Angeles, Chicago, Philadelphia, Houston, Atlanta, Den ver, Cleveland en Kansas City zul len 500 federale politiemannen sa men met plaatselijke politiefunc tionarissen jacht maken op de han delaren. Later zullen nog 20 steden bij de actie worden betrokken. LEIDEN Afgelopen zaterdag avond mocht men in het LAK- theater kennis maken me<t de wijze, waarop de jonge theater groep van Wim Zomer het waar gebeurde verhaal van „Woyzeck" voor zichzelf verwerkt heeft, en hoe zij die verwerking nu aan het publiek probeert over te bren gen. Toen Georg Blichner in 1837 op 23- jairge leeftijd in zürich stierf, liet hij een aantal onafgemaakte scènes na, waaruit eens "Wozeck" had moe ten ontstaan. Woyzeck, de gewone man, die door zijn meerderen wordt gemanipuleerd zonder dat hij daar iets aan kan veranderen. Zij corri- AD VERTEN TIE (U weet wel, de fabrikant van Caballero, Golden Fiction, Tivoli, Chesterfield) Hotel Bellevue, Steenstraat 59, Leiden, van half 7 tot half 9. geren en commanderen hem, probe ren hem. overtuigd als zij zijn van hun eigen rechtschapenheid, de veili ge normen van een gevestigde maat schappij aan te praten. Zij wijzen hem op de "schandelijke" ontrouw van zijn lief, Marie, en als hij ten slotte Marie doodsteekt wordt hem dat ingegeven door stemmen die hij uit de grond hoort opklinken, die de wind meevoerde. De figuren in het stuk zijn marionetten, alles is be schikt als het stuk begint, maar niemand weet hoe het eindigt. Tot op vandaag weten we niet. hoe Büchner hetstuk Uitgewerkt zou heb ben. Wim Zomer vertaalde en be werkte het. en zocht met zijn men sen naar een zo aangrijpend en zo begrijpelijk mogelijke vorm. waar mee Büchner het wellicht eens had kunnen zijn. Het is een simpel spel geworden, dat zijn eenheid niet vindt in een doorlopend theatergebeuren, dat van scène tot scène te volgen is en dat het publiek pasklaar wordt voorgeschoteld, maar in een aantal losse, afzonderlijke scènes, die elk een afzonderlijk geheel vormen. Iede re scène heeft een snelle climax: aan het publiek is het, de lege ruimten daartussen op te vullen, er zijn eigen oordeel en inbreng aan te geven. Een levensgrote climax was direct het begin al, toen de spelers in het donker over het podium liepen, om dan telkens in een kort blauw flits licht-moment fel verlicht te worden, en zo een duidelijke foto-opname te zijn in een duister, onzeker geheel. Een vreemde anti-climax waren dan weer de "himmelhochjauchzen- de" eigentijdse bioscoopreclame filmpjes voor pepdrankjes en won- derscheermesjes, die zó vanzelfspre kend en overtuigd van overtuigings kracht op de domme consument aan vielen, dat zij in deze voor hun on wennige omgeving een volledig nieu we, en door de fabrikant zeker niet gewenste, tot kritisch denken stem mende functie vervulden. Niet vaak zullen de meningen over een theatergebeuren zó uiteenlopen als over dit spel. Er waren er, zaterdag, die het "ontzettend goed" vonden er waren er, die het "waardeloos" von den, en zij, die er geen raad mee wisten, zeiden t gaat. Misschien heeft de groep, hoe goed haar bedoeling ook ongetwijfeld is geweest, tóch wat te kort met het verhaal geleefd om uit het gegeven alle kracht te halen die erin zat. Sommige spelmomenten kwamen wat extatisch wat gekunsteld over, en vooral degenen, die na a/loop niet even met de spelers gepraat hebben, zullen de overdreven zeggingskracht louter als overdreven, en niet als noodzakelijk hebben ervaren. Graag had Wim dan ook aan he4 begin een korte uitleg gegeven, maal de Leidse organisatie vreesde een doceer-achtige uitleg, waarin het pu bliek wel even zou worden verteld hoe men het stuk diende te begrij pen. "Juist bij moeilijke stukken", geeft Wim toe, "is het, vooral tegenovea het oudere publiek, vaak levensge vaarlijk een bescheiden, voorzichtige uitleg te geven. Velen vatten zoiets op als een aantijging op hun intelli" gentie". Laat ze in elk geval vrolijk verdei trekken, in hun vrachtauto deze ze- van jonge mensen, die zich toch voor een habbekrats 'n breuk werken om dat ze weigeren zich terwille van eer verzekerd bestaan aan de vaak z< commerciële toneelwereld te onder werpen. THEA PIETERS! asjaltwegen, vrije kruisingen en brug gen, die op het verkeer zijn berekend. Tot voor enkele jaren was dit één der cbrukste verkeerspunten van ons land. Dagelijks passeerden duizenden auto's per dag de Haagse Schouw, langs welke weg zich ook nu nog het bekende café-restaurant van die naam bevindt (links op de foto). Tot voor enkele jarentoen een nieu we verkeersweg even voorbij de be graafplaats Rhijnhof werd aange legd. Inderdaad gaf dit een ontlasting van het verkeer op dit oude punt te zien, maar druk blijft het er nog al tijd. Filevorming, vooral bij een ge opende brug, komt nog dagelijks voor. In het pand rechts op de foto was vele jaren een brood- en banketzaak gevestigd. SAM PLATTEEL LEIDEN Aan het einde van de vorige eeuw heerste er bij de Haagse Schouw nog een landelijke rust. Wilde tien met paard en vigilante of op de Hlocipède de met bomen omzoomde passeren, dan moest men eerst tol betalen. Het tolgaar dershuisje was <en vaste pleisterplaats van dis vele .dorpers", die er een praatje kwamen luiken. De Haagweg, die ook toen al naar Den Haag leidde, dateert uit hel begin van de veertiende eeuw. Na de stadsuitleg van 1389 bouwde men aan deze weg een leprozenhuis en de St. Anthoniekapel, die beide voor melaat sen waren bestemd. De tol er was in die tijd ook nog een tol bij het Warmonderhek verdween in het be gin van deze eeuw. Tolbestormers kwamen er toen nog niet aan te pas, uit het verleden op bleef gespaard. Er waren in die tijd dan ook nog geen actiecomité's of protestgroepen, zoals thans bij de ,JLeidse Baan", die he melsbreed maar slechts enkele kilo meters van dit punt was geprojec teerd. Het keienpad uit de dagen van roel eer betaalde zijn tol aan de verkeers- moloch, die zich thans bedient van alles voltrok zich in een gemoedelijke rust. Bomen, tol, bebouwing en houten klapbrug verdwenen toen het steeds toenemende verkeer een aanslag pleegden op deze zo landelijke omge ving. Zoals uit de foto Holvast blijkt, is dit wel radicaal geweest. Niets maar dan ook niets slechts de plaats van de brug roept een vage herinnering

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3