RD SCHENK TREKT ALS EERSTE OUD' UIT OLYMPISCHE LOTERIJ Matige start nationale titelstrijd bandstoten chaven van de baan na 4e paar doet deur dicht Ik kreeg wel last van mijn ogen, niet van mijn benen li der Hoorn V. Holland) aar Madrid Studenten voor „winterspelen"" Uitslag 5000 m Niet met ski's op de foto... Opnieuw klachten over kunsthallen lö 4 FEBRUARI I8TÏ SAPPORO Ard Schenk werd de eerste Olympische schaatskampioen 1972. De tijd van 7 min. 23,61 sec., die hij als eerste rijder van de 28 deelnemers op de 5000 me ter verwezenlijkte, zou voor de gehele concurrentie te scherp blijken te zijn. De Noren Roar Groenvold en Sten Stensen benaderden onze landgenoot het dichtst en voor hen was respectievelijk het brons en zilver. Geflankeerd door twee Noorse vlaggen ging de Nederlandse driekeur bij de ceremonie protocolaire aan de hoogste mast. Uit handen van de president van het Internationale Olympi sche Comité, Avery Brundage, ontving het drietal de medailles. Eenstemmig waren de gelauwer- den echter in hun oordeel: de rijders in de eerste groep waren in het voordeel. De Nederlandse coach Leen Pfrommer: „Na het vierde paar had niet meer gereden mogen worden. Ze hebben de baan toen geschaafd, waardoor de sneeuw in het ijs kwam en de bovenlaag daardoor stroef werd. De tijden wijzen het uit. Er mag een ver schil zijn tussen Schenk en de overige twee. Bols en Verkerk, maar niet zoveel, zo'n zestien se conden De reeds eerder herhaaldelijk ge uite vrees, dat het schaatstoernooi wel eens een loterij kon worden, is reeds op de eerste dag maar al te waar gebleken. Zowel Groenvold als Stensen benadrukten echter: „Ard Schenk is de sterkste" Ongetwijfeld IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllR SAPPORO Ard Schenk was de tweede Nederlander in de schaats historie die een Olympische titel veroverde. Kees Verkerk zorgde vier jaar geleden in Grenoble op de 1500 meter voor de primeur, won toen op die afstand een zilve ren plak. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllrr; Schenk „jaagt" dom de I einde wel last van mijn ogen, naar Olympisch goud op maar dat loas minder dan van „Ik kreeg tegen het1 mijn "benen. lPPORO Ard Schenk was elukkig. De vroeger zo itere Noordhollander, die net veel flair door het le gaat, had een nerveuze trek de mond, toen hü op het odium had plaats genomen, brede lach kwam echter op lezicht, toen Avery Brun- hem de gouden medaille omhangen. ;t was volbracht. Ik ben elukkig. ben reeds Europees en ildkampioen en nu ook npisch kampioen. Die gou- Olympische medaille was het enige wat aan myn ver ding ontbrak". Hij voegde raagd aan toe: „Of ik meer keren op dat podium taan? Het lijkt mij hier vrij- onmogelijk de triple te ha- ijk maar naar de weersom- digheden van vandaag. Ik in mijn. race in de uw niet moeilijk. {Iet enige ik tegen het einde een |e last van mijn ogen kreeg, was echter minder dan van benenMaar de ijscon- dities waren toen nog goed. Bols en Verkerk troffen het veel minder. Dat kan Je ook zien aan de tijden, nadat het ijs na het vierde paar was schoon gjpmaakt". Op de vraag, of hij het Jam mer vond het Olympische re cord van Fred Anton Maier (7.22.4) niet te hebben verbe terd: „Neen, want ik wist niet eens waarop dat stond. Ik kon hier over dus niet teleurgesteld zijn" Ard Schenk achtte de eerste groep, waarin ook Groenvold reed, in het voordeel ten opzich te van de anderen. De 27-Jarige aanstaande phy- sio-therapeut hem wacht al leen deze zomer nog een prak tisch examen rangschikt zich zelf niet onder de favorieten op de 500 meter, die morgen wordt gereden. „Ik hoop, dat het een Japanner zal zijn. Ik ben hier gast en zou het leuk vinden, als het gastland ook bij het schaat senrijden goud behaalde". Als enige Nederlander zal Schenk op alle vier afstanden uitkomen. tlDEN Voor de tweede Iinnen veertien dagen reist u van der Hoorn, de 18- atleet van het Leidse AV i, binnenkort naar Spanje Vr deel te nemen aan een mnale cross. Afgelopen i kwam de m Ter Aar wo- fan der Hoorn in actie in te cross van St. Sebastian; 113 februari mag de talent- holland-atleet van de nog wat meer internatio- faring gaan opdoen tijdens km lange jeugdcross in I. Behalve Vcm der Hoorn ook Jo Tingen (DOS Dwin- en Jo Schout (RKHAV voor "Nederland in de ie hoofdstad aan de start hen. Zwemmen De Z IA N - zwemmers Er win Metz. Hans Elzerman, Bert Elzerman en Bert Bergsma hebben gisteren het Nederlandse record 4 x 100 meter estafette wisselslag voor verenigingsteams in 25-meterbaden verbeterd. In het zwembad Overbosch in Den Haag maakte het kwartet van ZIAN een tijd van 4 minuten 9.1 se conden. Het oude record stond op naam van HPC Heemstede met 4.13.3 DEN HAAG (ANP) Aan de wln- ter-Universiade, die van 26 februari tot 5 maart in Lace Placid (VS) wordt gehouden, zullen vier Neder landse studenten deelnemen. Het zijn de schaatsenrijders Harm Kuipers, Ronnie Nooitgedagt, Jos Valentijn en Hans Keunz. Het viertal wordt begeleid door de trainer van het gewest Drente, Cees Smouter, van 7 min. 28 sec., zonder enige rich- tijd, verwezenlijkte hij 7.23.61. „Ik heb nog wel geprobeerd Schenk te troeven, maar na vier ronden zag ik reeds, dat diens tijd niet haalbaar was", aldus een blije Groenvold. Ook Stensen, gestart ln het zeven de paar, was in de aanval gegaan, eveneens echter tevergeefs. Sneeuw De sneeuw, tijdens ons verblijf hier in Sapporo reeds zo overdadig gevallen, bleef ook vrijdagmorgen niet uit. Toen Schenk met naast zich de Italiaan Giovanni Gloder als eersten van start gingen, vielen de vlokken in traag tempo op de ijs- piste. Wind was er nagenoeg niet en bij een tempera turn- van vijf graden onder nul vertrok Ard Schenk met als enige baken coach Leen Pfrom mer met het rondenschema, dat was afgesteld op 7.28. Met rondjes van 34.535 bleef de Europese en wereldkampioen goed in het spoor, dat Pfrommer „Ik had vanmorgen zelf eerst een paar proef rond en ge reden om het ijs te beproeven" voor zijn pupil had uitgezet. Ofschoon de rondetijden iets op liepen: 35.1, 35.2, 35.4, 35.7, 35.9 bleef een goede tijd in het verschiet lig gen. Het zou later de winnende tijd blijken te zijn. De kleine groep van con currenten wist nu waar zij aan toe was. Van hen kwam de Noorse stu dent Groenvold, tweede in het laat ste Europees kampioenschap in Da- vos, in de baan tegen de Zweed Oerjan Sandler. Het was inmiddels harder gaan sneeuwen en de rui mers konden hun taak niet aan. De Noor was er echter niet door ontmoedigd, beet zich voortreffelijk door de moeilijke omstandigheden heen en met zijn 7.28.18 had hij zich geschaard onder de kanshebbers voor een plaats op het erepodium. Ellende Door de ovei'vloed ige sneeuwval werd besloten na het vierde paar 1. Ard Schenk (Ned.) 7.23.61. 2. Roar Groenvold (Noor) 7.28.18. 3. Sten Stensen (Noor) 7.33.39. 4. Goeran Claeson (Zwe) 7.37.17, 5. Willy Olsen (Noor) 7.36.47. 6. Kees Verkerk (Ned) 7.39.17, 7. Valeri La- vroesjkin (Rus) 7.39.26, 8. Jan Bols (Ned) 7.39.40, 9. Gerhard Zimmer- mann (Wdld.) 7.41.16, 10. Dan Car roll (VS) 7.44.72, 11. Kimmo Kos- kinen (Fin) 7.45.15, 12. Johnny Hoeg- lin (Zwe) 7.45.68, 13. Kiyomi Ito (Jap) 7.45.96, 14. Oerjan Sandler (Zwe) 7.47.92, 15. Giovanni Gloder (It) 7.55.77, 16. Osamu.Naito (Jap) 7.56.97, 17. Bruno Toniolli (It) 7.57.30, 18. Jouko Salakka (Fin) 7.57.42, 19. Kevin Sirois (Can) 8.02.66, 20. Charles Gilmore (VS) 8.03.04,' 21. Clark King (VS) 8.07.20, 22. David Hampton (GB) 8.07.85, 23. Colin Coates (Aus) 8.09.35, 24. Ri chard Tourne (Fra) 8.11.52, 25. Andrew Barron (Can) 8.11.84, 26. John Blewitt (GB) 8.16.75, 27. Her bert Schwarz (W-Dld) 8.26.03, 28. Tsend Louvsancharav (Mong.) 8.30.47. de baan te reinigen. En daarmee be gon de elllende Het weer mocht opklaren toen Sten Stensen aan de start verscheen leek het er zelfs op dat de zon zou doorbreken het ijs had veel aan kwaliteit ingeboet. „Op deze manier is het een SAPPORO De intenationale Ski Federatie (FIS) heeft de deelne mers aan de alpine en noorse num mers verboden om tijdens de spelen met de merknamen op hun skis voor de fotografen te poseren. Mare Hodler, de president van de FIS, maakte deze maatregel gisteren op een persconferentie in Sapporo bekend. De deelnemers die ski's met merknamen dragen zullen hun ski's af moeten doen voordat zij gefoto grafeerd worden. „Wij willen de com mercie uit de Olympische Winter spelen houden', vertelde Hodler. „Iedereen die deze regel overtreedt wordt onmiddellijk gediskwalifi ceerd". Tijdens het skispringen zullen de fotografen tussen de sprongen op namen mogen maken, maar dan moeten de merknamen wel uit beeld blijven. De maatregel van de FIS houdt in dat het merendeel van de gouden medaille-winnaars op de Winterspelen in Japan zullen moeten poseren zonder de ski's waarop zij Olympisch kampioen zijn geworden. deerde wedstrijd geworden. Dit kan men afleiden uit de grote verschil len in de tijden", aldus een veront waardigde Leen Pfrommer, die daar mee overigens niet de nederlaag want zo mag men die wel noemen na de hoge in hen gestelde ver wachtingen) van Kees Verkerk en Jan Bols wilde verklaren. Natuurlijk waren zij teleurgesteld „Als je echter ziet. dat het gewoon niet kan, ja, dan laat je tenslotte het hoofd hangen". Met hun zesde en achtste plaats bleven Verkerk (7.39.17) en Bols (7.39.40) ver van het erepodium ver wijderd. Sten Stensen kwam nog tot een tijd, die goed voor brons zou blijken: 7.33.39, in het volgende paar echter vermochten Jan Bols en Johnny Hoeglin. de Zweedse hope. er niet in slagen de „ij6barrière" te overwinnen. De Rus Valeri Lavroesj- Vcin drong zich nog voor hen, even als de Noor Willy Olsen en de Zweed Goeran Claesson. Alle hoop was tenslotte nog ge vestigd op Kees Verkerk. Zou hij er evenals vier jaar geleden in Gre noble, toen hij achter Fred Anton Maier op deze afstand tweede werd nog in slagen het erepodium te bereiken? Het was al spoedig dui- lijk de rondetijden wezen het uit dat ook hij tot mislukken was ge doemd. De illusie, evenals in Da vos op de 5000 meter drie Nederlanders op het erepodium te hebben, bleef een illu sie. De Noren Groenvold en Sten- ten werden de paranymfen van de Olympische kampioen, Ard Schenk, die zich wederom de sterkste had getoond. Onbetwist De „gelukkige drie" op het i Roar Groenvold (links. 2e) erepodium: winnaar Ard Schenk Sten Stensen (rechts, 3e). wordt geflankeerd door de Noren UTRECHT Met een gezien de ontwikkeling van de laat ste jaren zeer schamele oogst aan moyennes is het nationaal kampioenschap ereklasse bandstoten in het Marcuscentrum in Utrecht gisteren van start gegaan. De prestaties waren op de eerste dag zo matig dat er een oorzaak moest worden gezocht. Die vonden enkele spelers, die persé weigerden toe te geven, dat zij zich misschien niet optimaal hadden voorbereid, in de kunsthallen van Franse makelij. Flip Beekman, lid van de technische commissie en ereklasser in diverse spelsoorten, nam de klachten in ontvangst en besloot de ballen, die inderdaad wel eens eerder aanleiding tot gerede klachten hebben gege ven, te laten controleren en ze eventueel te vervangen. Woordvoerder van de klagers was titelverdediger Hans Vultink, die de laatste twee toernooien met gemid delden van 8.53 en 8.66 heeft afge sloten en nu met 5.63 aan het hoofd van de ranglijst prijkt. Vultink, wiens groothandel in horecabenodigdheden zó goed loopt, dat hij zich niet zon der vrij grote financiële schade te leiden, aan de zaak kan onttrekken, won achtereenvolgens van een hevig carotterende Hans Sundquest <200— 140 in 42 beurten) en de te nerveuze Alkmaarder Jaap Ligthart (200106 in 29 beurten). Of Vultink, als hij kampioen wordt, over ruim een maand in het Bel gische atoomcentrum Mol zal deel nemen aan de Europese titelstrijd is een onzekere zaak Hij zal waar- schijnlijk kiezen tussen Mol of het negen dagen durende toernooi om de wereldtitel Individuele vijfkamp in. Gent. Wie dan wel eventueel naar Mol zal gaan. waar de Belgische kanon nen Emile Waf flard en Ludo Dielis sterk favoriet zijn? Zeker niet de Limburger Jean Bessems, via vlotte winst tegen Ligthart (200133 in 31 beurten) en een zeer moeizame zege op Sundquest 200167 in 51 beur ten) bij het ongeslagen trio. Bessems immers gaat op 17 maart zijn al een Jaar geleden gesloten burgerlijk huwelijk kerkelijk laten inzegenen en die datum valt precies midden in het toernooi in Mol. Mocht Vultink afzeggen, dan Hjkt dan ook de mees te kans op een retourtje naar het atoomcentrum weggelegd voor de 22-Jarige Nijmegenaar Willy Steures die onlangs in het Europees Junio- rentoernooi in Tours 2e werd ach ter Chris van der Smissen. Steures, neef van Tini Wijnen en ook be kend uit de ereklasse 47/2. boekte twee nuttige overwinningen en kwam uit op hetzelfde gemiddelde als Vultink. Eerst ging mededebutant Dekker er met 200162 in 35 beur ten aan en later pakte de compu ter-specialist ook routiner Henk de Kleine: 200—179 in 36 beurten. Het falen van De Kleine, die de laatste Jaren hetzü kampioen was of tenminste finalist, was naast de lage gemiddelden (Ligthart met 3.98 en Sundquest met 3.30 speelden zelfs beneden de degradatiegrens van 4.00) opmerkelijk op de openingsdag. De Kleine wist echter dat hij zelf schuldig was. Hü had met lich tere ballen getraind dan in Utrecht op de tafels liggen en zoiets wreekt zich onmiddellijk. Voordat hü voor Steures het hoofd moest buigen was De Kleine ook al vernederd door veteraan Bert Teegelaar (200—126 in 31 beurten), die later zelf even gede cideerd van Dekker verloor: 200157 ln 37 beurten. 200 31 38 6.45 Steures Dekker Vultink Sundquest Bessems Ligthart Dekker Teegelaar Steures De Kleine Bessems Sundquest 167 51 16 3.27 De stand na de eerste dag is: 1. Vultink 4 pnt (5.63), 2. Steures 4 pnt. (6.53), 3. Bessems 4 pnt. (4.87), 4. Teegelaar 2 pnt. (5.25) 5. Dekker 2 pnt. (5.01), 6. De Kleine 0 pnt.. (4.55), 7. Ligthart o pnt. (3.98), 8. Sundquest, 0 pnt., (3.30). IJshockey Den Bosch heeft gis teravond op eigen ijs voor 850 toe schouwers verloren (37) van The Raiders, een Canadese militaire ploeg uit Baden Baden. De tussenstanden in deze wedstrijd, gespeeld voor de Cup international, waren 12, 02, 2—3. Ties Kruize maakte de doelpunten. Dammen De tiende partij uit de tweekamp om het wereldkampioen schap dammen tussen de Russische grootmeesters Koeperman en Andrei- ko is gisteren in Talin in remise ge ëindigd. De stand in de tweekamp is 10—10. Hans Vultink woordiwerder klagers Atletiek Een Nieuwzeelandse es tafetteploeg, bestaande uit Kevin Ross, Tony Polhill, Dick Tayler en Dick Quax, heeft gisteren tijdens at letiekwedstrijden in Auckland het w reldrecord op de 4 x 1 mijl verbeterd. Het kwartet noteerde een tijd van 16 minuten en 2.8 seconden. Het oude wereldrecord stond sedert 31 mei 1968 op naam van een ploeg van de Ore gon Universiteit uit de Verenigde Staten inet 16.05.0.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13