Mars in Ne wry bleef rustig SCHRIJVERS IN POLEN VOOR COMPROMIS MET GIEREK Dochter oud-premier Rhodesie in hongerstaking Gratis narcotica voor misbruikers in Kopenhagen Portugese journalist krijgt jaar Bern vraagt Amerika uitlevering mevrouw Clifford Irving Gewroet van China in Europa de cassis uaor de slanke lijn Radio-actief afval naar de zon sturen MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 BUITENLAND •"Van onze correspondent» KOPENHAGEN By wijze van experiment heeft 'n Deen se parlementaire commissie be sloten voorlopig nacoticamis- bruikers te helpen door het gratis verstrekken van metha don, een synthetische stof met morfine-effect. Het ligt in de bedoeling erkende misbruikers in de gelegenheid te stellen hun behoefte aan narcotica te bevre digen door dagelijks porties me thadon. Deze stof, die reeds in Ame rika geruime tijd op dezelfde manier wordt gebruikt, kunnen de narcoticamisbruikers krijgen in bepaalde centra, die hiervoor zullen worden ingericht. Metha don wordt dan vermengd met vruchtensap en ander controle van een arts of verpleegster ter plaatse geconsumeerd. Men hoopt hierdoor te berei ken dat er een eind komt aan een groot gedeelte van de crimi naliteit die gepaard gaat met het misbruik van narcotica, zo als inbraken in apotheken etc. Tegelijk rekent men op een ver mindering van de besmettelijke geelzucht die gepaard gaat met het injecteren van bepaalde narcotica. Een eerste begin werd ge maakt met 'n groep misbruikers die sedert drie maanden wach ten op opna me in een ontwen- ninkskliniek. Men hoopt tevens dat door het gratis verstrekken met methadon de illegale nar- coticamakrt in Denemarken zal afnemen, nu enkele honderden reeds in de gelegenheid zullen worden gesteld op legale wijze verdovende middelen te krijgen. In de omringende Scandinavi sche landen volgt men het expe riment met belangstelling. Methadon is geen ontwennings middel, maar stilt wel de be hoefte aan roesmiddelen. (Van onze correspondent) LONDEN De met zorg tegemoet geziene demonstratieve mars van de beweging voor burgerrechten in de Noordierse grensstad Ne wry is zonder noemenswaardige incidenten ver lopen. Voornaamste reden dat zich de bloedige taferelen bij een gelijksoortige mars, vorige week zondag in Londonderry, dit maal niet herhaalden, is waarschijnlijk het feit, dat de organi satoren besloten om de stoet niet naar het centrum van de stad te leiden, waar Britse militairen barricades hadden opgewor pen. Nu trok de stoet door een woonwijk aan de buitenkant van Newry naar een grasveld, waar een aantal pro minente vertegenwoordigers van de Noordierse oppositie, onder wie Bernadette Devlin, redevoeringen hielden. Onder het oog van de wereldpers sloten de 1400 man Britse troepen het centrum van het overwegend r.k. stadje Newry af. De demon stranten, die met autobussen, per sonenwagens en zelfs fietsen naar de stad waren gekomen, werden stuk voor stuk gefouilleerd op wa pens. Het onderzoek verliep zo traag, dat laatkomers de demon stratieve optocht niet meer tijdig konden bereiken en een eigen mee ting hielden. Boven de stad cirkelden helicopters van het leger. In de zijstraten stond een grote groep patrouille wagens. waterkanonnen, bulldozers en ambulances. Over het aantal deelnemers aan de optocht lopen de schattingen uit een van 10.000 tot 20.000. De meeste van hen droegen een insigne, dat een doodskist met het cijfer 13 ver toonde. De zwijgende en vreedzame optocht stond in groot contrast met die van de voorgaande dag in Londen, waarbij 6000 demonstranten in een bloedis treffen verwikkeld raakten met de politie. Het gebeurde toen men wilde doordringen tot Dow- ningstreet om daar een aantal doodskisten voor de deur van pre mier Heaths woning te zetten. Er werd onder meer een Britse vlag LISSABON (Reuter) De secre taris van de Portugese Nationale Journalistenvereniging, Antonio dos Santos, is veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf en verlies van burgerrechten voor een periode van vijf jaar wegens activiteiten te gen de veiligheid van de staat. De 39-jarige journalist was in augustus gearresteerd en op borg tocht vrijgelaten. Hij werd er van beschuldigd lid te zijn van de ver boden communistische partij. Dos Santos heeft verklaard onschuldig te zijn. uiicmc w m u uijijuiiïvu Een zakenman, de 42-jarige Jorge vestigd dat Griekenland inleidende verbrand. Er vielen 91 gewonden 20 van hen waaronder 15 agen ten moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het was de bloedigste botsing van d<" monstranten met politie sinds de massale anti-Vietnam-demonstra- ties van vier jaar geleden. Premier Heath herhaalde in een toe spraak tot een jongerengroepering van de Conservatieve partij zijn appel aan de r.k. minderheid om weer te gaan deelnemen aan po gingen Ulster uit de politieke im passe te halen zonder daarbij de eigen overtuiging te verloochenen. Sommige waarnemers zien in zijn wat duistere toespelingen op „het vernuft" van zijn regering een aan- wijinzg. dat de Tories spoedig met een politiek initiatief in de kwestie Ulster zullen komen. Intussen is de verbeten anti-Britse stemming in de Ierse republiek nog geenszins aan het luwen Het grootste deel van de staf van de Britse ambassade in Dublin is naar Londen teruggekeerd. In de Ierse hoofdstad demonstreerden 5000 mensen met anti-Britse leuzen. Zij riepen op om geen schadevergoe ding te betalen voor de afgebrande Britse ambassade. Ook elders in het land vonden demonstraties plaats uit solidariteit met de bur gerrechten-mars in Newry. Een deel van de stoet in buitenwijken van Newry. Met een enkelwoord ZURICH (AP) De Zwitserse overheid heeft de Verenigde Staten verzocht om uitlevering van de in Zwitserland geiboren vrouw van de Amerikaanse auteur Clifford Irving, de man die het veelbesproken boek over de Amerikaanse miljardair en zakenman Howard R. Hughes zou hebben geschreven. Bern kan geen uitlevering vragen van Clifford Ir ving omdat die een Amerikaan is die In Amerika woont. Wel is aan Ame rika gevraagd Irving te willen arres teren zodra deze mocht pogen zijn land te verlaten. Irving en zijn vrouw hebben een huis op Ibiza waar zij als regel wonen. Het echtpaar Irving wordt ver dacht van fraude en het vervalser, van documenten, zulks in verband met het opnemen van 650.000 dol lar. in Zwitserland. Dit bedrag dat was bedoeld voor de uitgeverij Mcgraw-Hfll te New York, die het boek over Hughes zou gaan publi ceren. Mevrouw Irving had destijds als „Helga R. Hughes" bij een bank te Zürich drie cheques geïncasseerd tot een totale waarde van 650.000 dollar. De cheques waren uitgeschre ven aan „H. R. Hughes". 11 n De Amerikaanse uitgeverij Mc-Graw. Hill is er nog steeds van overtuigd, dat zy een authentieke autobiogra fie van de miljardair Howard Hughes heeft gekocht. Mocht dit toch niet het geval blijken te zijn dan dekt de verzekering de schade. De uitgeverij heeft zich nl. voor één miljoen dollar tegen deze mogelijk heid verzekerd. Intussen heeft Mc-Grew-Hill hulp ingeroepen van een tweede grafologisch instituut om de stukken en met name die welke door Hughes zelf zouden zijn getekend, te onder zoeken. In afwachting van het resul taat is de publikatie van het boek, dat McGraw-Hill op grond van de door de schrijver Clifford Irving verstrekte papieren volgende maand op de markt zou brengen, uitgesteld. MOSKOU 1 AP i In de Sow jet- Unie is Peking er van beschuldigd eens met de arbeidsvoorwaarden moeilijkheden op te rakelen in Euro- Veertig verplegers hebben uit sym- pa en de pogingen te ondergraven om pathie het werk neergelegd. Voor in Europa een ..evenwichtge" vrede te scheppen. .Europa speelt nu een grote rol in het ondergrondse, splijtende en avon tuurlijke beleid van Peking", aldus Zambia en Zuid-Afrika Zambia zal de handelsbeperkingen ten aan zien van Zuid-Afrika verzachten, al dus de Zambiaanse minister van Fi nanciën Mwnakatwe. In een televi sie-interview zei hij niet te zullen aarzelen Zambiaanse zakenlieden aan te moedigen goederen uit Zuid- Afrika te importeren. „Importeurs dienen het oog te richten op de beste markten, en daar is Zuid-Afrika er Meer ontwikkelingshulp De re publiek van Zuid-Afrika zal dit Jaar voorlopig een bedrag van ongeveer 750 miljoen gulden aan ontwikke- lingshulp verlenen aan vijf Afrikaan se staten: Malawi. Madagascar, Le- sotho, Swaziland en Angola. Er zijn aansluit bij de me est-reactionaire Stakingen en betogingen aan universiteiten in Spanje MADRID Aan de Spaanse uni versiteiten wordt gestaakt en gede monstreerd tegen de overheidsbe moeiing. In Madrid, Barcelona, Va lencia, Salamanca, Oviedo. Granada en Santiago de Compostela liggen de universiteiten stil. In Valencia en Santiago de Mospostela zijn na een handgemeen met de politie 67 stu denten aangehouden De universiteit van Valencia is voor onbepaalde tijd gesloten. In Ovied'o hebben 26 artsen van de psychiatrische kliniek hun be trekking opgezegd. Zij zyn het niet de 1300 patiënten zyn nog slechts vier artsen beschikbaar. In het Spaanse baskenland zitten 33 mensen gevangen op beschuldi ging van deelneming aan acties van schreef Pawlow in het maandblad j de afscheidingsbeweging Eta. „Internationaal Leven". j aanhoudingen zijn gedaan by een China, aldus Pawlow, wil in Europa j grootscheepse opsporingsactie naar en andere delen van de wereld trach- i aanleiding van de ontvoering van de ten een sfeer van spanning" levend j industrieel Lorenzo Zabala enige te houden en „gaat via verschillende weken geleden. Deze zakenman werd politieke en diplomatieke manieren vrijgelaten, nadat zijn onderneming bepaalde landen tegen elkaar in het 6611 aantal sociale eisen van de ont- harnas jagen, waartoe het zich vaak voerders had ingewilligd. Zesde J loot definitief naar Griekse thuishaven ook nieuwe ontwikkelingsprojecten voor de republieken Ivoorkust en Zaïre (voorheen Kongo-Kinsjassa). Thompson overleden De Ameri kaanse diplomaat Llewellyn Thomp son is zondag op 67-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Washington over leden. Thompson, die bekend stond als deskundige in Sowjetrusslsche zaken, was van 1957 tot 1962 en van Messias, die eveneens van het lid maatschap van de communistische partij werd beschuldigd, kreeg an derhalf jaar met verlies van burger rechten voor vijf Jaar, een derde be klaagde de 51-Jarige Joao Rosas, werd vrijgesproken De arrestatie van Dos Santos heeft onder de Journalisten grote veront rusting gewekt en hun bond heeft een protest-telegram aan premier Caetano gezonden en verdediging van de fundamentele vrijheden geëist. ADVERTENTIE besprekingen heeft geopend met de Verenigde Staten over het verlenen van blijvende havenfaciliteiten aan de schepen der Amerikaanse Zesde Vloot. WARSCHAU (APi Op het een maakt over de ontwikkeling van i Poolse schrijversconcours dat dit onze cultuur". weekeinde in Warschau is gehouden Slonimski was drie jaar geleden het eerste sinds 14 maanden gele- van de lijst van publicisten af- den het regime van Edward Gierek gevoerd omdat hij had geprotesteerd j aan de macht kwam heeft men t,ey=n het verbod, door de regering de communistische censuur ervan van een toneelstuk waarin nogal langs gegeven maar verder besloten kritiek werd geleverd op de Sow jet tot het Sluiten van een compromis Unie. Dat was ten tijde van de par- met de communistische overheid, bijleider Gomoelka. De voorzitter 1957 tot 1969 Amerikaans ambassa- Aan de vergadering namen 200 van de schrijversbond. Jaroslaw j deUr in Moskou. Hy was de belang- schrijvers en dichters deel. Het was Iwaskiewitz. werd herkozen zoals rijkste adviseur van de regeringen een bijeenkomst met gesloten deu- iedereen al had verwacht. Hij is een Kennedy en -Johnson waar het de ren. Westerse journalisten mochten man-van-het-midden en iemand j Sowjet-Unie betrof er niet in en het officiële persbureau zoals een schrijver zei. „die veran- I PAP maakte er naderhand zeer wei- 1 dering wel aan zou kunnen". Drietalig België Zes leden van nig over bekend. Er was een resolutie' Ho j het Belgische Huis van Afgevaardig- aangenomen waarbij de „Ameri- den hebben een wetsontwerp opge- kaanse agressie" in Vietnam werd I ite.W.. w.!larbÜ "ord? ^paald dat in verworpen- De besprekingen worden van Griekse zijde onder meer gevoerd door onder minister van Buitenland se Zaken Xanthopoelos-Palamas en van Amerikaanse door de ambassa deur der VS in Athene Henry Tasca Uit andere bronnen is vernomen niEUUl! E-10 cassis specinnl In 3/4 literflessen ter kennismaking tijdelijk voor 1.22 flat het hoofdthema eigenlijk was er zes geweest. een van het zoeken naar een verge- De twee zijn Zbigniew Zalceski, Lijk met de regering en de partij. lid van de Centrale Controlecommis- 's Lands bekendste dichter en schrij- sie van de partij en Jerzy Poetra- ver de jood Antoni Slonimksi die ment lid van het Centrale Partijco- sinds enige tijd zijn werk weer mag mité. Poetrament was de man die Mocht meiltot overêên^mming Publiceren was een van de sprekers, j vroeger altijd In de tijd voor Gierek, komen dan komt dit neer op een uit- Hu onder meer -ofschoon tk me de partij tegen aanvallen verdedlg- breidtng van het Grieks-Amerikaanse h»' k!tn verenigen met alles wat er de en vergoelijkte wat zij deed. Op pact van 1953 dat ook de Amerikaan- 111 Polen gebeurt moet ik toch zeg- het congres kwam hij nogal eens on- se militaire hulp aan Griekenland re- gen dat het nieuwe leiderschap een der vuur maar. in tegenstelling tot geit". 1 klimaat van hoop heeft geschapen vroegere vergadering, voerde Poe- dat betere perspectieven opent, ook trament nu niet het woord en voor de schrijvers". I trachtte hij zichzelf niet eens te ver- Blominski sprak kort en voor de dechgen. vuist weg en las tamelijk veel voor j Na de studentenonrusten in Polen uit zijn laatste artikel in Tygodnik j van 1968 verkozen de meeste voor- Powszechny, een katholiek tijd- aanstaande Poolse letterkundigen schrift. Een van die aanhalingen vrijwillig van het toneel te verdwij- luidde„Compromis, mits goed be- j nen en kwamen toen in de bond de grepen, is niet alleen mogelijk maar opportunisten en lieden zonder veel ook noodzakelijk als men zich zor- talent aan bod dat er nu maar twee prominente België het Duits de derde officiële communisten in het bestuur van j taal moet worden, na het Neder- hun bond zitten, vroeger waren dat' lands en het Frans. Men wtfst er op, dat het feit dat Duits geen officiële taal is een dicriminatie betekent Je gens de 65.000 Belgen wier moeder taal het Duits is kringen der imperialistische mach ten". Peking tracht „het plan om een geheel Europese veiligheidsconferen tie in diskrediet te brengen" en streeft na dat West-Europa een op zichzelfstaande politieke, economi sche en miltaire eenheid wordt, schryft Pawlow, Die vredesconferentie, het parade paard van de Sewjet-Unle en de an dere Oost-Europese landen, heeft klaarblijkelijk tot bedoeling dat de status quo in Europa een blijvende gaat worden en dat Europa de ban den met de NAVO laat verslappen. Volgens Pawlow is Peking bezig te traohten ,de scheiding in Europa in stand te houd.eiv" en dit zou ertoe kunnen leiden waarschuwde hy, dat Europa kon worden teruggevoerd tot de periode van de koude oorlog. Peking grondvest zijn betrekkingen met de landen van West-Europa op de positie van het Westen ten aan zien van een Europese veiligheids- conferentie en zyn banden met de Sowjet-Unie, aldus de sohrijver. i .ezers schrijven Op de Amerikaanse Zesde Vloot dienen ongeveer 6000 manschappen. Hun diensttijd vaieert van twee tot drie jaar. Het aantal gezinsleden van deze matrozen bedraagt ongeveer 3.000. Er is al overeenstemming bereikt over het "algemene idee" dat een Griekse haven thuishaven wordt voor enige onderdelen van de Zesde Vloot. Absentie van een raadslid Na de kritiek in het. L.D. van 1 fe bruari te hebben gelezen, moet ik het volgende recht zetten. Aangezien wy in de metaalindustrie in een con flictsituatie zitten had ik op 31 ja nuari een vergadering uitgeschreven. Daar de heer A. Verboom, raads lid in de Leidse gemeenteraad van het P.A.K., ook nog ondernemings raadslid is bij de NKF KABELS NV in Delft, waar hy zijn brood verdient als metaaldraaier. heb ik hem er op gewezen dat het belangrijk was dat hy op deze vergadering aanwezig was, daar het ook om zijn arbeidsvoor waarden ging. Tevens was het be langryk om ook het advies te horen van een van de ondernemingsraad. Wy hadden dan ook afgesproken dat hij rond half tien op de vergadering zou zyn. Om deze afspraak na te komen moest de heer Verboom voor de stemming weg. Hij ging niet zoals de heer Turk stelde om zich aan de stemmig te onttrekken. Mijn advies is dan ook aan de heer Turk: als u kritiek hebt op iemands afwezigheid en zulke uit spraken doet, moet u zich eerst beter laten voorlichten Met verdachtmakingen is niemand WASHINGTON (AFP) Dr. J. R. Schlesinger, voorzitter van de Ame rikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft geopperd het radio-actieve 1 afval met ruimteschepen in de richting van de zon te storen om het kwyt gebaat' ook uw commissie niet. te zijn. g. j. v/d Bos, In een gesprek met het tijdschrift US News and World Report" zegt Voorzitter Bedrijfsleden-groep dr. Schlesinger dat er waarschijnlijk tien jaar van voorbereiding nodig zijn. van de Industrie Bond N.V.V. Op het ogenblik wordt het Amerikaanse radio-actieve afval opgeslagen in j bij de N.K.F. KABELS N/V metalen reservoirs. 1 te Delft. ElO speciaal SALISBURY (,UPI> De 28-Jari ge Judith Todd, die met haar va der, de Rhodesische oud-premier Garfield Todd, op 18 januari ge vangen werd genomen, is zaterdag in hongerstaking gegaan uit pro test tegen het optreden van het blanke minderheidsbewind van premier Ian Smith. Volgens poli tieke kringen zal Judith haar actie voortzetten, totdat zij uit hechtenis wordt ontslagen. Garfield Todd en zijn dochter zijn gekant tegen de voorstellen die premier Smith en de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas Home op 24 no vember hebben getekend. Vol gens deze voorstellen die een ein de moeten maken aan het al zes Jaar bestaande conflict over de eenzijdige onafhankelijkheidsver klaring van Rhodesië, blijft de politieke macht voorlopig in han den van de blanke minderheid van een kwart miljoen mensen. In de toekomst moeten de vijf miljoen negers evenveel zetels als de blan ken in het parlement krijgen. Op het ogenblik onderzoekt een Brit se commissie onder leiding van de 71-jarige Lord Pearce of de be volking van Rhodesië „als geheel" de voorstellen aanvaardbaar acht. Van de zijde van de negers heeft de commissie tot dusver vrijwel al leen negatieve reacties ontvangen. In een brief aan de autoriteiten van de gevangenis in Marandellas, op 65 km. ten oosten van Salisbury, waar zij gevangen zit, schreef Judith Todd, dat het haar niet mogelijk was, zonder protest de repressailles te dulden van het bewind-Smith tegen hen die ge noemde voorstellen verwerpen. Zij herinnerde er aan, dat ln deze voorstellen was toegezegd, dat in Rhodesië de politieke activiteit, normaal voortgang kon vinden zo lang de sommissie Pearce met haar onderzoek bezig was. Behal ve Garfield Todd, die in Gatooma op 145 km. ten zuiden van Salis bury, gevangen zit, en zijn doch ter, zijn o.a. ook twee Afrikaanse nationalisten, Josiah en Ruth Chl- namano, aangehouden. Chlnama- no is lid van de „Afrikaanse Na tionale Raad", die tegen de Brits- Rhodeslsche regeling is gekant. Smith" ook voor de commissie- Pearce bestemd materiaal in be slag genomen, waaruit bleel: dat re geringsfunctionarissen zich schul dig maakten aan het intimideren, van mensen, die door de commis sie Pearce zouden worden gehoord. Garfield Todd wordt op het ogen blik behandeld voor een borst kwaal. die hij tijdens rijn gevan genschap heeft opgelopen. Dit heett zijn vrouw zondag meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4