jiogers p voorstellen van Vietcong Het nut van commissie- Pearce tfOSKOU HEEFT ZIJN GEVOELIGHEDEN VS misten kans op inspectie Noordvietnamese gevangenissen it een enkelwoord Nina genoemd in affaire Hughes Met een enkelwoord BIHARFS WILLEN NAAR W.-PAKISTAN DAG 4 FEBRUARI 1972 WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten zijn bereid b soepel standpunt in te nemen ten aanzien van de tijd, die xissen een aftreden van president Thioe van Zuid-Vietnam et houden van nieuwe verkiezingen in dat land. Ook over imenstelling van een interim-regering na Thioe's heengaan met Washington te praten. Dit heeft minister van Buiten- se Zaken William Rogers op een onverwachte persconfe- "v e in Washington meegedeeld. WASHINGTON (AP).— Lee Aspin, een Democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gezegd dat de Verenigde Staten hebben toegelaten dat de Zuidvietna- mezen in Juni van het vorige jaar een overeenkomst over een inspectie van de krijgsgevangen kampen in Noord-Vietnam heb ben gesaboteerd. Aspin, die lid is van de com missie van het Huis voor de strijdkrachten, zei in het bezit te zijn van documenten waaruit blükt dat Zuid-Vietnam in Ja nuari 1971 „eerst-een inspectie van de Noordvietnamese gevan genkampen door Amnesty In ternational had aangevraagd. De Noordvietnamezen, aldus Aspin. waren akkoord gegaan met een inspectie op wederzijdse basis. „Nadat definitieve regelingen waren getroffen voor een bezoek aan Noord-Vietnam in Juni, hebben de Zuidvietnamese auto riteiten de visa van de leden van de missie van Amnesty In ternational ingetrokken", aldus Aspin. „Het schijnt dat de Verenigde Staten een uitstekende gelegen heid hebben gemist om op de hoogte te komen van het aantal krijgsgevangenen en de omstan digheden in de Noordvietnamese gevangenkampenHet is on begrijpelijk dat wij de regering van Zuid-Vietnam hebben toe gestaan haar veto uit te spreke over deze inspectiereis", aldus Aspin. ers beklemtoonde dat Amerika niet zal kunnen overgaan tot olledige terugtrekking van het Ire materieel dat het aan Sai- leeft gelevrd. Ook van een be- jng van de economische en mi- hulp kan geen sprake zijn om- lat de „totale nederlaag" van Vietnam zou betekenen, vertegenwoordiger van de Voor- Revolutionaire Regering van Vietnam had gisterochtend, met iming van Hanoi, bij de Pa rij se 5 sbesprekingen een nieuw plan t [el gebracht. nieuwe plan van de Vietcong lilt weinig van het eerder inge- zeven-punten-plan. Nieuw is dat het Bevrijdingsfront nu het aftreden van Thioe en in de hele Zuidvietnamese re- Éeist. Het is bereid tot onder- lingen met de huidige regering >t een opvolger van president wie dat ook wordt. Maar en van Thioe moet onmiddellijk len. De regering in Saigon moet lorlogszuchtige politiek beëindi- Het apparaat voor onderdruk- en dwang tegen het volk ont- ;len de „pacificatiepolitiek" «tten, de concentratiekampen de politieke gevangenen en en het volk de democrati- vrij heden geven die zijn vastge- n de akkoorden van Genève van rver Vietnam". de voorwaarden zijn vervuld Vietcong direct besprekingen de huidige regering in Saigon er Thioe) over vorming van een ing van nationale eenheid en e verkiezingen. Het Zuidvietna- volk zou dan leden van een ituerende vergadering kiezen, sporen van vervuilers De wa- ütie van de Westduitse deel- Noord rij nland - Westf alen gaat hroefvliegtuigen gebruiken om diers van de Rijn op te sporen, het hoofdbureau van de water- in Duisburg gisteren meedeelde Rijn tussen Honmef en Em- in het vervolg geregeld vanuit cht worden gecontroleerd. r platteland President Soe- heeft een beroep op de Indo- che studenten gedaan, in de dor- mee te werken aan de uitvoering ontwikkelingsprojecten 'alvorens diploma te halen. De studenten en zes maanden op het platte- moeten blijven. vlucht in benzinetank Een choslowaakse musicus is er het lopen weekeinde in geslaagd zijn en twee kinderen Oostenrijk te smokkelen in een lege ben ank. Het plan voor de vlucht ontworpen door Oostenrijkse die een grondwet zal opstellen en een definitieve regering voor Zuid-Viet- nam zal samenstellen. De politieke krachten in Zuid-Vietnam moeten overeenstemming bereiken over de te volgen procedure om een vrije en eerlijke gang van zaken te verze keren. Luchtoorlog De Verenigde Staten moeten hun luchtoorlog boven Vietnam beëindi gen, en een datum vaststellen voor 't terugtrekken van alle troepen. Zodra dat een feit is zullen alle krijgsgevan genen, inclusief de Amerikaanse pi loten in Noord-Vietnam, worden vrij gelaten. Daarna kunnen directe be sprekingen beginnen met de huidige regering in Saigon (zonder Thioe dus) over de vorming van een rege ring van nationale eenheid en het organiseren van nieuwe verkiezingen. Een woordvoerder van het Bevrij dingsfront in Parijs wees erop dat de VS weliswaar bezig zijn een deel van hun troepen uit Vietnam terug te trekken, maar dat ze de bombarde menten onverminderd voortzetten. Het front etst daarom nu in de eerste plaats stopzetting van de luchtoorlog. De Vietcong stelt deze keer niet zelf een datum voor waarop alle Ameri kaanse troepen, adviseurs, wapens en oorlogsmaterieel uit Vietnam verdwe nen moeten zijn. Het vredesvoorstel van acht punten van de VS noemde het Bevrijdings front „bedrog" en bedoeld voor ge bruik tijdens de campagne voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De afgevaardigde van het Bevrij dingsfrons, Ngoejen Van-Iien, sprak beweringen van de Zuidvietnamese president Thioe tegen als zou Saigon geheime contacten met het front onderhouden. Dat is een verzinsel van Thioe om het Zuidvietnamese volk te bedriegen, aldus Tien. Initiatief Het voorstel dat de Vietcong heeft ingediend is het eerste belangrijke initiatief van de zijde van de Viet cong sinds zeven maanden. De Viet cong heeft in Parijs lange tyd de tweede viool gespeeld en ook niet deelgenomen aan, de geheime bespre kingen tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam in Parijs. In de loop van deze besprekingen voor Washington gevoerd door Henri Kis singer, heeft Noord-Vletnam een negen punten tellend plan ter tafel gebracht en de Verenigde Staten een programma van acht punten. De premier van Thailand, maar schalk Thanom Kittikatsjorn, heeft in het openbaar zijn ongerustheid ge uit over de onlangs plotseling opge laaide activiteit van de rebellen. Hij noemde met name de toestand in de noordelijke provincie Loei ernstig. In een toespraak tot dorpshoofden zei Kittikatsjorn dat de „commu nistische terroristen" hun activiteit in het hele land hebben verhoogd en vooral in het noorden, noordoosten en zuiden. NEW YORK (AFP, UPI, AP) De „New York Daily News" heeft donderdag op de voorpagina een foto van Nina van Pallandt (be kend van het duo Nina en Fre- derik) gepubliceerd i.v.m. de autobiografievan de Ameri kaanse multi-miljonair Howard Hughes. De auteur, Clifford Ir ving. verklaarde dat Nina in Mexico en Los Angeles aanwezig was bij twee van de honderd op de band opgenomen vraagge sprekken met Hughes. Volgens berichten in Kopenhagen is Nina sedert lang bevriend met Irving. Irving had gisteren opnieuw uitstel gekregen voor zijn ver hoor door een federale grand jury", die moet nagaan of er sprake van fraude is in de zaak van de autobiografie van de miljonair. Irving, die beweert de auto biografie van Hughes te hebben geschreven met hulp van de van alle publiciteit afkerige miljo nair zelf, wilde niet zeggen waarom hij niet voor de jury ivas verschenen. Ook de vrouw van de schrijver, Edith, en de advocaat van het echtpaar ont hielden zich van commentaar. Een correspondent van de Los Angeles Times méldt uit New York, dat hij Nina, die op de Bahama's verblijft, had opge belde Zij verklaarde dat zij tij dens haar bezoek aan Mexico in februari geen enkele man ge zien had, die zou hebben kwinen doorgaan voor Hughes. Voorts deelde zij mee dat zij woensdag 5 u lang gesuproken had met 'n Amerikaanse functionaris die op de Bahama's was in verband LET OP HET Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Station N.S. Leiden - ma. t/m za. van 8 tot 20 u; zo. van 10 tot 17 u. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. met het onderzoek naar de au tobiografie van Hughes. Zij is bereid met haar zaakwaarne mer, John Marshall vrijwillig naar Neio York terug te keren om voor een federale grand jury te verschijnen. Anderzijds meldt de Chicago Tribune dat de advocaat van Ir ving een groep Neioyorkse uit gevers 500.000 dollar heeft aan gebodenals zij er in toestem men, zijn cliënt niet verder te vervolgen. Van de kant van de uitgevers is dit tegengesproken. Oppositiepartij verboden Pre sident Kaoenda van Zambia heeft de onlangs gestichte Verenigde Progres sieve party verboden en 123 voor aanstaande figuren van deze pai-tij gevangen laten zetten. Aangenomen wordt dat ook partijleider Simon Kapwepwe gearresteerd is. Kapwep- we die vice-president van Zambia is geweest, trad op 21 augustus van het vorig jaar uit de regering om de nieuwe oppositiepartij te kunnen op richten. Cubaanse ondermijning Cuba heeft tussen 1960 en 1969 bijna 2.500 agenten in Latijns-Amerika opgeleid en blijft actieve steun verfenen aan de revolutionaire bewegingen in dat gebied. Dit hebben hoge functiona rissen van het Amerikaanse ministe rie van Defensie meegedeeld aan de Congrescommissie voor Latijns- Amerika. (Van onze correspondent) DEN HAAG Er is thans een opmerkelijke kentering te bespeuren in de houding van de haastig-ge- bakerden die er by de Britse rege ring op hebben aangedrongen de zogenaamde commissie-Pearce uit Rhodesië terug te roepen. De com missie, onder leiding van de Engelse rechter Pearce, stelt een onderzoek in naar de mening van de Afri kaanse bevolking van Rhodesië over het voorlopige Brits-Rhodesische akkoord, dat een einde moet maken aan de rebellie' van het regime- Smith. Door Arnold Lissauer Na de eerste strubbelingen rond het onderzoek heerste behalve bij een aantal Labourleden van het Lagerhuis, maar niet partyleider Wilson, ook onder vele Afrikaanse regeringen een dergelijke stemming. Twee Britse parlementsleden beiden oud-ministers Maurice Foley (Labour) en Nigel Fisher iConservatief), die pas een bezoek aan Rhodesië hebben gebracht, pro beren thans in Addis Abeba de Afrikaanse landen op andere ge dachten te brengen door de voor hen hoopvolle tijding, dat het vol gens hun indrukken onomstotelijk vaststaat, dat de Rhodesische Afri kaners in grote meerderheid een 'neen' zullen laten horen. Door tegen de commissie-Pearce te zijn zouden de Afrikaners daarom hun eigen ruiten ingooien. Het werk van de commissie- Pearce betekent dat de onmondige Afrikaanse bevolking van Rhode sië voor het eerst in de veertig jaar Rhodesië is al die tijd en tech nisch nog steeds een zelfbesturende Britse kolonie, hoewel de regering- Smibh de banden met het moeder land ruim zes Jaar géleden defini tief heeft doorgesneden een unieke kans krijgt 2ich politiek uit te drukken. Beide parlementariërs geven toe dat er intimidatie op de zwarte be volking wordt uitgeoefend, namelijk kdoor het militante deel der Afri caners, die aanvankelijk met on- stuiming optreden, trachten te voor komen dat zwakkere broeders door de officiële propaganda worden meegesleept en door de blanken, die er vaak niet voor terugdeinzen hun Afrikaans personeel met ontslag te dreigen. Indien zij zich tegen de voorstellen uitspreken. Maar on danks dit zou er geen twijfel aan bestaan dat de overgTOte donkere meerderheid de plannen verwerpt. Indien dat inderdaad het geval zal blijken, dan loopt de overture van de Britse conservatieve rege ring net ^50 vast. als Labours vroe gere pogingen. Wat dan? Sir Alec Douglas Home, de Britse minister van Buitenland se Zaken, heeft meteen al gezegd dat by mislukking van zijn initia tief het enige dat erop zit een te rugkeer naar de status quo is. Dit betekent dat de VN-sancties (die Engeland trouwens niet in z'n een tje kan opheffen) zullen doorgaan. Ogenschynlijk deren ze Rhodesië weinig, omdat ze door het toedoen van Zuid-Afrika en Portugal niet waterdicht zyn terwyi bovendien de Verenigde Staten hun chroom aankopen in Rhodesië zullen her vatten. De winkels in Rhodesië lig gen vol met internationale artike len, maar het ls een feit dat als gevolg van de vry algemene boycot van het land Rhodesië's econo mische expansie tot stilstand is ge komen. In Londen gelooft men daarom dat Smith over een paar Jaar ge dwongen zal zijn opnieuw met de Britten om de tafel te gaan zitten. Maar het onmiddellijk perspectief is somber. Het grote gevaar is na melijk dat door een falen van het Britse plan Smith helemaal in de armen van Zuid-Afrika zal worden gedreven en dat Rhodesië hoe \adat zal horen dat hij zich niet zo te schande moet zetten langer hoe meer naar apartheid zal afglijden, waarbij bloedige uit barstingen door toenemende guer rilla-activiteiten, zo goed als zeker niet zullen uitblijven. Londen beschouwde de voorstel len, hoe onvolmaakt ook, als de enige manier om voor de Afrika nen te redden wat er nog te redden valt. Want Engeland erkent dat het, afgescheiden van de sanctie- politiek, in feite machteloos staat tegenover Smith en zijn Rhode sische frontpartij, om de eenvoudi ge reden dat de Britten nooit be reid zijn geweest militair te Inter veniëren, ook al omdat ze niet op mede-Britten willen schieten. In een gisteren door de Afrikaan se laden by de Veiligheidsraad der V N. ingediende resolutie wordt er by Engeland op aangedrongen de voorgenomen regeling met Rhode sië te laten vervallen en een con stitutionele conferentie over de toekomst van het land bijeen te roepen. De Somalische minister van Bui tenlandse Zaken, Omar Artech. die de resolutie mede namens Guinee en de Soedan indiende, zei dat het daarin vervatte voorstel gematigd was, zodat op grote steun kon wor den gerekend. Over de Pearce-commissie wordt alleen gezegd, dat deze „helemaal onder de duim van premier Smith" staat en niets betekende als er geen volkstelling wordt gehouden. DACCA (Reuter, UPI) Leider» van de Bihari's, een mohammedaanse minderheidsgroep in Bangladesj, hebben via het Internationale Rode Kruis gevraagd op korte termijn naar West-Pakistan te mogen verhulzen, omdat zy vrezen anders van honger te zullen omkomen. De Bihari's zijn by de deling van hetvoormalige Brits- Indië 25 jaar geleden weggetrokken uit dat deel dat nu India heet. De Bengalen die merendeels hindoe zijn, beschuldigen de Bihari's er van dat zij in de periode vóór de onafhanke lijkheid van Bangladesj met de Pa kistaanse troepen hebben geheuld. De Bahiri's zeggen dat zij voor het merendeel zijn ontslagen en dat zij voor zover dat niet het geval is, de straat niet op durven gaan, uit vrees voor geweldddaden van de kant van de Bengalen. Bij gevechten in de Bi- hari-enclave Mirpoer zouden het af gelopen weekeinde zeker 46 Bihari's om het leven zijn gekomen. In Tsjit- tagong zyn volgens een Europese art» zestien Bihari's van. de honger om gekomen. Op hun beurt zeggen Ben gaalse functionarissen, dat de Biha ri's moeilijkheden maken. Een leger- woordvoerder verklaarde woensdag, dat er by de strijd in Mirpoer 100 politiemannen gedood of gewond zijn. Functie voor Thant De voor malige secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant. is giste ren aangesteld als wetenschappelijk hoofdmedewerker van het Adlai-Ste- vensoninstituut voor internationale aangelegenheden in Chicago. „Geen godin of engel" De pre mier van India mevrouw Gandhi heeft zich gekeerd tegen de toene mende gewoonte in haar land haar een godin of een engel te noemen. "Wij hebben hier geen tekort aan goden en godinnen en er bestaat wer kelijk geen behoefte er nog een bij te hebben", aldus mevrouw Gandhi. ,Jk ben een nederige medewerkster van de Congres-partij en laat me dit als jeblieft ook blijven". Dat er in India genoeg goden en godinnen zijn is juist, het hindoeisme kent er onge veer 330 miljoen 8owjet-Unie is bereid zich die- in de aangelegenheden van het len-Oosten te storten, mits pre- it Anwar Sadat van Egypte de bering geeft dat hij zijn Rus- ie bondgenoot niet mee zal sle- een riskante oorlog met Is- kou is het meest bezorgd over een entieve aanval vanlsraël in de ende maanden die zou kunnen men. dat de Egyptenaren it georganiseerd zijn en een se nederlaag tegemoet gaan. kou wil de defensiecapaciteit van )te vergroten om als tegenwicht ienen tegen de nieuwe toevloed Amerikaanse wapens voor Is- maar het zou ook graag willen, Cairo nieuwe taktieken ontwik- voor een flexibele verdediging i Israëlische speldeprikken, die «ld zijn als afschrikmiddel. LD/Observer Het bezoek van president Sadat aan Moskou, vier maanden nadat hij er in oktober 1971 voor het laatst was geweest, zal tot harde discussies aanleiding geven. De Russen zijn vastbesloten om Sadat duidelijk te maken, dat hij met het melodrama tische gedoe moet ophouden en zich aan de opbouw van zijn land moet wijden. Zij zullen hem ook ronduit zeggen, dat naar hun schatting Egypte in de eerste tien Jaar zelfs niet kan hopen het tegen Israël op te nemen, laat staan de overwin ning te behalen. Men gelooft, dat het een van Sa- dats oogmerken voor zijn bezoek is de Russlsch-Egyptische politiek te coördineren ter voorbereiding van de aankomst van president Nixon in Moskou. Men zal de Egyptische leider waarschijnlijk zeggen, dat de Russen geen concessies zullen doen ten nadele van Arabische belangen, en zeker niet zonder overeenstem ming met Cairo. Maar hy zal ook te horen krijgen, dat hij zichzelf niet'te schande moet zetten door in te gaan op elk vriendelijke toenade ring van Washington. Er is veel misnoegen in Moskou over Sadats pogingen om in de gunst te komen bij de Amerikanen. Enkele van zijn gesprekken met bezoekende Ameri kaanse hoogwaardigheidsbekleders hebben veel wrok bij de Russen veroorzaakt vanwege de anti-Sow- jet-ondertoon van deze houding. Men hoopt echter, dat Sadat ge leerd heeft van zijn fouten en dat de Amerikaanse vastbeslotenheid om de Israëlische superioriteit bo ven die van de Arabische landen te doen handhandhaven hem wat meer ingetogen heeft gemaakt en meer vat baar voor Moskous standpunt. Mos kou is van mening dat 't falen van de Amerikaanse bemiddelingspogingen tot dusver ertoe heeft bijgedragen de banden tussen Moskou en Cairo te versterken. Dit aspect zal ge bruikt worden om de invloed van de Sowjet-Unie te vergroten in het gehele Midden-Oosten en in Egypte in het bijzonder. Er bestaat in Moskou thans 'n ge neigdheid om de banden met andere landen van 't Midden-Oosten te la ten voor wat ze izjn. terwijl de re laties met Egypte en Syrië verder zullen worden uitgebouwd. Deze taak wordt des te dringender geacht ln het licht van de afloop van de oorlog tussen India en Pa kistan. die aan het licht bracht wat leek te kunnen zyn 'n verenigde Chi nees-Amerikaanse politiek om te trachten de invloed van Sowet-Unie in Azië binnen de perken te hou den. Nu beide landen daar buiten spel gezet zijn, neemt men aan. dat Washington en Peking de over macht van de Sowjet-Unie zullen pogen te isoleren door de Sowjet- belangen in het Midden-Oosten te ondrrgraven. De Russen maken daarom gebruik van hun Invloed in het Midden-Oosten door China en in mindere mate de Verenigde Sta ten in toom te houden. Een belangrijke verandering heeft plaats gevonden in de Russische beoordeling van het Midden-Oosten in strategische termen. Vroeger kon men stellen, dat het Midden-Oosten het belangrijkste gebied was voor de Sowjetbelangen in Azië. Thans is de betekenis van het Midden-Oos ten op zich verminderd, terwijl de belangrijkheid ervan als deel van alle Sowjet-belangen in Azië is toe genomen. De Sowjet-Unie zal nog minder dan voorheen genegd zyn een oorlog in het Midden-Oosten te riskeren. President Sadat zal daarom drie specifieke punten voorgelegd krijgen ter overweging van zijn toekomstige politiek. Ten eerste: hij moet niets doen om een grote Israëlische aan val uit te lokken, daar de Sowjet- Unie niet in staat zou zijn zich di rect in het conflict te mengen. En wanneer dit laatste niet gebeurt is een Egyptische nederlaag zeker. In de tweede plaats moet Sadat be reid zijn om, als de nood aan de man kómt, de afschrikkingsmacht te demonstreren waarover hij nu kan beschikken. En tenslotte moet Sadat bij zijn gesprekken met Ame rikanen de Russische belangen en gevoeligheden niet uit het oog ver liezen. De leaders van de Sowjet-Unie zullen het daarom duidelijk ma ken, dat zij zich bijzonder weinig gelukkig voelen met de an tl-Sow- jet-tendenties in delen van de Ara bische wereld. Zij zouden het waar deren, als Sadat zou voorkomen, dat deze gevoelens zich verder uit breiden. En daar Sadat in contact staat met de Libische leider kolonel Moeammar el Kadafi en de Soeda- nese generaal Gaafer el Noemelri ls Moskou er buitengewoon op gesteld, dat hun virulente anticommunisti sche houding ingeperkt wordt ter wille van de relaties tussen de Sow jet-Unie en de Arabieren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9