LEIDS DIACONESSENHUIS 75 JAAR Beleid voor binnenstad BB-Leiden gaat het Rode Kruis helpen Groei in cijfers: van 22 tot 8755 patiënten en van 687 tot 110.500 verpleegdagen per jaar ITERDAG 19 FEBRUARI 1972 LEIDEN Enkele cijfers van de stormachtige en ook zegenrijke ontwik kelingdie dit Huis in deze 75 jaar heeft doorgemaakt, illustre ren dit het best. In het pand aan het Plantsoen waren het eer ste jaar 22 patiënten (687 verpleegdagen) opgenomen. Een aan tal, dat vorig jaar uitgroeide tot 8755, met 110.500 verpleegda gen. Ook de cijfers van het personeelsbestand liegen er niet om. Het eerste jaar begonnen met twee zusters en één arts, staan momenteel 430 personeelsleden, w.o. 31 van de medische staf, in de personeelsadministratie ingeschreven. Het is een groei om dankbaar te gedenken LEIDEN „Dankbaar gedenken". In dit teken zal on getwijfeld zaterdag 26 februari de herdenking staan van het 75-jarig bestaan van het Diaconessenhuis aan de Hout laan. In alle eenvoud, stilte en bescheidenheid voor drie kwart eeuw in een pand aan het Plantsoen begonnen, is het initiatief van de Chr. Vereniging voor Ziekenverpleging in deze periode uitgegroeid tot een modern ziekenhuis met zijn veelvuldige en gedifferentieerde taken. Een blik in de 75-jarige geschie denis van het Diaconessenhuis wijst uit. dat de dames G. W. de Wolff-Middendorp, J. en H. E. Drost, J. H. van Wijk, C. W. Corts en M. C. den Houter-Leyh het initiatief na men tot de oprichting van de reeds eerder genoemde vereniging. Het deel. dat deze dames voor ogen stond, was om door middel van de ziekenhuisverpleging de mensen met het evangelie in aanraking te bren gen. De middelen waren toen nog gering, pen nieuw gebouw- kon niet worden betrokken, zodat men zich ruimte verschafte in het pand Plantsoen 101. Weldra bleek, dat er voor een dergelijke inrichting in In het pand Plantsoen 101 (foto links) begon men in 1897 met de ziekenverpleging, om in 1.901 het nieuwe gebouw aan de Witte Singel (foto onder) te be trekken. Leiden grote mogelijkheden waren, waarom men dan ook kort na de opening reeds plannen beraamde tot uitbreiding. Door Sam Platteel Foto's Holvast Het gelukte het bestuur beslag te leggen op een gedeelte van de bui tenplaats „Groenhoven" aan de Wit te Singel, waar op 19 november 1901 een geheel nieuw naar de eisen des tijds ingericht ziekenhuis kon wor den geopend. Men begon hier met een tiental bedden en tien verpleeg sters. Aan de Witte Singel deed zus ter Betje Aafies het eerst als bestu rend zuster dienst. Achtereenvolgens bekleedden deze functie zuster Lau ra Ruempel Hamer. LiSbeth Meijer, Louise van den Brink (ruim 25 jaar), zuster Elema en zuster Ans-' Dach. Zij was de laatste besturende zuster. Nu al weer enkele jaren heeft het jubilerende Huis in de persoon van zuster A. Thielen een ad J unct-direc trice Artsen Ook vele artsen, die zich belast zagen met de medische verzorging, hebben het Huis in de loop van de jaren gediend. Als eerste chirurg werd dr .J. C J. Bierens de Haan aan de inrichting verbonden. In de loop van deze 75 jaar is dit aantal sterk uitgebreid. Van de directeuren noemen wij de namen van dr. F. A. Nollen en dokter P. A. Coutnou, die in november jl. het ziekenhuis ver liet en die op 1 maart wordt opge volgd door dokter C. L. van Woel- deren. De sterke ontwikkeling van de taken, waarvoor het Huis zich zag gesteld, deed het bestuur beslui ten om in 1960 ook een economisch directeur aan te stellen, die men vond in de persoon van mx. J. W Filippo. Uitbreiding En belangrijke uitbreiding onder ging het Diaconessenhuis in februa ri 1927, toen een geheel nieuwe vleu gel in gebruik kon worden genomen en het aantal bedden sterk kon wor den opgevoerd. Van de overige uit breidingen dienen hier nog te wor den genoemd de bijtrekking van het zusterhuis, de bouw van de polikli- j niek en de inrichting van het pand Witte Singel 6 als rust- en zuster- I huis. Ondanks al deze uitbreidingen J in de laatste Witte Singelperiode j van december 1963 had men de be- j schikking over 170 bedden en liep het Jaarlijkse aantal verpleegdagen j op tot 63.500 had men met een groot ruimtegebrek te kampen. Het terrein aan de Houtlaan bood toen i uitkomst om hier een modern zie- j kenhuis te bouwen, dat in Januari J 1964 in gebruik werd genomen. Het is al weer te klein, j De directieplannen zijn dan ook rond om tot een flinke uitbreiding j (een verdubbeling van de huidi- j ge bebouwing) te komen. Het I wachten is op de toestemming uit I Den Haag. In de plannen zijn o.m. opgenomen een verlenging van de beddcnvleugels (van 333 naar 525 bedden), een nieuw poliklinisch centrum en uitbreiding van de be handeling- en dienstruimten. Zo mogelijk denkt men hieraan in 1973 te beginnen. 'Het Diaconessenhuis. dat zich reeds in 1901 onder de hoge bescher ming van Koningin-moeder Emma zag geplaatst, heeft haar tot twee- i maal toe in zijn midden mogen heb- j ben. Het eerste bezoek werd op 4 mei 1903 gebracht, het tweede op 8 j april 1927. Moeilijke tijd Zeer sombere Jaren, die het be- stuur, dat ruim 33 jaar in handen was van prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, voor schier onover- komenlijke moeilijkheden plaatsten, braken in december 1942 aan toen vanwege de bezettingsautoriteiten de inrichting aan de Witte Singel als Örtslazaret werd gevorderd Binnen zeer korte tijd moest men het ge bouw. met achterlating van vrijwel de gehele inventaris verlaten. Dank zij de tegemoetkomende houding van het bestuur der Ned. Zendings school te Oegstgeest kreeg men voor twee derde de beschikking over dit gebouw, dat met ingrijpende veran- deringen als ziekenhuis kon worden ingericht. Na de bevrijding heeft men alle krachten ingespannen om het ge bouw aan de Witte Singel, waaruit nagenoeg alles was verdwenen en waar een geweldige ravage was aan gericht. weer „bedrijfsklaar" te ma ken. Eind augustus 1945 vond de overplaatsing plaats. Sinds de vestiging aan de Hout laan wij geven hier vergelijkend materiaal van de Jaren 1965 en 1971 zijn de cijfers met sprongen om hoog gegaan. Aantal operaties in 1965 in totaal 4260, 1971 5420, beval lingen 365 (605), polikliniekbezoek 50.000 (82.000), laboratoriumonder zoek 470.000 (1.120.000). „Hotelruimte" Uniek voor Nederland het was een experiment is de „hotel ruimte". die men sinds 1 januari .1971 in een verdieping van het zusterhuis aan de Houtlaan heeft weten onder te brengen. Patiën ten. die in het stadium van beter schap verkeren en die zich zelf li chamelijk kunnen verzorgen (zelfwerkzaamheid), worden in dit „hotel" opgenomen om nog wat na te kuren. Zij hebben de beschikking over een eigen kamer, kunnen aan een schrijfbureautje hun corresponden tie afdoen en gebruiken gezamen lijk de maaltijden in het „restau rant". Indien gewenst kunnen deze maaltijden ook op eigen kamer wor den geserveerd. Een met zeer veel smaak ingerichte conversatieruimte dient tot onderling contact, tot het lezen van een boek dan wel tijd schrift en het volgen van televisie - uitzendingen. Voor het contact naar buiten heeft men de beschikking over een telefoonlijn. In totaal kun nen 23 patiënten, die aan de bete rende hand zijn en op doktersadvies naar het „hotel" verhuizen, hier een onderkomen vinden. Krijgt men daarvoor toestemming, dan kan er ook gewandeld worden in de Leidse Hout. Het experiment men denkt al aan uitbreiding wordt door de „gasten" bijzonder hoog aangesla- I Het huidige complex aan de Houtlaan foto in kop), dat in 1964 in gebruik werd genomen, is nu al weer te klein. Een plan voor I aanbouw (verdubbeling van de capaciteitivacht thans op goed- keuring uit Den Haag. Uniek voor Nederland is de „hotelaccommo datie", die op een verdieping van het zusterhuis is ondergebracht. Op de foto het „restaurant". gen. „Je knapt hier helemaal op" en „Je hebt er geen idee van dat Je in een ziekenhuis bent", zijn zo de reacties, die wij van de „hotelgasten" vernamen. In het afgelopen Jaar de gemiddelde verblijfsduur varieert van twee tot veertien dagen liep het aantal „verpleeg"dagen op tot 5600. Met deze „exploitatie" werd be reikt. dat een bed in het ziekenhuis eerder vrijkomt voor een volgend* patiënt. „Dankbaar gedenken", dat doet t bestuur ook als het in deze dagen terugziet op de grote toewijding van allen, die by de ziekenverpleging zyn betrokken. Van medicus via verple gend personeel tot administratiev* krachten en zij. die in de dienstver - lenende sector werkzaam zijn. Om i niet te vergeten „de vrienden van het Diaconessenhuis", die het mede financieel mogelijk maken om de eindjes aan elkaar te knopen. We derkerig gedenken dankbaar de oud-patiënten de liefderijke verzor ging. die zij in dit Huis van zovelen i ontvingen. Herdenking j De herdenking van dit 75-jarig be staan begint volgende week zaterdag I om 2.30 uur met een bijeenkomst in de kapel van het Diaconessenhuis, gevolgd door een receptie" van 5 tot 6 uur. Op vrijdag 3 maart wordt er in het Rijnlandslyceum feest ge vierd met het personeel en enkele genodigden. De daarop volgende za terdag vindt een reünie plaats voor allen, die in het Diaconessenhuis heb ben gewerkt, 's Middag ontmoet men elkaar In het Huis om 's avonds I feest te vieren in het Rijnland&ly- I ceum. LEIDEN De raadsfractie van Progressief Akkoord hoopt met r van de week in de raad ge uite "praatstuk" over de be svoering ten aanzien van de nenstad een antwoord te hebben tven op een vraag, die na het n van de binnenstadsnota op- )t. Dat is de eenvoudige vraag: ie nu?". 'eliswaar geeft de binnenstads- i wel lijnen in die richting, maar fflaal duidelyk is dat niet. Het 'er ontbreekt, waarbinnen alles 1 in de komende jaren moet n afspelen. De ïynen hiervooi n Wolkers in igustinussoos DEN Jan Wolkers komt vol- iweek naar Leiden. Aanstaande houdt hy in de Augustinus *it aan het Rapenburg 24 een over zyn werk. Ook zal hy vertonen De byeenkomst be- to acht uur. heeft het PAK geleverd. De raad zal moeten beslissen hoe het kader zal worden. Het PAK heeft naast de raad en de adviesraad voor de binnenstad een derde figuur "binnen de sin gels" gehaald. Het noemt deze fi guur een "buitengemeentelyke neu trale derde". Daarby wordt gedacht aan een team van externe deskun digen, zoals dat het gemeentebe stuur van Groningen heeft gead viseerd by het binnenstadsbeleid. Ik heb me onlangs in gunstige zin uitgelaten over de Groningse manier van werken en blyf er ook nu by, dat een team van vyf of zes hoogleraren, zoals dat voor Gro ningen heeft gewerkt, een goede in breng kan hebben by het bepalen van het binnenstadsbeleid. Voor het beleid op langere ter- myn moet volgens het PAK worden uitgegaan van drie dingen: een definitie van het onder werp (gebied plus samenhang met omliggend territoir) inventarisatie van de huidige situatie: bepaling grondtrekken toekom stige gewenste situatie. Van elk van deze die onderwerpen staat natuuriyk het nodige in de binnenstadsnota, maar niet zo exaot. Om de toekomstige gewenste situatie te kunnen schet sen moeten de functies worden vast gesteld. Uitgangspunt is, dat func ties relaties zyn tussen bevolking en voorzieningen. In de binnen stad is er een verwevenheid van functies. Ze versterken elkaar of werken elkaar tegen. Prioriteiten stelling is noodzakelyk voor zover de functies elkaar tegenwerken. Door een "terugkoppelingssysteem" steekt het PAK-systeem geen spaak in het wiel, dat op korte termyn op gang moet komen. Vry snel kan de strategie voor de lan gere termyn worden bepaald en alles wat op korte termyn moet ge beuren zal daarmee in overeen stemming moeten zyn. Na inventarisatie door het ge- meentelyk apparaat ontwerpt een -derde de strategie. Dat wordt ge toetst door deskundigen binnen de gemeente en de adviesraad, waarna de beleidskeuze aan de gemeente raad is. Da t moment kan binnen twee jaar aangebroken zyn. Stockholm Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert bacht stuurt een bulletin, waarin de "voorbeeldige" situatie in de Stockiholmse binnenstad onder de loep wordt genomen. Het gaat daar volgens de Zweedse Bond van han delaren niet goed. Nodig zyn een ruimere parkeergelegenheid en een aangepast verkeersplan. Het door gaand verkeer moet uit de city en er moeten plannen voor een beter autoklimaat worden uitgewerkt. De bond zegt, dat de situatie zo snel mogelyk aan het gestegen particu lier autobezit moet worden aange past als de city zyn functie van cultureel en commercieel centrum wü behouden. LEIDEN Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft een plan aanvaard, dat voorziet in een vernieuwde organisatievorm voor hulpverlening by onverhoopte ram pen in vredestyd. Het gaat hierby om de eerste hulp aan de slachtoffers in het rampterrein, het vervoer van ge wonden van het rampterrein naar verzamelplaatsen voor registratie, sor tering en medische hulp en daarna de afvoer naar de eindbestemmingen. Het Rode Kruis Korps ziet hierby een taak voor regionale districtsco lonnes by rampen van een zodanige omvang, dat enerzyds een ge heel of gedeeltelyk paraatmaken van de Bescherming Bevolking gezien de korte duur van de hulpverlening niet lonend zou zyn, doch anderzyds de omvang van de ramp een hulp verlening vereist welke de capaciteit van de lokaal beschikbare organisa ties en middelen te boven gaat. Voorshands beschikt het Rode Kruis echter niet over het hiervoor benodigde materieel. De B B.-Leiden ls in principe bereid hieraan mede werking te verlenen en de beide hulp verleningsorganisaties onderzoeken thans verder de mogelykheden voor de praktische verwezenlyking van deze opzet. De vernieuwde organisatievorm van t R.K.K. houdt een parallellisatie in van de huidige organisatie met de regionale organisatie van de B.B., hetgeen een belangryke verruiming betekent van de mogelykheden tot praktische samenwerking. De wederzydse bereidheid tot sa menwerking tussen het R.K.K. en de BB. zal ongetwyfeld leiden tot een oplossing waarmee het algemeen be lang het best wordt gediend. Uiteraard behoeft de eventuele be schikbaarstelling van BB.-materieel aan het R.K.K., in een later stadium, voor wat betreft de detailregelingen nog veel nader overleg en uiteindelyk de bekrachtiging van het gezag Vooral is daarby belangryk, dat aan de uitvoering van de BB -taak ingevolge de wet Be-che.-ming Be volking op generlei wyze geweld wordt aangedaan. NEDERLANDS HERV. KERK: Beroepen te Goudswaard en te Pa- pendrecht, drs. M. Verduyn, kandi daat te Gouda; te Culemborg, D. Oliemans te Surhulsterveen; te Kat wijk aan Zee C. Jongeboer te Elburg; Bedankt voor Dordrecht: J. Kooien te Werkendam; benoemd tot by stand in het pastoraat te Halsteren en te Nieuw-Vossemeer P. Klap te Zeist. Beroepbaarstelling drs. M. Verduyn, kandidaat te Gouda en drs. C. Haas, kandidaat te Lelden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hoek van Holland G de Jong te Dokkum. GEREFORMEERDE KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Vollenhoven-Cadoe- len, R. Timmerman te Heemse. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Borssele en te Krui- i ningen A Hoogerland te Werken dam tweetal te Rotterdam-West ds. A M. den Boer te Ridderkerk en J. C, l Weststrate Meliskerke.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3