ranse pommissie viest kant gevangenen aiivin zorgt voor kleurig vuurwerk L.I.A.M. iysteem helemaal opnieuw opbouwen Duyndam en Pijnen hebben bloemen binnen handbereik Beroepingsvverk Venneker moet excuses aanbieden Hand vol schemer Libelle mode show naar Leiden Administrdtief - Medewerker (ster) TYPISTE/FAKTURISTE VERHEY LUCHTKANALEN ervaren plaatwerkers St WOENSDAG 26 JANUARI 1972 PAGINA 19 (Van onze correspondent) RIJS De officiële enquêtecommissie van juristen, medici geestelijken, door de Franse minister van Justitie René iven ingesteld naar aanleiding van de muiterij die vlak voor •stmis in de strafgevangenis van Toul uitbrak, heeft een iport uitgebracht dat de hoogst ernstige grieven van de mui bij na geheel onderschrijft. If directeur, wiens onmiddel- ontslag de opstandelingen geëist, wordt door de nissie verweten, dat hij soort schrikbewind voerde, zon- enig onderscheid te maken tus- de diverse categorieën onder de ngenen. biedt zowel onderdak aan vele dige delinquenten die eerder in opvoedingsgesticht thuis horen, aan psychopaten, moordenaars andere gewoontemisdadigers, ineer een gevangene zich aan enige en soms lichte overtreding van de overjarige reglementen had schuldig gemaakt, was het geen uit zondering dat hij in een onver warmde cel werd opgesloten waar hij soms gedurende verscheidene dagen en nachten bleef vastgebon den op zijn krib. Elke week poog den gemiddeld minstens twee gede tineerden uit wanhoop een einde aan hun leven te maken. De enige personen van het leidende kader die de gevangenen nog een menselijk gevoel toonden, waren de aalmoezenier en de vrouwelijke psy chiater. Zij waren bij de muiterij van december waarbij tientallen be wakers en gevangenen ernstig wer den gewond, dan ook als tussenper sonen voor de directie opgetreden, om tenslotte een einde aan de mui terij te kunnen maken. Bij die on derhandelingen werden de opstan delingen uit naam van het ministe rie van Justitie de belofte gedaan, Oranjeroodgrasgroen en hemelsblauw belangrijkste tinten .RIJS De Parijse mode-ont- lilbers hebben kleur bekend. Ze wil- e\|deze zomer van alle donkerbrui- lurkjes af. Op de derde dag van franse modeweek waren zelfs bij ain oranjerood, grasgroen en ^elsblauw de belangrijkste mode- hl en Lanvin zorgde helemaal een kleurig vuurwerk, de ma trozenbroeken, plooirok - Itelpakjes en mantels met kimo- jouwen waren tot dusver bij alle ^huizen het belangrijkste nieuws. Badmain, Dior, Feraud en nel schommelde de roklengte ruim een handbreedte boven de af| tot er net iets onder. Voor de bleven eigenlijk alle variaties op thema. Na de jaren '30 en '40 'de Parijse ontwerpers nu bij het van de vijftiger jaren aange- Een episode met veel kleurige, rolle kleren, maar toch ook ge- aerkt door de ondeugende tmes van Marilyn Monroe. fr Hagers Pierre Cardin begon dinsdag lange modedag. het met de Europese haute ure niet meer zo goed gaat, ver- t hij heel wat jurkjes aan miljonaires. Maar voor we ideeën kan de confectie-in- niet bij hem terecht. Toch Balmain na de sluiting van modehuis van Balenciaga en de van Coco Chanel toonaange- voor onopvallende chique kle- show begon heel hoopgevend een paar wijde matrozenbroe- en kleurige jasjes. Maar daarna iel Balmain al gauw in zijn be- e ensembles. Op jurken met okjes en met do venlij fes van andere kleur stof liet hij kraag- vrij lange dubbelknoopsjasjes n. De zakjes waren evenals bij ïantels in ovaalvormige zijnaden erkt. tuur lijk was er nog een hele kleurige Tzarina-Jurkjes. Hoog- )ten met een geplisseerde rok en poffende mouwen in gras- rood en marineblauw. Voor Mids had Balmain romantische klaprozen bedrukte mousseline den naar het nieuwe Parijse >t met een vrij wijde rok en een rug. dat de directeur en een hoofdin specteur hun posten onmiddellijk zouden verlaten. Maar nauwelijks waren de gevangenen toen weer naar hun cellen teruggekeerd of de directeur liet hen weten dat hij niet meer peinsde over zijn vertrek. Conclusie Conclusie van de enquêtecommissie luidt dat de nieuwe directie het hele gevangenissysteem in Toul vanaf de grond zal moeten hervor men. De commissie is trouwens van mening dat in heel Frankrijk het gevangeniswezen radicaal op de hel ling zal moeten worden gezet. En voorts dat het urgent en zinvol zou zijn zich in het licht van de mo derne psychologie en sociologie nu eindelijk eens grondig te beraden over de methoden hoe de misdadig heid. zowel menselijk als doeltref fend, het beste bestreden kan wor den. Men kan, met enige voldoening, dus wel vaststellen dat de vele opstan den die de laatste maanden in Franse gevangenissen hebben plaats gevonden nu ook de officiële krin gen aan het denken hebben ge bracht om een soort gewetensonder zoek te ontketenen. Maar politiek gesproken mag men zich bovendien nog wel afvragen of de minister van Justitie Pléven uit dit verplet terende rapport nu ook de enig mo gelijke democratische les zal trek ken door zijn portefeuille ter be schikking te stellen. Vooral ook om dat zijn verbod aan de gevangenen Een opstand in een gevange nis in de Verejiigde Staten, die in Attica (New York), schokte vorig jaar de hele wereld. Politie die dè opstand onderdrukte, schoot op weerloze gevangenen. Hun eis vindt nu net als in Frankrijk steeds meer weerklank: gevange nissen moeten menselijker. Een beeld van de ravage na de op stand in de gevangenis van Atti ca. vorig jaar kerstcadeautjes te mogen ontvangen, de directe aanleiding is geweest tot de muiterijen in Toul en in andere Franse huizen van be waring. NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld: W van Gorsel te Oude-Tonge. te Maas tricht: S. Ypma te Rijperkerk. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Genneo: E. Postma, te Maastricht, naar Nieu- wendijk (N.-B.)dr. G. van Moorsel te Groningen. Bedankt voor Hagestein: J. J. W. Mouthaan, kandidaat te Bleskens- GEREF. KERKEN Aangenomen naar Surhuisterveen drs. H. Dijkstra te IJlst. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem: W. J. Quist te Opperdoes, die bedankte voor Oud-Beijerland. Bedankt voor Bennekom: H. C. v. de Ent te Katwijk aan Zee, voor Aal ten: G. Leendertse te Zwijndrecht, voor Utrecht: H. van de Schaaf te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Norwich (Canada): J. van Haaren te Amersfoort, te West- zaan: J. van Vliet te Aagtekerke, te Hilversum: L. Blok te Beekbergen. Bedankt voor Rilland Bath: A. M. den Boer te Ridderkerk. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Temeuzen: F. Mal- lan te Gouda. Onverwacht verzet In de Noordierse plaats Lurgan bij Belfast drong gisteren een zwaargewapende moordbrigade van drie IRA-man- nen het huis van Gary Rogers een 19-jarige protestantse fabrieksarbei der, binnen. Hoewel Rogers werd ge wond kon zijn moeder zijn dood voor komen door zich op een van de aan vallers te werpen. Het trio nam spoe dig de vlucht. Stier in parlement Een groep ontevreden Waalse boeren heeft gis termiddag een jonge stier de trap pen van het Belgische parlement op gejaagd om de aandacht op hun be langen te vestigen. Het beest nam de hindernissen bij verrassing en met ongekende snelheid doordat op zijn achterdeel een elektrische batterij was bevestigd. Tot de vergaderzaal heeft de Waalse boerenactie niet ge reikt. De landbouwers hebben boven dien nog een aantal speenvarkens en duiven in het parlement losgelaten. Drie boeren werden gearresteerd. Twee weken in hol Een 13-ja- rige Duitse jongen naar wie, door de politie en zijn wanhopige familie, twee weken lang in heel Beieren is gezocht, blijkt in deze twee weken op slechts enkele honderden meters van de ouderlijke woning vertoeft te hebben. De jongeman had als „ver blijfplaats" een hol onder de houten vloer van een bus-wachthuisje te Pul lach, bij München. In de nacht van maandag op gisteren is de jongen volkomen verwaarloosd en uitgeput aangetroffen. Bovendien waren delen van zijn lichaam bevroren. Hij is naar een ziekenhuis gebracht. Ontslag De 44-jarige Spaanse industrieel Lorenzo Zabala heeft gis teren ontslag genomen als directeur van de onderneming Precicontrol, waar sociale onrust vorige week leid de tot zijn ontvoering door de Bas- kische afscheidingsbeweging Eta. Za terdag J.l. was hij vrijgelaten nadat zijn bedrijf alle eisen van de ont voerders had ingewilligd. Zo werden 183 ontslagen arbeiders weer in dienst genomen en de lonen aanzien lijk verhoogd. Zabala gaf geen re den op voor zijn besluit, maar vertel de aandeelhouders dat het onherroe pelijk is. ROTTERDAM Leo Duyndam en René Pijnen hebben de bloemen van de vierde na-oorlogse Rotter damse wielerzesdaagse binnen handbereik. De Nederlandse combi natie die alom wordt gezien als het paar apart voor de toekomst be stond het gisteravond in een mum van tijd de bijna vijfduizend toekij kers tijdens de jachten tot laaiend enthousiasme op te zweepen. Slacht offers van dat ontketende aanvals- geweld: het Duitse duo Bugdahl Kemper en GilmoreAlain van Lancker! Het laatste koppel namelijk, had de ronde voorsprong die Bughdahl- Kemper zorgvuldig koesterde al ongedaan gemaakt, vóórdat Duyn- dam-Piinen zich wenste te on derscheiden. Waarna Leo Duyndam aangevuurd door rissen Westlandse supporters, de ijle ruimte insprong. On het moment dat Duyndam-PiJ- nen de toer goed had gemaakt, mocht Charles Ruys dan ook tevre den vaststellen dat de sfeer nog niet zo goed was geweest. Wat ove rigens niet impliceert dat de Zes daagse van Rotterdam zoals die tot nu toe werd verreden een sfeerloos gedoe was. Want ook voordat Duyndam-Pijnen naast Bughdal-Kemper en Gilmo re-Van Lancker kwamen (een hoger puntenaantal doet ze het klasse ment aanvoeren) was er al sprake van sfeer en redelijk bezette tribu nes. Dat Hofmeester en Ruys deze Zes daagse de 35.000-ste bezoeker zullen turven (de cijfers waarmee quitte wordt gespeeld) lijkt echter on waarschijnlijk. Harrie Hofmeester, directeur van de kapitale sporttem- pel op Rotterdams linker Maas oever: „Aan het bezoek tijdens de avonden heeft het niet gelegen. Het is volgens mij het gevolg van de te leurstellende belangstelling op de middagen. Maar andermaal hebben we kunnen constateren dat we niet te ongeduldig moeten zijn. Een kwestie van groeien vooral." Hoe het ook zij, Leo Duyndam werd gisteravond op de piste gesignaleerd met een vrolijk gezicht. Het een- thousiasme dat de fans v oor hem opbrachten deed hem duidelijk goed, deed hem ook de pijnlijke knie (waarvan hij overigens steeds minder last ondervindt) vergeten. Een van de vele honderden die Leo een goed hart toedroeg, was Feyen- oords Jan Boskamp. Toen de mid denvelder met het harde schot hoorde dat Duyndam wanneer het maar even mogelijk is in de kuip de verrichtingen van Feyenoord ga deslaat, zegt hij hem dan ook prompt een kaartje toe voor Feyen oordBenfica! Le:o Duyndam: „Dat staat, want voor een partij voetbal ROTTERDAM Hans Venneker moet het bestuur van Sparta zijn excuses aanbieden naar aanleiding van een vorige week gepubliceerd artikel in een landelijk dagblad, waarin de Rotterdamse internatio nal het beleid bij de Kasteel-club hekelde. Het Sparta-bestuur vond dat Venneker in het interview veel te ver was gegaan; riep hem daarom gisteren op het matje en eiste dat hij schriftelijk zijn verontschuldi gingen zou aanbieden. Naar aanleiding van deze kwestie achtte de Sparta-leiding het boven dien noodzakelijk om aan è.lle spe lers van de Schwarz- formatie een spreekverbod op te leggen, waar schijnlijk onder het motto dat „de goeden met de kwaden moeten lijden". kunnen ze me midden in de nacht uit mijn bed halen. Het Nederlandse koppel Klaas Balk-Roy Schuiten heeft dinsdag in het sportpaleis te Rotterdam de zesdaagse van de toekomst gewon- De eindstand is: 1. Klaas Balk-Roy Schuiten (Ned.) 61 punten, 2. Daelemans-Wezemael (Bel.) 43. 3. Thomas-Benett <GB( 38, 4. Bal-Zeebroeck (Ned.-Bel.) 20, 5. Van Tol-Venix (Ned.) 19. 6. Kne- teman-Fens "Ned.) 12. 7. Breur-v.d. Leist (Ned.) 6. De stand in de Rotterdamse zes daagse was vannacht om 3 uur bij de neutralisatie: 1. Duyndam/Pijnen (Ned.) 435 pun ten, 2. Gilmore (Aus)/Alain van Lancker (Fra) 363. 3. B.ug- dahl Kemper W.D1.) 229, op één ronde 4. Karstens tNed.t/Pfeffgen (WD1.) 326, op twee ronden 5. Verschiiren (Bel) /Pfenninger (Zwi) 208, op vijf ronden 6. Loeve- sijn/Stam (Ned.) 419, op acht ron den 7. De Wit/Harrie Jansen (Ned). 261, op tien ronden 8. Bravenboer (Ned.)/Seeuws (Bel.) 305, op 20 ronden 9. Robert van Lancker/De Bosscher (Bel.) 261 op 26 ronden 10. Van der Lans/Van Leeuwen (Ned.) 469, 11. Hill (GBr)/Mount- ford (Vst) 449, op 31 ronden 12. Vianen/Van Midden (Ned.) 246. C. P. de Heiden nam ajs LEIDEN Bij Westerpers NV heeft men gisteren afscheid genomen van de heer C. P, de Heiden, die vijftig jaar bij de Leidse Courant heeft gewerkt. De heer De Heiden is vorige week 65 jaar geworden. Tijdens een afscheidsreceptie sprak drs. J. Brader over de vele verande ringen, die de heer De Heiden da afgelopen jaren in het bedrijf heeft meegemaakt. Hij dankte mevr. De Heiden voor de steun achter de scher men en bood de scheidende admini strateur een enveloppe met inhoud aan. De heer Besseling, chef de bu reau van de Leidse Courant dankte de heer De Heiden voor de prettige samenwerking. Tot slot sprak de heer De Heiden: "Van medewerker word ik gewoon abonnee. Mijn bureaustoel ga ik verwisselen voor een stoel thuis. Mijn persoon verdwijnt van de krant, maar mijn hart zal er blijven". LEIDEN In de aula van de Scholengemeenschap St. Agnes gaat zaterdagavond in première het door de leraar Nederlands, de heer Peter Lintelo, geschreven toneelspel "Een hand vol schemer". Het stuk zal wor den uitgevoerd door leerlingen van de scholengemeenschap. LEIDEN De Libelle-modeshow beleeft maandag 7 februari de pre mière in de Leidse Stadsgehoorzaal. Vijf mannequins tonen een zomer collectie van meer dan 80 modellen. Naast de vele jeugdige modellen ia ruime aandacht geschonken aan de niet meer zo jonge en slanke vrouw. De shows zijn *s middags 2.30 en 's avonds 7.00 en 9.30 uur. Breuk Ierse Labourpartij Een reeds lang smeulend conflict ln de Ierse Labourpartij is gisteren tot ui barsting gekomen; 39 leden van uit de afdeling in Limerick verlieten de partij om een nieuwe socialistische beweging te vormen. Het geschil gaat, volgens de afgescheidenen, „on der meer" over de politiek ten aan zien van Noord-Ierland. Chanel ston Berthelot, de vroegere •boetiek-ontwerper, die het vo- Jaar de nieuwe couturier van iel werd, heeft alles op alles om de opvolger van de „grand Coco" te blijven. Zijn contract aan het eind van deze maand het hangt van de verkoopcy- af of hij bij Chanel mag blijven, helot maakt wel een goede want de fameuze Chanel-pak- tferden door hem drastisch ge- imiseerd. plaats van ruige tweeds ge- :te hij wat gladdere wollen stof- en bovendien liet hij bij de te pakjes de passementen erwege, Er waren zelfs een kraagloze v-halsjasjes te zien. ((toom viel bij Chanel net op de Maar sommige cocktailjurkjes in iets langer. Wat de avondjurken betreft is Chanels ontwerper net zo dol op met ruches gegarneerde gebloemde mousseline jurken als Lanvin en Balmain. Lanvin Lanvins Belgische ontwerper Jules Francois Cx-ahay is altijd al dol op bloemetjes geweest. En nu de bloe metjes in Parijs weer mode zijn kan hij er niet genoeg van krijgen. Van daar dus dat zijn mannequins dins dag zelfs op schotse geruite over hemdjurkjes bloemencorsages droe gen met af en toe een plastic lieve heersbeestje als speelse variatie. De rokken vielen by Lanvin net op de knie. De hele collectie draaide eigenlijk om matrozenbroek-ensem- bles, plooirokmantelpakjes en kleu rige horizontaal gestreepte jurkjes met halflange mouwen. Lanvins couturier, die alle unifor men en tientallen Jurken voor de Perzische koninkrijksfeesten in Persepolis ontwierp, besteedde veel aandacht aan de avondjurken. Uiterst romantische, wat zigeuner achtige lange avondjaponnen van kleurig bedrukte geplisseerde zijde namen een belangrijke plaats in. Naast schitterende pastelkleurige klassiek-gedrapeerde gewaden van tule en crepe georgette. Courreges André Courreges, de Parijse cou- j turier, die alle uniformen voor de komende Olympische Spelen in München heeft gemaakt, kost het, nu zijn populariteit in Parijs wat te rugloopt, moeite om sportief te blij- I ven. Zijn shows zijn Jammer genoeg I uitgelopen op een soort voetbalwed strijd waarbij het de pers verboden wordt om de doelpunten van de te genpartij té vermelden. De man die acht jaar geleden de hele wereld met zijn astronautenmode in ver- i rukking bracht, s nog steeds by zyn korte kleurige vistramjasjes, goed- I kope katoenen truitjes en rechte tot op de knie vallende rokjes geble ven. De enige nieuwe elementen in de collectie waren enkele geplooide rokjes en romantische avondjapon-! nen van met bloemetjes bezette zijde. VONDELLAAN 45 LEIDEN TGL.44MS vraagt wegens uitbreiding van haar aktiviteiten: voor licht administratief werk. Werkzaamheden bestaan o.a. uit: by werken van een klanten kaartsysteem, werkplaatsdoorgangsadministratie, uitsplitsen van fakturen, alsmede enig archiefwerk. Voor vervulling van een dezer functies wordt geen leeftydsgrens vi aagt voor direct voor het vervaardigen van luchtkanalen t.b.v, airconditioning: Loon: plm. f 310,bruto per week. Aanmelden: Rijksstraatweg 473a, Wassenaar, telefoon 017512485, ook na 18.00 uur. Wij vragen enkele VOLWASSEN ISOLEERDERS DITO HALFWAS om verder opgeleid te worden. HOOG LOON. Isoleerbedrijf J. ROZIER KAPTEYNSTRAAT 61. LEIDEN. TEL. 01710—34797 'na 17 uur).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19