LEIDSCH DAGBLAD ISRAEL WIL NU WEL PRATEN Dwangsom van een miljoen per dag oauai naar Moskou om meer wapens te vragen - Sadat PHILIPS vandaag SUBSIDIE VOOR ANGOLA-COMITE Koningin stuurde Schranz telegram 1 1 LEIDSCH ÉD DAGBLAD Opgericht I maart 1860 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 No. 33622 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Drs J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel l. LeldeD - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nahezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) JERUZALEM/CAIRO (UPI, AP) Twee ontwikke- =- - Iingen kunnen aan het begin staan van een nieuwe fase in 7 UflHRSIHHHl T' W A J 1 JERUZALEM/CAIRO (UPI, AP) Twee ontwikke lingen kunnen aan het begin staan van een nieuwe fase i het conflict tussen Israël en de Arabieren. In de eerste plaats heeft het Israëlische kabinet vandaag besloten in te stemmen met indirecte onderhandelingen met Caïro over een gedeeltelijk akkoord over heropening van het Suez- kanaal. De Verenigde Staten willen daarbij als bemiddelaar optreden. President Sadat van Egypte is van ochtend na-ar Moskou gereisd voor belangrijke besprekingen met de Rus sische leiders over de mogelijkheid van de hervatting van de strijd met Israël. Men verwacht in Cairo dat Sadat, die de laatste tijd onder sterke druk is komen te staan om zijn lank moedigheid te laten varen, voorna melijk aan zal dringen op grotere wa penleveranties. Het is echter geen ge- heim dat de Sowjet-Unie gekant is I tegen een gewapende oplossing. Zo roemde de Prowda deze week nog het besluit dat Sadat in december nam om Israël niet voor eind 1971 aan te vallen. Kamerlid wil vanuit Londen gaan werken Den Haag Het VVD-Tweede Ka merlid drs. Th. J; Joekes wil zijn Kamerwerk een jaar lang vanuit de Engelse hoofdstad Londen doen. Joekes heeft een Jaarcontract gete kend als economisch adviseur van de ontwikkelingsmaatschappij Ogem. Hij heeft de taak de Ogem in Engeland vaste voet aan de grond te geven. Zijn standsplaats is Londen. In verband met deze tijdelijke functie in het bedrijfsleven wil drs. Joekes zijn functies als secretaris en tweede ondervoorzitter van de VVD-fractie neerleggen. Het frac tiebestuur beslist dezer dagen of het is, dat de heer Joekes als aanblijft. Temperaturen stijgen verder De Bilt verwacht van vanavond lot morgenavond: veel bewolking plaatselijk regen, maar morgen het zuidwesten uit ook enkele Matige tot krachtige de kust tijdelijk harde wind tus- len zuidoost en zuidwest. Minimum- ;emperaturen van ongeveer 1 graad n het noordoosten tot 4 graden in zuidwesten, maxima morgen van graden in het waddengebied tot 7 in het zuiden van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) Ion op 08.18 uur; onder 17.30 uur. op 22.33 uur; onder 09.20 uur. te Katwijk te 05.44 en 7.55 uur; laagwater te 01.39 en 13.54 Hotel Van essentieële betekenis zijn de Amerikaanse pogingen om in een ho tel in New York indirecte onderhan delingen over heropening van het Suezkanaal op gang te krijgen. De Israëlische regering kreeg deze week van haar ambassadeur in Wash ington, Rabin, een rapport over diens besprekingen maandag met de Ame rikaanse onder-minister van Buiten landse Zaken, Sisoo. Washington wil dat een Amerikaan als tussenpersoon bij die onderhandelingen optreedt. Dit was tot nu toe het voornaamste bezwaar van Tel Aviv. Premier Meir zei gisteravond nog dat Israël toe komstige misverstanden met de Ver enigde Staten wil vermijden. Zij trok een parallel met de taak van Jarring, die (volgens Israël) vorig jaar ophield bemiddelaar te zijn, toen hij met een eigen schema voor terugtrekking van de Israëlische troepen kwam. Politie ke kringen in Washington menen echter dat Rabin en Sisco er in ge slaagd zijn een formule te vinden voor de taak van de Amerikaanse be middelaar die voor beide partijen aanvaardbaar is. Egypte Hoe echter de Egyptische president Sadat nu tegenover besprekingen over het Suezkanaal staat is echter nog een open vraag. In zijn rede voor mi litairen in Asoean accentueerde hij het nut van een betere bewapening en mentaliteit. De structuur van Is raël is militair en daarom moet Egyp te zijn eigen militaire macht opbou wen en zijn militaire industrie steu nen. President Sadat zei dat hij na zijn bezoek aan Moskou een datum zou vaststellen voor de aanval op Is raël. In de passage waarin hij sprak over de noodzaak van betere bewape ning had hij het over vijftig jaar noodzakelijk voor het opbouwen van een militaire macht acht. Een derge lijke termijn, aldus waarnemers, biedt ruimschoots gelegenheid voor onder handelingen. Ook in Engeland zelf wordt Britse parachutisten zondag j.l. in j komstige Britse establishment met afschuw gesproken van de LondonderryIn Oxford, de klas- ivordt opgeleid, gingen studenten moord op dertien betogers door sieke hogeschool waar het toe- zitten voor een recruteringsbu- I I reau van het Britse leger. METAALWERKGEVERS EISEN IN GEDING DEN HAAG Morgen zal in Amsterdam een kort geding die- Commissie o.l.v. prins: DEN HAAG (ANP) De natio nale commissie ontwikkelingsstrate gie 1970-1980 heeft besloten voor bij na 90.000 gulden aan subsidies toe te kennen aan diverse projecten, onder meer f 25.000 aan KRO (Brandpunt) voor een tv-reportage in Latijns Amerika en 9500 gulden aan het An- gola-comité voor een bewustmakings- actie onder de Nederlandse bevolking over Angolese koffie. De nationale commissie vergaderde gisteren in Den Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 16 febr. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Haag onder leiding van haar voor zitter Prins Claus. 3C.000 gulden besloot de commissie by te dragen in de kosten van een tv-film over ontwikkelingssamenwer king, op te nemen in Tanzania, in co-produktie met de stichting Ne derlandse Vrijwilligers. De commissie trok f 9.500 uit voor een door het Angola-comité en de dr. Eduardo Mondlanestichting te voeren bewustmakingsactie onder de Nederlandse bevolking over Angolese koffie. Deze actie in het komend voor jaar heeft volgens de organisatoren ten doel "meer bekendheid te geven aan het feit dat Nederland grote hoeveelheden koffie uit Angola in voert". "Een gedeelte van de opbrengst van de koffieverkopen wordt door Portu gal gebruikt voor de oorlogvoering, op de koffieplantages komen nog dwangarbeid, kinderarbeid en andere misstanden voor", aldus het Angola- comité. nen, aangespannen door de werk gevers in de metaalnijverheid te gen de industriebond NVV. Dat is de reactie op de stakingsdrei ging door deze bond, die vanaf vrijdag werkelijkheid zou moeten worden. De werkgevers eisen een dwang som van een miljoen gulden voor iedere overtreding en voor iedere dag, dat de industriebond in gebreke blyft om het uit te spreken vonnis na te komen. In januari hebben de werk geversorganisaties met vijf van de zes vakbonden in de metaalindustrie een akkoord bereikt over een een jarige cao. Maar de industrie-bond NW, verreweg de grootste vakorga nisatie, verwierp het akkoord. Daar na heeft deze bond bij haar leden aangedrongen op prikacties bij indi viduele bedrijven. Zo is al gesteld dat bij de Koninklijke Demka Staalfa briek in Utrecht stakingsacties zul len worden gevoerd als de directie een eisenpakket van de industriebond- NW niet accepteert. De vijf confessionele bonden in de metaalnijverheid hebben nog eens verklaard dat zij de overeenkomst met de werkgevers voor het komend jaar zeer verantwoord achten. Zij waarschuwden de arbeiders zich niet te laten misleiden door een foute voorstelling van zaken, zy vinden de oproep van NVV-leider Groenveld om nu de barricaden op te gaan "vreemd", en becijferen dat het eind resultaat van de onderhandelingen materieel nauwelijks een half pro cent lager is uitgekomen dan wat de zes vakbonden aanvankelijk gezame- lyk hebben gevraagd. Frankrijks hoop op een gou den medaille op het Olympisch nummer alpine skiën is verdwe nen door de val van de favoriete Frangoise Macchi. Zij scheurde daarbij de gewrichtsband van haar linkerknie. De onfortuinlijke skiester ligt nu in haar kamer in het Olvmvisch dorp. Weer heeft een Tweede Kamer commissie naar aanleiding van een incident de wens geuit een wetenschappelijk onderzoek te laten uitvoeren. Ditmaal naar de achtergronden en het ver loop van de kwestie Nieuw- Guinea heet hangijzer uit onze politiek, vooral in de jaren vijftig. Eerder werd een derge lijke wens omgezet in een on derzoek naar het Nederlands- Indonesische conflict. Een en ander maakt duidelijk dat, ondanks een betrekkelijk grote openbaarheid, er behoefte bestaat aan een duidelijk in zicht in de eigentijdse geschie denis, een inzicht geschraagd via wetenschappelijk onder zoek. Onbewust wellicht heeft de kamercommissie voor bui tenlandse zaken een pleidooi gehouden voor een systeem. Een systeem van een weten schappelijke begeleiding van de eigentijdse geschiedenis. Het voorbeeld is natuurlijk prof. De Jongs Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Maar zo als er nu wordt geroepen om onderzoeken van het Neder lands-Indonesische conflict in de ruimste zin. wordt er mis schien over enkele jaren ge vraagd naar een onderzoek over de opzet van de NAVO, vanaf 1949 of van de Europese Gemeenschappen vanaf 1958. En daarom lijkt de instelling van een instituut voor eigentijds geschiedenisonderzoek geen overbodige luxe. Ontevredenheid in Lisse over Zes kampploeg LISSE De teleurstellende re sultaten welke werden behaald tij dens de zeskamp-wedstrijd van za terdag heeft in Lisse voor de nodige beroering gezorgd. Van verschillende kanten heeft men met nadruk ge vraagd om een nieuwe ploeg, die mentaal sterker zou staan dan het team dat in Groningen kansloos naar de laatste plaats werd verwe zen. Het zeskamp-comité wil niet direct tot deze drastische maatregel overgaan, maar heeft wel een 'diep gaande bespreking' met de leden va a het team op de agenda staan. Om dat men niet ten volle overtuigd is van een 'welhaast bovennatuurlijke inzet' van de deelnemers tijdens de wedstrijd op 26 februari in Arnhem heeft men de gelegenheid openge steld, alsnog nieuwe leden voor de kernploeg te selecteren. SAPPORO (AP) Karl Schranz, de „zondebok" van de Olympische Winterspelen in Sapporo, heeft vanmorgen kort voor zijn vertrek uit het Olympische dorp verklaard een tele gram van koningin Juliana te hebben ontvangen, waarin deze schrijft „U moet niet bedroefd zijn.' U bent toch de beste skiër". Ook de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hebben Schranz telegrammen gezonden. De Oranje-bewonde- ring vloeit voort uit het feit. dat Schranz, die in Sankt Anton woont, de prinsessen ski-lessen heeft gegeven. Karl Schranz heeft overigens zijn Oostenrijkse ploegge noten over gehaald zich niet terug te trekken van de winter spelen. Toen vorige week de diskwalificatie van Schranz in de lucht hing, had de complete Oostenrijkse ploeg gedreigd met een boycot. Rainer Barzel is de leider van de CDU/CSU-fractie in de Duitse Bondsdag en als zodanig de uit voerder van de anti-Brandt poli tiek van de Duitse oppositie. Voor het Verdrag heeft deze oppositie geen goed woord over. Het kabaal in Bonn gaat niet alleen de Duit sers. maar ook anderen w.o. de Ne derlanders aanPAGINA 8 Het carnavalsgeweld barst van avond los op de televisie. Een voor proefje van de leut met De Twee Pinten en Ans en Jans PAGINA 6 Thuisblijven is ook een keus: dat blijkt uit een verkiezingsonderzoek, waarvan u de resultaten vindt op PAGINA 7 Karl Schranz, de geschorste skier gaat naar huis maar de rest van de Oostenrijkse skiploeg blijft in SapporoPAGINA 9 De Nederlandse schaatsenrydster Stien Kaiser start toch op de 3000 meter by de Olympische Spelen PAGINA 11 ADVERTENTIE |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ allerbeste N 440 07 cat prys f 928,— Bij ons slechts f 628,- M Uw HI-FI speciaist M (RADIO PLEIN 16! I LEIDEN. 5 Meiplein 1 en 16 I Tel. 25100 - 403631 SASSENHEIM: Teylingerlaan 9, Telefoon 02522—10398 j iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiini ninmiHKfl (9uc/ Qïte teuws Vandaag honderd jaar gele den,stond in de krant: 2 Fe br. 1872 Het Vaderland meldt, dal Z.M. de Koning, aan de com missie voor de te 's-Graven- hage op te richten ambachts school de aanzienlijke gift van f 1500 heeft doen toeko men. Londen, 1 Febr De plech tige dankzegging wegens hel herstel van den prins van Wallis zal op 27 dezer in de St. Pauluskerk plaats heb ben. Door particulieren te Nij megen is voor ongeveer f. 90.000 in db Zuidooster spoorweg ingeschreven. Vandaag 50 jaar geleden Te Berlijn zijn weer drie danseressen, die naar het oordeel van den rechter wat al te veel van haar bekoor lijkheden vertoonden, veroor deeld. Lolo Bach heeft een maand gevangenisstraf ge kregen, LLselette Labers 100b °n Luise Schmiekr 500 mark boete. (Adverentie) Groote af slag. Vanaf heden en de ge hele week prima versch vei Rundvleesch 30 ets. per pond Rollade 40 ets. per pond. Var- kensvleesch 30 ets per pond 5 pond Paardenvleesch 1 Gulden. N. v. d. Pijl, Hooge Rijndijk 106. Zoeterwoude.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1