Eenhonderdste van seconde voor At je Keulen zilver Prognoses Mopten niet Spannendste uur van mijn leven lonika Pflug snelt verrassend naar het goud op 1000 meter Olympisch RUNDAGE: ITIEK OP MINISTER RONDETIJDEN Verdeling medailles scorebord jllJDAG 11 FEBRUARI 1972 SAPPORO Eenhonderdste van een seconde Het is op uw horloge niet af te lezen. En toch was deze minieme fractie van een tel bepalend voor Atje Keulen-Deelstra op de Olympische 1000 meter in Sapporo. Zij behaalde door deze winst op de Ameri kaanse 500 meter-kampioene, Anne Henning, zilver op de derde en voor-laatste dag van de dames-schaatswedstrijden. Henning kreeg de bronzen medaille. Het goud kreeg dit maal een verrassende bestemming. De 1 7-jarige, in München geboren, maar thans in de naaste omgeving van de kunstijsbaan in Inzeil wonende Monika Pflug schaatste in de nieuwe Olympische recordtijd van 1 min. 31.4 sec. naar de gouden medaille. Ludmilla Titova te snelle opening SAPPORO De prestaties ,n Ard Schenk, Marie-tfherese Beatrix Schuba en. vele deren laten Avery Brunidage, 84-jarige miljonair-voorzitter n hefc IOC, steenkoud. Glste- n verklaarde de absoluut mo- jch van het Olympische rijk t de winterspelen niet meer houden zouden moeten wor- n. "Omdat ze niet universeel n en altijd berstensvol schan- llen zitten". Wel prees hij het organisatie- tent van de Japanners, die lar zijin mendnig voor een bijna rfect Olympisch toernooi had- zorgd, maar ging in één lem door met zijn kritiek. "Er bijna 600 miljoen dollar ge- enideerd aan tien dagen win- rsport met niet meer dan 1500 Heten. Slechts vijftien landen ibben op alle nummers inge- hreven. De afvaardiging van van de Filippijnen byvoor- ield bestond uit twee skiërs in zijn er altijd nog de pro- emen van het weer, de accom- od'aties en de skiërs". Met dit laatste haakte Brun- ige weer in op zijn stokpaardje it de meeste skiërs professional Jn en dus niet zouden mogen welnemen aan de Olympische pelen. "Daarom hebben we .arl Schranz dan ook uitgeslo- ai. Deze man leeft ui achttien lar van zijn sport, dat lijkt mij wijs genoeg van ons gelijk, fat andere skiërs betreft had- in we niet genoeg bewijs". Over de ontvangst, die Karl Jchranz in Wenen bij zijn te- igkeer uit Sapporo te beurt el, zei Brundage het volgende >at Oostenrijkse ministers zich loven om Schranz te ver- elkomen bewijst dat sport in land een politieke zaak is. Overigens houden wij, het IOC, niet van dat een Oostenrijkse inister zich wendt tot collega's andere landen met het voor- el de organisatie van de Olym- sohe Spelen over te nemen, ee, dat staat ons helemaal niet in". "Zij was ook de enige, die werke lijk fijn geschaatst heeft, de tech niek preveleren latend. De overigen hebben geknokt, waaronder de tech niek toch gaat lijden en dit kost tijd." Met deze mening stond de ove rigens met het zilver van Atjè alles zins tevreden zijnde Gerard Maarse niet alleen. Herbert Höfl, de trai ner van de Duitse ploeg, die na de (derde) rit van Monika Pflug nog helemaal niet durfde denken aan goud, beaamde dit volledig. Was dat goud van het zwartharige boekbindstertje eigenlijk wel zo'n verrassing? Had zij de dag tevoren al niet een opvallende prestatie ge leverd met haar vijfde plaats in 44.75 op de 500 meter? Het is echter zo, dat zij, die het erepodium niet bereiken, in de vergetelheid terug vallen. Zo ook Monika Pflug. Niet echter voor de Duitsers en Erhard Keiler voorspelde de avond tevoren in een televisie-uitzending nog een bronzen medaille voor haar achter Anne Henning en Ludmilla Titova. De twee onmiskenbare favorieten, die tegen elkaar in het strijdperk traden, leverden evenwel zo'n fana- 200 m: Pflug: 20,59; Keulen: 20,28; Henning: 19,94; Titova: 19.94. 600 m: Pflug: 54,74; Keulen: 55,35 Henminig: 54.48; Titova: 54,39. 1000 m: Pflug: 1.31,39; Keulen: 1.31,61; Henning: 1.31,62; Titova 1.31.85. tieke strijd om elke centimeter winst da't het ijs erdoor vlamde.Geen millimeter verschil was er tussen 't tweetal na 200 meter: 19.94 sec. voor beiden, en na 600 meter wa^het met het oog nauwelijks waarneembaar: 54 39 voor Titova, 54.48 voor Hen ning. Zij aan zij vochten ze op de laatste vijftig meter voor de over winning, die een waarborg zou kun nen zijn voor een medaille. Henning brak zegevierend de straal van het electronische oog. Haar tijd van 1 min. 31.62 sec. betekende op dat mo ment zilver. Monika Pflug was ook voor haar onaantastbaar gebleken. Ludmilla Titova, vier jaar geleden in Grenoble onderscheiden met zilver naast onze Olympische kam pioene Carry Geijssen op deze af stand, had toen al geen hoop meer, het brons te kunnen vasthouden. Im mers, een lange rij stond nog van ongeduld te trappelen, duimen draaiend en prevelend, dat de wind zich verscholen zou houden, de zon zou doorbreken en de hele lichte sneeuwval zou stoppen. Scherp schema Atje Keulen-Deelstra's bede werd verhoord. Vanuit de gunstige binnen baan vertrok zij, koersend op een schema van 1.29.5. "Ja, misschien wel te scherp, maar ik moest wel". Haar tijd over de eerste 200 meter was gunstiger dan die van Pflug (20.28 tegen 20.59). In de eerste vol le ronde echter moest de Friezin ter rein prijsgeven, hoe zij ook op haar tanden beet: 54.74. Na 600 meter voor Pflug, 55.35 voor Atje. "Ik had nog IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM SAPPORO West-Duitsland zal op de 3000 meter ontbreken. Trai ner Herbert Höefl lichtte zijn be sluit om niet te starten als volgt toe: „Monika Pflug is niet sterk op de 3000 meter. Ze zou de kans lopen zichzelf over de kop te schaatsen. Ook Paula Dufter heeft op die af stand geen enkele kans en Monika Stützle is uit vorm". tlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iets sneller moeten openen en ook de volgende ronde wat harder moeten gaan. Dan had ik het wel gered. Maar ik heb me helemaal gegeven", het klonk enigszins als een veront schuldiging uit de mond van de tot vandaag bronzen, nu zilveren Atje. In die laatste ronde mocht Atje nog wel iets van haar achterstand termgoGmen, zij kwam toch twee- tiandie seconde te kort om Mo nika Pflug van de eerste plaats te kunnen verdringen. „Eerst vond ik het wel erg jammer. Wat is nu twee-tiende seconde. Wel had ik gedacht ongeveer dezelfde tijd alls Pflug te rijden. Nu ben ik met het zilver toch wel Mij, want ik had niet op een medaille gerekend. Wel wist ik, dat Pflug een gevaarlijke concurrente was. Ik heb al een paar keer tegen haar gereden. Gewon nen. maar ook verloren. Henning. Titova en Holum waren voor mij echiter de favorieten." Morgen goud? Atje niet in de beste conditie zoals zij vertelde: „Och, een vrouwen kwaaltjekreeg de yraag voor gelegd: „Brons op de 1500 meter, zil ver op de 1000 meter, morgen goud op de 3000 meter1" Het antwoord ontweek zij, maar de hoop sprak uit haar ogen. In de eerste vijf ritten vielen de medailles. De zieke Oostduitse Ruth Bud- zisch-Schleiermacher, die ook de dag tevoren op de 500 meter reeds te- Alis Schloder gedrogeerd SAPPORO De internationale Ushockeyfederatie heeft de West- diuitse aanvoerder Alis Scthloder voor zes maanden geschorst, omdat hy doping zou hebben gebruikt. De fe deratie heeft geen maatregelen ge nomen tegen het Westduitse team. Door deze beslissing staat nu al vast dat West-Duitsland winnaar geworden is van de B-groep van het ijshockeytoernooi. John Ahearne, president van de LIHG, verklaarde tydens een pers conferentie dat het verkeerd zou zijn geweest een gehele ploeg de dupe te laten worden van een overtreding van één man. leurstelde ging „out" door een val in de sneeuwrand, de Russi sche hope Nina S'totkevisj verdween, mede door een misslag in de bocht, na 590 meter achter de schermen, en ook Elly van de Brom, die de on gunstige buitenbaan lootte Maar- se: „Juist op die 1000 meter is die loting belangrijk kijk ook maar hier: goud en zilver werden gewon nen met een start op de binnen baan" bleef verre met Imar 1.32.6 van de goudbuidel. De figuranten uit Noord- en Zuid-Korea, werden werden wel door een grote fanatieke supporterssohare van in Japan le vende landgenoten opgejaagd, maar de resultaten waren van geen enkele betekenis. Zo ook die van de kleine Japannertjes. Nog slechts weinigen restten, die met enige kans van slagen de posi ties van het drietal PflugKeulen— Henning zouden kunnen ondermij nen. En van hen gold Dianne Ho lum, de Olympische kampioene op de 1500 meter, als de gevaarlijkste mededingster. De luidruchtige Ame rikanen hadden het volste vertrou wen in haar. Eigenlijk stond het voor hen bij voorbaat reeds vast: de Union Jack zou voor de derde achtereenvolgende maal aan de hoogste mast worden gehesen. Anne Henning zou dan het "slachtoffer" worden. Vergeten De theorie klopte echter niet. De praktijk Mijkt altijd weer anders te zijn. En juist voor Dianne Holum school er een addertje onder ijs, diait venijnig de tong tegen haar uitstak. Liesbeth Berg, haar Noorse tegen standster, had haar armband met het nummer (35) vergeten. De scheidsrechter, de Rus Kapitonov, was onverbiddelijkhialen. Terwijl Dianne Holum reeds geheel toege rust op heft ijs stond, geconcentreerd op het startschot, snelde de Noorse ploegleider naar de kleedkamer om de band te halen. "Dit was voor Dianne funest", verklaarde de ont dane coach Ed Rudolph. Zij trok goud zilver brons Rusland Oost-Duitsland Zwitserland Nederland West-Duitsland Ver. Staten Noorwegen Italië Oostenryk Zweden Japan Polen Finland Frankryk Ttsj.-Slowakye APPORO De prognoses klopten iaal niet. De Amerikaanse meis- Anne Henning en Dianne Holum, lede de Russin Lujmilla Titova, iden bovenaan de lijst. By velen, by de Nederlanders. En het wa- niet de weers- of ysomstandig- :n, die de voorspellers in hun id zetten. Monika Pflug, onbe- gen schaatsend .Ik had niets erliezen, alles te winnen" ver- de schaatskenners met een race, waarin ook trainer Höfl ct nog geen goud zag: „Na de 5te rond geloofde ik er helemaal niet in" En waarvan op dat mo- t de waarde ook niet viel te schatten. Haar 1 min. 31.4 sec. mocht worden aangemerkt als een goede tyd, maar er zyn er in de loop der Jaren velen, die op de 1000 meter sneller zyn geweest. „Vergeet echter niet, dat dit een Laag-land-baan is en de meeste ty- den van onder 1.31 zyn gemaakt op hoog-land-banen", was de verklaring van Atje Keulen—Deelstra hierover. Daarom en Juist ook, doordat Atje al eens van Monika Plug in Inzeil had verloren, wist zij te goed, dat Moni ka een tyd had gezet, die wel eens bepalend kon zyn voor de Olym pische titel. „De Russinnen vreesde ik minder, zy hebben geen mooie slag meer, zoals nog in Inzeil, zy „pik ken" nu in het ys Hiermee verklaarde Atje Keulen- Deelstra, die met haar kennersblik een goede waarneemster biykt te zyn, de tweede mislukte coup na de 1500 meter naar de macht van de Russinnen. Anne Henning. „Ik wist, dat ik Titova moest verslaan om een medaille te behalen. Dat het slechts een bronzen Is geworden, had ik niet voorzien, al wist ik met de tijden op het 'scorebord al direct dat ik geen goud had. Met de bron zen medaille ben ik overigens zeer tevreden". En zo was ditmaal iedere pryswin- nares voldaan met hetgeen haar ten deel was gevallen. Vooral de Jonge Monika Pflug, ditmaal het middel punt van het spervuur der publici- teitsmensen, die als tolk werd by- gestaan door de andere Duitse Olym pische schaatskampioen Erhard Kei ler. „Ik heb haar wel enige tips ge geven, maar de prestatie heeft zy toch helemaal zelf moeten leveren. En mede is daarvoor in de eerste plaats verantwoordelyk haar trainer Herbert Höflwas het antwoord van Keiler op een vraag, ln hoeverre hy had by gedragen tot het succes van de kleine Monika. haar trainingspak ten dele weer aan, schaatste een rondje, maar in de laaMe ronde ginig zy figuurlijk: door de knieën. Haar landgenote Sheilba Young zette zich volledig in om het Dianne aangedane onrecht te revancheren. In haar drift ging zij echter zo snel van start, dat Atje Keulen-Deelstra kust gelukkig haar zilveren medaille. zij later in de race hiervoor zou moe ten boeten. En toen was de strijd be slecht. Monika Pflug was Olympisch kampioene. De wind zette voor haar de vlaggen uit. Schaatsen 1000 meter dames: 1. Monika Pflug (W-Dld) 1.31.40 (goud); 2. Atje Keulen-Deelstra (Ned) 1.31,6 (zilver); 3. Arme Henning (VS) 1.3162 (brons); 4. Loedmilla Titova (Rus) 1.31.85; 5. Nina Stat- i kewitsj (Rus) 1.32.21; 6. Dianne Ho lum (VS) 1.32.41; 7. Elly van d« I Brom (Ned) 1.32.60; 8. Sylvia Bur- I ka (Can) 1.32.95; 9. Sigrid Sundby j (Noor) 1.33,13; 10. Loedmilla Savroe- I lina (Rus) 1.33.41; 11. Tuula Vilkas (Fin) 1.33.51; 12/13 Pil Hwa Han I (N-Kor) en Rosemarie Taupadel (O-Dld) 1.33.79; 14. Sylvia Hedlund (Zwe) 1.33.82; 15 Emiko Taguchi (Jap) 1.34.40; 16. Paula Dufter CW- Dld) 1.34.86; 17. Sheila Young <VS> 1.34.97; 18. Sachiko Saito (Jap) 1.35.12; 19. Anne Sofie Jarnstroem (Zw) 1.35.2120. In Sook Tak (N- Kor) 1.35.38; 24. Trijne Rep (Ned) 1.35.82. Skiën I Slalom dames: 1. Barbara Cocran (VS) 1.31.24 (46.05 45.19); 2. Michele Derber» nard (Fra) 1.31.26 (26.08 45.18, 3. Florence Steurer (Fra) 1.32.69 (46.57 46.12); 4. Judy Crawford (Can) 1.35.95 (47.12 46.83); 5. Annemarie Proell (Oost) 1.34.03 (47.20 46.83). Biathlon - estafette 1. Rusland 1 uur 51 min. 44.9 sec.; 2. Finland 1.54.372; 3. Oost-Duits- land 1.54.57.6. 90 meter-schans 1. Wojciech Fortuna (Pol) 219 9 punten (111 en 87.5 meter); 2. Wal ter Steiner (Zwi) 219.8 (94 en 103); 3. Rainer Schmidt (O-Dld) 219.3 (98.5 en 101); 4. Tauno Kaeyhkoe (Fin) 219.2 (95 en 100.5)5. Manfred Wolf (O-Dld) 215.1 (107 en 89.5). IJshockey A-groep: Ts j eoh o - Slowakije—Z weden 2—1; Ver. Staten—Finland 4—1. Met nog voor ieder team één wed strijd te spelen is de stand nu: Rusland Tsj .-Slowakije Zweden Ver. Staten Finland Polen 4 3 10 7 4 3 0 1 6 28—11 24—8 14—Q 12—14 10-21 8—33 SAPPORO De avond te voren was Monika Pflug nog by de ontvangst van de Olympi sche steden München, Denver en Montreal een beetje trots op haar vijfde plaats op de 500 meter. Om half negen werd ze door trainer Herbert Höfl naar het Olympisch dorp gestuurd; om half tien lag ze in bed. De dag van haar Olympische triomf begon ze na een goede nacht rust om zes uur: gymnastiek, ontbijt, massage door de stille kundige masseur Aloys Weinert. Een ritje naar het stadion. Schaatsen. Om tien minuten over tien van 11 februari 1972 bracht Monika Pflug op de 1000 meter het Olympisch record van Carry Geyssen terug van 1.32.60 naar 1.31.40. „Op dat ogenblik begon het moeilijkste en tegeiykertyd mooiste moment van myn leven", vertelde Monika Pflug, toen ze na de persconferentie in de taxi met Herbert Höfl weer naar het Olympisch dorp reed. Anne Henning. Ludmilla Titova Atje Keulen—Deelstra. Nina Statkewitsj, Elly van de Brom en tenslotte Dianna Holum be ten op die tyd de tanden stuk. Toen Dianne Holum in de baan verscheen, durfde Monika Pflug niet langer toezien. Op dat mo ment ging het niet meer om een medaille. De overwinning was in het geding. Een niet te omvat ten ervaring in het leven van de kleine boekbindster uit Mün chen. Monika Pflug verborg het hoofd aan de borst van Herbert Höfl. Op de tribunes kreeg het kleine Duitse legioen het even te kwaad. Erhard Keiler maak te zich meester van een mega foon van een politie-agent en liet een schallende overwin- ningskreet over de baan gaan, toen de Amerikaanse het niet had gehaald. „Ik wil het ook wel eens uitschreeuwen", aldus de Olympische kampioen. „By myn eigen wedstrijden kan ik het niet doen". Om elf uur tien kwam Dianne Holum door de finish. Monika Pflug was Olympisch kam pioene. De Duitse schaatskolo- nie werd heel stil. Er moest niets meer gezegd worden. „Ik geloofde pas aan de over winning, toen alles voorby was, de vlag omhoog ging en ik ln het perscentrum zat tussen Atje KeulenDeelstra en Anne Henning in", aldus Monika Pflug. Ze had niet veel te zeg gen. Erhard Keiler antwoordde voor haar. Maar hy gaf haar wel de eer, die haar toekam. „Deze overwinning heeft ze he lemaal zelf bevochten. Dat is haar eigen werk en dat van de trainer". Monika Pflug is zeventien jaar oud, op 1 maart wordt ze acht tien. Toen Helga Haase in 1960 in Squaw Valley de eerste gou den medaille by het dames- schaatsen veroverde, was ze tien Monika Pflug op weg naar de Olympische triomf (en record) op de 1000 m. Tegenstandster Ann-Sofie Jarnström (Zweden) blijft ver achter Jaar ouder. Wellicht dacht Herbert Höf) daaraan, toen hy in de taxi zei: „Moni, Je zult nu in het mid delpunt van de publiciteit ko men te staan. Biyf zoals Je bent We moeten nog meer bereiken".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13