Christ v. d. Smissen wordt een hele grote AUSTRALIË STUURT OOK HARDRIJDER PVC: 3-1 Enklaar schaakt zich snel naar meesterresultaat Zeventienjarig biljarttalent Kangeroes klopt UTOMONTEUR JIM LYNCH MET 1000 GULDEN OP ZAK NAAR SAPPORO Tototips Porches door sneeuw (en Alpines) in Rallye verrast WOENSDAG 26 JANUARI 1972 PAGINA 13 ST. WILLIBRORD In het kleine huisje van zijn ouders „i het stille Brabantse St. Willibrord neemt het wedstrijdbil jart van Christ (met een t) van der Smissen de centrale plaats in. Alles is door de machtige matchtafel van zo'n drie bij twee neter aan de kant gedrongen. Temidden van de rekken dames- ;n kinderkleding vader is marktkoopman rijgt de magere 17-jarige Europese jeugdkampioen de caramboles in eindeloze ij aan elkaar. Het is dan ook een biljart van wereldklasse. Jen echte Imperator van René Gabriels, gelijk te stellen met ivat een Stradivarius betekent voor een violist. Weliswaar is Jhrist van der Smissen nog geen wereldklasse, maar hij heeft vel de pretentie het binnen de kortste keren zover te brengen. LEIDEN Zonder Pieti van Zwie- i. die met een armblessure tobt vanaf de derde set (stand 11-14) zonder Hans Oudeman en- elblessure heeft Kangeroes 1 het de ranglijst van de Hoofdklasse lest hoger gerangschikte PVC 3—1 teruggewezen. Setstanden: •13, 15—12, 11—15 en 15—7. Gelet op de handicap van het issen van twee spelers uit de basis stelling is deze zege van Kange- )r_ tonde spel „chter was niet van die raliteit dat gezegd kan worden dat i,_ angeroes op de weg terug -is naar it hoge niveau van de oompetitie 170-1971 Er zaten wel hoogtepun- in het twee uur durend duel lieten zien dat Kangeroes het wel kan. Datzelfde geldt ook et betrekking tot PVC. Ook daar jgtepunten afgewisseld met lang- periodes van foutieve set-ups, passes, hopeloos gemiste aashes. In deze wedstrijd van mis- met een enkele winner ertussen rdiende Kangeroes de zege omdat it de minste fouten maakte en ijk gaf mentaal sterker te zijn dan 1TC. Althans in dit treffen. De genvaller van het uitvallen van Oudeman, warardoor PVC de rde set op zijn naam kon schry- n, werd goed opgevangen. Toen de agenaars dachten in de vierde set el te kunnen doorstoten, stuitten op een solide en goed georgani- srde defensie van Kangeroes, dat aanvallend opzicht koel de boden kansen benutte. Typisch dat die vierde set, toen dus de ploeg j nder Oudeman speelde die )j_ erigens helemaal niet zo slecht dreef was en in ieder geval beter we hem in tijden hebben ge- tot het beste spel kwam. IC maakte het Kangeroes natuur- wel gemakkelijk door in plaats wat zuiniger om te springen met smashkansen, toen bleek dat angeroes niet dioor de knieën inste te gaan, nög meer risico te Met alle gevolgen vandien Christ van der Smissen loopt dag en nacht met de ideale biljartfigu ren in z'n hoofd, en voor de biljart- sport moet, evenals in de ouderlijke woning, alles bij hem wijken. Min stens drie uur per dag gaat hij op het groene indoor-veld op avontuur door de veelheid van spelsoorten, waarbij er geen één wordt overge slagen. Christ is dan ook dat wil zeggen op het biljart, een all-roun- der. Hij speelt net zo lief libre als de kadersoorten en voor het' moei lijke bandstoten en driebanden gaat de lange frele Brabander evenmin uit de weg. Niemand minder dan de grootmees ter aller tyden, Raymond Ceule- mans is door di tbroekje ook al eens van de tafel geveegd. Dat gebeurde als 16-jarige tijdens een pentath- Door Piet Kienhuis lontoernooi in Roosendaal. Christ raffelde de 200 punten libre in één rits af en de grote Belg was bij het zien van de speelse „coup de queue" zo geïmponeerd, dat hij in de na- stoot al na één carambole de geest gaf. Toch is de jonge virtuoos kennelijk nog niet veel onder de mensen ge weest. Hij tracht zijn verlegenheid door onverschilligheid te camoufle ren. Een nonchalance die stopt zo dra hij het zachte klikken van het „kunstivoor" hoort. Dan maakt de onverschilligheid plaats voor een koele, keiharde wedstrijdmentaliteit, die zijn gaven als de beste trainer begeleidt. Dit samenspel was er oorzaak van, dat hij twee weken geleden als Jongste deelnemer in het wild vreemde Tours de Europese jeugdti- tel (libre en 47/2) weggriste. Ook voor de gretige ogen van zijn land genoot Willy Steures vandaan, die als tweede eindigde. Steures, de ta lentvolle neef van Tini Wijnen, die zich al enkele malen met de Neder landse topklasse had gemeten, in tegenstelling tot de „onbekende" Willebrorder. En Christ van der Smissen ging in het afgelopen weekeinde meteen maar door naar de ereklasse band stoten. In het Limburgse Stein ont troonde hij titelverdediger Bult met een algemeen moyenne van 5.69, terwijl de promotiegrens naar de ADVERTENTIE UNIËKE VEILING TE LEIDEN op DONDERDAGAVOND 27 JANUARI a.s., aanvang 19.30 u. zal in zaal: Anthonius Clubhuis, Mare 43 erkend Veilinghoudersbedrijf M. Pijpers te Amstelveen, t.o.v. Deurwaarder K. E. van der Veen uit Leiden, een party goederen publiek bij opbod contant verkopen, waaronder nieuwe: 6- en 12 dig. cassettes zwart-wit T.V.'s stereo apparatuur platenspelers bandrecorders draagbare radio's auto-radio's stereo radio meubelen zaanse klokken dames- en herenhorloges gouden sieraden w.o. gouden dames- en herenhorloges draagbare T.V.'s suiker - r oomtaf elsets en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 18.30 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen tot 18.00 uur. top op 4% ligt. Spijtig is dat hij dit seizoen niet meer tussen de cracks om de hoogste nationale titel kan strijden, want dat toernooi is al volgende week. Niet moeilijk Christ, die in zijn Brabantse jargon soms moeilijk is te volgen, verklaart zijn schielijke ontluiken met: „Ik kan me nu eenmaal goed zetten". Waarmee hij dan bedoelt, dat hij niet gau wlast heeft van planken koorts. Hij herleidt zijn successen tot de simpele opmerkingen: „In Tours was het niet moeilijk, maar ook niet makkelijk. In Stein was het niet makkelijk, maar ook niet moeilijk. Kijk, ik geef het niet gauw op. Ik voel natuurlijk wel spanning, maar met de zenuwen valt het best mee. In Tours was ei genlijk alleen de eerste partij moeijk. In hoofdzaak door de nieu we lakens en de vreemde ballen. Ik verloor in het libre van de Duitser Jürgen Kresse, maar het 47/2 won ik van hem en daarna ook de an dere dertien partijen". In Stein ging het niet veel minder. ..Alleen van Bult verloor ik, maar in hoofdzaak omdat hij caronne speelde. En dat wilde ik niet om m'n promotie niet in gevaar te brengen". Biina vanzelfsprekende vaststellin gen. die de vastberadenheid en koelbloedigheid van de jonge Christ omkleden. Hij lijkt dan ook naast zijn aangeboren kwaliteiten die zeldzame wedstrijdinstelling te heb ben. die grootmeesters als een Ceu- lemans kenmerken. Aanslag Dat Christ van der Smissen zich nu eigenlijk pas goed meldt aan de na tionale top is eenvoudig terug te voeren tot het feit, dat hij sinds een half jaar de seniorengrens van 17 jaar heeft gepasseerd. Eerdaags gaat hij een aanslag doen op de ereklasse 47/2. De promotiegrens van 27 heeft hij enige tijd geleden al tijdens voor wedstrijden voor de le klas doorbroken met 28.57. Het elitemilieu van het libre ligt al voor hem open met een overwaarde van 25 moyenne 75 en de grens is 50). Zijn trainings-paranimf is sinds en kele jaren de Belgische crack Ton- ny Schrauwen, die hem eens per week langs de gevaarlijke afgronden van de biljarttoppen loodst. Waarbij alle spelsoorten de revue passeren, want vindt Christ: „Je moet alles kunnen spelen". Daarom schuwt hij zelfs de hogeschool van het pen- Christ van der Smissen versloeg Ceulemans tahtlon niet. „Dat is eigenlijk het moniste. Daarin zou ik het graag ver willen brengen". Christ van er Smissen is dus een vijflcamper, een nog altijd zeldzame klasse in de internationale biljart- sport. Ongetwijfeld een veelbeloven de coming-man, die blijkbaar geen angst kent zich binnenkort te gaan meten met de cracks. Vastberaden brengt hij in het midden: „Ik zal ze misschieiï niet meteen kloppen, hoewel het eigenlijk best kan, maar na enkele jaren zal het wel gaan". Een kloeke mentaliteit, die men in onze wankele biljarttop best gebrui ken kan. Bij het vertrek (gistermiddag van Schiphol) van de Nederland se schaatsenrijdersploeg naar de- Olympische Winterspelen in Sap poro werd Atje Keulen-Deelstra op stormachtige wijze door haar kinderen omhelsd: gaat „mem" in Japan goud verdienen? Vitesse-MVV 1 i Fc Utrecht-DWS ■I 1 Telstar-NEC 1 1 VoIendam-PSV 1 Fc Den Bosch-NAC 1 BI. Ajax-Fc Groningen IB! 1 Fc den Haag-Sparta 1 1 ifl Willem II-Heerenv. 1 BI Veendam-Roda JC BI 1 PEC-Wageningen BI Fortuna Vl.-VVV BI 1 Eindhoven-AZ '67 1 1 FSC-Haarlem 1 1 IB MONTE CARLO Met het (nood)- is de strijd gisteren in de 41ste Rallye de Monte Carlo in alle hevig heid losgebarsten. Nadat de 2,4 liter Porsches 911 S van de (favoriete) Zweedse combinatie Björn Walde- gaard/Hans Thorszelius en de Franse équipe Gerard Larrousse/Claude Per- ramond met hun superieure 275 pk's de eerste klassementsproeven volledig hadden beheerst, veranderden in de avonduren de omstandigheden de voorlopige ranglijsten op slag. Tydens de derde klassementsproef op het 1500 kin lange traject kregen de coureurs in de Zee-Alphen plotseling met sneeuw (30 cm boven 1600 m) ijzei te maken. De met race- in- ats van sneeuwbanden uitgeruste Porsches werden er toen door de Al pine Renault-rijders volkomen uit gereden. De Franse fabriekscoureurs hadden bovendien het voordeel, dat er 26 technici (met 6 vrachtwagens en 4 servicewagens) met liefst 1200 spe ciale banden voor hen klaar ston den Het voorlopige klassement na 5 proeven is: 1. Damiche (Fr) met Alpine Re nault, 2 uur, 2 minuten en 34 secon den; 2. op 17 sec. Munari (It) met Lancia Fulvia; 3. op 1 min. 44 An- dersson (Zwe) met Alpine Renault; 4. op 2 min. 40 Andruet (Fr) met Alpine Renault; 5. op 4 min. 15 Wal- degaard (Zwe) met Porsche 911 S 6. op 4 min. 51 Makinen (Finl) met Ford Escort 1600 RS; 7. op 6 min, Fall (GB) met Datsun 240 Z; 8. op 7 min. 03 Jacquemin (Belg) met Al pine Renault; 9. op 7 min. 20 Lar- rouse (Fr) met Porsche 911 S; 10, op 10 min. 46 Aaltonen (Finl) met Datsun 240 Z. In 12 ronden 9 punten WIJK AAN ZEE Het eerste Nederlandse succes in het 34ste Hoogoventoernooi is behaald. De Amsterdamse wiskundeleraar Bert Enklaar heeft in de mees tergreep de norm van de wereld schaakbond voor een meesterre sultaat vervuld. Hij won gisteren van de Westberlijnse meester Lehmann en bracht zijn score op 9 punt. De on-officiële waardigheid kan didaat-meester geldt voor 3 jaar. In die tijd! zal Enklaar een tweede resul taat dienen te boeken. Dan krijgt hy de titel internationaal meester. De toernooi-comité's van IBM en Hoog ovens zullen hem gedurende drie jaar uitnodigen voor hun meestergroepen. In de meestergreep bleef de Hongaar Ribli (remise met Cafferty) de bo ventoon voeren. In de grootmeestergroep impo neerde gisteren de zege van Hartoch met zwart op de Amerikaans- Australische grootmeester Browne het meest. Hartoch had twee zittin gen nodig. Zyn zege was gaaf. Har- tog is een typische "zwartspeler". Hy begint met een wat afwachtende hou ding, om toe te slaan, als er zich een kans voordoet. Langeweg op winst Voor de zeer omstreden tweede plaats Portisch wint natuuriyk deze imposante krachtmeting deed de Tsjech Hort een nuttige stap voorwaarts. Hy versloeg de Neder landse kampioen Hans Ree tamelijk ondubbelzinnig. Langeweg, die remi seerde met de Joegoslaaf Ljubo- jevic, bevindt zich nog op de onder ste plaats. Hy staat evenwel (na 4 zittingen) op winst tegen de Zuid- sla viër Ivkov. Hetgeen, indien de kans wordt benut, betekent, dat hij kan sen op aansluiting heeft. De afstand tussen de achtervolgers van Portisch en de staart is in deze wedstryd na- melyk opvallend gering. In de damesafdeling is nog steèdls gebrek aan duideiykheid. Weliswaar zyn de gastspelers Zatoelovskaja (Rusland) en Lazarevic Zuid-Sla - vië) min of meer favoriet op grond van haar reputaties, doch dat de Ne derlandse vertegenwoordigsters kans loos zouden zyn voor het behalen van één der zes pryzen, is geenszins waar. Uitslagen Grootmeestergroep 12e ronde: Don- ner (Ned)Benko (VS) Iv- kow (Zd-SD—Smyslow (Rusl) Ljubojevic (Zd-Sl)Langeweg (Ned) Vz1A; Savon (Rusl)Timman (Ned) 10: Browne (Austr)Hartoch (Ned) 0—1; Hort (Tsj.Sl)—Ree (Ned) 10; Adorjan (Hong)Smejkal (Tsj SI) afgebr.; Portisch (Hong)Pomar <Sp) Mi. Uit de 11e ronde: Langeweg (NetL) Ivkow (Zd-Sl) opnieuw afgebroken. Dit is de imposante Hoog oven-trofee, die in de nacht van maandag op dinsdag uit de prij- zenvitrine vivn het Kennemer- duinhotel is ontvreemd. De H.O.- organisatie denkt aan een .grap je", maar men hoopt wél, dat de beker zaterdag weer beschikbaar Stand na 12 ronden: 1: Portisch 9 2/3: Pomar, Hort 7; 4. Savon 6% 5/6: Smejkal, Ivkow 6 1 afgeb. 7/9: Smyslow, Benko, Brouwne 6 10/13: Timman, Donner, Ree, Har toch 5%; 14: Ljubojevic 5; 15: Ador jan 4+1 afgebr.; 16. Langeweg 3% 1 afgebr. Meestergroep 12e ronde: Cortlever (Ned)—Hecht (W-Dld) 0—1; Van Schel tenga Ned) Kar akilaic Zd- Sl) Denker (VS»—Garcia (Cuba) VtGereben (Zwits) Schmidt (Polen) 01; Medina (Sp) Sahovic (Zd-Sl) afgebr.; Cafferty (Eng)Ribli (Hong) VzVz\ Schol! (Ned)Krnic (Zd-Sl) VtV2Leh mann W-Did) Enkklaar (Ned) 0-1. Stand na 12 ronden: 1: Ribli 10^: 2: Enklaar 9; 3: Hecht 8%; 4: Krnlc 7: 5: Cafferty 6%; 6/7: Scholl, Lehmann 6: 8%9: Cortlever, Karak- laio 5%; 10/11: Medina, Sahovic 5 1 afgebr.; 12: Garcia 5; 13: Van Scheltenga 4%; 14/15: Gereben, Schmidt 4; 16: Denker 3. Intern, damesgrocp 8e ronde: 1: Zatulovskaja 6M>2. Lazarevic 6; 3: Teodorescu 5 4/6: Ivanka, Vree ken, Jansen 4%; 7/9: Erenska, Tim mer, Jovanovic 3%; 10: Wokralova 3; 11: Heemskerk 2; 12: v. d. Gies- sen 1. ADVERTENTIE IAPPORO Als Ard Schenk, Verkerk. Jan Bols, Eddy Ver en Jappie van Dyk over een dagen de ijsbaan van het Ma- «Jaanai-stadion van Sapporo be ien, treffen zij daar waarschijn- Jim Lynch aan. Naast zijn voor schaatsen ongebruikelijke na- laliteit is er aan deze 23-jarige straliër nog iets merkwaardigs: heeft er geen idee van wat hij de verschillende afstanden kan ien. Niettemin heeft men zich in Aus tralië, waar het uitryden van een 500 meter al als een opmerkelijke prestatie wordt beschouwd, weinig kieskeurig getoond ten aanzien van het uitzenden van Olympiërs. Want kansloos is Lynch ongetwijfeld. Zo is het de vraag of de Australische vaardigheid op schaatsen die van bijvoorbeeld Nederland in het wer pen van de boemerang overtreft. Maar Lynch is in Sapporo. Hij was zelfs de eerste buitenlander: op 13 december kwam hij aan, met dui zend gulden op zak om de tijd die restte tot de opening van het Olym pisch dorp (10. Januari) door te ko men. Jim Lynch woont in Sydney. Hij is een der ongeveer honderd Aus tralische schaatsenrijders, van wie ook Colin Coates op de Olympische Winterspelen zal uitkomen. Doch Coates is de kunst al eens wezen af kijken in Nederland. Vierhonderd meterbanen zijn er in Sydney, waar het nu overigens zomer is, niet. Lynch: „Deze in Sapporo was de eerste die ik van mijn leven zag". Automonteur Lynch heeft zich in Australië zo goed en zo kwaad als het ging op de spelen voorbereid. „Ik moest trainen in ijshockeyhal- len. Daar was maar twee keer in de week gelegenheid voor. En dan nog 's morgens van zes tot half acht". Sinds 14 december traint pionier Lynch op de Olympische ijsbaan. De slechts 1.70 meter lange ryder, in middels bruingebrand door de zon, vindt het ijs heerlijk. Maar hij weet nog steeds niet wat zijn mogelijkhe den op bijvoorbeeld de 500 meter zyn. „Niemand heeft ooit myn ty- den opgenomen, zodat ik met span ning wacht op de aankomst van an dere ploegen, met wie ik dan mis schien mag mee-oefenen". Jim Lynch droomt van een reis naar Europa. Als hij in Sapporo re delijk meekomt hoopt hij op af vaardiging naar het wereldkam pioenschap in Oslo. „Het zal wel of ficieel moeten gebeuren, want al leen kan ik de reis niet meer beta len, hoewel ze hier in Sapporo erg vriendelijk voor me zijn geweest. De Japanners hebben me vaak gra tis maaltijden aangeboden en ook verder geweldig geholpen. Ik ben vreselijk benieuwd wat ik hier rijd. Op een plaats in de top mag ik na tuurlijk niet hopen. In de midden moot zou eigenlijk al geweldig zijn". tegen tegen KEV-KREFELD cup International vrijdag 28 januari 20.30u. Toegangsprijzen 3,25 6,25 Voorverkoop kassa "HOKY" Den Haag en Bespreekburo Haagse Courant Advertentie aangeboden door: Simca...vanderGun A Ookvoor

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13