Israëlische luchtaanval op Syrisch grondgebied Politie in Cairo slaat studenten uit elkaar PARTIJ IN BELGRADO VERGADERI SOWJET-UNIE ERKENT BANGLADESJ Nixon, een inspirerende superstar DINSDAG 25 JANUARI BUITENLAND TEL AVTV (AP Israëlische ge vechtsvliegtuigen zijn gisteren het Syrische luchtruim tot op 40 kilo meter binnengedrongen en hebben een aanval uitgevoerd op Arabische guerillastrijders in een tentenkamp nabij Deraa in het zuiden van Syrië. Het Israëlische opperbevel klaarde dat deze vergeldingsactie het gevolg was van „de toegenomen terroristische activiteit tegen Israë lische burgers vanaf Syrisch grond- Alleen al in de afgelopen maand heeft Israël tot 14 maal toe melding gemaakt van acties van de Arabi sche guerrillastrijders in het grens gebied met Syrië. De straaljagers van de Israëlische luchtmacht plaatsten voltreffers op het tentenkamp, waarin zich „en kele honderden terroristen" zouden bevinden. Waarnemers in het door Israël bezette gebied op 30 kilometer van het tentenkamp hebben verklaard dat zij rookwolken hebben gezien boven het doelgebied ran de Is raëlische vliegtuigen, dat zeven ki lometer ten noorden van Deraa lag. Enkele uren voor de luchtaanval had de Israëlische radio gewaar schuwd dat Israël de voortdurende guerrilla-acties vanuit Syrië in de bezette hoogten van Golan niet zou tolereren. De luchtaanval, die werd uitge voerd op ongeveer 40 kilometer van de Hoogten van Golan, was de eerste Israëlische actie tegen Syrië sinds de tankslag van juni 1970. Het was tevens de eerste maal in 16 maanden dat de Israëlische luchtmacht werd ingezet in een ac tie tegen de Palestijnse cot t do's. Israëlische grondtroepen in deze maand reeds twee uitgevoerd tegen guerrillas! die vanuit het zuiden tegen Israël ageren. CAIRO (AFP) Reuter (UPI) Met traangas granaten en de wa penstok heeft de politie gisteren op verscheidene plaatsen in Cairo dui zenden studenten uiteen moeten ja gen, die demonstreerden voor een on middellijke hervatting van de oorlog tegen Israël en tegen de politiek van de regering van Sadat tegenover de Verenigde Staten. Er zouden ongeveer duizend stu denten zijn gearresteerd. De gevech ten tussen politie en studenten wor den de ernstigste ongeregeldheden genoemd na de rellen in de Egypti sche hoofdstad van Januari en no vember 1968 naar aanleiding van de verloren oorlog tegen Israël. De ongeregeldheden begonnen kort na middernacht toen de politie de universiteit van Cairo omsingel de, waar honderden studenten een zitstaking tegen de regering hielden. Ook een andere universiteit werd af gesloten. Bij het aanbreken van de dag ging de politie met traangas óver tot de aanval op de drie tot vierdui zend opgewonden studenten die zich voor de twee universiteiten hadden verzameld. De studenten bekogelden de politie met stenen en wierpen de niet-ontplofte traangasgranaten naar de politiemannen terug. In de loop van de ochtend trokken zij naar het Tahrirpleln het „Plein van de bevrijding" in het centrum van de hoofdstad. Hier be gonnen naar schatting 12.000 studen ten opnieuw een zitstaking. Bij het marmeren monument op het plein, dat werd opgericht na de revolutie van 1952, hielden zij redevieringen tegen Israël. De met stalen helmen, wapenstok en ijzeren staven uitgeruste politie kreeg versterking van een paar hon derd man oproerpolitie. Met traangas werd de aanval op de Joelende en zingende studenten ingezet. De stu denten vluchtten weg, leuzen roepen de als „wij willen vrijheid" en „waar om oorlog met ons in plaats van met de Israëliërs in de Sinaï". Een groot aantal studenten werd gearresteerd en in de wachtende vrachtwagens van de militaire politie weggevoerd. De politie werd met stenen aange vallen. Na ongeveer een uur was het plein schoon geveegd, maar in de aangren zende straten gingen de gevechten verder. Tegen het einde van de mid dag keer de rust weer. De betogende studenten hadden inmiddels het Plein van de Bevrijding op de poli tie heroverd. Met voorbijgangers wer den de eisen van de studenten druk besproken. De gehele binnenstad was voor het verkeer afgesloten. Boven het plein hing nog een nevel van traangas. De straten lagen bezaaid met glas. De meeste winkels hadden de luiken laten zakken. Zonen Meisjesstudenten schreven op stuk jes papier: „O, mensen, ze hebben van ochtend uw zonen 1.500 gear resteerd" en overhandigden deze aan de voorbijgangers. Een student schreef met blauwe verf op een winkelraam: „Geschenk ter gelegenheid van Bai- ram: 1.500 studenten zijn gear resteerd". Bairam is een Egyptisch feest dat maandag begon. Het is niet bekend hoeveel studen ten zijn gearresteerd. Goedingelichte kringen zeggen van ongeveer duizend. De eerste secretaris van de Arabische Socialistische Unie, Sajed Marei, heeft verklaard dat veel studenten „bij wijze van voorzorg" in hechte nis zijn genomen. De meesten zou den na een verhoor weer in vrijheid worden gesteld. Hij zei niet hoeveel studenten izjn opgepikt. De meeste studenten hebben in de loop vah de avond het met stenen, stukken beton en glas bezaaide „Plein van de bevrijding" verlaten. Slechts hier en daar bleven greepjes studen ten nog discussiëren. Het monument en aanplakzuilen zijn be kalkt met leuzen, waarin o.m. de vrijlating van de gearresteerde studenten wordt ge ëist. Aanvankelijk zouden gisteren de laatste colleges worden gehouden vo het begin van de vakantie. Volgens de politie wilde men de campus voor de vakantie leeg hebben. In politieke kringen zei men, dat president Sa- dat van mening was, dat de studen ten bij hun demonstraties te ver wa ren gegaan. In een rede vorige week had hij verklaard, dat hij de mening van de studenten eerbiedigde, maar geen „pressiegroepen of onwettig ge drag" zou dulden. Pers De Egyptische pers heeft opgeroe pen tot „begrip" tussen de regering. De eis van de studenten voor ophef fing van de censuur wordt onder steund. De pers zegt over het alge meen de demonstraties van de stu denten uitingen van een „oprecht na tionalistische beweging" te vinden, maar voegt daaraan toe geen funda menteel onderscheid te zien tussen wat de president wil en wat de stu denten eisen. Volgens niet bevestigde berichten heeft de vereniging van Egypti sche Advocaten een telegram gezon den aan president Sadat, waarin hem dringend wordt verzocht alle studen ten vrij te laten die de laatste dagen zijn aangehouden. Gistermiddag is Koning Fre deric van Denemarken bijgezet in de Domkerk van Roskilde. De dag stond in het teken van rouw sluiers, vlaggen die halfstok hin gen, treurmarsen en algemene rouw. Het weer, koud en bewolkt, droeg er bovendien toe ibij de sfeer nog mistroostiger te maken dan die al was. In Kopenhagen ivaren honderd duizenden Denen die hun gestor ven monarch de laatste eer bewe zen. Tienduizenden mensen defi- leerden de afgelopen weken voor bij zijn kist, die zich in de kapel Nieuwe uitgaven De fout, door Antonis Samarakis. Uitgever: A. W. Brutna en Zoon, Utrecht/Antwerpen. Schrijvers in hun landschap, door Pierre H. Dubois. Uitg.: Nijgh en van Ditmar, Den Haag/Rotterdam. Weleer, door Clare Lennart. (Nijgh en van Ditmar) Beroep op de vrouw. Haar plaats in de wereld van morgen, door Drs. H. van Praag. Uitg.: N. Klüwer, De venter. Termen en begrippen in de bouw kunst, door W. Koch en G. Kotting. Uitg.: Kosmos .Amsterdam. De Achtjaarlijkse God, door Eddy C. Bertin. Science fiction. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon, Utrecht/Antwer pen. Eva en de drieëntwintig adams, door Robert Silverberg. Science fic tion. (Bruna). Een open doekje voor Delgado, door John Brunner. Science fiction. (Bruna) Rivièra kwartet, door Paul Galli- co. Uitg.: Wereldbibliotheek. Amster dam. De miniwereld van Ruth, door Bar bara Rees. (Wereldbibliotheek). van kasteel Christiansborg be vond en gistermiddag om 12 uur ivas het tijdstip aangebroken voor de Denen en 800 genodigden uit 15 verschillende landen om af scheid te komen nemen van Ko ning Frederik, een man waarvan men zich nog steeds afvraagt of hij een betere koning dan zeeman ivas. De koningshuizen van heel Eu ropa waren vertegenwoordigd (op de foto v.l.n.r. Groothertog Jan van Luxemburg, Prins Philip van Engeland, Koning Boudewijn van België, Koningin Juliana en Ko- Ontslag voor minister Toha van Chili SANTIAGO (Reuter) President Allende van Chili is gezwicht voor de eis van de oppositie en heeft zijn omstreden minister van Defensie, Jose Toha ontslagen. Hij maakte, het besluit gisteren in een toe spraak voor radio en televisie be kend, maar beschuldigde de gecom bineerde oppositie, die in beide hui zen van het parlement in de meer derheid is, van pogingen tot onder mijning van Chili's presidentiële be wind. Zaterdagavond aanvaardde na de Kamer van Afgevaardigden ook de Chileense Senaat een motie van wantrouwen tegen Toha wegens schending van de grondwet als mi nister van Binnenlandse Zaken. To ha werd ervan beschuldigd dat hij had toegelaten dat gewapende groe pen opereerden in de straten van Santiago en andere steden en dat onwettige en willekeurige arrestaties werden verricht. Na de stemming in de Kamer liet Allende Toha van functie verwisselen met de minister van Defensie, tot grote verontwaar diging van de oppositie. ning Olav van Noorwegen)vier presidenten, premiers en prinses sen, kroonprinsessen en politici. Een uitgelezen verzameling van kerkelijke en wereldse hoogwaar digheidsbekleders volgden de baar. MET EEN ENKELWOORD Gezin vfcrbrand Een 31-jarige Portugese gastarbeider is in de nacht van zondag op maandag met zijn vrouw en drie kinderen omgeko men bij een brand in een van de bidonvilles (barakken) bij Pa rijs. Tien andere gezinnen, die ge lukkig wel aan de dood wisten te ontsnappen maar hun schamele be zittingen in de vlammen op zagen gaan, zijn intussen door het ge meentebestuur elders ondergebracht. Het drama heeft nog weer eens de aandacht gevestigd op de tiendui zenden barakken en krotten rond' de grote Franse steden. Monument beschadigd Drie Jonge Tsjechoslowaken zijn tot ge vangenisstraffen veroordeeld varië rend van een half jaar tot vijftien maanden wegens beschadiging in mei van een monument van een Russische officier, die in 1945 in de Oostboheemse stad Smidary stierf, zo meldde een plaatselijke krant, Po- ohodon, gisteren. Het monument werd in mei Commando-actie Een do van linkse extremisten heeft gis teren in een buitenwijk van die Argentijnse stad Ccrdoba het huis opgeblazen van de in België gebo ren José de Deurwaarder, die be drijfsleider is van een fabriek waar Renaults in licentie worden gebouwd. Er zijn geen doden of gewonden ge vallen maar het huis is volledig ver nield. Bommlen in Belfast Ierse terroristen hebben gisteravond bom men geplaatst in twee bars in het centrum van Belfast. Bij de daar op gevolgde ontploffingen werdén 2 personen gewond. (Van onze correspondent BELGRADO Midden in de ern stigste crisis, die Joego-Slavië door maakt sinds 1966 toen de beruchte Rankowits als minister van Binnen landse Zaken ten val werd gebracht is vanmorgen de communistische party van Joego-Slavië voor een par tyconferentie in Belgrado byeenge- komen. Driehonderdzevenentachtig gedele geerden vergaderen twee dagen lang over de toekomst van de party in het door nationale hartstochten ver scheurde land. Centraal daarbij staat de economische situatie, die na twee devaluaties (in januari en november 1971), elk van 20 procent, en met een zorgwekkende inflatie (16 procent in 1971) labieler mag worden genoemd dan ooit. Hier in Belgrado beschouwt men de economische problematiek als de hoofdoorzaak van de politieke contro versen, niet alleen in Kroatië, waar ten gevolge van de nationalistische uitbarsting in de afgelopen weken honderden mensen zijn afgezet en ge zuiverd, maar ook in andere delen van het land, waar beduidende min derheden leven, zoals Macedonië en Kosowo (met een Albanese minder heid van 75 procent). Vast staat, dat aan het principe van zelfbestuur, dat Joego-Slavië als enige communistische land in verre gaande mate heeft gerealiseerd, op de partijconferentie niet zal worden ge tornd. Het systeem zal integendeel nog verder worden uitgebreid. Daar naast wordt in deze dagen de toekom stige rol van de partij in dil Voor Tito hebben de getjx ontwikkelingen in de af ken een duidelijke waarschuw i tekend. Hij wil de positie i tij in het maatschappelijke levj-s nieuw vastleggen en we het bewustzijn van de bevolkiij] ankeren. Dat betekent allerminst zekert men hier in conferenl gen een terugkeer ne tralisme van Stalin. Integend- interne democratisering staat bij de te verwachten reorgai - nu Tito bezig is af te treden, c Open )i De sfeer op de conferentie ii daad zeer openhartig. De verp gen zijn, in'tegenstelling tot c andere communistische landef? de pers ook voor de Westei slaggevers algemeen toega Over de confldoten in Kroatii algemene onrust in het landfe( allerminst geheimzinnig Joego-Slavië is op het ogei potentiële crisishaard van Ei Een burgeroorlog of een interventie van buiten zou a quo op het hele continent veranderen. Daarvan is i de partij conferentie in het 4r genomen, hangt af, of de Joeg erin zullen slagen, dit dodelj^ NIEUW DELHI (OPSCA, Reuter, UPI, TASS) De Sowjet-Unie heeft de nieuwe staat Bangladesj (het voormalige Oost-Pakistan) officieel erkend, zo meldt het Indiase persbu reau PTI uit Dacca. Het besluit is gisteravond tegen middernacht plaat selijke tijd in Dacca bekendgemaakt. De Sowjet-Unie is de eerste van de grote mogendheden die deze stap heeft genomen. Enkele van Ruslands bondgenoten zoals Oost-Duitsland, Polen en Bul garije hadden Bangladesj al eerder erkend. Pakistan heeft tot dusver de betrekkingen verbroken met 1 anden die dat deden. De aankondiging van WASHINGTON Een oude film van hem trekt al sinds maanden volle zalen in een kleine bioscoop in Washington. Hij is het onder werp van een andere succesfilm van Emile de Antonio, getiteld "Millhouse een "blanke" kome die". Binnenkort wordt een toneel stuk van Gore Vidal over hem op New York losgelaten. Een imitator verdient schabten aan een gram mofoonplaat. waarop hij hem na doet. En tenslotte is er een sati rische bestseller over hem versche nen van niemand minder dan Phi lip Roth, auteur van de onsterfe lijke bestseller "Portnoys klacht". Door mr. H. L. Leffelaar Deze inspirerende superstar is niemand minder dan Richard Mil- house Nixon, de 37e president van de Verenigde Staten van Amerika Men zou het de presidents-In dustrie kunnen noemen: de com merciële vingeiwlugheid van bij-de- ty dse fabrikanten en artiesten, die zelfs nog vóórdat de nieuwe presi dent zijn inaugurele rede heeft uit gesproken, dé markt verzadigen met gipsen borstbeeldjes, gegla zuurde herinneringsborden, pen ningen, postere, asbakken, met de hand ingekleurde foto's, biogra fieën, kleurboeken collecties cita ten, speldjes, hemden, handdoeken, strohoeden allemaal de nieuwe bewoner van het Witte Huis be treffende liefst compleet met een niet-gelijkende beeltenis. John Kennedy moet met Abra ham Lincoln een van de meest op deze manier aan de man gebrachte presidenten zijn. Hun replica's ont breken in geen enkele zichzelf res pecterende toeristenwinkel, zij het in Yellowstone Park, of in de eer ste de beste drugstore in Las Cru ces, New Mexico. Maar met presi dent Nixon is het een andere soort negotie. Zeker, er zijn de Nixon-kleurboe- ken, de Nixon-asbakken, de be kende verkruimelbare gipsen gelij kenissen, maar zelfs John Kennedy kon niet bogen op de semi-artis- tieke belangstelling van filmmakers en toneelschrijvers, die Richard Nixon blijkt te inspireren. De reden is niat, dat Nixon foto- of uitbeeldingsgenieker is," integen deel. Nixon wekt in bepaalde, voor al artistieke kringen, meer weer standen op en weerstanden zijn door de eeuwen heen belangrijke stimulanten geweest om agressies creatief te verwerken. Gors Vidal, een bekend Nixon- haber, omschrijft zijn toneelstuk „Een avond met Nixon" als een „keihard, slijmerig stuk", waarin alles wat Nixon in de mond wordt gelegd inderdaad door hem is ge zegd. „De taal", legt Vidal uit, „is het grootste slachtoffer van deze regering". In Washington kwam een bio scoop je op de gedachte om opnieuw het documentaire filmpje te ver tonen van Nixons in Amerika be rucht geworden „Checkers speech". Dit is de huilerige televisierede, die Nixon in 1952 hield, toen hij tijdens zijn eerste campagne als vice-pre sident naast president Eisenhower, beschuldigd werd van het misbrui ken voor persoonlijke doeleinden van fondsen die voor zijn verkie zingscampagne bestemd waren. Nixon verscheen voor die rede in gezelschap van zijn gezin en zijn hond Checkers, en een van de hoogtepunten ervan is, wanneer hij het heeft over de „goeden stoffen winterjas" van zijn vrouw Pat, die niet eens een bontmantel heeft. Deze documentaire levert dagelijks huilend-lachende bioscoopbezoekers af. David Frye, een komiek die zich gespecialiseerd heeft in imitaties van bekende persoonlijkheden, heeft onlangs een grammofoonplaat op de bestseller-markt gebracht ge titeld „Richard Nixon. superstar". Daarop figureert Nixon in denkbeel dige conversaties, die onverander lijk in een lachsalvo eindigen. Frye werd beroemd door zijn klassiek ge worden imitatie van president Lyn don Johnson, die hJJ tijdens de uit voering door minimale veranderin gen in stem en in gelaatstrekken deed veranderen in Nixon. Zijn commentaar was, dat er tussen Johnson in Nixon weinig politiek verschil bestond. En nu is dan onlangs auteur Phi- Hp Roth, die de super-bestseller „Portnoys Klacht" over een Joodse underdog in Brooklyn schreef, uit gekomen met „Out Gang", een boek van ruim 200 pagina's, waarin een zekere Trick E. Dixon figureert als president van de Verenigde Staten. Gezien zijn entourage is zijn iden titeit niet moeilijk te raden: een villa San Dementia, generaal Pop- papower van Athene, een zekere Jacqueline Charisma, ook een bur gemeester Lancelot (Lindsay), Ro bert F. Charisma, en verslaggevers met namen als „Bruinwerker, Kei hard, en Gedurfd". De titel „Our Gang" roept herin neringen op aan de bekende kin derfilm uit de eerste jaren van Hol lywood, waarin Jackie Coogan met zijn trawanten voortdurend onheil aan richtte. President Trick E. Dixon richt ook onheil aan, hij wordt zelfs, nadat hij vermoord is, verbannen naar de hel. Maar voor dat het zover is, heeft auteur Roth surrealistische scènes geïntrodu ceerd waar padvinders de regering bedreigen, president Dixon een nieuwe bovenlip wor'dt gegeven, om dat de oude zo erg zweet bij tele visie-uitzendingen, en waarin aan Denemarken de oorlog wordt ver klaard (onder andere wegens de be dreiging van de Westerse goede zeden door de Deense pornografie). Een van de meest lugubere, maar satiristisch best geslaagde passages is, waar Roth president Dixon aan het woord laat op een persconfe rentie, waar de kwestie van abor tus aan de orde is gesteld (de Nixon-regering verbood abortus in negerziekenhuizen)President Dixon neemt het geval van de mas samoord op de dorpelingen van het Zuidvietnamese stadje My Lai als voorbeeld en vraagt zich, of er sprake kan zijn van een abortus, wanneer luitenant William Calley een zwangere vrouw vermoordt. Dit is wat Roth president Dixon dan laat zeggen: „Welnu, als goede Juristen moe ten we dan een andere vraag stel len, namelijk: geloofde luitenant Calley, dat de vrouw zwanger was, of nam hij per ongeluk in de ver hitting van het ogenblik aan dat ze gewoon gezet was? Het is nu alle maal goed en wel, om als maandag ochtend-voetbalexpert de zaak te beoordelen, maar tenslotte woedt daar een oorlog, en niemand kan verwachten dat een officier, die burgers bijeen moet drijven, onder scheidt kan maken tussen een ge wone dikke vrouw, of een die in het midden, of zelfs latere stadium van zwangerschap verkeert". „Als de zwangere vrouwen nou gewoon zwangerechapskleren droe gen, dan zou dat natuurlijk een grote hulp zijn voor onze jongens. Maar aangezien ze dat niet doen. aangezien ze de hele dag in hun pyama's blijven rondlopen, is het bijna onmogelijk om mannen en vrouwen van elkaar te onderschei den, laat staan zwangere van niet- zwangere vrouwen". „Our Gang", hoewel een bestsel ler, is een onleesbaar boek, maar precies om de reden waar het Phi lip Roth om begonnen was, name lijk de lezer bloot te stellen aan de geestdodende retoriek waarin de Nixon-regering gespecialiseerd schynt te zijn. Wat het boek be langrijk maakt, zijn de frustraties en ingehouden ergenissen van grote groepen van intellectuele Amerika nen, die in president Nixon geen enkele eigenschap kunnen vinden, die boven het banale uitgaat. Maar „Our Gang" bewijst ook, dat deze negatieve motivering alleen in uit zonderingsgevallen een klassiek sa tiristisch werk oplevert. Bangladesj kwam op de president Bhoetto van Pakis Ankara was op zijn reis schillende landen in een pogi proces van de erkenning van desj te vertragen. Bhoetto zal nog naar Pekti en er is zelfs gezegd dat hij o« n kou zou bezoeken. Hij is uitgenodigd naar M komen voor besprekingen Russische regering, aldus is in Karatsji. Het was gisteren in Mosto niet bekend of Pakistan de c tieke betrekkingen nu zal ve: Met andere communistische die Bangladesj hebben erkent Pakistan de diplomatieke beti gen wel verbroken. Juist gisteren toonde het Ri partijblad Prawda enige on held over de uiteindelijke to. van Bangla DesJ. In een art een speciale verslaggever Prawda werd de leider van munistische partij in de staat, Moni Singh, geciteerd i klaard heeft dat het hoofdqiE de Awami-Liga vorming v duurzame democratische staa jg antwoordt aan de wens volk. Maar, aldus Singh, de to zal leren of dit verwezenlijkt Het Russische persburea deelde later mee dat pr gorny en premier Kosigin ring van de nieuwe staat pt ah gram op de hoogte hadden van het besluit. Een grote groep guerrilla! in Bangladesj, onder leid "brigade-generaal" Chadar is in aanwezigheid van MoedJiboer Rachman begon wapens neer te leggen. Mof maakte zijn eerste tocht bil hoofdstad sedert zijn terugke ge maand. "Tijger" Siddiqui, die stryders onder zijn bevel te in 't Tangall-district, had zijn wapens neer te leggen to aan MoedJiboer kon overgeve diqui wilde ook geen orders q Siddiqui is er in persberich beschuldigd betrokken te zijn bij het vermoorden van c' teurs van het Pakistaanse Dacca nadat de Pakistanen de Indiërs hadden overgegeï Indiase leger heeft zelfs op

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8