en Protest benoeming bijval bij dr. Gijsen Parijs mikt op Marilyn Monroe-lijn ...e/7 gisteren] programmal giro 34 36 00 Ovaties voor Milds Theodorakis Nieuwe bisschop van Roermond: ESTEREL GOOIT ROER OM Autoruit- spuitbus ontploft r(|\y) vandaagi TV morgen] Familiekraak lAANDAG 24 JANUARI 1972 RADIO - TV - KUNST (Van één onzer redacteuren) ROERMOND Felle protesten tt-fai even felle bijval begeleidden it lit weekeinde de benoeming van 'se lr. J. M. Gijsen tot rooms-katho- iek bisschop van Roermond. De irotesten golden niet zozeer dr. Hijsen, van wie weinig meer be tend is dan dat hij een persoon- iijk vriend en geestverwant is van ie Rotterdamse bisschop dr. A. J. Jimonis. en dat hij zeer lakoniek >p de kritiek reageert: „De soep vordt niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend". De eamstigste bezwaren richten zich tegen het feit dat paus Pau- lus VI opnieuw bij de benoeming en Nederlandse bisschop buiten de voordracht van het kathedraal kapittel is gegaan. Op die voor dracht stonden drie andere namen. Dr. Gijsen, rector (geestelijk ver zorger) van een rusthuis in het Middenlimburgse Nunhem, is 39 jaar n heeft in het geheel geen be stuurlijke ervaring. was twee jaar kapelaan in Valkenburg, acht jaar leraar aan het kleinseminarie te Rolduc, en sinds 1967 rector. Hij studeerde ge schiedenis en kerkgeschiedenis en is 163 in Bonn gepromoveerd. Niet wijken noeming ongedaan maken en alleen op verzoek van de paus zal hy van het bisschopsambt afzien. Zeker niet op het verzoek van vijftig Limburgse priesters. De centrale commissie van de Roermondse diocesane pastorale raad (het bestuur van het "bisdom- parlement") is verbijsterd over de manier waarop Rome de uiterst zorgvuldige manier waarop de voor dracht voor een nieuwe bisschop is tot stand gekomen heeft genegeerd. Bovendien mag volgens deze verkla ring het overleg tussen Rome en de Nederlandse bisschoppen de naam overleg ndet dragen. Het overleg was toegezegd voor het geval het Vati- caan zou willen afwyken van de voordracht. Beslissing Van de zijde van het episcopaat Vier agenten gewond AMSTERDAM Vier agenten „ln burger" zijn het afgelopen week einde gewond bij een vechtpartij op de Nieuwendijk in Amsterdam. De agenten zagen een man op de grond liggen, waar een groepje mensen bij stond. Volgens de agen ten werden zij aangevallen toen ze zich als agenten bekend maakten en vroegen wat er aan de hand was. De op de grond liggende man zou een taxi hebben aangeroepen, maar voor hij kon instappen werd hij neergeslagen door een groepje van zes mensen die ook in de taxi wilden. De vier agenten wisten deze zes te arresteren. van de voorgestelde kandidaten en door een volkomen oncontroleerbare buitenlandse inmenging". (Naar ver luidt zouden Wesbduitse bisschoppen sterk in Rome hebben aangedrongen op herstel van het gezag in Neder land, waant zij willen rust aan hun Red!.). Neerleggen De huidige bisschoppen kunnen volgens het PINK niet de enig mo gelijke conclusie trekken en hun ambt neerleggen, want "hoe zouden de leeggekomen plaatsen dan worden bezet?". Het PINK pleit voor een enquêtecommissie die de hele gang van zaken moet onderzoe ken en voorstellen moet doen aan gaande de procedure voor bisschops benoemingen in de toekomst. 'Het de Nederlandse bissohop- plaats gehad tussen de Heilige Stoel en het Nederlandse episcopaat over een aantal aspecten, die met de be noeming van een nieuwe bisschop van Roermond verband houden". In een zeer felle verklaring heeft de leiding van het Pastoraal Insti tuut voor de Nederlandse Kerkpro vincie (PINK, directeur: pater Wal ter Goddijn ofm, die secretaris was van het pastoraal concilie in Noord - wijkerhout) de benoeming van dr Voor de kritiek zal hij niet wijken. I Gijsen een "zuiver kerkpolitieke be- i liet hij spoedig na zijn benoeming noeming" genoemd Zij is tot stand weten. Alleen de paus kan de be- I gekomen, aldus de PINK-leiding. hierover meegedeeld: „Voordat de wordt steeds verder ondermijnd paus zijn beslissing heeft genomen 0111 van erger niet te spreken: de over de persoon van de opvolger geloofwaardigheid van de Kerk van heeft in de afgelopen tijd overleg Christus". Ter rechterzijde heerst vreugde Dr. P. den Ottolander van de groep Confrontatie, herhaalde zijn stel ling dat zes zevende van het episco paat rebelleert tegen Rome", mei diit verschil dat het door de benoe ming van dr. Gijsen vijf zevende was geworden. Een vertegenwoordiger van de groep Waarheid en Leven wenste dr. Gijsen tact, moed en bereidheid tot saneren toe. "Want hij mag dan geen bezem in zijn wapen hebben. r als het een duif wordt, dan toch wel een duif met klauwen". Missen Dr. Gijsen wenst zelf tot geen en kele groep gerekend te worden Ieder zingt zoals hij gebekt is, zei al zijn er wel groepen die mis schien langzaam maar zeker zichzelf .de kerk uitmanoeuvreren. Hij noem- i één adem een aantal aanhan gers van de linkse priestergroep Septuagint en de groep van pater Katte die zich ter bewaring van de rechtzinnigheid buiten de kardinaal om missen viert. De groepering Septuagint had daar geen commentaar op. Woord voerder J. Reuten: 'Wij hebben geen tijd om ons daar druk over te ma ken. We hebben wel wat anders te doen"'. PARIJS Als Marilyn Monroe nog leefde, zou ze enthousiast zijn over de nieuwe zomermode. De Pa- rijse couturiers hebben al hun defti ge damesjurken in de uitverkoop ge daan en willen met ondeugende strand jurkjes, strakke truitjes, wijde i op of iets De kleurenmarineblauw, sig- naalrood, zonnebloemgeel, grasgroen en oranje. Dessins: noppen, bloemetjes, strepen en ruiten op een zwart of een wit fond. Mantels en jurken in "Marilyn Monroe"-stiil of "x-lijn". rokken en met hesjes gecombineer de matrozenbroeken weer helemaal opnieuw beginnen. Alles moet deze zomer anders zijn. De rokken moe ten wat korter worden, de broeks pijpen wat wijder en de kleuren wat feller. Jacques Esterel, de Parijse mode koning, die zijn kleren niet alleen naar Amerika maar ook naar Rus land en communistisch China expor teert, gelooft dat iedere vrouw aan een nieuwe garderobe toe is. "We hebben te lang aan oude tra dities vastgehouden, aan sombere kleuren en droefgeestige dessins. Dat is de ondergang van heel wat mode huizen geworden, maar we hebben er wel wat van geleerd", bekende Esterel. Traditiegetrouw zorgde hij zater dagavond voor de opening van de Parijse modemarathon. Dit keer niet in een dure nachtclub, maar in zijn nieuwe boutique op een zolderetage aan de Faubourg St. HonorTien tallen Franse popsterretjes, tv-be- roemdheden en filmactrices klauter- zes trappen op. Omdat bijna niemand in de vast wel honderd jaar oude kooilift durfde te stappen. Maar de ontvangst was er niet minder hartelijk om. Stermannequin Bibelot, die een paar Jaar géteden haar hoofd moest kaalscheren omdat Jacques Esterèl dat als een nieuwe mode lanceerde, deelde glazen champagne uit. Dat er wel van af, want Esterèl ver raste zijn gasten met een leuke col lectie vol Jeugdige kleren, die toch ook voor wat oudere vrouwen heel goed draagbaar zijn. Zijn boothals- jurken met korte poffende mouwen, brede ceintuurs en van voren open springende rokken met daaronder een genopte onderrok, waren een stuk vrouwelijker dan de wat stijve namiddag japonnen, die hij het vorig seizoen liet zien. Voor zijn spencermantelpakjes, zijn overgooiers en zijn zonnejurken koos Esterèl rode, zwarte en witte stoffen met af en toe wat grasgroen en geel. De meeste jurken waren bij hem niet alleen mouwloos, maar lie ten ook de schouders bloot en had den bovendien een nogal laag uitge sneden hals. Kortom, Esterèl keert deze zomer terug naar de fameuze "Marilyn Monroe mode". Het staat nu al'vast. dat ook Dior, Lanvin en Patou daar wel iets voor voelen, zij het dan met de "x-lijn", geaccentu eerd door jurkjes met brede schou ders, een ingehaalde taille en wijde rokken als alternatief. DE COCKSDORP Een spuitbus voor het ontdooien van autoruiten is dit weekeinde in de Cocks dbrp op Texel geëxplodeerd. Een vrouw werd licht gewond. De spuitbus stond op een tafel in een huis. De explosie vernielde vrij wel alle ruiten van het huis. De vrouw werd gewond doordat haar haar vlam vatte. bedreigt het leven van ontelbare kinderen maakt miljoenen slachtoffers, honderden vechten tegen melaatsheid. Ginds, ver van ons bed. de kluizenaar van laela ncrv-tv giro 34 36 00 stichting wereldlepradag nederland voor f 2,50 redt u een kind. ^oor f 11,-- geneest u een slachtoffer. giro 34 36 00 wereldlepradag, den haag postbus 3436, De toer nee van Mikis Theodo rakis en zijn orkest door Neder land is gisteravond in het Am sterdamse Concertgebouw bijzon der spectaculair begonnen. Tot bijna middernacht ging het con cert door, legio staande ovaties van het publiek, toegift na toe gift, bloemen van fans. Terechte geestdrift. Er was veel meer te genieten dan het verwachte gepolijste vakwerk, dan de voorzich tig ingepakte revolte van Mikis. Theodorakis bracht drie vocalisten mee. en die maakten de avond. Te elfder ure moest zangeres Ma ria Dimitriadou van het programma worden afgevoerd. De Finse Aria Saijonma nam haar plaats in. Een nog Jonge vrouw met een enorm volume en een heel bijzonder stemgeluid. Zo eentje die Je al di rect na opkomst de adem doet in houden. die ogenblikkelijk volstrekte aandacht eist. Uit de „Romiossi- ni"-cyclus van de linkse (nog steeds op het eiland Samos geïnterneerde) Griekse dicbt&r Yannis Ritsos zong zij vier liederen. In haar moeder taal. Fascinerend. De zanger Antonis Caloyannis. Een Jaar of zes geleden nog schoenma ker. Ontdekt door Theodorakis. Een sobere vocalist, die Caloyannis. Geen gebaar, er vertrekt geen spier op zijn gezicht. De wat schorre, melancholische stem behoeft geen theater, heeft voldoende zeggings kracht. Tenslotte Maria Farantouri. Een klasse apart. Een alt met een onge looflijke dramatische kracht, een zangeres die overspoelt, die mee sleurt. Farantouri geeft de liederen van Theodorakis een extra dimen- NEDERLAND I 10.45 10.50 NEDERLAND H 10.35 10.40 10.45 De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Lippy de Leeuw; tekenfilm (KRO) Pebbles en Bamm-Bamm; tekenfilm (KRO) Op blote voeten in het park (KRO) Journaal (NOS) Een Belg bekijkt Holland. Documentaire (KRO) Heinz Riihmann, acteur: De Ijzeren Gustaaf (Der eiserne Gustav). Speelfilm (KRO) Journaal (NOS) Spaanse les: les 5 (Teleac) De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) AVRO's Toppop: wekelijkse hitparade (AVRO) Wie van de drie? (AVRO) Journaal (NOS) Peyton Place (AVRO) Chansons (AVRO) AVRO's Televizier Magazine (AVRO) Hoogoven Schaaktoernooi (AVRO) Journaal (NOS) Wat is je vak, Man? Les 2 (Teleac) „Neemt u ons nietk waiyk", zei i wist te zeggen over de ontwik- Bob Spaak zondagmiddag, „dat kelingshulp, en op vragen we zijn afgeweken van de rou- j daarover uit de zaal zonder tine van de uitzending". Dat nam niemand hem kwalijk, want het incident Harm Kui pers interesseerde ons op dat moment veel meer dan die saaie, onbelangrijke 10 kilome- terri'tten die nog volgden. Weer even later mopperde Bob Spaak dat de op het ijs geko men Nederlandse supporters afbreuk deden aaai het cachet van de huldiging. Dat kan wel zijn, maar het waren die zelfde Nederlandse supporters die ca chet gaven aan de kampioen schappen in Davos. Zonder hen was het een dooie boel geweest en zou zelfs de Zwitserse kampioen Frans Krienbüh] geen sprankje en thousiasme hebben losgeslagen. Het was in Davo6 nu eenmaal van het begin af aan een Hol lands familiefeestje, dus was het voorspelbaar dat iedereen op het ijs zou komen om de jubilarissen te huldigen. Wie dan besmuikt moppert over ge brek aan cachet, heeft het be grip „schaatsen in Nederland" nog niet helemaal doorvorst. Zaterdagavond had Brandpunt beslag weten te leggen op prins Claus. Op den duur leek het er een beetje op dat Ad Lange- bent met Jan van Hillo en Boebie Brugsma een wedden- opgesierde dooddoeners ant woordde Op de vraag bijvoorbeeld, of we niet eerst moesten zorgen onze eigen problemen op te lossen, zei hij dat als er in ons land zeg 50 procent arme en 50 procent rijke mensen waren, dat het dan ook niet redelijk was als de rijken zeiden: „Wij hebben onze eigen problemen, die lossen we eerst op voordat we kunnen gaan denken aan hulp aan jullie, armen." Hij vond verder dat we einde lijk eens de gerechte prijzen moesten gaan betalen voor de grondstoffen voor de onderont wikkelde landen, dat we bij voorbeeld als derde impot- land van cacao aan Ghana een cacaoprijs zouden moeten beta len die in overeenstemming is met wat Ghana moet betalen voor de dingen die het uit Ne derland importeert. Kortom, prins Claus maakte meer de indruk van een des kundige op het gebied van ont wikkelingshulp en ruimtelijke ordening, dan van een prins die bereid was gevonden over zijn vrije tijdsbesteding te pra ten. Brandpunt had nog een extra uitzending met de nieuwe bis schop van Roermond, die zei schap had lopen dat hij de I dat hij geen oordeel kon vellen prins langer in zijn programma zou hebben dan zij indertijd: Het „item" werd wat al te lang gerekt. Daar stond tegenover dat Claus zichzelf helemaal waar maakte. Het moment lijkt aan gebroken, om ons niet langer te verbazen over zijn Neder lands, dat spreekt hij immers nu zo perfect dat. menige prins er nog een voorbeeld aan kan nemen. Nog verheugender was, dat prins Claus heel zinnige dingen het beleid van mensen die hij niet persoonlijk kende. Hij zal dus wel veel visites gaan afleggen in zijn nieuwe functie. De gedachte dat hij, die samen met zijn vriend bis schop Simonis in juli naar Rome was gegaan, door Simo nis „gepousseerd" was, bestem pelde mgr. Gijssen als een la chertje. Juist zijn benoeming bewees het tegendeel, zei hij. want Rome was nergens zo bang voor als voor nepotisme. NICO SCHEEPMAKERS DINSDAG 25 JANUARI I 402 m en FM-I 7.00—24.00 KRO. .00 Nieuws. 7.02 Het 7.07 (S) klassieke muziek (gr). (S) gevarieerd f Nieuws en om 23.10-23.20 Radlojour- I naai. 23.55 Nieuws. Hllv. III. 240 m. en FM-kanalen. I 7.00—18.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 Onderweg. 9.00 Nieuws. 0.03 Plaatjes voor de pep. (10.00. NtPiiurs 11.00 Nieuws. 11.03 Een op- vrolljke gevarieerde visite. i Nieuws.) "15.00 Nieuws. 15.03 Drie- draal. 16.00 Nieuws. 16.03 Mix. (17.00 Nieuws). 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Actualitei ten; 13.00-13.05 Radeh maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) muziekpro gramma. (15.30-15.32 Nieuws). Over heidsvoorlichting: 17.00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen. 17.10 amuse mentsmuziek. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. 18.00 (S) Licht ensemble met zangso- Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 18.50 Voorbeschouwing muziek ln de liturgie. 20.00 (S) Nederlandse ir maak Je Je druk over?: ge- ïkken. 21.00 literaire kroniek. 22.00 Klassieke muziek (gr). 22.25 irweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Actualiteiten. 23.15 (S) licht muziekprogramma. 23.55 Nieuws. i FM-kanalen. 7.00 AVRO. 15.00 NOS. 17.00 AVRO. .00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 'm jfig met een plaatje (gr.). 8.11 Radiojournaal. 8.20 plaatje (vervolg). 7.20 (S) Dag 10 Arbelds- Om 11.00 Nieuws. 11.30 14.00—14.50 bêitjêskrantT NOS: 18.55 (K) Journaal. NCRV: 19.05 iK) 'Dier en Vriend. TV- serle. 19.30 (K) Little women. TV-feu leton. NOS: 20.00 (K) Journaal. NCRV .21 (K) Mijn Idee, programma tenrubriek. 22.45 (K) Dagsluiting. NC Journaal. 22.55 Weekove schooltelevisie. TELEAC: 22.58—23.28 Elementaire Economie les 15 (her haling). Nederland II NOS: 18.45 (K) De Fabeltjeskrant NOS 18.55 (K) Journaal. VARA 19.05 (K) De zwarte tulp. TV-feullleton 19.30 (K) - en antwoord - 1 Journaal. De 0.20 (K) Mijn tante Victoria TV-spel van Jan Staal (4). 20.50 Ach ter het Nieuws. 21.15 (K) Tehuis, to neelspel door Jaap van de Merwe. te 22.30 (K> Kunst ls Beweging, film ln de serie Signalement. NOS: 23.00 (K) Journaal. 23.05 Den Haag vandaag. TELEAC: 23.1023.40 Beton les 2. lichting: Uitzending 12.40 magazine. 13.00 Nieuws. 13.11 En deze week al veel besproken Mikis zelf? Met breed zwaaiende armen dirigerend. Een beetje clow nesk eigenlijk, in zijn semi Mao- pak. Veel pathos etalerend. "rend naar climax op climax. Z: trouw volgend zeven man st >rkest krijgt niet de kans on- maar één noot buiten het muziekboekje te gaan. Geen kans op verrassingen. Gladde begeleiding. Dat stoort toch niet. Door dat geweldige stemmen- materiaal. Het programma: Een collectie ver- zets- en martelaarsliederen. Teksten van Kambarelis („Mauthausen"), van Garcia Lorca, natuurlijk van Theodorakis zelf en zoals gezegd Mikis Theodorakis en zijn groep tijdens het optreden gister middag in de televisiestudio van de NOS. aijks Journaal. 13.30 (S) ontmoetingen 1 jonge Nederlandse kunstenaars. 14.00 (S) Nieuwe grammofoonplaten p— toelichting. 15.00 reportages be- 17.55 van Ritsos. Een accentvol meisje las steeds vertalingen van de liederen I8.li Radiojournaal. 19.00 (S) Jazz voor. Vertalingen die waarschijnlijk rrtuflMi zeer inderhaast gemaakt waxen strooiing met om 20.00 Nieuws. 22.00 Vormloos en vaa rom Nederlands S;"*0™1?"*" °v" beweeglijk programma weeglljke mensen, waarin Mededelingen, om 18.00 Nieuws. mrnaal. 19.00 tSl parle. Frans Happel. 22.20 (S) Informatief programma 22.55 Mededelingen, om 2 ZWANENBURG De gemeente politie van Haarlemmermeer heeft twee broers uit Zwanenburg gearres teerd, die ervan worden verdacht een week geleden bij een Inbraak bij een juwelier honderdduizend gulden te hebben buitgemaakt. Ze worden ook nog verdacht van een kleine tien andere inbraken. Een aanstaande zwager van de broers is gearresteerd op verdenking van he-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5