Thelps-Stichting' Katwijks Zeehos bouwen helpt Ook voor Alphen een bowling-baan Invaliden zwemmen Leiderdorper Den Hollander hoopt september te starten PAGINA 4 WOENSDAG 26 JANUARI 1972 Huis-aan-huiscollecte van 31 januari t.m. 5 februari; de eerste f 1000,- is al binnen van bejaarde dame KATWIJK/AMSTERDAM In haar smaakvol inge richte (boven) woning aan de Rhijnvis Feithstraat bij de Overtoom in Amsterdam zitten we te praten met mevrouw R. Kelderman. Zij is één van de „vrijwilligers", die al hun krachten inzetten voor het spastische kind. In het kader van het werk van de Dr. Winthrop M. Phelps-Stichting voor spastische kinderen. Daardoor heeft zij ook veel con tact met het Katwijkse Rotterdams Zeehospitium. Dank zij de steun van die stichting heeft het Zeehos al drie paviljoens kunnen bouwen. Nu is men bezig met de bouw van het vierde en vijfde paviljoen. Die zullen verrij zen op het golvende duinterrein in een „pan" aan de Sport- laan. De Phelps-Stichting heeft voor haar werk veel geld nodig. Dat J komt bijeen uit legaten, donaties, i schenkingen en huis-aan-huis- collecten. Mevrouw Kelderman „In Katwijk houden we van 31 januari tot en met 5 februari een collecte. Dankzij het gemeente bestuurdat voor ons een plaatsje heeft kunnen inruimen in het overvolle collecte-schema. De eerste burgeresmevrouw C. Ver meulenKalis, leidt met enia§ dames deze actie. We hopen, dat er veel geld binnenkomt" Het Rotterdams Zeehospitium, in 1908 opgericht als sanatorium voor t.b.c.-patiënten, heeft in de jaren na de 2e wereldoorlog niet alleen een periode van nieuwbouw en herinrich ting doorgemaakt, maar ook wat „werkterrein" betreft. Er worden niet uitsluitend meer zieken met longaan doeningen verpleegd. Het is ook een centrum voor de behandeling van spastisci geworden Meer en meer zelfs. Er zijn paviljoens gekomen, waarin twaalf Jonge spastici in gezinsverband 'n blijvende bewoning genieten, er is een aangepaste school J en er zijn mogelijkheden gecreëerd waar deze gehandicapten nuttig werk kunnen verrichten. Ondenkbaar' Katwijk zonder Zeehos is haast ondenkbaar. Het is een deel van de gemeenschap geworden en de bewo- j ners worden als doodgewone mede- mensen beschouwd. Ze zijn in hun al of niet electrisch voortbewogen I „stoelwagentjes" bekende figuren in het dorpsbeeld. Onder politiegeleide krijgen ze in die wagentjes nu zelfs verkeersles, zodat ze uiteindelijk zelf 1 Door Cees Combee Foto' Van Duijn naar de Voorstraat. Princestraat of nog verder kunnen gaan om ink- ?n te doen of naar de Boulevard om te genieten van het „zicht op zee" Ook zijn er waardevolle contacten met Katwijkers, die ze als hun vrienden beschouwen en ze een middagje of avondje bij hun thuis uitnodigen. Dat zelfde geschiedt in verenigingsver band. Een heerlijk contact, dat door de gehandicapten zeer wordt gewaar deerd. Mevrouw Kelderman: ..De Phelps- Stichting financiert nu weer de bouw van twee paviljoens, die evenals de twee vorige aan elkaar worden ge bouwd Wanneer deze eind seotember klaar zijn heeft onze stichting er vijf op het Zeehosterrein helpen bouwen In tctalal beschikt men dan over zes pavljoens want er is ook nog een dat de naam van Peyenoorri draagt en niet door ons is gefinancierd. Het zijn samenlevingscentra, die aange paste huisvesting en verzorging ge ven. Bovendien is er, wanneer de ge handicapte daa-toe in staat is. gele genheid tot arbeid, scholing en bezig heid met als sluitstuk religieuze zorg en recreatie De eerste drie pavil joens hebben samen nog geen 700 000 gulden gekost en voor de twee. dn nu in aanbouw zijn, moet 1.100.000 gulden worden geïnvesteerd. Toen drie jaar geleden het plan werd opge zet werden de bouw- en inrichtings kosten begroot op zo'n f 700.000,- Het heeft enorm lang geduurd voor v Haagse zijde de bnuwvergunnin- l jskwamen". Een jammerlijke i zaak". Veel geld j In Katwijk is men er van over- tuigd, dat er in de collecteweek heel w-at geld zal binnenkomen voor de Dr Winthrop M. Phelps-Stichting, ge- no? - naar een Amerikaanse specia list. die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor spastische kinderen Mevrouw Vermeulen- Kalis met klem „De eerste f 1000,- is al bin- I nen. Van een 74-jarige dame, die doe haar leeftijd niet meer in staat j was bij het collecteren te helpen, I maar die toch iets wilde doen. We I waren zeer verrast toen we de geslo- ten envelop openden en daaruit een briefje van duizend tevoorschijn haalden Ik weet. dat onze Katwij kers zeer geefs zijn als het om lief dadige doeleinden gaat. Nu die col lecte mede he tZeehcs ten eoede komt verwacht ik veel van de op brengst. Veel dames zijn bereid om te helpen. Met hulp van mevrouw- E. van Blitterswijk-Maaskant (geen on bekende in het verenigings- en ker kelijke leven) en mevrouw A. Feen- stra-vanBreugel (echtgenote van Katwnjks nieuwe gemeentesecretaris) wórden de voorbereidende organisa torische werkzaamheden verricht". £egt mevrouw Feenstra-van Breu gel: 'k Geloof, dat die collecte wel aan zal slaan. Voor Cleyn Duin re gel ik de zaak Het aantrekken van collect-rices en collectanten heeft helemaal geen moeilijkheden opgele verd. Ik was zo klaar Naar ik hoor Is dat in de andere Katwijkse wij ken ook het geval Laten we honen, dat deze actie voor de Phelps-Stich- Op de fotode twee aan elkaar gebouwde paviljoens gaan er in de toekomst eind september-begin oktober net zo uitzien als deze tweedie al enige jaren in gebruik zijn en uitstekend vol doen. De spastici genieten daar veel woongenot en een werkelijk thuis. ting veel geld opbrengt. Het is voor een zeer goed doel: hulp aan de handicante medemens. De bouw van die twee paviljoens vordert flink. Laat de kreet voor de week van 31 januari tot en met 5 februari zijn: ..Katwijk helpt de Phelps-Stichting en daarmee het Zeehos!". Bouwen De snelle bouw van die paviljoens wordt verricht door het Katwijkse aannemersbedrijf De Lange en Van der Plas onder architectuur van het archtectenbureaui W J. Folet N.V uit Rotterdam. Architect Fiolet kent van nabij de behoeften van de spasti ci. Ook wat de woningen betreft. Hij heeft zelf een zoon. die door deze ziekte getroffen is en nu al jarenlang in het Zeehos vertoeft. Hij heeft het daar heel erg naar zijn zin en geniet een verzorging, waarin thuis nooit zou kunnen worden voorzien. Fiolet zegt: „Alles heeft men hier in het Zeehos bij de hand. Medici, kundige verpleegsters, kortom een re- validatieteam. dat het klappen van de zweep leent en dat voor een uiterst zorgvuldige behandeling zorg draagt". Dr E. H. J. Warns, belast met het toezicht op de bouw in het bij zonder wat de medische aspecten be treft „Voor die paviljoens kunnen wij I gebruik maken van alle diensten, die zo'n grote inrichting geeft. Dat maakt, dat wij ons kunnen beperken tot het stichten van de aangepaste leefruimte zelf Daardoor hebben we een relatief lage investering. Het tweede paviljoen kostte nog geen f 20 000.- per bed. het derde en vier de ongeveer f 24.000 - en nu dit vijf de en zesde f 40 000.-. Door deze bouw kunnen we zoveel mogelijk mensen helpen. Iedere groep van twaalf heeft een eigen huiskamer en in elk paviljoen zijn vier éénper soons- en vier tweepersoonskamers. Door het aan elkaar bouwen van die paviljoens kunnen oefen- en hobby zaal gemeenschappelijk worden ge bruikt. We hebben veel waardering voor het werk van de Phelps-Stich ting. Zij heeft ons fantastisch ge holpen in de afgelopen jaren. Er staan heel wat mensen op de wacht lijst voor opname. Dit is nu al weer aangegroeid tot ruim veertig". Zeehos en de in 1955 opgerichte Dr. Winthrop M. Phelps-Stichting hopen maar, dat de collecte in Kat wijk zal aanslaan. De twee paviljoens nu in aanbouw, zijn voorlopig het laatste object in Katwijk. Is dat werk gereed dan richt de Phelps -Stichting zich naar Oost-Kapelle, Zwolle en Parimaribo, waar ook pa viljoens voor spastici zullen worden gerealiseerd of een uitbreiding zullen ondergaan. Ook daar is weer een klein miljoen mee gemoeid. In Kat wijk verwacht men in oktober de 24 bewoners van de nieuwe paviljoens hartelijk te kunnen begroeten Een helangrijk stuk „vrijwilligerswerk" is dan weer voltooid- EEG WIL DE VISSERIJ VERANDEREN BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie in Brussel heeft voorge steld, 36 miljoen gulden in vjjf jaar uit het Europese Landbouwfonds ter beschikking te stellen voor het her structureringsprogramma in de sector kabeljauwvisserfj. Deze sector, die verse, gezouten kabeljauw aan land brengt, bevindt zich reeds enkele ja ren in een zeer moeilijke positie. De consumptie van gezouten ka beljauw in de gemeenschap is sterk gedaald, terwijl de afzetmogelijkhe den op de wereldmarkt door de sterke concurrentie beperkt zijn. De struc turele crisis in deze sector wordt nog verscherpt door de vrije invoer van kabeljauw in de EEG. De commissie wil, dat de ka bel- jauwvïsserij zich meer gaat toeleggen op diepvriesrvis, zoals kabeljauw, schelvis, koolvis en op diepvriestonijn. In de Europese Gemeenschap kan namelijk nauwelijks aan de vraag naar deze produkten worden voldaan. In 1970 was de produktie van diep- vriesvis (zonder tonijn) ongeveer 150.000 ton, terwijl de vraag meer dan 200.000 ton bedroeg. Voor tonijn was het tekort nog groter: de EEG produceerde 50.000 ton, terwijl er vraag was naar 150.000 ton. Ook uit andere landen kan niet voldoende worden ingevoerd, omdat de belang rijkste producenten (Japan en de Verenigde Staten) zelf aan een steeds grotere buitenlandse vraag moeten voldoen. De steun uit het Europese Land bouwfonds is bestemd voor alle pro- jeoten, die de produktie, de verwer king en de afzet kunnen bevorderen, zoals het bouwen van schepen voor zien van diepvriesinstallaties en even tueel van fileermachines. De bijdrage van het Europese Landbouwfonds kan ten hoogste 25 procent van de inves teringskosten bedragen. De begun stigde zelf zou tenminste vijftig pro cent moeten bijdragen. Voorrang zal moeten worden gegeven enerzijds aan producenten-organisaties en ander zijds aan investeringsprogramma's, die gericht zijn op een verklaring van de kabeljauwvloot. Naast de omschakelingsmaatrege len voor de gemiddeld meer dan twaalf jaar oude kabeljauwvloot stelt de commissie ook herscholing van de vissers voor, door de lid-staten zelf te verzorgen. Gevangenis kost per man per dag honderd gulden DEN HAAG Een dag gevange nisstraf kost per man honderd gul den. Dr. E. Brongersma. lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, maak te deze berekening gisteren in de se naat. Hij pleitte ervoor minder "nut teloze" gevangenisstraffen te geven. Een vrijheidsberoving van werkelijk gevaarlijken vond hij zinvoller dan het gevangen zetten van „pechheb- bers". Over de laatste categorie ge vangenen zei hij: "Zelden wordt zo veel geld besteed met zo weinig re sultaat". LISSE In het overdekt zwem- bad te Lisse zullen zaterdag nuari een aantal gehandicapten hun proef van bekwaamheid a het officiële zwemdiploma K.N.Z.B. Ook deze zwemkandidaten zullen de vastgestelde afstand moeten zwemmen, waarvan 25 meter gekleed. Zij worden onderricht in het zwem- men door de wekelijkse hulpen, die de Stichting Sport en Recreatie Ge handicapten in de bollenstreek ter zijde staan. Zaterdagavond zullen de geslaagden tijdens de carnavalsvie ring in de zaal van Van der Geest in Noordwijkerhout het zwemdiploma in ontvangst nemen, dit ter verhoging van de feestvreugde. VLINDERGOUIJ WEER VOOR VAN GERVEN? LISSE Het Van Gerven-team uit Lisse is in de laatst gehouden competitiewedstrijd Bedrijfsklaverja sen Bollenstreek weer aan de kop ge komen en zal alles in het werk stel len om ook dit jaar het Vlindergoud weer te bemachtigen. Door een gevoe lige nederlaag welke Elka-Lisse leed tegen Van Stein-Lisse met 140-129 speelden ze de Van Gerven-loon- ploegers uit Lisse precies in de kaart en bezetten met hun zege op Van Zanten met 145-135 thans de boven-J ste plaats op de ranglijst! Sikkens e Draka deelden met 132-132 de pun ten en bleven in de running. De Vlin dermannen lieten de Gasmannen van het G.W.B- achter zich met 138- 132. Vrijdag is de opstelling n inhaalwedstrijd SikkensVan Stein als volgt: Elka- v. Gerven, Draka G. W. B., Van Steinv. Zanten en Sikkens Vlinder. Stand na 12 wedstrijden: v. Ger ven 1660 en Elka 1647. GESLAAGD POPFEEST IN MADONNA ALPHEN AAN DEN RIJN - popformatie Brave New World heeft voor een enthousiast publiek i discotheek Madonna gespeeld. De 200 bezoekers hebben kunnen genieten van prima solowerk van de bas-gita rist en het, een beetje mysterieuze, werk van de zanger Naast het optre den van Brave New World werd ook creatieve arbeid verricht. 5 werd bijvoorbeeld gewerkt met gegal vaniseerd ijzerdraad en glasstuiters. Het optreden van de mobiele disco theek van Madonna was goed, n volgens velen wel te kort. De toegangsprijs voor dit alles was gelijk, doordat Brave New World zijn kosten laat afhangen van het aantal bezoekers. Zo hoefde men slechts f. 2.50 te betalen. PETST RESTAURANT BOWLING ALPHEN AAN DEN RIJN „Bowling wint steeds meer terrein. De Nederlanders wisten enkele jaren geleden amper dat deze sport bestond. Als je nu Duitsland en Zweden eens neemt, daar worden hele competities afgewerkt. En daar zou ik in ons land ook wel heen wil- Om een stoot in deze richting te geven krijgt de Leiderdorper Den Hollander (35) waar schijnlijk dit jaar nog de kans. Het ziet er naar uit dat in april de eerste paal de grond in gaat voor de bouw van zijn nieuwe bowlingcentrum in de omgeving van het sportcomplex De Bijlen". Als alles meewerkt kunnen de eerste spelletjes bowling in september (uiter- ongeveer uit gaan zien als die aard van dit jaar) worden gespeeld. De aanbesteding van de bouw geschiedt volgende maand, i rie eer er &eno(?m e p aa sen Noordwijk heeft zes bowlingbanen Nederland heeft rond de tweehon derd banen waarvan de meeste in het zuiden van het land zijn gele gen. Noordwijk Scheveningen en Haarlem zijn de plaatsen in de om geving waar bowling kan worden ge speeld. Het centrum in Alphen zal Het wordt een mooi complex. Maar ook duur. Met de bouw en inrich ting is een miljoen gulden gemoeid In het complex zullen twaalf bow lingbanen van Amerikaanse makelij worden gelegd, die per stuk zo'n veer tigduizend gulden vergen. Ook aan de inwendige mens is er gedacht door in het centrum een café-restaurant in te richten. Waarom juist in Alphen een bow lingcentrum? „Ik wil in de Randstad Holland zitten, omdat daar in het geheel geen mogelijkheid tot bowlen is. In een Milinen straal van tien tot vijftien kilome- omvat het gebied zo'n tweehon derdvijftigduizend mensen. En daar van zullen er toch echt wel eens een spelletje bowling willen spelen. Daar naast heeft Alphen toch al niet zo veel waar men zich eens heerlijk kan ontspannen. Zelfs geen bioscoop Mijn plannen zijn zowel door bur gemeester en wethouders als door de mensen uit de bowlingwereld enthou siast ontvangen". i ob- Door Jan Westerlaken Foto's Will Dijkman beginnen. Ik verwacht echt wel dat het goed gaat lopen als het eenmaal bekendheid heeft gekregen. Het cen trum wordt exploitabel afls er per week ongeveer tweeduizend mensen bin nenkomen. Dan kan ik aan alle ver plichtingen voldoen. Maar voor de ondernemer blijft er dan nog niet heel erg veel over". 4 kegelbanen In de beginperio de was het centrum alleen tij dens het seizoen geopend. Maar de vraag naar banen was zo groot, dat de directie besloot ook tijdens de wintermaanden door te draaien. Men heeft de bezettingen van de banen in beide seizoenen naast elkaar gelegd en gebleken is, dat er zowel 's win ters als zomers evenveel 200 banen I wacht Inderdaad wel dat er straks mensen uit Leiden naar het bowling centrum in Alphen zullen komen En niet alleen daar vandaan, ik ver wacht ze uit de hele regio. Stel je voor dat ik alleen op Alphen zou zijn gericht, dan was ik binnen de kortst mogelijke tijd failliet. Tenslotte is Alphen nog maar een dorp en naar mate het groeit zal ook ik daarvan een graantje meepikken". Meer centra Hebt u nog plannen voor de toe- Verwacht u ook Leiden? „Deze mensen kunnen kiezen waarheen ze willen. Ze zitten pre cies centraal van beide plaatsen Al phen en Noordwijk. Maar ik ver- „Stel dat de banen in Alphen een enorm succes zouden worden, iets dat echt niet is uitgesloten, dam zou het wel eens kunnen gebeuren, dat ik aan de opening van meer oentra ga den ken. Ik denk dan bijvoorbeeld in de richting van Rotterdam of Alkmaar. Daar heb Je een grote concentratie mensen terwijl een bowlingcen- i ontbreekt. Maar ja, ik ben niet de enige die zo denkt. Er zijn meer kapers op de kust. We zullen eerst maar eens rustig afwachten hoe Al phen gaat lopen". Zijn er nog speciale wensen? „Ja", lacht hij. Even is het stil en zuigt Den Hollander vuur in zijn sigaar. „Ik moet nog een instruc teur hebben. Als je er een voor me weet houd ik me aanbevolen. En dan. ik heb het al in het begin gezegd, wil Ik een competitie opzetten. Een zo genaamde bowling-league. De kam- Den Hollander: „Als ik al leen op Alphen was gerichtwas ik binnen de kortst mogelijke tijd failliet". pioen van Alphen wil ik dan laten uitkomen tegen die van andere plaat- i. Als het eenmaal zó ver is, zijn echt wel op de goede weg".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4