Rusland blijft emigratie an de Joden dwarsbomen' Kan er nog worden gestaakt? Markish: „Desnoods mijn as naar Israël' htpaar en baby estikt door een andende geiser Razende vader drukt zoontje dood "jud-minister dr. M.A.M. Klompé: Hagenaar (38) wil naar Parijs lopen Den Haag rekent op overleg verplaatsing van de rijksdiensten C 8 FEBRUARI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM "Wij zullen itrijden voor ons recht, tot de aatste druppel bloed. Dan zul- en wij zelfmoord plegen, zodat as in ieder geval naar Is- aël kan worden gebracht". 5o luidt de hartekreet uit een rief vaii Ester Markish uit [oskou, die zij aan het Rus- sch ministerie van Binnen- mdse Zaken heeft gezonden en ie rabbijn J. Soetendorp tij dens zijn verblijf op de confe rentie in Rome over heit lot der Russische joden heeft 'bereikt. Ester Markish <60) is de we duwe van de schrijver Peretz Markish, die met een aantal an dere Joodse intellectuelen in 1952 op bevel van Stalin werd vermoord. Met haar zoon is zij tien jaar naar Kazachstan ver bannen geweest. Haar smeekbe den, gedurende meer dan een jaar, om een uitreisvisum zijn zeer lang onbeantwoord geble ven. Pas begin van dit jaar, aldus rabbijn Soetendorp, kreeg zij een brief van het ministerie, waarin werd gezegd, dat zij als "speci aal geval" de Sowjet-Unie niet mocht verlaten. In een telefoon gesprek met een kolonel van de visumdienst waarvan de in houd eveneens in Rome door drong bevestigde deze func tionaris, dat zü te belangrijk werk doet om Rusland te kun nen verlaten. Ester Markish zei zioniste te zijn en alleen in Israël te willen leven. "Als dat niet kan, laat dan in ieder geval mijn zoon gaan" De echtgenote van de zoon kreeg wel een uitreisvisum Op de vraag of de weigering definitief was, antwoordde de kolonel in Rome: "Niets is ooit definitief". Rabbijn Soetendorp zei, dat het dringend gewenst is het ge- val-Markish in de openbaarheid te brengen. "Ervaring leert, dat het dreigement van zelfmoord volkomen ernstig moet worden genomen." Ruim 900 km in een ruk DEN HAAG De 38-jarige Hage naar Freek Oudenaar is vanmorgen vroeg omstreeks vijf uur begonnen aan zijn non-stop voettocht van ruim 600 kilometer van Den Haag naar Parijs. "Ik rook niet en ik drink niet en ik wü nu bewijzen dat ik in één ruk van hier naar de Franse hoofdstad kan lopen", zegt de lange afstandtip pelaar, die in het dagelijks leven de leiding heeft over een reclamebureau. Met een krant van gisteren onder zijn arm vertrok hij vanmorgen rich ting Parijs. Daar wil hij namelijk dit exemplaar afgeven op de redactie van Le Figaro, die gevestigd is aan de Champs Elysees. Als alles goed gaat hoopt hij met een gemiddelde van Volgens gegevens van Emmanuel Litwinow uit Londen, die ook in Rome aanwezig was, hebben vorig jaar 13.000 Russische Joden kunnen emigreren. Tenminste 80.000 van de 3 miljoen zielen tellende Russisch- Joodse gemeenschap wachten nog op een uitreisvisa voor zichzelf en hun families. (Van één onzer verslaggevers) TERDAM Naar raming drie kwart van de Russische "die naar Israël of elders willen emigreren, stuit op een itiveerde-afwijzing. Door deze situatie wordt „het vleug- verminderd, dat ontstond, toen de >3owjet-Unie in de n vorig jaar besloot tot een ruimere verstrekking van visa aan Joden. 1 li gistermiddag op Schiphol ster mej, dr. M. A. M. .1 Rome een internatio- iferentie heeft bijgewoond lot van de Russische Joden, mpé was daar op verzoek Nederlands solidariteitsco- de Joden in de Sowjet- n bestuurslid van dit co- ibijn A. Soetendorp van de Joodse gemeente in Den left de conferentie als waar- (jgewoond. nferentie, onder auspiciën taliaanse organisatie van de Rusland heeft, aldus*, dr op grond van veel bewijs- vastgesteld. dat Russische moeilijkheden' komen, wan- (oods onderwijs willen orga- f hun eisen godsdienstige en instellingen in stand pogen i. Anti-semitisme t nti-zionisme heeft een be- plaats in Rusland, en is te onderscheiden van het antisemitisme". Zij zei, dat zal Joden op grond van hun ,j nvrage gevangen zit. In mindere gevallen verliezen de rs hun baan of wordt hun het recht op onderwijs ont- oewel er geen juridische zijn, blijft de Sowjet-Unie zeer willekeurig vele gega- mogelijkheid tot emigratie nferentie. bijgewoond door /Joraanstaande juristen en po- Engeland. Italië. Frankrijk, nd. Oostenrijk en Nederland n op onbelemmerde ver- 'an visa, vrijlating der ge- eerbiediging van de men- liter beslist: rkeerplein land in iwe zone TRICHT Een Sittardse die was bekeurd omdat auto had neergezet parkeerplein in de „blauwe an zijn woonplaats zonder (eerschijf. te gebruiken, is Maastrichtse rechtbank in eroep ontslagen van rechts- ig. chtbank oordeelde dat een ilaats die duidelijk als zo- Ingericht, niet bij een zone lerkte parkeertijd mag wor- •okken door er enkele borden Ben. Ook de officier van justi- het hiermee eens, omdat de gens zegt wat parkeerplaats MUSEUM MIST 49 KLEINE SCHILDERIJEN AMSTERDAM Bij een inbraak tn een opslagplaats van het Amster damse gemeentemuseum aan de Haarlemmer Houttuinen blijken half januari 49 schilderijen te zijn ge stolen. De waarde bedraagt ongeveer zestigduizend gulden. Met uitzondering van twee doeken van Jan Sluijters zijn het allemaal kleine tot zeer kleine schilderijen van negentiende eeuwse schilders. Zij waren in een slooppand opgeslagen in afwachting van het gereedkomen van een nieuw depót. De diefstal werd ontdekt, door om wonenden. Pas na inventarisatie van de honderden schilderijen en andere kunstvoorwerpen in de opslagplaats kon worden vastgesteld wat er ver dwenen is. Korporaal op marineschip doodgestoken DEN HAAG Aan boord van het bevoorradingsschip Poolster van de Koninklijke Marine is een schepeling in verzekerde bewaring gesteld na korporaal-barbier C. A. Pijl zodanig met een mes te hebben gestoken dat de korporaal aan de gevolgen is over leden. Het schip wordt morgen in Den Helder terug verwacht. De man zal dan worden overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee om, wan neer het onderzoek zal zijn voltooid, voor de Zeekrijgsraad terecht te staan. Het tragische gebeuren speelde zich zondagavond rond half twaalf af in de kapsalon van het schip tijdens het verblijf van de Poolster in St. Na- zaire. Het motief van de dader is volslagen duister, omdat er vooraf geen incidenten waren. Het 44-jarige slachtoffer was woon achtig in Amersfoort, gehuwd en va der van vier kineren. Kilometers lange files ston den gisteren op de Coentunnel- weg in de Zaanstreek. Deze be langrijke verbindingsweg tiaar Amsterdam was versperd door en kel kettingbotsingen. Het gevolg was: een keel rijtje kwade, moe deloze automobilistendie veel te laat op hun bestemmingen aan kwamen. BELGISCHE PROSTITUEES UITGEWEZEN ZAANDAM De politie heeft twee Belgische meisjes van zeventien en negentien jaar die in Zaandam prostitutie bedreven over de grens gezet. DEN HAAG (ANP) Er is nog geen rechtstreeks overleg tussen de regering en B. en W. van Den Haag geweest over nieuwe verplaatsingen van rijksdiensten uit Den Haag naar buiten de Randstad. Zo'n verplaat sing zal zeker niet zonder overleg ge schieden, gezien de schriftelijke en mondelinge toezeggingen hierover van de zijde van ministeries en rijks diensten). Dit hebben burgemeester Marijnen en wethouder Nuij (Stoc'is- Tegelijk met de meisjes werd een j ontwikkeling) gistermiddag in de 23-jarige Belg aangehouden die als Haagse gemeenteraad geantwoord op hun „beschermer' optrad. Het drietal mondelinge vragen van het raadslid was uit België gevlucht omdat de I mevrouw H. M. GeHderblom-Lank- landse Statenlid drs, J. Borgman aan GS van Zuid-Holland of Den Haag 25.000 a 30.000 arbeidsplaatsen gaat verliezen door verplaatsing van rijks diensten. B. en W. van Den Haag hebben de indruk dat de regering zal handelen In de geest van het. memorandum "Den Haag als regeringscentrum". Daarin hebben B. en W. vorig jaar gesteld dat Den Haag zijn functie als regerings- en administratief centrum moet behouden en dat ministeries die het duidelijkst de plaats van het re geringscentrum indiceren, alsmede Instellingen zoals de centrale directie van de PTT, binnen Den Haag moe ten blijven. Defosfaterings- experiment van de Deltadienst GOES ANP) Sinds kort experi menteert de Deltadienst van R: waterstaat met een nieuwe methode om fosfaat aan water te ontrekken. In het Brielse Meer wordt dagelijks 5000 1 water gepompt waarin ijzer sulfaat <2 milligram ijzer per liter) is opgelost met als gevolg dat ijzerfos faat in het rivierslib neerslaat Daar riclit fosfaat weinig schade aan, zo is vastgesteld, zolang niet baggerd wordt, aangezien dan het probleem wat er met het fosfaat moet worden gedaan, weer opduikt. Regel matig wordt thans op verschillende plaatsen in het Brielse Meer de kwa liteit van het water gecontroleerd. Wanneer deze proef gunstig uitvalt binnen twee k drie jaar hoopt men definitieve resultaten te hebben kunnen misschien grote Zeeuwse bin nenwateren worden gezuiverd. Men denkt hierbij in de eerste plaats aan het nog te vormen Zeeuwse Meer. Maar volgens ir. P. Santé ma, hoofd van de afdeling waterhuishouding aanpassingswerken en inlichting del- tameren van Rijkswaterstaat, behoort zuivering van rivieren ook tot de tech nische mogelijkheden. Het overmaat aan fosfaat in het water leidt tot sterke algengroei, die al de beschikbare zuurstof opneemt. Wanneer er geen zuurstof meer is, sterven de algen massaal af. Na scheiding is r.k. huwelijk uitgesloten ROME Vanuit het Vaticaan is de Nederlandse bisschoppen aange zegd, dat zij terug moeten ke ren naar de traditionele huwelijks wetgeving. hetgeen inhoudt, dat zij na een scheiding nimmer een hu welijk mogen bekrachtigen. De brief, waarin dit „ultimatum" is vervat, dateert van eind decem ber en is ondertekend door kardi naal Staff®, leider van de hoogste rechtbank van de R.K. Kerk, aldus „De Volkskrant". Sinds het tweede Vaticaans Concilie is in Nederland, evenals in sommige andere landen, de praktijk gegroeid om wegen te zoeken teneinde na een mislukt hu welijk een tweede huwelijk binnen de kerk mogelijk te maken. De bis schoppen hebben op het schrijven van Rome nog niet gereageerd. Het meest voor de hand ligt, dat zij ook over dit punt naast de kwestie van de bisschopsbenoeming in Roer mond zullen trachten het ge sprek met het Vaticaan gaande te houden. vijf kilometer per uur zo'n honderd uur te wandelen. Achtereen Volgens de Haagse LAT (Lange Afstand Tippelaar) is het allemaal niet zo moeilijk. Althans dat vond hfj gisteren nog zittend in zijn gezellig huisje waar hij met vrouw en twee dochter woont. "Het is gewoon een kwestie van goede schoenen, wollen sokken en een blik talkpoeder. En verder moet je een grote dosis door zettingsvermogen hebben", meent hij zelfverzekerd. Behalve de krant, een plastic zakje met drie boterhammen en een tin netje limonade, ging hij vanmorgen op pad met een paraplu en een plas tic regenjas. En op zijn hoofd een alpinopetje. Freek Oudenaar wil proberen via Roosendaal. Antwerpen, Bergen, Mauveuge, Laon en Soissons de Fran se hoofdstad te bereiken. "Dat zijn allemaal routes nation'ales en daar mag ik lopen, is mij verteld", zegt hij. Ook heeft hij zijn kleine, maar handige EHBO-kistjes niet vergeten. "Je kan niet weten. Misschien krijg ik wel blaren", veronderstelt hij. Het idee voor de reuzen-wandeltocht is niet van vandaag of gisteren. Het zat hem al jaren dwars, maar het is er gewoon nooit van gekomen. Wel zegt hij regelmatig geoefend te hebben. "Onderweg wil ik alleen maar stop pen om wat te eten en te drinken. En als ik moe wordt, ga ik ook ge woon aan de kant van de weg met mijn benen omhoog liggen. Dat helpt wel". Op het moment dat u de krant zit te lezen, loopt Freek vermoedelijk er gens in Noord-Brabant. Op weg mar Parijs BREDA Een achttienjarige Jonge man uit Roosendaal is vandaag door de Bredase officier van Justi tie verhoord over de dood van zijn tien maanden oude zoontje Jantje. Hij wordt ervan verdacht het kind te hebben doodgedrukt. De Roosendaalse politie heeft de in druk gekregen dat de Jonge vader in een aanval van razernij heeft gehandeld. Hij kon het gehuil van zijn zoontje niet meer verdragen Ongeveer vier maanden geleden, toen de tandjes van het jongetje door kwamen, zou de vader zijn begon nen met slaan. Rond de Jaarwisse ling zat Jantje onder de blauwe plekken. Vorige week vrijdag ging de negen tienjarige moeder boodschappen doen. Haar man moet het kind toen weer hebben geslagen en het in de box hebben gegooid. Hij zou het daar net zolang op de borst hebben gedrukt tot het stil werd De moeder waarschuwde toen zij thuis was gekomen een buurvrouw. Toen de dokter kwam was Jantje al overleden. Het Jeugdige echt paar stond volgens de politie in de buurt goed bekend. De moeder is na verhoor weer vrijgelaten. LEIDEN Het verbod van de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Stheeman, aan de Industriebond NVV om stakingen uit tc roepen in 16 metaalbedrijven, betekent dat deze rechter direct be trokken is bij een bij uitstek poli tiek conflict: de machtsstrijd tussen werknemers, vertegenwoordigd door de vakbond en de werkgevers. De vraag die de rechter kreeg voorgelegd was, in hoeverre is de vakbond gerechtigd het uitroepen van een staking als pressiemiddel te hanteren bij loononderhandelingen? Door onze juridische medewerkster geiser niet horen, omdat beiden doofstom waren. Toen de politie, die door de werkgeler van de heer Gil- lebaard was gealarmeerd, maandag omstreeks kwart over vijf de woning langs de achterkant binnenging, brandde het apparaat nog. Het meisje werd in haar wiegje gevonden, de ouders lagen in nacht kleding op bed. De heer en mevrouw Gillebaard waren zondagavond om streeks kwart over elf thuisgekomen van bezoek aan familie. Aangenomen wordt, dat zij voor het naar bed gaan de geiser nog hebben gebruikt. Mr. Stheeman is er in zijn vonnis van uitgegaan, dat de werknemer door te staken in principe wanpres tatie pleegt tegenover de werkgever Hieruit volgt, dat de vakbond, die de werknemer tot staking aanzet zich schuldig maakt aan een onrechtma- tige daad tegenover de werkgever. Alleen als zioh heel bijzondere omstandigheden voordoen, vervalt dit onrechtmatige karakter. Deze omstandigheden moeten van dien aard zijn, dat met „redelijkheid niet van de arbeider kan worden gevergd de arbeid voort te zetten". Arrest Hoge Raad Deze „leer" heeft de Hoge Raad zo geformuleerd in het beroemde Panhonlibco-arrest van Januari 1960 Het betrof toen de oproep van een aantal vakbewegingen tot de Am sterdamse havenarbeiders te wei geren schepen te lossen, die onder een „goedkope vlag" voeren. De boycot was bedoeld als protest te gen de slechte arbeidsvoorwaarden, waaronder het personeel op die schepen moest werken. De Hoge Raad formuleerde zijn „leer" en kwam tot de conclusie dat staking in beginsel wanprestatie op levert, terwijl er in dat geval ook geen bijzondere omstandigheden wa ren. zodat een beroep op de ont snappingsclausule geen succes had De Panhonlibco-zaak had in eer ste instantie zowel in Rotterdam voor mr. Reuder als in Amsterdam voor mi*. Stheeman gediend. Beide rechtbankpresidenten kwamen tot tegenovergestelde oplossingen. Vol gens mr. Reuder was het stakings recht in beginsel een rechtmatig middel, en slechts bij uitzondering onrechtmatig. De door mr. Sthee man gekozen benadering, die omge keerd redeneert, vond later beves tiging in de uitspraak van de Hoge Raad. Mr. Stheeman heeft dan ook in zijn recente vonnis aansluiting ge zocht bij dit Panhonlibco-arrest. Dat is niet zo vanzelfsprekend als men denkt. Er is namelijk sinds 1960 heel veel gebeurd. Al sinds 1958 was er een vooront werp voor een stakingswet, afkom stig van minister Samkalden, dat tot verschillende adviezen aanleiding gaf. In 1966 vroeg Samkalden toen weer minister van Justitie een advies van de Sociaal-Economi sche Raad over deze materie. Dat kwam in 1968, en hierop werd een wetsvoorstel gebaseerd in 1969, on dertekend door de ministers Polak en Roolvink. Hierin wordt de func tie van het stakingsrecht als wettig middel van de vakbonden bij cao onderhandelingen erkend. In de memorie van toelichting van dit wetsontwerp wordt dan ook met zoveel woorden kritiek geleverd op de leer van de Hoge Raad, zoals neergelegd in het Panhonlibco-arrest. De stakin gen te zien als een optelsom van een aantal werknemers die hun verplichtingen niet nakomen, doet onvoldoende recht aan het eigen collectieve karakter van een sta king. Ter verdediging van dit stand punt zocht de regering-De Jong aansluiting bij de figuur van de collectieve arbeidsovereenkomst. Komt er een cao tot stand, dan geldt voor de werknemer de daar in getroffen regeling en niet het individuele arbeidscontract. Komt de cao niet tot stand, dan gaat de collectieve stakingsactie voor op de verplichtingen van de indivi duele werknemer uit zijn arbeids contract. Het is duidelijk dat bij deze be nadering het stakingsrecht vooral gezien wordt als een machtsmiddel bij de cao-onderhandelingen. Het komt dan ook alleen toe aan de „legale" vakbonden, met andere woorden: wilde stakingen vallen niet onder deze regeling. In dit wetsvoorstel is de staking dus in beginsel rechtmatig. Uit zonderingen: als de staking in strijd is: met de wet met verplichtingen van de vakverenigingen, die voortvloeien uit de cao. met „verkeeranormen". (sta king is het uiterste middel: eerst moet er serieus onderhandeld zijn) met de evenredigheidsnorm. (de gevolgen mogen niet oneven redig zijn met het beoogde doel van de staking). met de zorgvuldigheidsnorm, (hiermee wordt gedoeld op politie ke- en solidariteitsstakingen) Kritiek Dit wetsvoorstel heeft veel' kri tiek te verduren gehad. De een gaat het niet ver genoeg en de an der vindt het te ver gaan. Uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer en de memorie van ant woord van februari 1971 (nu al weer een Jaar geleden) blijkt wel dit punt: het uitgangspunt uit het Panhonlibco-arrest, staking is in beginsel wanprestatie is te be perkt, het miskent het collectieve karakter van de staking. Wellicht speelt hierbij ook een rol, dat Nederland sinds 1961 het Europees Sociaal Handvest heeft ondertekend, dat in artikel zes het recht van werknemers en werkge vers tot collectieve actie «-kent, waarbij de werkstaking met na me wordt genoemd. Rechtspraak Ook de rechtspraak heeft zich sinds het Panhonlibco-arrest ont wikkeld in de richting van een er kenning van het collectieve karak ter van de werkstaking. In ver schillende uitspraken is een beroep op de regeling uit het wetsvoorstel gedaan. Zo overwoog de president van de rechtbank in Den Haag in de zaak rond het vakbonds- tje dat staking onrechtmatig ge acht moest worden, met een be roep op een van de uitzonderingen uit het wetsvoorstel. Een Jaar later overwoog de Rot terdamse president van de recht bank opnieuw mr. Reuder dus in een stakingszaak. dat zolang de rechtsovertuiging niet is neer gelegd in een definitieve wettelijke regeling, de rechter uiterst beschei den moet zijn om een staking on rechtmatig te verklaren. Hoewel die rechtsovertuiging nog geen definitieve vorm heeft gekre gen, is zij sedert 1960 wel een heel eind gegaan in de richting, die te genovergesteld is aan de leer uit "t Panhonlibco-arrest. Het is dan ook zeer de vraag of een hogere rech ter (of de Hoge Raad) de uit spraak van de Amsterdamse pre sident zal bevestigen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7