Vu geen voorstellen meer aan Hanoi COURTHS-MAHLER Golda Meir sprak met Jordaanse oud-minister Eensgezind over monetaire unie en Oost-Europa ETA GAAT WAT MEER OP DE PRAKTISCHE TOER r (XONS BESPREKINGEN IN PEKING GEHEIM ICuralex Afrikaanse bisschop fel tegen Ian Smith de nieuuue 146 js uit! Iran zucht onder enorme sneeuwval Lin Piao nog in leven? ASKISCH SEPARATISME UITGEDUND OP WEG NAAR UITZETTEN NIEUWE KOERS JDAG 11 FEBRUARI 1972 BUITENLAND Nina van Païlandt is met ager Ma)r shall in New York. moet zij een getuigenis af in in verhand met de gerucht- ende biografie die haar id Clifford Irving heeft ge- efcf van de merkwaardige mil- ür Hughes. ADVERTENTIE Er is een veilige deodorant voor uw kleding, uw gordijnen en uw meubelen. Curatex textieldeodorant. Even spuiten en in een wip is uw kleding en woningtextiel weer heerlijk fris. WASHINGTON (Reuter, AFP) President Nixon heeft gisteren meegedeeld dat hij op 17 februari zijn reis naar Pe king begint. Hij vertrekt op die datum uit Washington en zal op 21 februari in Peking aankomen. De reis wordt op Hawaii en Guam onderbroken. Nixon gaf te kennen dat zijn be sprekingen met de Chinese leiders geheim zullen zijn en dat er het overleg een communiqué zal worden uitgegeven. De Amerikaanse en de Chinese re gering, aldus de Amerikaanse pre sident. hebben besloten dat er pas na afloop van het overleg medede lingen zullen worden gedaan over de agenda. Nixon onthulde dat hij An- dré Malraux, de voormalige Franse minister van Culturele Zaken, uit genodigd heeft naar Washington te komen om met hem over China te praten. Malraux. die een kenner praten. Malraux, die een kenner van China is. zal maandag met Nixon aanzitten aan een diner. Nixon verklaarde voorts dat hij geen nieuwe voorstellen of concessies meer aan Hanoi zal doen vóórdat de Noordvietnamese regering gerea geerd heeft op zijn vredesplan van acht punten. Geen beding Amerika ging met zijn vredesplan zover als het op het ogenblik maar kon gaan, zei Nixon. Niettemin was het bereid over die voorstellen te V UNICURA N.V.AMSTERDAM iti-Bourguiba De Tunesische ring heeft de faculteit van rechts- nschappen en letteren v. d. uni- D iteit van Tunös tot september ge in, nadat honderden studentten de jte grote demonstratie tegen pre- ,tit Habib Bourguiba hadden ge- j ten uit diens vijftienjarige ambts- )de. De regering verklaarde dat ;wee faculteiten „het middelpunt onrust waren" en brok alle sub- is voor de 2.000 studenten van de lteiten in. (Van onze correspondent) JERUZALEM Premier Golda Meir van Israël heeft enkele weken geleden met de in Jeruzalem wonen de Jordaanse oud-minister van De fensie Anwar Noesseibeh een gesprek gehad. Dit heeft het kabinet van de premier bevestigd. Aangenomen wordt dat de Israëlische regering bij hooggeplaatste Jordaniërs op de westelijke Jorda-an-oever de moge lijkheden wil aftasten voor afzon derlijke besprekingen met Koning Hoessein. Dit is de reden waarom aan het gesprek met Nusseibeh bij zondere betekenis wordt toegekend. Anwar Noesseibeh, die als een aanhanger van Koning Hoessein wordt beschouwd, ontkent dat hij als bemiddelaar is opgetreden. De ont moeting met mevrouw Meir had al leen ten doel van gedachten te wis selen over „de uiterst ingewikkelde problemen tussen beiden landen". LONDEN/SALISBURY (Reuter) - Bissohop Abel Moezorewa, de voor zitter van de Afrikaanse Nationale Raad, heeft de Rhodesische premier Smiith uitgedaagd een onafhankelijk onderzoek te laten instellen naar diens beschuldigingen dat de raad zich schuldig maakt aan intimidatie van Afrikanen. De raad zou een der gelijk onderzoek toejuichen, aldus de bisschop, die een bezoek aan Enge land brengt. „Maar we laten ons niet zo maar belasteren op gezag van meneer Smith". Moezorewa vond het een „obscene" bewering dat Afrikanen verantwoor delijk zijn voor de onlusten in Rho- desië, te meer daar de Rhodesiscne regering hen alle normale politieke rechten heeft ontnomen. Premier Simth had van zijn kant verklaard, dat het bloedvergieten van vorige maand mede veroorzaakt werd door het optreden van de Afri kaanse Nationale Raad (ANC) en dat deze organisatie geld van ver boden groeperingen uit het buiten- lant ontvangt. Smith zei. dat de ongeregeldheden van januari een integrerend onder deel waren van de machinaties van de Afrikaanse Nationale Raad. „Wij zijn al enige tijd bezig met het op stellen van een dossier over alle in timidatie die heeft plaatsgehad voordat de commissie-Pearce in Rhodesië aankwam. Dit bevat een enorme aoeveelheid bewijsmateriaal van grootscheepse intimidatie. Het dossier zal worden overhandigd aan de commissie-Pearce, die de mening van de bevolking moet peilen over de o nafhankelij kheidsregel ing' Op een vraag of Smith ,de ANC zou verbieden, antwoordde hij: „Wij zullen er blij mee moeten zijn, dat wij beslissend bewijsmateriaal heb ben. Wij zijn ons ervan bewust, dat dit een ernstige stap zou zijn en dat wij deze liever niet overhaast moe ten nemen". Koning Hoessein heeft zich in het verleden altijd heftig verzet tegen regelingen tussen de afzonderlijke Arabische staten en Israël, uit vrees daarmee zijn eigen positie te verzwakken De laatste weken zijn er echter aanwijzingen dat de Jordaanse ko ning zijn standpunt heeft gewijzigd. In een interview met de Italiaanse correspondent van het Israëlische blad „Maariv" wees Koning Hoes sein de mogelijkheid voor aparte on derhandelingen althans niet geheel van de hand. Behalve premier Golda Meir hebben ook de minister van Politie, Sjlomo Hileel en de minis ter van Defensie Dajan, met de Jor daanse politicus gesproken. Anwar Noesseibeh, nu advocaat in Jeruzalem, was tot het uitbreken van de zesdaagse oorlog Jordaans ambassadeur in Londen en tevens in Den Haag geaccrediteerd. De mogelijke verandering in het Jor daans standpunt ten aanzien van een afzonderlijke regeling met Israël wordt, naar deskundigen hier aan nemen, ingegeven door de moeilijke economische situatie waarin Jorda nië zich bevindt. onderhandelen, maar onder geen beding op een manier die ten kos te zou gaan van Zuid-Vietnam. Nixon vertelde dat de Zuidvietna- mese president Thieu persoonlijk 't idee had geopperd, een maand voor de voorgestelde verkiezingen in Zuid- Vietnam af te treden. Dit getuigde „naar mijn mening van grote staatsmanswijsheid" aldus de Ame rikaanse president. President Thieu uitte deze scherpe kritkek op een verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, die had gezegd dat over het tijdstip Thieu's aftreden te onderhandelen viel. Nixon zei dat hier sprake was van een misverstand, dat alle vre desvoorstellen tot dusver in onder ling overleg waren gedaan, en dat ook alle toekomstige voorstellen „ge zamenlijke voorstellen van de rege ring van Zuid-Vietnam en de re gering van de Verenigde Staten zul len zijn". In Saigon verklaarde president Thieu gisteravond in een tv-inter- view dat Nixon, als hij bij zijn be zoek aan Peking een nieuw voorstel aan de Chinezen zou willen doen, „daar eerst met mij over moet spre ken om mijn toestemming te krij gen". Hij v/as er overigens zeker van dat Nixon hem in dat geval zou raad plegen. Op het ogenblik achtte hij 'n ontmoeting met Nixon voor diens bezoek aan China beslist niet nood zakelijk. Thieu kwam toch weer terug op de eerder genoemde ver klaring van Rogers, en zei: „Dit is niet de eer-ste keer dat de heer Ro gers zich gemengd heeft in Zuid- Vietnams binnenlandse aangelegen heden". Luchtaanvallen B-52 bommenwerpers hebben het' vorige etmaal hun zwaarste lucht aanvallen tegen een enkèl doel se dert een Jaar uitgevoerd, zo heeft 't Amerikaanse opperbevel in Saigon bekendgemaakt. Tot zesmaal toe bombardeerden de toestellen een basiskamp van de Vietcong op ruim 40 kilometer ten westen van Da Nang. Jachtbommenwerpers voerden in diezelfde tijd 84 aanvallen uit op doelen in het centrale hoogland en ten zuiden van de gedemilitairiseer- de zone. Communistische troepen hebben Da Nang al enkele dagen met raketten bestookt. De commu nisten wisten door te dringen in een Zuidvietnamese artilleriebasis en verscherpten hun aanvallen op de Amerikaanse troepen. Niet onmisbaar Secrétaris-ge- raal Luns van de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO) heeft gisteren op een persconferentie in Luxemburg verklaard dat het, eiland Malta „belangrijk, maar niet onmis baar" is. ADVERTENTIE SAMENZWERING IN VOLLE ZEE deze boeiende roman kost slechtst2,25 TEHERAN (AP) Tenmin ste 6.000 mensen worden ver mist na zware sneeuwstormen in Iran. Zuid-Iran zou nu door zware sneeuwval zijn lamgelegd. 4.000 mensen zouden begraven zijn onder acht meter hoge sneeuw nadat het daar voor de eerste maal in vier Jaar heeft gesneeuwd. Volgens het dagblad Ettelaat zijn twee dorpen volkomen on der de sneeuw bedolven en zijn reddingsploegen er nog niet in geslaagd enige tekenen van overlevenden te vinden. Alle verbindingen met het gebied zijn verbroken. De eerste minister van Iran Amir Abass Noveida heeft een beroep gedaan op de burger lijke en militaire autoriteiten in de getroffen gebieden in het noorden en het westen om al het mogelijke te doen om de duizenden mensen die vast zit ten onder de sneeuw te redden. Gisteren sneeuwde het in vele voor het eerst sinds een week niet meer en dat gaf reddingsploegen de gelegenheid om zich op weg te begeven naar ondergesneeuwde dorpen in de getroffen gebieden. In het kleine dorpje SJeklab in de buurt van de Iraans- Turkse grens kwamen de red ders waarschijnlijk te laat. Zij hebben de lichamen van 18 per sonen geborgen en nog geen overlevenden gevonden van de 100 mensen die in het dorp woonden voordat de sneeuw be gon te vallen. In het gebied heerst nog steeds een temperatuur van min 25 graden celcius. Water leidingen zijn bevroren, waar door een watertekort dreigt. In de geïsoleerde en onderge sneeuwde dorpen zijn volgens berichten griepepidemieën uit- De regering is al bezig met het nemen van voorzorgsmaat regelen tegen de overstromin gen die verwacht worden als het gaat dooien. Pompidou ontving Brandt PARIJS (AFP/ UPI/ DPA) Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft na zijn overleg met president Pompidou van Frank rijk, verklaard dat de bondsrepubliek en Frankrijk besloten hebben op de komende bijeenkomst van de minis terraad van de EEG-landen een gemeenschappelijk plan in te dienen over de Europese economische en monetaire unie. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Walter Scheel, voegde hieraan toe dat Frankrijk en West- Duitsland vóór de bijeenkomst van de ministerraad in Brussel op 28 fe- brauri via de normale diplomatieke kanalen zullen proberen de goed keuring voor dit plan te krijgen van de andere landen van de EEG. Het plan zal dan later moeten worden In feite komt het plan van West- duitsland en Frankrijk neer op het opnieuw aan de orde stellen van het voorstel voor een economische en monetaire unie dat bijna een Jaar geleden in de ijskast werd ge plaatst toen Bonn de Duitse mark liet zweven om de positie van de Amerikaanse dollar te versterken. Brandt en Pompidou zijn bij him eerste gesprek onder vier ogen in Parijs, ook tot „volledige overeen stemming" gekomen over de proble matiek die de verhouding tussen de westelijke landen en die van het oos telijke blok met zich mee brengt. De woordvoerder van de West duitse regering, Ruediger von Wechmar, verklaarde dat president Pompidou opnieuw zijn instemming heeft betuigd met de politiek van Bonn tegenover het oostelijk blok. Pompidou, aldus Von Wechmar heeft tijdens zijn gesprek met Brandt aangedrongen op de vor ming van een „Europees Europa" dat zijn eigen persoonlijkheid tegenover de VS moet handhaven en be nadrukken. Brandt had van zijn kant gewezen op de „beslissende be tekenis" van de in de herfst te hou den topconferentie van de vergrote Europese gemeenschap die hij als *n .mijlpaal" voor de ontwikkeling van Europa bestempelde. PARIJS (AFP) De Chinese maarschalk Lin Piao, de officieel aangewezen opvolger van partijvoor zitter Mao Tse-Toeng, is nog in le ven, maar is wel terzijde geschoven. Dit heeft de gaullistische afgevaar digde Didier Julia, één van de leden van een Franse parlementaire dele gatie die onlangs een bezoek aan China en Noord-Vietnam heeft ge bracht. in een vraaggesprek met het Franse persbureau AFP meegedeeld. Julia zegt dit te hebben vernomen van hoge Chinese partijfunctiona rissen. die hem ook hadden verteld dat oud-president Lioe SJao-tsji in een volkscommune in Noord-China werkt. De Franse parlementariërs hebben op 22 januari een onderhoud met premier Tsjoe En-lai gehad. Deze had verklaard dat China zich be dreigd voelt door de Sowjet-Unie. De aanwezigheid van een miljoen Rus sische militairen langs de noordelijke grens wordt als een zware druk on dergaan. Tsjoe En-lai maakte zich ook ongerust over de komende Euro pese veiligheidsconferentie. De ont spanning tussen Oost en West zou volgens de premier inhouden dat meer Chinezen naar het grensgebied met China zouden worden gezonden. Over zijn uitnodiging voor. een be zoek aan Frankrijk had Tsjoe En-lai volgens Julia gezegd dat de binnen landse crisis nog niet is opgelost en dat de toestaond in eigen land zijn onafgebroken aanwezigheid vereist. (Van onze correspondent) BILBAO Volgens de hoofd- timissaris van Bilbao heeft de laanse politie begin deze week nieuw 33 personen aangehouden, verdacht worden betrekkingen onderhouden met de clandestie- Baskische ETA-organisatie. iarm.ee komt het totaal van ar- itaties in verband met de recente tvoering van de industrieel Za- la op ongeveer 60 personen. 3nder de laatste arrestanten be- fidt zich volgens de politie de bbert Bosschardt der van de ETA-knokploeg, die ontvoering uitvoerde, José Ur- lizu Sarasua, en een politiek kop- van de organisatie, Jezus Ma- Munoa, in wiens bezit men -000 peseta's aantrof. Volgens de 'litie is dat een deel van de buit n een kortgeleden uitgevoerde ofoverval van de ETA op een Qkfiliaal in Basauri. De Spaanse politie verzekert dan ook dat zij de ETA praktisch al onder de duim heeft. Maar dit geluid heeft men heel wat malen in de afgelopen Jaren gehoord. Vorig Jaar zomer verklaarde een contactman van de ETA: „De po litie is er inderdaad in geslaagd om de ETA door middel van de noodtoestand praktisch van de kaart te vegen. Vele leden zitten achter tralies en tegen anderen is een al gemeen aanhoudingsbevel uitge vaardigd, zodat zij naar het bui tenland zijn uitgeweken. Meerdere leiders zijn in een vergadering in Frankrijk tot de slotsom gekomen dat de te separatistische en ideolo gische instelling van de ETA haar politieke campagne heeft doen struikelen. Daarom hebben velen besloten zich weer bij de meer tra ditionele en minder extremistische oppositiegroeperingen aan te slui ten". Toch bleek de gevolgtrekking, dat de ETA van de kaart geveegd was, voorbarig. De afgelopen weken dook deze naam dan ook weer met volle kracht in het Baskenland op. Nu moet men de zaken wel in het juiste persjectief zien: de bank overvallen en de geruchtmakende 'ontvoering van de industrieel Za- bala waren huzarenstukjes van en kelingen: de ETA is een minder heid, nu nog meer dan vroeger. Dat wordt bevestigd door de hoofdcommissaris van politie in Bilbao in zijn laatste verklaring over de nasleep van de ontvoering. Hij zegt dat deze op touw gezet was door de „ETA-militar", maar dat de naam ETA momenteel ge bruikt wordt door meerdere kleine groepjes, die bijna niet samenwer ken en ook ideologische verschillen hebben. De grote lijnen van de ETA-ideo- logie (Baskisch separatisme en Marxistische staatsfilosofie) wer den opgesteld in de vijfde algemene bijeenkomst van 1966. Aan deze lij nen houden twee groepen vast die zich altijd het meest aan gewa pende activiteit hebben gewijd en zichzelf min of meer als „militai ren" beschouwen. De belangrijkste hiervan is de „ETA-militar". In een zesde algemene bijeen komst die verleden Jaar in St. Jean de Luz (Frankrijk) plaatsvond, scheidden de meer ideologisch in gestelde ETA-leden zich af en vie len uiteen in twee groepen, die men „maoïstisch" en „trotskistisch" zou kunnen noemen, hoewel men der gelijke benamingen in Spanje met de grootste voorzichtigheid moet hanteren, omdat er praktisch geen politieke scholing bestaat. De Spaanse „maoïsten" hebben meestal De hoofdcommissaris van Bilbao schatte het totale aantal leden van verschillende' ETA-groepen geza menlijk op enkele honderden per sonen en verzekerde dat de mees ten zich nu ophouden in Frankrijk en België. Ze zouden bijna geen contact meer met de ETA hebben (de schatting van dit aantal kan dicht bij de waarheid komen: zelfs in de hoogtijdagen had de ETA niet veel meer dan 500 leden, maar wel talrijke syn pathisanten. In Spaanse gevangenissen zat eind 1971 al een honderdtal personen vast, veroordeeld wegens verbinte nissen met de ETA). De „ETA-militar" bereidt haar acties in Frankrijk voor en ver plaatst zich pas op het laatste moment naar Spanje. Volgens de politie is er nu niet veel meer dan een knokploeg van een man of 15 actief. De ETA koopt haar wapens ook in Frankrijk, en hierbij deed zich verleden Jaar een klein pro bleem voor. Een wapenhandelaar in Parijs verkocht de „ETA-militar" een aantal onbruikbare wapens. Daar op ontvoerde men hem uit Parijs en hield hem 20 dagen lang in een schuilplaats in de Pyreneeën ge vangen, totdat de zending vervan gen was door een gelijk aantal wa pens, maar nu in perfecte staat. Het aantal ETA-leden dat nog in Spanje verblijft is moeilijk te schatten, maar wel klaagt de po litie dat het voor hen „niet moge lijk is hulp te vinden in het Bas kenland". Het Madrileense regime hoopt nu ook meer medewerking te krij gen van de Franse politie, die de Baskische separatisten ook in het oog houdt, maar zelden arresteert. Om politieke redenen haalde de Franse regering het tot nu toe niet in het hoofd om Baskische separa tisten aan Spanje uit te leveren. Na de ontvoering van Zabala ech ter bracht de Spaanse directeur- generaal van de staatsveiligheid 'n bezoek aan Parijs en sindsdien spreekt men over de mogelijkheid van uitwisseling. De Franse politie is ook geïnter esseerd in een aantal landslieden, dat in Spanje verblijft (bijvoor beeld vonden hier heel wat figuren van de eens zo gevreesde OAS hun toevlucht) en men laat nu in Spanje doorschemeren dat zij mis schien wel iets voelt voor een „stille regeling".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9