„Mogelijkheden na stopzetting van Leidse Baan nu uitwerken" lendamateurisme artnerruil op elf is niet meter hetzelfde als BALLY Werkgroep Milieubeheer na geschiedschrijving van Staten: DR. VAN NES OVERLEDEN Ji (IPEJRDAO 1*7 FEBRUARI WT2 LEIDEN LEIDEN De werkgroep Milieubeheer van de Leidse liversiteit heeft ettelijke reacties te verwerken gekregen, du en bekend werd dat de Leidse Baan (voorlopig?) niet lorgaat. Bij het zoölogisch laboratorium aan de Kaiser- l aat, waar de werkgroep zit, stroomden de brieven en ge- v [stelegrammen binnen. Opvallend was, dat de inhoud die post eerder neerkwam op „bedankt" dan op „ge- ij iciteerd". Zegt dr. Udo de Haes: „wij hebben ook be- ald niet het gevoel dat we winnaar zijn van een wed- - ijd. De Leidse Baan is stop gezet om nieuwe mogelijk- den te kunnen uitwerken. Daar moeten we nu verder te gaan Iet is thans drie weken geleden, Provinciale Staten in Den Haag Dhiedenis schreven. Tot dan werd alsmaar groeiende autopark op- angen door alsmaar nieuwe we- aan te leggen. Als vanzelfspre- d ging dat haast. Daar lijkt met Statenbesluit van vorige maand kentering in te zijn gekomen. Dat pt de werkgroep Milieubeheer al- is: „dit besluit moet z'n conse- mties hebben voor wegen als de enk de Kat tjlterdamse Baan, Twickel enz." 'ekenen van een ombuiging van beleid zijn er inderdaad wel. (t eergisteren beloofde minister M ees de noodzaak van de nieuwe sweg 3 (een kanon van een weg, den duur tien rijstroken breed, van terdam naar Amsterdam) nog te zullen bekijken. Maar ook heeft een groep milieubescher- rs de zaak eerst moeten aanspan- Zoals dr. Sevenster van de universitaire werkgroep zegt: a Ige veelbelovende tendenzen zijn wel, maar de ideeën zijn', nog niet 11 >er doorgedrongen dat ze in het eid zijn geïntegreerd". Vervolg 41 taarom blijft de werkgroep ook lef bij het verzorgen van het (volg van de Leidse Baan geschie- ii§. Samen met verkeersdeskundi- van drie verschillende verkeers- eaus en vertegenwoordigers van openbaar vervoer, is inmiddels overlegorgaan gevormd, dat wil pen met het leveren van ver- rsalternatieven. We moeten nu door gaan", wordt de Kaiserstraat gezegd. „Als we af zouden moeten laten hangen de verkeersonderzoekingen die ertussen drie jaar bezig zijn, heb tans dat het allemaal te lang gaat en. Dan gebeurt er vermoedelijk nen anderhalf Jaar nog niets". duidelijk te onderscheiden ede programma in dat ver is het nationaal landschaps- k. Dat gebied omdat de duinen Ben Scheveningen en Katwijk, de sten en Duyvenvoorde ten zuiden Voorschoten en de polders tot termeer. Het is dus geen echt park volgens de oude betekenis, er lopen ook we gen doorheen. Vandaar ook de naam: landschapspark. Dat wil zeg gen, een terrein waar de belangen van natuur en recreatie voorop staan. Geen Efteling Dat hele gebied meet een kleine 6000 hectare. Ook daarvoor moet een plan komen. De werkgroep Milieu beheer praat er momenteel over met de planologische diensten van het rijk, de provincie, ORM en het Zuid- hollands Landschap. Wat het moet gaan worden? „Niet een soort Efte ling. Je moet er recreatie kunnen vinden met wat de natuur in dat gebied zelf levert". Er zal gesproken worden over de globale bereikbaarheid van dat aan natuur rijk geschakeerde landschaps park vanuit de grote steden, de ma nier waarop je er echt bij kunt ko men (bijvoorbeeld door straks een fiets te huren bij het station Voor schoten), de voorzieningen die je er eventueel wilt hebben en de be heersvorm van dat gebied. Bioloog Wim ter Keurs van de werkgroep: „het is niet de bedoeling om alles even gemakkelijk bereik baar te maken. Je moet er moeite voor doen om er in door te dringen De beloning vindt je, doordat je vrij kunt zwerver döor de natuur". Geen park voor de grote massa? „Ach", zegt Ter Keurs, „woorden als massarecreatie zijn zo aan vervlak king onderhevig. Wat is massa? Kur. Je spreken van massarecreatie op de sportvelden aan de Boshuizerkade? Als je het gebruik daarvan uitsmeert over de hele week, is dat bepaald niet zo". Wiebelvast Maar het wordt óók geen „voor geprogrammeerd" recreatiegebied met overal pijltjes en bordjes en een vaste schoeiing om je visstoeltje wiebelvast op neer te planten. Dai niet. Ter Keurs: „Als ik bij de over heidsdiensten ga praten over het recreatiepark, worden de mensen altijd meteen zo inrichterig". Dan. komt er een bloknootje voor de dag en daar wordt dan onderwijl snel op genoteerd hoe je het gebied zou kunnen volstouwen met allerlei voor zieningen. Wat voor mij erg belangrijk is, is het contact met de natuur. De men sen zijn niet meer op natuursignaleu ingesteld. Dat komt door de tv en al die boeken met de prachtigste kleurenfoto's. Als ze dan in de polder komen zien ze niks. Een slechtvalk is op hun buis een beeldvullend dier. Ik ken de slechtvalk alleen maar als zo'n klein stipje in de lucht. Je moet er met een verrekijker zelf moeite voordoen om dat stipje dichterbij te halen". Milieubiologie Een ander hoofdstuk: hoe heeft de werkgroep Milieubeheer al het werk vooraf gaand aan de Statenbeslis sing, kunnen doen binnen de uni versiteit? Uit het antwoord van Udo de Haes blijkt dat er een officiële afdeling Milieubiologie is bij de uni versiteit, die uit anderhalve man be staat: hij zelf en prof. Klihnen, die voor één dag in de week is aange steld. Dat is formeel de hele, in 1970 opgerichte afdeling. Daarnaast is er de werkgroep Milieubeheer, waar soms wel twintig biologen in prin cipe in hun vrije tijd aan mee werken. Geen vaste ploeg dus, maar een groep die per project wisselt. Dr. Udo de Haes: „Ik zie het ook als een taak van de universiteit om by te springen met informatie en adviezen waar dat nodig is. De afdeling Milieubiologie kan gevraagd én ongevraagd die adviezen geven. Daarnaast hebben wij taken op het gebied van onderwijs en onderzoek. Dit laatste, onderzoek, gaat natuur lijk altijd vooraf aan een advies". Hij wijst de hier en daar geopperde ideeën om het universitaire milieu beheer landelijk te centraliseren, met kracht van de hand. Amsterdam zou het centrum van de stedelijke milieu zorg moeten worden, Nijmegen zou en landschappelijke taak krijgen. Udo de Haes vindt dat je als univer sitaire milieugroep juist regionaal te werk moet gaan. Enerzijds vanwege de persoonlijke betrokkenheid bij ge beurtenissen in je eigen omgeving, anderzijds omdat de stedelijke en landschappelijke milieuzorg naar zijn mening niet van elkaar zijn los te koppelen. Ten aanzien van de milieubewa king vanuit Leiden constateert hij overigens „een toenemend begrip" binnen de universiteit. „Maar er is ook wel discussie over". Uitbreiding van de kleine staf van de afdeling Milieubiologie is, zegt hij, voorshands niet te verwachten. In de mode Min of meer naast het „Als wij dit soort werk niet doen, wie doet 't dan?" van dr. Udo de Haes, staat het verhaal van de nog studerende bio loog Wim ter Keurs. Hij heeft de Leidse Baan „in de mode zien ko men", zoals hij zelf zegt. „Ik ben er al vanaf 1965 mee be zig, en dat ontstond uit een soort kwaadheid. In een stuk natuurge bied, dat ik heel goed kende, ver schenen opeens mannen met rood witte landmeterstokken. En hoe ik ook zocht en informatie vergaarde, nergens werd duidelijk waarom ze daar waren. Aanvankelijk heb ik al leen gestaan. In '69 heb ik al in m'n eentje geprobeerd om een hearing te organiseren over de Leidse Baan. Dat liep toen spaak, bij gebrek aan be langstelling". Het tekent de snelle ontwikkeling in het denken over het verkeer en de opvang daarvan. Nu zeggen grote groepen van de bevolking prof. Se venster na: „Het zal altijd een ijdele hoop blijven, dat je klaar bent als Je eer nieuwe weg aanlegt. Over tien jaar is ook die weg weer vol. Zo blijf je doorgaan". Het is ook teke nend, als het actiecomité „Leidse In Voorschoten herinnert het onvoltooide Leidse Baan-viaduct nog aan de oude plannen. (Foto Holvast) Baan Nee" (die organisatorisch ge heel los staat van de universiteit) honderden demonstranten trekt bij protestoptochten, speciale treinreizen en vergaderingen. Twee jaar na Ter Keurs mislukte poging. Hoera Ter Keurs„Het is dan ook erg fijn als er dat was na het Statenbe sluit een man opbelt die zegt: meneer, ik wil even tegen iemand hoera zeggen, vervolgens heel hard „hoera" roept en de hoorn op de haak legt. Daaraan kun Je merken, hoe het is gaan leven". ALBLASSERDAM/LEIDEN Tijdens het spreekuur in zijn Alblas- serdamse kliniek is plotseling over leden dr. C. P. van Nes, een bekend orthopedisch chirurg. Dr. Vain Nes, die de leeftijd van 74 jaar bereikte, was van 1935 tot december 1951 directeur van de An- nakliniek in Leiden. Na zijn ver trek oefende hij een particuliere praktijk in zijn woonhuis aan de Boerhaavelaan uit. Na enkele Jaren vestigde hij zich in Alblasserdam, om geregeld naar Leiden terug te keren voor de behandeling van zijn patiënten. Dr. Van Nes, die aan de Annakliniek indertijd dr. Murk Jan sen opvolgde, begon zijn medische studie aan de Universiteit van Am sterdam en werkte na zijn artsen- examen enige tijd in de Pathologi- gische anatomie aldaar. Hij was ook een aantal jaren chirurgisch assi stent bij prof. Laméris te Utrecht. Na geruime tijd de algemene chi rurgie te hebben uitgeoefend, legde dr. Van Nes zich in het bijzonder toe op de orthopedie, eerst onder lei ding van dr. Murk Jansen, daarna te Parijs en Wenen. Voor zijn Leidse tijd was hij als specialist voor or thopedie en chirurgie werkzaam in Groningen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Moordrecht W. HL Duiker, kandidaat te IJmuiden te Brielle P. van Loo te St. Janskloos ter, te Oudewater H. de Boer, kan didaat te Veenendaal. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Vossemeer. St. Jansklooster en Tholen, A. van de Weerd, kandidaat te Apeldoorn. Be dankt voor Gorinchem W. J. Quist te Opperdoes. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam N. W, Schreuder te Goes, bedankt voor Amsterdam L. Blok te Beekbergen. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te IJmuiden mej. ds. M. C. Stubbe, lerares maatschappijleer te Amsterdam. Mussolini-aanhangers De po litie in Milaan heeft bij haar laat ste optredens tegen de verboden rechtse „Mussolini-actiegroepen", vier personen gearresteerd en vier kilo t.n.t. in beslag genomen. Het onderzoek tegen de extreme organi satie was begonnen nadat verleden week twee monumenten voor anti- jnazi partisanen en het gebouw van de plaatselijke communistische krant I door bommen waren beschadigd. Schoenen het kenmerk, ku/a-Citeik van Dalen Don-kerslceq 21 Qjjuto *|cLjv vxi/t (LuaA-cLo nui. i/> oai«rna^uocX ^oecL^ojwo. Koop tm. du/to Au OOJI UAU. EiuLn. fct. 11 OMl oi 50110. ÜDEN „Het wordt tijd, dat wij ns wat meer naar buiten gaan tre il. We willen de mensen eens een druk geven van wat een radio- ïateur nu precies is, wat hij doet. »ral willen we duidelijk maken dat een groot verschil bestaat tussen m zend-amateur en een "piraat". Dat is de reden, waarom wij dit eekend in sociëteit „Artemis" in isse een demonstratie-weekend pen. De mensen kunnen dan eens ken- k maken met onze hobby. We zul- o.a. demonstraties geven met End- en ontvangapparatuur in het rtegolf-en in het ultrakortegolf- fbied. Daarnaast zal er een expo se zijn van zeilfgebouwde appara- iur." In zijn tot radiokamer omgebouwde touur, voorzien van een knaap van tn antemie, staat de praatstoel van 'enk van Amersfoort, secretaris van de V.E.R.O.N., de Vereniging voor Experimenteel Radio-onderzoek in Nederland. Wat de leek zich afvraagt is: wat vindt een zendamateur nu het aar dige in zijn hobby? Henk van Amersfoort: "Het leuk ste is het experimenteren, proberen Door Bert van Dommelen Foto Holvast verbindingen tot stand te brengen die nog nooit door iemand zijn ge legd. Ik zat er zelf al vroeg in. Ik begon belangstelling te rkijgen voor elektriciteit, wat tn het begin vooral inhield dat ik strijkbouten repareerde. Op de mulo leerde ik de eerste begin selen vain de radioteheniek en auto matisch ben ik toen begonnen zelf wat met radio's te rommelen. Ik ben sinds 1963 zendamateur. Dat is nog niet zo lang. De eerste ama teur met een licensie begon al in 1929. Toen was het eigenlijk pas leuk: men wist nog nauwelijks wat er wel en niet mogelijk was op de korte golf. Tegenwoordig heb je dat veel min der." Wat voor licenties zijn er, en hoe komt een aspirant-zendamateur er aan? Van Amersfoort: "Er zyn drie li centies. De A-licentie staat 'n maxi maal uitgangsvermogen van 150 watt toe op alle banden, de B-licentie 50 watt, ook op alle banden, de C 50 watt, maai- alleen op twee meter en lager. Zelf heb ik een C-licemtie. Ik mag dus niet op de kortegolfband werken. Overigens is dat niet zo erg, omdat er daar tochniet veel meer te experimenteren valt. Voor de A- en de B-licentie is be halve dat men het zendexamen haalt ook nog een telegrafie-examen ver plicht". Mensen hebben soms last van sto ringen die door zendamateurs wor den veroorzaakt. Bijvoorbeeld kan hun bandrecorder gestoord worden, of hun pick-up. Waar zit hem dat in? "Het is inderdaad zo, dat veel elec- tronlsche apparatuur gevoelig is voor de werking van de apparatuur van zend-amateurs. Het is zelfs wel voor gekomen, dat iemand op zijn pick up Radio Moskou ontving. Dat pleit natuurlijk niet voor die pick-up Maar een echte zendamateur zal al tijd proberen om de storing op te heffen. Overigens is er op het ogenblik een proefproces aan de gang om ti kijken of de schuld van de storing n- wel altijd op de zendamateur moe worden geschoven. Iets heel anders wordt het wannee; er piraten aan het werk gaan. In de pers wordit dikwijls weinig onder scheid gemaakt tussen deze lieden er. de echte zendamateurs. Als er bij voorbeeld, storing optreedt in het ra dio-contact bij reddingsbrigades, is dat altijd het werk van piraten. Maai in de kranten staat dan dikwijls iet als: "Zendamateur stoorde bij red dingsactie". Op die manier verliezen wij onz> naam. Afgezaagd Het trouwens dikwijls knapen dit voor niets terugdeinzen, die piraten. In Rotterdam is eens bij één van onze zendamateurs de antenne op het dak afgezaagd, gewoon omdat de he ren vonden dat zij last van hem hadden. In Rotterdam zit toch een fijn stel. Daar zijn hele knokploegen van piraten. Het is daar zelfs zo sterk, dat de commandant van het Rode Kruis de heren moest gaan vragen of ze alsjeblieft op vrijdag tij dens de oefeningen van het Rode Kruis op een andere golf wilden werken, omdat men geen enkel con tact meer kon leggen. Hier in de buurt is Leiden het bolwerk van de piraterij. Vooral de walkie-talkies, op elf meter, zijn zeer in trek. En als je dan hoort, wat daar allemaal ge beurt Wij zouden onze licentie direot kwijt zijn. Partnerruil op elf meter, meneer. Heel rustig. Kaarten U heeft een hele bak kaarten staan. Wat is dat? Van Amersfoort: "Daarop staande bevestigingen van de eerste contac ten die ik heb gelegd. Als je er in slaagt om een eerste verbinding te leggen, stuurt de ontvanger zo'n kaart op. Kijk, op deze hier ben ik zeer trots. Deze bewijst dat ik de eerste verbin ding met. Frankrijk heb gelegd op 23 centimeter. Zo'n eerste verbinding is overigens wel voor 80 procent een kwestie van geluk hebben. Verder heb ik hier nog een log boek, waarin ik alle verbindingen die ik leg bijhoud. Dat is een eis, die de PTT stelt. We geven in een soort code aan waar de man, die we "te pakken hebben" zit, hoe sterk zijn zender is etc. Ikzelf heb tot nu toe verbindingen kunnen leggen met 21 landen, maar er zijn er wel, die veel verder zijn. Er zijn op het ogenblik een paar vrij nieuwe manieren om verbindin gen te leggen Je kunt bijvoorbeeld golven tegen de maan of tegen het geïoniseerde spoor van meteorieten Henk van Amersfoort achter zijn zelfgebouwde apparatuur. laten reflecteren, waardoor je enor me afstanden kunt overbruggen. Dat zullen we in Lisse niet kunnen doen, omdat dit soort verbindingen vaak uren geduld vraagt, en boven dien maar op bepaalde dagen van het jaar mogelijk is. In Lisse gaan we gewoon wat een voudige dingen doen". De demonstraties vinden plaats in sociëteit "Artemis" aan de Heeren- weg 48, zaterdag van 14.00 tot 23.00 uur, en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3