Uleen maar die witte koppies de reclame is niet normaal" VROEG DE TUIN IN „Er blijft nog wel tijd over om een kaartje te leggen... KRUIDEN Trudy Halkes vrouw trainer Quick Boys: Hartvormige uitsnijdingen n ti-rimpelemulsie ook voor mannen VROUW ALPHEN AAN DEN RIJN "Nou er blijft echt nog wel tijd over om een kaartje te' leggen, lacht Trudy Halkes (31) echtgenote van Quick Boys' trainer Halkes.' "Ik vind het niet zo erg dat hij twee avonden in de wéék weg is, een man moet ook een hobby hebben. Hij zit de hele dag op kantoor, nee dit is echt goed voor hem." Om de avonden te vullen dat haar mail weg is,- daarmee heeft Trudy geen probleem. Sinds ze in Alphen (Ridderveld) woont doet ze zelf weer actief aan sport. "Je hebt hier vlak bij een gymnastieklokaal gekregen, dat is dus erg gemakkelijk. Ook 's zaterdagsmiddags is Trudy haar man kwijt maar dat heeft ze dan met vier drukke bengels om haar heen niet zo_ in de gaten. Ze doet boodschappen en luistert als de sportuitslagen komen eventjes naar de uitslagen. "Ik wil altijd graag weten of ze gewonnen of verloren hebben, dan kan ik me daar op in stellen." Niet dat haar man als zijn club heeft verloren een beestachtig hu meur heeft, maar gewoon om' hem op de Juiste manier te benaderen als hij thuiskomt. Dat is gewoon een kwestie van een goede belang stellende echtgenote zijn. In huize Halkes wordt veel over sport en voetballen gesproken. Dat kan ook niet anders, want er zijn drie zonen: Ronald, de voetballer, Milko, de zwemmer en Jeroen, die nog wat in het pierebadje van het zwembad ronddartelt. Alice, de enige vrouw in dit Halkes-kwartet, voelt zich meer tot ballet aange trokken en daar bestond in Alphen gelukkig een mogelijkheid voor. "Ik vind dat de kinderen moeten doen waar ze zin in hebben. Milko was niet zo'n verschrikkelijk goede voetballer, dus zei ik joh, je zwemt toch graag, wordt lid van AZC". Ook over Quick Boys wordt vaak gesproken. Als er problemen zijn bijvoorbeeld met een speler dan vraagt mijn man ook weieens hoe ik daar nu over denk. Ik sta er zo'n beetje buiten en kan er wat objectiever tegenaan kijken. Vaak ken ik de speler waarover het gaat, want in het half jaar dat we in Katwijk hebben gwoond heb ik wel wat mensen leren kennen." Meegaan is er op zaterdag nu niet meer bij. De vier kinderen en het huis eisen alle aandacht op. Vroe ger toen de familie Halkes nog in Cuyck woonde, daar trainde hij een zondagclub ging Trudy altijd de tweede helft kijken. „Nu trekken we er lekker 's zondags op uit, dat is het voordeel van een zaterdag- club". Het publiek, ach in Cuyck heb ik het meegemaakt dat ze een Jaar kampioen werden, dan was de trainer geweldig. Toen het een Jaar later wat slechter ging, deden ze niets dan mopperen. Dan zou Je wel willen zeggen, mensen, het is de zelfde trainer hoor, maar ver der Op de foto Trudy Halkes met haar drie zonen, rechts de Jongste Jeroen en aan haar andere kant Ronald en Milko. (Foto Dijkman» AO 10 FEBRUARI 1972 land, toch warempel wel een natie die de tijden vaak uit is, heeft op vele landen nog altijd heel wat goed als het aankomt op het etaleren van kleurlingen lesport en modebladen. land als Frankrijk ligt de neger als willig de ogen nd plaatje almaar steviger in de reclamemarkt; het duidelijk dat ook in Amerika de tijd al lang voorbij show-business en zijn commerciële randgebieden beroep op kleurlingen deed wanneer men om een ht of een tapdanser verlegen zat. ook Nederland opkomst van de donkere tleven en dan zeker niet es op de verre plantages snorrende camera blij de koffiebonen voor de plukken. De glamour rvoller en modieuzer op- alt wel degelijk af van van mevrouw Lunette een 23-jarige Amstel- enkele maanden haar het uitstippelen is. Op moet in het Amster- Igebouw Marcanti haar de doorbraak inluiden ers gekleurde bevolkings- het podium van het va- clame- en modewezen. Bsel kwam zes jaar gele-, iriname naar Nederland begrijpelijke reden enige model en mannequin en vervolgens in Am stel - door elegance-cursussen lljke huisvrouwen te ge- deze arbeid ontdekte op ander gebied haast ise vrouwen hadden het misschien nog meer nodig om te le ren hoe ze zich moesten bewegen, verzorgen en kleden. Ze worden zo maar ineens overgeleverd aan een andere maatschappij. Ze vallen in een totaal andere mode. Dan is het vaak vandan dragen we maar wat. Wat ik met de Surinaamse huismoeders wilde was hoe ze zich moesten aanpassen aan de gewoon- Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven ten en mode-opvattingen, hoe saai die dan ook van het gros mogen zijn, van de Nederlandse vrouwen. Dat werk sprak mij enorm aan. Wie als slonsje ergens komt wordt immers ook als ...slonsje" behan deld." De cursus droeg bij tot de emanci patie van een aantal op een kleur rijke en losse dracht gestelde, Suri naamse huisvrouwen aan een door breipatronen en confectiewarenhui- zen geregeerde andere wereld, maar zette tevens de pittige initiatief neemster op een volgend spoor. „Zwart is mijn lievelingskleur," be kende ze, „ook de donkere huid is prachtig. Ik dacht: waarom zou ook in Nederland de reclame-, televisie, film- en modewereld dat niet eens gaan toegeven". Onlangs vroeg een advertentie All coloured men and women" die inter esse bezaten in een toekomst als model zich met de jonge mevrouw Mossel in verbinding te stellen. Tientallen sollicitaties kwamen bin nen en opnieuw was het Amstel- veense flatje enige tijd de levens school waarin Lunette een aantal gekleurde landgenoten leerde hoe men zich dient te kleden en te be wegen om filmers, fotografen en moderedactrices tot tevredenheid te stemmen. De opleiding is nu zo goed als vol tooid. Vijftien jonge vrouwen en vijftien jongemannen uit Suriname, de Antillen en enkele andere verre gewesten staan gereed om op 25 fe bruari de Ebony Show te presente ren, een gebeurtenis die voorname lijk in het teken van het showen van kleding zal staan. Modefoto graaf Jaap de Graaf, mode ontwer per Harold Hasselbaink en vier mo dezaken geven belangeloos hun me dewerking aan de avond waarop Lunette met haaj- dertig donkere discipelen de instemming van de dames en heren van de reclame en de mode hoopt te verwerven. Ze zegt dag en nacht met de voor bereidingen bezig te zijn en laat het lieve gezichtje almaar ernstig en indringend kijken. „Ik weet niet waarom Nederland zo achter ligt met het presenteren van donkere mensen. Maar deze modellen zijn hier nog lang niet zo in als in het buitenland. Ik wil nu niet over dis criminatie praten. Maar misschien zijn de fabrikanten om de een of andere reden wel bang dat ze min der verkopen wanneer een donker iemand iets aanprijst. Ik weet het werkelijk niet. Maar ik vind dat het gewoon moet, dat mijn groep en ik ons nu moeten presenteren. Echt hoor, de tijd is gekomen dat ook de kleurlingen in de Nederland se mode- en reclamewereld erbij gaan horen." Geen tijd Contact met de te bestormen ves ting van de reclamebureaus - toch altijd wel happig op een fris ideetje - is er vanuit het Amstelveense pio niers-flatje nog niet geweest." „Nog geen tijd gehad", klaagt Lunette. ..ik werk me kapot aan die show. Maar ze krijgen natuurlijk een uit nodiging". Zij zegt echter te weten dat nu ook in Nederland de behoefte aan don kere types snel groeiende is. Lunet- te Mossel-Smits, nieuwe modellen bureau lijkt de wind dus al in de zeilen te hebben voordat de kenners over enkele weken hun schreden naar Marcanti zullen richten. Ze zegt: „Als ik er geen vertrouwen in had, was ik er niet aan begon nen. U moet mij niet zien als een soort Angela Davis die opkomt voor de donkere mensen. Maar ik vind wel dat in de STER-reclame donkere mensen evengoed als de blanke op het scherm moeten komen. En dat niet alleen omdat ook wij hier kopen, maar omdat we ook nog eens een stukje Nederland zijn.Al- tijd alleen maar die witte koppies in de reclame, dat is toch gewoon niet normaal meer. Daar moet nu ook hier maar eens verandering in komen". Een vrouwtje van sta-vast, die Lu- nette Mossel-Smits. De buis zal het nog wel laten zien. Cleo Laine, de Engelse jazz zangeres is een charmante ver schijning. Zij ziet er hier zeker heel goed uit en is eigenlijk wel een goed bewijs, dat kleren kun nen tonen, of iets kunnen aan prijzen echt niet afhankelijk is van huiskleur. Je zou je zelfs kun nen voorstellen dat sommige donkere types voor bepaalde pro- dukten beter geschikt zijn dan die blondines met hun blauice ogen Een raar tuinwintertje beleven we zo in het westen van het land. Het noorden en oosten mag dan wat meer koude gehad hebben, ook daar zal de invloed van het zachte na jaar toch wel merkbaar zijn. In deze streken zullen echter wel meer planten van slag af zijn. We hebben de Bellis perennis (de tuinvorm van het gewone madeliefje) al een paar weken in volle bloei staan, terwijl juist deze grootbloemige soort kou- de-gevoelig is. De Chaenomelesh Ja panse sierkweek, die normaal in maart-april gelijk met het ontwik kelen van het blad bloeit, doet alsof het maart/april is en heeft zelfs al een bloempje open. Wat nu als het toch nog een echte winter wordt? Rustig afwachten wat er over blijft. De natuur herstelt meestal zelf veel van de wonden die ze achterlaat. Toch zijn deze „bloei-uitschieters" - die in andere tuinen wel met ande re bloemen te zien zullen zijn - wel een teken dat we toch al weer aan het nieuwe seizoen moeten gaan denken. Bestellen De prijscouranten van bloemzaden zijn al lang weer verschenen en het wordt echt tijd om de zak jes zaad te bestellen, ook al zijn deze vijf tot tien cent duurder ge worden. wat op het aantal plantjes niet zo veel uitmaakt en per plan tje een onnoembaar deel van een cent zal zijn, mits we natuurlijk al les doen om zoveel mogelijk zaad tot ontkiemen te krijgen. Voor de tuingedeelten waar we straks direct buiten gaan zaaien is een vroegtijdige grondbewerking no dig. Als het weer het even toelaat kan nu al wat stalmest of gedroog de koemest licht door de grond worden gewerkt. Bij gedroogde koe mest ook wat mengmestkorrels strooien. Niet teveel mest gebruiken, anders schieten de planten teveel door. Veel soorten bloemzaden kunnen echter niet direct buiten worden ge zaaid en enkele daarvan kunnen we nu reeds binnen zaaien. Dat kan in speciale bakjes met Jiffy-potjes maar wie in een warenhuis de ogen wat verder open doet kan daar veel goedkopere oplossingen ontdekken. Er zijn namelijk broodtrommels met licht-doorlatende kap. Als de „bak" voldoende diep is kan daar mooi een broeibak van worden gemaakt, die bovendien in de huiskamer meer decoratief is dan een houten kistje. De zaaigrond kan uit vele ingre diënten worden samengesteld, maar wie het eenvoudig en toch goed wil doen haalt een grote zak goede pot grond en zet deze eerst geopend een poosje in een warm vertrek, zodat de grond goed droog kan worden. Bovendien zal men over wat scherp zand moeten beschikken. Onderin de bak komt eerst een laagje scherp zand. Dan volgt een laag van vijf cm potgrond, waar door wat scherp zand is gemengd. De bovenste laag bestaat uit een zelfde mengsel, maar dat moet goed gezeefd worden. Zaaigoed Wie die zaailaag goed wil klaarma ken doet er goed aan dat mengsel in een blik te doen. In de grond een aardappeltje stoppen en dat in de oven zetten. Ovendeur open la ten om „luchtjes" en damp af te voeren. De oven goed warm maken en zolang aan laten tot de aardap pel gaar is. Dan heeft men een zui vere zaailaag. Voor het zaaien dan flink wat vloeimest toedienen. Als normaal een dop op een liter water moet. dan u minstens drie doppen doen. We kunnen nu reeds enkele plan tjes zaaien. Dat zijn: Ageratum, Al thaea, Cleome, Cuphea. Matthiola, Nicotiana, Salvia, Tagetes, Dianthus caryophyklus plenus, Lobelia, An tirrhinum. Begonie semper florena, Gypsophila en niet te vergeten La thyrus. Volgende keer wat meer over de verdere gang van zaken maar koop nu al vast maar het zaad. Geometrische dessins vormen ©en belangrijk element in de nieuwe trends voor de her en tricot dit voor- Jaar. De Britse breigoed producenten werken met sterke contrasten en geven met deze effecten een drie dimensionaal beeld. Royaal verte genwoordigd is romantiek, vooral in de meer conventionele vorm. zoals hartvormige halsuitsnijdingen in de collectie van Ballantyne. Dit Schot se bedrijf heeft zich dit seizoen op de vormvernieuwing geworpen. Er zijn Par ij se ontwerpers in dienst genomen en het resultaat was een fantasievolle collectie met grote ver scheidenheid van dessins en sterke kleurcontrasten, waaronder het combineren van zwart en wit. Be langrijk zijn de veelkleurige mo dellen in een simpele steek en de ingenieuze breieffecten uitgevoerd in een eenvoudig kleurenschema. Glazier blijft trouw aan de klassie ke opvatting bij het ontwerpen van zijn collectie. Belangrijk zijn overal de tweeds en viltsoorten. oet veel van eau de co- gehoude- en naar ebruikte hij per maand ftig flessen van dit geu- Ook onze gestroomlijn- t mannen die zich niet ir het gebruiken van ge- kosmetika, al prefe rs der mannen nog al- discreet mogelijk geu- lefst helemaal reukloos) Maar het „schoonheids man is in opmars aan het zilte zeewater akrijk (zo weet Marie rertellen) zijn op het negentig verschillende «Jonheidsprodukten voor mannen te koop. Behalve specifiek- mannelijke cosmetica als scheerze pen, scheercrèmes, pré- en aftershave watertjes omvat zo'n kosmetische uitrusting ook zeep, talcpoeder, eau de cologne of eau de toilette, haar- lotion, een deodorant en een anti- transpiratiemiddel. Een van de nieuwste produkten is een bruinma- kende gelei, die op de huid smelt en de man het veelbegeerde „gezon de en gebronsde" uiterlijk geeft. Er zijn ook al anti-rimpelemulsies voor het mannelijk gelaat. Volgens Marie Claire maakt een op de twaalf mannen (en in de Verenigde Staten al een op de drie.) van dit nieuwe snufje een „discreet" gebruik. Het Duitse schoenenin stituut heeft in Frankfurt de nieuwe schoenenmode voor het komende voorjaar ge toond. Een van de nieuwtjes was de briquette-look. Deze schoenenrariteit is duidelijk komen opduiken uit vroeger jaren. De sandaalzooi is maar liefst zeven centimeter dik. Het bovenstuk is in leer uit gevoerd en wordt geleverd in een rijke kleurvariatie. Of het ook echt gemakkelijk loopt, is er niet bij verteld algemeen bekend als is ook in de keuken op zowel in een gemengde jebak. Dit kruid met de is te vinden bij koren- Hei- en zandgrond. De Baldur's wenkbrauwen") Sd lange tijd bewaar- k zoals de naam reeds leeft, een middel tegen m «vergruizelt". Het verse kruid kan ook aan gerechten, tezamen kruiden worden toege- kdstro, in het Duits geheten, wordt als aro- toekruid in gemengde ^gelijke gebruikt. Het wordt voor de bloei gesneden en aan meiwijn toegevoegd. Gedroogd is het voor thee te gebruiken. Van de bernagie. (borage, in het Duits: Boretsch) die aantrekkelijke bijenplant met de stervormige blau we boem, zijn zowel bloemen als bladen te gebruiken. Met de eerste versiert men b.v. een fijne gemeng de sla. De bladen worden voor het gebruik fijngehakt. Deze zijn ook gedroogd en in poedervorm te ge bruiken, maar hebben dan wel aan aroma ingeboet. De bladen kalme ren nervositeit, men kan ze in een gemengde sla snipperen of er thee van trekken. (Uit Kruiden in dé keuken door Mellie Uyldert). Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren Donkersteeg 12-14 - Leidei Telefoon 4273*

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17