Fornaess boos op iuipers, maar ïiskwalificatie ging ook hem te ver Vijfdi v. triomf d. Hulst Bols en Grön erepodium- KNAU WOENSDAG VOOR RECHTER Herboren Verkerk 'barst' van de plannen titel in 1973 LEEN PFROMMER WILDE NIET MEER MET ARBITER HENNIE ROOS PRATEN VOGELENZANG GnassSnami ANDAG 24 JANUARI 1972 De zinlozediscussie tussen gediskwalificeerde Harm Kuipers (r.) en hoofd scheidsrecht er Hennie Roos (U). Kuipers: „Ik had al twee slagen op het rechte eind gemaakt, toen die duw van Fornaess kwam". Roos: ,,De man in de binnenbaan is altijd fout. Daar valt niet over te praten". DAVOS Ook Harm Kuipers heeft ervaren, dat de vaak geprezen noordelijke nuchterheid geen garantie biedt voor een in alle opzichten geslaagd, internationaal toernooi. Hoewel de Drentse debutant 'n formidabele prestatie leverde, die beloond had moeten worden met een plaats bij de eerste tien werd Kuipers evenals zijn próvinciegenoot Jan Bols zo vaak gekweld door zenuwen; wat in enkele gevallen duidelijk zicht baar was. Harm Kuipers reed bijvoorbeeld kort voor zijn 1500 meter „zomaar" de wedstrijdbaan op, toen Johans son en Olsen in de buurt waren. Bijna struikelde hij naar de start, waar tegenstander Salakka hem erop attendeerde dat hij zijn trai ningsmuts nog droeg. Die Kuipers daarna prompt naar de inrijbaan smeet. De omstreden wissel met Deg For naess op de tien kilometer kan evenwel niet helemaal worden toe geschreven aan onzekerheid. Harm Kuipers kwam met voorsprong uit de binnenbaan en kruiste voor de Noor. „Ik meende dat het gemakke lijk kon, maar ineens voelde ik twee handen in mijn rug en werd 'arm Kuipers slaat v&rschrikt de hand voor de mond als coach ik weggeduwd door Fornaess. Ik be- greep er niets van", aldus de Drent. gebaren van scheidsrechter Henny Roos begreep Leen Pfrom- mer, dat het niet helemaal goed zat. De coach: ..Dat verbaasde, want Harm lag duidelijk voor. Toen Roos zei dat hij gediskwalificeerd Door Ger Bestebreurtje andgoed Leyduin nabij de leiding in Vogelenzang ver en Olympia (Amsterdam) Kampioen (Haarlem) gis- een nationale wielerveldrit. van der Hulst uit Zoeter- toonde zich daarbij voor r(tyde maal dit seizoen de Ofschoon kampioen Wildeboer ontbrak heeft 4er Hulst de zege niet ca- [ekregen, want vooral Hans heeft het hem in de helft van de koers knap gemaakt. v( s direct na de start nam Van jj, :ilst de leiding en alleen Van en Steekers konden in het van de sterk fietsenden en e Van der Hulst blijven. In de Jirimi nnr> nam Steekers zelf de zou worden, omdat de rijder die uit de binnenbaan komt altijd verant woordelijk is voor de botsing, ben ik boos weggelopen. Met zo'n (N!eU^k0°?> scheidsrechter kan ik niet praten. machteloos. Het was voor Kuipers ook een enorme teleurstelling". 'ELENZANG Op de glib- 2. C. bospaden en heuvels van E" Yerlinc*en (?_fanen^rA) ?5.16, Dan voel ik Langeveld (Lisse) 25.55, 5. Mulder (Noordwijkerhout) 26.25, 6. J. Stroombergen (Hillegom) 26.26. van der Hulst zijn be- één ronde op eer halve, Hij werd daarn? niet mèer Hans Steekers moest nog de tanden bijten om Jo van er ac^^er zi°h "te houden. strijd bij de nieuwelingen aanvankelijk John van der en Jimmy Kruunenberg aan lar werden door Jos Verkerk eerste plan verdreven, d Looyenstein (zaterdag in ook onbetwist winnaar) ze- bij de adspiranten. Uitslagen leurs: 1. C. v. d. Hulst (Zoe- 5600 4e), de 22 km. in 56.25, 2. H. rd«rs (Noordwijkerhout) 57.26; 3 Boxmeer (Erp) 57.50; 4. st*1 (Rotterdam) 58.40; 5. R. van (Hillegom) 58.42; 6. M. de (Amersfoort) 58.48; 7. T. v. d. Voorschoten) 59.00. «relingen: 1. J. Verkerk (Wes- en) de 15 km. in 41.01; 2. J. (ossen (Hillegom) 41.20; 3. B. (Arnhem) 41.43; 4. J. Kruu- (Zwanenburg) 41.52; 5. J. ■s (Rotterdam) 42.00, J. Jan oorschoten) 43.25. De Oostenrijkse skister <arle Proell heeft zaterdag de aning behaald in de reuzen- revi van Saint Gervais, die mee- or het klassement om de we- jatfie''. De tweede plaats was voor Ti Odgenote Monika Kaserer, die twee manches bijna drie se- 111 achterbleef. Annemarie Proell 3u de leiding in het klassement wereldbeker. aan het licht, dat er technisch nog veel te verbeteren is. Eigenlijk is het een wonder, dat de Drent met zijn wankelslag en ver vooroverge bogen lichaam zoveel effect uit zijn Geen Noors protest afzet haalt. Er is in de top niemand, die in zo'n .onnatuurlijke" houding naar Hoofdscheidsrechter Roos heeft de „zaak-Kuipers" overigens hele maal zélf „gemaakt". Brieste Pfrom- mer later na: „De Noren waren niet van plan om te protesteren. Zelfs Fornaess niet. Goed, hij was even boos, maar een protest ging ook hem te ver". Later hoorde Pfrommer dat men in Nederland het bewuste moment' vele malen via de ampexband op de televisie had herhaal.d. „Daar is ge bleken, dat Kuipers niet per sé fout is geweest. Ploegleider De Koning heeft toen onmiddellijk protest aan getekend tegen de uitsluiting van Kuipers. Maar Roos zei toen, dat hij dat protest zonder meer naast zich neer zou leggen, omdat hij niets met de televisie beelden te maken had". Desondanks schitterde Kuipers als debutant. Niettemin kwam wederom Biljarten De 17-jarige Braban der Chris van der Smissen, die vo rige week in Tours Europees jeugd kampioen biljarten werd. heeft gis teren in Stein beslag gelegd op de nationale titel bandstoten groot bil jart eerste klasse. Van der Smis sen bereikte een gemiddelde van 5.69 punten en promoveert daarmee naai de ereklasse. (Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM De dagvaarding is bij de deurwaarder gedeponeerd. Wat inhoudt, dat komende woensdag ('s morgens om tien uur) het kort ge ding tegen het KNAU-bestuur defi nitief doorgaat. Mieke Sterks advo caat mr. J. Nagtegaal wil dan voor de president van de Rotter damse rechtbank de reglementaire onjuistheid van de beleidsbeslissing aantonen. De gedaagde is de heer Jutte, voorzitter van de KNAU. De juridische adviseur van de atletiek- unie, mr. Van den Berg, staat hem terzijde. Ondertussen hebben de KNAU-be- stuurders zich niets aangetrokken van de door de heer Nagtegaal ge stelde limiet, waarop uiterlijk de verbanning van Mieke Sterk zou moeten worden opgeheven. Zaterdag middag vergaderde het bestuur. Maar de affaire werd nauwelijks aange roerd. Mieke Sterk kent sinds gisteren ook de datum, waarop zij voor de straf- commissie van het district-West i dient te verschijnen: vrijdag 4 fe bruari, daags voor de indoorinter- land tegen West-Duitsland (in Gro ningen). Voorzitter van de straf- commissie is de heer Th. Schuyt, die zich in uitlatingen al tegen Mieke Sterk heeft gekeerd. De klacht van de KNAU, namens de unieraad, aan .de voorzitter van de strafcommissie is gebaseerd op tweeartikelen van het reglement luidende: 1. Onbehoorlijk gedrag naar aanleiding van een atletiek wedstrijd, hetzij vóór, gedurende of na de wedstrijd; 2. Onbehoorlijk gedrag tegenover de KNAU, haar le den en functionarrissen, hetzij di rect, hetzij indirect. schaatssuccessen rijdt. Wat op zich i Hèt televisiebeeld, waarmee ook weer een verdienste is. Het is hoofdscheidsrechter Roos echter waarschijnlijk niet eens verstandig niets te maken wil hebben. Dui- om veel aan de stijl van Harm delijk is te zien, dat Harm Kui- Kuipers te veranderen, want men per in ieder geval „vrij" vóór weet allang, dat een dergelijke „in-1 Dag Fornaess kruistmaar de greep" geen waarborg is voor betere prestaties. DAVOS Twee debutanten op het erepodium bij de laatste cere monie bij een internationaal kampioenschap: Roar Grönvold (25) en Jan Bols (27) werden tij dens een tumultueuze huldiging met zilver en brons gehonoreerd. Nooit eerder reikten zij zó hoog in een titeltoernooi van Europees- of wereldniveau. Een plek bij de eerste drie was altijd voor de wer kelijke top weggelegd, die zich vooral manifesteerde door in twee dagen minder te verzaken dan ge noemde Noor en Nederlander. Maar in Davos kwam voor beiden de ommekeer. Wat het kampioen schap een onverwachte en (dus) opvallende wending gaf. Grönvold en Bols braken door als we het zo sterk zouden mogen stellen op grond van een betere wedstrijdmen taliteit waardoor zij uiteindelijk op gewassen waren tegen de spannin gen van een titelgevecht. En tot en met de laatste slag volledig in ba lans konden blijven. De Noorse student legde de slotron- de van het toernooi een seconde sneller af dan Bols en dat leverde hem terecht, met miniem verschil overigens de tweede plaats op. Tot verbazing en niet geringe vreugde van de andere Noren, die nog steeds niet in hem geloofden. Voor Grönvold zelf was zijn presta tie niet zo'n grote verrassing. Twee jaar geleden verklaarde hij nog en kele seizoenen nodig te hebben om aan de toD te komen. „Ik werd in mijn ontwikkeling door allerlei fac toren geremd. Daarvan ben ik nu los en daardoor meer ontspannen; dat heb ik tjdens de training al kunnen merken", herinnerde hij zich. Door Ger Bestebreurtje Jan Bols deed een soortgelijke ont dekking pas vorige week, in Davos. Toen hii wat veranderde aan zijn schaatshouding (de handen wat los ser op de rug, waardoor er een be- tqre coördinatie ontstaat tussen bo venlichaam en benen) en een regel matige vijfkilometerrit tegen Sten- sen. „Dat gaf me ineens veel meer zekerheid. Ik voelde dat ik nergens meer angst voor hoefde te hebben", contsateerde Bols gelukkig. Toch kwam de angst terug: zater dag na de vijf kilometer en den kend aan de 1500 meter. Maar toen hij die in een persoonlijk record (2.01.6) besloot, was hij nergens meer bang voor. Daardoor durfde hij voor het eerst in zijn loopbaan te vergeten dat de ..stem des volks" vanaf de eerste meters een fel ge vecht van hem verlangde tegen Ard Schenk op de tien kilometer. „In de meeste gevallen zou ik in de eerste ronden met Ard zijn meege gaan. Dat verwachten de mensen van mil. Maar daar koop ik niets voor. want dan kom ik mezelf later tegen. Ik realiseerde me dat meteen en besloot, hoewel het moeite kost te, mijn eigen race te rijden', wist de Drent. Niettemin moest ook Jan Bols een teleurstelling verwerken. Hij had DAVOS Het wereldkam pioenschap in 1973 in Deventer begint voor Kees Verkerk vol gende maand in Oslo. Het is een van die merkwaardige, ietwat vage gedachten van de herboren man uit Puttershoek, waaruit mag blijken, dat hij nog barst van de plannen. Het is trouwens niet de eerste keer, dat Verkerk aan de wereldtitel van het volgende seizoen denkt. Na de eerste dag van het Nederlands kampioenschap, 8 Januari in Deven ter. vertrouwde hij mij toe: „Die overwinning op de 500 meter bete kent veel voor me. Dat is de basis voor het wereldkampioenschap, vol gend Jaar op deze baan. Het klinkt gek, maar daar werk ik nu al naar toe." Het was geen wartaal. Ook in Da vos sprak hij in dezelfde trant. Mentaal gesterkt natuurlijk door een opzienbarende prestatie op de tien kilometer èn het feit. dat hij DAVOS Franz Krienbühl, de meer in Nederland dan eigen land bekende 42-jarige Zwitser, bezet in het officiële eindklassement de 25ste plaats (van de 32 rijders). De tijden van Krienbühl waren: 500 m in 43,20 29e), 5000 m in 7.54.50 (20e) en 1500 m ln 2.10.73 (25e). gehoopt, dat Schenk hem langer had kunnen volgen (ook in „Ard apart" wordt daar door Ard Schenk over gesproken) zodat er door het direkte duel een scherpere tijd uit de bus was gekomen. „Dan had ik de tien kilometer ge wonnen. Nu kon Kees Verkerk pro fiteren. en dat betreur ik. Temeer daar ik anders ook Grönvold met meer seconden had verslagen en dan tweede was geworden", heette het tot slot. Het zilver van Grönvold, hoe secuur ook opgepikt, mag voor de Noren toch niet meer dan een troostprijs worden genoemd. Want Dag For naess en vooral Stan Stensen ble ven ver beneden de verwachtingen. De nederlaag van zaterdag op de vijf kilometer is daar een voorname oorzaak van geweest. Hoewel veel vaker in de geschiedenis drie Ne derlanders na de vijf kilometer op de beste plekken stonden. Nu echter kon het verschil niet worden weggewerkt, omdat het plan van Tenman niet uitkwam. „Zorg, dat Schenk geen drie afstanden wint" luidde zondagmorgen de op dracht. „Grönvold moet proberen de 1500 meter te pakken en Stensen de tien kilometer." De inzet van de Noren was formi dabel. Op de mijl verbeterden Sten sen, Fornaess en Grönvold in schit terende gevechten hun persoonlijke records. Maar Schenk was nog be ter. En op de slotafstand schitter den Verkerk en Bols als vanouds, wat Sten Stensen weer achteruit wierp. Toch dient men met de Noren reke ning te houden in het wereldkam pioenschap in Oslo. Daar is het ijs waarschijnlijk minder snel, zodat hun op die van Fornaess geënte techniek beter tot zijn recht zal ko men. zich ook op de 5000 meter voor Sap poro had kunnen kwalificeren. „Ik ben blij, dat ik in Japan meer dan één afstand mag rijden, want anders was ik niet gegaan. En ik zal erg mijn best doen, ik voel dat de grote vorm er nog niet is. Maar toch richt ik mij meer op de we reld) titel in Oslo en daar vandaan werk ik naar Deventer, volgend jaar," voorspelt Verkerk. De ontbrekende rest van wat top vorm is, ontdekte de kleine man in Davos op twee afstanden. In eerste instantie zaterdag op de vijf kilo meter. toen hij gewoon niet alle krachten kon inzetten (evenmin als Schenk trouwens). Verkerk: „Dat is het hele seizoen nu al zo. Ik heb de macht wel, maar ik kan hem op beslissende momenten niet gebrui ken. In de training rijd ik met het grootste gemak achter elkaar zeven rondjes van 34 seconden." „In de wedstrijden lukt dat niet, althans niet altijd. Op de 5000 me ter vroeg ik me in de eerste ronden af wat ik aan het doen was. Ik wist niet of ik misschien sneller had moeten openen of nog meer moest terugnemen. Het gevoel om aan te vallen kwam gelukkig nog op tijd. Hoewel het achteraf eerder had kunnen gebeuren." Zondags op de 1500 meter was Kees Verkerk absoluut ongeconcentreerd. Hij bleef even staan bij de start en kon niet op de gewenste ogenblik ken versnellen. Leen Pfrommer daarover: „Kees heeft het verschil met de besten op die afstand in de eerste driehonderd meter verspeeld. Dat heb ik op het schema gecon stateerd." Verkerk heeft daar geen verklaring voor. Misschien heeft hij zich onbe wust gespaard voor de tien kilome ter: „Dat kan. In ieder geval wilde ik graag vlammen op die afstand. Daar liep het erg lekker. Ik opende goed, kwam over een kleine inzin king heen en ik reed zonder al te veel inspanning snelle slotronden. ADVERTENTIE Grasso-Nami organiseert op 3 februari a.s. te Leiden de mani festatie 'Licht op Lucht' over pers lucht en persluchttoepassingen. U zult er geen compressoren of an dere apparatuur zien, maar u krijgt door middel van een nieuwe metho- an snelle informatie ovedracht gecomprimeerde voorlichting over o.a. betere en goedkopere werkme thoden door toepassing van pers luchttechniek. Voor 'Licht op Lucht' kunt u een toegangsbewijs aanvragen bij: Mercurlusstraat 7. Nijmegen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9