EIDSCH DAGBLAD TEKORT VS- BEGROTING EEN RECORD vandaag Verhoudingen VS-Japan zijn nog gespannen ,PAS OP MET RIJKS WEG 3' Maatschappelijk werk Noordwijkerhout moet nu worden stopgezet Opgericht I maart 1860 MAANDAG 24 JANUARI 1972 No. 33614 ftrecteur: G. Koopman aoïdredacteur: Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23.35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat 18 uur) WASHINGTON President Nixon heeft het Ameri aanse Congres vandaag een recordbegroting voor het op juli a.s. beginnende financiële jaar 1973 voorgelegd en gelijk onthuld dat in het lopende begrotingsjaar een re- rd tekort zal ontstaan dan sedert de Tweede Wereldoor- g is voorgekomen, namelijk 38,8 miljard dollar (126,1 iljard gulden) Geen brand Kacheltje zakte door de vloer ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse politie heeft de 21- jarige nertsfokker W.B. uit de Maasstad gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht te heb ben geprobeerd zijn huis aan het Zwaanshals in brand be steken Volgens de politie had de man brandende elektrische ka- ihel op de grond gelegd en had daarna het huis verlaten De ka chel brandde door de vloer heen n kwam bij de benedenburen, langend aan het snoer, plotse- ing boven de tafel te bengelen Ir onstond geen bi-and. 4200 flessen rum gestolen tOTTERDAM (ANP) Dieven heb- dit weekeinde uit een loods op gemeentelijk handelsterrein ln tterdam 4200 flessen rum, waarde teveer 40.000 gulden, gestolen. De itie vermoedt dat de daders zich de loods hebben laten insluiten zondag de 350 dozen met elk lalf flessen op een vrachtwagen >ben geladen. Regen en opklaringen >e Bilt verwacht van vanavond tot rgenavond lanvankelijk zwaar bewolkt met atselijk regen, morgen overdag iele opklaringen maar ook ver- eide buien. Min. Temp. van 4 gra- aan zee tot om het vriespunt in binnenland, maxima morgen on eer 5 graden. Matige, tot krach- aan de kust eerst nog harde ruimend van zuid naar weste richtingen. op: 8.31 uur; onder: 17.14 uur. n op: 11.52 uur; onder: 4.21 uur. ogwater te Katwijk te 10.00 en r, laagwater te 5.33 en 18.33 De Amerikaanse overheidsuitgaven worden voor 1972-73 op 246,3 mil jard dollar (ruim 800 miljard gul den) geraamd. Hoewel de Verenigde Staten hun militaire uitgaven met 6,3 miljard dollar (20 miljard gulden) zullen verhogen, worden voor het eerst meer middelen voor Gezond heidszorg. Onderwijs en Sociale voor zieningen uitgetrokken dan voor de defensie, namelijk 45 tegen 32 procent van de totale uitgaven. De nieuwe begroting staat evenals die voor het lopende Jaar geheel in het teken van pogingen de economi sche bedrijvigheid in de Verenigde Staten aan te moedigen en de werk loosheid te verminderen. De begro ting wijst dan ook opnieuw een tekort aan: 25,5 miljard dollar (bijna 83 miljard gulden). De Amerikaanse re gering is bij de opstelling van deze op volledige werkgelegenheid ge richte begroting uitgegaan van be lastinginkomsten zoals die bij een volledige werkgelegenheid te ver wachten zijn. Volledige werkgelegen heid bestaat volgens Amerikaanse be grippen als het werkloosheidspercen tage vier of minder bedraagt. Op het ogenblik staat het op 6,1. Stijging De Amerikaanse president wees erop dat de stijging van de overheids uitgaven ten opzichte van 1971'72 slechts 4,1 procent bedraagt. In de afgelopen drie begrotingsjaren gin gen de uitgaven gemiddeld met ne gen procent omhoog. De uitgaven voor onderwijs, vorming, welzijnszorg alsmede ouderdoms- en gezondheids voorzieningen bedragen 110,8 miljard dollar (360 miljard gulden). Nixon sprak zich met nadruk uit voor re organisatie van het Amerikaanse stelsel van sociale voorzieningen. Daartoe moeten naar zijn mening niet alleen minimale uitkeringen voor alle arme gezinnen voorkomen maar ook opleidingsprogramma's, zo dat het aantal mensen dat bijstand Ter kennismaking: het LEIDSCH £ÜI DAGBLAD 4 weken voor de halve prijs nodig heeft, daalt. Voor deze reor ganisatie komt op de nieuwe begro ting een post van 450 miljoen dollar (bijna 1,5 miljard gulden) voor. Wetenschap Nixon wil de uitgaven voor weten schappelijk onderzoek en technolo gie in het komende begrotingsjaar met 1,4 miljard dollar (4,45 miljard gulden) verhogen. Hij wil 17,8 mil jard dollar (bijna 58 miljard gulden) beschikbaar stellen om de produkti- viteit te verhogen en de Amerikaan se concurrentiepositie op de wereld markt te verbeteren. Voor het ruim teprogramma is onveranderd 3,2 miljard dollar (10,4 miljard gulden) uitgetrokken. Het Amerikaanse bureau voor ruim tevaart heeft het plan voor onbe mande reizen naar de buitenplaneten laten vallen en ook het plan voor de bouw van een grote kernraket, die misschien eens zou worden gebruikt om mensen naar Mars te brengen. Maar de twee resterende Apollo- vluchten naar de maan gaan dit Jaar volgens plan door. De Verenigde Staten zullen in het komende begrotingsjaar militaire en economische hulp aan andere landen verlenen tot een bedrag van 3,84 mil jard dollar <12,48 miljard gulden). In het lopende begrotingsjaar is daar voor 3.96 miljard dollar (12,87 mil jard gulden) uitgetrokken. NEDERLANDSSCHAATSFEEST IN DAVOS Het was een echt Nederlands schaatsfeest daar in Davos. Luidruchtig en soms wat bal dadig overheerste Het Legioen' op de tribunes. Sportief, maar oppermachtig heersten de oranje rijders in de piste. La ter legde dat legioen ook nog beslag op de ijsvlakte. Dat tvas toen Ard Schenk moest worden gehuldigd als Europees kampi oen. Dat was hij overigens al vroeg in de middag, toen hij drie afstanden had gewonnen. Jan Bols (rechts op de foto) zorgde voor brons. Het zilver was voor de Noord Grönvold, de enige die nog kon meeko men met het Nederlandse ge weld, dat nog eens extra werd onderstreept door de vierde plaats van Kees Verkerk SPORTPAGINA'S n Ik word abonnee per 7 febr. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: n0, Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzeqel) sturen aan Leidsch Daqblad antwoordnummer 214, Leiden. O De Britse premier Edward Heath is zaterdagmiddag niet vlekkeloos de E.E.G. kunnen binnenstappen. De Westduitse Marie-Louise Kwiatkowski, die als fotografe het Egmont-paleis in Brussel was bin nengedrongen, smeet de Engelse staatsman vlak voor de plechtig heid een inktpot in het gezicht. Het duurde bijna een uur voor Heath weer 'toonbaar was en hU in een costuum, dat van de am bassade was gehaald, het verdrag kon ondertekenen BUITENLANDPAGINA Trein met protestgangers tegen Leidse Baan naar Den Haag LEIDSE PAGINA 18 PAGINA'S 0 Het bisdom Roermond heeft m ook zijn affaire-Simonis. Dr. Gjj- zen kwam uit het niets als, bis schop binnen. Tegen alle adviezen in PAGINA 5 Gromiko in Tokio WASHINGTON (AP) In weer wil van het onderhoud van president Nixon met premier Sato van Japan te San Clemente in Californië, blij ven de verhoudingen tussen Amerika en Japan gespannen. Zowel het Amerikaanse als het Ja panse ministerie van Buitenlandse Zaken zouden verstoord zijn over een toespraak die de Japanse ambassa deur in de VS. Oesjiba, onmiddellijk na het onderhoud Nixon-Sato had gehouden in San Fransico voor leden van dje Commonwealth Club. Hij had daar onder meer gezegd: „De voorgenomen reis van de presi dent naar Peking heeft een enorme idruk gemaakt in Azië. Ik behoef u nauwelijks op te wijzen wat het gevolg ervan is in Taiwan dat ineens voelt dat het alleen staat.". „Ook Zuid-Korea is er ernstig door geschokt en vraagt zich af of zijn toekomst dezelfde kant opgaat als die Taiwan. 'En in Zuidoost-Azië' de Chinezen een grote invloed uitoefenen op het economische leven vele landen Is de reis van de president uitgelegd als een recht streeks teken tot die landen dat zij de huig moeten zetten naar de wind die uit Peking komt". De ambassadeur zou door de Ame rikaanse onder-minister voor Poli tieke Zaken, U. Alexis Johnson, zijn ontboden om over zijn uitlatingen te spreken, over dit onderhoud is niets bekend gemaakt. En van zijn eigen chef, minister van Buitenlandse Za ken Foekoeda, zou Joesjiba een te rechtwijzing heben ontvangen omdat hij "te ver" was gegaan. Kernbom Er is nog een tweede probleem. Volgens de berichten in de Japanse pers zouden leden van de Ameri kaanse ambassade in Tokio geloven Onrust op de Philippijnen MANILLA (Reuter. AFP) Onge veer 5.000 Philippijnse jongeren heb ben vandaag in de buurt van het ge bouw van 't Congres gedemonstreerd tegen "de dictatuur van president Marcos, de armoede en de opkomst van het fascisme". Zij lieten elf benzinebommen ont ploffen terwijl president Marcos het congres zijn traditionele Jaar lijkse toespraak hield. Hij sprak ln een kooi van kogelvrij glas. De naaste omgevng van het ge bouw was door militairen afgezet. De betogende studenten hebben af beeldingen van de president ver brand onder geroep van „revolutie". Zij noemden hem "een knecht van het imperialisme". dat Japan zich kan gaan uitrusten met kernwapens en dat het onlangs gesloten Amerikaans-Japanse veilig heids-verdrag juist tot stand was ge komen om dit te voorkomen. Inmiddels is de minister van Bui tenlandse Zaken van de Sow jet-Unie, Gromiko, in de Japanse hoofdstad aangekomen voor besprekingen over de verbetering van de relaties tussen de Sowjet-Unie en Japan. Japan zou tijdens het gesprek de eis hebben ge steld voor de teruggave van een vier tal eilandjes die de Sowjet-Unie na de Tweede Wereldoorlog bezette. Overigens kwam het gisteren tot rel len toen rechts-radicalen trachtten het hotel waar Gromiko verbleef te bestormen. DEN HAAG Drs. J. Borgman, e voor de PvdA zitting heeft in de provinciale staten, stelde GS op 8 december van het afgelopen Jaar vragen over het tracé van de nieuwe rijksweg 3, van Rotterdam naar Am sterdam. In him antwoord zeggen Gedeputeerde Staten, dat ook zij me nen dat de aanleg van deze weg in vloed zal hebben op het milieu en versnelde verstedelijking en aan tasting van het landschap tot gevolg zal kunnen hebben. Daarom heeft men bij „Water staat" aangedrongen, de weg zo ver mogelijk van de Nieuwkoopse plas- vandaan te maken. Dit unieke gebied is nu nog nauwelijks aange tast en zo wil men het ook houden. De regionale groeikernen zullen aan sluiting krijgen op de rijksweg, ver stedelijking van andere gebieden wil men tegengaan door de secundaire weg nummer tien geen aansluiting te geven. GS achten het tracé niet in strijd met de Nota Ruimtelijke Structuren, omdat hierin o.a. is vermeld goede verbindingen tot stand te brengen tussen de Rotterdamse en Amster damse agglomeratie. Wel zijn zij van mening, dat de weg pas moet wor den aangelegd als de openbare ver voersmogelijkheden, zoals de Schip- hollijn, zoveel mogelijk zijn benut. Totdat rijksweg 3 wordt aangelegd zal de toenemende dlrukte tus sen Amsterdam en Rotterdam moe ten worden opgevangen door de aan leg van rijksweg 14 en verbreding van rijksweg 4, de huidige autoweg tussen de twee grote steden. Onderhandelingen Israël-Egypte? JERUZALEM (AFP) De politie ke correspondent van de Israëlische radio heeft gezegd dat de regering waarschijnlijk komende zondag be kend zal maken dat „wij met Egypte zullen onderhandelen over herope ning van het Suez-kanaal". Enkele bijzonderheden zou de rege ring duidelijk vastgesteld willen zien om er zeker van te zijn niet voor verrassingen te komen. De onderhandelingen zouden in een hotel moeten worden gehouden of de delegaties zouden zich in twee afzon derlijke gebouwen moeten vestigen. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco zou als verbindingsman tussen de dele gaties optreden. Geen subsidie voor AIMD NOORDWIJKERHOUT Door het volledig stopzetten van de sub sidiëring heeft het bestuur van het Algemeen Instituut voor Maat schappelijke Dienstverlening in Noordwijkerhout noodgedwongen moeten besluiten te stoppen. In de raadsvergadering van 25 mei 1971 werd besloten deze subsidie pas te staken op het moment dat het mi nisterie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk deze taak zou overnemen. Hoewel in dit besluit duidelijk een aantal voorwaarden is gesteld waar aan moest worden voldaan voor de subsidiekraan zou worden dichtge draaid, is zulks nu toch gebeurd zonder dat ook maar aan een enkele voorwaarde werd voldaan. Het col lege van b. en w. dringt er zelfs od aan dat het voltallige personeel Der 1 Januari 1972 wordt ontslagen, meent het bestuur van de AIMD. Omdat de rechtszekerheid, waar over in het raadsbesluit werd ge sproken, op geen enkele wijze heeft gekregen, heeft het bestuur van het AIMD het college van bur gemeester en wethouders als liqui- dateur aangewezen voor het lnsti tuut. dat over de volgende staf be schikt: twee maatschappelilke werksters, twee leidsters gezinszorg, vier kleuterleidsters, twee leidingge vende krachten bejaardenzorg, twee staffunctionarissen, drie gezinsver zorgsters, achttien gezinshelpsters 39 part-time bejaardenhelpsters. Voor zover bekend is geworden heeft de gemeente Noordwijkerhout geen overleg gepleegd met Voorhout, het AIMD eveneens werk- i was. Wat er nu moet gaan gebeuren en of het ministerie van CRM eventueel een subsidie zal verstrekken is nog niet bekend. (&uct ^Jlte teuws Van goederhand verneemt men, dat in de eerste twee dagen in de spoorweg leening Utrecht-Leiden, te Woerden reeds voor f 60.000,— deelge nomen is. Athene, 22 Jan. De konin gin van Griekenland is heden van een zoon bevallen. Dr. J.v. de Vrij te 's-Gra- venhage, is door de British Pharmaceutical Conference, te Edinburg tot eerelid be noemd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1