KISSINGER: PLAN IS GEENjPartijcongres DEFINITIEVE BLAUWDRUK in B,'1"ra,l° met omweg naar liberalisering PRIVEGEGEVENS EEN MILJOEN ZWEDEN TE KOOP Het 'waarom' achter het nee van Hanoi WAARSCHUWING TEGEN RE IN NAMIBIË Reacties wereld verdeeld Een bank die iedere spaarder iets le bieden heeft DONDERDAG 27 JANUARI 1971 BUITENLAND PAGINA H (Van onze correspondent) STOCKHOLM Vertrouwelijke informatie over het economische leven van meer dan een miljoen Zweden werd vandaag op een open bare veiling in de stad Oerebro verkocht. De verzamelde informa tie is afkomstig van een krediet-in lichtingeninstituut, dat failliet ls gegaan. Men verwacht dat de hoog- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll schulden van het instituut te dek- Databank failliet 'illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill ste bieder ongeveer 7.000 gulden op de veilingtafel zal neertellen. De opbrengst wordt gebruikt om de In i reactie op deze vreemde transactie met het privéleven van meer dan een miljoen mensen wer den gistermiddag vragen gesteld In het parlement. Uit de antwoorden bleek dat de zaak juridisch niet aanvechtbaar is, zij het dan dat Via het ministerie van Justitie, werd gisteravond een te laag bod gedaan, waarop het voorstel het re gister over te nemen werd afgesla gen. De nu ter verkoop aangeboden informatie omvat het volgende: naam, adres, persoonsnummer be roep, werkgever, inkomen, eventue le belastingschulden en andere schulden, moeilijkheden met af betalingen en verdere economische problemen, aangevuld met een korte persoonsbeschrijving. De veiling is mogelijk door de uitermate gebrekkige wetgeving op dit gebied in Zweden, een zaak die door een parlementaire studie commissie momenteel wordt behan deld. Niettegenstaande de juridische haken en ogen werkt men aan de oprichting van een centraal perso nenregister, dat waarschijnlijk 1 juli gereed zal zijn. Stockholm en zal voorlopig 87 ont vangststations gaan bedienen. Ge bruik hiervan kan worden gemaakt door vrijwel iedereen, die het geld er voor over heeft Van oppositio nele zijde werd woensdag geëist, dat eerst de wetgeving zal worden aangepast die ver op de ontwikke- Inig op dit gebied is achtergeble- WASHINGTON (AP, Reuter, IJPI) Het uit acht punten "I bestaande vredesplan van president Nixon werd gisteren door rijn speciale adviseur Henry Kissinger op een persconferentie I omschreven als een flexibele blauwdruk niet een voor eens „en voor altijd vaststaand voorstel. Kissinger hield zijn persconferen tie 15 uur nadat Nixon in een televi sietoespraak het aanbod dat acht jnaanden geleden in het geheim was .gedaan aan Noordvietnamese onder handelaars, bekend maakte. Kissinger onthulde dat hij zijn ge heime reizen naar Parijs voor on derhandelingen met de Noordvietna- Imezen maakte door enkele keren van vliegtuig te verwisselen en door te landen op een weinig gebruikt vliegveld in de buurt van de Fran- ise hoofdstad. Hij wilde over zijn rei zen naar Parijs geen uitgebreide bij zonderheden geven omdat "wij het misschien nog een keer willen doen". Kissinger hoopte dat de beslissing van Nixon om de geheime onder handelingen openbaar te mfiken de Noordvietnamezen er toe zou kunnen brengen de geschorste besprekingen te hervatten "op een wat dringen der basis". De Noordvietnamese delegatie in parijs zei gisteren dat Nixon een lofte had geschonden door geheime -jbesprekingen te onthullen tussen Noordvietnamese diplomaten en de adviseur van Nixon Henry Kissinger. Flexibel De flexibiliteit van het laatste 'Amerikaanse vredesvoorstel zou lig- in een stapsgewijze benadering LONDEN De reacties uit de we reld op Nixons plan zijn verschil lend. Veel zegslieden betwijfelen echter of het zal lukken de al een n kwart eeuw durende oorlog in In- do-China er mee te beëindigen, Londen noemde een woordvoer der van het ministerie van Buiten landse Zaken de voorstellen "con structief en positief". Japan, Frankrijk, Australië rea geerden positief, maar in Saigon paren de meningen verdeeld. De re- gering-Thioe acht het 'n goed plan maar oppositie-leider Tran Van-' Toeyen sprak van 'n volledig toege ven aan de communistische eisen. )e Sowj et-Unie noch de Chinese volksrepubliek hadden tot vanoch tend gereageerd. De Cambodjaan se regering Juichtte het plan toe, maar uitte twijfel of Hanoi erop in zal gaan. De New York Times, welk blad vaak kritiek uitte op de regerings- politiek, schreef woensdag dat het plan getuigt van "aanzienlijke vooruitgang in vergelijking met de standpunten die de regering in het verleden innam. Het plan "ver dient de steun van de Amerikaanse publieke opinie en een positief ant woord van de zijde van de tegen stander". De NYT meent dat het geen waterdicht plan is maar da/t het een goede basis schijnt voor se rieuze onderhandelingen in Parijs, een analyse schreef de "Was hington Post" dat Nixon de Demo cratische oppositie voor een groot deel "de wind uit de zeilen" heeft genomen wat vredesonderhandelin gen betreft, maar dat het vraagstuk van de oorlog in Vietnam levens groot blijft bestaan. fcT leider van de Democratische fractie in de senaat Mike Mans- field noemde het plan "een grote stap vooruit". Maar, zo zei Mans- field, hij zou blijven vasthouden, aan zijn tegen de oorlog gerich te amendement, ondanks het klei ner worden van de verschillen tus sen Nixon en zijn kritici in 't Con gres. lansfield zei dat "de concessies, van de regering voor de eerste maal de basis zouden kunnen leggen voor het begin van onderhandelingen". Volgens Mansfield zouden onder handelingen zich moeten concen treren op de militaire aspecten van het voorstel van Nixon. I van de uitvoering van de politieke en militaire bepalingen van het plan. Nixons adviseur verklaarde dat de Amerikaanse regering vasthoudt aan het principe dat de VS niet gebonden zijn aan de een of andere politieke structuur voor de regering van Zuid- Vietnam. "Wij willen een politieke evolutie die het Zuidvietnamese volk de kans geeft zijn voorkeur ken baar te maken". Noord-Vietnam wil echter dat de VS de huidige rege ring in Saigon door een andere ver vangen en instemmen met een struc tuur die de machtsovername door de communisten zo goed als zeker maakt. Zitting Ook de communisten zouden zit ting kunnen nemen in het comité dat de door de Amerikaanse presi- voorgestelde nieuwe presidentsver kiezingen in Zuid-Vietnam zou moe ten organiseren. Kissinger bevestig de^. voorts dat Noord-Vietnam een eigen vredesplan van negen punten heeft ingediend. De VS hadden dit plan aanvaard als basis voor onder handelingen en ingestemd met het communistische voorstel om de po litieke en militaire kwesties samen en niet afzonderlijk te behandelen. In het Noordvietnamese vredes plan is de eis vervat dat de VS her stelbetalingen doen. Maar, aldus Kis singer, wij kunnen geen vredesrege ling aanvaarden op grond waarvan wij verplicht zouden zijn herstelbeta lingen te doen. "Wij hebben de Noordvietnamezen echter wel laten weten dat wij vrijwillig de verplich ting op ons willen nemen om Noord- Vietnam economische steun ter waarde van miljarden dollars te ver lenen als onderdeel van een weder- opbouwprogram voor heel Indo-Chi- Uitstel bezoek Luns aan Oslo en Kopenhagen OSLO (Reuter) Noorwegen heeft de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, verzocht zijn eer ste officiële bezoek aan Noorwegen uit te stellen tot de herfst van dit Jaar. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Oslo meegedeeld. Noorwegen deed dit verzoek nadat Denemarken mr. Luns had laten weten dat het tijdstip voor diens bezoek aan Ko penhagen 4 mei niet goed uit kwam. Het ligt voor de hand dat Luns zijn bezoeken aan Denemarken en Noorwegen combineert, en daar om heeft de Noorse regering uitstel van het bezoek voorgesteld, aldus de woordvoerder. Politieke kringen zijn echter van mening dat de werkelijke reden van het uitstel ligt in het conflict tussen Luns en de regeringen van Noorwe gen en Denemarken over het NAVO- standpunt ten opzichte van de niet- democratische regimes in de NAVO- landen Griekenland en Portugal. Luns heeft onlangs kritiek geleverd op Denemarken en Noorwegen om dat deze landen op NAVO-bijeen- komsten hun afkeuring hadden uit gesproken over de binnenlandse poli tiek van het Griekse regime en het optreden van Portugal in de Afri kaanse kolonies. KAAPSTAD Michiel Botha, de Zuidafrikaanse minister voor Ban toezaken, heeft gewaarschuwd, dat de politie krachtig zal optreden te gen personen die de orde in Ovam- bo land, gelegen in Zuidwlest-Afrika, verstoren. Het gebied is het thuisland van de Ovambo stam. Dertienduizend Ovambo's, die op verschillende plaatsen in Zuidwest-Afrika werk ten en onlangs in staking gingen, zijn naar Ovamboland terugge stuurd. "Onder druk van kleine aantallen intimidators zijn hier en daar in Ovanboland ordeverstoringen ver nieling van particuliere eigendom men en in het bijzonder vernietiging van internationale grensaf schei dingen voorgekomen", zo verklaarde minister Botha woensdag in Kaap stad. De bewindsman maakte gewag van het hinderen van officiële perso nen bij de uitoefening van hun func ties. de vernietiging van vee en af rasteringen en het beletten van werk willigen binnen of buiten Ovamboland aan het werk te gaan. Zonodig zullen Zuidafrikaanse mili tairen de politie assisteren bij het be scherming van de grenzen. Onlangs is melding gemaakt van vernielin gen aan de afrastering aan de grens tussen Zuidwest-Afrika en Angola. Uit Windhoek wordt bericht dat duizenden Ovambo's zich hebben ge meld bij pas ingestelde arbeidsbu reaus waartoe vorige week is beslo ten in een nieuwe overeenkomst die in de plaats is gekomen van het oude arbeidscontract waartegen de 13.000 Ovambo's in staking waren gegaan. PIETERMARITZBURG Zuid- Af rika Mgogami Josian Moegn, één van de dertien verdachten in het marathon-proces in het Zuid afrikaanse Pietermaritzburg, heeft getracht zelfmoord te plegen. Mong, heeft het afgelopen weekeinde ge probeerd een einde aan zijn leven te maken door zich in zijn cel de pol open te' snijden, zo maakte zijn advocaat bekend. Moeng verscheen gisteren met zijn linkerarm in het verband voor de rechter. De verdachten, allen niet-blanken, worden op grond van de wet op het terrorisme beschuldigd van staatson- dermijnende activiteiten. Het proces begon op 16 augustus 1971 en zal waarschijnlijk tot in maart duren. Het is nu reeds het langste proces in zijn soort dat in Zuid-Afrika is ge voerd. De verdachten worden er onder zwering op touw te hebben gezet om de regeringen in Zambia en Zuid- Afrika omver te werpen. Zij zou den lid zijn geweest van de Afrikaan se Democratische Volksunie en de niet-Europese Eenheidsbeweging en als zodanig een campagne hebben trachten te financieren voor het aan werven van recruten voor een tegen de regering gerichte politieke en mi litaire training. Daniël Berrigan vrijgelaten DANBURY (DPA) De Ameri kaanse priester Daniël' Berrigan evenals zijn broer Philip een ver klaard tegenstander van de oorlog in Vietnam, is gisteren voortijdig vrij gelaten. Hij zat evenals zijn broer een gevangenisstraf uit van drie jaar wegens het in brand steken van de papieren van een recruteringsbureau voor militairen. Zijn straftijd zou in november aflopen, maar gezien zijn slechte gezondheid is zijn verzoek om straftijd verkorting ingewilligd. Zijn broer Philip staat nu in Harris- burg, Pennsylvania, met zes anderen terecht omdat hij medeplichtig zou zijn aan een plan om de presiden tiële adviseur Henry Kissinger te ontvoeren. Presidentiële adviseur Henry Kissinger ontving in het Witte Huis gisteren vl.l.n.r.: de senato ren Scott, Mansfield en Straüche. Afperser veroordeeld De geheim zinnige „Mr. Brown", die een half miljoen dollar heeft afgeperst van de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas, is in Sydney tot 15 jaar ge- vaifeenisstraf veroordeeld. Een mede plichtige kreeg zeven jaar. "Mr. Brown", die in werkelijkheid Macari heet, belde in mei vorig jaar Qantas op met de mededeling dat aan boord van een Boeing 707 op weg naar Hongkong een bom was geplaatst. In ruil voor een bedrag van een half miljoen dollar zou hij instructies ge ven over de manier waarop de bom onschadelijk kon worden gemaakt. Qantas betaalde, maar er bleek hele maal geen bom in het vliegtuig te (Van onze correspondent) BELGRADO Op de tweede partfjconferentie van de Joegosla vische Liga van Oemmunisten in Belgrado die gisteren zou worden be sloten. is zo veel conflictstof ter ta fel gekomen, dat de discussies ook donderdag nog zullen worden voort gezet Door An Salomonson In de debatten over de meest ge- eigende methode om de stagnatie in de nationale economie te over winnen, stonden de opvattingen van de gedelegeerden vaak lijnrecht te genover elkaar. Terwijl enige Ser vische leiders voor een meer dogma tische aanpak pleitten, werden van andere zijde liberale saneringsrecep ten voorgesteld. Zoals de stemming gisteravond in conferentiekringen was, stond het nog te bezien of de drie documenten, die voor deze conferentie waren voor bereid over resp. de rol van de partij, de sociaal-economische situatie en het politieke systeem in Joego-Sla- vië ook werkelijk, zoals de bedoeling door de gedelegeerden zouden worden aangenomen. Correcties Talloze aanvullingen en correcties zijn er voorgesteld, terwijl door an deren kritiek werd geoefend op de vage formulering van enige essen tiële passages. De algemene ontevredenheid cul mineerde in een voorstel om het toe komstige beleid in de partij liever in zogenaamd „actieprogramma" te leggen, waarbij de associatie met het beroemde actieprogramma Alexander Doebtsek ten tijde van de Praagse lente zeker niet toe vallig is geweest. Men zoekt naar een weg om het Joegoslavische socialisme aan de so ciaal-economische eisen van de mo derne tijd aan te passen, zonder dat zich tot nu toe op de conferentie ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK een duidelijke richting begint af te tekenen. Voor de discussie, die van daag wordt voortgezet, hebben zich enige tientallen sprekers aangemeld. Over de uiteindelijke afloop van de conferentie heerste gisteravond nog algemene onzekerheid. NVJ vraagt vrijlating NCRV- correspondent AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse Vereniging van Journalis ten heeft de Indonesische regering verzocht de NCRV-correspondent in Indonesië J. C. Princen onmiddellijk in vrijheid te stellen en hem verder bij zijn werk geen belemmeringen in de weg te leggen. De heer Princen is gearresteerd omdat hij geprotesteerd zou hebben tegen de plannen van mevrouw Soe- harto om een pretpark op te zetten. Volgens de NVJ heeft de heer Prin cen feiten en commentaar hierover gewetensvol weergegeven. De vrij heidsberoving die hierop gevolgd ia houdt volgens de Journalistenvereni ging een miskenning in van de taak opvatting van een Journalist. Warschaupact wil niet alleen met NAVO praten PRAAG (AP) De landen van het Warschaupact hebben een voor stel gedaan tot vermindering van de strijdkrachten en de bewapening in Europa zowel wat betreft de strijdkrachten in eigen land als wat betreft legers op buitenlands grond gebied. Onderhandelingen over troepen- vermindering "kunnen niet uitslui tend een zaak zijn van de bestaande politiek-militaire groeperigen in Europa", aldus de verklaring. Dit schijnt een verklaring te zijn waar om Moskou niet heeft geantwoord op een Westers voorstel om met de vroegere secretaris-generaal van de NAVO Manlio Brosio te spreken over wederzijdse troepen vermindering. De verklaring bevestigde dat de Oostblok-1 anden nog steeds de deel name van de Verenigde Staten en Canada aan een Europese veilig heidsconferentie steunen. De verklaring somde de volgende "basisprincipes" op voor veiligheid in Europa: 1. het vasthouden aan de bestaande grenzen in Europa, inclusief de grenzen die het gevolg zijn van de Tweede Oorlog en het verdwij nen van alle territoriale aanspra ken door het ene land tegenover het andere; 2. vreedzame regeling van alle ge schillen; 3. vreedzame coëxistentie van ver schillende stelsels; 4. wederzijds voordelige contacten tussen Europese landen op zulke terreinen als handel, wetenschap, technologie, cultuur, toerisme en milieubescherming 5. medewerking aan algemene en volledige ontwapening, vooral ten aanzien van kernwapens en be perking van de bewapeningswed loop; 6. steun aan de Verenigde Naties. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Nog voordat gisteren de zogeheten vredesconfe rentie in Parijs voor de zoveelste Door Frank Onnen het laatste voorstel van president Nixon bij voorbaat ook al weer van de groene tafel zou schuiven. Het - Vietnamese Bevrijdings front, de FNL, ontkent niet dat Amerika en vooral Saigon met het beloofde heengaan 'van de intus sen bijna onuitroeibaar geachte president Thioe niet nogmaals een nieuw stapje in de goede richting zou hebben gedaan. Niettemin blijft ook het laatste plan van Nixon voor Hanoi vooral om drie of vier overwegingen vol strekt onaanvaardbaar. A. Omdat nog steeds geen da tum is genoemd voor de complete evacuatie van alle Amerikaanse troepen. B. Omdat de gehate en corrup te Zuidvietnamese politici in Sai gon toch nog altijd de Amerikaan se hand boven de hoofden wordt gehouden en Washington de in- n een provisorische Vietnamese regering van nationa le eendracht, die de verkiezingen in het hele land zou moeten voor bereiden, blijft weigeren. C. Omdat Hanoi ook Ameri kaanse militaire raadgevers en in structeurs in Zuid-Vietnam beslist van de hand wijst. Vooral nu de technische oorlogsvoering dusda nige vorderingen heeft geboekt dat de strijd nagenoeg zonder soldaten vanuit een bureau op een af stand van duizenden mijlen van het slagveld gevoerd kan worden, D. En tenslotte missen de Noord -vietnamezen in het Jongste plan- Nixon dan nog iedere toespeling op de situatie in Laos en Cambodja, waar ze evenmin de Amerikanen of enigerlei marionetten-regering kunnen en willen dulden. Voor de Vietnamese communis ten heeft Nixon, na de oorlogs zuchtige „valken," die eind vorig Jaar met hun bombardementen weer naar hartelust dood en ver derf mochten zaaien, nu de „vre desduiven" dus weer even uit hun kooien bevrijd. Met dat pacifis tische gebaar heeft de president zijn verkiezingskansen zeker ver beterd, vooral ook omdat hij het lot van de 480 gevangen Ameri kaanse piloten in zijn rede cen traal «telde.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11