Hoogoventoernooi 1972 geen spektakelstuk KRYPTOGRAM Jeugdbridge in Delft ALBUMS ZONDER PLAKKERS idgerubriek mlistische rubriek Pim op cle schaats sri mmm r yrM O o q Q Q Q ym q 3 q k q m ff o do r*: O 5H a O s s q s o si w o o ol o w o i*: O o j mm RDAG 19 FEBRUARI 1972 it 34e Hoogoventoernooi was in de ogen van de schaak- ousiasten niet zo'n spektakelstuk als voorgaande jaren, miste onder de deelnemers bijvoorbeeld een Tal, Spasski, 'u eL Keres, Hübner en het natuurtalent Ulf Andersson, die i! chtigd was deel te nemen, maar op het laatst bericht zond verhindering. heeft het toernooi van 1972 kl ital opmerkelijke partijen op Si ebracht. Portich werd "van- Send" winnaar, omdat hij in voorgaande toernooien (bui- li; opa) tweede en derde gewor- zonder ook maar één partij >zen. De gemoedelijke Hongaar overwinning door iedereen nti gegund, omdat hem in de j ie evenementen op de val- eerste prijs ontging! pechvogel was kampioen Hans Ree. In partijen ontging hem een ze- ilse of de winst. Van Jan had men meer verwacht. elite tweede helft heeft hij .8 aan zichzelf te danken, hij in gelijke stellingen pro winst te forceren. Zijn "in- moet hij in de toekomst wijzigen, want hij heeft, zo- is velen schreven, de gave volleerd grootmeester! Ljoebojevic (Joegoslavië) Lajos Portisch (Hongarije) c7-c5 2. Pgl-f3 d7-d6 3. d2-d4 c5xd4 4. Pf3xd4 Pg8-f6 5. Pbl-c3 a7-a6. Ook heden nog het meest geliefd. 6. Lfl-c4 Sinds Fischer met deze zet specta culaire overwinningen boekte, heeft hij veel navolgers gevonden. Het schijnt dat 6. Le2 wegens 6e5 (patent USSR) voor wit geen pers pectieven opent. Overigens zijn de meeste varianten van de Siciliaan al zeer grondig onderzocht! 6. e7-e6 7. Lc4-b3 b7-b5 8. 0-0 Lf8-e7. Zoals bekend mag zwart niet met 8. b4 op verovering van pion e4 spelen, daar wilt dan een zeer ge vaarlijke aanval verkrijgt. 9 f2-f4 0-0 10. f4-f5 Waarschijnlijk te vroeg. De wi't- speler die winnaar werd te Palma de Majorca (zojuist beëindigd,) speelt nu wat angstig, maar toomt zich wel een goede verdediger. 1 0e6-e5 11. Pd4-e2 Pb8-d7 12. Lcl-g5 Lc8-b7 13. Pe2-g3 Ta8-c8 14. Lg5xf6 Pd7xf6 15. a2-a3 Dd8-b6 16. Kgl-hl Db6-e3! 17. Tfl-f3 De3-g5 18. Ddl-d3 Dg5-h4! 19. Tal-el Tc8- c7 20. Tel-e2 Tf8-c8 21. h2-h3 Wit kan zijn stelling niet verster- 21Dh4-g5 22. Dd3-e3 Dg5xe3 23. Tf3xe3 Tc7-c5 24. Te3-d3 a6-a5 25. Td3-d2 h7-h5! Portisch werkt op beide vleugels. Deze methode vergt veel concentra tie van de tegenstrever! 26. h3-h4 Kg8-f8 27. Khl-h2 Lb7-a6 28. Pc3-d5 Pf6xd5 29. e4xd5 Tc5-c7 30. Kh2-h3 a5-a4 31. Lb3-a2 b5-b4! (Zie diagram) Stelling na 31b4! Het initiatief nemen! Zwart heeft door accuraat spel het initiatief genomen. Wanneer wit niet van 31 juli tot 6 augustus Technische Hogeschool te Europese Kampioenschap worden voor bridge-junio- belooft een groot evene- worden want op het ogen*- artikel geschreven jn er al 14 landen die van zullen zijn, en dat is ooit in jeugdwedstrijden 'as. voor het Nederlandse (tot en met 25 jaar) is ,v..j gang en half maart zal paren bekend gemaakt dat na langdurige en zorg- ilectie de eervolle opdracht )n om Nederland in eigen Europese kampioenschap te ?rtegenwoordigen. ling der 'jeugdige kandida- 10 it georganiseerd' door de 'he Utrechter drs. André die een groep meester- heeft aangetrokken die van tijd bereid is de junioren geven. Eén der meest inter - biedproblemen kwam voor lil (gelijke ontmoeting: dier. NZ kwetsbaar vier- ktrijd. Aan tafel I opende ens natuurlijke biedprinci- 3 CP H 10 4 O A 9 8 2 4» V 10 8 7 4 10 6 5 H B 8 4 A B 8 7 3 w CP V 9 5 2 O V 5 3 W„U H 10 7 6 4 4* 5 3 Géén A A V 9 7 2 CP 6 O B 4» A H B 9 6 2 pes met één klaver west paste noord verhoogde tot drie klaver oost paste zuid zes klaver al len pasten. Zuids slembod doet ris kant'aan, maar er waren goede re denen voor. Indien zuid met vier SA naar azen zou vragen, is het waarschijnlijk dat noord maar één aas heeft dan dus vijf ruiten moet zeggen. Zou oost die kunnen dou bleren. dan hangt er een (niet kwetsbaar!) redbod van OW in de lucht. Zuid (Filarski) besloot dat risico te ontwijken en de feiten stelden hem in zoverre in het ge lijk. dat zes klaver een onverlies- baar contract bleek. Aan tafel II opende zuid conventio neel met één klaver een sterk spel aangevend. West (van Heus- den.) volgde met één harten. Dit volgbod zult u in geen enkel theo- rieboek aanbevolen zien. maar het bleek wel een bijzonder goed bod. Noord vervolgde met twee klaver, aangevende positieve kracht plus een klaverkleur. Oost (v. d. Velde) deed toen het fraaie bod van vijf hartenü), maar zuid bood zes kla ver. Daarmee hadden NZ, de Utrechtse spelers DoremansHolz- scherer, het goede eindcontract be reikt, maar het bleef hen niet ge gund het te spelen. Want na passen van west en noord, besloot oost tot zes harten een verzekeringspre mie tegen de mogelijkheid dat vijf klaver (kwetsbaar) er in elk geval wèl en zes klaver er misschien in zou zèitten. Het zes hartenbod werd natuurlijk gedoubleerd. NZ scoorden het maximum (zes slagen), maar de 900 punten waren een goedkope redding voor het aan de andere ta fel gedane zes-klaverbod (1370 p.). Het belangrijkste van dit spel is ongetwijfeld wests één-harten volg bod en oosts moedige redding tot zes harten. Misschien valt er voor menigeen wat uit te leren. H. W. FILARSKI iP t IELS VERZAMELEN maar hoe ze goed' te be- een ander. In de oertijd in een schoolschrift, vamen de albums in di- foeringen. Nadeel hierbij .e postfrisse zegels van moesten worden voor- het album een plaats te inden. Hierin werd voor- de strips, met een voorge- li terzij de en aan de voor- ceüofaan "raampje", de postzegel in originele treoht kwam. -makers, die nooit stilzit- t er om gaat het de ver- naar de zin te maken omzet te vergroten maken Qt-en-klare albums waar- lasheldere stroken al zijn lit. Hierbij kunnen de ze- believen zonder moeite en 6' Waar voor beschadiging geschoven of uitgenomen, i niet verschuiven of eruit - wat zeer voornaam is st plakken. Zelfs niet bij 'unperaturen weet men te I tl jOI tvoering zijn tal van al- brijgbaar. Met of zonder ?an de in te plakken ze- allerlei landen of speciale 'zoals Verenigd Europa) Is motief-al bums. Verder bn nog exemplaren die et een klemband, andere Weer met een ringband, i1 'hd zelf betreft: die kan 5 zijn, van kunstleer, van ft echt leder. U ziet: keus genoeg. Maar op een paar gulden moet je natuurlijk niet letten als je hieraan begint. Vergelijking Wij hebben eens bekeken voor u wat een dergelijke grap gaat kos ten, waarbij een vergelijking is ge maakt tussen de twee wel meest, bekende albums, Safe en Ka-Be. Als uitgangspunt hebben we daar voor Nederland gekozen, waar schijnlijk wel in de belangstelling staand van het grootste aantal ver zamelaars in ons land'. Bij Safe heeft men voor Nederland van 1852 tot heden in totaal 79 bla den nodig, die samen het bedrag vergen van f 77,15. Daarbij komen dan nog zeven bladen voor samen hangende zegels en de Amphilex vellen, die de prijs verhogen met ze ven gulden tot f 84.15. Een stevige kunstleren band kost f 21.50, gezien het aantal blad'en heeft men er twee nodig. De totale prijs voor de verzamelaar van Nederland komt zo op f 127,15. Ka-Be levert Nederland in "ohne- falz" uitvoering eveneens in twee banden: één tot 1944, de andere tot en met 1970. De prijs hiervan, eveneens gevat in kunstleer, komt op niet minder dan f 173,-. Inder daad moet Je wel een behoorlijk ge vorderd verzamelaar zijn om deze al bums op waarde te schatten. Dan zijn er nog mensen, die ook hun gestempelde exemplaren op deze wijze willen opbergen, zodat dan alles wordt verdubbeld. Het nut hiervan staat mij niet zo erg duide lijk voor de geest, al moet Je na tuurlijk wel toegeven dat het een erg fraai gezicht is. Motief specialisten Voor de motiefverzamelaars zag ik in de catalogus van de Parijse uit gever A. Vancauwenberghe nog een aardigheidje. Deze firma brengt al bumbladen op de markt, waarop een kader is gemaakt van het mo- tief onderwerp dat de verzameling betreft. Melding wordt gemaakt de volgende motieven: schilderijen (8 verschillende), Napoleon (2 uit voeringen) grootformaat Frankrijk (niet minder dan 14 verschillende), ruimtevaart (2 verschillende), sport Pim en Pom tot een koningsaanval komt, beslist een zwarte actie op de damesvleugel in de Siciliaan! 32. Te2-e4 b4xa3 33. Te4xa4 La6-c4! 34. b2-b3 Lc4-b5 35. Ta4xa3 Tc7-c3! 36. La2-bl e5-e4! 37. Kh3-h2 e4-e3 38. Td2-d4 Le7-f6 39 Td4-b4 Lf6-e5! 40. Tb4xb5 e3-e2 en wit gaf het op. Een opvallend middenspel, omdat Portisch het „eten" van pion c2 en h4 achterwege heeft gelaten! Donner speelde goede en slechte partijen. Hier wordt hij „opgebracht" door de Tsjech Hort. Wit: Hort (Tsjecho-Slowakije) Zwart: Donner (Nederland) 1, e4 d6 2. d4 Pf6 3. Pc3 g6 4. f4 Lg7 5. Pf3 0-0 6. Ld3 Pc6 7. f5 e5 8. fe6: e.p. fe6: 9. 0-0 De7 10. Del Pd8 11. Dh4 e5 12. Pg5 h6 13. Lc4t Kh8 14 Pf3 ed4:? 15. Lh6:! Le6 16. Fd5 opge geven! Er dreigt van alles. De grootste verrassing kwam dit maal uit de meestergroep. Onze landgenoot B. F. Enklaar leverde een geweldige prestatie door met de Hongaar Ribli (die vanaf het begin de leiding had) als eerste te eindigen. Hij moest hiervoor Ribli in de laat ste ronde met zwart verslaan en hij deed 't! Het volgende jaar komen beide spelers uit in de grootmeester- groep. Enklaar heeft zeer goede par tijen laten zien De schaakwereld ziet vol spanning zijn optreden in 1973 tegemoet! Wit: H. Lehmann (Duitsland) Zwart: B. F. Enklaar 1. c4 e6 2. Pc3 d5 3. d4 Le7 4. Pf3 Pf6 5. Lf4 0-0 6. e3 (Met deze opstel ling heeft de oud-LSB kampioen A, Barkema heel wat successen ge boekt!) c6 7. Ld3 Pbd7 8. 0-0 dc4: 9. Lc4: b5 10. Ld3 Lb7 11. De2 a6 12. a4 Ph5 13. Le5 Pe5: 14. Pe5: Pf6 15. Pe4 Dd5 16. f3 Pe4: 17. Le4: Dd6 18. Tfcl Tac8 19. ab5: ab5: 20. Ta7 Db8 21. Tcal Tc7 22. Pc6: (Riskant!) Lc6: 23. Tc7: Dc7: 24. Tel Ld6 25. Tc6: (Waarom geen f4) Lh2:+ 26. Kfl Da5 27. Del b4 28. g3 f5 29. Tc5? (Onbegrijpelijk! Na Ld3 stond zwart voor een dilemma) Da6-|- 30. Kg2 fe4: 31. f4 Lg332. Kg3: Dd3! 33 Kf2 h6 34. Db4: Ddl! 35. Dc3 Tf6 36. Te5 Tg6 en wit gaf het op. Uit deze partij is de kracht van Enklaar niet volledig naar voren ge komen. Wij hopen in 1973, wanneer hij tegen de grootmeesters uitkomt, nader op zijn prestaties terug te ko men Zojuist vernemen wij dat de toer- nooicommissie van het Hoogoven toernooi in de toekomst ^een groot meesters meer zal uitnodigen die hun partij na een luttel aantal zetten remise hebben gegeven! Dit doqt men grotendeels voor het publiek, dat al leen komt wanneer het bord in „vuur en vlam staat" Dat doet ons den ken aan de leerstelling van de filo soof en oud-wereldkampioen dr. Emanuel Lasker, die eens verkon digde: „Tegen de remise-dood is maar één remedie: schakel ze uit in toernooien en geef geen honorari um!" Capablanea, ook eens wereldkam pioen stelde voor om het bord te vergroten tot 81 velden (9x9), ten einde remisepartijen te voorkomen. Zal de schaakcomputer toch het laatste woord hebben? BISHOP Heel stil zit-ten Pim en Pom in de ven-ster-bank met hun neu-zen te-gen het kou-de glas. Snap jij het?, vraagt Pim. Pom schudt zijn kop. Nee, zegt hij, nee ik snap er niks van. Denk er eens o-ver na, zegt Pim als hij weer een poos-je ge-ke-ken heeft, mis-schien snap je het dan. Pom denkt. Hij denkt zo lang dat zijn kop er van bonst. Nee, zegt hij weer, nee. Wat hoor ik al de he-le week? Brrr.brr en nog eens brr. .de melkboer, de sla-ger, de groen-te-man, de kin-de-ren die naar school toe gaan, onze ei-gen vrouw..al-le-maal roe-pen ze brr. ..brr. Kon-den we maar bin- nen-blij-ven, het is veel te koud om er uit te gaan. Maar ja, op hun twee po-ten waar je toch al niet zo lek-ker op loopt als op vier, stap pen ze de kou dan toch maar in. want het moet. En nu..hij zwaait met zijn ei-gen zwar-fee poot naar wat hij bui-ten ziet. Nu op-eens niets meer van brr en brr..on-der die twee toch al on-ge-luk-kï-ge po-ten bin-den ze een paar ra-re ij-ze-ren din-gen en gaan een bee-tje hard hol-len op het wa-ter. En vro-.lijk =en la-chen en niks meer van: kon ik maar bincneh blij-ven. Moet je zien: on-, ze ei-gen vrouw op van die - mal-l'ë' din-gen. Kijk nou, Jcijk nou. hoe hard dat gaat. Dat lpopt nooit goed af. En nou zwaait ze nog naar ons ook. En dan op al dat wa-ter. Maar het wa-ter is tfeg, zegt Pim, kijk maar. ze heb-ben er een wit vloer-tje over heen ge-legd. Ik wil met je wed-den dat dat wa-ter er nog on-der zit, zegt Pom. Daar-om heb ben ze na-tuur-lijk ook die ij zers on-der hun po-ten. Als dat wa-ter op-eens on-der het vloer-tje uit-komt, krij-gen ze ten-min-ste geen nat-te po-ten. Brrr.ik moet er niet aan den-ken. Het gaat wel lek-ker hard, zegt Pim die zijn o- gen niet kan af-hou-den van al die be-we-gen-de men-sen en kin-de- ren op de be-vro-ren gracht, mis schien wel zo hard als jij en ik als we een dol-le kop heb-ben. Als ik van die schoen-tjes van ij-zer had zou ik nog wel vier keer zo hard als de men-sen gaan. Praat geen on-zin, Pim, zegt Pom streng, wij zijn kat-ten. En bo- ven-dien zijn het he-le-maal geen schoen-tjes. Het zijn mes-sen. Kijk maar. Pim kijkt. Er is net een klein meis-je in een kort rood rok-Je aan het kun-sten ver-to-nen vooi het raam van Pim en Pom. Ze draait heel vlug in de rond-te en steekt een been ver voor-uit. Pim kan het nu al-le-maal goed zien. On-der haar ho-ge wit-te schoen zit een blin-kend scherp mes. Ooooo. roept hij, oooo, dat is mooi. Dat wil ik ook, net of je om je ei-gen staart heen-draait. En vlug, vlug ze ziet vast wel ster-re-tjes, zo vlug gaat het. Pom schudt zijn kop. Ik vind er niks aan, zegt hij, het is om zelf draai-e-rig van te wor-den. Hij knijpt zijn o-gen dicht en kijkt een he-le poos niet meer. Na een poos je zegt hij, gaat het daar nog al tijd goed? Is het wa-ter nog niet on-der het vloer-tje uit-ge-ko-men? Hij krijgt geen ant-woord. Pom doet zijn o-gen o-pen. Waar is Pim? Waar-om kijkt hij niet meer naar al dat be-weeg en ge-draai? Hij vond het toch juist zo prach tig? Hij draait zich om en kijkt de ka-mer in. Geen Pim. Hij spitst zijn oor-tjes. In de gang hoort hij een raar ge-luid. Krsss..krsss en pff..pfff..hhhh. Dat pfff..pfff. en hhhh. dat kent Pom. Dat doet hij zelf ook als hij met iets heel moei-lijks be-zig is of iets heel zwaars door het huis sleept. Maar dat krsss..krsss dat heeft hij nog nooit eer-der ge hoord. Op-pas-sen, zegt hij te-gen zich-zelf, het kan wel iets ge-vaar- lijks zijn. Pffff.pffff..hhhh. hoort hij weer. Het lijkt wel of Pim met iets aan het vech-ten is dat ster-ker is dan hij zelf. Pom steekt zijn kop om de hoek van de ka-mer-deur. Zijn bek-je gaat o-pen. Op het mar-mer in de gang staat Pim. Maar hij staat niet ge-woon. Hij staat op vier fruit- mes-jes die hij uit de keu-ken moet heb-ben ge-haald. Nu pro-beert hij om een poot-je met een mes-je er- on-der naar vo-ren te schui-ven. Krsss..krsss, doet het mes-Je en Pim doet pfff..pfff..hhhh.dan ziet hij Pom. Hij lacht een beet-Je ver-le-gen. Ik be-gin nog maar pas, zegt hij, maar straks, straks zul Je eens wat zien. Dan vlieg ik als een duif o-ver de vloer. Pom zegt niets. Hij draait zich om en gaat bij de ka-chel lig-gen na den-ken o-ver de mal-ste kat van de we-reld. En bui-ten de ka-mer gaat de mal-ste kat van de we-reld door op zijn schaats-Jee; krsss..krsss..pfff..pfff..hhhh heel lang. Maar na een poos-Je houdt het op. Pom spitst zijn o-ren. Hij hoort al-leen nog pffffff.pffffff vlak bij zijn kop. Hij kijkt om. Pim valt naast hem neer. Er zit-ten geen mes-Jes meer on-der zijn poot-jes. Pffffff, doet hij nog een keer. Ik ge-loof toch dat het al-leen voor men-sen is. MIES BOUHUYS (3), schepen, automobielen en loco motieven. De prijs van deze bladen varieert van 60 tot 65 francs per honderd, een Nederlandse prijs ont breekt me helaas. Uw postzegelhan- del of importeur Fibo in Den Haag (tel. 070113806) zal u daarover on getwijfeld kunnen inlichten. Vancauwenberghe levert trouwens ook albums voor verschillende mo tiefverzamelingen, zoals planten en bloemen, Frankrijk naar specialis men, dieren en ruimtevaart. PIETER TAFFIJN Horizontaal: 1. ziek in het donker van het fui ven 5. duw de rivier eraan 7. je moet Je vermeien in het rode 9. als men met de ega's er leert rij den 11. gindse huisjes overbrengen 12. zijt, L, ge juist in de vesting? 13. viskaartje 15. donor, orde, gebogen die richting nemen 18. veel gebak op het hoofd stapelen 19. noppes! 20. in het water is 'ie niet een dier 22. 't ijs is de pa voor pasen 24. een fotohoofd en een nul voor 't speelgoed OPLOSSING VORIGE PUZZEL 25. zo te horen een bediende met geld 27. verkeerd slecht beest 28. ladders voor druppeltjes op een dag in het voorjaar Verticaal: 1. een greep in de olie 2. oefenen met de Engelse familie 3. de pech kwam al vlug, wat een ellende 4. 't is erg. Al roemen alvorens hem te onthalen 5. luister goed: vader z'n feestdag 6. helper, die niet weet wat de an der doet 8. heel gewoon een regelvls 10. veel anonimiteit om niets is ty pisch vrouwelijk 11. afwezigheid des konings kost geld 14. vaststaand karakter 16. dat is het 17. geen schilderijen de lucht in 21. u bent uzelf niet 22. voor en tegen, en tegen wegwe- 23. een land in een plaatje 26. daar moet nog heel wat water doorstromen Oplossingen onder 't motto KRUIS WOORDRAADSEL dienen voor woensdag aanstaande te 9 uur in het bezit te zijn van de redactie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 Leiden. Wij stellen vier prijzen be schikbaar: één van f 10, één van f 7.50 en twee van elk f 5. Alleen abonnees kunnen meedingen. De eerste prijs van f 10.- werd toe gekend aan de heer J. Heus, Wilhel- minastraat 43, Noordwijk Binnen; de tweede prijs van f 7,50 aan mevrouw F J van Dalen, Jachtslotpad 4 Lei derdorp; prijs van f 5.- de heer J. Beij, Spiegelstraat 7, Leiden; even eens prijs van f 5- de heer J. Nijgh, Jan Tooropstraat 11b, Katwijk aan Zee. De prijzen zullen aan de winnaars (res) worden toegezonden. 3 -*1- 2 a 9 '3 V '0 19 '10 22 u JT 7$~

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21