Biesheuvel praat in V.S. met Nixon Evenementenkalender veer de Randstad Jonge Olifant: de zachtste Felle kritiek op de Nederlandse narcoticapolitie Kamer is niet overvallen met buisleidingenstraat BRAND OP VS-TANKER IN DOK )ONDERDAG 27 JANUARI 1972 WASHINGTON Premier Bies heuvel heeft tijdens een gesprek van drie kwartier op het Witte Huis pre sident Nixon onder meer ingelicht over de aspecten van diens aan staande reizen naar Moskou en Pe king. De president verzekerde de pre mier, zoals hij ook deed in zijn top- gesprekken met andere Westeuropese leiders, dat de contacten met China en de Sowjet-Unie niet ten koste zou den gaan van de relaties met de Wes terse landen. In zijn lunch-onderhoud met mi nister van Buitenlandse Zaken Ro gers, dat aansloot op het gesprek met Nixon, wisselde premier Biesheuvel vooral van gedachte over de handels politiek van de EEG, waarbij van Amerikaanse zijde begrip werd ge toond voor de speicale economische problematiek van Nederland. De premier zei dat de tweezijdige, betrekkingen tussen Nederland en de verenigde Staten „uitermate goed" waren, en dat president Nixon veel waardering had voor de wijze waarop Nederland lid van de Navo is en aan haar defensieverplichtingen voldoet. De Nederlandse bewindsman, die in Nederland terugkeerde veertiendaagse reis naar Su riname en de Nederlandse Antillen, werd tegen het middaguur door pre sident Nixon in diens ovale kantoor op het Witte Huis ontvangen. Het ge sprek werd bijgewoond door de Ne derlandse ambassadeur te Washington baron Van Lynden, en de Ameri kaanse ambassadeur in Den Haag, William Middendorf. „Vergrote EEG" Een belangrijk deel van het ge sprek met president Nixon werd ge wijd aan de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en wat de premier de „vergrote EEG" noemde, inclusief de toegelaten EVA-landen. Biesheu vel zei dat hij gewezen had óp het belang om de nieuwe EEG niet te la ten steken in het stadium van een ,sch blok, waardoor men niet de rest van de wereld zou toeko- Hij zei dat het van belang was dat de EEG zich zou gaan toeleggen op een politieke samenwerking, voor al met de Verenigde Staten, als sluitstuk van de economische eenheid. Tijdens de werklunch met minis ter Rogers bracht premier Biesheuvel ook de noodzaak van een volwaar dige EEG-commissie naar voren voor overleg met de Verenigde Staten. Deze commissie moet, aldus Biesheu vel. voorzien zijn van goede manda- de EEG-regeringen, om op hoog niveau te kunnen werken. Hij voorts dat van Amerikaanse zij- j de de nadruk werd gelegd op het be- i lang van een prijsstabilisatie binnen j de EEG. „Men heeft hier de indruk dat Nederland daaraan minder mee- j werkt dan vroeger", aldus Biesheu- vel. De premier zei echter begrip ge- j vonden te hebben voor de huidige j Nederlandse economische omstandig- j heden. Televisierede Biesheuvel zei verder dat hij ten hui- de ambassadeur baron Van Lynden in Washington de televisie- rede van president Nixon over de Ame- j rikaanse Vietnam-voorstellen had ge- j volgd. Hij was getroffen, zei hij, dat j de president de nadruk had gelegd op vrije verkiezingen in Zuid-Vietnam, j dat president Thieu zich een md voor de verkiezingen zou te- I rugtrekken. Biesheuvel achtte dit een goed bestanddeel van het Amerikaan- i se voorstel. Wat betreft zijn bezoek aan de j West, zei premier Biesheuvel, dat 't j opvallend was dat het vraagstuk van de onafhankelijkheid nu zoveel meer onderwerp van discussie was in Su- j riname en de Nederlandse Antillen1 Minister--president Biesheuvel heeft gisteren een onderhoud ge had met de Amerikaanse presi dent Nixon in Washington. De premier en de president spraken ongeveer drie kwartier met el kaar. dan vroeger het geval was. „Men blijft echter ook in de toekomst be paalde banden met Nederland op prijs stellen", aldus Biesheuvel. De premier zei verder dat men „nuchter" stond tegenover de over dracht van de portefeuille voor de West van minister van Financiën Ne- lissen aan een ander kabinetslid, waarbij minister van Landbouw en Visserij, Lardinois, wordt genoemd. Deze kwestie zal vrijdag in de Ne derlandse ministerraad ter sprake ko men en beslist worden, zei hij. ROTTERDAM (ANP) van de Amerikaanse tanker Zoe vai. 43.000 ton heeft gisteravond een kor te maar felle brand gewoed die, veel schade heeft aangericht. De bedrijfs brandweer van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij het schip lag daar voor reparatie in dok 10 - en de brandweer van de Maasstad hadden grote moeite het vuur onder controle te krijgen. Volgens de Rotterdamse brand weer is het vuur vermoedelijk ont staan tijdens schoonmaakwerkzaam- heden in een van de tanks van de Zoe. Waarbij door nog onbekend? oorzaak een kleine hoeveelheid in de tank achtergebleven ruwe olie vlam vatte. Aan boord van het schip deden zich geen ongelukken voor De Zoe is eigendom van Atlantic Mari- tine Enterprise in New York. STOCKHOLM „Het spijt me het te moeten zeggen, maar we kunnen niet begrijpen waarom de Neder landse politie er niet in slaagt een van de meest beruchte narcctica- smokkelaars op eigen gebied te ar resteren". Dit verklaarde commissaris Esb- Jörn Esbjörnson, die de leiding heeft van de Zweedse narcoticabrigade. „We weten dat deze Westduitser, Karl Pauksch. geregeld in Limburg, in de buurt van Heerlen wordt gesig naleerd. We weten ook dat hij van daaruit zijn smokkelwaar naar Zwe den op transport zet. De mensen in zijn kennissenkring zijn allemaal goede bekenden van de politie en sommigen worden zelfs gezocht door Interpol. Tot dusver is men er in Nederland blijkbaar niet in geslaagd de werk zaamheden van deze man te stoppen. Wij hebben weliswaar vijfmaal zijn organisatie in Zweden opgerold, maa- hij gaat telken; door en tel kens weer vanuit Nederland. Er moet toch een mogelijkheid zijn de ze narcoticatransporten te stoppen", verklaarde commissaris Esbjörnson. Zijn kritiek werd gesteund door verscheidene leden van de narcotica brigade. die steeds hun handen vol hebben aan het opsporen van Pauksch" narcoticakoeriers in Zwe den. Thans bevinden zich minstens zes personen uit Pauksch" kennis senkring in Zweden. Zij rijden in auto's met Nederlandse kentekens. We rekenen er op, dat ze een of meer pogingen zullen ondernemen om een paar Nederlandse medewer kers van Pauksch uit de gevangenis te bevrijden", vertelde commissaris Esbjönson. "Maar zolang ze niets strafbaars doen. kunnen we ze niets doen. We houden ze uiteraard wel in 1 het oog". De auto's werden woensdag gesig naleerd in de buurt van de Kumbla- gevangenis, waar een 26-jarige ex- i medewerker van Pauksch zijn straf I uitzit. De bewaking van deze gevan genis is verscherpt. Een andere 41- jarige Nederlander is na een honger staking overgebracht naar de in de buurt gelegen hypermoderne Oeste- raaker-gevangenis. Deze Nederlander. Anno M.. zal in juni worden uitgeleverd aan België, waar hij bij verstek tot enige jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. "We weten niet precies hoeveel van Pauksch" medewerkers er thans rond de gevangenissen zwerven, j fti'aar lastig is het natuurlijk wel. We moeten voortdurend op onze hoede zijn", aldus commissaris Esbjörnson. 1 Vorig jaar augustus slaagde de groep Pauksch erin twee gevangen Nederlanders te bevrijden. Ze wer den echter toen weer binnen een uur gearresteerd. Er is waarachtig wel een jonge jenever die zacht ièals fluweel. Die straalt van zuiverheid. Diedubbelgebeid is. Dat mag toch wel een lichtpunt heten. Minister Drees: DF.N HAAG (ANP) Minister Drees vindt niet dat de Tweede Ka mer is overvallen door de indiening van het ontwerp nutswet buisleidin genstraat. waarin deze straat wordt erkend als een algemeen nut. Om de gronden voor de buisleidingen straat te kunnen onteigenen was deze erkenning nodig. Bij de behandeling van het wets ontwerp, gisteren in de Tweede Ka mer, ging de bewindsman van Ver keer en Waterstaat in op de kritiek van de PvdA-fractie, die zich o.m. richtte tegen het feit dat het parle ment moet beslissen over een pro ject dat in feite al wordt uitgevoerd. In 1968 is het nu eenmaal de wens van Kamer en regering geweest dat de Shell-vestiging in Moerdijk er i moest komen. De regering is er daarna van uit gegaan dat het parlement dan ook wel akkoord zou gaan met de daaruit voortvloeiende aan- en afvoerwegen. Al in sep- j bember 1970 lichtte de toenmalige minister van Verkeer en Water- 1 staat, drs. Bakker, de Kamer in over een aantal in dat jaar te starten werken o.m. bij het Hollands Diep. De Kamer ging boen akkoord met i het beleid van de regering en ook vorig jaar december zijn nog inlich tingen over de werkzaamheden ver strekt. Begin 1973 moet, volgens de ge maakte afspraken, de buisleidingen straat van Pern is naar de Schel de operationeel worden. Ieder uitstel betekent schade, ook aan be lastingontvangsten, zo waarschuwde de minister. Belangrijke afwijkingen van het uitgestippelde tracé zijn niet meer mogelijk. Er volgt nog een tweede tervisielegging, waarna de onteige ningsaanwijzingen door de kroon kunnen worden gedaan. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 29 jan. 13.30 u. Amsterdam Toneel Het verhaal van het beestje (kindervoorstel ling) 28 t/m 30 jan. 20.15 uur Am sterdams Toneel met „Interieur"; 30 jan. 13.30 uur Het Nationale Bal let (Familiematinee)31 jan. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel. Carré: t/m 29 jan. 20.15 uur Mu sical „En nu naar bed". De Kleine Komedie: t/m 31 jan. 20.15 uur Blijspel „Twee is te veel''. Nieuwe de Ia Mar-theater: t/m 29 jan. 20.15 uur Cabaretprogram- ma rondom Fons Jansen. Theater Desmet: t/m 31' jan. (beh. ma.) Potash en Perlemoer in textiel met Hans en Johan Bos- kamp. Theater Tingel Tangel: t/m 31 jan. (beh. ma.) 20.30 uur Cabaret „Waartoe, waarheen". Theater „De Kopermolen": (beh. ma.) 19 uur Cabaret rondom Henk Elsink. Tropenmuseum: 30 jan. 13 uur Demonstratie ambachten uit de tropen. Concertgebouw: 28 jan. 20.15 uur Ned. Studenten Orkest o.l.v. Jan Brussen m.m.v. Martien van Staa- len, violoncel; 28 jan. Meinhard Kraak, bariton en Ir win Gage pia no: 29 jan. 15 uur Matinee op de vrije zaterdag „Estro Armonico"; 29 januari 20.15 uur „Rondom Mozart"; 30 jam. 14.15 uur Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Ed ward Wownes. Francis Travis. Paul Huppert m.m.v. Radio Koor; 31 jan. 20.15 uur Michel Block, piano. RAI: 29 jan. t/m 6 febr. dag. 10— 17, 1—22, zo. 10—17 uur Tentoon stelling van kampeerwagens, onder delen en toebehoren. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 28 jan., 3, 6 feb., 20.15 urn-, 30 jan. 14 uur Haag se Comedie met ,,'n Blok aan het been" van Georges Feydeau, met Anne-Wil Blankers, Eli Blom, Guido de Moor, Jules Croiset en Carl van der Plas; 29 jan., 4 feb. 20.15 uur Haagse Comedie met „Maak mevrouw niet wakker" met Elisabeth Andersen, Ptaul Steenber gen, Trims Snijders, Guido de Moor, Jules Croiset en Mam Stiegelis; 30 jan. 20.15 uur, 6 feb. 14 uur Haagse Comedie met „Schakels" van Herman Heijennans met o.a. Anne-Wil Blankers, Ko van Dijk, Carl van der Plas, Kees Coolen en Manfred de Graaf; 31 jan. 20.15 uur Blijspel „Twee op de wip" met Wil- leke Alberti en Jeroen Krabbé. Be werking: Willy van Hemert; 1 feb. 20.15 uur Zuidelijk Toneel „De Globe" met „De filantroop" met Pleuni Touw, Femke Boersma, Agaath Meulenbroek, Siem Vroom, Pim Peters, Henk Molenberg en Titus Muizelaar; 2 feb. 20.15 uur Hoofdstad Operette „Das Drei- maderlhaus" met Leo de Beer, Lizzy Schöffmann, Hennan Vlas- ner. Claire Clairy, Ingeborg Han- derer, Dietger Grosz, Lily Loerkens, An toni Wink, Karl Frey en Hans Hageman; 5 feb. 20.15 uur Haagse Comedie ,,'t Is voorbij" van Edward Albee met o.a. Elisabeth Andersen, Myra Ward, Enny Meunier, Gijs- bert Tersteeg, Paul Steenbergen en Leo de Hartogh. HOT-theater: 28 Jan., 3 feb. 20.30 uur Haagse Comedie ,,2x Wozyeck" met Roelof den Ambtman. Kees Coolen. Hans Croiset, Do van Stek en Jaap Wieringa; 28 jan. 23.15 uur de film „Woyzeck" van de Duitse regisseur Rudolf Noelte; 29 jan., 1, 2. 4, 6 feb. Haagse Comedie met „Wachten op Godot" met Kees Coolen, Jaap Wieringa, Hans Cule- man, Guus Verstraete en Michel Kerkebosch. Diligentia: 28, 29, 30 jan., 20.15 uur De Theatergroep „Funhouse" met Rob van Houten, Rob Krot, Margit de Vries, Cor Beurskens en Feike Boschma, 30 jan. 14.30 uur Pianorecital door Michel Blok met werken van Debusy, Chopin en Schumann, 31 jan. 20 uur Finale Derde Interscholaire Muziekcon cours Edith Stein College. Congresgebouw: 28, 29, 30 jan. Blijspel „Hartenvrouw van William Douglas met Ton Lensink, Marja Habraken, Maxim Hamel, Joeki Broedelet en Leontien Lucassen. Regie Guus Oster; 28 jan. 20.30 uur Concert door Residentie Orkest olv Edo de Waart .solist: André Tsjai- kowsky, piano;; 29 jan. 20.30 uur Concert door het Residentie Or kest o.l.v. Edo de Waart, solist Ni- colai Ogrenich, tenor. Theater Pepijn: 20.30 uur beh. zo. en ma. Cabaret-musical „De lotge vallen van de Hond in de Pot" van Lars Boom en Rosa Th easing met Ellis van der Meulen, Henk Somers, Lars Boom en Rose Theasing. Theater In de Steeg: 28, 29 jan. Cabaret Salvo „Dat kan je niet ma ken" met Inge Tielman, Liana Astra, Richard Loskamp, Andre v. d. Berg en pianist Rob Roeleveld; 30 Jan. 20.30 uur Blues in de Steeg m.m.v. Franks Group Crocks and Cranks Philip en Sonny en de Folkgroup Libra. Paviljoentheater: 3, 4 febr., 20 uur Franse toneelgroep Inter Euro pe Spectacles o.l.v. Claude Beau clair met „On ne badine pas l'amour van Alfred de Musset. ROTTERDAM De Doelen: 28 jan. 20.15 uur Op treden van het Don Kazakkenkoor; 29 jan. 20.15 uur Amsterdams Phil harmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes m.m.v. Barbara Nissmann; 30 jan. 14 uur Marokkaanse middag. De Schouwburg: 28 t/m 30 jan. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel „De Bedelaarsopera" met o.a. Erie Schneider. Pieter en Steye van Brandenburg. Hofpleintheater: t/m 12 feb. beh. 31 jan. en 7 feb. 20.15 uur ..Moeder er komt een bevolkingsexplosie, ja kind, dat zal me een klap geven" met Eric Herfst, Elsje de Wijn, Ronny Bierman, Marnix Kappers, Jack Horn en Riet Henius. Piccolo-theater: 28, 29 Jan. 20.15 uur Toneelgroep Centrum „Ver schuivingen". St. Laurenskerk: 31 Jan. 20.15 uur Orgelcancert door Albert de Klerk m.m.v. het vioolduo Jeanne Vos en Bouw Lemkes. Het blijspel ..Twee op de wip" zaterdag in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest en maandag in de Kon. Schouwburg in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7