Leidse textielindustrie kan haar aandeel behouden 'HARDNEKKIG GEVAL' VOOR RECHTER Leidse city is ontevreden over het verkeers- en parkeerbeleid l Nota brengt lijn in kindei opvangsector film beter met BAUER DINSDAG 25 JANÜARI 1972 LEIDEN Bij een enquête van de Vereniging van Nederlandse gemeenten in het gewest Leiden is gebleken, dat het aantal ondernemers in de detail handel en ambacht dat ervan uitgaat, dat in hun gemeente geen beleid inzake het verkeer en parkeren wordt gevoerd betrekkelijk schaars zijn. Alleen in Lei derdorp, Voorschoten en Zoeterwoude zijn de percentages vermeldenswaard. Heel wat ïjieer ondernemers achten dit beleid wel aanwezig, maar voor hen niet van belang. Opvallend hoog is dit percentage in Leiden „overig", terwijl in de city juist iedereen een verkeersbe leid aanwezig acht en van belang vindt. Ook in Katwijk en Zoeterwoude is de interesse gering in verhouding tot de andere gemeenten. In alle gemeenten zijn de percentages ontevredenen en matig tevredenen vrij hoog. Het blijkt dan ook, dat de Leidse city-ondernemers het gemeentelijk be leid inzake verkeer en parkeren wel gunstig beoordelen. Het percentage tevredenen is laag. Het percentage on tevredenen is daarbij bepaald extreem hoog. Opmerkelijk ook is de grote mate van ontevredenheid van de ondernemers in de rest van de binnenstad. Ook in Kat wijk slaat de balans ten on gunste van het gevoerde beleid door. In het algemeen zijn de ondernemers ervan overtuigd dat er door hun ge meente wel degelijk een beleid inzake het openbaar vervoer wordt gevoerd en in het algemeen in hun oordeel erover gunstig tot zeer gunstig. Alleen in de Leidse city is het oordeel, hoewel per saldo nog gunstig, veel minder enthou siast. De city-ondernemers waren ook de enigen die unaniem dit beleid voor zich van belang achtten. Voor het milieuhygiënebeleid geldt dat daarvan vrijwel iedereen het be staan erkent (terwijl een dergelijk be leid in de moderne zin van het woord nu juist zeer zelden wordt gevoerd). De vraag naar het milieuhygiënebeleid is primair bedoeld voor de grotere in- dustriebedrijven en de ambachtsbedrij- ven. Een onverwacht hoog percentage acht dit beleid aanwezig en van be lang, maar met name in Katwijk, Lei den en Voorschoten is men er zeker niet éénduidig tevreden over, zoals veelal in de overige gemeenten. Opmerkingen van ondernemers in de sector detailhandel en ambacht: KATWIJK Communicatie tussen gemeenten en bedrijfsleven onvoldoende bij vele plannen in het geheel geen overleg (winkelcentra, sanering etc.) tekort parkeerplaatsen Katwijk aan den Rijn voelt zich wat achtergesteld door de vele aandacht voor Katwijk aan Zee. LEIDEN BINNENSTAD EXCL. CITY saneringsproblematiek in het alge meen terugloop klantenkring door ontvol king te lang gewacht met nieuwbouw sanering loopt te traag, te veel tijd tussen besluit en uitvoering wegdek, trottoirs en verlichting on voldoende éénrichtingverkeer houdt klanten buiten de stad kortparkeervoorzleningen slecht. LEIDEN CITY noodzakelijke vergunningen worden niet soepel verleend te veel tijd tussen besluit en uitvoe ring te veel tijd tussen afbraak en her bouw winkelpromenades en voetgangers- domeinen wenselijk beter openbaar vervoer noodzakelijk. LEIDEN OVERIG soepeler vergunningenstelsel uniformiteit winkelsluiting rentabiliteit kleine zaakjes neemt af weinig systematiek in heffing preca riorechten. LEIDERDORP winkeliers in het oude dorp voelen zich wat achtergesteld door de aan dacht voor de nieuwbouwwijken bezwaren tegen mogelijk te grote rol van financieringsmaatschappijen bij woningbouw en winkelplanning. RIJNSBURG ook hier te weinig communicatie middenstand nooit geraadpleegd in zake plannen voor een (winkel)cen- trum dat volgens de geruchten in de maak zou zijn. S ASSENHEIM te weinig informatie en communica tie nieuwe Cash en Carry-bedrijven acht men gevaarlijk O te weinig parkeerruimte. VOORSCHOTEN openheid van de middenstandscom missie onvoldoende voorlichting onvoldoende vergunning voor (nieuw- en ver-) bouw komen te traag af tekort aan parkeerruimte suggestie om grootwinkelbedrijf aan te trekken. WARMOND ft ligging aan de Kaag onvoldoende uitgebuit, te weinig aanlegplaatsen te weinig parkeerruimte middenstand onderling te veel ver deeld. Bedrijfsleven in gewest: geen ruimte en geld voor investeringen en schaalvergroting VI LEIDEN In april zal een nota en speelzalen onderling en in relatie verschijnen, waarin een aantal nor- tot overheid en bevolking (de betref- wordt geformuleerd, op basis fende ouders). Het gebeurt nu, dat enerzijds speel zalen door gebrek aan financiën of kinderen moeten sluiten en ander zijds enorme wachtlijsten bestaan zonder dat de ouders hiervan op de hoogte zijn. LEIDEN Uit het onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten naar produktiemilieu en werk gelegenheid in het gewest Leiden blijkt, dat de problemen en de ontwikkelingen in het bedrijfsleven in dit gebied overeenkomen met de problemen, waarmee het bedrijfs leven ook elders in Nederland kampt. Steeds blijkt echter dat de nodige ruimte om nieuwe investeringen en schaal vergroting te kunnen realiseren niet voorhanden of te duur is. Het blijkt dat in het gewest de ver deling over bedrijfstakken vrij sterk gespreid is, althans wat betreft het aantal bedrijven. Een uitschieter is de metaalsector, die vooral in Lei den zeer belangrijk is (ook wat be treft het aantal arbeidsplaatsen)Ook de bedrijfstak voedings- en genotmid delen is van groot belang. Deze tra ditioneel in en rond Leiden geves tigde bedrijfstak nam als gevolg van bedrijfsverplaatsing en liquidatie sterk in betekenis af. Ze is relatief vooral in Katwijk e.o. nog steeds van groot belang. De textielsector, vroeger in Leiden van dominerend belang is nu in de drie onderschei den gewestdelen even belangrijk (12 pet.). Steen, glas, etc. (voor het ge hele gewest ook 12 pet.) is vooral in „overig gewest" sterk vertegenwoor digd. De grafische nijverneid etc. is evenals de chemische nijverheid vooral in Leiden geconcentreerd, al- ïans naar aantal bedrijfsvestingen. In Leiden, Katwijk e.o. en de Leid- randgemeenten zijn relatief de leeste bedrijfsvestigingen in de sec- elektrotechniek, metaal enz. welk mtal sinds 1962 nog steeds toe- leemt. Ook in de andere gebieden dit het geval, vooral sterk in de •llenstreek. De groei van het aan- tl bedrijven in deze sector is een -ndelijk verschijnsel. Ook het aantal bedrijven in de pa- n grafische industrie is sinds ^962 sterk gestegen in Leiden e.o. in Den Haag e.o. Ook in de bol lenstreek is er een forse stijging ge weest. Naar Alphen Het aantal bedrijven in de che- piische sector loopt in Leiden e.o. terug, maar neemt in Alphen a. Rijn e.o. sterk toe, terwijl ook voor Puid-Holland en Nederland een toe- te constateren valt. Het aandeel van het aantal be- rijven in de kleding- en textielsec- in Leiden is niet veranderd en elfs in de bollenstreek gegroeid; dit ia tegenstelling tot de dalingen in 'ilm overige rayons en de wel zeer sterke daling in Nederland, ith De bedrijven in de steen, glas- en ve sardewerksector geven que aantal wel odes een zeer sterke daling in de bollen- mii treek te zien, terwijl ook in Alphen le b s. d. Rijn e.o. en Den Haag e.o. een jent laling te constateren valt Voor alle gebieden geldt, dat er '■eruggang is van het aantal bedrlj- ten; een uitzondering vormt het ve- et b bengebied en het gebied Alphen a. teit RijnWoerden. oeloi Li het rayon van de Kamer van edro Koophandel en Fabrieken voor Rijn- r 1 land zijn de ontwikkelingen als volgt was te kenschetsen. De sector voedings- de genotmiddelen vertoonde in de af- lueqi lelopen 10 jaar een geleidelijke groei tan de omzet. Dit resulteerde niet in (en verhoogde rentabiliteit, veroor- >n a» saakt door de gestegen loonkosten en aan! ie verzwakte concurrentiepositie on- nea der invloed van Europese Economi sche Gemeenschap-maatregelen. Het gemeenschappelijk landbouwbeleid heeft over de gehele linie prijsstij gingen van grondstoffen tot gevolg. In het personeelstekort werd voor zien door het aantrekken van gastar beiders. Een zorgwekkende groep is die der bakkersbedrijven: de kleinere be drijven zijn niet meer opgewas sen tegen de concurrentie van de gro te „broodfabrieken". Het schaalver grotingsprobleem voor deze bedrijfs tak manifesteert zich dus wel dege lijk in het gewest. Geen middelen De problemen in de textielindustrie vinden aanvankelijk hun oorzaak in het gebrek aan (geschoold) personeel en het feit, dat de vraag naar tex- tielprodukten niet gelijkmatig over het gehele jaar is gespreid. De be drijfstak is niet voldoende kapitaal krachtig om in periodes met af nemende vraag vóóruit te produceren om later pieken op te vangen. Na '66 wordt steeds meer de concurrentie van de synthetische vezels voelbaar. Door deze en andere oorzaken van structurele aard neemt de vraag nog verder af. De textielindustrie wordt steeds meer kapitaalintensief in plaats van arbeidsintensief. Vaak ontbreken de middelen om deze om schakeling te maken. De ontwikkeling in de sector bouw materialen is stormachtig. Telkens als er enige ongerustheid wordt uit gesproken over de mogelijke aantas ting van de concurrentiepositie door loon- en prijsstijgingen blijkt deze ongegrond. Mede doordat verregaan de mechanisering mogelijk is kan de produktie worden opgevoerd by nagenoeg gelijkblijvende personeels sterkte. De sector bouwnijverheid kent in het algemeen een gematigd positieve ontwikkeling. Gezien het arbeidsin tensieve karakter doet de personeels- schaarste zich sterk voelen. Mecha nisering is slechts ten dele mogelijk. Tevens is een remmende factor, dat de bedrijven geen lange termijnplan ning kennen. Het voorgaande heeft een voorzichtig beleid en een niet onverdeeld gunstige toekomstver wachting tot gevolg. De concurrentie van grote bouwmaatschappyen zal zeker sterkei' worden. Concentratie van kleine ondernemingen is mogelyk een oplossing, maar initiatieven daar toe ontbreken. Mineur De gang van zaken in de metaal nijverheid in de laatste 10 Jaren werd aanvankelijk bepaald door een ge ring aanbod van arbeidskrachten bij goed gevulde order-portefeuilles. La ter voelt men in toenemende mate zijn concurrentiepositie aangetast, in hoofdzaak door de grote loonstijgin gen. De ontwikkeling in de beschouw de periode geeft een enigszins naar mineur tenderend beeld. Op enkele eventueel een verordening op de kindercentra kan worden sa mengesteld. De inhoud van de nota kan gelden als kriterium voor de overheid voor het al dan niet verlenen van subsidie. Bij de jongste begrotingsbehandeling heeft de Leidse raad voor het eerst bedragen uitgetrokken voor kinderop vang (kinderkantines, speelzalen en kinderdagverbly ven) Met de samenstelling van de nota is belast de Structuurcommissie Kin deropvang Leiden (SKOL), die vorig jaar april door mevrouw Den Haan, wethouder van CRM, in het leven is geroepen. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordigers en -sters van de stichting Kinderdagverblyven Leiden, „Man. Vrouw. Maatschappy" en crèches en peuterspeelzalen. Doel van het werk ran de commis sie is het in kaart brengen van de kinderopvangsector en hierin enige tyn en coördinatie aan te brengen. Ook zal een betere communicatie tot stand moeten komen tussen crèches Hi uitzondering na was men in Leiden en omgeving wat traag met investe ren en dat wreekt zich doorgaans vooral bij conjuncturele neergang, zoals momenteel blijkt. De chemische industrie wordt ge kenmerkt door grote (loon) kos tenstijgingen. Door de toenemende concurrentie in het buitenland kan deze, voor een groot deel op export aangewezen bedrijfstak, de kosten stijgingen niet geheel doorberekenen en moet men met kleinere winstmar ges genoegen nemen. Men is dus ge- noodzaakt de efficiency te verhogen en de produktie te vergroten bij na genoeg gelijkblijvende personeels sterkte. Diverse bedrijven die wens ten uit te breiden waren wegens ruimte- en personeelsgebrek genood zaakt naar gemeenten buiten het ge west te verhuizen, met name naar Alphen a. d. Rijn en vooral naar Noord-Brabant (Bergen op Zoom, Vlijmen, Breda). In de grafische industrie is sinds 1967 de concurrentiepositie ten op zichte van het buitenland duidelijk aangetast. En dit, terwijl men voor een groot gedeelte afhankelyk is van orders uit het buitenland. Er wordt enige ontspanning op de arbeidsmarkt voorzien, doordat diverse kleine be- dryfjes zullen uitvallen. De concen tratie, die in de Nederlandse uitge verij plaats vindt, zal niet zonder ge volgen blijven voor de bestaansmoge lijkheden van vele drukkerijen, en voor de werkgelegenheid in deze be- i drijfstak in het gewest Leiden. Commissie wil vóór evt. aanleg Leidse Baan STUDIE OVER OPENBAAR VERVOER LEIDEN De in Amsterdam ge vestigde contactcommissie voor na- tuur- en landschapsbescherming, die j vorig jaar de Leidse Baan aanwees als alternatief voor de Duinweg, heeft nu aan Provinciale Staten laten weten, dat de verwezenlyking van de eerste fase van de verbeteringen van I het openbaar vervoer met voorrang j ter hand moet worden genomen. Ge- lyktydig dient een studie naar verbe- i tering op langere termyn op gang te worden gebracht, waarby de finan- cieringsmogelykheden worden be-1 trokken. Slechts als het resultaat van deze studie negatief zou uitvallen, zou volgens de commissie alsnog kunnen worden besloten de Leidse Baan aan te leggen. Portisch en Gligoric in V en D-toernooi LEIDEN Burgemeester Vis za! op woensdag 2 februari om half acht 's avonds het jaarlijkse V en D-si- multaandamtoernooi openen. Als simultaangevers zullen optreden S. Gligoric, grootmeester uit Joe- go-Slavië, L. Portisch, grootmeester uit Hongarije; J. H. Donner, groot meester uit Nederland. De Neder* landse internationale meester H. Rea en F. Kuypers en B. Withuis, mees ter uit Nederland. ADVERTENTIE vraagt gerust uw foto-film-vakman N.V. Willem van Rijn, Postbus 8005, Amsterdam LEIDEN Zowel de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, als de officier van Justitie, mr. A. S. M. Horstink, kwam gisteren tot de slotsom, dat een 34-jarige met selaar uit Den Haag een „hard nekkig geval" was. Hij was name lijk zo las de kantonrechtr in zijn dossier, al driemaal veroordeeld (o.a. tot een week hechtenisstraf) wegens het besturen van een auto zonder daartoe de nodige be voegdheid te bezitten. Ditmaal stond hij wederom voor dezelfde overtreding terecht, waarbij nog kwam. dat hij ook nog onverze kerd en met een ongeldig kente kenbewijs rondreed. Alleen t.a.v. het kentekenbewijs meende de Hagenaar enig verweer te kunnen voeren. „Ik had die auto pas van m'n broer overgenomen en hem nog niet op mijn naam la ten overschrijven". Het rechtscol lege accepteerde dit excuus niet. De officier nam het verdachte bijzonder kwalijk, dat hij wederom opzettelijk een groot gevaar op de weg had betekend en een ontstel lend gebrek aan verantwoordeiyk- heidsgevoel aan de dag had de wettelijke bepalingen dient te houden, eiste de officier ditmaal naast een geldboete van f 50 subs 5 dagen (kentekenbewijs) vier we ken onvoorwaardelijke- en vier weken voorwaardelijke hechtenis straf met een. proeftijd van 2 jaar. „Dat is nogal wat," aldus ver- dachtes laatste woord. Mede gezien verdachtes „ver- keersverleden" vond de kanton rechter, dat de geëiste straf op z'n plaats was en vonnist.*» con form. Toen twee per auto patrouille rende Noordwijkse politiemannen in de avond van de 28ste augus tus J.l. op de Gooweg een stopte ken gaven aan een passerende au tomobilist stopte deze niet doch ging er met gedoofde lichten vol gas d.w.z. met een snelheid van circa 100 km vandoor. De politie mannen zetten een achtervol ging in en stelden daarby vast, dat de auibomoblist, 'n 22-jarige ambte naar uit Benthuizen, diverse over tredingen maakte. Aan de wilde rit kwam een einde op de Leidse Vaart in Voorhout. Aldaar wilde de ambtenaar namelijk verhinde ren. dat de politie-auto „langszij" hem kwam, stuurde daartoe naar links hetgeen een botsing met de politieauto tot gevolg had. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij van een stopteken en een politiële achtervolging niets had bemerkt. Hij stuurde op de Lange Vaart niet opzettelijk naar links. De botsing was het gevolg van een kleine onopzettelijke stuur fout. Op grond van de verklaringen van beide verbalisanten achtte de officier opzet duidelijk bewezen en eiste hij dan ook zowel een totale geldboete van f 250.- subs 25 da gen als bij wijze van waarschu wing de voorwaardelijke intrek king van verdachtes rijbevoegd heid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Het pleidooi van verdachtes raadsman en verdachtes laatste woord kwam neer op een verzoek tot uiterste clementie. „Ik moet al een schaderekening van f 1100 be talen." zo lichtte verdachte de re den van zijn verzoek nader toe. De kantonrechter maakte er f 200,- boete en de gevraagde voorwaar delijke ontzegging van. Voorrang „Ik zag hem helaas te laat aan komen," zo luidde het excuus, dat een 60-Jarige tuinder uit Noord- wijk aanvoerde. Zijn onoplettend heid had tot gevolg, dat hij met zijn vrachtwagen linksaf slaande op de Beeklaan geen voorrang gaf aan een hem tegemoetrijdende personenauto. Door de botsing liep de bestuurder hiervan o.a. een zware hersenschudding op. Gezien de ernst van de overtreding en het feit. dat verdachte al eens eerder werd veroordeeld wegens een ern stige overtreding eiste de officier een geldboete van f 150,- subs 15 dagen en (ter waarschuwing) 'n voorwaardelijke intrekking der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 Jaar. De rechter vonniste conform. Clandestien „Laat mij eens rijden Kees." vroeg een 20-Jarig winkelmeisje uit Katwijk aan haar 20-Jarige vriend, slager van beroep en even eens in Katwijk woonachtig. De vraag werd gesteld nadat beiden in gezelschap van vrienden een bar te Leiden hadden bezooht en de thuisreis moest worden aan vaard. Kees vond het goed en dus stuurde zijn vriendin (niet in het bezit van een rijbewijs: wel in to taal al zevenmaal voor 't rijexa men gezakt) de auto richting Kat wijk en wel met een snelheid van 80 km/u, dus 30 km/u te hard. Tot op de Rijnsburgerweg. Aldaar wil de Kees een stuurcorrectie toepas sen, gaf daartoe een fikse ruk aan 't stuur met als gevolg, dat de au to tegen een passerende auto op botste. De vriendin liet verstek gaan. De slager niet. Hij had echter niets tot zijn verdediging aan te voeren. Tegen beiden eiste de officier een totale geldboete van f 180.- subs. 18 dagen. „Wel wat veel. Ik draaide al voor een schadepost van f 1.000,- op." zo verzocht verdach te indirect clementie. De kantonrechter vond de eis absoluut niet te hoog. „Wees blij, dat u gezien de klap waarmede de botsing aankwam nog leeft en er met slechts een geldboete af komt," diende hij verdachte nog van repliek alvorens (ook t.a.v. de clandestiene chauffeuse) conform vonnis te wijzen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3