Detailhandel gaat meer lijken op steeds industrie „Besluit over de drie onafhankelijk genomen Benzine duurder. De slap naar Mercedes Diesel is nog nooit zo voordelig geweest. Super-kruidenier Albert Heijn: PREMIER BIESHEUVEL: Rapport-druggebruik niet openbaar? ZATERDAG 10 FEBRUARI 1972 PAGINA 1 ZAANDAM t Is de plaats, die hem toekomt als president van de raad van bestuur. Zestien verdiepingen hoog boven Zaandam namelijk, in de top van een qua uiterlijk ademontregelend hoofdkantoor, dicteert de 44- jarige Albert Heijn zijn orders. 99 '1 De aantrekkelijk gestileerde zuil vol kantoren is op haar beurt symbo lisch voor de positie van „super- kruidenier" AH in het grootwinkel bedrijf met kop en schouders... (Over dat immense kantorencom plex zegt hij overigens: „Als we, in deze onzekere tijd hadden moeten besluiten tot nieuwbouw, had ik het nog niet geweten".) De omzet in guldens over '70 be droeg één en een kwart miljard. Ter vergelijking: fusie-partner Simon de Wit rekende ons zo'n 230 miljoen voor. Het aantal vestigingen in de levens middelenbranche schommelt rond de 400. Resultaten om als buitenstaander misschien dromerig naar te staren, maar de hooggezeten nazaat van ene Albert Heijn, die in 1887 in Oostzaan een winkeltje opende, ziet wel degelijk wolken aan de einder. „Veel mensen beginnen aan den lij ve te ondervinden, wat het betekent minder geld te vangen. Dat houdt in, dat er op de centen gelet gaat wor den. waardoor er het komende Jaar op het concurrentievlak wel het een en ander zal gaan gebeuren". „Het detailhandelbedrijf gaat meer en meer de karakteristieken verto nen van de industrie. „We gaan een enorm stuk vaste kosten krijgen, de winkels en stel lingen staan er. het personeel <op de loonliijst van AH staan ongeveer 19.000 personeelsleden) is er en dus zitten we door onze kleine wlnst- marche bij een verminderde ^"omzet zo in de rode cijfers. Albert Heijn noemt de campagne van Simon de Wit (honderd vaste prijzen) dan ook: „Gedurfd". Ik heb het achteruitgangs-proces destijds in de Verenigde Staten eens bestudeerd, voor zover dat de levensmiddelenbranche betrof Nou, daar werd ik doodzenuwachtig van! Maar laten we wel bedenken dat de overheid over veel meer me chanismen beschikt dan toen en dat de economische theorieën nu beter zijn. Maar het blijven lapmid delen, dat wel. Het kan hard gaan. Ik weet, hoe we zelf zitten. Ananas Het was voor ons een volkomen normale zaak de ananas te kopen op Hawaï, daar komt het spul van daan, daar was de beste teelt, kor tom ze blikten er een verrekt goeie ananas in. Nu, de Amerikaanse dol lar staat hoog. Je hebt last van EEG-tarieven en dan ga Je kijken, waar je elders terecht kunt. Op het ogenblik halen we dus de ananas van Taiwan, uit Kenia, Ivoorkust en Australië, 't Is maar een voor beeld. We moeten zoeken. Noodge dwongen. j „Persoonlijk zie ik schaduwkanten aan zo'n actie. Uiteindelijk ver dwijnt voor die arbeiders op de plantages een stuk inkomen. Maar om op ons besluit terug te komen, wij proberen ons zo veel mogelijk vrij te houden van politieke invloe den. Het is de klant, die bepaalt". „Elders in de wereld wordt de kof fie kwalitatief beter, de prijs wordt aantrekkelijker en dus gaan wij schuiven. Zoals wij met alle pro- dukten „schuiven", op zoek naar goede condities en kwaliteit". Aardig in dit verband is de mededeling door de leiding van Albert Heijn vorige week gedaan, Mr. M. Vrolijk Commissaris der Koningin DEN HAAG Het kabinet heeft mr. M. Vrolijk (52) definitief voor gedragen bij de Koningin als nieuwe commissaris in Zuid-Holland. De huidige commissaris, mr. J. Klaassesz, heeft gistermiddag het be richt over de benoeming van zijn op volger persoonlijk aan Provinciale Staten bekend gemaakt. „Door de minister van Binenlandse Zaken ge machtigd", zei hü, „kan ik u mee delen, dat verwacht kan worden dat per 1 april tot commissaris van de Koningin in Zuid-Holand zal worden benoemd mr. M. Vrolijk". Mr. Klaassesz vertrekt op 29 fe bruari. De provincie zal het dus een maand zonder commissaris moeten stellen. In deze periode treedt gede puteerde prof. dr. J. P. van Praag als waarnemend commissaris op. Vandaag de tweede aflevering in onfce serie artikelen over „Grote Kruideniers". De namen van Simon de Wit, de Gruyter, Spar, Allbert Heijn, Centra en aanverwante ondernemingen verschijnen regelmatig in de krant. Ze voeren een scherpe concurrentiestrijd en proberen door opvallende aanbiedingen elkaar voortdurend een dlag voor te blijven. Enkele ondernemin gen pasten ook hun .huisstijl" aan de de veranderde eisen aan. In deze serie gesprekken met de belangrijkste leiders van deze bedrijven, waarin zij toekomst verwachtingen uiteenzetten en vertellen op welke manier zij de huisvrouw aan zich proberen te binden. Vandaag de grootste van de grootwinkelbedrijven: Albert Heijn, die gisteren een fusie met Simon de Wit bekend maakte. Overigens werd dit interview ge maakt toen van de fusie nog niets bekend was. dat de Angola-koffie uit het as sortiment zal verdwijnen. Ook door economische omstandighe den of speelde de „druk" van het Angola Comité een rol". „De koffie uit Angola was voor ons kwantitatief niet eens van veel be lang. Bovendien werd de kwaliteit minder. Wij halen de koffie groten deels uit Brazilië en Midden-Ameri ka". „Het mag kennelijk niet, maar toch trachten wij ons anno 1972 niet met politiek te bemoeien. Overigens ben ik voor het eerst in mijn leven na die beslissing voor communist uitgemaakt. Ik was al voor alles uitgemaakt, maar communist was nieuw voor me". Kom ik even op de kwaliteit, de smaak terug. In Suriname verbou wen ze ook koffie, maar dat is zo'n vuiligheid naar ons idee, dat de Ne derlander het niet wil drinken. In Zweden zijn ze er gek op". Op dat moment zei Albert Heijn: „Wij mikken op de jonge, moderne, progressieve huisvrouw. We beseffen dat wij bij moeten blijven, niet sa men met die Jonge vrouwen van weleer oud moeten worden. Vandaar voortdurend klantenonderzoek. De consument bepaalt. Ik kan een ver pakking wel leuk vinden, maar mis schien zegt de huisvrouw van nu: „Wat oudbollig". Nu heeft de president van de raad van bestuur eerder op de morgen het imago geschetst, dat AH heeft en ook nastreeft. Past het afdanken van koffie uit Angola misschien een beetje in de poging de progressieve huis vrouw te „vangen". „Daar geloof lk niets van. Wanneer wij ons door allerlei sympathieën, voorliefdes en beweegredenen zou den laten leiden, kwam van een reëel beleid niets terecht". Voldoet het uiterlijk van AH, de presentatie nog steeds? Dit in ver band met veranderende .huisstij len" bij de concurrentie? „Wij hebben een Jaar of vijf gele den gekozen voor ons uiterlijk, de loge enz. Britse Associated Industrial Desig ners voldeed uitstekend. Bij een on derzoek na een half Jaar wist al meer dan vijftig procent van de ondervraagden .waarvoor het AH- teken stond". ;e score DEN HAAG (ANP) In de zaak van de drie Duitse oorlogs misdadigers „zijn we gekomen aan het einde van de menselijke gerechtigheid". Premier Biesheuvel citeerde gisteravond met instemming prof. mr. De Gaay Fortman, lid van de Eerste Ka mer, in een nadere toelichting op het kabinetsbesluit tot vrij lating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. De minister-president deelde mee. dat het kabinet in zijn totaliteit dp verantwoordelijkheid draagt voor de genomen principiële beslissing. I De premier onderstreepte, dat eerst na het kamerdebat op 29 fe bruari aanstaande een spoedige de finitieve beslissing van het kabinet is te verwachten. Het kabinet heeft geen standpunt bepaald hoe te han delen als de kamer eventueel tegen een vrijlating van de „drie" neen zou zeggen. De premier noemde de beslissing van het kabinet ..een compleet on afhankelijke" beslissing. waarop buitenlandse (en met name Duitse) Invloeden geen rol hebben gespeeld „Bevrijding" Albert Heyn jr. foods-gedeelte is twee keer zo groot als de onder hetzelfde dak onderge brachte Supermart ligt dat aan tal in de buurt van de 35.000). De laatste vraag aan Albert Heijn. Broer G. J. Hiejn maakt overigens ook deel uit van de raad van be stuur: „Denkt u dat de expansie tot vestigingen buiten onze landsgren zen zou kunnen leiden? „Ook in het buitenland eet iedereen er al goed van en zitten de mensen zeker niet op ons te wachten. Wij bestuderen de mogelijkheden gron dig en de kans is bepaald niet uit gesloten, dat wij ook buiten Neder land zullen vestigen". Actie voor deken van Johannesburg UTRECHT (ANP) Ter gelegen' heid van het proces in hoger beroep tegen deken Ffrench Beytagh van Jo hannesburg, dat maandag in Bloem fontein begint, is het modenamen van de Raad van Kerken een actie be gonnen om de verdediging van Ffrench Beythag financieel mogelijk te maken. Als gevolg van het Zuid- afrikaanse systeem dat bij een aan- van dei >^.<4 »ew«slast geheel op de be- 1 schuldigde rust, lopen de proceskos ten voor deken Ffrench Beythag zo hoog op dat hij ze onmogelijk zelf kan bekostigen, aldus het moderamen. Omdat het proces in het openbaar plaatsvindt, acht het moderamen de verdediging van de deken voorts een goede gelegenheid de publieke opinie in Zuid-Afrika te bereiken. De Raad van Kerken handhaaft zijn grote bezwaren tegen de motie ven waarmee deze rechtszaak in Zuid-Afrika wordt gevoerd, hoewel de regeling van dat land tot nu toe van geen enkele gevoeligheid blijk heeft gegeven ten opzichte van welke ver klaring dan ook in deze zaak, aldus de raad. Hogi Nieuwe uitgaven Barst in de hemel, door Jon Hart- ridge. Prisma Science-fiction. Uitg.: Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen. Weg wezen, door M. Collins. Pris ma-detective. (Het Spectrum) Puzzelpakket, door P. Damstra. Prisma-boeken. (Het Spectrum) „Een opmerkelijke score. Wij zorgen nu dat wij „innerlijk" met de winkel- lindeling, begeleiding door het per soneel, advertenties en verpakking bijblijven. Dat lukt". Albert Heijn heeft van alle groot winkelbedrijven de meeste ervaring met de verkoop van artikelen bui ten de levensmiddelenbranche. „Wij hebben vele jaren ervaring met non-foods. In 1955 begonnen we met de Supermarts. De ontwikke ling is uiteindelijk geculmineerd in de Miro's; zelfbedieningswarenhui zen. Er staan Miro's in Vlissingen (sedert '71), Maastricht en de derde komt in maart gereed. In Leeuwar den. De reacties van het publiek zijn hoopgevend, maar het vraagt wel een geheel apart management Levensmiddelen De klant gaat minder en minder geld aan levensmiddelen besteden, relatief gezien. Absoluut natuurlijk niet. De bestedingspieken, zoala vroeger bijvoorbeeld met de kerst verdwijnen. De mensen eten goed, maar ze kunnen niet meer dan eten, anders groeien ze helemaal dicht. Vandaar onze belangstelling voor de non-foods. Het wantrouwen tegen de kruidenier, die ook „andere din gen" verkoopt, is evenwel nog niet helemaal weggesleten. (Albert Heijn verkoopt In de grootste supermarts ongeveer 7000 artikelen, in de miro het non- Chirurgisch team terug uit Bangladesj DEN HAAG (ANP) Het medisch team van het Nederlandse Rode Kruis, dat op Nieuwjaarsdag voor chirurgische hulpverlening aan slachtoffers van het conflict India- Pakistean naar Bangladesj vertrok, heeft zijn werk in Farldpur beëin digd. A.s. woensdag keert het team onder leiding van de Leidse prof. dr. M. Vink via Dacca, Calcutta en New Delhi in ons land terug. De Rode Kruis-hulpverlening in Bangladesj is thans van meer me disch-sociale aard. Het totaal aan giften, dat sinds 6 december op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor hulpverlening aan de slachtof fers van het conflict India-Pakistan is binnengekomen, heeft de f 600.000,- overschreden. Minister-president Biesheuvel zei met nadruk, dat een eventuele vrij lating van de drie oorlogsmisdadi gers zou kunnen betekenen een ons-zelf bevrijden. Hij wees er op dat een negatieve beslissing over de 1 voorgenomen gratiëring immers be- tekent dat het vraagstuk een dis- I cussiepunt blijft, want „zij hebben altijd recht tot het aanvragen van j gratie". De minister-president maakte mel ding van een brief, door hem ont vangen. en afkomstig van een in woonster van Amsterdam, wier man i voor honderd procent invalide is i Daarin wordt gesteld, dat de voor- j genomen vrijlating opnieuw oude wonden openscheurt en dat daardoor andermaal een confrontatie ont staat met het verleden. ..Het zoo wel eens kunnen zijn dat een posi tieve beslissing ook de pijn kan stil len van die mensen", aldus de minis ter-president. Hij ontkende, dat het kabinets standpunt, zoals uiteengezet in de brief van Justitie-minister Van Agt. zou getuigen van cynisme. „Tegen dat standpunt wil ik heel fel neen zeggen", aldus de premier. Hij sprak er tenslotte zijn blijdschap over uit. Protes Zeventien oud-verzetsorganisatie en oomité's van oud-gevangenen heb ben gisteravond in een vergader in in Amsterdam ,met klem" geprotes teerd tegen het plan van de rege ring om de drie misdadigers tege: de menselijkheid, die in Breda hu straf ondergaan, vrij te laten. De organisaties zijn van mening „alle overwegingen door de regerin aangevoerd om de vrijlating t rechtvaardigen, verliezen hun bete kenis tegenover de belangen van he hele volk inzake democratie, rech en fatsoen Zij zijn een aanval ii de rug van het voormalig verzet, eei aantasting van de nagedachten! van de vermoorde slachtoffers". Regering moet nog beslissen DEN HAAG (ANPi De regering zal nog moeten beslissen over de pu- blikatie van het rapport van de commissie-Baan over druggebruik. Het rapport zal waarschijnlijk tegen het einde van februari gereed zijn. Dit antwoordt minister Engels (CRM) op vragen in het eindverslag van de vaste eerste-kamercommissie voor CRM ter voorbereiding van het openbare beleidsdebat over zaken van cultuur recreatie en maatschap pelijk werk. De kamercommissie had gevraagd het rapport-Baan nog voor wanneer het openbare 1 BONN De Amerikaanse militair Patrick Volden, die op 3 februari in Amsterdam is aangehouden en daarna overgedragen aan de Ameri- j dinsdag a.s. I kaanse autoriteiten op de vliegbasis debat in de senaat begint, openbaar Soesterberg, zit in een gevangenis in j te maken. in de Westduitse stad Mannheim. Dit De 'Werkgroep verdovende middelen is meegedeeld door een woordvoerder j een interdepartementale commissie j bewaring, dat deze week aan staats, van het Amerikaanse leger. die nu onder voorzitterschap staatsecretaris Grosheide (Justitie) Ij De beschuldiging tegen Volden zal i van hoofdinspecteur dr. P. Baan van j aangeboden. De onderminister zal he "desertie" luiden. De maximum straf de geestelijke volksgezondheid, werd i rapport bestuderen, om vervolgens hierop is, afhankelijk van de ernst j in 1968 ingesteld door de toenmalige beslissen of het zal worden gepubli- van de situatie, drie of vijf jaar j staatssecretaris Kruisinga van Volks-1 ceerd, aldus het ministerie van Jus- dwangarbeid. I gezondheid. De commissie moest be- titie. studeren of. en zo Ja hoe ..paal ei perk kan worden gesteld aan he misbruik van verdovende en ander middelen". „Ik ben vooral verbaasd dat e blijkbaar toch nog sprake is dat he rapport niet openbaar zal worden' zo reageerde mr. F. E. Frenké hoofdmedewerker aan de NEH i) Rotterdam, en deskundige op het ge bied van de Juridische aspecten vaj druggebruik, op het antwoord va minister Engels. Er is nog een rapport, waarvai niet zeker is of het in de openbaar heid zal komen. Dat is het rappor over de ooi-zaken van de opstand li november in het Groningse huis vai ADVERTENTIE Het jaar van de economie Dit jaar, zegt men, wordt het jaar van De Economie. Dit jaar gaan we meer rekenen, puzzelen, bezuinigen en schrappen dan ooit. Is dat zo, dan wordt dit ook het jaar van de Mercedes Diesel. Ga maar na en cijfert u rustig met ons mee. Benzine is sinds i januari weer ruim 5 cent duurder geworden en kost nu ruim 72 cent per liter. Dieselolie bleef 22 cent per liter. Een fors verschil, niet? Maar het gaat niet alleen om de prijs per liter. Dieselolie heeft nl. meer calorieën per liter dan benzine (8600 k.cal. to. 6800 k.cal. per liter benzine). Bovendien haalt de Mercedes dieselmotor door zijn speciale constructie ook nog eens meer rendement uit de brandstof dan een benzinemotor. Dat is de reden waarom roadtests uitwijzen, dat bijv. bij 100 km per uur een Mercedes Diesel rond de 30% minder brand stof nodig heeft. Waardoor het verschil tussen de brandstofkosten nog groter wordt. Al met al kost een Mercedes Diesel aan brandstofmaar iets meer dan 2 cent per kilometer. Sterker nog: met een volle tank (65 liter) rijdt u met uw Mercedes Diesel van Utrecht naar Berlijn. Voor rond de 15 gulden. Voor wie meer dan 30.000 kilometer per jaar rijdt in een benzine-wagen van f 10.000,- of meer, wèliets om even bij stil te staan Mercedes-Benz Diesel (5v) omwille van comfortabele zuinigheid N V. L.I.A.M., Leiden, Vondeilaan 45, tel. 01710-4 45 45 Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710 - 5 26 43 /4 ROOYAKKERS AUTOMOBIELElEDRIJF N.V„

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7