Jeugdraad komt al op gang 1 f48.- Sociaal jeugdwerk floreert Jeugd heeft subsidie regeling in eigen hand Kerkelijk jeugdwerk/ ten dele al verenigd Chileens kabinet treedt af 3 dagen Zuid-Limburg NS-Minitrips naar het buitenland. ZATERDAG 22 JANUARI 1972 EXTRA ALPHEN AAN DEN RIJN Het overkoepelend or gaan van de jeugdverenigingen in Alphen is de jeugdraad, die is gevestigd in het gebouw van culturele zaken aan de Rijnkade. Nu is het woord overkoepelend een beetje sterk uitgedrukt. De jeugdraad functioneert pas kort en men is bezig met een inventarisatie van de verscheidene vereni gingen, die in Alphen te vinden zijn. Voorlopig is van een of andere organisatie in het jeugdwerk nog geen sprake. Maar dit gaat veranderen, aldus wethouder Houben, die onder andere de portefeuille „jeugdzaken" in zijn wethou derschap heeft zitten. Met hem en met Van Berkel spraken we over het ontstaan van de jeugdraad en wat men in de toekomst van plan is te gaan doen. Voordat de jeugdraad bestond was de gemeente al lange tijd bezig met subsidies te werken. De verdeling was echter niet helemaal eerlijk, omdat de gemeente enkel en alleen afging op het ledenaantal, zonder zich te verdiepen in de behoefte van de diverse verenigingen. Deze subsidierege ling gold vanaf 1957. Zo n jaar of vier geleden ging Van Berkel zich ermee bemoeien en sindsdien is er een wethou der, die jeugdzaken in zijn portefeuille heeft. Wethouder Houben en wethouder Paats (ingevallen voor Houben toen hij ziek werd) hebben zich beijverd voor het jeugdwerk, maar door de, nogal statische, subsidierege ling was er van enig contact met de verenigingen geen sprake. Het kerkelijk Jeugdwerk is in Al phen al behoorlijk verenigd. De her vormden en protestanten gaan al sa men en met de katholieken is de ver houding goed. Wij spraken over het kerkelijk Jeugdwerk met ds. J. H. Bogers. Er zijn in Alphen zes kerkelijke jeugdverenigingen, Zij kampen alle met 't probleem, dat er geld te kort is voor de vele activiteiten. Boven dien is er een controverse tussen de conservatieven en de mensen met d'e meer modernere ideëen. Zo hebben een aantal experimenten nogal wat kritiek van de gemeenteraad (die een flinke subsidie geeft) en kerke- lijken te weeg gebracht. De experi menten zijn er vooral op gericht de jeugd weer zoveel mogelijk bij de kerk te betrekken, maar op een ei gentijdse wijze. Af en toe maakt men een jeugddienst met muziek en spel. De zangvereniging d'e Gospeltrain, brengt geestelijke liederen in de negro-spiritual stijl ten gehore. Het samenspel tussen de school en de kerk moet veel beter, aldus ds. Bogers. 't Zou zo moeten zijn, dat 'n bepaald probleem, dat zondag in de kerk besproken wordt, al in de klas wordt ingeleid. Het grootste probleem voor de kerk van deze tijd is, dat d'e jeugd zich steeds minder door de kerk voelt aangetrokken. De kerk moet. volgens ds. Bogers meer tege moet komen aan de wensen van de jongeren. Vooral voor de jongeren bo ven de 12 jaar. De Jongeren beneden die leeftijd werken over 't algemeen nog leuk mee aan de diverse activi teiten. Men kan rustig stellen, dat 't gros van de jeugdactiviteiten phen is opgezet door de kerk. Va de Jongsten zijn er zondagsschol Er zijn nog vrij veel zond: In gebouw Nabij zijn er bijvoorbee 120 kleuters, die regelmatig zondagsschool gaan. Deze zondag scholen zijn, zoals praktisch alle tiviteiten, opgezet door vrijwillige! Voor iets ouderen (tussen 8-12 zijn er jongerenclubs, waa wordt gedaan aan expressie vormingswerk (hier is een enor brek aan leiders). Voor Jeugdigen sen 12-16 jaar is er het Jeugdkape werk in gebouw Nabij en in de wi West. De dienst wordt geleid door ken. De Jongens en meisjes hebb< hiervoer zelf de verantwoording, kiezen bijvoorbeeld een collecte va 'n goed doel. Voor mensen boven 16 jaar zijn er dan nog seniorenclu maar hiervan zijn er weinig ei activiteit is gering. De mteesiten die leeftijd gaan naar de Jeugds ciëteit „Het Bunkertje". Het Bu kertje is ontstaan door geref. samenwerking. de maand i's Jeugddienst in de geref. Kerk. Verd1^ is er nog een club voor geesteli^ gehandicapten (in Nabij) 1 sen uit de omgeving. In de vakanfj worden er vakantiespelen niseerd'. Hieraan kunnen alle kindje ren meedoen (adres mej. G. Spr^ra Burg. Visserpark 10) en zoals bij groot aantal kerkelijke vereniging ligt het accent niet de kerk, zodat ook andersde kenden hieraan kunnen meedoi rj,j Voor zover er dan van contact sprake was, betrof dit alleen een financieel contact. Bovendien wer den alleen de georganiseerde Jeugd verenigingen gesubsidieëerd. Hier valt ook de Jeugd, verenigd in de sport, onder. De sportverenigingen kregen dus subsidie van de soort en van de jeugd. Dit gaat met de nieu we subsidieregeling vervaJGen. Het ligt in de bedoeling, dst de jeugd raad de subsidieregeling voor de Jeugd gaat uitvoeren. Uiteraard ge beurt dit in samenwerking met de gemeenteraad. Voordat het zover is, zal er dus eerst een degelijke inven- j tarisatie moeten plaatsvinden van de Jeugdverenigingen. Ontstaan jeugdraad Vorig Jaar zijn de besprekingen om te komen tot een Jeugdraad be gonnen. In juni van het vorig Jaar is de jeugdraad officiéél geïnstal leerd. Een voordeel is, dat in de jeugdraad een ambtenaar van de secretarie van de gemeente Alphen zit en nog de wethouder die ook cul turele zaken in zijn portefeuille heeft. Zo moet een goed contact ontstaan tussen gemeente en Jeugdzaken. De verdere samenstelling van de Jeugd raad is erg democratisch tot stand gekomen. Er is een hearing gehouden voor de jeugd, om te weten te komen hoe het idee van een Jeugdraad bij de jeugd ontvangen zou worden, en wat de jeugdleden van de diverse ver enigingen van de Jeugdraad verwach ten. De voorstellen tot de samenstel ling van de jeugdraad zijn uit die hearing duidelijk naar voren ge komen. Een aantal Jeugdleden, sa mengesteld uit bezoekers van de hearing, heeft uit hun midden de leden van de jeugdraad gekozen. Daarna is de jeugdraad officiéél be noemd door de gemeenteraad. Om vergrijzing tegen te gaan is in de statuten opgenomen, dat de leden van de jeugdraad niet ouder mogen zijn dan 50 jaar; de helft van de le den mag zelfs niet ouder zijn dan 30 jaar. In de jeugdraad moeten een wethouder en twee raadsleden zitting hebben. De Jeugd, vertegenwoordigd door de Jeugdraad zal in de toekomst meer inspraak gaan krijgen in de gemeenteraad. Het belangrijkste voor de Jeugdver enigingen is, hoe de nieuwe subsi dieregeling nu gaat worden. Deze re geling, die in maart of april zal in gaan, beoogt een reële uitkering aan de verenigingen. Dat wil zeggen, dat niet meer betaald wordt naar het aantal leden, maar naar de werke lijke behoefte aan geldelijke steun. Vroeger kwam een adviesraad een maal per Jaar bijeen om de subsi dieregeling te bespreken. Ieder lid van een jeugdvereniging zorgde voor drie gulden subsidie. Dit is natuurlijk niet in overeenstemming met de werkelijke behoefte van een aantal verenigingen. Met de nieuwe subsidie regeling moeten een aantal vereni gingen er dus rekening mee houden, dat ze minder subsidie krijgen, ter wijl andere verenigingen meer eeld krijgen (bij sommige verenigingen zelfs twee maal zoveel). De advies raad gaat nu verdwijnen. De taak van de adviesraad zal worden overgeno men door de jeugdraad, wat inhoudt dat de Jeugdraad de subsidiepot gaat verdelen. Een aantal mensen van de Jeugdraad is al bezig met een con cept-subsidieregeling, die misschien nog een beetje voorbarig is, omdat nog zo weinig bekend is over de si tuatie waarin de Jeugdverenigingen verkeren. Op de vraag, of de totale subsi die voor de jeugdverenigingen toerei kend is. antwoordde wethouder Hou ben enigszins voorzichtig. De subsi die, zoals deze vroeger gegeven werd, was beslist te weinig. Hoe dit nu gaat is niet geheel duidelijk. Bij de oude regeling was in het totaal fl. 14.000,- beschikbaar gesteld. Hiervan ging de helft naar de sport. Voor de sport is nu echter ook een nieuwe regeling van kracht geworden, waardoor de verenigingen, die Jeugdleden hebben niet meer in aanmerking komen, voor jeugdsubsidie. Dat houdt in, dat de georganiseerde jeugdverenigingen, die niet onder de sportregeling val len meer geld te verdelen krijgen. Aangezien er ook meer rekening zal jeugdverenigingen in een paar ca- tieerde behoefte van de verenigingen moet dit neerkomen op een aanzien lijke verhoging van de subsidie voor de verenigingen, die in geldnood ver keren. Discussiëren Het is de bedoeling, dat de "toe- j schouwers" bij vergaderingen van de jeugdraad mee discussieren over de te behandelen vraagstukken. Van Berkel: "We proberen onze verga- deringen zo vrij mogelijk te houden. Uiteindelijk is het de bedoeling dat j de geïnteresseerde verenigingen met de jeugdraad kunnen discussiëren om tot goede oplossingen te komen". De nieuwe subsidieregeling, uit gevaardigd door CRM, verdeelt de jeugdverenigingen in een paar ca- tagoriën. Het jongerenwerk wordt dan verdeeld in vrijwilligerswerk (zonder beroepskrachten) zoals de padvinderij, de meeste jeugdsocië- teiten en het kerkelijk Jeugdwerk. Hiernaast is in Alphen nog een cate gorie aanwezig. Dit is de Jeugdha- ven, die met twee beroepskrachten, werkt, en een stagière van de socia le academie in Baarn. De Jeugdha- ven wordt voor een gedeelte door het rijk gesubsidieerd. Behalve de gewo ne subsidie wordt ook de zg. ver kapte subsidie gegeven. Dit is bij voorbeeld gebeurd met de Jeugdso- ciëteit Zappa, die voor een symbo lisch bedrag onderkomen heeft, ge vonden, in 'n gebouwtje, door de ge meente beschikbaar gesteld. Dit ge beurt ook veel met de diverse pad vinderij -gebouw t J es. Accommodatie "Een ernstig gebrek is de accom modatie voor de jeugd. Dit houdt de ontplooiing van de jeugd tegen", zegt Van Berkel. "De gemeente weet dit ook wel", antwoordt wethouder Hou ben", maar men kan dit niet een. twee, drie verbeteren. Dat de ge meente dit probleem serieus opvat, blijkt wel uit het feit, dat men spe ciaal hiervoor naar Zweden is ge weest. om te kijken hoe ver de ont wikkelingen daar al zijn en om erva ringen op te doen". Op de vraag, of de jeugd de af deling jeugdzaken aan de Rijnkade wel weet te vinden, kan Van Berkel bevestigend antwoorden. Dit blijkt o.a. uit het aantal C.J.P.-ers (hou ders van het cultureel Jongeren pas poort). Er zijn in Alphen op het moment 1202 van deze CJP-ers. Dat is 3% van de totale bevolking van Alphen en dat is erg hoog in verge lijking met het landelijk gemiddel de (nog geen procent). Het ruimtegebrek voor culturele happenings is nog wel een probleem, maar de ingebruikneming van de nieuwe Rijnstreekhal heeft in ieder geval een geweldige ruimte gescha pen voor pop-concerten. Dit is wel bewezen met het optreden van Shocking Blue en Focus. Het bezoe kersaantal valt alleen nog een beetje tegen. Er moeten ongeveer 1000 man binnen zijn om een popconcert ren dabel te maken. De sfeer in de Rijn streekhal is in ieder geval wel uit stekend. Er komen in de toekomst dan ook weer een groot aantal pop groepen optreden, aldus een enthou siaste Van Berkel. Op een april is er een optreden van Middle of the road. Tot slot nog enige punten uit de statuten van de jeugdraad: de sa menstelling van de jeugdraad be staat, zoals al eerder opgemerkt, uit een lid van het college en twee le den van de gemeenteraad. Verder uit tenminste negen en ten hoogste der tien leden, die geen gemeenteraads lid zijn. Deze zijn, op aanbeveling van de Jeugdraad, door de gemeente benoemd. De leden mogen niet ouder zijn dan 50 Jaar, de helft zelfs niet ouder dan 30 Jaar. De jeugdraad heeft tot doel, de bevordering van het plaatselijk Jeugdbeleid, dat mogelijkheden biedt en realiseert voor de vrijetijdsbeste ding van de Jeugd. De Jeugdraad pro- Op de foto het fraaie ge bouwtje „De Jeugdhaven" in de Willemstraat, dat is bestemd voor sociaal-cultureel vormingswerk. De toeloop van jongeren is zo danig, dat het gebouwtje nu al weer te klein is. beert dit doel te bereiken door het adviseren van de gemeenteraad over zaken „die het Jeugdbeleid betref fen; het iiwemtiarisrera, coördineren en stimuleren van plannen en werk zaamheden op het gebied van het Jeugdbeleid, zowel van verenigin gen als individuele Jeugdigen; het verlenen van diensten ten behoeve van verenigingen of per sonen, die voor de jeugd wer ken; het uitvoeren van gemeente lijke subsidieregelingen; het uitvoe ren van projecten, voor zover zij be trekking hebben op het jeugdbeleid; het fungeren als plaatselijk voor- lichtings- en documentatiecentrum voor jeugdwerk en tenslotte het plannen en programmeren van het jeugdbeleid. De jeugdraad heeft zich hiermee geen eenvoudige opga ve gesteld. Het is allemaal ook nog niet zover, dat al de punten, die hier boven zijn opgenoemd, al kunnen worden verwezenlijkt. Het sociaal-cultureel Jeugdwerk wordt vooral gedaan door twee ver enigingen. Dit zijn de Jeugdhaven, in de Willemstraat en het Gezamen lijk Klubwerk Alphen, die vooral in Ridderveld opereert. De Jeugdha ven is een instantie, die voor 50 pet door het rijk wordt gesubsidiëerd en voor 50 pet door de gemeente. In wezen komt het erop neer, dat als er f 100 uitgegeven moet worden, het rijk f 40 betaald, de gemeente Alphen betaalt ook f 40, de geref. kerk be taalt f 10 en de Jeugdhaven betaald f 10 zelf uit de opbrengsten van de bar en jeugdsociëteit Madonna, die in de Jeugdhaven is gevestigd. Er zijn twee beroepskrachten en een stagiè re. De beroepskrachten krijgen hun salaris voor 90 pet van de overheid. Door de subsidies en de jeugdsocië teit loopt de zaak financieel goed. Er komen jeugdigen tussen drie en 19 jaar, terwijl er af en toe nog wel eens iemand tot 22 jaar komt binnenwandelen. De Jeugdhaven doet voornamelijk creatie-, recreatie- en vormingswerk. Het vormingswerk moet een verlengstuk zijn van de verhouding, die op school en thuis heerst. Het generatieprobleem komt. hierbij natuurlijk veelvuldig om de stuur van de Jeugdhaven is name-volgens Piet. De begeleiding van de lijk ontstaan uit de geref. kerk. „De sociaal misdeelden kost, volgens de Jeugdhaven is een stichting met een gemeente, te veel tijd. Deze sector, die doelstelling, die verouderd is", aldus een van de belangrijkste genoemd Piet van Oosterom. „De jongeren mag worden zit dan ook volledig in moeten verantwoordelijk worden en i het slop. Piet van Oosterom heeft nog dat kan alleen als ze in 't bestuur van meer kritiek op de gemeente. „De de stichting kunnen komen. In de j jeugdraad en de culturele raad wer- huidige vorm kan dit officieel niet, j ken veel te weinig samen. Hierdoor hoewel dit de jeugdleiders niet belet j ontstaat het risico, dat twee zaken, toch in die richting te denken. De die zoveel met elkaar te maken heb- jeugd wordt dus in grote mate be- I ben, volkomen naast elkaar heen lo- trokken bij 't werk, dat in de Jeugd- I pen". haven wordt verricht. Ook de niet Het gevaar van een te groot aan- geref. Jeugd wordt hierin betrokken.tal jeugdigen is, dat er alleen maar Veel mensen staan nog negatief te- tijd kan worden besteed aan de re creatie. Het vormingswerk blijft hier door steken. Hierdoor ontstaan zeke re spanningen. Vooral ook, omdat een groot aantal mensen in de Jeugdhaven komt omdat zé zich er thuis voelen. De jeugd moet op el kaar inwerken en daardoor kunnen de toekomst een grotere vrij- Deze pagina is van Peter van Beem. De foto's zijn van Will Dijkman. SANTIAGO (EFE, Reuter) Het Chileense kabinet heeft besloten af te treden om president Allende de handen vrij te laten de regering te wijzigen. President Allende had op een pers conferentie meegedeeld, dat hij de politieke basis van zijn regering wil verbreden door de Links-Radicale (Partij) PIR en de Links-Cristenbe- weging kleine groeperingen uit te nodigen tot deelneming aan het kabinet. Een woord voerder- van de PIR zei echter, dat zijn party een splinter groep van de Radicale Partij, die al in het kabinet zit de uitnodiging niet zou aanvaarden, tenzij er een eind zou komen aan de „politieke, economische en agrarische anarchie" Hij zei, dat de PIR wenst, dat het programma voor landbouwhervor ming volledig wordt uitgevoerd en niet door overheidsdienaren wordt gewijzigd. De rechten van de kleinere boeren moeten worden geëerbiedigd. President Allende heeft het ontslag van de 13 ministers aanvaard. Hij vroeg hun echter voorlopig in func tie te blijven totdat hij zijn beslis sing over de definitieve samenstel ling van het kabinet, die begin vol gende week wordt verwacht, heeft genomen. hoek kijken en wordt door de Jeugd leiders Piet van Oosterom en Henk Mekenkamp niet uit de weg gegaan. Behalve de culturele functie heeft de Jeugdihaven ook een sociale functie, en deze is zeer belangrijk. Bij deze sociale functie hoort ook de maat schappij vorming, die de Jeugdleiders niet alleen willen betrekken op het clubwerk. De sociale geëngageerdheid willen de jeugdleiders dus ontwik kelen. Grondslag bij kerk de Jeugdhaven vermij- Gezamenlijk Klubwerk Alphen Het Gezamenlijk Klubwerk te genover het jeugdwerk, de Jeugdhaven wordt bedreven, door de onbekendheid met het werk", zegt Piet van Oosterom verder. De Jeugdhaven is uit evangelisa tiewerk ontstaan. De kerk verwacht, dat het werk nog in die sfeer ligt. De doelstelling werd dan ook het grote j ze n twistpunt tussen geref. kerken de lei- heid ders. Van zuiver evangelisch werk is De autoritaire structuur, die thuis men namelijk overgegaan tot cultu- j vaak heerst (de vader is de baas» reel werk in de ruimste zin van het woord. Het bouwwerk is ontstaan door sa menwerking tussen de overheid en de kerk en is gebouwd door een bouwfirma. De inrichting is ontwor pen door eigen mensen. Het gebouw alweer te klein. Er komt dan _2n gebouw bij. (In de Oost-jA1Phen concentreert zich voorname-; hoek). In de Jeugdhaven zijn vrij- j hjk op Ridderveld. De opzet is niet; dag bijvoorbeeld drie clubs tegelijk commercieel, wat inhoudt dat er I aan het werk. Dit zijn dan ongeveer Seen winst hoeft te worden gemaakt, j 60 man. Factoren, die hebben geleid Men is gestart in 1967. Het jeugd- tot de vraag om een tweede gebouw werk is ontstaan uit de evangelisatie zijn: de geluidsfactor (de jeugdso- commissie. Men is toen begonnen in ciëteit Madonna zit er dan); boven- eer> bouwkeet, die gratis ter beschik- dien komt het de sfeer niet ten king is gesteld, vertelt mevrouw A. goede, als er verscheidene belangen- van Zoomeren-Borst, een van de groepen tegelijk aanwezig zijn. j „werkers van het eerste uur". Men De jeugdleiders kunnen dan ook niet is 'begonnen met vijf meisjes. Lang- genoeg aandacht aan de jeugd be- ';zamerhand is dit uitgegroeid tot zo'n steden. Ze moeten toch al hard ge- '200 leden. De leeftijdsgroepen varië- noeg werken; er komen per maand ren van 68, 810, 1012 Jaar. Tot namelijk ongeveer 2300 jongeren. De 1970 is het Klubwerk in de keet ge- twee vaste medewerkers en de sta- bleven. Toen kom men een barak gière Martha Taihachu zitten dan krijgen op bouwgrond van aannemer ook tot over de oren in het werk. jv. d. Venne (in de Oosthoek). De aanvraag om een tweede stagière i Dit werd het Kasteel gedoopt, heeft tot nu toe geen resultaat op- I De barak wordt ten dele voor het geleverd. jeugdwerk gebruikt en ten dele voor werk van de geref. kerk. Ook is er Kritiek een kleuterklas in het gebouwtje ge vestigd. Het Kasteel is helemaal zelf De Jeugdhaven wil van opvangcen- ingericht met tweedehands spullen, trum komen tot een vormingscen- j Geld hiervoor werd bijeengebracht trum. Het aantal jongeren moet door het verzamelen van oud papier richting per club. Wat de club hangt af van de interesse var leiding en de kinderen. De kleint vormen de grootste clubs (op woei dagmiddag). De vrijwilligers hebt f meestal alleen 's avonds vrij dit vormt nog wel eens een problei^ De mogelijkheden, die de clier hebben zijn: tekenen, schilder houtsnijwerk, emailleren. In an wikkelde dingen kunnen niet w gedaan, omdat hiervoor het riaal en de kennis van leiding voldoende zijn. Naast het c!reatieve werk i een belangrijke plaats ingej^ men voor het educatieve Moeilijkheden, die de kinderen lier ben, tracht men zo goed mogelijk'e' te lossen. De meeste problemen de kleine kinderen liggen op het t van de geloofsopvatting. Door uitleggen van andere gelotjev: richtingen proberen de leiders mist begrip hiervoor te kweken. De derdienst door predikanten valt de jongeren goed in de smaak, komt in Ridderveld 'n nieuw kers 1 lijk centrum (De Bron). Hier ook ruimte gemaakt voor jeugdw I (Misschien krijgt 't Klubwerk daarjan i de toekomst ruimte, hoewel i om zitten te springen. „We zitLe [hier best", aldus voorzitter De Br i van het Klubwerk. Een keer maand wordt open huis gehoud^ bestuursavond, iedereen aanwezig mag zijn en ideëen naar voren mag brengen, hier is alles dus zo democratisch gelijk ingesteld. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Buiten het vakantie seizoen geniet u in alle rust van het prachtige Zuidlimburgse heuvel landschap. Volledig verzorgd, dus inel. logies, maaltijden en Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. S~S. X voordelig VW uit met NS dan natuurlijk niet te groot zijn. De gemeente heeft hier eigenlijk nog te weinig begrip voor, aldus Piet v. Oosterom. De opvang en begeleiding van de jeugd gaat ten .koste van de grote plannen van de gemeente, In Het Kasteel" zit het Ver enigd Klubwerk Alphen, wat zich vooral concentreert op de nieuwe wijk Ridderveld, waar veel kinde ren wonen. Er is gemiddeld 9000 kilo per keer opgehaald en dit. bracht a 7 cent per kilo, een bedrag op van onge veer f 6.000. Van dit geld draait de hele zaak op het moment. Er zijn nu 14 clubs in het Kasteel ondergebracht. De leeftijdsgroepen, variëren tussen de 6 en 13 Jaar. De oudere clubs gaan achteruit. De leden hiervan gaan liever naar de jeugdsociëteiten. Het aantal persp- nen per club bedraagt 10 tot 15 met twee leiders. Er is geen specifieke 2 dagen Brussel f 49. 3 dagen Hamburg f 89. 4 dagen Gotenburg f 130. 4 dagen Londen f 135.- 5 dagen Parijs f 139.- Tot en met 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf 100.- geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS >rc iet ^edi

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4