iselore maakte zich waanzinnig moeilijke' heatertechniek eigen Voor Lucassen is het 'ewone vreemd genoeg Jason Cheese endekaasbomopNed.1 Huih van Yugts kleurpatronen ttfy) vandaag ...e/7 gisteren l programma] [let Brel-show naar Leiden EXPOSITIE IN LAKENHAL TV morgen] ^IIJDAG 11 FEBRUARI 1972 RADIO - TV - KUNST LEIDEN 'Namens Jacques Brei', de op het repertoire van •el gebaseerde nieuwe cabaret-musical, beleeft maandag- ;ond een voorstelling in de Leidse Stadsgehoorzaal. Aan deze ïderlandse produktie, die enkele weken geleden in première gegaan, werken mee Liselore Gerritsen en Henk van Ulsen de Amerikanen George Ball en Amanda Bruce. Het begelei- nd combo staat onder leiding van Jan Huydts en de algehele uzikale leiding is in handen van Henk Lagendaal. ir mijn persoontje. In tellen ben namelijk een nul. Het kost me erg moeite. Ik was altijd een mens wie zoiets automatisch ging. Als zelf teksten fabriceert Liselore's eede lp verschijnt dteze maand je de muziek, die je er op laat ,ken. al in het hoofd. Nu ben je lankelijk van de invallen van een der. Soms denik ik: dat ritme, ik het nooit zo laten schrijven of schreven hebben". Het keurslijf jtot nog strakker, wanneer ze atelt: roeger zei ik tegen een combo: gen jullie me maar. Dat hoef ik niet te maken. De partituren ,an vast en je hebt je er aan te den. Een ontstellende klus. maar is goed voor me. Ik ben er erg gebaat om me in te zetten voor waanzinnig moeilijke theater- jhmiek". - 'as Liselore niet bang om een •gelijfcing van haar persoontje met ibeth List in de hand te werken? jnslotte oogstte collega Liesbeth het :ste succes met Brei. Liselore be lt: „Nee dit is heel anders, niet te •gelijken. De benadering, de kijk de sfeer. Ik breng solo ook geen Ijes, die zij op het repertoire heeft ,an. 'Amsterdam' wordt door de ee Amerikanen gezongen en 'Brus- repertoire opnemen. Ik zie verwant schaap in zijn register. Alleen in deze Amerikaanse bewerking valt dde weg". ANDERE WERELD De Amerikanen, het werken met Henk van Ulsen "we kunnen" el kaar erg goed hebben' en het Strakke werkschema, geven Liselore het gevoel te leven in een andere wereld. Pepijn lijkt een ver verleden. Het is het niet, maar ze is blij er na zeven jaar te zijn uitgestapt. Niet alleen blij omdat er voor haar nieuwe gepaste trots omdat echtgenoot Paul van Vliet zioh op zo'n succesvolle manier heeft weten te ontplooien. Lieselore over Paul: „Hij kan alléén machtig werken. Ik ben een mens dat op toneel contact moet hebben met iemand. Was daarom ook erg blij met die tour de chant met Ram ses Shaffy in oktober. We hopen dit jaar september weer een dergelijk produkt te brengen. Ramses met zijn liedjes en ik met mijn eigen werk. Ik geloof in die ideale combinatie". Voorlopig echter zit Liselore vast aan Brei. Het programma gaat in elk geval tot juni het land door en Joost de Draayer geen programma leider meer bij Radio Noordzee Joost de Draayer zal inde toekomst niet meer actief zijn als program ma-leider van Radio Noordzee In ternationaal. Joost. Willem van Kooten, denkt nog wel als disc-joc- key aan het piratenstation verbon den blijven. Van Kooten, momenteel op non-ac tief wegens ziekte: „Ik heb het erg druk met Red Bullet 'hij is direc teur van deze produktiemaatschap- pij). Daarnaast hebben we sinds vier maanden een eigen platenlabel (NAP) en dat vereist extra tijd. Dat platenlabel kun Je beschouwden als een tegenhanger van de Elf Provinciën (Dureco-label gespeciali seerd in Nederlandse lied). Opgeno men zijn al het „Whiskey-lied". „Chief of the Ajaches" en „We ne men er nog een". Voorts staan di verse objecten op het programma. Daarover kan ik nog niets zeggen, ga eerst uitzieken en daarna twee weken op vakantie. Het laatste half Jaar heb ik gewoon te hard ge werkt". Mafia in Washington In een rapport van de gemeenteraad van Washington aan de regering staat, dat de oriminaliteit in de hoofdstad afneemt, maar dat die stad hoe langer hoe meer wordt beheerst door de Mafia en afdelingen van de New- yorkse „Cosa Nostra" bij de handel in narcotica, woeker en gokken. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN DESIREE klassieke en moderne modellen. Wij hebben reeds ringen vanaf f 49,75 p.p. Op het graveren kunt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN LEIDEN Z.W.: Bevrijdingsplein 12, Telefoon 26670 OEGSTGEEST: Geversstraat 47. L a.s. in i LISELORE GERRITSEN Leiden te zien. Gelooft Liselore in het succes van deze door Moni Yakim geregisseerde produktie? „Succes? Gezien het enthousiasme geloof ik daar wel in". ADVERTENTIE 3IDEN Welke onderwerpen men nu eigenlijk nog schilderen, men origineel blijven, in welke moet je dat doen, en met welke inieken? Kan je van een onder- p als de kleutertjes op poezie- aatjes of van het landschap op ai ansichtkaart waarvan er der- :n in een dozijn gaan, nog iets ma- Wat moet je beginnen met der clichés? Lucassen vindt dat Je de meest kitscherige en afge- gde themas nog oorspronkelijke ..1st kan maken, mits de kunste- lar ich er oprecht voor inzet. Hij .t dan bijvoorbeeld uit van zo'n ma uit de romantiek: meisje met oemen, dat nu afgezakt is tot het veau van een zoetig poezieplaatje, et veel glitter. Hij maakt er wat euws van. Of dat afgezaagde an- ihten gegeven: een oer-Hollands olentjes, groene wei en wolken- cht. Lucassen wil zowel dat land- ïap weergeven als het feit dat het ïr om een ansicht gaat: Je ziet s ook de postzegel. Het gaat om i kaart en die is plat; dus moet je geen diepte in gaan zien. Daarom it hij er een grote streep dwars ^erheen, om die illusie te verstoren. In welke stijl moet je nu schilde- Lucassen laat in zijn grote jeesplank voor kunsthistorici" zien dat in elke stijl gebeuren kan. e stijl is niet het belangrijkste, hel lat om de betekenis, om wat het te .jen heeft. Op de leespiink bracht ij 15 schilderijtjes bij elkaar, in 15 erschillende stijlen, die hij als ge- aardige mogelijkheden naast el- zet. Er zijn de "erkende" stij- zoals surrealisme, expressionis- ïe, Hollandse 17e eeuw, maar er is •k een landschap in de stijl van n amateuristische schildersvereni- ing, een stripverhaal, een porno- rafieplaat. Al deze schilderijtjes zijn groot, even belangrijk. Maar et blijven door zijn persoonlijke in- et onmiskenbaar schilderijtjes van mcassen. Het is niet kopiëren, maar iterpreteren. In '69 doet hij dit the- van de leesplank konsekwenter ver in een serie van 15 grote schil- lerijen. De stijl die hij interpreteert loudt hij nu veel nauwgezetter aan. ijvoorbeeld: de zonnebloemen van Kan Gogh, gemaakt naar het voor- ld van een ansicht. Toch klopt er elkens iets niet, niet alle zonnebloe men zijn af, er zijn nog plekken n waar geen verf op zit, en wat die twee grote roze vlakken er- laast? Door dit soort "vergissingen" merkwaardigheden maakt Lucas- hier weer iets nieuws van. "Niets is merkwaardiger dan de envoudige werkelijkheid van het da- lelijks leven", vindt Lucassen, "en te gewone dingen kunnen het te gen allerlei bovennatuurlijke zaken opnemen". Op schilderijen als de "Belgische tuin" staat behalve een gewone tuin, een muurtje, ook een zeer merkwaardig en buitennissig beeldje. Alle intensiteit van de schil dering legt Lucassen echter in het gewone, het ongewone staat daar koel en droog tussen in. Hij ontkent het bovennatuurlijke niet, maar hij het betrekkelijke er van in. Het Detail van één van de op poëzieplaatjes geïnspireerde werkstukken van Lucassen. gewone is al merkwaardig genoeg. Deze expositie "Lucassen over de schilderkunst" is nog tot 12 maart te zien in de Lakenhal, daarna gaat de tentoonstelling naar Den Bosch. hanny eeneman. Zijn wereldberoemde snor trilt. Wie heeft daar afluisterapparatuur verstopt in dat brokje kaas? Snel rukt hij het gouden hapje van Tanja's golvende lippen... WHAMBuiten ontploft twee ton jong belegen Goudse. Jason's list heeft gewerkt: uiteengespat in duizenden stukjes verzegelt die kaas uit 't vuistje de monden van de Hatzeflatz bende voorgoed. 'Mmm', zoemt Jason, 'verrukkelijk stuk.' 'Ik?' vraagt Tanja. 'Nee,' mompelt Jason en bijt in 't andere blonde brok. The end. Bij galerie Van cler Vlist: LEIDEN Vlammend, rood, oranjeHet doet haast pijn aan je ogen, die .„Indian Summer", in forse streken neergezet door Huib van Vugt. De kleuren staan onge mengd naast elkaar. Als je er naar kijkt mengen de kleuren zich onder je ogen en alles lijkt te bewegen. Van Vugt wil zijn schilderijen niet al te „af" maken, hij wil de frisheid van het onvoltooide laten voortduren. Zo blijft er wat te raden over, en ieder een zal zijn eigen interpretatie heb ben. Erg expressief is ook de „Ontmoe ting in het bos". Hier zijn de kon- toeren door zwarte lijnen nog eens extra benadrukt. De heldere kleuren die Van Vugt gebruikt krijgen zo elk hun eigen lijstje, en daar buiten kun nen ze geen invloed uitoefenen. Hier door ontbreekt het vlammende van de „Indian Summer", en wordt er een harmonische rusttoestand be reikt. Vaak vereenvoudigt Van Vugt zijn objekten zo, dat hij alleen de voor dat voorwerp typerende gedeelten laat staan. Wat maakt bijvoorbeeld van een boo meen boom? Een stam met bladeren. In het „Park in de zomer" zijn de bomen weergegeven door een hoge rechte stam met links en rechts daarvan enorm grote bla- NEDERLAND I 5.30 Olympische Winterspelen Sapporo: Samenvatting (NOS) 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 De wind blaast waarheen h(j wil: Gesprekken (Evang. Omroep) 7.25 Muzikaal intermezzo (E.O.) 7.30 Kenya: filmreportage over zendingswerk (E.O.) 7.50 Tenslotte (E.O.) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Brandpunt (KRO) 9.10 Wie zonder zonden is: Een serie Ierse korte ver halen (KRO) 10.00 Omroeporkest met solist: klassiek pianoconcert (KRO) 10.25 Ik weet nog steeds niet og ik beter ben: documen taire film over vier hard-druggebruikers (KRO) 11.00 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Mary Tylor Moore Show (AVRO) 7.30 Vlieg er niet in! Informatief programma over op lichters en hun praktijken (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Elizabeth R Deel 4 (AVRO) 9.50 Voor de vuist weg (AVRO) 11.00 Uit de Kunst (NOS) 11.30 Journaal (NOS) 11.35 Den Haag vandaag (NOS) „Rotmord", de televisiebewer king die Tankred Dorst maakte van zijn toneelstuk „Toiler" dat in ons land geschiedenis maakte doordat de actie-to maat erdoor op gang kwam, dateert al van 1969 en kreeg in 1970 de prijs van de stad Flo rence op het festival Prix Ita lia door zijn „zeer originele vormgeving". Een half prijsje dus voor een bijzonder indrukwekkend tv- spel dat bewees dat er met te levisie nog een heleboel te doen valt zonder dat er van „schönfiimerei" of zoiets spra ke is. Hoe komt het dat we dit op zienbarende stuk televisie nu pas te zien kregen? Ia heb me laten vertellen dat de VARA er anderhalf jaar een claim op heeft gehad met de bedoeling er een eigen produktie van te maken: een kwestie van groot heidswaanzin vrees ik. die dan ook kennelijk met een capitu latie geëindigd is. Wie gekeken heeft, zal opge merkt hebben dat regisseur Pe ter Zadek (ook het latere, even opzienbarende tv-spel „Pott" dat hij samen met Dorst maakte is door de VPRO aan gekocht en zal in de loop van dit jaar worden uitgezonden) zijn beelden zo vervormd heeft dat het leek alsof we alles, dus behalve enkele authentieke beelden ook de gespeelde sce nes als overgeleverd filmmate riaal uit 1919 te zien kregen, een beetje vlekkerig, vage con touren, enigszins houtsnede achtig zal ik maar zeggen, zoals we dat kennen van oude Journaalfilmpjes. Het omgekeerde procédé dus van de werkwijze van die Am sterdamse fotograaf in de Leidsestraat, die zeer oude ver bleekte foto's „ophaalt" tot net-nieuwe foto's. De werkwijze die Zadek daar voor toepaste is niet zo een voudig als u misschien denkt. Het gewone camerabeeld, dat verkregen werd met het filmen van een 6cene, moest worden opgedeeld in twee beeldkana len. Het ene beeld bleef onver- vormd, het andere werd via trucage „uitgestanst": de don kere plekken werden pikzwart gemaakt, de lichte plekken wit. Ik vertel het nu op zijn een voudigst, er kwam nog meer aan te pas. Vervolgens werd van het oor spronkelijke beeld 30 pet en van het getruceerde beeld 70 pet door een kanaal gevoerd (over elkaar gelegd, zal ik maar zeggen), zodat tenslotte dat oude gerafelde beeld ont stond, dat wij te zien kregen. Maar ook los van deze beeld trucage was de vormgeving bij zonder interessant. Opvallend goede camera-instellingen met name. De mengeling van inter view, spel en documentaire was natuurlijk niet nieuw, maar bijvoorbeeld wel nieuw in zeker opzicht was het bezoekje dat schrijver Tankred Dorst aan de gevangenis bracht, waar de socialistische voorman Lan dauer vermoord was, waarbij de huidige directeur betwijfelde of hij wel in de wasruimte kon zijn omgebracht, omdat het wassen immers altijd doorging, terwijl wij ondertussen die moord in beeld zagen gebracht. Ook een historische wandeling door Berlijn van de communis tische leider Levine en Ernst Toller werd op de Zadek-ma- nier gereconstrueerd, *naar in het straatbeeld van 1968, wat natuurlijk een kwestie van overmacht was, maar op de een of andere manier ook weer in het voordeel van het stuk werkte. NICO SCHEEPMAKER deren. Er zijn verschillende soorten bladeren te zien: dus verschillende soorten bomen. De grens tussen na turalistische weergave en abstraktie is in Van Vugt's werk moeilijk te trekken. Als een vorm ..naar de na tuur" Is, dan spreken de kleuren dat tegen. Ook wordt iets vaak weerge geven door een regelmatig terugke rend patroon, zoals bijvoorbeeld het gras op de „Sacraments dag": effen groen met daarover een ritmisch patroon van rode lijnen. Typisch is ook het gebruik van zilver en goudverf, iets wat Je niet vaak ziet. In zijn vakantieimpressies gaat Van Vugt wel „naar de natuur" te werk. Het zijn Oostindisch inkt-teke ningen, gekombineerd met bruine inkt, die er toongradaties aan geeft. De brede, vlotte opzet en het dyna mische, dat zo typerend is voor Van Vugt, is ook luer opvallend. De sfeer is treffend weergegeven. Van Vugt is in 1932 in 's Hertogen bosch geboren. Zijn opleiding kreeg hü aan de Rijksakademie in Amster dam. Hy heeft zowel in binnen- als in buitenland geëxposeerd. Vooral in Amerika heeft hij veel succes. Tot 4 maart zijn deze kleurrijke schilde rijen te zien bij Galerie Van der Vlist aan de Botermarkt te Leiden. HANNY RENEMAN Zaterdag 12 februerl 00.00-07.00 Sapporo '72: In een muzi kale omlijsting reportages van de Olympische Winterspelen met regel matig uitzendingen van de Radio nieuwsdienst. 7.00 Nieuws. 7.02 (S): lichte grammofoonmuzlek, reportages en berichten. (7.30 Nieuws; 7.41 Ac tualiteiten; 7.50-8.10 Sapporo '72: Olympische Journaal: 8.30 Nieuws: 8.418.50 Actualiteiten). 10.00 ver- ikplatenprogramma voor de milital- l. (10.30-10.32 Nieuws). 11.55 Mede delingen. 12.00 amusementstourisme ln Nederland. (12.16 Overheidsvoor lichting: Exportlvltelten. Nieuws wenken en adviezen op exportgebled 12.20. Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30-12.41 Nieuws: 13.50- 14.00 Sapporo '72 reportages en beschouwingen over de Olympische Winterspelen). 14.00 (S) Steiger - B: Radio-show. (14.03-14.33 Sportkom- pas; 15.30-15.32 en 17.30-17.32 Nieuws; 17.31-17.50 Actualiteiten) 18.00 persoverzicht. 18.19 Uitzending van de Communistische Partij van Nederland. 18.30 Nieuws. 18.41 Voor de kleuters. 19.00 (S) klassiek ver- zoekplatenprogramma. 21.00 De tun nel der duisternis, vervolghoorspel. 21.20 (S) licht muziekprogramma 22.10 muzikaal geïllustreerd radlo- feullleton. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) amusementsprogramma. 23.00-23-.15 Sport) 23.55 Nieuws. HILV II. 298 m en FM-kanalen. 7.00 VARA. 7.54 VPRO 8.00 VARA 15.05 N08. 17.55 VARA. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) gevarieerd programma, met om 7.33 Van de voorpagina; om 7.54 Deze dag; om 8.00 Nieuws; om 8.11 Actualiteiten; om 9.35 Waterstanden; om 10.05 VARA's Ombudsman; om 10.20 Belasting betalen, maar niet te veel. lezing (f). 10.30 (S) muziek en Informatieshow met om 11.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.23 VARA-Varia. 13.25 (S) jonge renprogramma. 14.35 HIRO-Radlo Magazine. 15.05 De komende week ln het Nederlandse muziekleven. 15.30 Frans- Duits- Engels: een luisterpro gramma. (Om 16.00 Nieuws). 16.15 (S) NOS-Jazz. 16.45 een programma over amateuristische muziekbeoefe ning. 17.15 programma van de Chris tian Science. 17.30 Geweldloze weer baarheid, alternatief voor militaire defensie? (I). 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Llev* Tante Truus. 19.00 (S) Operetteklanken (gr.) 20.00 Nieuws. 20.05 De Scala 1925-1950: oude opera muziek (gr). 20.35 (S) VARA-Dansor- kest met solisten. 21.00 (S) De Staal kaart. 22.00 De pantoffels van meneer Prent, hoorspel. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 (S) muziek voor de late avond. 23.55 Nieuws. HILV. III. .'40 in. en IM-kunalen. 7.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.02 Popstation. {8.00 Nieuws.) 9.00 Nieuws. 9.03 Pers Vers. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Elpee Pop. 13.00 Nieuws. 13.03 Nee, we noemen geen namen. (14.00 en 15.00 Nieuws). 15.30 Meisjeskoor en licht instrumentaal sextet. (Inter mezzo van Jazzmuziek.) 16.00 Nieuws. 16.03 Sportshow met muziek. (17.00 Nieuws). Nederland I NOS: 06.0007.00 (K) Olympische Winterspelen te Sapporo '72: Hardrij den op de schaats voor dames 3000 meter. TELEAC: 10.00 Wat ls Je vak man? les 4 (herh.) 10.30 (K) Be ton - les 3. 11.00 (K) Esperanto - les 6 (herh.) 11.3012.10 Spaanse les les 7 14.3015.00 (K) Graven naar het verleden les 3 NOS: 15.00 (K) Olym pische Winterspelen te Sapporo '72 samenvatting van de vanmorgen ge- wedstrijden. 16.00 (K) Journ. VARA: 16.0217.30 Gevasleend Kinder programma (K). NOS: 17.30 (K) Olym pische Winterspelen te Sapporo '72: Samenvatting van de vandaag gehou den wedstrijden. 18.45 (K) De Fabel- T^*riTari''' NOS: 18.55 (K) Journ. 2090^K-1»9']?5 (K> Coronatlon Street. 20.20 (K) Een van de acht: feestelijk quizprogramma. 22.10 (K) Achter het 22-35 <K) Mannix TV-fllm. NOS: 23.25—23.30 (K) Journ. Nederland II No4^Si:r1^'4(5w>(^) De ^beltjeskrant. i 5 |K) Journ- NCRV: 19.05 Zo de ouden zongen: Kinderkoor met lied jes van vroeger. 19.30 (K) Dier en Vriend TV-serie. NOS: 20.00 (K) SnrK.' £CRV:. 2021 ,K) Bijtende hon- lfflre.n,nlet- gffllmd TV-spel. 21.20 (K) In kleinere bezetting: kamermu ziek met toelichting. 21.45 (K) De Mi- frnmfi'nwv le8'°en van de zwervende irultplukkers, documentaire film. 22.35 K Avondslultlng. NOS: B2.45—22.50 (K) Journ.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5