Tekst van Amerikaans vredesvoorstel Sadat ziet komplot in onlusten Tito wil niets van het woord crisis weten Uw toeverlaat bij GRIEP Japanner 27 jaar in jungle rand jury, overblijfsel uit de 12 de eeuw, wapen tegen links-Amerika ÏOENSDAG 26 JANUARI 1972 WASHINGTON Hieronder volgt de letteaüjike tekst van 't door pre sident Nixon in zijn rede bekend jemaaikte plan voor 'n regeling van het Indochinese conflict door on derhandelingen. Het plan zal mor- jen op de Parijse Vietnam-confe rentie döor de Amerikaanse dele- jffitie warden ingediend. De acht punten van het vredes- roorstelk luiden: 1. Binnen zes maanden nadat een skkoord is bereikt zullen alle Ame rikaanse en geallieerde strijdkrach- worden teruggetrokken uit Ztoid-Vietnam, 2. De vrijlating van alle militai- ;n en onschuldige burgers die in ndo-China gevangen zijn geno- nen zal gelijktijdig geschieden met Ie onder punt 1. genoemde terug- rekking van de strijdkrachten. Beide zijden zullen 'n volledige lijst rerschaffen met de namen van ai'litairen en onschuldige burgers lie in Indo-China gevangen wor- ien gehouden op de dag dat het BUITENLAND akkoord wordt getekend. De vrijla ting zal op dezelfde dag beginnen als de troepenterugtrekking en op dezelfde dag zijn voltooid als deze is voltooid. Politieke toekomst 3. De volgende beginselen zul len de politieke toekomst van Zuid- Vietnam beheersen: De politieke toekomst van Zuid- Vietnam zal een taak zijn waarover het Zuidvietraamese volk zelf, zon der inmenging van buitenaf beslist. In Zuid-Vietnam zullen vrije kiezingen worden gehouden binnen zes maanden nadat een akkoord is bereikt. Deze verkiezingen zullen worden georganiseerd door een on afhankelijke instantie die alle poli tieke krachten in Zuid-Vietnam vertegenwoordigt en zijn verant woordelijkheden op zich neemt op de dag van het akkoord. Deze in stantie zal, onder andere verant woordelijkheden, de verantwoorde lijkheid krijgen voor de kwalifica tie van kandidaten. Alle politieke krachten in Zuid-Vietnam kunnen aan de verkiezingen deelnemen en kandidaten stellen. De verkiezingen zullen door een internationaal lichaam worden gecontroleerd. Een maand voor de verkiezingen plaatsvinden, zullen de huidige pre sident en de vice-president van Zuid-Vietnam hun ambt neerleggen De president van de senaat, als waarnemend hoofd van de regering, zal de verantwoordelijkheid voor 't landsbestuur op zich nemen afge zien van de regeling van de verkie zingen. VS bereid De Verenigde Staten verklaren zijnerzijds dat zij Geen kandidaat zullen steunen en volledig neutraal zullen blijven ten aanzien van de verkiezingen. De uitslag van de verkiezin gen zullen eerbiedigen alsmede alle politieke processen die door het Zuidvietnamese volk in het leven zijn geroepen. Bereid zijn de militaire en eco nomische hulp verhouding met eni ge regering die in Zd-Vietnam be staat nader te definiëren. Zuid-Vietnam, samen met de andere landen van Indo-China, zal een buitenlands beleid moeten voe ren dat in overeenstemming is met de militaire voorzieningen van de Geneefse akkoorden van 1954 De hereniging van Vietnam dient te worden beslist op basis van onderhandelingen en overeenkom sten tussen Noord- en Zudd-Viet- nam zonder druk en annexatie door een van beide partijen en zonder buitenlandse inmenging. 4. Beide zijden zullen de Geneef se akkoorden over Indo-China van 1954 en die van 1962 over Laos eer biedigen. Er zal geen buitenlandse inmenging plaatsvinden in de lan den van Indo-China en het Indo- chinese volk zal zelf zijn eigen aan gelegenheden kunnen behartigen. 5. De problemen die tussen de Indochinese landen bestaan zullen worden geregeld door de Indo- Chinese partijen op basis van we derzijdse eerbiediging van onafhan kelijkheid, soevereiniteit, territoria le onschendbaarheid en niet-in menging in elkanders aangelegen heden. Tot de problemen die zullen wor den geregeld behoort de uitvoering van het beginsel dat alle strijd krachten van de landen van Indo- China binnen hun nationale gren zen moeten blijven. 6. Er zal een algemeen bestand worden afgekondigd in heel Indo- China, te beginnen op de dag van de ondertekening van het akkoord. Als onderdeel van het bestand zal er geen verdere infiltratie van strijdkrachten van buiten Indo- China plaatsvinden, en zal het be ginsel worden uitgevoerd dat alle strijdkrachten van de landen van Indo-China binnen hun eigen na tionale grenzen moeten blijven. Toezicht 7. Er komt internationaal toezicht op de militaire aspecten van 't ak koord, met inbegrip van t bestand en zijn voorzieningen, de vrijla ting van der krijgsgevangenen en onschuldige burgers, de terugtrek king van buitenlandse strijdkrach ten uit Inao-China, en de uitvoe ring van het beginsel dat alle strijdkrachten van de landen van Indo-China binnen hun eigen na tionale grenzen moeten blijven. 8. Er zal een internationale ga rantie warden gegeven voor de fun damentele nationale rechten van de Indochinese volkeren, de status van alle landeen in Indo-China, en duurzame vrede in dit gebied. Beide zijden spreken hun bereidheid uit deel te nemen aan een internatio nale conferentie teneinde deze en andere daartoe behorende doelstel lingen te verwezenlijken. (vertaling door Associated Press). \IRO (Reuter, AFP) Duizen- studenten hebben in de Egyp- :he hoofdstad Cairo een demon- atieverbod genegeerd, en voor de achtereenvolgende dag latgevechten geleverd met de po- optrad met traangas en ichten heeft de politie zelfs en- schoten afgevuurd. een bijéénkomst met studen- leiders en vertegenwoordigers politieke en beroepsorganisa- in het door ordetroepen streng aakte Abdinpaleis gaf president lat gisteren „elementen van hui- de universiteit" de schuld van de usten. Zij hadden de studenten ■ehitst tegen de regering met het ,het binnenlandse front te Jten". Sadat deelde mee dat 30 denten door het hof voor de atsveiligheid berecht zullen wor- hun aandeel in de ongere- iheden, maar dat 950 andere stu iten die de afgelopen dagen wa- gearresteerd, in vrijheid zijn ge- president verklaarde dat hij :hter was gekomen dat buiten universiteit een plan was opge- om wanorde te scheppen. Na bij zonderheden verstrekte hij niet over. Hij vertelde de on- r duizend afgevaardigden in paleis voorts dat oorlog met Is- onvermijdelijk is en dat 't nieuwe inet onder premier Sidky tot heeft daartoe voorbereidingen treffen. Een der hoofdeisen van studenten is ooirog met Israël, isen zij opheffing van de en klaarheid in de rol van Sowjet-Unie. adat verweerde zich uitvoerig te- het verwijt dat hij zijn belofte, 1971 de beslissing zou brengen, had waargemaakt. Hij herhaal- dat de oorlog tussen India en Pa- „een nieuw element" naar had gebracht. Dat Egypte ipte de situatie in een ander licht bezien. Amerika had, om zijn stigeverlies goed te maken, „de itaire escalatie" in het Midden- iten opgevoerd door Israël- nieu- Phantom-Jachtbommenwerpers bezorgen. Egypte moest daar na- rlijk rekening mee houden. De van de Israëlische lucht- was aanzienlijk toegenomen, Sadat. Nieuw overleg met de Sowjet-Unie was noodzakelijk. „Zo nodig ga ik persoonlijk naar Mos kou." zo zei de president. Alle poli tieke contacten met Amerika over een oplossing van de crisis had hij verbroken. Het besluit om tot „de bevrijdingsslag" over te gaan was onherroepelijk. Centrum De gevechten tussen studenten en politie speelden zich weer af in de buurt van het Bevrijdingsplein in het centrum van de stad. Politie- trucks reden af en aan om onlusten te smoren, die steeds op andere uitbraken. De studenten bekogelden de politie met stenen en in winkelstraten gingen talrijke spiegelruiten aan scherven. Veel winkeliers lieten hun rolluiken zak en de gebruikelijke drukte aan de vooravond van het mohamme-, daanse Bairamfeest bleef achterwe ge. Er werden opnieuw veel arresta ties verricht. De wegen naar het Abdinpaleis, waar de bijeenkomst met president Sadat werd gehou den. waren afgezet. In zijstraten werden trucks met militairen gereed gehouden. De bevolking hield zich het algemeen afzijdig, maar uit •amen van enkele huizen werd water en vuilnis over de hoofden m de politie uitgestort. Gistermorgen is ook een betoging gehouden in de belangrijke indu striestad Heloean, 40 km ten zuiden Caïro. De deelnemers, voor het merendeel middelbare scholieren, werden zonder incidenten door de politie verspreid. In de metaalfabrie- ken daar schijnt alles rustig, maar volgens sommige zegslieden hebben ordetroepen in de buurt postgevat. Er hebben zich in het verleden ern stige incidenten afgespeeld en de studenten uit Cairo zouden de af gelopen dagen contact hebben op genomen met de arbeiders. De Egyptische radio zendt de ge wone programma's uit en maakt melding van de studentenonlusten. Kort na de toespraak van de pre sident betuigden de strijdkrachten hem hun steun en „volste vertrou wen". Dat gebeurde in een telegram van generaal Mohammed Sadek, vi ce-premier en minister van oorlog, ter gelegenheid van het Bairam feest. Pakistan wil spoedberaad van de VN NEW YORK (Reuter) Pakistan heeft gisteren een spoedbijeenikomst van de Veiligheidsraad gevraagd naar aanleiding van bestandsschendingen door India. Het wil dat VN-waarne mers worden gelegerd aan de grens. Een moeilijkheid is dat de meeste leden van de raad al uit New York naar de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba zij vertrokken, waar de Veilig heidsraad een week lang gaat beraad slagen over Afrikaanse problemen. Deze zitting begint vrijdag. De vraag is of de raad het Pakistaanse verzoek in Addis Abeba alsnog op de agenda plaatst, of wacht tot na de terugkeer in New York. De voorzitter van de raad, Abby Farah uit Somalië, ver trok gistermiddag met 122 VN-amb- tenaren en ongeveer 20 gedelegeerden per chartervliegtuig naar Ethiopië. Secretaris-generaal Kurt Waldheim volgt later. TOKIO Op het eiland Goeam is een Japanse legersergeant ge vonden, die zich 27 jaar in het oerwoud verborgen heeft gehou den. De 57-jarige Sjoitsji Jokoi werd in uitgeputte toestand door vissers bij een rivier aangetrof fen. De man zei dat hij in 1944 met negen andere Japanse militairen in het oerwoud was gevlucht, toen zij hoorden dat de Amerika nen waren geland. In 1952 hadden zij vernomen, dat Japan de oor log had verloren. In 1964 had Jo koi zijn metgezellen verlaten. Hij zei al die 27 jaar van garnalen, vis en noten te hebben geleefd. De oud-sergeant ligt nu in een ziekenhuis om op verhaal te ko men. Op de foto links: Sjoitsji Jokoi Bonn: meer treinplaatsen niet-rokers BONN (AFP) De Westduitse spoorwegen gaan in de treinen 47.000 plaatsen meer beschikbaar stellen voor niet-rokers. De overheid zal met het oog op de 20.000 rokers die jaarlijks in de Bondsrepubliek aan kanker sterven, haar compagne in de bioscopen, op de televisie en door middel van aan plakbiljetten voortzetten. Overigens is het aantal gerookte sigaretten in 1971 met vijf procent met rechts zijn vinders Manuel Degracia middenen Jesus Due- nas. BELGRADO In een indrukwek kende rede van feen half uur heeft president Tito gisteren op de tweede partijconferentie het land tot eenheid opgeroepen en zijn gesple ten volk bezworen de fouten van het jongste verleden te herstellen. Door An Salomonson Met deze partijconferentie wil de grijze maarschalk aan de desinte gratie-verschijnselen in de partij van het afgelopen Jaar, die Joego slavië aan de rand van een burger oorlog hebben gebracht, een eind maken. Tito weigerde op de conferentie van een „crisis" te spreken met be trekking tot de recente onlusten in Kroatië, ten gevolge waarvan hon- ADVERTENTIE iedereen weet-Aspirine helpt. derden Kroatische nationalisten hun functie hebben verloren en uit de partij zijn gestoten. De politieke moeilijkheden waren volgens Tito zuiver en alleen door de economische problemen veroorzaakt. Een stabilisering van de economi sche situatie vormde gisteren «Jan ook het centrale onderwerp van de redevoeringen van Wlahovlts en Gli- gorow, de twee kopstukken van het uitvoerend comité van de partij, dat maandag al in het kader van de de mocratisering is teruggebracht van 15 tot 8 leden, om sneller en doelma tiger te kunnen optreden. Deze democratiseringspogingen, waardoor de technocratische en bu reaucratische uitwassen in het open bare leven besnoeid zullen worden, lopen als een rode leidraad door de discussies op de conferentie. Meer in spraak, ook voor de basisorganisaties, kleinere bestuurslichamen, frequen tere contactmogelijkheden tussen top en voetvolk en brede mogelijk heden in de partij voor wederzijdse kritiek en controle. Door al deze maatregelen hoopt men het geleidelijke aftreden te kunnen opvangen van de 79-jarige Tito, die alleen dankzij zijn domine rende persoonlijkheid een kwart eeuw lang deze veeltalige Balkan-fe deratie bij elkaar heeft kunnen hou den. „De grootste problematiek vormt zelfbestuur en steeds meer zal de kwestie van het zelfbestuur tot het kardinale probleem van onze tijd en van de toekomst uitkristallise ren", zei Wlahovits in zijn rede, daarbij doelende op zelfbestuur in de breedste zin -an het woord. Daarmee roerde hij de fundamen tele problematiek aan, waarmee de conferentie in deze dagen zich ge confronteerd ziet. In de eerste plaats om in een een-partij ensysteem alle sociale groepen medezeggenschap te verzekeren. Ten tweede: om tien verschillende volkeren een steeds grotere onafhankelijkheid te geven zonder de staatseenheid in gevaar te brengen en ten derde om in een ge sloten plan-economie de wetten van de vrije markt toe te passen zonder in massale werkloosheid en inflatie schipbreuk te lijden. Nooit tevoren in het communisme is deze principiële confrontatie zover doorgevoerd. Is Tito "in het slop ge raakt, of zal hij op deze partijcon ferentie voor de „Joegoslavische weg" naar het socialisme, die hij in 1948 bij zijn breuk met de Komin- form zo moedig heeft betreden, op nieuw een doorbraak kunnen force ren? golf van rechtszaken tegen de irs van de anti-oorlogsbewe- ag heeft in Los Angeles geleid scherpe protesten tegen het steem van de "grand Jury". Dit de twaalfde eeuw stammende stituut is in het "Juridische Jederland" Engeland al veertig ff geleden afgeschaft, maar be- lat in Amerika nog wel. pyright )/LD-Observer tegenstanders van het systeem ipen hun juridische bezwaren het hooggerechtshof voor te If en. Als zij gelijk krijgen, kan komen tot een sterke beknot van de onderzoekbevoegdhe- van de 23 "gezworenen", die »eten uitmaken of er strafbare iten gepleegd zijn en of er dus strafproces gevoerd moet wor- De gezworenen van eeD »nd jury hebben in Amerika hel m getuigen te ondervragen ader hun het doel van de vra- te onthullen; zij kunnen een luige het recht ontzeggen om advocaat mee te brengen; zij kunnen de getuige gevangenzetten als hij niet wil antwoorden. Er wordt bij al deze zaken van hogerhand duidelijk gemaakt dat men maar te doen heeft wat de regering wil want dat men anders gerechtelijk vervolgd wordt, zegt een Jurist die veel zaken van dienstweigering doet. De autoritei ten maken misbruik van grand Juries om vredesbewegingen aan te pakken en om inlichtingen in te winnen omtrent iedereen die vol gens hun denkbeelden wel eens „links-radicaal" zou kunnen zijn. En dat is men in de ogen van Amerikaanse gezagsdragers soms al heel gauw. Vaker Leden van linkse politieke bewe gingen zien zich steds vaker voor de keus geplaatst: klikken over Je mede-leden of de gevangenis in De links-radicale advocaat Wil liam Kunstier heeft een "Centrum voor grondwettelijke rechten" ge vestigd, een van de groeperingen die raad geven aan advocaten die te maken krijgen met zaken waarin grand Juries voor politieke zaken gebruikt worden. Aanbevo len wordt om medewerking aan zulke gerechtelijke activiteiten te weigeren en civiele klachten in te dienen om er ruchtbaarheid aan te geven. Van de vijftig Amerikaanse staten maken er 24 veelvuldig gebruik van grand juries. De andere 26 bedienen er zich een enkele maai van voor bijzondere onderzoeken, meestal als overheidsinstanties hun bevoegdheden te buiten zijn ge gaan. Californië is kennelijk bijzonder dol op de mogelijkheden van het grand-Jury-stelsel, ondanks de te kortkomingen. Dit Jaar zal Cali fornië zelfs voor het eerst in de geschiedenis twee grand juries te gelijk in bedrijf hebben om mis daden en politieke zaken te on derzoeken. Het stelsel van de grand jury is afkomstig van de Engelse koning Hendrik II, die in 1166 bevolen heeft dat er in elk Engels graaf schap regelmatig een tribunaal van twaalf mannen bijeen moest komen om uit te zoeken wie er bij misdaden betrokken waren ge weest en er voor te zorgen dat die boosdoeners overgeleverd werden aan des konings rechters. Het stelsel is, samen met het verdere Engelse gewoonterecht, overgeno men door de Verenigde Staten, die het tot op de dag van vandaag gehandhaafd hebben. In Californië wordt het gezelschap van 23 leden van de grand jury Jaarlijks benoemd door rechters van het hooggerechtshof van de staat Californië (niet te verwarren met het federale hooggerechtshof ln Washington). In sommige an dere staten verloopt de benoeming anders; daar wordt de grand Jury op dezelfde wijze gekozen als de jury in een strafproces. De officiële functie van de grand Jury is tweeledig: de burger be schermen door na te gaan of de staat inderdaad voldoende bewij zen heeft om een aanklacht te rechtvaardigen: en de aanklacht indienen als de feiten van een zaak daar aanleiding toe geven. Wat Juristen op het stelsel tegen hebben, betreft vooral de geheim zinnigheid en de buitengewone be voegdheden van de 23 Juryleden en de neiging van Jury's en Jury leden om eenvoudig een verleng stuk van de officier van justitie te zijn. "Grand Juries sluiten zich ge woonlijk wel aan bij wat ik hun zeg; in feite zijn de meeste aan klachten een automatisch uitvloei sel van wat ik hun voorleg", geeft een van de officieren van justitie in Los Angeles toe. Zo verwonder lijk is het niet, dat zo'n officier van justitie de grand jury dikwijls naar zijn hand kan zetten: alleen hijzelf en een stenograaf wonen de zittingen van de grand Jury bij. Er is wel een rechter belast met oppertoezicht op de procedu re, maar dat betekent in deprak- tijk dat hij geraadpleegd kan worden op rechtskundige punten. Wij kunnen wel neggen dat een grand Jury niet erg doelmatig en niet economisch werkt, maar wordt zij nu werkelijk ook ge bruikt als instrument van politie ke pressie? Advocaat Barry Litt uit Los Angeles wijst op de zaak van vijf links-radicale jongelieden uit Venice in Californië, die vorig Jaar in de gevangenis gestopt zijn omdat zij niet wilden getuigen voor een grond jury die onder zocht of er misschien (verboden) transport van springstoffen over grenzen tussen staten had plaats gehad. Vragen „Er zijn daarbij vragen gesteld die elke ook maar vaag politieke acti viteit van deze lieden in de voor gaande twee Jaar zouden onthul len", vertelt Litt, die als hun ver dediger opgetreden is. De Jongelie den moesten vertellen welke de monstraties zij in de laatste twee jaar hadden bijgewoond, en wat voor gesprekken zij gevoerd had den met vrienden en* kennissen. Zij zijn vier maanden achter de tralies gezet wegens ongehoor zaamheid aan het gerecht, daar na weer voor een grand Jury ge bracht, weer gevangengezet omdat zij nog niet wilden praten, en pas vrijgelaten toen zij tenslotte toch antwoord gegeven hadden. Doodgewoon een voorwendsel zegt de Amerikaanse bond voor de burgerlijke vrijheden, die stelt dat de overheid de grondwet geschon den heeft door het grand-Jurystel- sel te gebruiken als middel om politieke activiteit te bestrijden. Juristen van de overheid noemen dat kletspraat: het onderzoek van die grand Jury heeft tenslotte im mers aanklachten en arrestatiebe velen opgeleverd tegen twee perso- nn wegens onrechtmatig vervoer van springstoffen naar Los Ange ls? "Dat zegt die bond voor de burgelijke vrijheden immers altijd als er linksen beschuldigd zijn van illegale daden", vat een officier van Justitie de zaken samen. Voorstanders van het grand-jury stelsel zeggen dat de grand jury een onschatbaar wapen is in de strijd tegen de misdaadorganisa ties. Het geheime karakter van de verhoren beschermt de getuigen tegen publicitéit en moedigt hen aan tot onthulling van feiten die zij anders misschien voor zich zouden houden. Een grand Jury, zeggen de voorstanders, is een on afhankelijke waakhond die ter berscherming van de burger ge handhaafd moet worden. Een verheven omschrijving waar mee niet alleen revolutionairen links-radicalen en bom-gooiers het oneens zijn. Ook een breed spec trum van Journalisten en andere waarnemers van de maatschappij en zelfs medewerkers van Con gresleden wijzen erop dat zij geen behoorlijk onderzoek naar mis daad, corruptie in overheidskring (politie!), afwijkende "linkse" me ningen of wat dan ook kunnen doen als hun bronnen weten dat hun namen doorgegeven zullen worden aan een grand Jury en dat zij voor 'een geheim tribunaal gesleept zullen worden dat hen achter slot en grendel kan zetten Observer-dienst*

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9