LEIDEN SANEERT DOOR ,\Tee zeggen tegen Leiclse Baan Lezers schrijven Leg de Leidse Baan op palen wat ook duurder wordt runner niet Zo was Leiden vroeger en zo is het nu (1) 26 JANUARI 1972 f itjgwiwiijjipiiw1 "«Bwr •**0' r' De kritiek van de heer H. van Eek >p de acties tegen de Leidse Baan, n deze krant van 24 januari, roept 3en antwoord op, omdat kwade ge- uchten soms een taai leven hebben. Gelukkig zijn er, behalve de heer an Eek, meer mensen, die bezorgd ;ijn over de samenleving. De geach- e schrijver merkte o.a. op, dat aan Ie tocht tegen de Leidse Baan hoofd- akelijk jongeren deelnamen, maar ils hij er zelf bij zou zijn geweest, ajli lad hij ook de vele ouders met jonge inderen kunnen zien, of die binnen- aartschipper met 50 jaar ervaring, iie ik sprak! De ouders hadden groot gelijk, In zant het zijn hun kinderen, die wleitraks op de giftige afvalberg moe- 'len zien te leven, die ouderen uit on- aacht of zorgeloosheid achter zich „ipwerpen. De jonge generatie be- aalt straks het gelag. De actie-trein van zaterdag is dan tok niet betaald door de Stichting kb Veg of die andere grote voorvech- n het openbaar vervoer, prof. jjfolmuller, die voorzitter is van een 0 ijkscommissie, die al vijf jaar met apporten tracht te bewijzen, dat het ipenbaar vervoer niet verbeterd kan •orden. Die commissie gaat blijk baar met de trekschuit, aan weers- ij den getrokken door Wassenaar se Pijpaarden. Nog steeds vraagt nie- uu ïand zich af, wie die poppekast be- Jeujaalt. De actie-trein is door de actiegroep Leidse Baan Neen" voor eigen re- Sa ening gehuurd tegen 't normale ta an* ief. De kosten, ook van affiches, j tencils enz. worden bestreden door o"rijwillige bijdragen, soms van jon- mensen, die van een gering be- •ag moeten rondkomen. vroeger ook de vakvereniging 'oot geworden, met de centen van fobeiders, die geloofden in een bete- samenleving. De deelnemers aan de protesttocht en in een optimisti sche stemming: zou er met vinding rijke en zakelijke acties, beschermd door politie te paard, toch iets tegen de dreigende chaos te doen zijn? Hopelijk zal het doordrammen van een Gideons bende tot resultaat heb ben, dat onze volksvertegenwoordi ger^ een einde maken aan 40 jaren Prioriteit voor de Autowegen. Veel andere leuke dingen zijn té zeldzaam geworden, om die auto nu nog meer ruimte te geven. Eigenlijk zijn er wegen genoeg; er heeft op de Hoge Rijndijk nog nooit een automo bilist staan huilen, omdat hij de stad niet inkon. Openbaar vervoer is veiliger, goed koper, gezonder, ja zelfs, gezelliger, en de opiniepeilingen zijn duidelijk, maar de dwarsliggers zijn moeilijk te overtuigen. „Wat kletsen ze nou, ik heb vandaag nog een vlinder ge zien", zingt Miel Cools door de radio, terwijl ik dit schrijf. Over de Leidse Baan zijn nu vol doende rapporten en studies versche nen om morgen nog eenmaal nee te Maar wanneer de eerlijke argu menten van talrijke deskundigen af ketsen op emoties, gaat elke discus sie de mist in. W. M. van Rooi jen, Marislaan 11, Leiden. Miskleunen Met groeiende verbazing en erger nis heb -ik de discussies over het al of niet aanleggen van de Leidse Baan gevolgd. De diverse autoritei ten schijnen ook niets te leren, want hoewel hier weer een prima gelegen heid is oih te tonen dat 't ons en on ze autoriteiten ernst is met de ge dachte: Welzijn voor welvaart, dreigt men hier weer volkomen mis te kleu nen. Gedeput. Staten bestaan het zelfs om het project Leidse Baan door te duwen onder het mom dat deze weg slechts een voordeel is voor de leefbaarheid van dit gebied. Weer gaat men tegemoet komen aan het monster dat onze veiligheid en gezondheid bedreigt: het verkeer en dan voornamelijk de auto's. Zo lang er meer auto's komen, moeten er ook meer wegen komen zo denkt men. De grootste sufferd kan zien, dat dat eens mis moet gaan. Dat hierdoor de toch al geringe ruimte in Nederland weer een stuk je kleiner wordt, weer een beslist niet onbelangrijk natuurgebied ver loren gaat en er door middel van de ze weg weer sneller gereden kan worden, dus weer meer ongelukken etc. dat doet blijkbaar weinig of niets ter zake. Ja maar, zegt men dan, we heb ben er al zoveel geld ingestoken. In derdaad, veel te veel. Een reden te meer om ermee te stoppen. Overi gens is het vrij laf om een geldbe drag, hoe hoog dan ook, te latn pre valeren boven onze gezondheid en veiligheid. Misschien speculeert men hiermee op het zuinigheidsgevoel van de Nederlanders wat voor dit soort kwesties volkomen misplaatst is. Gaat het belang van de enkeling, in casu een enkele gemeente voor het algemeen belang? (En dan wel het echte algemene belang en niet dat van G.S. of andere instellingen). Be steed het geld liever aan de ver keersveiligheid en bescherming van de natuur, ons leefmilieu. Wie wind zaait zal storm oogsten, ik hoop dat er zo'n storm tegen elke aantasting van ons leefmilieu en nu dit project zullen ontstaan dat men het niet meer in zijn hoofd zal halen, derge lijke plannen te maken en ze pas openbaar te maken als men niet meer terug kan. Tenminste.na tuurlijk kan er wel een stap terug ge- dan worden, dit zou zelfs een stap vooruit betekenen als men een rui terlijk toe durft te geven; Ja, sorry, we zaten fout. Wat heeft het voor zin tegen de milieuvervuiling te strij den als juist zij die het voorbeeld ho ren te geven er dwars tegen in gaan? C. Booij, Crocusstraat 1, Katwijk. Hekserij De BurggravenlaanRoomburger laan—Verdamstraat en de Kernstraat In Leiden zijn heden verbonden door een ijzeren keten. En wel een heel geheimzinnige keten: een heksen ke ten. Een heksenkring! Het onbegrij pelijke mysterie heeft zich snel vol trokken. De gemeenteraad is beto verd: de bureaucreatie is onzicht baar gemaakt! De gemeentaraad schijnt wei te kunnen heksen! In enkele dagen hebben zich ijze ren palen tussen onze straten geves tigd. Het zijn vast betoverende hek sen die hun verboden grond bescher men: ze hebben allemaal kleine punt mutsjes op. Niemand wist dat het zou komen en niemand kan de beto vering verbreken. Hoewel ik mij afvraag af deze heksenkring het geheel van de buurt ten goede komt, moet ik wel zeggen, dat het In ieder geval iets bijzonders is. Het is vast een geschenk van de gemeente, een verrassing, een monu ment of zo. Met 'n beetje goede wil kun je er trouwens best wel iets van 'n kunstwerk in zien. Een plastische abstracte van de onbekende heks. Misschien een con tra-vrijheidsbeeld. Of een symbool van jong leven: een hele grote baby box. Wie weet komen er konijnen in of een circus met olifanten. Of nee, ik snap het al, hier is een natuurmonument een groene plek, het authentieke gras, wordt aan de zuigkracht der vernietigende mens heid onttrokken. Dan kunnen wij er juist nog fijn en lang van genieten. Dan hebben wij daar zo'n beklemmend uitzichtbene- mend hek best voor over! Toch blijf ik het geheimzinnig vinden. Er gaat ook een niet te onderschatten Tover kracht vanuit. Ja!, want iedereen die er langs loopt kijkt verbaasd en zelfs verschrikt naar ons grijze kunst werk. En bovendien, als je er naar kijkt zie je alles dubbel en doen je ogen pijn. Weet je, eigenlijk vind ik het een beetje eng. Eigenlijk heb ik toch lie ver het oude hek terug, al was dat dan maar ordinair gaas. Maar ik ben niet de enige die 't eng vindt hoor!, eigenlijk zou iedereen 't wel weg willen, al zijn we natuurlijk erg trots op ons creatief ijzeren gordijn. Maar ja, wij zijn maar aardse we zens en niemand van ons durft de betovering te verbreken. Wij zijn in de ban van de heksen- raad. De spreuk is gesproken. De vloek is gelegd. Pauli Schute, Verdamstraat 44, Leiden. LAATSTE LOODJES... LEIDEN In afwachting van de discussie en de beslissing in de morgen te houden vergade ring van Provinciale Staten wor den de argumenten pro en con tra de lijdensweg Leidse Baan nog volop aandragen. Burgemeester en wet houders van Leiden hebben aan de Staten meegedeeld, dat het niet juist is thans een definitieve beslissing te nemen over de aan leg, waarbij zij verwijzen naar het enkele weken geleden genomen raadsbesluit in deze zin. Van onverwachte züde is een nieuwe variatie op de mogelijkheden geventileerd. Dat nieuwe idee: een autoweg op palen, te bouwen pal bo ven de bestaande spoorlijn, Een pro ject dat kostbaar in uitvoering zou kunnen blijken, maar waarbij veel van die hoge kosten kan worden goedgemaakt düor een snelle realise ring. En waarbij wellicht nachtelijk spoorwegtransport van bouwmate rialen mogelijk is. Het idee komt van de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoede- renvervoer Wegstransport. In een toelichting laat deze organisatie niet na te wijzen op het bijkans onver vangbare en unieke van het natuur gebied, dat door de Leidse Baan zou moeten worden aangetast. Uitgere kend het beroepsgoederenvervoer blijkt daar veel oog voor te hebben en te pleiten voor een volledig be noud van dit landschap. Daarom het idee: waarom niet een viaduotweg, waar al de spoorlijn ligt? Dat kost dan geen tijd en geld ver slindende grondverwerving óók. Geen afbraak Aanleg van de Leidse Baan zal niet betekenen, dat in de Schilderswijk in Den Haag 1600 a 2000 huizen moe ten worden afgebroken. Het verkeer zal namelijk na het binnenkomen van de stad: bijzonder snel uitwaaie ren. Dit stelt de werkgroep "Leidse Baan: nu" in een brief aan Provin ciale Staten tegenover berekeningen van tegenstanders, onder wie de ar- chitectenwerkgroep "Dooievaar". De werkgroep "Leidse Baan: nu" vindt het onjuist de weg en het open baar vervoer als alternatief tegen over elkaar te stellen. "Beiden zijn ze eikaars complement. De goede be reikbaarheid van Den Haag als be stuurlijk, economisch en cultureel centrum kan alleen gegarandeerd worden als zo snel mogelijk de .Leid se Baan" wordt aangelegd en tege lijkertijd met alle kracht gestreefd wordt naar verbetering van het open baar vervoer", aldUs de werkgroep. LEIDEN Op de Zuidsingel is, zoals de foto (Holvast) laat zien, opnieuw een pand onder de slo pershamer gevallen, waarmee het zoveelste gat is geslagen in het saneringsgebied Herengracht- Zijlsingel. De open plekken worden vaak stortplaatsen van vuil en het is voor de bewoners niet prettig meer in het toch sfeervolle stukje oude stad met grachtjes en bomen te wonea. Om overlast te voorkomen worden muren van panden naast afgebroken huizen waterdicht "•gesmeerd". Uit het verslag over 1970 van het sanerlngsbedrijf van de gemeente Leiden blijkt, dat aan saneringspan den voor bijna f 10 miljoen is ge kocht. In het boekjaar nam de aan schaffingswaarde met bijna zeven ton toe. Voor aankoop is totnogtoe het meeste geld gestoken in de noord zuid-verbinding (bijna f 4 miljoen) en vervolgens in het saneringsgebied HerengrachtZijlsingel (bijna f 3 miljoen)Op HerengrachtHooi gracht is voor anderhalf miljoen ge kocht. Er gaat heel wat geld zitten in h'et saneren van een oude stad. LEIDEN De enthousiaste reacties, iie wij ontvingen na de publikatie van enkele nu wel historische foto's van oni „Oudt Leyden" in ons nummer van U december j.l., heeft ons doen be- iv» sluiten om aan deze serie een vervolg te geven.- n' Uit ons archief zochten wij een aan- 110111 tal stadsgezichtendie wij reeds in ad de jaren 1952 en 1953 publiceerden. De foto's grijpen terug naar een ver verleden tijd, een tijd, waarin er nog geen sprake was van de verkeerssitua ties, waarvoor thans een oplossing dient te worden gezocht. Zij dateren uit de tijd, dat Leiden nog wandelge bied was. Om onze foto-serie actueel te hou den, zullen wij ook steeds een foto plaatsen, die vrijwel vanaf hetzelfde punt is genomen. Voor vandaag is dat het Levendaal. In 35 jaar veran derde deze stille gracht, met haar prachtige bomenrij, in één van de drukste verkeersaders van de stad. Hoewel het aanzien van het Leven daal in die tijd zeer romantisch aan deed, staken de omwonenden de vlag uit toen de gemeenteraad in 1935 be sloot om het gedeelte tussen Plantage en Korevaarstraat te dempen. Het vieze grachtwater verspreidde vooral des zomers een ondraaglijke stank. Midden op de foto het bruggetje bij de Kraaierstraat. Aan de rechterzijde van de gracht bevindt zich ook thans nog het Bethlehemhofje, met daar naast het voormalige gebouw van de Leidse Hervormde Jeugdraad, waarin eertijds het wijkgebouiv van de voor malige hervormde wijkgemeente „Le vendaal" ivas ondergebracht. Vanuit deze gracht ging menige Leidse peueraar in ver vervlogen tijd „ter visvangst". Eerst in veel later tijd werd overgegaan tot demping van het laatste stukje Levendaal (ter hoogte van de Garenmcürkt) Op de andere foto Holvasthet Le vendaal van thans: geen water, ar metierige bomen en veel auto's, langs de kant en op de weg.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3