amer verwerpt lan voor een root-IJmuiden Paus Paulus wijdt zondag mgr. Gijsen inister Geertsema lijdt een nederlaag ïderlandse hulp voor het houd tempels van Philae NEDERLAND GEEN LANE WAAR LEVEN GOED IS )DUS-ACTIE OR ISRAEL Slechts 40 procent Amsterdamse huizen van goede kwaliteit Huisartsen tarief voor particulieren DODE VROUW IN VAART BIJ DEN BOSCH Episcopaat had aanvankelijk bezwaren -AG 11 FEBRUARI 1972 X BINNENLAND PAGINA 7 HAAG Triomfantelijk hief het KVP-tweede- id Fievez gistermiddag om half zeven zijn gebalde p naar de opgelucht applaudiserende Heemskerkers -erwijkers op de publieke tribune van 's lands ver aal. jMéi was gestreden. Uiteinde- net een royale meerderheid itig stemmen (55 voor en had de Tweede Kamer de "ging van de gemeenten •dfe, Beverwijk en Velsen tot sterke gemeente IJmuiden Revierende gebaar onder- HOL Steun aan Israël, problemen, die de op- van de Joodse immi- troom uit Rusland met zich dat is het oogmerk van een de komende weken in Ne- i zeven andere landen gevoerd, de Actie draagt >t| Exodus 1972 en is in ons loht op de plaatsing van 10 miljoen gulden aan van Israëlsontwik- ting. streepte de nederlaag van minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) die ziöh sterk had gemaakt voor de samenvoeging, al was het wetsvoor stel daartoe dan afkomstig van zijn voorganger Beemink. „Als de Kamer het voorstel verwerpt, neetm zij een grote verantwoordelijkheid op zich. Het LJmond-gebied moet bestuurlijk een geïntegreerd karakter dragen had de minister bezwerend geroepen. Zijn nederlaag werd onafwendbaar nadat hij een suggestie van de KVP om het gebied in twee gemeenten te verdelen en de grens daartussen te laten lopen in het Noordzeekanaal had verworpen. Geertsema zou het wetsvoorstel hebben ingetrokken als het in die zin zou zijn gewijzigd. Een voorstel van de VVD-fractie om Heemsicerk grotendeels buiten de nieuwe gemeente IJmuiden te laten vallen had Geertsema de „second- best"-oplossing genoemd, maar de Kamer wilde er niet aan. Twintig jaar lang is al gedebat teerd over een gemeentelijke her indeling in het IJmond-gebied. Het regeringsvoorstel tot samenvoeging had fel verzet opgeroepen in Heems kerk en Beverwijk. In Velsen was men er voor. Na de beslissing van gisteren is er definitief een punt achter gezet. Althans wat minister Geertsema betreft. Hij zei: „Van mij krijgt u geen voorstellen meer". Tegen de samen voering stemden KVP, OHU, D'66, DS'70, CPN, GPV, PPR, NMP, het kamerlid De Jong, itor van de actie in Euro- landgenoot J. Ph. Sijes. leelde hij op Schiphol volgens Israëlische opgave joden in de Sow jet-Unie |n de laatste formalitei- een uitreisvisum afgerond Het opvangen van de de vVD-ers Van Dijk en Keja, de lieuwe immigranten vergt j AR-leden Geelkerken en Roolvink geld. Israël poogt daarom en de pvdA-ers Van den Doel en lus 1972 een bijna verdub- i Roethof. Voor waren de overige jrengst te bereiken, t.w. 450 ieden van pvdA, ARP en VVD en de jollar. j PSP-fractie. AMSTERDAM Van de in totaal 256.000 huurwoningen in Amsterdam vertonen bijna 109.000 woningen gebreken en ongeveer 44.500 komen in aanmerking onbewoonbaar te worden verklaard. Slechts veertig, procent van de voorraad huurwonin gen kan als kwalitatief goed worden beschouwd 102.800 woningen. De slechte woningen, waarvan 95 procent in particuliere handen is be staan voor ruim de helft uit één- of tweekamerwoningen, die merendeels, voor 1901 zijn gebouwd. Bijna de helft staat in wijken uit de negen tiende eeuw, tien procent in nieuw- west en 43 procent in oudere delen, van de hoofdstad. Wil men een verdergaande ver slechtering van de woningvoorraad in Amsterdam voorkomen, dan is verbetering op grote schaal en op korte termijn dringend nodig van de woningen die min of meer ingrij pend verbeterd moeten worden: die woningen maken 43 procent uit van de totale voorraad. Dat alles staat in een gisteren ge publiceerd rapport, dat technisch deskundigen van de Amster damse dienst volkshuisvesting hebben opgesteld. BOKSEN - De vroegere wereld kampioen in het zwaargewicht, Cas- sius Clay staat reeds met één been üi de gevangenis wanneer hij niet voor 2 maart voor de tribunaal in Chicago verschijnt. Clay was door de rechtbank bevolen dat hij voor 9 februari bij de rechter een bedrag moest storten van 44.000 dollar voor zijn ex-vrouw Sonji, van wie hij is gescheiden. Clay verscheen echter l niet en stortte ook geen geld. [AAG (ANP) Minister ir van Buitenlandse Zaken Staten-Generaal gevraagd, ing te hechten aan het eind Cairo tot stand gekomen "omst betreffende de vrij wil - ragen bestemd voor de red de Tempels van Philae, npeüs werden bedreigt door riing in verband met de n de nieuwe Assoeandam. er verleende Neder- Ip voor het instandhouden, ander monument in Nubië, de tempels van Aboe Sim- 'onkelijk was er voor de red de tempels van Philae een het Nederlands Adviesbu- >r ingenieurswerkzaamheden mitenllanid. Voorgesteld werd het tempelcomplex te bedijken. La ter werd evenwel besloten de tem pels te verplaatsen naar het eiland Agilkia. De kosten van het behoud werden geschat op 13,5 miljoen dollar. Egypte droeg 4,5 miljoen dollar bij en het wereldvoedselprogramma, schonk 2,5 miljoen dollar aan levens middelen bestemd voor het bij de werkzaamheden betrokken perso neel. De rest, ongeveer 6,5 miljoen dollar moet bijeengebracht worden door delanden, die de Cairo gesloten overeenkomst ondertekenen. ADVERTENTIE het nieuwste; n het nieuwste r y het zorgeloze modepruikje lijk alle voordelen die een tan bieden vindt U terug 'elly. Pelly kost 72.- en is ïbaar in prachtige natuur- •n diverse grijsnuances, udig, zonder hulp van en ln elk model te en of te borstelen. J1ijke garantie op kwaliteit. Leiden, Breestraat 32 Telefoon 01710-25212 Nederland wil 60.000 dollar bijdra gen. Hiervan is 15.000 dollar bestemd voor het adviesbureau, dat het niet- uitgevoerde plan ontwierp. De rest wordt op de begrotingen van 1970, 1971 en 1972 opgevoerd. Frankrijk, Italië, Spanje, Libanon, Groqt-Brittawnië, IndiaC yprus en de Soedan hebben 735.000 dollar toe gezegd als ondertekenaars van de overeenkomst. Andere landen zullen 850.000 dollar bijeenbrengen en ver wacht wordt, dat er nog beer bijdra gen komen, zodat het behoud van de tempels kan worden verzekerd. DEN HAAG (ANP) De minister van Economische Zaken heeft zich akkoord verklaard met de nieuwe tariefsregeling van huisartsen voor particuliere patiënten, waartoe de in april 1971 door hem, in overleg met de Landelijke Huisartsen Vereniging ingestelde commissie huisartsenta rieven voor particuliere patiënten (commlssie-Donner) hem heeft ge adviseerd. De nieuwe tariefregeling, die met ingang van 1 januari j.l. geldt, om vat een tarief van 12 gulden voor een consult bij de huisarts en van 18 gulden voor een huisvisite. Daarnaast geldt echter een pro- rata-tarief voor verrichtingen, die een duidelijk kortere en of langere tijd in beslag nemen dan de gemid delde verrichtingen. Voor nacht- en weekenddiensten geldt een dubbel tarief. Telefonische contacten van de pa tiënt met de huisarts zullen niet in rekening worden gebracht, tenzij deze duidelijk dienen ter vervanging van spreekuurconsulten. *s§ alk s-i «ssfe. al» tsr v Boven', minister Geertsema die zijn -plan verworpen zag wor den. Onder gejuich van de tegen standers op de publieke tribune na de stemming. DEN BOSCH (ANP) De re cherche van de gemeentepolitie in Den Bosch stelt een onderzoek in naar de identiteit van een in de Zuid-Willemsvaart gevonden dode vrouw van ongeveer 65 tot 70 jaar. Men heeft het vermoeden dat zij een Belgische is maar tot nu toe kon de identiteit niet met zekerheid worden vastgesteld. De vrouw had wel Belgisch bij zich en ze droeg een trouwring waarin de volgende in scriptie: M. Truyens 10 april 1921+ en droeg een zilveren broche met schitters teentjes. Mcui wreekt zich op vrouw van ex-werkgever BLOEMENDAAL Een 49-jarige metaalbewerker uit Naarden heeft aan de Bloemendaalse politie bekend samen met zijn 19-jarige zoon dins dagochtend in Aerdenhout twee vrouwen te hebben overvallen en be roofd. Hij zei dat het een wraakoefening was. De echtgenoot van één van de overvallen vrouwen zou hem vele jaren geleden hebben ontslagen waarna hij moeilijk werk kon vinden. De politie vond in het huis van de metaalbewerker een heel assorti ment wapens, van stiletto's tot pisto len en geweren toe. ADVERTENTIE 'n Geweldig voordelige aanbieding v jongens en meisjes! Windjack met e«- puchon, rits en Helanca manchetten. Geheel Terlenka - katoen poplin aan binnen en buitenzijde, de zakken met ritssluiting. In marine en beige. maten 116-167. Nu nog van voor de speciale halve prijs van Britse weekblad The Economist DEN HAAG Wie een land zoekt Zweden, Amerika, Australië en waar het leven goed is, kan Neder land maar beter overslaan. In tal van andere landen is het een stuk prettiger. Deze conclusie kan men trekken uit een vergelijking die het Britse weekblad The Economist heeft gemaakt tussen veertien westerse landen. Het blad heeft de leefbaarheid af gewogen aan de hand van sociale factoren, zoals het aantal moorden, zelfmoorden, verkeersongevallen, art sen, studenten, auto's enz. Bovenaan de lijst, staan Canada, (zelfs) Engeland. Ook Zwitserland Japan en Frankrijk worden verkie selijker gevonden dan Nederland. Helemaal onderaan staan België en West-Duitsland. Voor zijn bevolkingsdichtheia krijgt Nederland het laagste cijfer. Wat het aantal artsen betreft zitten alleen Australië en Japan er slechter voor dan wij. In moorden en zelf moorden slaat Nederland weer een beter figuur. Alleen in Spanje en Italië komen minder zelfmoorden voor en alleen in West-Duitsland en Spanje minder moorden. Wat zelf moorden betreft spant Tsjecho-Slo- wakije de kroon. De gegevens over moorden en zelf moorden zijn ontleend aan statistie ken over 1967. Dat geldt ook voor de verkeersongevallen. In dat jaar lag Nederland met 22 doden per honderdduizend inwoners dicht bij het algemeen gemiddelde. De kindersterfte is alleen in Zwa den nog kleiner dan in ons land. Maar The Economist vindt wel dat men hier wat vroeg trouwt. UTRECHT Paus Paulus zal zondagmorgen tijdens een plech tigheid in de St. Pieter in Rome de nieuwbenoemde bisschop van Roermond, mgr. J. A. M. Gijsen wijden. Hoewel het Nederlands episcopaat de Paus had verzocht van dit voornemen af te zien, heeft hij de Nederlandse bis schoppen laten weten mgr. Gijsen persoonlijk te hebben uitgeno- 1. De Paus zou het op hoge prijs stellen indien ook kardi naal Alfrink aanwezig was bij de ze bisschopswijding. Uit een com muniqué, dat na afloop van een in Den Bosch gehouden bisschop penconferentie werd uitgegeven, blijkt dat kardinaal Alfrink aan deze uitnodiging gehoor zal ge ven. Mgr. Gijsen woonde deze ver gadering gedeeltelijk bij. In een uitgebreide toelichting op het communiqué zegt het episcopaat, dat de aarzeling van de Nederlandse bisschoppen deze uitnodiging aan te nemen, was ingegeven door de ge dachte, dat de wijding van mgr. Gij sen een langere voorbereiding pastorale begeleiding van de geloofs gemeenschap vergde om in alle op rechtheid tot de wijding te kunnen overgaan en mgr. Gijsen in het bis schoppencollege te kunnen opnemen. Reeds hadden zij daartoe een af spraak gemaakt voor een eerste ge zamenlijk gesprek met mgr. Gijsen op aanstaande zaterdag. De bisschop pen betreuren het, dat deze langere voorbereiding onder de huidige om standigheden onmogelijk is geworden. Verdeeldheid Het aanvankelijk verzoek aan de paus om van zijn voornemen tot wij ding van mgr. Gijsen op 13 februari in Rome af te zien, was ingegeven door de vrees van de bisschoppen, dat dit gebeuren door zeer velen in Nederland niet zou worden verstaan als de door de paus bedoelde zicht bare uitdrukking van de verbonden heid van de kerk van Nederland met paus en wereldkerk. Zij vreesden, dat het tegendeel een aanleiding tot gro tere verdeeldheid binnen de geloofs gemeenschap zou worden, zo zeggen zij in hun verklaring. In hun boodschap na hun verga dering van dinsdag 8 februari te Breda, verklaarden zij de paus hun bereidheid, in Nederlands alles te doen wat in hun vermogen ligt, op dat priesters en gelovigen de benoe ming van mgr. Gijsen zouden aan vaarden zoals de paus aan de bis schoppen had gevraagd in zijn per soonlijke brief van 20 januari, waar in hij hun mededeling deed van de benoeming van mgr. Gijsen. Woensdagavond berichtte kardi naal-staatssecretaris Villot telegra fisch aan kardinaal Alfrink, dat de paus de motieven van de Neder landse bisschoppen om van de voor- wijding van mgr. Gijsen in Rome af te zien had overwogen, maar argumenten voor deze wijding van groter gewicht achtte dan de door de Nederlandse bisschoppen aangevoerde bezwaren, Spoedberaad In een spoedberaad hebben de bis schoppen gisteren in 's-Hertogen- bosch andermaal overlegd of kardi naal Alfrink namens hen aan de wijding zou deelnemen. Tijdens deze vergadering hebben de bisschoppen ook met mgr. Gijsen gesproken. In dit gesprek is het de bisschoppen ge bleken, dat mgr. Gijsen het betreurt, dat het oordeel over de bisschoppen, uitgesproken in zijn brochure „De priester en de crisis in de kerk" ver staan wordt als een rechtstreekse beschuldiging, omdat dit niet zo is bedoeld. Verschil van visie wil echter niet zeggen, dat hij niet in loaliteit zou willen meewerken met de bisschop penconferentie. Op grond hiervan en omwille van het belang van de eenheid binnen de kerk besloten de bis schoppen, dat kardinaal Alfrink zondag als mede-consecrator bij de wijding aanwezig zal zijn. De bisschoppen doen een drin gend beroep op de geloofsge meenschap in Nederland de ware intentie van hun beslissing te willen begrijpen. Zij hopen ook dat niemand hierin een overwin ning ziet van zijn eigen stand punt tenkoste van dat van an deren. Contactgroep In aansluiting op het communi qué van de Nederlandse bisschoppen conferentie, deelde het secretariaat van het bisdom Roermond mee, dat mgr. Gijsen gedurende de laatste tijd contact heeft gehad met een aantal leidinggevende personen in het bis dom om zo goed mogelijk over het bisdom geïnformeerd te worden. In de komende weken voor zjjn bis schopswijding had hij deze contac ten willen voortzetten. Thans is hij onverwacht door Rome uitgenodigd om door de paus tot bisschop gewijd te worden. Het is zijn uitdrukkelijke bedoeling na de wijding verder te gaan met zijn in formatieve contacten en op die ma nier het positieve, dat in de de voor bije jaren in het bisdom is opge bouwd, te onderkennen en tevens een vertrouwensrelatie op te bouwen voor de toekomst. Tegelijk met mgr. Gijsen zal ook een aantal curie-functionarissen en priesters uit verscheidene delen van de wereld de bisschopswijding ont vangen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7