NYY-bond in beroep tegen stakings verbod PvdA, PPR, PSP en CPN tegen defensie- begroting Raadselachtige moord op vrouw uit Tilburg Geldboetes voor tien redacteuren VVDM-blad Rechtbank verbiedt acties Lek in hulpcircuit kernenergiecentrale "Gevaarlijke sla is een duidelijk misser VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 AMSTERDAM (ANP) De Industriebond NW te kent hoger beroep aan tegen het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank, die gistermiddag in kort geding de Industriebond verbood stakingen of acties uit te roepen onder het personeel van Rijn-Schelde-Verolme, IHC Holland en Rietschoten Van Houten. De bond verklaarde zich na af loop van het kort geding bereid om opnieuw aan de onderhande lingstafel te gaan zitten. Maandag a.s. zal de industriebond aan de poorten van genoemde be drijven 300.000 pamfletten uitdelen, om haar leden bekend te maken, dal zij haar oproep tot staking intrekt en zich verder van het oproepen van ac- ties onthoudt. Vanavond zullen de actie-comités in deze bedrijven wor den ingelicht over de uitspraak van de president en het standpunt van de bond. Tijdens een persconferentie noemde de voorzitter van de industriebond NVV in Amsterdam, de heer A. Groenevelt, de uitspraak van presi dent Stheeman teleurstellend. Het is volgens het bondsbestuur onbegrijpe lijk, dat de president heeft terugge grepen op een arrest dat 12 Jaar oud is en sindsdien niet is gehanteerd. "Wij willen graag weten wat de mening is van de Hoge Raad. Ons beroep is daaro. van groot belang, omdat hiermee een precedent kan worden geschapen voor alle navol gende gevallen. Een uitspraak van de Hoge Raad legt de basis voor een standpuntbepaling in de -toekomst", aldus de heer Groenevelt. Elke uitnodiging van werkgevers zijde en opnieuw over een "goede" cao te praten zal zo verzekerde de voorzitter, gaarne worden aanvaard. De cao, die de confessionele bonden met de metaalindustrie hebben af gesloten, noemde hij geen goede. De industriebond, die door de Am sterdamse rechtbank gedwongen is. zich te onthouden van het uitroepen van stakingen of acties onder een dwangsom van fl 1 miljoen, vindt dit bedrag dermate hoog dat zij geen risico's wenst te lopen. Zij zal daar om haar leden zo snel mogelijk in formeren omtrent de uitspraak van de president en de wens van de bond hoe ongaarne ook zich aan deze uitspraak te houden. De bond, die voor morgen een 24- ir staking had uitgeroepen, ziet geen kans meer haar leden bijtijds, in te lichten. Wel werden de topka derleden uit de bedrijven gisteren avond op de hoogte gesteld. Inmid dels zullen pamfletten in een oplage 300.000 worden gedrukt, die maandag aan de poorten worden verspreid. Hierin zal het personeel duidelijk worden gemaakt, dat de bond "met pijn in het hart" ge dwongen is de uitspraak van de Am sterdamse president te eerbiedigen. er wilde staken ontstaan, die de Industriebond niet kan verbieden, zal zij haar handen ervan af hou den. Overigens kon de voorzitter niet zeggen of er wilde acties zou den komen. CNV-voorzitter J. Lanser zei gis teravond, dat hij de uitspraak slechts zeer voorzichtig wilde beoordelen, gezien de zeer beknopte en nog volledige motivering van de presi dent van de Amsterdamse rechtbank. Rechtvaardiging Kruidendokter veroordeeld DEN BOSCH De 45-jarige krui dendokter van de Moosdijk uit Cas teren is door de Bossche rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De eis was twee jaar met aftrek. De rechtbank acht bewezen dat de kruidendokter drie Belgen heeft op gelicht. Hij stuurde ze ieder een pak ket kruiden, waar ze 2300 gulden voor moesten betalen. Hij zelf had ze voor vijftien gulden per stuk gekocht. Voorproefje van de viering van het 600-jarig bestaan van Woerden in maart a.s. Een histo risch tafereeltje voor het oude raadhuis waarbij de schandpaal aan de gevel een rol speelt. De burgerij zorgt zelf voor histori sche kostuums. De heer Lanser zei dat het CNV met zijn metaalbond, de CMB, van oordeel is dat de omstandigheden geen staking rechtvaardigen. Voor zover de president deze motivering gebruikt, is de heer Lanser het dan ook met hem eens. Maar de CNV-voorzitter vindt de verwijzing naar het Pan-honlibco-ar rest van 1960 onbevredigend, omdat dit arrest ervan uitgaat dat een sta king in beginsel onrechtmatig is. Zowel in een later verschenen advies van de SER als in het ontwerp voor nieuwe wet op het stakingsrecht wordt uitgegaan van het tegenover gestelde, namelijk dat een door vak bonden uitgeroepen staking in be ginsel rechtmatig is, tenzij anders kon worden bewezen. De voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, de heer C. van Dijk, zei in een eerste reactie dat hij zich geen overwinnaar voelt. "Als de president in het voordeel van de NVV-bond had beslist had ik mij ook geen verliezer gevoeld. Wij hebben op een naar onze overtuiging volledig acceptabele manier een cao afgesloten en daar verandert de uit spraak van de rechter niets aan". De heer Van Dijk hoopt dat de in dustriebond NW zich nu nog eens "ernstig zal gaan bezinnen op de thans ontstane situatie". De centrale werkgeversverbonden VNO en NCW zeggen dat de uit spraak van de president van de Am sterdamse rechtbank de weg opent, voor een passende oplossing van het loonconflict in de metaalindustrie, "acties, die het collectieve overleg, en de economie ernstig zullen scha den, zijn nu illegaal", zeggen de werkgeversverbonden. "De industriebond NVV kan thans tot bezinning komen met als richt snoer de werkelijke belangen zijn leden en de bedrijven waar zij werken. Werkgevers in andere be drijfstakken zullen zich gerugge steund voelen door deze uitspraak". Verontrusting over betere beveiliging dr. Pompe-kliniek NIJMEGEN In een openbrief zeggen de plaatselijke besturen PvdA. D'66 en PPR ..verontrust niet te zeggen met ergenis" kennis te hebben genomen van het voorne men van burgemeester Th. de Graaf om minister Van Agt te verzoeken de Nijmeegse dr. Pompe-kliniek beter te beveiligen. De besturen menen, dat zij protest moeten aantekenen tegen deze „on genuanceerde law and order-initia tieven". Zij zezgen verder, dat de in woners van Nijmegen de patiënten van de dr. Pompe-kliniek in het ple gen van delicten vele malen over treffen. Zij besluiten hun reactie met het verzoek aan de burgemeester niet op sentimenten te spelen. DODEWAARD De kernenergie centrale in Dodewaard is buiten werking gesteld. In een pijp van een hulpcircuit dat naar de reactor leidt, n lekje ontdekt. t een lek sijpelt koelwater. De reparatie zal enkele dagen in beslag en. Mogelijk zit in de pijp nog tweede lek. Ir is geen reden tot paniek", zo heeft een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken laten weten. De directie van de energie centrale is een zelfde mening toe gedaan. De reparatie wordt eerst uitgepro beerd op een proefmodel buiten het stralingsgebied. Dat is om de repa ratietechnici de uit te voeren hande lingen vast eens een keer te laten verrichten. Bij de echte reparatie moet zo snel mogelijk worden gewerkt, omdat de technici maar een bepaalde tijd aan de straling blootgesteld mogen worden. Een ingenieur van de centrale heeft gezegd dat in de omgeving de radioactieve straling noch toeneemt noch afneemt, omdat het lek niet in de reactor zelf zit. De elektriciteitsproduktie van de centrale Is tijdelijk overgenomen door andere centrales. Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteren ge sproken met de Westduitse president Gustav Heinemann tijdens een kort onofficieel bezoek aan Bonn. Het prinselijk paar dat gis teravond aankwam gébruikte de lunch met Heinemann en zijn vrouw Hilda nadat zij een gesprek met de president hadden gehad in Villa Ham- merschmidt, zijn officiële re sidentie. Op hun programma staat vandaag ook een bezoek aan bondskanselier Brandt. Gisteravond werd ter hun ner ere een diner gegeven in de Nederlandse ambassade in Bonn. Deze werd onder an dere bijgeiooond door minis ter van Buitenlandse Zaken Walter Scheel, minister van Transport Georg Leber en door Klaus Schütz, de burge meester van West-Berlijn. Het prinselijk paar keert vandaag nog naar Nederland terug. Op de foto: president Hei nemann stelt Beatrix voor aan zijn vrouw. TILBURG De Tilburgse po litie tast volledig in het duister >ver de identiteit van degene die woensdagnacht de 39-jarige gezinsverzorgster Gertrud Lena Maria Egberts in Tilburg-noord heeft vermoord. De vrouw werd gisteren omstreeks twee uur met ingeslagen schedel op het indu strieterrein gevonden. Dr. Zeldenrust, de patholoog anatoom, die sectie heeft ver richt, noemde de moord "besti aal". Het gezicht van de vrouw was onherkenbaar verminkt, de schedel was op verscheidene plaatsen ingeslagen en verder had zij gekneusde handen, een gebroken arm, een kaakfractuur en gescheurde wang. Bovendien moet de moordenaar de vrouw in de rug hebben geschopt, waardoor de milt was bescha digd. Nadat de politie had vastge steld wie de vermoorde vrouw was, kon worden nagegaan, dat zij op weg naar huis was van een kaartavondje bij een vrien din. Zij fietste door het vrijwel on bewoonde industrieterrein en moet daar door een automobilist zijn klem gereden. De vrouw moet zich heftig hebben ver weerd. toen zij werd beetgepakt. Een groot aantal slagen met een autoslinger maakte een eind aan haar leven. De autoslinger werd enige tientallen meters van de plaats waar de vrouw lag in het zand gevonden. De politie vond de vermoorde vrouw na een tele foontje van een automobilist, die op weg was naar zijn kantoor op t industrieterrein. De man ver telde. dat er iemand langs de weg lag. vermoedelijk een dron ken man. Ir. IC Bravenboer Vrachtauto in brand Zesendertig mensen zijn in het noorden van Ni- gerië levend verbrand en vijf ernstig gewond toen de vrachtwagen waarin zij zaten bij een bot-dng in brand vloog. Behalve de passagiers werd met de vrachtwagen een lading luci fers vervoerd. NAALDWIJK - Een duidelijke mis ser" vindt ir. L. Bravenboer, hoofd van de afdeling plantenziektekunde van het proefstation van de groente en fruitteelt in Naaldwijk, de ver klaring van prof. Svante Odn in Stockholm, dat Nederlandse sla ge vaarlijk kan zijn voor de gezond heid. Professor Odn baseerde gisteren zijn verklaring op een onderzoek dat uitwees, dat in Nederlandse sla een gemiddeld nitraatgehalte was geconstateerd dat honderd keer ho ger lag dan de voor drinkwater toe gestane grens. Het hoge nitraatge halte noemde hij „onrustbarend". Volgens ir. Bravenboer gaat prof. Odn uit van normen die er mis schien zijn voor de toelaatbaarheid van nitraat in drinkwater. Die nor men zijn echter niet zonder meer van toepassing op andere produk- ten. Er zijn bovendien geen maat staven aan te geven voor de toe laatbare hoeveelheid nitraat in sla. De heer Bravenboer geeft in een snelle reactie op de uitspraak van de Zweedse hoogleraar wel toe. dat het gevolgen kan hebben voor de uitvoer van Nederlandse sla naar Zweden: „Dat moeten we afwach ten Daar is op dit moment nog weinig van te zeggen". De heer N. Laarman, directeur van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, noemt de kwestie een storm in een glas water. Hij gelooft niet in een sterke reactie van de Zweedse consument. Zweden is met een afname van drieduizend ton per Jaar een relatief kleine, zij het wel een constante afnemer van Nederlandse sla. ARNHEM „Met dat ouderwets optreden van bovenaf komen we er niet meer. Wij ouderen zullen er aan moeten wennen dat de jeugd anders denkt dan wij". Dat zei gisteren de zich als ultra rechts presenterende Nijmeegse advo caat mr. A. K. H. S. Haitsma Muiier tegen de Arnhemse krijgsraad, die moest oordelen over „krijgstucht-on- dermijnend geschrijf" in twee afde lingsbladen van de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (VVDM). De elf terechtstaande redacteuren ontkenden ook maar iets gedaan te hebben dat aan het leger afbreuk doet. Vijf van hen zeiden een discus siestuk te hebben willen leveren voor een betere opbouw van de krijgs macht. Mr. Haitsma Muiiers betoog, dat in de burgermaatschappij de schrijvers van zulke geschriften niet eens wor den vervolgd, maakte op de krijgs raad kennelijk geen indruk. Tien redacteuren werden conform de eis veroordeeld tot boetes van 75 tot 250 gulden. De elfde werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De auditeur-militair meende, dat .de krijgstuoht een pijler van de krijgsmacht is. Ondermijning veroor zaakt zo'n onrust, dat het leger niet meer voor bescherming van de staat kan dienen: het moet zakelijk blijven". Het bestuur van de WDM zei. dat de „verbazingwekkend hoge straffen" in strijd zijn met de strekking die naar voren komt in de nota herzie ning militair tuchtrecht. Broodprijs gaat opnieuw omhoog DEN HAAG (ANPi De Neder landse Bakkerijstichting heeft de bakkers geadviseerd met ingang van maandag aanstaande de broodprij zen met een cent per brood van 800 gram te verhogen Het advies is ge geven wegens de gestegen bloem- Drijzen. De stichting heeft het minis terie van Economische Zaken op de hoogte gesteld en van die kant geen bedenkingen ontmoet. De bloemprijs zo zegt de stichting stijgt wekelijks met 12,5 cent per honderd kilo. Dat is terug te voeren op de EEG-garantieregeling voor tarwe, waarbij de prijzen maande lijks worden verhoogd wegens op slagkosten. Die regeling zou voordat in Juli a.s. het lopende graanprijs- Jaar eindigt nog eens een brood- prijsverhoging rechtvaardigen. De stichting wil daar echter van af zien, omdat tarwe en bloemprijzen bij het begin van het nieuwe prijsjaar omlaag zullen gaan Bij het begin, van het oogstjaar zijn er namelijk nog geen opslagkosten, die komen er pas in de loop van het Jaar weer bij. Demonstratie woonsituatie in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Actie groepen uijt oude wijken in Rotterdam hebben gisteravond bij het stadhuis gedemonstreerd tegen de woonsitua tie in hun wijken. Er waren enkele honderden demonstranten bij het stadhuis, voorzien van spandoeken. Wethouder H. W. Jettinghof van Volkshuisvesting, die de demonstra tie samen met zijn collega H. van der Pols van wijkaangelegenheden gadesloeg, kreeg van een van de actieleiders een eisenpakket aange boden. Op de tientallen spandoeken, maakten de wijkbewoners duidelijk wat hun grieven zijn. "Betaalbare arbeiderswoningen", "stop toevoer buitenlandse werknemers'' en "poen voor groen". Op de stadhuistrappen luchtte "ome Gerrit Sterkman, de voorvechter van de wijk Het Oude Westen, zijn hart bij wethouder Jet tinghof. "Het is een schandaal dat we hier 27 jaar na de oorlog in de kou moeten staan om een behoorlijk dak boven ons hoofd te vragen", al dus Sterkman. "We zijn dagelijks met uw problemen bezig", antwoord de de wethouder. "Met onze proble men". viel Sterkman uit. Spreekko ren maakten een voortzetting van een gesprek onmogelijk. Het Leids Huurders Comité heeft aan de Rotterdamse actie adhesie betuigd. Er was een Leidse groep met spandoeken naar de Maasstad getogen. Ook werd een telegram ver zonden. DEN HAAG De Partij van de Arbeid heeft na een driedaags debat in de Tweede Kamer tegen de hele begroting van defensie gestemd. Dat zelfde deden de radicalen, de pacifis ten en de communisten plus de heer Imkamp als enige van D'66. Omdat zij tesamen geen meerderheid vor men werd de begroting toch aange- De opvallende ontknoping zel- j den wordt een begroting in zfjn geheel gestemd kwam nadat alle wij zingingen die de oppositie had voorgesteld door de fracties van regeringspartijen waren verworpen. Kernpunt van de bezwaren van PvdA tegen de begroting was, dat het kabinet-Blesheuvel bijvoorbaat 55 miljoen gulden extra heeft uitgetrok ken als eerste stap naar wat wordt genoemd „het inhalen van achter standen bij de krijgsmacht". Hiermee wordt volgens de socialisten een hy potheek gelegd op de uitkomsten van het onderzoek dat de commissie-Van Rijckevorsel Instelt naar de gewens- de taak en opzet van de krijgsmacht. De volgende voorstellen van oppositie werden verworpen verkorting van de diensttijd; verhoging van de wedde van dienstplich tingen stopzetting van de opslag kernwapens in Nederland; uitstel van de vervanging van Starfighters en de aankoop van i biel luchtdoelgeschut; terugtrekking van de Nederlandse troepen uit Suriname; uitstel van de besteding van da 55 miljoen extra voor defensie. D'66 stemde toch vóór de begroting omdat deze partij, zo zei woord voerder drs. Visser, dit als een in terim-stuk beschouwt. Tegen de inhoud had men echter wel op tal van punten bezwaren. Alleen voor dr. Imkamp was de opstelling van defensie-minister De Koster in de oost-west verhoudingen onoverkoombaar: hij stemde daarom persoonlijk tegen de begroting.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7