Pachtsom tennispark tien procent omhoog Beëdiging nieuwe secretaris Zoeterwoude Afrikanen in parlement Salisbury nu tegen akkoord Plannen voor zaalhandbal in Wassenaar Vietcong wekt tot algemene opstand op Voorstellen aan Voorschotense raad Bureaus zullen moeten verhuizen DINSDAG 25 JANUARI 1972 STAD EN RAND ZOETERWOUDE De voorlich tingscommissie van de Ruilverkave ling Rijnstreek-Zuid heeft een flink begin gemaakt met het opstellen van plannen voor de ruilverkaveling in-voorbereiding in dit gebied. In verband hiermee is bij de betreffen de commissie de behoefte ontstaan om voorlichting te geven aan en in overleg te treden met de bij deze ruilverkaveling betrokkenen. Omdat het de commissie aan mid delen ontbreekt, heeft zij verzocht voor haar voorlichtingsaktiviteiten een bijdrage f 1.000,- ter beschik king te stellen. Dit voorstel zal in de raadsverga dering van 27 januari ter tafel ko men. Omdat ook Leiden belang heeft bij de vestiging van Heineken Brouwerijen NV is een overlegor gaan gevormd waarin de directie van Heineken, vertegenwoordigers van Leiden en Zoeterwoude. Voor Zoeterwoude zullen in deze com missie zitting nemen de heren J. A. Detmers en P. van Hofwegen. De Nederlandse Hervormde Ge meente heeft 'n begin gemaakt met de bou wvan 9 woningen met ber gingen ten noorden van de Loethe en nabij het verenigingsgebouw „Ons Huis". Hoewel het weggedeelte en voet pad, tussen de Dorpsstraat en de Loethe en waaraan genoemde wo ningen zullen worden gebouwd, nog niet openbaar zullen worden ver klaard vinden B. en W. het in verband met de vorderingen van de bouw, gewenst, dat nu dit wegge deelte een naam krijgt. Het weggedeelte zal met name voor het voetgangersverkeer tussen de Dorpsstraat en Loethe de be langrijkste verbinding gaan vor men. B. en W. stellen de raad voor hieraan de benaming „doorloop" te geven. O Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van de leden van het overlegorgaan met de gemeente Leiden inzake de Heine ken-vestiging; Naamgeving van de weg en voetpad, gelegen tussen Dorpsstraat en Loethe: Overname in eigendom, beheer en onderhoud van de brug en het pad naar de r.k. kl .-uterschool „Zon- Wijziging van het besluit van de raad d.d. 24 juni 1971 tot het garan deren van hypothecaire geldlenin gen; Toekennen van een vergoeding aan de gebr. Oostdam voor het ope nen en sluiten van de brug over de Noord Aasche Vliet; Verlenen van een krediet aan de voorlichtingscommissie van de Ruilverkaveling „Rijnstreek-Zuid" voor het geven van voorlichting; Toepassing van artikel 55 qua- ter der Lageronderwijswet 1920; Alsvoren tot vaststelling van het bedrag per leerling voor de bijzon dere scholen: Benoeming van de leden voor de onderwijscommissie; Benoeming van de leden van de commissie voor sport en recreatie; 9 Verlenen van eervol ontslag aan de heer H. J. M. Sieverding als ge meentesecretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand; Beëidiging van de heer J. Win- gelaar tot gemeentesecretaris; Afscheid van de heer H. J. M. Sieverding als gemeentesecretaris. VOORSCHOTEN Achtien bewo ners van de flat aan de Curielaan hebben B. en W. van Voorschoten een brief geschreven waarin zij wijzen op de erg sterk gestegen stookkosten voor de centrale verwarming. De stookkosten voor de centrale verwar ming zijn gestegen van f 4.330,67 over het stookseizoen 1969/1970 tot f7.769,41 over het seizoen 1970/1971. B. en W. delen de gemeenteraad mee dat deze kostenstijging veroorzaakt wordt door twee factoren: een groter brandstofverbruik van ruim 53.000 li ter tot 60.000 liter en een stijging van de inkoopprijzen van f 81,25 tot f 128 per duizend liter. Bovendien wordt als verbruik genoteerd ook de aan wezige voorraad in de tank. De sterke kostenstijging zal dit jaar niet meer plaats kunnen vinden omdat de c.v.- installatie omgebouwd wordt en aan gesloten op het aardgas. Voorstraat B. en W. van Voorschoten stellen de raad voor een krediet beschikbaar te stellen van f 58.000,om 70 oude gasaansluitingen in de Voorstraat en Treubstraat te vernieuwen en de transportcapaciteit te vergroten. De werkzaamheden zullen gelijktijdig met de restauratie van de bomen in de Voorstraat plaats vinden. Voor de bo- menrestauratie wordt een voorlopig krediet gevraagd van f 16.000, Ingaande 1 april 1972 zal de pacht som van de gemeentelijke tennisba nen met ongeveer 10% verhoogd wor den indien de gemeenteraad met het voorstel van B. en W. akkoord gaat. Het goedkoopste tarief, de huur van een ochtendbaan wordt verhoogd van f 140,tot f 155,het duurste tarief, zaterdag en zondag, wordt van f305 verhoogd tot f 355. Agenda De agenda voor waarin bovenstaande voorstellen zul len worden behandeld ziet er als volgt uit: Het beschikbaar stellen van een krediet voor restauratie van bomen in de Voorstraat. Aankoop van een perceel grond van de Stichting Haag se Waterscouts. Beschikbaar stel len van een krediet voor vernieuwing van het gasnet in de Voorstraat en de Treubstraat. Voorbereidingskre diet ten behoeve van de bouw van een dienstenverleningscentrum voor bejaarden. Herziening van de pachtsom tennisbanen, Herziening subsidiëring Stichting Gezondheids zorg. Onderwijsvooi'stellen. LEIDERDORP Geboren: Femia jervoet en J. S. d.v. C. van der Leek A. C. d.v. Th. G d.v. C. van M. d ir, Simon J. z.v. J. J, Verlaan >om, Hendri" Ch. Groenveld Overleden P jr. echtg. v. G. "Hemert7 75 Jr, Ondertrouwd: J. de Jong en R. A G. F. Kok en L. W. Vroom, Hendrik Overleden Pieter van der Horst, echtg. v. G. van Essen. Ar noldus lestellnk, 78 jr. echtg.v. G. Labeij, Z wee ris id Dlnteren WARMOND Ruim 70 de mente bejaarden zullen dit voor jaar hun intrek kunnen nemen in het verbouwde Groot-Seme- narie in Warmond dat dan „Ma- riënhaven" heet. Het tehuis zal als de accommodatie helemaal klaar is plaats kunnen bieden aan 200 demente bejaarden. Mariëmhaven, dat net als de Wilbert in Katwijk deel uit maakt van de Stichting Francis caanse bejaardenzorg zal niet het gehele Groot Semenarie in beslag nemen, maar het gedeelte dat bekend staat als het Philo- soficum. Dit gebouw wordt ge moderniseerd en geheel aange past aan de eisen. De verbou wing gaat ongeveer 16,7 miljoen gulden kosten. Het Oegstgeester architecten bureau Prinsen en Den Ouden heeft de hele verbouwing op pa pier gezet. Op de vraag of een heel nieuw gebouw neerzetten niet ongeveer evenveel had ge kost, zegt de heer G. Prinsen: "Ik geloof dat zo'n oud gebouw vooral voor de oudere mensen veel vertrouwder is, 25e zullen zich er gauwer thuisvoelen. Wat de kosten betreft zitten we met de verbouwing iets onder de lan delijke norm". Op foto Holvast een overzicht van de verbouwing. Vrees voor Tet-offensief groeit ALPHEN AAN DEN RIJN Nu binnen niet al te lange tijd met de bebouwing van het pand van Gesman tot politiebureau zal worden begonnen, is het noodzakelijk dat de bureaus sportzaken en civiele verdedi ging elders onderdak zullen wor den gebracht. Voor een huurprijs van f 15.500, welk bedrag met tien procent zal worden verhoogd door de verbouwingskosten 20.000 te betalen door de verhuurster) kan de gemeente het gestof feerde kantoorpand van Sigma Coatings aan de Emmalaan 44 huren. De huurtermijn zal twee jaar zijn, met de mogelijkheid van verlenging met telkens zes maanden. In het gebouw kun nen de afdeling onderwijs en personeelszaken alsmede sport zaken en civiele verdediging worden gevestigd. Voor de Bescherming Bevol king, waarvan de huisvesting in het pand Oudshoornseweg 70 eveneens moet worden beëin digd, kan de mogelijkheid wor den overwogen dit bureau tijde lijk over te brengen naar een deel van het kantoorgebouw aan de Molenwerfstraat, waarin thans het te verplaatsen kantoor van de gemeente-ontvanger is ondergebracht. Een reorganisatie van de fi nanciële administratie maakt het noodzakelijk dat deze afde ling en het personeel in het kantoor van de gemeente-ont vanger in hetzelfde gebouw zijn gevestigd. Burgemeester en wet houders achten het gewent, dat het kantoor van laatstgenoemde naar het raadhuis zal worden verplaatst. Het college is zich ei-van be wust, dat versnippering van ge meentelijke bureaus door vesti ging im meer dan één gebouw bezwaren meebrengt. Voor de huidige huisvestingsproblemen biedt het aangaan van deze overeenkomst de minst bezwa rende oplossing. De inrichting van het pand aan de Emmalaan zal een be drag van ongeveer elfduizend gulden vergen. Dinsdag Zijlsingel vang. J. Breesti Evangeliecel J. Zeegers 8 -9 Soc 5 en alleenstaanden) 9- 12 Societei 'ugdhuls Breestraat 19 Spreekuur igrtiecentrale 7-8 uur nam. tplein 27 Gespreksavond Ba- t'i 8.15 uur nam. Steenschuur 6 Leidse Ver. van Post- dlcapten 2-5 Jeugdhuis Chr. Emigrui Twentwel (1 ■zamelaars 8 v Volkenkunde Filmclub Woensdag Sociëteit Mini staanden, 8 Lezingen over archeologie LEIDEN In het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden zullen bin nenkort enige archeologische lezin gen worden gehouden. Op 8 februari spreekt prof. dr. N. Himmel.mann-Wildschütz uit Bonn over "De sarkofaag van Junius Bas- sus". Op 22 januari houdt drs. H. H. van Regteren Altena uit Amsterdam een lezing over een verlaten dorp op de Veluwe in het Klootwijkse Zand (le compagne). Prof. Jean Yoyotte uit Parijs spreekt op 9 maart over Tanis- "Romeinse gemmen en ringen uit Nederland" is het onderwerp van de lezing die drs. M. Maaskant-Klei- brink op 21 maart zal houden. Op 25 april spreken dr. P. Stuart en prof. dr. J. E. Bogaers over neha- lennia van Colijnsplaat- de vondsten van 1971. Alle lezingen beginnen om acht 's avonds. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de directie of bij de portier van het museum, tegen be taling van f 1 'giro 171035 t.n.v Rijksmuseum van Oudheden. Voor elke lezing ontvangen zij dan gratis t. SAIGON (AFP, Reuter) De ge heime radio van de „Voorlopige re volutionaire Regering van (Zuid-) Vietnam heeft de bevolking opgeroe pen tot een algemene opstand. In een soortgelijke oproep als tijdens het „TET"-offensief in 1968 zei ra dio „Giai Phong" dat „de toestand meer dan ooit gunstig is" en dat „dank zij de veelvuldige overwinnin gen de beslissende zege nadert". De oproep was gericht „tot het hele volk, tot moeders van gezinnen, tot elke organisatie en anti-milita ristische en pacifistische beweging, tot de soldaten aan het front, tot de gevechtseenheden, tot boeddhisten, tot studenten en scholieren, tot amb tenaren en politici". „Het hele volk moet zich vereni gen en strijden voor de verdediging van het vaderland en jongeren moe- W ASSENAAR Nu de sporthal gereed is zijn er plannen gesmeed om in Wassenaar een handbalver eniging op te richten. Met mede werking van de handbalvereniging Voorschoten 1970 (HVV '70) zullen in de komende weken sportinstuifs worden georganiseerd, waarop ieder die belangstelling heeft kennis kan maken met zaalhandbal. Blijkt er voldoende belangstelling te bestaan, dan zal tot oprichting van een Was- senaarse handbalvereniging besloten worden. Het spel pleegt beoefend te worden in de volgende leeftijdsgroepen: pu pillen (9 tot en met 11 jaar), adspi- ranten (12 tot en met 14 jaar), ju nioren (15 tot en met 17 jaar) en senioren (18 jaar en ouder). Het spel wordt niet gemengd gespeeld. Iedere zondag te beginnen op 30 Januari a.s. zullen er in de Wassenaarse sporthal instuifs wor den gehouden van half 12 tot 2 uur. Op 13 februari en 19 maart zullen geen instuifs plaats hebben. Voor nader inlichtingen kan men zich wenden tot de heer H. Romp, 's Hee renbergstraat 20, tel. 6076. OV Wassenaar organiseert expositie WASSENAAR „De Paauw en zijn vorstelijke bewoners" is een ten toonstelling in de raadzaal van het Wassenaarse gemeentehuis, die vanaf 28 januari twee weken lang te zien zal zijn. Het initiatief tot deze ten toonstelling is genomen door de Was senaarse oranjevereniging. Op vrij dag 28 januari zijn er 's avonds om 7 uur zwemwedstrijden voor de leer lingen van de Wassenaarse basisscho len. Op maandag 31 januari schotelt de Oranjevereniging de inwoners van Wassenaar een Prinsesseconcert voor ir de Messiaskerk. De Harmonie Ex celsior zal marsen, stemmingsstukken dansen Spaanse muziek laten horen ten zich mobiliseren om de Ameri kanen te doden". De Vietnamiserings-politiek moet teniet gedaan worden omdat deze er op gericht is „Vietnamezen Vietna- mezen, Aziaten Aziaten te laten do den". In de afgelopen nacht had de ra dio herhaaldelijk een belangrij ke verklaring aangekondigd en ge zegd dat deze tegen zes uur zou wor den omgeroepen. Pius X-school wint micro- korfbaltoernooi WASSENAAR De schooljeugd speelde in het kader van de officiële opening van de Wassenaarse sport hal een mikro-korbaltoernooi. Er na men 13 Wassenaarse scholen aan het toernooi deel De belangstelling van de zijde van de onderwijzers en van ouders van meespelende kinderen, die meteen een kijkje kwamen ne men in de nieuwe hal, was groot. Het toernooi had een vlot en sportief verloop. De uitslag was als volgt: 1. Pius X-school. 2. Salvatorschool, 3. Wet houder Huibregtseschool, 4. Bonafa- ciusschool, 5. Chr. school Herenweg 6. Jozefschool. 7. St. Jan Baptist- school, 8. Nutssohool. Namens de deelnemers aan het toernooi sprak een leerling van de Pius X-school een dankwoordje aan het adres van de organisatoren De prijzen werden uitgereikt door de heer J. H. van Dijk, voorzitter van de Wassenaarse Schoolspor Weer diefstal van (2) auto's LEIDEN Voor de zesde maal binnen enkele weken is in Leiden een auto van het merk Citroën g< stolen. De auto. een blauwe Citroën DS gekentekend FV 85-82, is ii nacht van zondag op maandag op de Maredijk ontvreemd. De auto be hoorde toe aan een Leidenaar In dezelfde nacht verdween van een parkeerterrein aan de Oegstgeester- weg een splinternieuwe Simca. De wagen is wit van kleur en gekente kend 75-24 TA. PAK-partijen LEIDEN De Leidse PAK-partij- 1 zullen op donderdag 27 januari om acht uur 's avonds een gezamenlijke ledenvergadering houden. De verga dering vindt plaats in zaal Mekel, Hogewoerd 87. De gemeenteraadsfractie van het PAK zal verslag uitbrengen van het tot nu toe door haar gevoerde be leid. Voorts zal men zich bezinnen op de verdere door de fractie te voeren strategie in de raad. mersbewone) '"^Sociëteit Twentwel (v ers en alleenstaanden) preekuur sociale raadsvr (Kennedylaan 11) Infor- 59 Openbare vergaderlnj Hoogheemraadschap van Rijnland 10.31 Zaal Mekel (Hogewoerd) Openbar PAK-vergadering Verslag van de frac tie 8 uur nam. Molen De Valk: Mobielkantoor Al WB 10 uur voorm. 4 uur nam. handicapten 7.30-10 uur nam. Tltus Brandsmalaan 76 „De Duikboo Clubhuis werk handenarbeid 8-10 ui Kantine Clos en Leembruggen Ne Ver. voor Huisvrouwen Spr. mevr. C. J. H. Boomgaard over oude en nieuv merklappen 2 uur nam. APOTHEEKDIENST De avond-, nacht- wordt waargenomen door apotheek, Lammenschanswei Breest Smallenburg, Loevesl Antiek - avond WASSENAAR-— Het Wassenai se Nutsdepartement organiseert Oj vrijdag 11 februari (8 uur) in Atlas Centre in de Langstraat avond, waarop de heer Marcel B Keezer bewoner van de molen het molenplein aan de hand dia's een causerie zal houden antiek. Bezoekers mogen voorwerpei meenemen, die dan door de hee Keezer zullen worden beoordeeld getaxeerd. AFSCHEID VA! J.N. TETTERO WASSENAAR In het bestal vam de Sportvereniging Wassenas zijn verschillen van inzicht gereze over bepaalde aspecten van het voeren beleid. Een en ander heel ertoe geleid, dat de heer J. N. tero er zich ads bestuurslid heel teruggetrokken. Hij zal wel voorzitte van de afdeling Honkbal Burgerlijke Stand WASSENAAR 1 F. M. J. d.v. W. G. Bijl. Bartholomeus M„ d.v. A. L. C. ■ouwd: H. D 1 IJsendoorn, P. J. H. M. Spruijt t Overleden: Martinus J. Bredero, Theodorus P. A Hassing, Josephus Slump, W. A. C. Vermeulen-Wolfs, Wed. M. A. van der Poel-Schmidt, Wed Langedoen, Jacobus VOORSCHOTEN Gebo: J. Kloet. Ester W. d.v. Magda d.v. E. A. G. Augusteljn Prins, Erik Chr. A. Oosterom. Ondertrouwd Mlnderhoud. Hoogeman wed. Ink, oud 84 jr. M. A. M. De Ruijt Steijn, oud 70 Jr, C. van Vliet. SALISBURY (AFP) Acht van de 16 Afrikaanse vertegenwoordi gers in het Rhodesische parlement hebben het Brits-Rhodesische ont- werp-akkoord over de toekomstige staatsvorm van Rhodesië verworpen Ze eisen voorts het vertrek van de Britse commissiepearce, die een on derzoek onder de bevolking instelt naar de aanvaardbaarheid van het akkoord. Het gaat om de acht afgevaardigden die benoemd zijn door de stamhoof den. De andere acht worden door een Afrikaans college gekozen. In een verklaring, uitgegeven na een gesprek met Lord Pearce, vragen de afge vaardigden om schorsing van hel onderzoek „wegens de doden die het veroorzaakt". Sinds de aankomst van de commissie in Rhodesië hebben veertien Afrikanen het leven verloren bij botsingen met ordetroepen. De Afrikaanse bevolking zal de voorge stelde regeling niet accepteren zolang in het parlement tussen negers en blanken geen situatie is geschapen die overeenkomt met de beginselen van de democratie, aldus de verkla ring. Drie weken geleden liet de raad van stamhoofden een heel ander ge luid horen. De raad adviseerde toen de Afrikanen hun steun te betuigen aan de voorgestelde regeling. On duidelijk is of er nu een meningsver schil tussen de stamhoofden en hun vertegenwoordigers in het parlement is ontstaan, dan wel een ommekeer in de raad van stamhoofden zelf. Werken Ondanks de bloedige onlusten en de arrestatie van oppositieleden in Rho desië zal de Britse commissie-Pearce haar werk daar voorlopig voortzetten. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas-Home, deel de dit gisteren in het Lagerhuis mee De Labour-oppositie leverde heftige kritiek op de houding van de Rho desische premier Ian Smith, maar Sir Alec liet zich niet tot een ver oordeling bewegen. „Ik kan niet het Douglas-Home: Pontius Pild recht van de heer Ian Smith 1 twijfel trekken, zorg te dragen vd uu de orde en veiligheid in Rhodes eei mits daarbij geweld tot een mü itr mum wordt beperkt", aldus de n) t. nister. Over de bloedige incident la] sprak hij zijn „diepste bezorgdhe 1 en leedwezen" uit. ter Labour-woordvoerder Denis Heal ter verklaarde dat Smith door het b Dei snoeien van de politieke activiteit Rij zijn land een uitdrukkelijke belol I had gebroken. Douglas-Home gedro Ko zich als Pontius Pilatus, wanneer 1 lan nu zijn handen in onschuld wasl le In Rhodesië duren intussen dein restaties voort. In de stad Queqi lel waar gisteren bij onlusten zeven 'ai wonden vielen, hebben de veiligheid ter troepen zondag negen Afrikanen tea gehouden waarmee het toale aant le arrestatie daar op 57 is gekomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2