De Brauw rekent op 20 pet. meer studietoelagen Jroiiw pleegde overval uit wanhoop Journalisten willen meer invloed bij hun kranten Kans op misbruik persoonsgegevens Steekspel Van Riel- De Zeeuw Benoeming Veringa was fout )AG 26 JANUARI 1972 PAGINA 7 De Brauws gisteren ge- liceerde wetsontwerp bevat nieuws voor zover dat over verhoging van col- en inschrijvingsgelden de studie aan de universi- en hogescholen; dat was al goed bekend. Wel nieuw is de minister tevens aan- (st op een principieel ander hem ten aanzien van de [werking van kinderbijslag kinderaftrek bij de toeken van een rijksstudietoelage. in veel gezinnen met nu aanstonds studerende kin- n op hun beurt de ouders Ig aan het studeren hebben Op de vraag: gaat onze lerbijslag er aan? nister zegt immers met zo- woorden dat in een aan bevallen het recht op bijslag antrek kan verminderen of el verdwijnen? De minister toch bovendien dat ouders [inderbijslag te klakkeloos ien normaal deel van hun inkomen beschouwen? zover de minister in zijn iële en officieuze toelich- n. Wat hij daarin niet moet blijkbaar maar door iren worden verklaard. isver werd een ouderlijk in- en „gezuiverd": er werd de betaling van de rijks- ietoelage bij opgeteld wat aarschijnlijk te verwachten kinderbijslag en kin- ftrek. En vervolgens werd, >p deze gokkende basis voor studerende kind de studie- tge was bepaald, daarop op grond van de te bijslag en aftrek. De ïw wil nu beide dingen la- vallen. Niet meer zuiveren iet meer korten. Hij begint ie student en vraagt zich af: heeft die een rijksstu- elage nodig, geheel of ge- telijk, om te kunnen stude- Vervolgens vraagt hijwat it inkomen van de ouders? nen zij een ouderlijke bij leveren? iuw zegt eigenlijk: zo han- ïd kan de toelage aan de ent wel eens dermate hoog illen dat tenslotte de ouders recht meer blijken te heb- op drie- of op twee- of op lvoudige kinderbijslag, daarvoor moeten zij im- kunnen aantonen, dat zij aide percentages of bedra- uitgeven voor „hun" stu- rerse belangrijke punten de minister bij dit alles gelijk aan zijn kant. Het is rdaad gewoon te dol, dat le toelage wordt bepaald op van de bijslag en de bij- op basis van de toelage: .cirkelsysteem" waarbij een die beide toelage of bij- maar wordt gegokt. Bo- ien kan men meegaan met argument van de minister, luders vaak de rechtstreeks un beurt vloeiende bijslag zien als een normaal in- tasbestanddeel in plaats als eigenlijk bedoeld voor student van het gezin. In 'iteenzettingen van de mi- r wordt echter wel het be lten van de opperste dui theid gemist, eventueel wezenlijke voorbeelden doorsneegezinnen. Teveel •s zijn nu in te grote mate (zekerheid gebracht. kt temeer, omdat bij dit kinderen van ouders met ,gste inkomens en kinde- 'an ouders met de hoogste buiten geding zijn. irsten zullen .wellicht zelfs 'otere mate, recht hebben aximale toelagen. Voor de ten blijft „pa" volledig op- 'en. Nee, het gaat vooral kinderen uit de midden- >en èn om hun ouders. In gevallen bestaat thans de st mogelijke onzekerheid, enige om zich aan vast te pen, zijn de ruwe richtlij- vandaag elders in deze vermeld, op gezag van ministerie. Verder hebben lorlopig geen enkele andere heid. Evenzoveel deskun- als men raadpleegt, even- sl meningen als men krijgt, rom dit zo steekt? Omdat minister in concreto zelf dat alles wat hij thans dt juist zo'n grote zegen >r de middengroepen! Hij dat alsnog overzichtelijk, ifst met voorbeelden, aan )nen. De onzekerheid is zo groot, dat zelfs binnen eigen departement de rie wordt aangehangen dat lagste inkomensgroepen er tenminste één extra per aan de nieuwe maatregel overhouden. LOEK ELFFERICH (Vervolg van pagina 1 DEN HAAG Van de totale studentenbevolking zal wellicht 20 procent meer dan tot dusver in aanmerking komen voor een gedeeltelijke rijksstudietoelage. Dat zei minister De Brauw (We tenschappelijk Onderwijs) gister avond over de nieuwe collegegel den- en toelageregeling, die hij in het komende studiejaar wil in- voerené Formeel moeten de aan vragen voor de toelagen 31 jan. (a.s. maandag) door de betrokke nen zijn ingediend. Maar de mi nister zei dat in februari nog voor iedereen de grootst mogelijke soepelheid geldt. Daarna nog voor uitzonderingsgevallen. Minister De Brauw liet een ruwe richtlijn verspreiden, waaruit blijkt dat een student uit een gemiddeld gezin met één studerend kind en twee andere "fiscale" kinderen tot een belastbaar inkomen van 15.000 gulden recht heeft op de volle rijks- studietoelage; tot 33.000 gulden op een gedeeltelijke toelage. De minister zei, dat voor het jaar 1972—1973 vaag wordt gedacht aan een maximale toe lage van 6600 gulden. Volgens De Brauw gaat het. hogere collegegeld ongeveer 75 miljoen op brengen. De wijziging ten aanzien van de kinderbijslag brengt een fi nanciële uitgaaf mee die moeilijk is te begroten,*-maar het kan 10 mil joen zijn. Minister De Brauw verwacht als neveneffect van de collegegeldver hoging, dat het aantal ingeschreven studenten vermindert met de mensen "die zich alleen maar laten inschrij ven om te genieten van allerlei stu dentenvoorzieningen en reducties". Ook zei hij, dat de collegegeldver hoging nog meer ongrijpbare econo mische gevolgen heeft: men zal kor ter gaan studeren, en dat houdt ener zijds in dat ouders over een geringer aantal jaren hoeven bij te dragen en anderzijds dat de student zelf eerder gaat verdienen. Volgens de minister zal door zijn maatregelen de maximale studie schuld, die een student kan oplopen, stijgen van 18.000 tot hooguit 20- tot 21.000 gulden. De geringste gedeelte lijke toelagen bestaan geheel uit een lening. De grotere en de maximale deels uit een lening en voor de rest uit een niet terugvorderbaar bedrag. In de verhouding tussen die twee is volgens de minister een "marginale verbetering voor de student" aan gebracht. In verband met de nu voor studenten en hun ouders zeer onoverzichtelijke situatie wat betreft het recht op een rijks- studietoelage, heeft het ministerie van Onderwijs en Weten schappen een grove richtlijn samengesteld. Het ministerie adviseert: dien een aanvraag in als u onder de aangegeven loongrenzen zit. Het merkt daarbij wel op, dat toekenning van de aanvraag afhangt van nog meer factoren. Formeel moet de aanvraag 31 januari binnen zijn, maar gedurende één maand geldt algemene soepelheid. Als men één stu derend kind heeft plus dit aantal armere kinderen. .is maximale toelage mogelijk bij belastbaar in komen dat klei ner is dan: 1.000 gulden 13.000 1^.000 17.000 20.000 22.000 .is gedeeltelijke toelage mogelijk bij belastbaar in komen tot: 28.000 gulden 31.000 33.000 35.000 37.000 38.000 advertentie grote inhoud 'J.WU zwart/grijze bus: normale versteviging groen/grijze bus: extra versteviging Met op de roos In de Nederlandse ambassade i bezoek van premier Biesheuvel, in Washington is een ontvangst De belangrijkste Amerikaanse gehouden ter gelegenheid van het I gasten wilden de rede van presi- Cao-onderhandelingen gestrand DEN HAAG De onderhandelin gen over een cao tussen de delega ties van dagbladjournalisten en dag bladuitgevers zijp gistermiddag af gebroken. Het onoverkomelijk ge schilpunt vormt de eis van de Nederlandse Vereniging van Journa listen (NVJ), dat in de cao mini mumbepalingen moeten worden op genomen over een redactie-statuut, dat de journalisten een zekere in vloed op de inhoud van de krant en op de bedrijfsvoering moet verschaf fen. Het algemeen bestuur van de NVJ zal zich thans beraden over even tuele acties om té trachten deze principiële wens alsnog vervuld te krijgen. Van een cao-loos tijdperk is nog geen sprake. „De NJV is niet voornemens het contract op te zeg gen, we kunnen ons niet voorstel len, dat de uitgevers die verantwoor delijkheid zouden aanvaarden," aldus NVJ-vice-voorzitter W. Klinkenberg. Verzet De dagbladuitgevers, verenigd in de Nederlandse Dagbladpers (NDP) verzetten zich tegen de eis der jour nalisten. Zij menen, dat vervulling ervan in strijd zou zijn met het on dernemingsrecht, omdat het de ver antwoordelijkheid van de dagblad- directies ten opzichte van de aan deelhouders aantast. De NVJ daar entegen stelt, dat het slechts gaat om de opneming van minimumbepa lingen in de cao, waarvan de uit werking per onderneming zodanig kan zijn, dat deze niet in strijd be hoeft te zijn met de statuten van de onderneming. Wel is de NDP bereid de invoering van een redactiestatuut aan haar leden „dringend aan te bevelen". De journalisten achten dit echter onvol doende: „Bij een dergelijke regeling zijn wij overgeleverd aan de goede wil der directies, wij hebben geen grond om op te staan", aldus de voorzitter van de NJV-onderhande- lingsdelegatie K. D. Dokkum. Opschorting Zijn delegatie heeft nog voorge steld om de onderhandelingen enige tijd op te schorten om in een ge sprek tussen de twee besturen vast te stellen hoe een dergelijk redactie statuut in de praktijk zou kunnen worden geregeld Deze tussen-oplos- sing is echter door de NDP afge- Op 7 februari komt het algemeen bestuur van de NVJ bijeen om zich te beraden. Onderwerp van gesprek vormt dan tevens een statuut voor de hoofdredactie, waarover tussen NDP en hoofdredacteuren overeen komst is bereikt. Gezien de huidige situatie is het twijfelachtig, dat de vereniging aan dit statuut haar goedkeuring zal hechten. dent Nixon op de televisie niet missen. Reden waarom het diner een half uur werd uitgesteld. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rogers, premier en mevrouw Biesheuvel en de an dere gasten kijken aandachtig naar de beeldbuis. President Nixon zou minister-president Biesheuvel vandaag ontvangen in het Witte Huis. MGR. ALFRINK dreigde met aftreden MAASTRICHT Op het laatste moment is het Vaticaan gezwicht voor het' dreigement van kardinaal Alfrink, dat hij zou aftreden, wan neer de als zeer conservatief bekend staande deken J. Joosten uit Echt (L) tot bisschop van Roermond zou worden benoemd, aldus de corres pondent in Rome van het dagblad "De Limburger". Voor dit dreige ment is het Vaticaan gezwicht op voorwaarde, dat de kardinaal on voorwaardelijk akkoord zou gaan met een nieuw voor te dragen kandidaat. De nieuwe kandidaat werd toen de inmiddels benoemde rector Gij sen. Bij het secretariaat van kardinaal Alfrink wilde men op het boven staande bericht geen commentaar geven. De kardinaal zou binnenkort over de gang van zaken een verkla ring afleggen. Leidse hoogleraar prof. Zoutendijk DEN HAAG De Ledse hoog leraar prof. dr. G. Zoutendijk heeft als lid van de Eerste Kamer voor de WD gisteren gewaarschuwd voor misbruk van de centrale persoons- administratie. Hij wees er op. dat bij de in voorbereiding zijnde wet op de CPA beheer en gebruik van de gegevens niet zijn gescheiden, maar bij één departement zijn on dergebracht, nl. dat van Binnen landse Zaken. Naar de mening van prof. Zouten dijk zou scheiding van beheer en gebruik de kans op misbruik van de gegevens veel kleiner maken. De WD-senator pleitte ervoor enkele grondrechten betreffende de persoonlijke levenssfeer op te nemen in de grondwet. Een van deze grond rechten moet zijn het recht van de burger eventueel van een door DEN HAAG KVP-voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw heeft het spelletje po litiek gehakketak met zijn collega Eerste-Kamerlld mr. H. van Riel van de WD gisteren voortgezet. In Franeker had Van Riel De Zeeuw maandag "een dilettant in de politiek" genoemd. Met zijn voor keur voor de PvdA bedreigde hij niet het kabinet-Biesheuvel, meende Van Riel, maar zaaide hij veeleer ver warring in eigen KVP-gelederen. Dinsdag zei De Zeeuw voor de ra dio: "Het is interessant van zo'n er varen politicus als Van Riel te ver nemen, dat de WD kennelijk wak ker ligt van de ontwikkelingen bin nen de KVP. Dat geeft mij te den ken". De KVP-voorzitter zei voorts: "Ik zit met spanning te wachten op de bijdrage van de VVD in het kader van de partijpolitieke vernieuwin gen". Sloop van de Koninginnekerk gaat toch door ROTTERDAM De sloop van de omstreden Koninginnekerk in Rot terdam kan doorgaan. De Stichting Wereldzending Johan Maasbach, die via 'n kort geding de sloop wilde ver hinderen heeft gisteren dit geding verloren. De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder zei gisteren dat de eigenaresse van de kerk, de Stichting Huisvesting Be jaarden de kerk niet wil verkopen en de zijnen hebben bovendien on voldoende middelen om de vereiste drie-en-een-half miljoen gulden op tafel te brengen. NOTA NIEUWE POLITIEWET KOMT LATER DEN HAAG De aangekondigde nota met vraagpunten over de nieu we Politiewet zal wat later bij de Tweede Kamer worden ingediend dan aanvankelijk de bedoeling was. Dat is niet te wijten aan prof. mr. J. M. Polak, de speciaal voor dit doel be noemde regeringscommissaris. Hij hield zich aan het tijdschema en diende begin december van het vo rig Jaar zijn ontwerp-nota in. Het daarop volgende overleg tus sen de ministers Van Agt (Justitie) en Geertsema (Binnenlandse Zaken) bleek echter meer tijd in beslag te nemen dan werd gedacht. Daarom lukte het niet. de nota voor 1 Januari bij de Kamer in te dienen. Om die zelfde reden moeten de Kamerleden ook nu nog even geduld oefenen. De nota is momenteel nog in discussie I in de ministerraad. 1EM (ANP) Zeven maan- t aftrek waarvan twee voor- iljk, heeft de officier van Jus- de rechtbank te Arnhem gis- 'jj eëist tegen de 26-jarige huis- ,t W. V. uit Doesburg. Zij werd digd van het plegen van een de Doetinchemse gemeen- j bank te Doesburg (13 juli 5 het toebrengen van een mes- i de rug van de 18-jarige Hans Je (28 februari 1971). de vrouw de overval pleegde, fehuwd, doch dit huwelijk was gestrand en zij knoopte relaties aan met een Turk. Zij had toen al een kind. Voordat zy was gescheiden, kreeg de vrouw nog drie kinderen van twee voor het vaderschap in aanmerking komende personen. Toen zij in verwachting van het vijfde kind was. wilde zij zich laten aborteren. Omdat zij het geld hier voor niet had, besloot zij door middel van een roofoverval aan de beno digde f 2000 te komen. Gekléed als man, met een ijsmuts diep over het hoofd, bedreigde zij de kantoorhuodster te Doesburg. Deze gooide f 5700 over 4e balie, waarna de overvalster naar huis fietste en zich verkleedde. Inmiddels was de politie haar op het spoor. Het geld werd gevonden, f 2000 had de vrouw reeds apart ge legd. De rest wilde zij naar de bank terugsturen. Na te zijn ontslagen uit voorarrest, werd de zwangerschap in een zieken huis beëindigd. De vrouw raakte opnieuw in moei lijkheden tijdens een familiefeestje. Er was een handgemeen ontstaan tussen haar as. man (de Turk) en een a.s. zwager Hans Bierhake. De vrouw ging er zich ook mee bemoeien en stak met een broodmes. Later ver klaarde de zwager dat het een on geluk was geweest, geduwd door de Turk zou hij in het mes zijn gevallen Hans was snel hersteld. vrouw ook eerst had verklaard. Het plegen van de overval had zij be kend. Hij merkte in zijn requisitoir op dat deze vrouw-in-nood door de maat schappij in de steek was gelaten. Te veel instanties hadden zich met het geval bemoeid, maar essentiële ad viezen waren er niet uitgekomen. Bij zijn eis hield hij ook rekening met de verminderde toerekeningsvatbaar heid, zoals werd gesteld in de psy chiatrische rapporten. De raadsman vroeg ontslag van rechtsvervolging, aangezien de roof overval een wanhoopsdaad was en de messteek een ongeluk zou zijn. Het heeft geen zin, aldus pleiter, de door het ongeluk achtervolgde vrouw haar jongste kind van 15 maanden is onlangs overleden nogmaals ge- vangennisstraf te doen ondergaan. Zij maakt, zei hij, een gunstige ont wikkeling door met goede begeleiding en het zou niet zinvol zijn deze te onderbreken. Uitspraak 8 februari. Prof. Zoutendijk vond het voor de hand liggend de rechten van het individu veilig te stellen tegenover een steeds machtiger en onpersoon lijker wordend overheidsapparaat. De WD-er meende, dat de over heid alleen die gegevens mag verza melen en in de computer opslaan, die voor de beleidsvoorbereiding en het uitoefenen van de bestuurstaak noodzakelijk zijn. Dat zou in de wet geregeld moeten worden. „De computer kan een zeer be langrijk hulpmiddel worden om deze gecompliceerde maatschappij beter te besturen. Doch tegelijker tijd geldt dat de computer gemak kelijk dienstbaar kan worden ge maakt aan deelbelangen", aldus prof. Zoutendijk. KVP wil drie van Breda vrij DEN HAAG Een overgrote meerderheid van de KVP-fractie in de Eerste Kamer wil de drie Duitse oorlogsmisdadigers die in de Breda se Koepelgevangenis zitten, vrijla ten. Mr. J. M. Kaulingsfreks zei na mens deze overgrote meerderheid: "Het einde van het menselijk recht om te straffen is bereikt". Eerder heeft AR-senator dr. W. F. de Gaay Fortman in de Eerste Ka mer al een genuanceerd pleidooi voor vrijlating gehouden. De WD-senator drs. Y. P. W. van der Werff zei gisteren dat hij voor stander is van het "bestendigen van de status quo". Hij vond het onjuist deze zaak opnieuw ter discussie te stellen. Hij vond het "openrijten van oude littekens voor velen in ons volk". Later verzette ook de CPN-afge- vaardigde T. Boekman zich tegen vrijlating. "De weg naar gratiëring is definitief afgesloten", merkte hij PvdA'er DEN HAAG Het eerste-kamerlid J. B. Broeksz (PvdA) heeft de benoe ming van de vroegere fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, dr. G. H. Veringa, tot lid van de Raad van State gekritiseerd. Deze fout is volgens Broeksz recht te breien door straks in de vacature- Beel niet een lid van de KVP, maar een van de PvdA te benoemen. "Ge schikte figuren daarvoor zijn in onze kring aanwezig". De PvdA-senator zei dat zijn partij zich bij het benoe mingsbeleid in het algemeen tekort gedaan voelt, gezien de verhouding van de aanhang in het land. Binnenkort is de benoeming te ver wachten tot lid van de Raad van Sta te in buitengewone dienst van de PvdA-er mr. R. van den Bergh te Amsterdam en de KVP-er mr. K. T. M. van Rijckevorsel te Driebergen. Volgens de NOS Hilversum III nu de meest beluisterde radiozender HILVERSUM (ANP) Hilversum 3 is verreweg de meest beluisterde zender in Nederland. Het station wordt ruim twee maal zo veel be luisterd als Radio Veronica. Dit schrijft de NOS in een brief aan de leden van de Tweede Kamer, waarin een aantal gegevens wordt verstrekt met betrekking tot beluis tering van programma's van Hilver sum 3 en Veronica, die zijn ontleend aan het continu luister- en kijkon derzoek, dat in opdracht van de af deling studie en onderzoek van de NOS wordt uitgevoerd door de NV Intomart. In de brief wordt erop gewezen, dat Radio Veronica tot 1969 vrijwel steeds meer beluisterd werd dan Hilversum 3. In 1969 was er bijna geen verschil meer in de beluiste ring. De doorbraak van Hilversum 3 deed zich voor in het vierde kwar taal van 1970.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7