Trein met Leiden- Den Haag demonstranten Goede non-stop-show van honds9 schoon Lezers schrijven Wie betaalt die trein? Tegen Leidse Baan VOOR DE EERSTE MAAL Lustrumexpositie van Philatelica geslaagd NEM en Elascon bouwen door Haar MAANDAG 24 JANUARI 1972 LEIDEN/DEN HAAG Ruim zeshonderd demon stranten trokken zaterdagmorgen van het station Staats spoor naar het Provinciehuis in Den Haag om te protes teren tegen het plan voor de aanleg van de Leidse Baan. Beladen met spandoeken waren ze met een speciale actie- trein uit Leiden aangekomen. LEIDEN Het clubje postzegel- erzamelaars, dat zich bij de NV 1!Sajetfabrieken P. Clos en Leemburg had gevormd, besloot 2 decem ber 1961 aansluiting te zoeken by de 'ïca. Nu, tien jaar later, viert men dit feit met een tentoonstelling in rde Lakenhal, die tot en met zondag ,n elke dag te bekijken is van 10 uur I's morgens tot vier uur in de mid- ag. Dat men een dergelijke tentoon- I stelling voor de eerste maal organi- seert, was bij ons bezoek duidelijk te merken. De kavels staan wat wil lekeurig door elkaar, enkele hebben ook nog niet het peil behaald op een tentoonstelling te verschijnen. De g hoogste prijzen werden behaald door j, E. P. Arts uit Leiden: een gouden Aj jnediaille als eerste prijs plus daar- ''ij nog de ereprijs van de Stichting 'ilatelie. Arts heeft een- fraaie ver- W'saimeling afstempelingen op de Ne derlandse emissie 1862 opgezet, die uitspringer kan worden ge- ■m'Jnoemd. Ook voor de niet postzegel verzamelaars zal dit een attractie inzending zijn, al was het alleen ar door de brief die pas na een Keurig Op de tentoonstelling, die zater dag oor hoofdbestuurslid Bakker ran Philatelica werd geopend, ver- eerste prijs voor S. J. Hoek- ijstra uit Leiden voor zijn inzending Een verzameling waarvoor ~'diet predikaat „keurig" passend is, naar helaas ook niet meer. De tekst s wel wat ruim bemeten maar raak is dat een heel persoonlijke op- rat ting. Wat de één veel vindt, vindt de ander niets. De ereprijs van het hoofdbestuur ging naar J. A. Meu- ris uit Nijmegen (oud-lid van de Leidse afdeling) voor zijn bekende ierzameling van de Engelse one penny red zegel van 1858-1864. A. C. Bestelink uit Leiden verwierf tweede prijs voor zijn verzame- Freimarken uit Duitsland waarom Duitse en Nederlandse it dooreen gebruikt?), een derde •rijs was er voor mevrouw G. M. teuwisse uit Oegstgeest. Haar in- ending Elisabeth II toonde hoe met rij eenvoudige zegels toch een at- actieve verzameling kan worden gebouwd maar jammer blijft ït, dat ze net als Bestewinkel ibruikt en postfris door elkaar ge- I Bij de beeldverzamel'ing kwa- üen de eerste prijs plus ook nog een Lgj reprijs van het afdelingsbestuur erecht bij A. C. Bestelink voor zijn ozending sport, jeugd, flora en fau- op Duitse zegels. Een goed opge- ,an ette verzameling, vooral bij de port met zeer goede, beknopte tek- »nften. Indrukwekkend A. van Albada vertoonde Vaajfcn klein gedeelte van zijn indruk- ger «kkende verzameling ruimtevaart _j p postzegels, waarvoor hij de twee- •0b» pri s in de wacht sleepte. Ieder- I «-J en die in dit soort technische vin dat togen belang stelt zal deze inzen- tog op prijs stellen. En door de i ïiappe wijze waarop dit alles bij i kaar is gebracht ben Je dan wel zo welwillend de taaifoutjes d olffer te slaan. Tot slot dan nog een tweede rijs voor M. J. Links uit Oegstgeest met zijn verzameling censuurpost. Dit is een greep uit een natuurlijk onbegrens gebied. Altijd interessant, al is het alleen maar om te zien hoe elkaar nooit vertrouwen. De teksten bij de enveloppen waren kort, maar misschien daardoor nietszeggend en in ieder geval wat kinderlijk. In het programmaboekje schrijft het bestuur, dat het de bedoeling was om een indruk te geven van het werk van de leden van de afdeling. Welnu, dat werk is zeer lofwaardig. In enkele gevallen kunnen de in zendingen misschien de toets der kritiek nog niet helemaal weerstaan, de andere kavels doen dat de ge middelde toeschouwer wel weer ver geten. In ieder geval is een bezoeker zeker de moeite waard en het is te hopen, dat er spoedig weer een ten toonstelling komt, die misschien wat uitgebreider is. „Wij tonen hiermee, dat wij wel degelijk van openbaar vervoer gebruik willen maken", aldus de Leidse bio loog Udo de Haes tijdens een bijeen komst vóór het Provinciehuis. „Er moet dan ook worden gezorgd voor meer openbaar vervoer in plaats van voor nieuwe wegen". „Meer openbaar vervoer. Leidse Baan? Nee". Deze kreten waren rond half elf reeds te horen op het station in Leiden, waar een groot deel van de protesterenden in de door de NS extra-ingezette trein stapte. De route ging langs Voorschoten, Mariahoeve, Laan van NO Indië, Hol lands Spoor. Stations, waar de trein zich met nog meer anti-Leidsebaners en spandoeken vulde. By het Staats spoor werden de demonstranten opge wacht door politieagenten te paard, op de motor en in de wagen, die hen langs een nevelig Malieveld naar het einddoel begeleidden. Waarom Waarom tegen de Leidse Baan? Waarom deze tocht door de kou? „Omdat de baan het verkeersprobleem niet oplost maar wel ons leefmilieu dreigt aan te tasten" vonden vele de monstranten. VAM: nieuwe Pieter Taffijn voorzitter LEIDEN/VOORSCHOTEN De heer J. Kreisel, sinds 1956 voorzitter van de stichting VAM (vakopleiding voor het automobiel-, motor-, rij wiel- en aanverwante bedrijf) heeft zijn functie overgedragen aan drs. J. G. H. Boon. De heer Kreiser uit Rotterdam heeft o.a. de verhuizing van de stichting van diverse behuizingen in Den Haag naar het nieuwe gebouw in Voorschoten geleid. Hij was ver der o.m. bestuurslid van de BOVAG. De nieuwe voorzitter, die in 1920 in Leiden werd geboren en in Rot terdam economie studeerde, kwam in 1950 in de autobranche. Hij heeft verschillende functies bij de BO VAG. De vakopleiding vindt in hem een warm promotor. „Omdat op de grond waar de baan zal worden aangelegd drie tot vier duizend huizen kunnen worden ge bouwd", liet Dolle Mina Frederiek Westenbroek weten. Bioloog drs. G. J. de Bruin zei, dat de aanleg van de Leidse Baan één van die vele kleine processen is, waar door onze wereld op den duur totaal vergiftigd zou kunnen worden. „Ons bestuur moet niet achter een econo misch wagentje aanrennen, maar het gaspedaal bedienen en de rem als dat nodig is". En dat is hard nodig vond de heer De Bruin. Want straks zal het vol gens hem niet meer mogelijk zijn. Hij sprak de hoop uit, dat Provinciale Staten dat donderdag by de beslis sing over de Leidse Baan zullen in- LEIDEN Morgen begint de tweede fase van een nieuwbouwpro ject op het terrein van de Hollandse Constructie Groep NV met het slaan van de eerste paal voor een kantoor/kantinegebouw aan de Vijf Meilaan. Halverwege dit Jaar zal dit gebouw gereed zijn. De kan tine heeft een capaciteit voor 120 Vorig Jaar augustus werd de eer ste paal geslagen voor de eerste fa se van dit project, bestaande uit een fabricagehal (185 x 20 meter) en 'n magazijnhal (60 x 20 meter), waar door een uitbreiding van de pro- duktieruimte met 5.000 m2 zal wor den gerealiseerd ten behoeve van de dochtermaatschappij NEM en Elas- Het totale complex aan de Zoe- terwoudseweg/Vijf Meilaan omvat ca. 75.000 m2, waarvan thans ca. 30.000 m2 bebouwd. Deze nieuwbouw zal medio 1972 gereedkomen. De hallen zijn inmid dels reeds onder dak. In het verslag van de vergadering die het district Leiden van de PvdA in Voorschotens Cultureel Centrum op 19 Januari organiseerde trof mij de onvolledige weergave. Deze vergadering, die zo iets had moeten worden als: „Ten laatste male tot de strijd ons geschaard", ging uit als de beruchte nachtkaars. De opmerking: „Voorstanders laten het afweten", is maar ten dele waar. immers, de enkele voorstanders van de Leidse Baan, stuurden de drie in leiders volledig de mist in. Het moet toch een ieder duidelijk zijn geweest dat het holle frasen waren die daar als hoogste wijsheid werden geponeerd zonden- bewijs. Drs. Udo de Haas kwam met de stelling dat er op het Leidse Schut tersveld zoveel arbeidsplaatsen gecre- eerd konden worden. Hij had tevoren geïnformeerd, dan had hy kunnen weten dat er op het Schuttersveld al plannen waren voor een schouwburg, zwembad enz. Het enige wat daar zou kunnen, is een complete dienst met uitsluitend administratief personeel uit een andere gemeente hierheen halen. Wanneer dat dan een alterna tief voor de Leidse Baan zou moeten zijn, is het wel een erg gezochte. Het tweede-kamerlid Dolman zou, naar de verwachtingen waren, de ar gumenten tegen de Leidse Baan aan voeren. Vergeet dat ook maar, weer geen cijfers. Wel een excuus waarom ook hij een auto had. En maar door borduren op het zelfde stramien, dat zovele arbeidsplaatsen best met open baar vervoer te bereiken zouden zyn. De verloren tijd die hier in gaat zit ten is blijkbaar nooit belangrijk. Wat kan het ook maken, wanneer een arbeider twee uur eerder van huis moet en dan ook nog twee uur later thuis komt? Over de vervoerskosten spreekt men helemaal maai- niet, ge wend als men blijkbaar is overal sub sidies voor te vragen. Een andere re den kan zijn dat men zelf genoeg heeft aan een goede post- en tele foonverbinding. Toen de discussies goed op gang kwamen, bleef er van de meegebrach te strijdvaardigheid weinig over opposanten hadden wel cijfers ei wisten toevallig wel dat de NS het goederenvervoer willen afstoten nieuwe spoorlijnen aanleggen door precies dezelfde „natuurgebieden". Dit goederenvervoer zal dan aanstonds ook over de weg moeten gaan. Dus nog betere- en meer wegen- Doen we dat niet, dan staan w< straks als lid van Club van Rome op de lijst van ontwikkelingsgebied. Dan hebben we bepaalde kikkers in de sloot en geen brood op tafel. Door hoogmoed zijn meer beschavingen in het verleden verloren gegaan. Daarom, biologie is mooi maar laat de economie voor de economen. Het tegenhouden van de bouw ener elek trische centrale kan al heel nare volgen hebben, al was het alleen r LEIDEN De zondag in de Stads gehoorzaal gehouden clubmatch van de kynologenvereniging „Rijnland" is een succes geworden. Vele voor treffelijke honden en een grote va riatie in rassen, geroutineerde keur meesters en een vlotte organisatie hebben drommen bezoekers in de gro te zaal en op de volle galerijen doen genieten van 'n vlotte non-stop show m honds schoon. De ereprijs, geschonken door de gemeente Leiden, werd uigtereikt door wethouder J. Lij ten. In haar slotwoord dankte de presidente, mevr. drs. C. C. van Buuren- Veenenbos, het echtpaar Smits voor het vele voorbereidende werk. Gezin an der Bom onder dak LEIDEN Het gezin Van der Born, dat woensdag uit het ge kraakte pand Seringenstraat 46 werd gezet, is onder dak. Nadat het uit het huis was verwijderd, heeft het gezin de eerste nacht in het po litiebureau doorgebracht. De vol gende nacht sliep mevrouw Van der Born in het tehuis voor ongehuwde moeders „Cortona" aan de Haag- weg, samen met het 1% oude kind van het echtpaar. Vader Van der Born sloeg eerst zijn tent op voor de deur van „Cortona", later werd hij daar verwijderd. Hij sliep in het politiebureau. Vrijdag bleek het ge- zit te kunnen worden ondergebracht in een Leids hotel. 's Middags kreeg Van der Born ech ter te horen dat hij zo snel mogelijk moest bellen naar het bureau huis vesting en 's avonds trok het gezin in het pand Pasteurstraat 21a. De voornaamste uitslagen zijn: Kampioensklasse: 1. Saluki van me vrouw A. Jamaloodin- Smits, Den Haag, met ereprijs gemeente Leiden, 2. Schotse terrier, mevr. A. A. J. Smits- v. d. Broek, Leiden, 3. Engelse Cocker Spaniel, mevr. C. H. van Asch van Wijck- Verschoof, Dussen, 4. Dwergpoedel, mevr. N. L. Busser- v. d. Kasteele, Wassenaar, 5. Flat Coa ted Retriever, mej. L. Galdermans, Voorburg, 6. Boston terrier, mevr. C. J. Koudijs-Barsse Taets van Ame- rongen, Doorn, 7. Welsh terrier, B. v. Dijk, Voorburg. Beste hond van de clubmatch: 1. Chow-Choyr, mej. M. N. Deul, Oegst geest, 2. Lhasa Apso, mevr. Y. Me- wis, Antwerpen (ereprijs Leidsch Dagblad), 3. Saluki, mevr. A. Jama- loodin-Smits, Den Haag, 4. Duitse Dog, A. M. Vork, Nieuw-Vennep, 5. Flat Coated Retriever, mevr. M. Mo lenaar- v. Nimwegen, Noordwijker- hout, 6. Schapendoes, mej. W. L. Kok, Scheveningen, 7. Langharige Dashond, mej. C. K. Scholz, Leiden, 8. Sealyham terrier, mej. J. Tekelen- burg, Den Haag, 9. Kooikerhondje, G. J. Snaak, Bodegraven. Hedershonden1. Schapendoes, mej. SCOUTIVAL LEIDEN Voor de tweede maal organiseert het district Leiden van de Katholieke Verkenners een koem- pelan voor leidsters en leiders. „Scoutival '72" wordt komend week einde in Huis ter Leede in Warmond gehouden. Zaterdagavond treden de cabaretgroep Mini-cabamime en de Rhine Town Dixie Preachers op. Na de eucharistieviering wordt zondag gewandeld en een quiz gehouden. W. L. Kok, Scheveningen, 2. Duitse Herdershond, N. Duindam, Noordwij- kerhout, 3. Bouvier, G. C. Boers, Den Haag. Waak- en verdediglngs-honden1. Duitse Dog, A. M. Vork, Nieuw-Ven- nep, 2. Riesenschnauzer, mevr. Ba- retta de Bruyn, Vierhouten, 3. Leen- bergse hond, mevr. F. Suyderhoud, Amsterdam. Terriers: 1. Sealyham terrier, mej. J. Tekelenburg, Den Haag, 2. Border terrier, H. Duyster, Oegstgeest, 3. Schotse terrier, mevr. M. B. Wolters -Hunter, Oegstgeest. Lopende honden en dashonden: 1. Langharige Dashond, -mej. C. K. Scholz, Leiden, 2. Kortharige Das hond, mevr. C. H. Smit, Oude Wete ring, 3. Bloedhond, mej. J. Paarde- kooper. Leiden. Gezelschapshonden: 1. Chow-Chow mej. M- N. Deul, Oegstgeest, 2. Bos ton terrier, mevr. L. Peereboom Vol- ler-Rademaker, Den Haag, 3. Sibe rian Husky, mej. H. M. I. v. d. Ham, Noordwijk. Britse jachthonden: 1. Flat Coated Retriever, mevr. M. Molenaar- v Nimwegen, 2. Eng. Cocker Spaniel, mevr. I. Hofkes-Klein, Voorschoten 3. Golden Retriever, mej. N. Noor- duyn, Leiden. Niet Britse Jachthonden: 1. Kooi kerhondje, G. J. Snaak, Bodegraven 2. Amerikaanse Cocker Spaniel, A v. d. Lee, Leidschendam, 3. Viszla mevr. I. Lichtendahl, Den Haag. Windhonden: 1. Saluki, mevr. A, Ja- maloodin-Smits, Den Haag, 2. Af ghaanse Windhond, J. C. Ie Coin tre, Wassenaar. Dameshondjes: 1. Lhasa Apso, mevr Y. Mewis, Antwerpen, 2. Dwergkees je, mevr. J. A. Rink-Poppeliers, Rotterdam, 3. Pekingees, mevr. A. Ballentijn-Knip, Den Hoorn/Delft. dat het probleem van de watervervui ling door de brouwerij welke NU op die plaats komt, vele malen groter is. De vergadering in het Haags „Dili- gentia", toonde ongeveer hetzelfde beeld. De gesmade werkgroep .Leidse Baan-NU" zou het gedaan hebben. Uit goed ingelichte bron vernam ik echter dat de leden van deze groep drie dagen vóór deze vergadering op de hoogte zijn gebracht van dit voor nemen en zijn gevraagd voor mede werking. Van de plannen der spoorwegen het goederenvervoer af te stoten en dus ook maar weer aan het wegvervoer toe te vertrouwen, had blijkbaar ir. Zeevenhooven ook al niets vernomen. Dat het eigen vervoer in de Rand* stad en dóar ging het toch om 82% bedraagt en het openbaar ver voer 18% opving, had zyn directie blijkbaar ook al verzwegen, dus ver ving hij ze maar door andere. Ook kwamen de enorme verliescij fers niet ter sprake. Het zou ook wat vreemd hebben aangedaan met meer dan honderd jaar ervaring, 246 mil joen in één jaar te verliezen. Voor een particulier zou dat allang sur- ceanse van betaling vragen zijn ge weest. Mag ik Uw correspondent geloven, dan zou drs. Van Keulen er van uit gaan dat de Leidse Baan voor één richtingsverkeer bedoeld is en alle koopkrachtigen uit Leiden naar Den Haag brengen. Een „kooplek" werd dat genoemd. Hieraan had men de hele Leidse verkeerspolitiek kunnen verbinden, maar dat kwam daar niet ter sprake. De t.v. gaf zaterdagavond beelden van de demonstratie die vanuit Lei den per (gratis) extra trein in Den Haag werd gehouden. We hebben het weer kunnen zien; de groep bestond In hoofdzaak uit „jongeren", vanaf de wandel wagen tot de mavo. De mensen welke economisch vervoer nodig hadden voor hun produktèn, demonstreerden hier blijkbaar niet. Wellicht zaten die te berekenen wat voor schade in hun concurrentieposi tie het zoal zou betekenen wanneer de Leidse Baan er nog niet zou ko men. De heer v. d. Stoel zou zich beter eens met ons af kunnen vragen wie dit alles betaald, vanaf het werkelijk duur uitziend drukwerk en posters tot het uitstel ende gratis treinreis. Door de redaktie bekort). H. VAN ECK. Hoge Ryndijk 3, Leiden. De beste hond van de club- M. N. Deul uit Oegstgeest. match, een chow-chow van mej. I (Foto Holvast) Met mij zullen duizenden zaterdagavond hebben genoten van de Boudewijn Kwis show. De intelligente en zeer verzorgde Boudewijn, iemand die zijn plaats weet en ieders achting draagt, werd volgens mij schandelijk neergezet door Aart Staartjes. Hoe durft deze zó on beleefd en zó taktloos zich uit te spreken over de haardos Van Boude wijn. Vindt hij 1 dan zijn afgegeten rattekopje zo schoon en mooi? Mag tegenwoordig iedereen maar zeggen wat hij wil en zeer onterecht? De uitdrukking van hem „zeg Joh, in vind jouw vieze lange haar je hele maal niet staan", was toch meer dan schoftig. Ik zag, en -velen met mij, hoe Bou dewijn een moment onthutst keek maar het pleit weer voor zijn bescha ving en acteertalent, dat hij direct weer zich zelf was. Die kleine Bij bel verteller moet toch eens flink op de vingers getikt wor den. Van hem had ik zoiets helemaal niet verwacht. Als het hem zo hin dert, had het beter onder vier ogen gezegd kunnen worden. MEVROUW BREMMER. Hoofdstraat 99, Valkenburg.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3