-EIDSCH ëSk DAGBLAD PEKING NEGEERT BEZOEK NIXON Betaling gestaakte uren nog twistpunt Amerikaanse president sprak met Mao Tse-toeng Politiebureau op stelten China ziet Amerika als verslagen vijand MM (ffiffiT vandaag (Pud Qffieitt Dader van wild-west- rit gepakt OFFENSIEF VAN VIETCONG HAARKNIPPEN VERPLICHT IN SINGAPORE LEIDSCH éH DAGBLAD BEDRIJFSnUTO erlcht 1 maart 1860 MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 No- 33638 ecteur: G Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel L. Lelden - Tel: 25041. Redactie: 21501 ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f25,75), f7,90 per maand (bü vooruitbetaling'. giro 57055, losse nummers f 0,35 Natiezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) De golf aanvallen duurde 24 uur. PEKING (AP, Reuter) Richard Milhous Nixon, heeft vanochtend als eerste Amerikaanse president een uur lang gesproken met de Chinese partijvoorzitter Mao Tse-toeng. Het gesprek vond na een uiterst koele ontvangst plaats in de woning van Mao. Later sprak Nixon met premier Tsjoe En-lai, waarna de Chinese leiders de Amerikaanse presi denteen banket aanboden. Om precies 04.29 (Nederlandse tijd) was de Boeing Spirit of '76 met de Amerikaanse president, mevrouw Nixon, de presi dentiële adviseurs en Chinese autoriteiten die Nixon in Sjang hai hadden opgewacht op de luchthaven van Peking geland. De ontvanst daar door premier Tsjoe En-lai was, zoals al enkele dagen werd verwacht sober en zakelijk. Behalve offi ciële autoriteiten waren geen Chinezen aanwezig. Zelfs de bij ontvangst van andere buitenlandse delegaties gebruikelijke kinderen ontbraken. 18 PAGINA'S Vandaag honderd jaar gele ien, stond in de krant: Door de firma J. H. R. Kreunen, te Doetichem, zijn de eerste nieuwe aardappe len van den kouden grond aan den Koning aangeboden New York 19 Febr. De dag bladen keuren het thans in de Regeering af, dat zij gedu- rende den oorlog 1870-1871 rende den oorlog 1870-1871 toestemming heeft gegeven tot het verkopen van wa pens aan Frankrijk. New York 19 Febr. In het huis van Vertegenwoordigers is een wetsontwerp aangeno men, waarbij de belasting op de koffie en de thee afge schaft wordt. Ard Schenk, wintersportman van het jaar, is en wie had eigen lijk anders verwacht? op het van Bislet wereldkampioen ge worden. De Noordhollandse (here) boerenzoon poetste zün wereld titel de derde op rjj extra op, door eerste te worden op alle vier afstanden. Wat vóór hem al leen Jaap Eden en de legendari sche Oscar Mathisen presteerden. PAGINA'S 7 en 8 Naast schaatsen is er ook nog ge voetbald. Ajax haalde de beker wedstrijd in tegen Go Ahead Eagles (30). Arsenal-trainer Bertie Mee zat op de tribune en zei na afloop: „Ajax heeft maar even voluit gespeeld. Dat was vol doende. Ik ben geïmponeerd. Der tig minuten zag ik het echta Ajax: een Europees topteam dal ln twee jaar tijd enorm veel ver beterd Is". PAGINA En nog veel meer sport. PAGINA'S 10—ia CHU koos nieuwe voorzitter) baron Van Verschuer. PAGINA I Alcohol het grootste drugprobleem in Amerika. BUITENLAND PAGINA Vandaag 50 jaar geleden: In de af'jeloopen week zijn in Portugal zeer veel officie ren in hechtenis genomen in verband met een dreigende opstand van revolutionaire elementen der uiterste lin kerzijde. Daar de houding der republikeinsche garde twijfelachtig is, heeft de re geering zich met den Presi dent teruggetrokken in de Ci tadel van Carias. AdvertentieWie voor minstens f 1.- koopt waar onder 1 vond Margarine of Braadvet (Roomboter en Suiker evenwel niet meege rekend) kan een pond Suike bekomen voor 18 ets. bij Uniewinkel, Haarlemmer straat 65. Een Alphenaar, die zich enorm had opgewonden over een reke ning, die hü voor het wegslepen van zijn auto had ontvangen, heeft in zijn woede het Alphen- se politiebureau danig op stelten De man had motorpech gekre gen, toen hü op weg was naar huis. Hij moest zijn wagen er gens in de Haarlemmermeer achterlaten. Er was geen bewe ging meer in te krijgen. Hü par keerde zün auto echter slordig. Zó slordig zelfs, dat de politie meende, dat het vehikel gevaar opleverde voor het verkeer. Daarom liet de politie van de Haarlemmermeer via het ken teken uitzoeken, wie de eige naar van de wagen was. De politie in Alphen liet hem toen weten, dat hü ervoor moest zor gen, dat de wagen zo snel mo- gelük moest verdwünen. „t Spü< mij, maar daar zie ik nu geen kans voor", reageerde de Alphe naar. „Dan zorgen wü er wel voor", zei men in de Haarlem mermeer. De politie mobiliseer de een takelwagen en het kar weitje was in een ommezien ge klaard. Maar de rekening, die de Alphenaar daarvoor kreeg, loog er niet om. Hü vond haar in elk geval veel te hoog. Dus stapte hü ermee naar het Alphense politicbureau, maar tot zün grote verbazing kon men daar zün verontwaardiging niet delen. De man wond zich meer en meer op. Eerst sloeg hü een ruit aan diggelen. Toen beende hü naar het verkeerslokaal en begon met asbakken te smüten Men kon maar net voorkomen, dat hü er schrijfmachines ach teraan gooide Nadat zün flink bloedende j hand en pols door dokter Pilon waren verbonden, werd de man li een tüdje opgesloten om weer i tot bedaren te kunnen komen. Maar kans op herhaling is niet uitgesloten. Want het zal nu zeker niet bü een rekening van het takelbedrüf blijven Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 114, Leiden. SAIGON (UPI) Vlak voor de aankomst van president Nixon in Peking heeft de Vietcong nog een reeks aanvallen in Vietnam uitge voerd. Achttien man van de Zuid- vietnamese regeringstroepen sneu velden en dertien raakten gewond. neemt echter aan dat het tweetal elke dag met elkaar zal spreken. Sjanghai Vannacht om 01.54 uur zette Nixon op de luchthaven van Sjanghai voor het eerst voet op Chinese bodem. Na een oponthoud van ongeveer een uur om brandstof in te nemen vertrok het toestel naar Peking. Een Chinese navigator en telegrafist leidden het laatste deel van de vlucht. Het sta tionsgebouw op de luchthaven was versierd met meer dan levensgrote portretten van Marx, Engels, Lenin en Stalin. Op enorm grote borden waren gedichten van Mao Tse-toeng aangebracht. Zie ook pagina buitenland. ROTTERDAM In de Duitse plaats Neurenberg is gisteravond een 23-jarige man gearresteerd, die op 24 november van het vorig Jaar na een spectaculaire rit met een Rotterdamse hoofdagent als güzelaar wist te ontsnappen. De man heeft zich drie maanden weten schuil te houden ondanks de lange en inten sieve opsporingen van de Rotter damse politie. Nederland zal om zijn uitlevering verzoeken. De woeste rit begon op 24 novem ber met een inbraak in een tank station in Rotterdam waarbij de man op heterdaad werd betrapt. Via Gouda, Breda en Oosterhout vluchtte de inbreker in paniek, waarbü hij steeds opnieuw van auto verwissel de. Onderweg loste hü diverse scho ten. In de buurt van Oosterhout wist de politieman te ontsnappen toen hü deed alsof hü gewond was ge raakt bü een schietpartü en zich uit de auto liet vallen, die op dat ogen blik in een file stond. Volgens de Rotterdamse officier van Justitie, mr. L. Janssen, die het onderzoek leidt, heeft de Duitse po litie in Neurenberg de man aange houden tijdens 'n hotelconitrole. Vüf weken geleden werd hü gesignaleerd in Dusseldorp, maar men raakte het spoor büster. De man wordt ook ver dacht van een roofoverval in Zut- phen. Na zün Chinese gastheer langdurig de hand te hebben geschud, inspec teerde de Amerikaanse president en zijn echtgenote in gezelschap van Tsjoe een erewacht van honderd twintig leden van de Chinese strijd krachten. Nixon werd vervolgens aan een lange reeks Chinese ministers en andere autoriteiten voorgesteld. Van Chinese noch van Amerikaan se zijde werden toespraken gehou den. Er was geen rode loper, geen vlaggen en geen versieringen. Vol gens waarnemers is deze sobere be groeting normaal, omdat China en de VS de afgelopen twintig jaar geen vriendschappelijke betrekkingen heb ben onderhouden. Het persbureau Nieuw-China gaf het nieuws van Nixons aankomst lang nadat de Wes terse persbureaus het via de tele- eommunicatiesatelliet hadden be kendgemaakt. Onverschillig Na de begroeting vertrok de presi dent met premier Tsjoe En-lai per auto naar het gastenverblyf in een van de voorsteden van Peking. Toen de lange stoet met de Amerikaanse gasten en Chinese hoogwaardigheids bekleders de hoofdstad binnenreed was het meest opvallende dat er vrü- wel geen menigten op de been waren orp naar het schouwspel te kijken. Er waren wel veel soldaten, die in grote groepen onverschillig langs de route stonden. Vele voetgangers keken zelfs niet om, toen het gezel schap passeerde. Op het Plein van de Hemelse Vrede waren slechts po litieagenten en Amerikaanse televi siecommentatoren aanwezig, een schril contrast met de duizenden Jonge Chinezen en meisjes in kleur - rüke nationale klederdracht die bü vorige gelegenheden het plein be volkten ter begroeting van buiten landse staatshoofden. In Peking is de indruk algemeen dat de ontvangst niet veel koeler had moeten zün of er had van een kleinering van de Amerikaanse president kunnen wor den gesproken. Vijand De Chinese publiciteitsmedia heb ben het bezoek van Nixon de afge lopen tijd gekenschetst als dat van een verslagen vüand. Niet alleen brachten de bladen in Peking de af gelopen dagen felle kritiek op de Vietnam-politiék van Nixon, zü ver langden ook onvoorwaardelijke capi tulatie van de Verenigde Staten in heel Zuidoost-Azië. Verwacht wordt dat de besprekingen met Tsjoe En-lai Nixon wel eens in verlegenheid zou den kunnen brengen, maar dat van beide zijden de uiterste wellevendheid in acht zal worden genomen. Er is niet bekendgemaakt wat voor agenda Nixon en Tsjoe zullen vcflgen. Men Amerikaanse fotografen en ire persmensen waren al op Megveld van Peking aanwezig ie historische ontvangst van In Waterweggebied wordt er nog steeds gestaakt n door Tsjoe En-lai vast te Nadat de zilverblauwe 'lientiële Boeing was geland iudisseerden de wachtende riteiten slechts even. De Chi- premier Tsjoe En-lai stond ioogen toen hij Nixon de schudde en mompelde een woorden in het Engels. Het geen twijfel dat de koele mgst door de Chinese bevol- gemeend is. De inwoners van ig wisten wie de langsrijden- izoeker was. i de foto inspecteert Nixon Tsjoe En-W de erewacht op vliegveld van Peking. Achter t een vrouwelijke tolk. eel bewolking Bilt verwacht van vanavond tot enavond: bewolking met plaatselijk wat egen en hier en daar mist. In Jgemeen weinig wind. Min. ongeveer 2, maxima rond 4 n. (Opgemaakt om 12.40 uur) 22 FEBRUARI op; 7.43 uur; onder; 18.05 uur. i op: 10.37 uur; onder: 3.29 uur water te Katwyk te 8.31 en uiur; laagwater te 4.06 en uur. ROTTERDAM/DEN HAAG - Bü de grote scheepswerven in het Water weggebied is vandaag vrijwel nog niet gfewerkt. Nu het loonconflict is beëindigd gaat het om een reste rend twistpunt: de betaling van de niet-gewerkte uren buiten wat de NV V-bond aan zijn leden vergoedt. Enkele duizenden werknemers ston den daarover vanmorgen voor de gesloten poort van Wilton-Fijenoord te praten. Bij Verolme en de RDM liep het personeel op de werven in groepen rond of het zat in de kan tines. Alleen bü Gusto in Schiedam ging een deel van het personeel aan het werk. Bü Rün-Schelde-Verolme werd ge wacht op de uitkomst van een nieuw gesprek tussen de centrale onderne mingsraad en de raad van bestuur. Zondagavond was zo'n gesprek mis lukt. De bonden wezen toen het voorstel van de directie af om door overwerk de verloren tijd te laten inhalen. Uiit Amsterdam werd gemeld dat daar de arbeiders bij de NDSM, ADM en Versohure vanmorgen na een staking van enkele uren het werk hadden hervat. Bij andere grote metaalindustrieën in het land, zoals bij Thomassen Motorenfabriek in De Steeg (Gld.) met 900 werkne mers, werd vanmorgen gewoon ge werkt. Onder het loonconflict is zaterdag een streep gezet door de door alle partyen bij voorbaat aanvaarde „scheidsrechter' mr. Erdbrink. Hij heeft vastgesteld dat het vakantie geld 7,4 procent wordt, met een mi- Rotterdam Nederlandse zeelieden met een eigentijds kapsel worden sinds kort niet meer toegelaten in Singapore. Er worden alleen inreis visa verstrekt als men ermee in stemt dat zijn haar ter plaatse wordt geknipt. nimum van 1080 gulden. Dit is dus niet nog verder opgetrokken, zoals de NVV-industriebond wilde. De bond heeft echter nu wel driekwart procent gewonnen op de c.a.o. die door de andóre bonden was afgeelo- ten. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 7 maart 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee De Koninklijke Nederlandse Reders Vereniging hebben de Nederlandse regering gevraagd, protest tegen deze maatregel aan te tekenen. Ook de Federatie van Werknemersorga nisaties in de Zeevaart en andere buitenlandse maritieme organisaties hebben al geprotesteerd. Shell Tan kers is bezig, voor haar zeevarenden ontheffing te krijgen, omdat haar schepen slechts korte tijd in Singa pore liggen. De regering in Singa pore schijnt echter voet bij stuk te houden en iedereen met lang haar per vliegtuig het land uit te zullen sturen. OPEN VAN 10-17 EN 19-22 UUR RRI ZATERDAGS EN ZONDAGS VAN 10-17 UUR TOEGANG f4.-AMSTERDAM TT-biljetten aan NS-statlons

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1