loet ik naar mijn kind? Ik lurf het gewoon niet meer Tellegen: „Revolutie tegen de dood" ochtertje bleef 6 jaar voor moeder verborgen nderzoek rode hond accin in Rotterdam ISDAG 23 JANUARI 1972 igenlijk begint het verhaal van de vruchteloze, al 9 jaar pogingen van Yvonne W. om haar kind terug te jen al in een Jappenkamp in Indonesië. Het Is al geen geheim meer hoe groot de chaos is in de we reld van de kinderbescherming. Het als hulp bedoelde ingrijpen is ondoorzichtig, willekeurig en verouderd. Er is eerder sprake van een opbergsysteem dan van een werkelijke hulpverlening: kinderen zijn het, slachtoffer machteloze ouders belanden in wanhoop-situaties. Het kinder beschermingswezen met zijn vaak onverzoenlijke instellingen zijn belabberde resultaten gaat uit van de wetten van 1901, niet van de vraag: wat is er beter voor een kind dan een liefheb bende omgeving? Vandaag weer eens een voorbeeld dat die vraag wettigt. moet oktober 1942 zijn ge- toen zij daar geboren werd kend was geweest wie haar 5 waren en zij in een nor gezin was opgegroeid zou leven vermoedelijk nooit ÜjJtragische wending hebben aen. landde zij bij de leraar W. en lq rouw, die zich kort na de oor- Zwolle vestigden. Het valt moeilijk zich voor te stellen n het meisje moet zijn om- toen de man waarvan zil dat het haar vader was, tot malen toe een poging deed e verkrachten. Yvonne was 18 ia de laatste keer vluchtte zij ir uit. Nederlagen vol leed en nederlagen tegen Joverheidsdienaren lagen voor Maar dat wist zij nog niet op toen ze huilend van woede, 3 en verbijstering uit het jk huis" wegrende, ie eerste twee bewogen Jaren Igden zullen we kort zijn. Ze i aaneenschakeling van treurige feiten met als tisch hoogtepunt en poging in 1970 overleden leraar Yvonne krankzinnig te doen doosbang was zij op-'de de man, die al haar po- zelf de kost te verdienen elijk maakte en haar voort door de politie naar het on- Ige huis liet terugbrengen. het Texelse hotel Lydia, zij enige tijd zeer gelukkig >nd de politie haar. In verwachting erd 1962 en Yvonne was in hting geraakt; de naam van kennen we niet maar hij i dit verhaal dan ook verder Qkele rol. Zij meende hulp te j verwachten van de in Am- i onder slachtoffers van de happij werkende ex-zondag- j inderwijzer B„ over wiens i een weekblad een aan- erhaal had gelezen. Zij j de zich onder B."s medewer- op 22 oktober 1962 werd j iaby geboren, een meisje dat noemde. Van dit tijd dateren ook de eerste moeilijkheden met B. Hij was er op tegen dat de ex-hoogleraar Geijl een collega van haar pleegvader zich meer en meer met haar pro blemen ging bezighouden en ze voelde niets voor de eis van de geestelijke verzorger om 's nachts haar kamerdeur open te houden. Afgenomen Toen de baby drie maanden oud was werd het kind haar afgenomen. De kinderbescherming, die haar twee jaar daarvoor naar haar pleegvader had teruggewezen, was opnieuw in haar leven opgedoken: van B. stamde de aanklacht dat zij het kind verwaarloose. Maar was dat zo? Yvonne W schudt met een radeloos gebaar het hoofd. ,Nee. Ik zorgde natuurlijk heel goed voor haar. Ze was toch het enige dat ik had. Eindelijk iets helemaal van mezelf en voor me zelf. Maar we hadden met zijn tweetjes een heel klein kamertje. Het vroor er acht graden. Ik moest het kind 's nachts met mijn li- haam warm houden". Yvonne, bang voor B. en de kou, vluchtte met haar dochtertje naar een vriendin in het Friese dorp Tietjerk. Maar ook de plaatselijke, haar nog steeds zeer welgezinde arts De Groot was daar machteloos toen de politie weer door: haar vader op haar spoor gezet haar ook uit Tietjerk weghaalde. Naar Amsterdam i „Ze brachten me naar het bureau i in Amsterdam. Alles, mijn brieven, het geld, het spaarpotje voor Lilian, alles werd me afgepakt. Ik heb j daar in het politiebureau gegild, ge huild en gevochten. Ik brok aan de ene kant van het x-eiswiegje, iemand anders aan de andere kant. Toen kreeg ik een klap van een vrouwe lijke poütie-agent. Maar het kind moet melk hebben, riep ik. We zijn hier geen kinderoppassers, zei ze. Toen, ineens, was ik het kind kwijt. Even later zat ik in een cel." Nieuwe verhoren volgden enkele da gen later in het hoofdbureau in Zwolle. „Ik moest weer terug naar huis. Ik ben weggelopen. Om mijn kind te zoeken. Niemand wilde ver tellen waar het was. Een advocate van de kinderbescherming zei: Je mag het niet weten, je hebt slecht voor haar gezorgd." Alweer: was dat wel zo? En vooral: waarom kwam er dan geen mense lijke oplossing voor de Jonge moe der en het kind dat zij 's nachts Oud-hoogleraar Geijl en Yvonne W.: „Ze hebben me willen vernietigen" Interpretatie Negen Jaar nadat de baby uit haar armen werd gescheurd laat zij de mening zien die de Amsterdamse huisarts Schiethart verstrekte: I „Mijn opmerkingen moeten verkeerd I geïnterpreteerd zijn. De enige die betrekking hadden op de huidige si tuatie van de baby sloegen op een huidirritatie die bij een iets des- kundiger verzorging wellicht achter- i wege zou zijn gebleven. Er is dan j ook geen sprake van dat de moeder 1 op de een of andere wijze niet goed 1 voor de baby zou hebben gezorgd". Maar het was al te laat. De kinder bescherming liet het kind niet meer los. Tenslotte ontdekte Yvonne via I dokter Schiethart wel achter welke muren haar kind was opgeborgen: die van een tehuis in Naarden. De eerste maal werd haar de deur ge- i wezen, later mocht zij Lilian één maal in de maand een paar uur bezoeken. Meerderjarig Ik heb verteld dat ze enorme drift buien had. Na dat weekend werd ze weer opgehaald. Ze was drie jaar. Ik heb haar nooit weer gezien". Want zo ging het verhaal van Yvonne en haar dochtertje verder: zes jaar lang had de moeder on danks talrijk speurwerk en smeek beden aan instanties geen flauw idee waar Lilian was. Pas deze week ontdekte ze via een late schoolgeld-aanslag dat het kind in haar kleuterjaren op de Amster damse Nachtegaalschool had geze ten Daar hoerde zij meer nieuws: Lilian was op haai- vierde Jaar in het Burgerweeshuis gestopt en ver blijft nu al geruime tijd in een te huis in Bloemendaal. Al die jaren had de kinderbescher ming als het graf gezwegen wan neer het Yvonne weer eens te machtig werd en zij aanklopte om te horen waar haar kind was. Een maal zag zij tijdens een treinreis iets terug van de droom die een nachtmerrie werd: een fotootje van Lilian in een blaadje van het Leger des Heils met het bijschrift. Wie wil dit kind? „Je eigen kind dat te koop werd aangeboden. Ik zat in de trein als een gek te huilen". We zijn nu vele jaren verder. Een geheim is ontdekt, wat gaat Yvonne W. doen? Ze praat moeilijk. „Ze hebben me willen vernietigen, ik ben me zo machteloos gaan voelen. Pleeggezinnen Negen Jaar lang alleen maar leu gens over pleeggezinnen en zo, al leen maar om mijn kind bij me weg te houden. Het enige dat ze wel eens zeiden was dat ik eerst moets bewijzen dat ik een kind goed kan opvoeden. Mijn God? Ik heb er nog vier, ik heb nog nooit van iemand een aanmerking ge hoord. Praten heeft geen zin meer. Ik wil proberen naar Bloemendaal toe te gaan. Alleen ik heb haast geen moed meer. Wat haal je je nu mis schien niet op de hals? En wat voor tik krijgt Lilian er door? Die vragen houden me d ag en nacht bezig. Wat moet ik in godsnaam doen?" Deze maand bereikte haar een briefje van een maatschappelijk werkster van de stichting Kinder hulp Noord-Holland van de volgen de kille en onpersoonlijke inhoud: De laatste tijd komen er van Li lian steeds meer vragen over haar moeder. U begrijpt dat deze door mij moeilijk te beantwoorden zijn, omdat ik u niet ken. Het zou voor de verdere ontplooiing van Lilian goed zijn als ze zou weten hoe het met u gaat- Daarom zou ik het zeer op prijs stellen om één keer kennis met u te maken". De afspraak werd gemaakt in een koffiehuis te Meppel. Enkele dagen later bleek de maatschappelijk werkster tot haar spijt verhinderd. Zo word je nu kapot gemaakt." zei de moeder van Lilian". De KLM wapent zich tegen de geluidshinder. Op het plat form waar de Jumbo's proef draaien is een geluidsmuur van elf meter hoog bijna voltooid. De muur staat i?i een hoek van 52 graden waardoor het lawaai van de motoren de lucht wordt inge stuwd. Volgende week mogelijk actie in haven A dam AMSTERDAM (ANP» By het in de Amsterdamse haven gevestigde scheepvaartbedrijf NDSM, onderdeel van de Rijn-Schelde-Verolme groep, zijn begin volgende week wellicht prikaeties te verwachten van de zijde van de industriebond NVV. Hiertoe besloten gisteravond op een vergadering in de hoofdstad om streeks 120 NW-leden. die werkzaam zijn bü de NDSM. Vanmorgen bood een onderhandelingscommissie het eisenpakket ter verbetering van de cao aan de leiding van Rijn-Schelde- Verolme aan. Als negatief op de eisen van de werknemers wordt gereageerd, zal de bond. zoals zij zegt. niet schromen harde maatregelen te nemen. De be drijfsleiding krijgt drie dagen de tijd om te antwoorden. Hierna zal een ultimatum worden gesteld, dat begin volgende week zal aflopen. Op de vergadering in Amsterdam is tevens een actie-comité samenge steld. dat zich gaat beraden over tfe eventueel te voeren acties. Van de zijde van de bond werd nog opge merkt, dat, indien iemand door ran cune-maatregelen zou worden uitge sloten, men tot een algemene sta king in deze bedrijfstak zal overgaan. De aanwezigen werden gewaar schuwd geen acties te voeren die niet door de bond worden gedekt. Opper N. de Jong veroordeeld Burgemeester vrijgesproken van meineed DEN BOSCH Het Bossche ge rechtshof heeft de burgemeester ven het Limburgse plaatsje Montfoort conform de eis vrijgesproken van de hem te laste gelegde meineed. De Roermondse rechtbank had de burgemeester eveneens na een eis tot vrijspraak daarvoor in mei veroordeeld tot 750 gulden boete, sub sidiair 25 dagen hechtenis. De burgemeester was indertijd ge tuige in de zaak van de opperwacht meester Nico de Jong uit Herten voor het ambtenarengerecht in Roer mond. De opper had daar beroep aangetekend tegen zijn overplaatsing. Voor het gerecht verklaarde de burgemeester toen ondermeer dat de opper ambtenaren in de secretarie van hun werk hield en dat hij eens kerkgangers had geverbaliseerd die niet op de stoep liepen. Het Bossche gerechtshof meende dat de afgelegde verklaringen van de burgemeester voor het ambtenaren gerecht weliswaar onjuist waren, maar dat niet bewezen is dat hij op zettelijk valse verklaringen aflegde. Opper De Jong werd gisteren zelf wel veroordeeld. Het Bossche ge rechtshof legde hem een boete van vijftig gulden op, subsidiair vijf dagen cel. De opper kreeg die straf voor het doodschieten van een hond met zijn dienstpistool. Het dier zou de hond van de wachtmeester en diens mar mot hebben aangevallen. Tegen de opper was tweehonderd gulden boete geelst, subsidiair twin tig dagen. 0,78 OTTERDAM <ANP' iterdamse Gemeentelijke Ge- 1,25 skundige en Gezondheids- ast zal samen met het Rijks- uut voor de Volksgezond- in de maanden februari tot n onderzoek verrichten dat doel heeft na te gaan welk tegen rode hond het geschikt is om gebruikt te rden in het Rijksvaccinatïe'- gramma. ;t volgend Jaar moet de in- j^Hing tegen rode hond psvaccinatieprogramma opgenomen. Het is de be ling dat vanaf dat jaar alle Nederland uit de igste klassen van het basis lerwijs tegen rode hond y ingeënt. De Nederlandse ge- dheidsautoriteiten vinden het lig dat elk meisje voor haar puberteit een inenting tegen rode hond krijgt. De besmette lijke ziekte rode hond kan. op treden bij een zwangere vrouw, beschadiging van het ongeboren kind tot gevolg hebben met als resultaat een miskraam of een aangeboren afwijking. In Rotterdam zullen tijdens het onderzoek vier rode hond vaccins wat betreft bescher mende werking en mogelijke klachten na de inenting met el kaar worden vergeleken. Het is de bedoeling bij een van elke vijf meisjes van de hoogste klassen van het basisonderwijs door middel van een vingerprik de vorming van anti-stoffen vast te stellen. De Rotterdamse GGD wil de inentingen en de vingerprikken door de school artsen laten verrichten. Inmiddels veranderden enkele din gen in haar leven: zij werd meer derjarig, op het Zwolse stadhuis ontdekte dat ze helemaal geen kind van W. was en zij nam haar intrek in het Giethoornse huisje van de man die behalve haar raadsman ook haar geliefde was geworden: de toendertijd 56-jarige. al genoemde oud-hoogleraar Geijl. Het paar heeft vier kinderen gekregen, maar heeft niet kunnen trouwen. Geijls echtscheidingsprocedure met zijn in Australië wonende echtgenote nam vele jaren in beslag. Hij citeert een advocate van de kinderbescherming die eens liet we ten: „We zullen er wel voor zorgen dat die echtscheiding er nooit door komt". Vorige week was het toch eindelijk zover. In de knusse hoeve aan een van Giethoorns binnenwa teren gloort eindelijk weer iets van de hoop: het huwelijk maakt de kans om het kind terug te krijgen er in elk geval niet slechter op. Maar Yvonne zegt bang te zijn ge- j worden. Ze vertelt over een week- end, zes jaar geleden, waarin Lilian I bij haar mocht zijn. „Om te kijken j hoe zij er op -reageerde. Maar er is niemand geweest. Getuige brand in Eindhoven aangehouden EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft gisteren de negentien jarige G. V. aangehouden. De jon gen alarmeerde destijds bij de brand in hotel 't Silveren Seepaerd als eerste de politie. V. werd toen reeds uitvoerig door de politie verhoord, maar bij het vor deren van het onderzoek bleek vol gens de politie noodzakelijk te zijn hem verder te horen. Dat was echter niet mogelijk, om dat V. in Frankrijk tot enkele maan den gevangenisstraf was veroordeeld voor een autodiefstal. Hij kwam af gelopen zondag vrij. De politie heeft de jongen nu weer ingesloten. Want behalve dat men hem het een en ander vil vragen over de brand, wordt hij verdacht van medeplichtigheid aan winkeldief stallen, plezierrijden en'of autodief stal. 'ERDAM De bedreiging et milieu wordt beheerst door processenoverproduktie en Sulking. De eerste is in onze Be wereld het ernstigst en het r bt oplosbaar. De Club van heeft ons weer eens duidelijk 'kt, dat het menselijk leven onze industriële maatschap- chtstreeks op het spel staat, een succesvolle "Revolutie de dood" zijn radicale ver ingen nodig in onze mant el is de weliswaar niet nieuwe, wel opvallend verkondigde &n de Amsterdamse lector in ciologie dr. Egbert Teilegen •pvallend, omdat hij een open- .1 s over deze „Revolutie tegen niet voorlas, maar giste- het openbaar ter discussie 20, stelde in de Aula van de Universi teit van Amsterdam. Tellegen is van mening, dat zo'n openbare les niet, zoals gebruikelijk, aan een zwij gende menigte moet worden voor gelegd, maar dadelijk op weerwerk moet kunnen rekenen. Zijn werkwijze Novum in de universitaire geschiedenis maakt duidelijk, dat hij zichzelf allerminst ziet als prediker der Laatste Waar heden. Partij Zonder dat met duidelijke bewij zen te staven spreekt hij als zijn mening uit. dat de vereiste om wenteling in ons maatschappelijk denken en handelen de vorming van een nieuwe linkse partij tot gevolg moet hebben. Uitgangspunt voor zo'n partij: een samenleving die de menselijke ontplooiing stimuleert en de mens noch van zichzelf of zijn arbeid noch van zijn natuurlijke en sociale omgeving vervreemd. Voor het opheffen van diie ver vreemding grote kwaal van onze tijd is het ideaal van het "terug naar de natuur" in onzé technolo gische maatschappij niet toepasse lijk meer. Wel moet de mens terug gebracht worden in een situatie die hem toegang geeft tot het cultureel bepaalde levensmilieu van thans, d.w.z. óók tot de collectieve voor zieningen. Medezeggenschap Voor het scheppen van niet-ver- vreemde leefsituaties is vrijwillig gekozen medezeggenschap van groot belang. Medezeggenschap heeft al leen dan zin als er de vrijheid is om niet deel te nemen. Die vrijheid be weegt mensen tot samenwerking en dit houdt in, dat er naast een vrij toegankelijke omgeving ook een ge waarborgd inkomen in stand wor den gehouden of waarvan spaar zaam gebruik met het oog op ons leefmilieu geboden is. Het reizen per tram (misschien onschadelijk voor het milieu) zou gratis kunnen zijn. Het kopen van boeken (aanslag op de houtvoor- raad' misschien niet en zou daar om in tegenstelling tot bibliotheek bezoek) geld kunnen kosten. Hoe dan ook nieuwe vormen om de produktie te regelen zijn noodza kelijk. Nationalisatie van het pro- duktie-apparaat is geen ideale op lossing: Tellegen betwijfelt of een lagge bureaucratie de aanpassing van de produktie aan de eisen van het milieu kan volbrengen. Autonomie Bovendien: ook staatsbedrijven vertonen soms een schadelijke drang tot expansie. Veel beter acht hij het de bedrijven zekere auto nomie te laten en ze tegenspel te geven in de vorm van beperkingen van investeringen en produktie. Die bedrijven worden dan gestimuleerd zelf andere produkten te gaan ver vaardigen, die geen schade toebren gen aan het milieu. Het betekent een grondige wijzi ging van de produktie-consumptie- cyclus. Anderzijds valt van het be drijfsleven een druk weg, die voort komt uit de instandhouding van werkgelegenheid en het ontslagver bod. Hét propageren van maximale werkgelegenheid, aldus Tellegen. is het typisch voorbeeld van „progres sieve'' aanpassing aan een autori tair systeem. Op het ogenblik bestaat de "vrij heid" van de mens bij de gratie van het feit, dat hem werkgelegen heid wordt geboden. In een werke lijk vrije samenleving moet een mens in staat zijn zich uit het sy steem te trekken, als hij zich zijn ongeschiktheid bewust is. Dan kan er ook een einde komen aan de vernederende situatie, die daaruit bestaat dat de mens is onderworpen aan aanstellingskeuringen en ziek- teverzuimcontróles Tellegen voert ook een pleidooi voor inkomensnivellering, die er toe moet bijdragen dat alle voorzienin gen voor een ieder toegankelijk worden. "Ingrijpende veranderingen worden pas mogelijk als allen daar aan deel hebben en de offers pri mair worden gebracht door de be voorrechten." De tijd dringt, zo betoogt dr. Tel legen, de huidige rust is onwezen lijk en bedrieglijk. Slechts voort varende maatregelen aan de top kunnen snelle uitbreiding van ge weld aan de basis voorkomen: van het vernielen van auto's en het op blazen van fabrieken uitmondend in moordaanslagen op politici en in dustriële leiders. "Een samenleving, die haar leden het perspectief van de collectieve dood voorhoudt, zal spoedig exploderen. Het is de hoog ste tijd met een constructieve revo lutie te beginnen voordat de des tructieve revolutie dat onmogelijk maakt."

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7