Mr. M. Feenstra streeft naar samenwerking EINDE VAN DE BLOKKENDOOS ZWAMMERDAM Katwijks nieuwe secretaris volgt 1 februari J.C. Tieleman op Aantal kleuters is niet voldoende LOLLETJE' KOST f150 Vox Laeta in Doelen Rotterdam DINSDAG 25 JANUARI 1972 KATWIJK Mr. Geert Feensta, Katwijks nieuwe ge meentesecretaris en dus opvolger van de heer J. C. Tiele man, die vrijdagmiddag van half vijf tot half zes met een hem door het gemeentebestuur aangeboden receptie we gens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af-* scheid neemt, is een innemend man. Hij kent Katwijk en de Katwijkers door en door. Hoe kan het ook anders. Reeds dertien jaar is hij ,,in het raadhuis" werkzaam. Feen stra geniet het vertrouwen van B. en W. en de raad èn van het ambtenarenkorps. Hij is al jarenlang een raadsman voor velen geweest. Met heel veel genoegen begint hij 1 februari aan zijn nieuwe ,,job". Dat bleek heel duidelijk tijdens het genoegelijke gesprek, dat wij op een mistige januari-avond met hem had den in de studeerkamer van zijn riante woning aan de Johan Willem Frisodreef. Feenstra had er een uurtje voor uitgetrokken. Het werden een paar uur. Z'n charmante en gastvrije echtgenote, mevrouw A. Feensti-a-van Breugel (dochter van de vroegere gemeentesecretaris van Leerdam), „laafde" ons met koffie en andere heerlijkheden. Zij is het wel gewend, dat haar de avonden door brengt? op zijn studeerkamer of aller lei vergaderingen bijwoont. Zelf zit ze dan met de drie kinderen Feen stra Jan (15), Alida (12) en Gerrit Roelof (8) in de smaakvol inge richte woonkamer tot voor de jonge ren het klokje van gehoorzaamheid slaat wat naar de t.v. te kijken of spelletjes te doen. Voor zover de studie van haar kroost dat natuurlijk toelaat. „Stadjer" Katwijks nieuwe secretaris Feen stra is Groninger van geboorte. Hij zag op 9 december 1925 het levens licht en is dus nu 46 jaar. 'k Ben een echte „stadjer", zegt hij om daarmee duidelijk te stellen, dat hij in de stad Groningen en niet in een pro vincieplaats werd geboren. Als noor deling voelt hij zich in het westen bijzonder goed thuis. Katwijk heeft een zeer grote plaats in zijn hart in genomen. Misschien komt dat ook. omdat hij daar op een mooie zomer dag zijn vrouw ontmoette, die daar me vakantie was. Feenstra zelf was toen in Den Haag werkzaam bij de privincisle griffie. Door Cees Combee Foto Van Duijn Geert Feenstra bezocht twee lagere scholen (in Groningen), twee muio's (Gronignen en Winschoten) en twee gymnasia (eveneens Groningen en Winschoten) om tenslotte in 1948 met sucoes eindexamen te doen aan het Willem Lodewijk Gymnasium in Groningen. Hij had aanvankelijk graag wis- en natuurkunde of medi cijnen willen studeren. De tweede wereldoorlog heeft wat dat betreft een spaak in het wiel gestoken. Drie studiejaren was hij er door kwijtge raakt. Oom op 23-jarige leeftijd nog aan die studie te beginnen vond hij gezien de lange duur ervan, een te groot probleem. Feenstra wilde na melijk graag op eigen benen staan en niet langer afhankelijk zijn van thuis. Z'n keus viel toen op de ge meente-administratie. Na langdurig aandringen van zijn vader ging hij toch maar rechten studeren. „De minst tijdvergende studie", stelt hij. .,'k Heb er echter nooit spijt van ge had vaders advies te hebben opge volgd". Hij studeerde in Leiden en Utrecht. Dat kwam omdat zijn vader naar Den Haag was overgeplaatst. In 1952 slaagde hij voor zijn docto- Moeilijk Zegt Feenstra nadrukkelijk" „Het viel in die tijd niet mee om als jong Jurist ergens tussen te komen. Ik heb heel wat af gesolliciteerd. Uiteindelijk werd Ik 15 maart 1953 benoemd tot ad lunet-commies op de provinciale griffie van Zuid-Holland. Negen maanden was ik werkzaam op de afdeling registratuur en toen ging ik naar de derde afdeling, waar de huidige griffier rnr. Zegwaarden mlm chef werd. We hielden daar controle op de aan- en verkoopbesluiten van de gemeenteraden en op zaken be treffende verhuur en verpachting, 't Was een leerzame tijd Toch was het mijn ideaal niet. Ik stond te ver van de mensen af en kreeg niets an ders dan papieren onder ogen. Dus uitzien naar een andere (ambtelijke) baan". Die vond Feenstra in 1955. Ot> 1 mei trad hij in dienst op de afdeling onderwijs en personeelszaken van de Overijsselse gemeente Hengelo, waar hij speciaal belast werd met de per soneelsaangelegenheden. Feenstra: „Een boeiende taak. Je kreeg te maken met rechtspositieregelingen en twee dagen: Katwijk en Amstelveen,' in welke laatste gemeente hij zich tot een stukje onderwijs zou moeten bepalen. Daar vond hij zich te jong voor en bovendien boeide Katwijk hem zeer. Terugziende zegt hij „Nooit heb ik er spijt van gehad die benoeming in Katwijk te hebben aangenomen. Ik heb, toen men mij meedeelde, dat ik in Amstelveen was benoemd, dierct gebeld, dat ik al „voorzien" was en dat Katwijk de voorkeur had gekregen, omdat ik daar meer mogelijkheden tot ont plooiing zag". Wanneer het gesprek op Katwijk komt zwijgt Feenstra even. Hij steekt de zoveelste sigaret op en denkt peinzend na. Dan komt het er overtuigend uit: „Mijn gezin en ik hebben het in die ruim dertien jaar hier heel prettig gehad. Zowel wat het werken als wanen betreft. Het is een boeiende gemeente. De hele we reld is snel aan het veranderen en zo ook Katwijk. Het is sterk ge groeid wat inwonertal betreft en er zijn in die jaren heel wat plannen gerealiseerd. De Hoornes en Cleyn Duin om er maar enkele te noemen en er is nog heel wat te doen. Cen trum. Tramstraat en niet te vergeten Rijnsoever. Dat wordt, zo het er nu voorstaat, het laatste grote uitbrei dingsplan. He vertelde strakst, dat Kamman mijn grote leermeester is geweest. Niet minder heb ik mogen profiteren van de wijze lessen en praktische kennis van secretaris Tie leman. Ook van hem heb ik heel veel opgestoken. Hij is een „kei" op het gebied van de gemeente-administra tie en alles wat daarmee verband houdt". In eigen kring dus met veel juridisch werk. Boven dien kwam ik in contact met men sen. Van gemeentesecretaris Kam man heb ik veel geleerd op het ge bied van de gemeente-administratie. Hij was een zeer bekwaam man. Wel één van myn belangrijkste leermees ters. Ik hield het in Hengelo drie ëneenhalf Jaar uit. Toen kwam Kat wijk. Op 1 november 1958 trad ik daar in dienst als hoofdcommies A en op 1 september 1960 werd ik refe rendaris. Ik volgde toen de heer j Tieleman op. die de zetel van de j met pensioen gegane D. C. O. Boek- hoVën ging ging bezetten. Tevens j werd ik benoemd tot loco-secretaris. j Van die tijd af ben ik zeer nauw be- trokken geweest bij het wekr van B. j en W. en van. de raad. Naast mijn i doctoraal rechten heb ik toch nog de moed gehad verder gaan studeren j en heb het diploma gemeente-admi- nistratie II behaald". Mr. Geert Feenstra achter zijn bureau bij het doornemen van de gemeentelijke stukken. Hij volgt 1 februari de heer J. C. Tie leman als secretaris op. Boeiende gemeente Katwijks nieuwe gemeentesecreta ris Geert Feenstra herinnert zich nog als de dag van gisteren, dat hij in de vissers- en badplaats werd benoemd. Hij kreeg toen twee benoemingen in Feenstra is natuurlijk zeer verguld met het feit. dat B. en W. de benoe ming van de opvolger van Tieleman in eigen kring hebben gezocht en dat de raad met deze interne oplossing van de vakature van harte is akkoord gegaan al was er dan een groepering (Vrije Lijst), die de benoemingspro cedure graag anders had gezien. Be zwaar tegen de persoon van Feenstra had men beslist niet. Zegt Feenstra met klem: „De Vrije Lijstraadsleden behoorden tot de eersten, die een fraai bloemstuk bij me thuis lieten bezorgen na mijn be noeming. Ik heb trouwens bijzonder veel blijken van sympathie ontvan gen. Van B. en W., van de raad, van de ambtenaren en van de burgerij. Zelfs kwam er al heel snel een door ezer gewaardeerde reactie van onze partnergemeerite Lowestoft. Kijk, die dingen doen je goed en geven je moed je nieuwe taak met volle ener gie te beginnen. Wanneer het aan mij ligt zal ik een goede samenwer king met B. en W. en raad nostre- ven en niet in het minst met ons bekwame ambtenarenkorps. Op vaste bijden hoop ik stafbesprekingen te houden". De noordeling Feenstra blijkt niet ongevoelig te zijn voor het woord in spraak. Hij streeft een zo goed mo gelijke samenwerking met zijn mede werkers (sters) van hoog tot laag na in de overtuiging, dat een secretaris ook niet alles alleen kan doen. Uit het gesprek blijkt duidelijk hoewel hij daar al een keer in het oosten van het land voor in aanmerking had kunnen komen dat een burge meesterschap hem nooit heeft geam bieerd. „Er zitten facetten aan, die me minder liggen. Daarom heb ik nooit een kans gewaagd me op dat pad te begeven. Het secretarisschap heeft me altijd geboeid. Eigenlijk al van het moment af. dat ik de ambte lijke wereld binnenstapte". Die liefde is gegroeid toen hij Katwijk als „loco" nauw bij de be-, stuurlij ke taak werd betrokken en dus als mede-adviseur van B.en W. en de naad zijn intrede deed. Functies Feenstra heeft vele functies binnen de Katwijkse gemeenschap vervuld. Een groot aantal daarvan heeft hij nu afgestoten, omdat hem de tijd daartoe eenvoudig ontbreekt. Zo 1 hij enige jaren ouderling van de v gemaakte gereformeerde kerk. Poli tiek is hij de A.R.-beginselen toege daan. hoewel hij grote waardering heeft voor wat andere groeperingen binnen de gemeenschap doen. Zijn stelregel is. dat men samen er alles aan moet doen de geemente leefbaar te maken en te houden. Hij is voorts bestuurslid, van Katwijkse Vereniging Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, bestuurslid van het landelijk Chr. Lectuurcen trum, voorzitter van de afdeling Lei den van het Instituut van Bestuurs wetenschappen, sectie gemeente-ad ministratie, bestuurslid van het Chr. Lyceum in Katwijk en hij is nauw betrokken bij het werk van het be- heerscollege van de Stichting Zwem bad „De Miereweide". Als er een ding tijdens het uitvoe rige) gesprek met mr. Geert Feenstra duidelijk is geworden, dan is het dat Katwijk een energiek en boordevol plannen zittende opvolger van sec taris Tieleman krijgt. Een man, zich niet behoeft in te werken, m die „up to date" op de hoogte is i alles wat er zich in de vissers- badplaats afspeelt. In de dertien jaar, dat hij binnen de Katwijkse ge meenschap leeft en werkt heeft hij deze snel groeiende gemeente en gemeentenaren van zeer nabij leren kennen. Hij beschouwt zich als i van de hunnen. Dat is een prettige j start, dunkt me. Voor mr. Feenstra I zelf en voor de Katwijkers. In verband met het afscheid gemeentesecretaris zal de secretarie vrijdagmiddag zijn gesloten. DEN HAAG/WADDINXVEEN - „Uw handen zitten nogal los", zo moest de Haagse politierechter con stateren Jegens een 20-jarige jonge man uit Waddinxveen, die zich moest verantwoorden voor gepleegde mis handeling. De rechter concludeerde dat niet alleen vanwege de gebeurte nissen waarbij verdachte ditmaal was betrokken, doch ook uit voorgaande mishandelingen, gevolgd door veroor delingen. „Het was maar een lolletje", aldus de informatie van verdachte doch de rechter had reden tot de veronder stelling, dat het slachtoffer het „lolletje" beslist niet kon waarderen. Het was dan weer het bier. dat in het leven van verdachte kennelijk een niet onbelangrijke rol speelt. In een café te Waddinxveen had verdachte „een paar" pilsjes gedron ken. Dat „paar" moest worden ver taald in „tien". „En een paar is doorgaans twee", gaf de rechter te kennen. Na moeilijkheden in een ca fé, was verdachte zijn tegenstander op de weg gevolgd waarna hij deze een lichte hersenschudding sloeg. De officier herinnerde eraan, dat verdachte reeds driemaal voor iets dergelijks is veroordeeld en nu hij in militaire dienst is. het daar ook al een keer mis is gegaan. Daarom stelde de officier nu twee weken gevangenisstraf voor. De rech ter had hoop, dat in de militaire dienst verdachte wel geleerd zal wor den hoe hij zich heeft te gedragen en wilde het daarom nog proberen met een geldboete van f. 150 en de twee weken gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd van 2 jaar. DEN HAAG Bij Koninklijk Be sluit is de eremedaille in goud ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau verleend aan J. J. Abspoel, adjunct-secretaris van de Vereni ging „De Nederlandse Bloemisterij". ZWAMMERDAM Op 27 april 1965 begon het zo mooi en aardig voor De Blokkendoos, het gezellige, goed ingerichte openbare kleuterschooltje aan de Kerklaan in Zwammerdam. Op die datum werd de opening verricht door mevr, L. H. A. Klaasesz-de Bruyn, echtgenote van de Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, in aan wezigheid van o.a. de heren Blok en Van Leeuwen, wet houders van Zwammerdam voordat Alphen het plaats je onder zijn hoede nam. Er vielen bij die gelegenheid vele opbeurende woorden, de toe komst van de kleuterschool werd opgewekt tegemoet ge zien. Nu. zeven jaar later, is het opti misme verlogen in de wind en de vreugde ln neerslachtigheid verkeerd. De dagen van de Blokkedoos zijn zoals onze krant gisteren meldde geteld. Donderdag zullen B. en W. van Alphen de raad voorstellen de openbare kleuterschool aan het einde van het lopende cursusjaar (1 augus tus) op te heffen, omdat nu al drie jaar lang het aantal schoolgaande kleuters ruimschoots beneden hel wettelijk vereiste aantal (30) ligt. Op dit moment staan er 17 kleuters in geschreven te weinig om bij de minister uitstel van executie te vra gen, aldus de gemeente, want daar voor zijn weer tenminste 20 inge schreven kleuters nodig. Mej. F. Rijkse, de kleuter onderwij zeres van De Blokkendoos, vindt het "erg, erg jammer" als de sluiting wer kelijk zou doorgaan. Zfj werkt er al zo'n 2% jaar met groot genoegen. Aanvankelijk meende zij dat op 1 au gustus nog bekeken zou worden of het schooltje nog verder uitstel kon krij gen, maar de tekst van het desbe treffende raadsvoorstel moet haar wei overtuigen van het feit dat het eind voor De Blokkendoos nabij is. Welis waar zal er. aldus wethouder Paats, nog een laatste poging worden ge daan het minimumaantal leerlingen te bereiken, maar het is zeer de vraag of dat lukt. Mej. Rijkse wijt het achteruitgaan van het kleutertal aan de geringe hoeveelheid woningen die er de laat ste jaren ln Zwammerdam zijn ge bouwd. Geen jonge gezinnen, geen kinderen voor de kleuterschool. Er is ook weinig verloop geweest naar de chr. kleuterschool. Want Zwammer dam is, zoals bekend, overwegend pro testants. De mogelijkheid bestaat dat De Blokkendoos als dependance van de chr. kleuterschool zal voortbe staan. Niet zo'n slechte oplossing. Maar mej. Rykse zegt, peinzend bilk- kend op haar kinderschare: "Het zal de mensen die in Zwammerdam ge streden hebben voor openbaar kleu teronderwijs aan het hart gaan dat Mej. Rijkse en haar kleuters er op deze manier een eind aan moet komen". Er resten een opmerking en een vraag. Vier jaar na de opening zit De Blokkendoos al ver onder het wet telijke vereiste aantal kleuters, weer drie jaar later moet een voorstel tot sluiting worden ingediend. Hoe heeft dat kunnen gebeuren, wat is er mis gegaan in de planning op langere termijn? LEIDEN In de Leidse Stads gehoorzaal treedt morgenavond het Bulgaars dans-, zang- en muziek- ensemble Balkanska Mladost op. Het ensmeble bestaat uit twintig dansers Het programma van dit folkloristi sche festijn vermeldt dansen uit alle delen van Bulgarije. ROELOFARENDSVEEN Vol gende week maandag zal de plaatse lijke gemengde zangvereniging „Vox Laeta" in samenwerking met De Stem des Volks uit Leiden een con cert geven in de grote concertzaal (2600 personen) van De Doelen in Rotterdam. Dit is niet de eerste maal want reeds enkele jaren heb ben zij hier met groot succes een uitvoering gegeven. Beide koren zullen nu zingen in samenwerking met het orkest Sym- phonia uit Rotterdam, waarbij Jan v. d. Meer de pianobegeleiding ver zorgt. Overigens kan men ook nog ge nieten van een solistisch optreden van de geboren Veender (thans Lei- denaar) Jan van der Meer, n.l. met het orkest Symphonia waarbij wordt uitgevoerd een compositie van An- toon Maessen „Concertino' 'voor pia no en orkest. Naar wij vernemen zijn voor deze magnifieke uitvoering in Rotterdam nog enkele kaarten be schikbaar. In Roelofarendsveen kar. men zich hiervoor wenden tot de bestuursleden van Vox Laeta. Beker verdwenen Hoogoventoernooi WIJK AAN ZEE (ANP) De be ker van het Hoogovenschaaktoernooi is in de nacht van maandag op dins dag verdwenen. De trofee stond in een vitrine in de hal van het Ken- nemerduin in Wijk aan Zee, waar het schaakevenement plaatsvindt. De toernooicommissie denkt op het ogenblik, eerder aan een grap, dan aan een diefstal. Van de dader ot daders ontbreekt echter nog elk spoor. De beker moet zaterdag op de prijs uitreiking uitgereikt worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4