P kortingen LIFTER Bestaande orde! Aarde ALL TOGETHER NOW )t CJP OOK IN LONDEN GOED JAARDAG Wanneer? FOR MAX For Pete Recreatie Sneeuw ter overdenking Droom Jong van hart O 19 FEBRUARI 1972 EXTRA PAGINA 19 LEIDEN Twaalf jaar geleden ongeveer begon Amsterdam met de uitgave van een cultureel jongerenpaspoort, het CJP. De ar gumenten waren o.m.. dat jongeren vaak minder geld hebben voor kunstmanifesta ties en dat zij wel een extra steuntje in de rug mochten krijgen omdat de toegangs prijzen voor die evenementen sterk stegen en er een sterke vergrijzing van het pu bliek viel waar te nemen. Ook in Leiden kun Je sinds een paar jaar een CJP krijgen. De kostprijs: bijna niks, zeker niet als je ziet (en leest op deze pa gina) wat daar tegenover staat, Huib Krijgsman uit de CJP-organisatie in Lei den vertelt er hieronder over. Verder op deze ALTONA-paginagedich ten, als vanouds. Nieuwe gedichten kun nen weer worden opgestuurd. HENK DE KAT Wat houdt het bezit van een CJP (cultureel jongerenpas- Op een enkele uitzondering na, zoals bijvóorbeeld het Kreatief i november, organiseert de begeleidingscommissie van het CJP zelf geen evenementen. Het verleent wel alle mogelijke (en on- kortingen op kulturele gebeurtenissen. Zo wordt op alle voor van de Leidse Schouwburg kortingen gegeven die rond de 50 iggen. Nu de Leidse Schouwburg wordt verbouwd, worden deze Ringen in het LAK-theater of in het Rijnlands Lyceum gehouden. 51 zijn niet de enige theaters die Leiden rijk is. Ook in het Impe- ter wordt toneel gespeeld. Daar loopt bijvoorbeeld tot en met 26 izi Droomezeven, waar je eveneens met je CVP-paspoort goedkoper kunt. ook flinke kortingen verleend stellingen van het meest Leidse chap dat er is: Litteris Sacrum, tellingen vormen echter slechts eel van het CJP. Het verleent lanzienlijke kortingen op het muziek. En dit terrein beslaat lleen de opera's en concerten, het geven van kortingen bij jn grammofoonplaten. Helaas dat niet, waar het optredens epen betreft, hoewel de Leidse vorig Jaar een paar eigen n (Kevin Ayers) organiseerde, CJP korting wel van toepas- nblik biedt het CJP je gratis al de musea (10!!!) die Leiden bijzondere tentoonstellingen ebruikelijke korting. Bibliotheken er daarnaast een, voor Lei facet op kultureel gebied, n jt je CJP reductie krijgt. Dat bliotheken. Als je ouder bent en in het bezit van een CJP,"" slechts een abonnementsprijs niet de gewone f 6,50. de leessfeer te blijven: wat a een speciaal abonnement op f24,50 voor f 12,37), HP-ma- f42,50 voor f21,50). Of een idere dertig tijdschriften met in zaak die ik graag onder Je brengen en dat is het feit, dat ook K en O speciale prijzen voor CJP-ers heeft bij cursussen. Informatie over bovenstaande onderwer pen krijg Je elke maand in het blad de Sleutel, dat je gratis ontvangt als je CJP-er bent. In dit blad, dat van Haagse oorsprong is, heeft Leiden zijn eigen plaats. Omdat ik me kan voorstellen dat je ondertussen zit te popelen om te weten te komen waar Je zo'n CJP kunt krijgen, volgen nu daarover enige inlichtingen. Wie kunnen er een CJP aanschaffen? Dat zijn alle Jongeren tussen de 15 en 23 jaar en degenen tot 27 jaar die een dagoplei ding volgen. Op verscheidene plaatsen in Leiden kun Je een CJP halen. Op de eerste plaats is dat natuurlijk het stadhuis. Daar zetelt op kamer 17 de afdeling culturele zaken waar Je een CJP kunt bestellen. Hier kun Je ook terecht voor meer informatie over het Cultureel Jongeren Paspoort. Ook aan de Leidse Schouwburg kun je om een CJP komen. Op Troef en bij K en O kunnen ze je er eveneens aan helpen. Pasfoto Nu moet je niet denken dat Je meteen als Je naar één van die adressen toestapt met C 2,50, Je CJP mee naar huis krijgt. Dat kan helaas niet. Maar als Je er eenmaal één aangevraagd hebt, krijg je hem op een gegeven moment gewoon thuis gestuurd. Pasfoto erop, klaar. LEIDEN Er bestaat een "net werk" van kontaktpersonen van het Cultureel Jongeren Paspoort op de Leidse (en Oegstgeester) scholen en bedrijven. Het zou hier te ver voeren, een volledige na menlijst op te nemen. Maar even vragen bij personeelschef, direc teur of conrector zal In de meeste gevallen wel tot een oplossing lei den. In de meeste gevallen is het dat meisje of die Jongen die iedere maand "De Sleutel" neerlegt of ophangt, of die het wel eens over de "Duffe scholieren week" heeft, een activiteit die CJP nog dit Jaar van plan is "op te voeren". Als Je zelf ook aktief wil worden in het CJP-leven, alsook voor alle inlichtingen, dan kun Je in kon- takt treden met Lucia Geurts, Schagensteeg 30, Leiden. Leiden is één van de laatste plaatsen geweest waar het CJP werd ingevoerd. Dit was in '69. Er werd besloten, aansluiting te zoe ken bij de Haagse zusterorganisa tie. Dat leek vooral organisatorisch voordelen te hebben. Of dat inder daad zo is, zou worden onder zocht, maar dat is tot op heden nog niet gedaan. Informatie Overigens is het CJP landelijk geldig. De "Haagse" voordelen zit ten 'm dan ook voornamelijk in de informatie via het blad De Sleutel. Volgens een onderzoek van twee Jaar geleden, maakte de gemiddel de CJP-houder slechts drie keer per jaar gebruik van het paspoort. Bedroevend weinig, als je nagaat hoeveel er niet wordt geboden. Zelfs in sommige theaters te Lon den en Parijs blijk Je met het CJP in de hand korting te kunnen be dingen. Even onthouden, als Je met vakantie gaat. Foto- spelmoment uit Geen Bacchanalen" dat hier onlangs (met CJP-kortingis opgevoerd. A aat vol stoelen, i de ruimte, de maat van slecht en goed, sten zitten en praten over din- elend vinden maar die actueel de wijn is slecht en te nietig te schenken, cadeaus die te to met gehuichel aanvaard en altijd te wachten at, rook viert hoogtij en leegte lilt een kind. Mevrouw L. Steenbergen q(J Valeriusstraat 13, Leiden. yj estadig reizen, de Eeuw'ge stad. ou 'k Je willen vragen: t iwel bij Je had?" tijezak gevuld is n igste m'n vrind? it Je het voornaamste, hebt, m'n kind. A t liftend leven, Igj ad snel verglijdt, en, wat tot bitt're, of armoe leidt? an uw reis een einde. verder dan u denkt. ngt na dit liften, vrede geeft? lend reizend leven r* en antwoord heeft? ch wel bedenken, jaan ras voorbij. ^nadert voor ons allen, morgen gij. vele zorgen, éénzaamheid. nieuwe morgen Eeuwigheid de Heer en Meester, op 't leven gaf? Hij u kan geven jjJtot over 't graf? eer van dood en leven, f de Eeuwigheid. uur zal leiden. ya1 tte Zaligheid Henny v. Egmond, Rijnsburgerweg 86, Rijnsburg. it I EN" tomerdag aan het strand Jou storven pftoren di in het zand 'hand ileht bij Je te zijn We horen de ruisende zee en een krijsende meeuw We zien het licht in de verte dat peinzend naar de zee is gericht Jouw ogen verzonken in de mijne zoals de laatste avondrode strepen in de zee Samen dromen over "effen" Rita van Haastrecht, Oosterstraat 26, Leiden. Wanneer ik de rust had van een eik of de stilte van een bloem wanneer ik tevreden was als een goudvis, of de liefde had van een God wanneer ik geen wrok kende, of pijn of ziekte Wanneer ik vrij kon zijn als het heelal, en geen eenzaamheid bezat, wanneer ik de zon kon zijn die warme liefdesstralen zendt naar ieder en iemand, wanneer dit alles waar kon zijn, was ik dan een gelukkig mens? Albert van Duijn, Saturnusstraat 8, Sassenheim. Wat vroeger als bestaande orde werd aan gemerkt daar vertrouwde de mens in, en werd ge sterkt, door de openbare lichamen, in de kerk. Doch bij het voortschrijden der tijd ging men wat „bewuster" denken, en met vlijt. begon men alles af te breken. Dat „oude" was niets, dat was taboe! We moeten nu ergens anders naar toe Zc ging men aan het aftakelen aan staat, legerraad, het onderwijs, de democratie, het celibaat en pastoraat en er zijn gelukkig ongelukkige toestanden verwerkt! Doch een oplettend lezer zal ook hebben bemerkt dat wij maar voorthollen met vernieuwen, ondanks het werk. Wat is de basis waar het nu allemaal op staat? De branieschopper loopt vooraan in zijn demonstratie Helpt hij zo zijn eigen generatie? Heeft hij zich afgevraagd hoe het anders moet? Of zouden we eerst wat „reëlere" moeten bedenken, met dezelfde moed! Om werkelijk openheid te schenken, aan de medemens, óók de ouden! Er. daarna, duidelijk en klaar, dit nieuwe standpunt vast te houden dan te weerleggen, dat het oude gegeven „daarom" niet meer past. loop ik zeker mee in die demonstratie, die geen ander mens „belast." J. H. M. Biesjot, Trompstraat 77. Lelden. To my one and only lover: People are fighting eachother We only make love on this earth People are shouting at each other We only whisper sweet words People are destroying eachother live's We make our lives and happy and gay People don't understand That's the one and only way People are never satisfied They quarrel day and night The only thing we do Is making love and wanting to Are we doing right? Or must we fight? I don't know for sure If the people are still to cure But we can fight with love I sure hope that's enough Pete Teekens. Roodenburgerstraat 70 Leiden. Tijdens de stilte van de nacht, dekte de sneeuw met stille pracht de parken, lanen, velden, zonder zich luid te melden. In 't vroege uur is het nog stil, men hoort geen enkel bladgetril. De witte vacht dempt elk geluid, Hoe rein en fris ziet het er uit. Nog even genietend van 't smetteloos wit. Neemt het verkeer het alweer in bezit. Lang zal die pracht dan ook niet duren. Want met het verstrijken van de uren Veranderd het wit heel snel in een glad, grauw, grijs, modderbad J. G. van Hoorn-Keijzer, Bilderdijkstraat 18, Leiden. Hear the rain fallin' on my window, You appear, still far away in the shadow You're cold and wet through, but warm inside, You want to love, to be loved, that's al right! I need you, girl, now, and my whole life on, Never felt this feelin' for anyone, so strong. My love will never die. it will grow, every day. And I had to learn to know love, Just to be with you, then it's okay. And I know now, little girl, after a few years, We'll know all means of love, without fears. I really see that we will never be apart, We can't live on without each other, it's too hard. Max v. d. Ouweelen. Molen aarstraat 7, Leiderdorp. Er is nog bos, er is nog heide, n Stukje duin, 'n groene weide. Er is nog voor de recreatie In Nederland 'n weinig spatie. Men kan daar baden, somtijds ook vis sen, Hoewel men zioh moet vergewissen Of 't water, waarin men zich dan baadt, Niet eerder schaadt, dan dat 't baat, Er zijn nog bloemen en nog bomen om weer wat op verhaal te komen. Gelukkig, men kan nog naar „buiten" Waar men de vogels dan hoort fluiten!! Maar blijft men steeds fabrieken bouwen, die hun vergif de lucht instouwen, gaat men steeds meer met auto's rijden, en navenant de weg uitbreiden waarbij dit alles wordt vertreden, raakt bos en duin en hei „verleden". En gaan we dan nog eens naar buiten, dan kunnen wij naar de vogels fluiten H. Th. Perquin, Haagweg 240, Lelden. "n Stofje in het heelal verloren. nietig als een korrel zand, uit een zonlichaam geboren, in een vaste baan beland. Hoeveel tijd is u beschoren? in een oneindige eeuwigheid, want U werd met tijd geboren en wordt met tijd ook uitgeleid. Wanneer de zon met al haar luister, eenmaal zal zijn uitgedoofd, zal ook de aarde in het duister, van alle leven zijn beroofd. Minder dan slechts één seconde, zijn miljoenen eeuwen saam in de eeuwigheid verslonden, bestaat de tijd nog slechts als naar Mens wien zijt gij op dees globe, waarvandaan uw hoovaardij, Minder noch dan een microbe, minder in het heelal zijt gij. Slechts "n vonkje van een Almacht, mensenkind wees dit bewust. Dit groeiend vonkje levenskracht zal nimmer worden uitgeblust. P. J. van Steyn, Stille Rijn 1. Leiden. ONDERGANG De wereld steekt zich langzaam in een rouwkleed omdat de zon stervende is. De vogels zingen een stil vaarwel, van de gezichten der mensen stroomt het verdriet. De horizon steekt venijnig af tegen het sombere uitspansel dat zweeft in kalme berusting over wat komen gaat. de kilte streelt elk detail tot het verstijft en stil wordt. Stille dampen zijgen neer aan de kant van ieders leven. Het leven heeft langzaam afgedaan, het gedruis verstomt. Er is alleen nog stilte. Marie Zaanen. Hooigracht 75, Leiden. Over 't punt, waarvoor alles moet zwich ten, zitten geleerde eerwaarde heren. met volle ernst op hun gezichten, reeds Jarenlang te confereren. In concilies en vergadering, of via band en televisie. Gaat 't in hoofdzaak over één ding, Theologie en wereldvisie. Hun hoofden schudden van geleerdheid. 't Is doctorandus zus of dokter zo. Tenslotte raakt men toch de draad kwijt daar Gods Geest zegt: "Stop. niet verder. ho!" Op eigen kennis te veel vertrouwd. eist de één voor d'ander zelf de eer. Men heeft dan op los zand gebouwd. en vérgeten allen God de Heer Al die geleerdheid leidt tot hoogmoed, en steeds meer gekrakeel misschien. Het lukt toch nimmer, wat men ook doet Gods raadsbesluiten te overzien! Hij vraagt slechte 'n nederig geloven Z n bestaan bewijzen, lukt toch niet! Aan d' armen wil Hij graag beloven, te zien Zijn Aanschijn in 't verschiet! Stop dus maar met discussiëren Denk er slechts aan wat uw roeping bood Wil de prediking niet verleren Gods schapen zijn in grote nood! J. M. Kortekaas, v. d. Mortelstraat 61, Noordwijk. Hoe werd ik gewaar dat mijn Jeugd was voorbij want mijn staan en mijn gaan werd: ik stond en ik ging. maar dit alles ten spijt, glimlach ik toch als 'k bedenk waar mijn voornemens zijn. „Oude tijd is gouden tijd" heb ik horen zeggen maar ga ik naar bed dan verwonder ik mij: mijn oren in een doosje, mijn tanden in een glas mijn ogen op de tafel tot ik weer ont waak. Toen ik Jong was, waren mijn slippers rood en legd' ik mijn benen gemakkelijk in mijn nek Toen ik ouder werd waren mijn slippers blauw maar dansen kon ik nog, een avond lang. Nu ik oud ben zijn mijn slippers zwart ik wandel tot de hoek en strompel terug Mijn jeugd is verbruikt en ik begrijp het nu: mijn staan en gaan werd: ik stond en ik ging! Iedere morgen sta ik op en maak mijn bril dan schoon ik lees in de krant dan de overlijdens be richten wanneer mijn naam niet la vermeld dan weet ik: ik kan weer gaan en staan. Jong van hart! Mrs Linn Smits, p/a C. de Jager, Boslaan 161, Katwijk aan Zee. Uit een verwarde toestand ontwaar ik pier 40 in New York. Men lost cirkusdierenuit de zijkant van een schip, een groot schip. Clowns, mannen die orders schreeuwen en bekenden lopen er rond. Plotseling paniek en geschreeuw, nog lui der dan zojuist. Ik zie een groep paarden van de pier vluchten. Ik volg terstond de achtervolgers. Dan. in een soort duinlandschap, zie ik een gitzwarte hengst dampend van zweet, de oren plat zijn groep verbeten leiden. De achtervolgers winnen reeds terrein. Doch keer op keer weet de hengst zijn Ja gers voor te blijven. Ik neem de 'short-cuts' en bezie het verloop vanaf de heuveltoppen, daarbij probeer ik de hengst te wenken waarheen te gaan. Hij ziet me niet. Tenslotte geven de mannen op; zij en hun paarden zijn uitgeput. Ik volg de hengst nog vele mijlen. totdat hij en zijn groep mij als stofgoud tussen de vingers ontglippen. E. J. v. d. Kraan. Panorama De tint van groen in 't meer, tussen lila heidebloemen, springt telkens en steeds weer. door licht bezongen, óp naar bijenzoemen. In het warme wilde water staat een boom, een woudreus. Wiegend wachtende voeten. Bestroomd van bruisend vocht ln wit en purper, reeds doorzocht. De kalende kruinen, de houtknoeten van zijn lichaam, die te saam met tranen van sterke touwlianen een rag vormen met de zonnespin. Fijngevormde kringheuvels, ver daar ln de mistgevormde einder van een morgen met haarbomen, fijn en dun. Zomerrood zijn de kleibergen, als opgespoten molshopen en toegefloten door een kwetterkop, zo vals en schel, maar toch oneindig ver van een helse wereld. Velden schieten oker en jasmijn naar de hoge vogels van de Jacht. Hun bontgeveerde praal en vacht zullen helverlicht van ochtendschljn onaards en tintrijk zijn. Wiegend wachtende reuzenvoeten, gewreven door wit bruisend vocht, purper en karamel, nooit gezocht, met houtknoeten, kalme kruinen. Albert van Duyn, Saturnusstraat 8,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19