Stan Kenton: nog steeds de big-band Twee aanslagen op compressiestations *1 Arrabal is ook ais filmer moeite waard rffyl vandaag ...en gisteren l La Singla brengt de pure flamenco CINEMANIFESTATIE 1972 Ekseption naar Scandinavië Oppositiepartijen willen grote spoed achter stakingswet TV morgen] DUREX MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 PAGINA 5 RADIO - TV - KUNST AMSTERDAM Stan Kenton heeft de bezoekers van het Concertgebouw zaterdagnacht evenmin gelegenheid gegeven om de uren mijmerend over jeugdsentiment door te brengen, als hij dat even daarvoor het publiek in de Groote Schouwburg van Rotterdam had gedaan. Dat was geen jeugdsentimentdit was gewoon de beste biig-baind van diit moment die zich presenteerde. Het publiek in Amsterdam toch wel wat gewend op het gebied van muziek dankte hem driemaal met een staande ovatie. „Dit was de heer lijkste ontvangst van mijn Europe se tournee" vertrouwde Kenton me later toe. die zich bij het begin van het concert tegenover de uitver kochte zaai al had geëxcuseerd voor het feit, dat hij zolang niet in Amsterdam was geweest. De kracht van Kenton ligt vooraJl in het totale toobeeld, niet in de so listische presentaties van zijn or- De vroeger Brabantse en nu Haagse ex-musicus Frans Zwartjes heeft als filmer al een wijd verbreide inter nationale renommée. Maar hoeveel Nederlanders zullen zijn werk ken nen? Tienduizend, twintigduizend? Het zijn er in elk geval niet veel. Daarom was het goed dat de Ubredfatse Ctoemanifestiatie plaats voor hem iniruimre met een septet uit zijn snel groeiende oeuvre, dat diit weekeinde niiet naliet het pu bliek te fascineren. Door Piet Ruivenkamp Dat de bioscoapdeuren voor Zwar tjes nog niet breed zijn openge zwaaid behoeft overigens niet te verwonderen, want zijn eigenzinnige werk laat zich niet zonder meer veroveren. Dat viel voor mij pas te bereiken na het ondergaan van een hele reeks („Amagnesis I, II, III", „Spare bedroom", „We are five", „Bahinld your walls", „Diving met films, die vaak niet zoveel van el kaar verschillen. Herhaling Maar zij maken in hun herhaling ziohtbaar dat Zwartjes een verbij zondering, een toespitsing van de visuele waarneming beoogt. Het is een puur zintuigelijk werken: waar het verstand zich verveelt, blijven de ogen gefascineerd kijken, de oren bij zijn muziek luisteren. Hij De AVRO-tv brengt vanavond meer een aflevering van Top-Pop op het scherm. Op de foto de En gelse popgroep 'The Sweet' uit Londen in de kleedkamer van de televisiestudio. tracht het beeld naar een zelfde plan te tillen als (abstracte) mu ziek. In zwartwit, in een gebarenregistra- tie is Zwartjes door zeer puur mee begonnen. Men kan stellen dat hij begon, waar Bresson na „Pickpoc ket" een hoek om ging, nadat hij eerder alle klassieke elementen als verhaal, rollen etc. had gekapt op weg naar wat een filmballet van bewegingen werd. De Fransman is daar van terugge komen en het zal interessant zijn de evolutie van Zwartjes te volgen nu hij na de kleur ook de ruimte relatie in zijn jongste film „Living" heeft aangehaald. De „zwartwitgra- ficus" is hij daarmee niet meer. Naar de Spanjaard Arrabal heeft Utrecht een weekeinde lang uitgekeken. Zelf verscheen hij (nog) niet, maar zijn filmdebuut „Viva la muerta" liet weer eens de conclusie toe dat een kunstenaar van allure ivaak weinig moeite heeft om van j katheder te wisselen. Het werd één van de sterkste films van de Cine manifestatie, bizar beeldgeddicht om 'een knaapje in de burgeroorlog, dat ervaart dat zijn moeder zijn vader bij de fascisten heeft verraden. Spaanse wreedheid, religieus infan- i tilisme hebben bij Arrabal een hal lucinerende verbeelding gekregen. De Hongaar Jansco deed „De roden en de witten" nog eens in kleur over, trachtte daarbij de verwarring van de oorlog over te brengen, wat in „Agnus Dei" lukte, maar liet ook de overweging achter dat hij, hoe meesterlijk ook, een volksdanser met de camera. Een priester zegende alles, wat maar te zegenen viel. De Duitser Volker Schon riep in een onbekwame doe-maar-wat- aan-produkbie. ,SPOR", het heil over Rome af. De Romein Pasolini kwam als tegenprestatie in de film vertéllen wat hij over de Duitser daoht: „Een gemiddelde Duitse con sument is tegenwoordig potentieel fas- cisbisöher dan de Duitesrs van dertig, veertig jaar geleden, terwijl hij in zekere zin ook infantieler is. Nu is infantiliteit altijd een eigenschap van de Duitser geweest, het is een vok dat ernaar tendeert infantiel te zijn: het heeft over het algemeen een groot plichtsgevoel, een sterke zin voor gehoorzaamheid en vader- dienst en zo is het een beetje een volk van kinderen." Niet zo vrien delijk van de Italiaanse filmdichter. i kestleden. Die waren dan ook niet zo I sprekend, maar de hele band, ge- I voed door een ontzettend stuwende ritme-sectie, speelde dat het een lie- ve lust was. Daarvoor, als een soort i grijze vader (ook al gezien de leef- tijd van de orkestleden) Kenton, zichtbaar genietend van de presta ties van „z'jn" jongens. Drummer John von Ohlen (dui delijk uitgeput aan het eind van het concert) verstond zijn voedende taak op een uitstekende wiize. Af en toe mocht hij een solo weggeven (zoals in „Artistry in rhythm), waarvoor de uitgelaten bezoekers hem dankten met een donderend applaus, maar in de eerste plaats was zijn taak de band voort te stu wen. Eerste trombonist Dick Shearer en collega-trompettist Mike Vax voerden hun vijf mans-secties op grootse wijze aan. Explosief spren gen him prestaties naar voren, die van zo'n hoog niveau waren dat de saxofoon-seotte, met Quin Davis als eerste man, moeite had het bij te houden. Romantisch Stan Kenton heeft nog steeds een voorkeur voor het romantische en als het even kan hangt hij wat naar hst theatrale. Ook wat dat betreft had hij zich echter goed in de hand. Aan de piano strooide hij meestal wat eenvoudige akkoorden door de iintro, een enkele maal zat hij wat langer op de kruk in nummers als „Interlude". In de eerste plaats be paalde hij zich er echter toe de band met simpele armgebaren nog ver der op te zwepen aan het eind van het Amsterdamse concert zat de meerderheid van de orkestleden er dan ook wat bleek en vermoeid bij. Dat orkest had er echter voor ge zorgd, dat het Concertgebouw weer eens de plaats was geweest, waar een waarlijk groot jazz-gebeuren plaats vond. „Geef alsjeblieft Jullie adressen" vroeg Kenton aan het en thousiaste publiek, „dan zal ik er voor zorgen dat je regelmatig op de hoogte blijft van wat we doen". PIETER TAFFIJN. DEN HAAG (ANP) De Neder landse formatie Ekseption, die de laatste maanden successen boekten in Duitsland en Zwitserland, gaat op toernee naar Scandinavië. Zeven tien concerten worden gedurende een maand gegeven in Finland, Noorwegen en Zweden. Bij verkeerscontrole: Politieman kreeg steen naar hoofcl BREDA (ANP) Opperwacht meester J. Tabor uit Rijen heeft een baksteen tegen zijn hoofd gekregen tijdens de provinciale verkeerscon trole van zaterdagnacht in Noord- Brabant. Wie de steen heeft gegooid weet de politie niet, waarschijnlijk stond de dader in de nabijheid ach ter een schutting. De verwondingen van de opper wachtmeester moesten in het zieken huis worden behandeld. Hij kreeg 30 hechtingen. NEDERLAND I 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 De Graaf van Monte Cristo. TV-musical in zeven delen (deel 1) (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Politiek op school MaatschappükrStiek in de praktijk. Documentaire (KRO) 9.20 Val niet, Professor! (De Pauker) Speelfilm met Heinz Rühmann (KRO) 10.50 Journaal (NOS) 10.55 Spaanse les. Les 7 (TELEAC) NEDERLAND II 5.306.45 Olympische Winterspelen te Sapporo: samenvat ting wedstrijden (NOS) 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 AVRO's Toppop: wekelijkse hitparade (AVRO) 7.30 Wie van de drie? (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Analyse: maandelijks politiek weekoverzicht (AVRO) 8.30 Peyton Place (AVRO) 9.10 Muziek is Troef (AVRO) 10.10 AVRO's Televizier Magazine (AVRO) 11.00 Journaal (NOS) 11.05 Wat is je vak man? Les 4 (TELEAC) (Vervolg van pagina 1) Het voorzieningsgebied dat door het transportsysteem vanuit Raven- stein wordt gevoed, omdat de pro vincies Zeeland. Noord-Brabant en Limburg. Ook lopen vanuit Raven- stein leidingen naar de Belgische grens voor de exportleveringen naar België en Frankrijk. De mynopruimingsdienst heeft niet ver van de krater explosieven gevonden en onschadelijk gemaakt die duidelijk bedoeld waren nog een tweede ontploffing teweer te bren gen. Het station in Volsteren is het grootste in Nederland. Het is een knooppunt voor gastransport naar West-Nederland. Zuid-Nederland (via Ravenstein) en Duitsland. De officier van Justitie in Den DEN HAAG (ANP) De voorzit ters van de PvdA, D'66, PSP en PPR hebben in een verklaring een beroep gedaan op het parlement spoedig een regeling tot stand te brengen, die berust op erkenning van het sta kingsrecht. De verklaring is opgesteld n.a.v. het vonnis in kort geding dat tegen de NV V-Industriebond was aange spannen. De partijvoorzitters consta teren dat het vonnis is gebaseerd op een uitspraak van de Hoge Raad van twaalf jaar geleden en dat daarbij zelfs geen rekening is gehouden met de geest van het ontwerp stakings wet, dat al geruime tijd bij de Twee de Kamer ligt. De voorzitters oordelen dat het vonnis demonstreert, dat de rechts pleging t.a.v. het stakingsrecht geen gelijke tred heeft gehouden met de maatschappelijke ontwikkeling. De gevolgen van de huidige rechtsprak tijk achten zij uiterst gevaarlijk voor wat betreft het geoorloofd zijn van stakingen. Ze vinden het voorts on gewenst dat de motivering van dit vonnis maatgevend wordt voor de rechtspraak ter zake. Hierdoor wordt het gevoel van machteloosheid versterkt en wordt het vertrouwen in de vakbonden als Zaalhandbal Het Nederland se zaalhandbalteam heeft dit week einde tegen Zwitserland gelijk ge speeld èn verloren. In Haarlem werd het zaterdagavond 1414 (rust 4—6), in Voorburg werd het gister middag 11—18 (rust 4—6). Instrumenten voor lotsverbetering on dermijnd, aldus de partijvoorzitters. Zonder de bevoegdheid van de rechterlijke macht te willen aantas ten zijn zij er na de rechterlijke uit spraak eens te meer van overtuigd dat de stakingswet er komt. Ze dringen aan op haast, speciaal bij hun eigen fracties in het parlement, om een wettelijke basis te scheppen die overeenstemt met het levende rechts gevoel van een zo groot deel van de Nederlandse bevolking. Bosch. mr. J. Booster, die de lei- ding heeft van het onderzoek in I Ravenstein. verklaarde dat uit scha- de toegebracht aan de buizen die een i diameter hebben van bijna één me ter, duidelijk blijkt dat onder deze buizen springladingen zijn aange- j bracht die kracht genoeg hadden om twee van de zes filterbuizen volko men te ontzetten en te beschadigen. Er zijn ontstekingsmechanismen ge vonden en restanten van draden. In Vilsteren heeft de officier van Justitie in Zwolle mr. D. Bins, zich van de toestand op de hoogte ge steld. Kolonel De Vrieze verklaarde dat de daders van deze aanslag zich van te voren ter plaatse moeten heb ben georiënteerd. De explosie vond nl. plaats precies op de plek waai de gasleidingen van uit Slochteren binnenkomen. Hij wees verder op de vele moge lijkheden die er zijn waar het be- treft de daders van deze sabotage, j Het onderzoek is breed opgezet. Het wordt gecoördineerd met dat naar de aanslag op het station in Raven stein. De Gasunie deelde nog mee goede hoop te hebben dat gedurende de herstelperiode, indien de weersom standigheden gunstig blijven, de openbare voorziening van uit Raven stein ongestoord zal kunnen voort gaan. Mocht zich in de komende da gen een vorstperiode aandienen, dan bestaat de mogelijkheid dat een be roep op de burgerij in de zuidelijke provincies moet worden gedaan zui nig met gas te zijn. „Klaas, ik voel me d'r lekker mee, hoor", zei voorzatter A. Groenevelt ,van de industrie bond van het NW, die lande lijke bekendheid geniet doordat hij (althans zijn bond) de c.a.o. niet wil tekenen. Ik durf nu al te voorspellen dat hij binnen niet al te lange tijd ook om andere redenen landelijke bekendheid zal ge nieten, want het moet al heel gek lopen als zo'n man niet bliksemsnel opstijgt in het po litieke leven. In de boeiendste uitzending van dit weekeinde, een extra aflevering van „Interpellatie', werd hij zwaar belaagd door confessionele vakbondsleden, door een werkgever en andere oneensgezinden Maar hij weerlegde alle aantij gingen met speels gemak (van daar die opmerking, toen een lid van zijn vakbond, Klaas geheten, hem te hulp schoot), in een vlekkeloze woordkeus met toch net dat snufje arbei dersaccent dat hem juist wist te plaatsen. Bovendien was hier nu eens een man aan het woord, die een ingewikkelde materie op de helderste manier naar voren kon brengen, zonder dat Je het idee kreeg dat hij simplifice rend te werk ging. „De NBBK heeft een hele gro te broek aan, maar die hangt op een heel dun kontje", zei hij toen een NBBK'er hem iets verweet. Een geboren debater. Vakmanschap. Ik mocht er graag naar kijken. Vakmanschap verried ook het programma over jonkheer Sandberg in de serie „De on- vergetelijken", die een geslaag de face-lifting heeft ondergaan. Goede interviews van Pauls Aletrino 'goed voorbereid ook), uitstekende opbouw van regis seur Theo van Haren Noman, een scala van „getuigende" kunstenaars (van Karei Appel tot Niki de Saint-Phalle) Kortom, een boeiend program ma over de man die (zoals een vriend zei) „altijd in de regen loopt en nooit nat wordt". Zaterdag waren niet alle on derwerpen in „Poets" even ge slaagd, maar ik ging wel weer geloven in wat Anne Frank schreef over de „uiteindelijke goedheid van de mens". Die man die fluitend met het vo gelkooitje zwaaiend het ont snapte vogeltje probeerde te lokken, dat er niet was. Maar dat hij wel zag zitten, hoog in de boom. Aardige man. Hij stond niet voor gek, hij stond model voor de mens in een van zijn betere variaties. En bepaald ontroerend was de jonge vrouw die Frits Bom er van af wilde houden met een mager parachuutje de diepte in te springen. Ze zei niet: daai werk ik niet aan mee, maar ze dacht: die knaap is niet goed bij zijn hoofd. „Laten we eerst even een kopje koffie gaan drinken", zei ze overredend, en daarna: „er staat te weinig wind op het ogenblik". De aar dige mensen zijn de wereld nog niet uit. Tevoren had ik met plezier ge keken naar de Mary Tylor Moore show. Ik weet wel dat vakmanschap niet alleen hoort, en ziet hoe Mary Tylor Moore en haar baas Edward Asner (onlangs uitgeroe pen tot meest sexy-acteur in Amerika» als hoofdrolspeler, maar ook de bijrolspelers die teksten met perfecte timing op het scherm brengen, dan moet je toch wel automatisch plezier Hoe het mogelijk is dat deze in televisie krijgen, dacht ik zo. serie een matige waardering van 6,9 kan krijgen en een kijkdichtheid van 27,5 die ook niet al te hoog is, is mij een raadsel. NICO SCHEEPMAKER Met een geweldige concentratie en intensiteit brengt La Singla haar fla menco's op het toneel: met een pu- ritische eenvoud van beweging, die soms haast te versimpeld lijkt, maar met een eindeloze variatie in details, in de beweging van de han den, in het ritme van de voeten. Zo gedanst krijgen die flamenco's iets mystieks als men zich bij dat woord dan maar niets metafysisch voorstelt, want het is allemaal sterk aan de aarde gebonden. Het is juist die verfijnde intensiteit, die het dansen van La Singla een geweldige attractie verleent voor de „aficionado's" van de Spaanse dans, en die zijn er in toeristisch Neder land velen. Zij kunnen hun hart ophalen aan het optreden van La Singla en haar groep (zij waren dit weekeinde in Amsterdam; enig op treden verder in het westen des lands woensdag 9 februari in het Congresgebouw) want de danseres sen en dansers die haar omringen werken in diezelfde zuivere stijl. Een danser als Candi Roman zingt met zijn voeten en danst in de stijl, die ook zijn collega Gabriek Heredia beheerst. Jesus Heredia zingt bij dat dansen met rauwe emotionaliteit; solistisch munt An- tanita Penuala uit met haar solisti sche fandango's. Drie gitaristen, on der wie de meesterlijke Andres Ba tista, die met technische perfectie aan zijn instrument een orgelende, zingende toon ontlokt. DINSDAG 8 FEBRUARI HILVERSUM L 402 M en FM-KAXA- LL.N 00.0007.00 NOS. 7.00 KRO. 00.0007.00 Sapporo '72. In een mu zikale omlijsting reportages van de Olympische Winterspelen, regelmatig uitzendingen van de Radio Nieuws dienst. 7.U0 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke muziek (gr). 7.30 Nieuws. 7.41 Actualiteiten. 7.00 Sapporo '72: Olympisch Journaal. 8.10 (Si klassieke muziek (gri. 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de huisvrouw. 10.00 (S) klassieke en moderne muziek (gr). (10.3010.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bejaardenprogramma. 11.55 Medede lingen. 12.00 (S) gevarieerd program ma. (12.22 Wij van het land. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws. 12.4112.50 Ac tualiteiten; 13.0013.05 Raden maar....; 13.5014.00 Sapporo '72: re portages en beschouwingen over de Olympische Winterspelen). 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) muzikaal mid dagmagazine. (15.3015.32 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 De Creoolse bevolkingsgroep in Surina me. 17.10 (S) Meiropole-orkest. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. 18.00 (S) Licht en semble met zangsolisten. 18.19 Uit zending van de Nederlandse Midden stands Partij. 18.30 Nieuws. 18.41 Ac tualiteiten. 18.50 Voorbeschouwing over komende KRO-programma's. 19.00 (s) Zangkoor; klassieke liede ren. 19.30 serie gesprekken over leven, dood en toekomst. 19.45 De zingende kerk: Muziek in de liturgie. 20.Ou (Si Nederlandse muziek en Nederlandse poëzie. 20.45 Waar maak je Je druk over?: gesprekken. 21.00 literaire kro niek. 22.00 Klassieke orkestmuziek (gr). 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 mu ziek (gr). 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 muziek (gr). 22.50 Actualiteiten. 23.15 (S) licnt muziekprogramma. '23.55 Nieuws. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr) 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. §120 (S) Dag met een plaatje (gr). (Om 8.308.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. 9.00 (s) klassieke muziek met commentaar. 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Klassieke grammofoonmu- zlek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen. (11.00 Nieuws). 11.30 Programma voor de vrouw. (Om 1155 Beursberichten). 12.30 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de land bouw. 12.40 Radioverkeersmagazine. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Scala: ontmoetingen met longe Nederlandse kunstenaars. 14.00 (S) Nieuwe grammofoonplaten met toelichting. 15.00 Reportages en com mentaren uit alle delen van het land en veel muziek. (16.00 Nieuws). 17.00 Een beweeglijk programma voor be weeglijke mensen, waarin om 17.55' Mededelingen, om 18.00 Nieuws, om 18.11 Radiojournaal. 19.00 (S) Oude en moderne jazz. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Gevarieerd programma met om 20.00 Nieuws. 22.00 beschou wingen over actuele zaken. 22.20 (S) Gevarieerd programma met om 22.55 Mededelingen, om 23.00 Nieuws en om 23.10 Radiojournaal. 23.55 Nieuws. IIILV. III, 240 m. en FM-KANALEX 7.00—18.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 Onderweg. 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Een op vallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Drie- draal. 16.00 Nieuws. 16.03 Mix. (17.00 Nieuws). Nederland I NOS/NOT: 10.45—12.00 en 14.00— 14.50 Schooltelevisie. NOS: 17.30 (K) Olympische Winterspelen te Sapporo samenvatting van de vandaag ge houden wedstrijden. 18.45 (K) De Fa beltjeskrant. NOS: 18.55 (K) Journ. 22.30 Tekst en uitleg. NOS: 22.40 (K) Journ. 22.45 Weekoverzicht en algeme ne informatie over schooltelevisie. TE LEAC: 22.4823.18 (K) Graven naar het verleden les 2 (herh.) Nederland II „NOS: 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. NOS: 18,55 (K) Journ. VARA: 19.05 (K) Volgende patiënt, TV-serie. 19.30 (K) Tik Tak Tor: vraag en antwoord- v°°r het. hele gezin. NOS: 20 00 (K) Journ. VARA 20.20 (K) Mijn tante Victoria. TV-spel. 21.00 Op de bo dem van de hemel, film van Jan Vrij man. 22.30 Achter het nieuws. NOS: 23.10 (K) Journ. 23.15 Den Haag van daag. 23.20—23.50 (K) Beton —les 2 ADVERTENTIE overal verkrijgbaar

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5