Raad had er vannacht geen zin meer in... Wel beroerd, geen catastrofe Leidse kantonrechter: een „kreatief tientje HAA C WECKWA RTIER HAALDE HET NU WEL PERSONEEL COSTER NAAR AFRIKA Diaconessenhuis bestaat 75 jaar Rembrandt- schoolorkest DE DIEFSTAL IN LEIDS ARBEIDSBUREA U: SNELBUSNAAR DEN HAAG VIA OEGSTGEEST I DINSDAG q FEBRUARI 1972 f»-'mmpwmwi**"-»*"' LEIDEN De Leidse raad strandde vannacht in het zicht van de haven. Om vijf mi nuten over half twee moest burgemeester Vis de vergadering sluiten toen men zou stemmen over een motie van D'66-raadslid Kuyper over het op twee na laatste agenda punt. Er bleken niet genoeg raadsleden meer aanwezig, (vereist is dat van de raadsleden de helft plus één aanwezig is, van de 39 waren er aan het eind nog maar 18 over). Dat de vergadering zo ver uitliep, vond zijn oorzaak in het feit dat met name de voorstellen die op de één oj andere manier met het onderwijs van doen hadden, onverwacht veel tijd ble ken te kosten. Bovendien lagen de deelnota's over de vorming van een eventueel gewest Leiden op tafel. Ook de discussie hierover nam de nodige tijd in beslag. Eerste punt was herstemming over het vorige week door PAK- fractieleider In 't Veld ingediende amendement over de „kwestie Haag- wegkwartier". B. en W. hadden voorgesteld de bezwaren, die de be woners op grond van de naar him idee zeer slechte toestand van de woningen tegen huurverhoging heb ben te onderzoeken. Naar aanlei ding van de resultaten van dit on derzoek zou een preadvies worden uitgebracht. In 't Veld wilde, dait, wanneer dit preadvies de raad niet voor 1 april a.s. zou hebhen bereikt, automatisch een huur stop zou wor den afgekondigd. Over dit amende ment staakten verleden week de stemmen. Nadat Verboom (P.v.cLA.) de gelegenheid had gehad om, zijn afwezigheid bij de vorige steniming te verklaren ging men opnieuw tot stemming over. Het voorstel, voor zien van het amendement, haalde het: 20-18. Een voorstel van B. en W. om een gebouw voor openbaar gewoon lager onderwijs in het Morskwartier (Agaathlaan, zuidwestelijke hoek met de Opaalstraat) t e stichten, werd eveneens aangenomen. Voor dat het zover was. moest wethouder Duyvenman echter een forse hoe veelheid vragen van de raadsleden Zunderman (DS'70) en mevrouw Kerling (PvdA) beantwoorden. In antwoord op een vraag van me vrouw Kerling zegde hij tce na te zullen gaan of het wijkbestuur van het Morskwartier inderdaad op de hoogte is van de plannen van B. en W. Voorschotten Een voorstel van B. en W. om aan bijzondere kleuterscholen hogere voorschotten te verlenen dan in de voorgaande jaren, toen men zich hield aan normen uit 1969, leverde een motie van De Jong (VVD) op. Evenals het college oordeelde hij, dat de schoolbesturen in financiële moeilijkheden zouden raken, wan neer men zich aan de normen van 1969 zou houden. Hij stelde voor bij het verstrekken van de voorschotten uit te gaan van voor 1972 te ver wachten normen, en bovendien aan drang uit te oefenen op de minister van Onderwijs om zo snel mogelijk te komen tot vaststelling van no-r- LEIDEN Het reeds lange tijd leegstaande pand van De Gruyter aan de Korevaarstraat is aangekocht door de heer J. A. Epskamp, die sinds en kele jaren eigenaar is van de Per zische tapijteiihandel „Koerdistan" aan de MiddelstegrachtHet ligt in de bedoeling deze Oostersohe tapijten- handel over enkele maanden over te brengen naar het pand aan de Ko revaarstraat. men voor 1970.1971 en 1972. Van PAK-zij de bestonden tegen deze motie bezwaren. „Wij krijgen geen inzage in de boeken van de bijzondere kleuterscholen, hoe kun nen we dan bepalen of zij inderdaad in financiële moeilijkheden raken?", vroeg PvdA-raadslid Van Peype zich af. KVP-er Cornelissens en In 't Veld stelden vervolgens sa men voor, de voorschotten wel te verstrekken, maar er in de toekomst op te staan dat men inzage krijgt in de boekhouding van de scholen. Het voorstel van B. en W. werd, verge zeld van de motie De Jong, met een kleine meerderheid aangenomen (18 -16). Onderwijscentrum Een voorstel over de in de ge meente gewenste scholen voor be roepsonderwijs ontmoette voorna melijk van PAK-zijde, de nodige weerstand. Na veel heen en weer ge praat werd uiteindelijk een motie van mevrouw Kerling (PvdA) aan genomen, waarin o.a. een streven LEIDEN Nadat in de afgelopen Jaren Frankrijk, Zweden, Denemar ken, België, Luxemburg, Israël en Amerika reisdoel zijn geweest, orga niseert het ook in Leiden gevestig de herenmodebedrijf Coster dit jaar voor het personeel een reis naar Noord-AfrikaTunesië. De zeven daagse reis wordt met vier groepen op verschfflende tijden gemaakt. De eerste groep vertrekt op 10 februari en komt de 17de terug, de volgende groepen vertrekken respectievelijk op 17 en 24 februari en op 2 maart. Men vertrekt van Schiphol en arri veert op het vliegveld Carthage bij Tunis. Op de tweede dag staat o.a. een bezoek aan de kamelen- markt van Nabeul op het program- mo. De volgende dagen zullen o.a. Gabes, Sousse, El-Djem en Sfax worden aangedaan. Hoogtepunt van de trip wordt het bezoek aan Mahat- ma, een holwoningendorp dat uitge graven is in de zandheuvels van de Sahara. Ook het paleis von de Tu nesische president Bourgiba in Monastir zal worden bezocht. Voorts vermeldt het programma een bezoek aan Zaghouan, een Ber berdorp met een legendarische Ro meinse waterruïne en warmwater bronnen. Er zijn excursies naar Kharouon, de heilige stad1 der Mos lims, en naar het Bardo-museum in Tunis. naar mogelijkheden tot king met omliggende gemeenten was opgenomen. Wethouder Duyverman sprak zich er overigens niet duide lijk over uit of naar zijn mening Leiden een centrum voor het on derwijs in de regio moet blijven of niet. Wethouder mevrouw Den Haan (CRM)ziet het liefst dat kinderdag verblijven in Leiden terecht komen onder de hoede van de Stichting Kinderdagverblijven, dit antwoord- i de zij het protestants-christelijke I raadslid Lamers. Het voorstel om de j stichting bij wijze van voorschot een krediet van f 25.000 te geven te- gen een rente van 6% pet per jaar, I en zich in principe bereid te verkla- j ren garant te staan voor rente en aflossing van een lening door de Stichting voor de bouw van een kin derdagverblijf werd aangenomen. Gewest Over de waarde van de deelnota's over de gewestvorming rond Leiden waren de meningen verdeeld. Ooster- man (D'66) stelde, dat men verder had moeten kijken dan tot 1980. Bo vendien achtte hij de doeleinden van de diverse gemeenten soms strijdig en het woordgebruik vaak onduidelijk. VVD-fractieliid Wieben- ga vond de deelnota's betrekkelijk goed geslaagd. Hij vroeg zich wèl af, welk verband er zou kunnen be staan tussen de beleidsnota, d/Le nu moet volgen, en de gewestwet, die op het ogenblik in voorbereiding is. Burgemeester Vis noemde dit een moeilijk punt. „De memorie van antwoord van de minister van Bin nenlandse Zaken moet nog' komen," meldde hij. Laatste probleem, dat door de Leidse raad uitvoerig werd bespro ken, was de kwestie van het hek dat men rond het sportveld aan de Burggravenlaan heeft gezet. Me vrouw Kerling (PvdA) diende een motie in om het hek weer te laten verwijderen en in overleg met de be woners een andere afscheiding te zoeken. Daarbij kan eventueel het deel van het hek, dat grenst aan de Burggravenlaan, blijven staan in verband met de toenemde verkeers drukte ter plaatse. Besloten werd de zaak in preadvies te nemen. Over veertien dagen zal de beslissing val len. Tussen de bedrijven door werden ook nog enige voorstellen zonder verdere bespreking aangenomen. Als lid van de commissie voor de inrichtingen Endegeest c.a. werd PvdA-raadslid Van Dam benoemd. Hij vervult de vacature, die was ont staan door het vertrek van Dirks. Tot lid van de Culturele Raad werd de heer De Vroomen be noemd. Hij volgt de heer Konings veld op. O De gemeente zal gelden beschik baar stellen aan de psychiatrische inrichtingen „Enldegeest" c.a. voor ombouw van oliestook naar gas. Eveneens zullen gelden worden ver strekt voor aanleg van een brand- Zo ziet de vóór- en achterkant eruit van het zestien (kleine) pagina's tellende voorlichtingskrant je over de Leidse Linnen- stad: Zicht op binnenstad, binnenstad op zicht. Het zal woensdag en donderdag in Leiden huis aan huis worden ver spreid om de aandacht te vestigen op de behandeling van de binnenstadsnota, o.a. in de adviesraad, die donderdagavond in een openbare vergadering in de Waag wordt opgericht. Hier komt voorts een tentoonstelling. Zeven weken is men bezig geweest met het maken van dit aantrekkelijke krantje, dat een oplaag heeft van 50.000, waar van 32.000 voor huis aan huis verspreiding. Het krantje heeft weinig tekst (van bureau voorlichting) en veel foto's (van Dirk Ketting). Groen heeft het gedrukt. Springteam zorgde voor omslag en lay-out. De raadsleden vonden het binnenstadskrant je gisteravond op hun tafel. Een ander boekwerkje, dat onlangs iverd uitge geven en dat handelt over het voortgezet onderwijs in Leiden, bleek een fout te bevatten. Mevrouw Van Seters (PvdA) had deze crp pagina zeven ontdekt. Er wordt daar niet vermeld dat de schoolhoofden in gevallen van twijfel, de ouders zullen adviseren in te schrijven voor een scholengemeenschap. Deze inschrijving dient in februari namelijk al te geschieden. In maart moeten de kinderen dan een toets maken. Valt deze goed uit, maar zijn de kinderen bijvoorbeeld al ingeschreven voor een LTS, dan kunnen zij niet meer „omhoog". Valt de toets minder goed uit, dan kunnen zij nog wèl „omlaag". Niets was te dol tijdens de raadsvergadering van gister avond. In 't Veld had tot bij half twee moedig volgehouden. Zijn goede voorbeeld was door het leeuwendeel van de PAK- fractie gevolgd. Op een gegeven moment ivas echter zelfs de energie van In 't Veld uitgeput. Hij verzocht, burgemeester Vis er nu maar mee op te houden, omdat de raad „niet meer op zijn best was". Wat inderdaad juist opgemerkt was. Burgemeester Vis voorzag echter moeilijkheden met de agenda van volgende week, wanneer er ook nog punten uit deze agenda zouden moeten worden behandeld. (Zijn aan vankelijk optimisme wat betreft het tempo van de raad schijnt gestaag af te nemen). Er moest dus gestemd worden. Wat niemand voor mogelijk had gehouden gebeurde: de stem men staakten In dit geval moet normaal gesproken de volgende vergade ring over hetzelfde punt opnieuw worden gestemd. Burge meester Vis merkte echter brood/nuchter op, dat het voorstel van In 't Veld kennelijk niet was aangenomen, en zette de marathon voort. Eventjes maar, want enkele minuten later moest hij, noodgedwongen (er waren te weinig raadsleden om te stemmenophouden. BERT VAN DOMMELEN LEIDEN Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan wordt zaterdag 26 februari een bijeenkomst gehou den, waarin wordt gesproken over diaconale ziekenzorg. Mr. R. H. Samsom, de voorzitter van het bestuur, belicht de geschie denis van het huis en voorzitter A. W. Voors van de Bond van Neder landse Diaconessenhuizen trekt lij nen naar de toekomst. Na de bij eenkomst om half drie in de kapel recipieert het bestuur in de huiska mer van 4 tot 5 uur. LEIDEN Het Rembrandt school- orkest geeft 9 maart in samenwer king met het Radio Blazersensem ble een concert in de Stadsgehoor zaal. Als solisten treden die avond op Chaïm Levano (Piano) en Huub Matthijssen (violofonist)Het pro gramma vermeldt o.a. werken van Dvorêk, Kasteler en Krommer. LEIDEN Jan Boer, voormalig staflid van het Leids Kreatief Sen trum is gisteren door de Leidse kan tonrechter veroordeeld tot een boete van tien gulden wegens overtreding van de drank- en horecawet in het Sentrum. Hier werd afgelopen mer bij de ingang een rommelmarkt gehouden, waar o.a. zelfgemaakt produkten aan de man werden ge bracht. Jan Boer verklaarde na afloop var de zitting verder niets meer met de hele zaak te maken te willen heb ben. Wel sprak hij zijn verwonde ring uit over het feit dat het hele Sentrum kennelijk wordt beschouwd als één groot café. Volgende week zal Marius Vroegindewey terecht staan voor dezelfde zaak. Hij maak te indertijd deel uit van het Sen- trumbestuur. Turk Een 27-Jarige Turkse gastarbeider LEIDEN De „groep Ulysses", die het afgelopen weekeinde dui zenden kaarten ontvreemdde uit het gewestelijk arbeidsbureau aan de Doezastraat in Leiden, moet bekend zijn geweest in het gebouw. Direc teur Van Rijswijk is daarvan over- tugd: „Ze kenden het arbeidsbureau van binnen. Ze wisten precies waar ze inl moeten zoeken". J» Er zijn naar schatting 5000 kaar ten verdwenen met de (soms) zeer persoonlijke gegevens van bouw- 1()J vakkers en gehandicapten. Vooral 't 0 bouwarchief is geplunderd. Van ongeveer 4000 werklozen en ex- werklozen werden de stamkaarten gelicht en meegenomen. Van die 4000 zijn er op het ogenblik 600 werkloos. Ook van 1000 gehandicapten ver dwenen de gegevens. Van hen is niemand zonder werk momenteel. Op de kaarten staan het arbeids verleden van de (ex-) werklozen en inlichtingen over hen, die bij hun vroegere werkgevers zijn opge vraagd. Ook komen er in sommige gevallen de geheime gegevens van medische keuringen op voor. Op de kaarten is voorts te lezen hoe de be treffende man is wat uiterlijk en om gangsvormen aangaat (schone nagels etc.). Dit zijn aantekeninge, door per soneel van het arbeidsbureau ge maakt. Directeur van Rijswijk zit wel in zijn maag met de diefstal: „als ze die kaarten nu inderdaad maar ver nietigen. Ze bevatten allemaal per soonlijke gegevens, die wij niet aan de grote klok hangen. Het zou rot zijn als er misbruik van wordt gemaakt". Bouwvakkers De gestolen kaarten hebben be trekking op bouwvakkers en gehan dicapten uit de plaatsen Leiden, Oegstgeest, Warmond, Rijnsburg, Leiderdorp, Zoeterwoude, Voorscho ten, Valkenburg en Alkemade. Zijn zij ernstig gedupeerd door de actie van de mysterieuze groep „Ulysses"? Volgens de heer Van Rijswijk is er geen sprake van een catastrofe, maar dat neemt niet weg dat er een beroerde situatie is ontstaan. „De meeste werklozen kennen wij toch wel zo'n beetje. Een heleboel van hen zijn dus wel te achterha len". Zou het niet verstandig zijn even langs het arbeidsbureau te gaan. als werkloze bang is dat de aanslag op het archief het vinden van werk doorkruist? Directeur Van Rijswijk, bedachtzaam: „hun inschrijvingster mijn heeft maar een bepaalde gel digheidsduur. Na verloop van tijd moeten ze dus weer bij ons langs komen. Want laat ze nou in gods naam niet morgen allemaal op de stoep staan". Wél is men op het arbeidsbureau bevreesd, dat vooral degenen die straks gepensioneerd worden en in de periode '38-'50 in de bouw heb ben gewerkt, gedupeerd worden door de diefstal. Deze categorie moet namelijk, om naast de aow in aan merking te komen voor de wekelijk se toeslag van een paar gulden van het pensioenfonds van de bouwnij verheid, kunnen aantonen dat zij in genoemd tijdvak in de bouw werk zaam is geweest. De stamkaarten wa ren daartoe eigenlijk het enige be wijsmiddel. De „groep Ulysses" liet in het ar beidsbureau een (op de typekamer getikt) briefje achter met de vol gende verklaring: „het archief van het arbeidsbureau dient om de bezit tende klasse de kans te geven door middel van 'n zeer volledig kaartsys teem over het arbeidsverleden van de arbeiders te beschikken, de arbei ders te onderdrukken, te controleren en uit te buiten. Daarom besloten wij dit kaartsysteem zover mogelijk voor te vernietigen". Flauwe kul Wat vindt directeur Van Rijswijk van die motieven? Hij zegt: „pure flauwekul. Als Je gaat bemiddelen voor werklozen, moet je toch iets van hen afweten. Anders kun Je het net zo goed laten. Neem de bouw vakkers. Onder hen zijn er ontzet tend veel die steeds veranderen van werk. Dikwijls hebben we hen bin nen het Jaar weer terug. Dan zou je weer hun hele doopceel moeten lichten, als Je hun gegevens niet zou bewaren". Speciale beveiligingsmaatregelen rond de verdwenen kaarten waren niet getroffen. De geroofde ladekas ten waren zelfs niet op slot: „dat doen we altijd zo min mogelijk. Juist met het oog op diefstal. De er varing heeft ons namelijk geleerd, dat de grootste schadepost altijd die aan deuren en sloten is bij in braak". uit Leiden liet verstek gaan, maar niet de hem toegewezen Turkse tolk. Hij behoefde dus niet in actie te komen en verliet .breed glimlachend' de rechtzaal nadat de kantonrechter mr. W. de Koning, hem had mede gedeeld. dat hij desondanks toch zijn honorarium op de griffie kon gaan declareren. De Turkse gast moest terecht staan, omdat hij destijds met zijn motorrijwiel op de Rijnsburgerweg in Rijnsburg pardoes achterop een stil staande auto was gereden, waarna aan 't licht kwam, dat hij zonder W.A.-verzekering rondreed. Toen verbalisant hem vroeg, zo las de kantonrechter in het proces-verbaal, waarom hij geen verzekering had, antwoordde hij laconiek: „Omdat de premie hiervan mij veel te duur is". In zijn requisitoir wees de officier, mr. A. S. M. Horstink, er op, dat verdachte reeds eerder voor dezelfde overtreding werd gevonnist en proeftijd van de hechtenisstraf, die hem destijds werd toebedeeld nog niet verstreken was. Mede hierdoor eiste hij thans naast een geldboete van f 50 subs. 5 dagen vier weken hechtenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter von niste met drie weken hechtenis, waarvan twee weken voorwaardelijk, en de geëiste geldboete. Motor Doordat een 18-jarige scholier uit Sassenheim met zijn motorrijwiel op de Herenweg in Warmond slecht manoeuvreerde, werd hij door twee patrouillerende politiemannen aange houden. Zij bleken het goed te heb ben gezien want de scholier bezat wel een motor, doch geen bevoegdheid dit vervoermiddel te berijden. Hij wilde zijn in beslaggenomen motor wel graag weer terughebben. „Wat gaat U er dan mee doen?" wilde de kantonrechter weten. „In de garage zetten totdat ik het rijbewijs heb ge haald", antwoordde de Jeugdige ver dachte. De officier vond het nogal riskant verdachte weer in 't bezit van zijn motorrijwiel te stellen. Hij wilde de teruggave wel in zijn eis opnemen, doch verbond hieraan een ernstige waarschuwing in de vorm van twee weken voorwaardelijke hechtenis straf met een proeftijd van twee Jaar. De geldboete bepaalde hij op f 80 6ubs. 8 dagen. Na inzake de voorwaardelijke hechtenisstraf en de terugave van de motor conform te hebben gevonnist, verlaagde de kantonrechter („omdat U als scholier nog geen inkomsten heeft") de geldboete tot f50 subs. 5 dagen. Een 29-jarige chef-monteur uit Leiden kon op de rechterlijke vraag „Hoe kwam dat nu precies" geen zinnig antwoord geven. Hij reed des tijds met zijn auto in de Ericastraat in Noordwijkerhout tegen' een rechts van de rijbaan staande auto op, wat nogal wat blikschade opleverde. „U had een hoeveelheid alcobol ge dronken. Misschien moet hierin de reden van die onbegrijpelijke botsing worden gezocht", veronderstelde de rechter. Verdachte dacht van niet. Dat verdachte tevoren op een verjaarpartij alcohol had gedronken, achtte de officier een strafbezwa- rende omstandigheid. Hit eiste naast een geldboete van f80 subs. 8 dagen de voorwaardelijke Intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 Jaar. De kantonrechter verhoogde de geldboete tot f 100, subs. 10 dagen, maar liet de intrekking van het rij bewijs achterwege. LEIDEN De NS/NZH-snelbus Den Haag—Amsterdam krijgt binnen kort een halte op de afrit van de rijksweg van en naar Oegstgeest. Deze maatregel, die valt binnen het kader van verbetering van het open baar vervoer nu de Leidse Baan van de baan is, betekent een snelle ver binding met de Haagse kantoorwij ken. In het artikel over kinderopvang in Leiden wordt gesproken over een enquête. Die is niet gehouden door de commissie SKOL, zoals men denkt, maar door Maatschappelijk Contact Orgaan in samenwerking met de Leidse universiteit. In deze in Leiden-Noord gehouden enquête is o.a. gevraagd naar de mening over speelzalen exl.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3