Historische dag voor EEG Klap kost landbouwer uit Nieuwveen f 60,- PROTEST ARSENAL-AJAX BEN FIC A-FE YENOORD Koerstips BOTSINGEN IN ALPHEN Drie dagen touringcar 198.- ZATERDAG 22 JANUARI 1972 Hoe komen de kleine EEG-partners in de toekomst aan bod BRUSSEL In het historische Egmond-paleis in Brussel werd vanmiddag triomfantelijk geschiedenis gemaakt. Na an derhalf jaar van moeizaam onderhandelen, traden Groot-Brit- tannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen dan met twee handtekeningen toe tot de Economische Gemeenschap. Met in gang van 1 januari 1973 wordt dat een feit. In de loop van dit Jaar moeten de tien nationale parlementen dan nog de onderhandelingsresultaten bekrachtigen, zoals die in het toe tredingsverdrag hun neerslag heb ben gevonden (in Ierland, Dene marken en Noorwegen wordt daar toe e< seerd) De uitbreiding van de EEG (in clusief Euratom en de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal) tot Door Henk Kolb tien landen, vormt in de economi sche en politieke geschiedenis van het na-oorlogse Europa een feit van vermoedelijk nog grotere betekenis dan de aarzelende totstandkoming destijds (1958) van de gemeenschap De tien landen een economisch machtsblok, dat tenminste even waar dlig is aan het potentieel van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Japan de statistieken spreken daaromtrent duidelijke taaL Het zijn echter niet in de eerste plaats de cijfers van nu. die de be tekenis van een vergrote gemeen schap zullen bepalende mate waarin de politieke wilsovereen stemming om tot werkelijke Euro pese eenwording te geraken in fei ten wordt omgezet, zal in de toe komst moeten uitmaken in hoever re bit Europa bij machte zal zijn op het economisch, politieke en mo netaire wereldgebeuren een stempel te drukken. De uitbreiding van de EEG, waarvoor in Brussel gigantische hoeveelheden werk zijn verzet, zal zonder enige twijfel verschuivingen teweegbrengen in het patroon der vertrouwde en gevestigde onderlinge verhoudingen. Nederland, dat in het Europa van de zes ook als klein land een be trekkelijk groot overwicht kon doen >rdt de kleine landen, die zullen moeten gaan samenleven met vier grote partners: West-Dultsland, Frank rijk, Italië en Groot-Brittannië. En zelfs al blijft Nederland van die zes kleine landen toch de grootste LEIDEN Joop Zoetemelk is Itgeroepen tot de best (prof)- wielrenner van 1971. Ditmaal waren niet zoals vorig jaar de wielerjournalisten de kiezers, maar 170 wielerverenigingen. Zeventig clubs stuurden hun formulier terug naar de Leidse vereniging Swift-combina- tie, die de organisatie in han den had. Joop Zoetemelk is nog op huwelijksreis in Tsjecho- Slowakije en daarom namen zijn ouders de prijs bestaande uit een herinneringszwaard en een tas levensmiddelen in ont vangst. Ook de winnaar bij de amateurs Fedor den Hertog was niet aanwezig, omdat hij momenteel in Italië is. Wel aanwezig waren de win naars bij de nieuwelingen (Ad Dekkers) en bij de adspiranten (Michel Jacobs). Ad Dekkers uit Udenhout behaalde vorig seizoen ruim dertig overwinnin gen en werd ondermeer kam pioen van Nederland. Michel Jacobs uit het Limburgse Bin- gelrade won ongeveer 40 koer sen, waaronder het cross-kam pioenschap van Nederland. De veelbelovende adspirant wordt getraind door oud-voetballer Willy Dullens. Aan de prijsuitreiking ging een forum vooraf, dat bestond uit dokter Maas, de heer De Ja ger, consul van de KNWU en de heer Kouwenhoven, sportor- ganisator. Tussen de bedrijven door werd Swift-penningmees- ter Jan Bink gelukgewenst met zijn 12 Vt jubileum. gemeten naar economische macht en inwonertal in de gemeenschap van tien zal het minder invloed krijgen dan het tot nu toe heeft gehad. En in Brussel ontkomen vooral de kleinere EEG-partners niet aan de voorlopig nog met feestvreugde toe gedekte vrees, dat de vier grote lan den wellicht aan de zes kleine lid staten een te gering aandeel in de besluitvorming zullen willen toewij zen. Wel zeggen de bepalingen dat de vier grote landen aan de zes kleine niet hun wil kunnen opleg gen, maar het ligt niet onmiddel lijk voor de hand, dat dit vergrote Europa zijn werkelijke eenwording versneld naderbij zal halen. Wanneer met name Frankrijk en Engeland binnen de EEG kille, na tionale politieke gaan bedrijven, zal het duidelijk worden dat ook de vernieuwde EEG door verdeeldheid van binnenuit misschien wel meer wordt bedreigd dan door invloeden van buiten. Vooral wanneer over vijf jaar de tariefmuren tussen de zes en de vier toetredende landen geheel zijn geslecht, zal Nederland met gro tere concurrentie rekening moeten houden en het economisch beleid aal zich in nog ruimere mate van strikt nationale oriëntering moe ten losmaken dlan thans al het ge val is. Een verwezenlijking van de economische en militaire unie maakt het bovendien zeker dat de nationale bevoegdlhieden op het terrein van geld en krediet voor een belangrijk deel verdwijnen. Hart Voor Nederland kan zijn positie vrijwel in het hart van de ver grote gemeenschap mogelijk al op korte termijn van merkbaar be lang worden. De voordelen van deze situatie voor handel, industrie en vervoer liggen voor de hand, zeker als de concurrentiepositie niet langer verstarend kan worden beïnvloed door nationale maat regelen elders. Een ander aanwijsbaar winst punt: betere uditvoermogelijkheden voor land- en tuinbouw naar een omvangrijke Britse markt. Een van de belangrijkste taken van de vergrote gemeenschap zal bestaan uit het handhaven van een leefbaar economisch klimaat ten opzichte van de Verenigde Staten. In Washington heerst duidelijke reserve ten aanzien van een mach tig en eendrachtig Europa. De bittere verwijten, die Amerika heeft opgesomd tegen de zonder twijfel protectionistische politiek van de EEG en de economische zuigkracht die zal uitgaan van de preferentiële akkoorden, die nog zullen worden gesloten met in dustriële mogendheden als bijvoor beeld Zweden en Zwitserland, illustreren dat de VS, die Europa na de oorlog op de been hebben geholpen, thans in datzelfde Euro pa een economische gigant zijn gaan onderscheiden, waarmee zij meer dan ooit tevoren rekening zullen moeten houden. Binnen het raam van de poli tieke scheidslijn in de wereld heb ben de VS nu voor het eerst in het Atlantisch Westen met een in veel opzichten ruimschoots gelijk waardig handelsblok te maken ge kregen. Dit is een situatie, die bin nen het raam van de Westerse al liantie vérstrekkende gevolgen kan krijgen, wanneer dit Europa ook politiek wat krachtiger gelaats trekken zal hebben. Met nog meer, maar anders ge aarde argwaan, wordt het Europees unificatieproces in Moskou gade geslagen. De Bussen hebben tot nu toe van geen erkenning der EEG willen weten. Enerzijds ^heb ben zij daarbij op het Voorzitter Biegstraten van de Leidse Sportstichting overhandigt het herinneringszwaard aan de winnaar hij de adspiranten Michel Jacobs. (Foto Holvast) DE NHAAG Het optreden van een controleur van de Arbeidsinspec tie scheen niet al te welwillend ge weest te zijn tegenover een 36-jarige landbouwer uit Nieuwveen en dat was de aanleiding geweest tot moei lijkheden. De ambtenaar kwam con trole uitoefenen, of de bestrijdings middelen wel volgens de voorschrif ten veilig waren opgeborgen. De land bouwer was op zijn land bezig en het tussen de twee partijen ver- Marktberichten BOSKOOP, 21 jan. Bloemenvel- llgn: Forsythea I 130100, Idem II 75 —95, Idem III 57—65, Idem IV 47—54, ontstaan van verdeeldheid binnen de EEG uit de gretigheid waarmee de lidstaten zich op nationale basis van een ruime Russische markt zouden willen meester ma ken, anderzijds gold d<e overweging dat erkenning van de EÈG zou kunnen leiden tot meer politieke overeenstemming in Europa, die de Russische onderhandelingspositie bij de komende veiligheidisoonfe- rentie in tactische zin aanmerke lijk zou beperken. Maar met het oog op de toekomst van een tenminste even groot belang als de relaties tot de VS en de Sow jet-Unie zijn de betrekkingen van de EEG tot de Afrikaanse en Aziatische landen. In Brussel wordt al geruime tijd nagedacht over een soort „Mars hall-plan" voor de derde wereld. Het natuurlijk Wantrouwen in die Derde wereld tegen een Westers economisch kapitalistisch systeem, dat in het verleden voornamelijk via koloniale uitbuiting tot uitdruk king kwam, eist thans een Euro pees beleid van ruime opzet. Het toetredingsverdrag bepaalt, dat de vroegere Britse koloniën tot de bestaande associatie (van mo menteel reeds 21 landen in Afrika) kunnen toetreden. Voor die naties betekent dit een betere toegang tot de Europese markt en meer finan ciële steun, doch de landen die reeds een associatieverdrag hebben ge sleten en zichzelf rekenen tot de armste naties ter wereld vrezen dat zij voor bevoordeelde posities en een hoeveelheid ontwikkelingshulp zullen moeten delen met andere landen die doorgaans dezelfde pro- dukten op de markt brengen. Ook Suriname en de Nederlandse Antillen zullen op den duur de in vloed van een grotere en in vele opzichten aanmerkelijk verbetener concurrentie gaan ondervinden. Speculaties En behalve over een Europa van de economie wordt in Brussel thans ook gespeculeerd over een Europa van de politiek. Ten aanzien van de problemen buiten Europa is nog niet onmid dellijk duidelijk dat de tien in de coördinatie van de buitenlandse po litiek succesvoller zullen zijn dan de in dit opzicht tot nu toe falende zes. Wat het Europees parlement betreft wordt gehoopt dat de nieuwe landen met hun onaantastbare de mocratische tradities een zeer sti mulerende invloed zullen hebben op de betekenis van de Europese volksvertegenwoordiging Als Europa inderdaad ooit met hoofdletters geschreven wil worden dan is het een absolute noodzaak om dat parlement niet alleen meer bevoegdheden te geven maar ook om een merkbare wisselwerking tot stand te brengen tussen volk en be stuur als absolute voorwaarde van democratie. Indien ook de gemeenschap van tien landen voornamelijk gaat be staan uit het resultaat van mini steriële beslissingen die in een on democratisch isolement worden ge nomen zonder een geïnstitutionali seerde verantwoordingsplicht ten opzichte van een bevolking die de EEG ten onrechte in doorsnee ziet als een instituut waar slechts „de prijs van pootaardappelen wordt vastgesteld", dan zou datzelfe Eurooa-van-de-tien zijn bestaans recht uitsluitend blijven ontlenen aan het ontoereikend motief dat uit strikt economische beginselen kan worden gedestilleerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Het gladde wegdek is er gisteren de zaak van geweest, dat twee auto's op de Emmalaan met elkaar in botsing kwamen. Een Alphenaar, die in de richting Leiden reed, gleed op een gegeven moment naar de linkerweg helft en ramde toen een wagen die uit de tegenovergestelde richting kwam. Beide auto's werden zwaar schadigd terwijl een geparkeerde auto eveneens schade opliep. Een van de automobilisten klaagde over inwen dige pijnen en is overgebracht naar het Rijnoord-ziekenhuis. Een chauffeur, die achteruit de Prins Hendrikstraat op reed, „pakte" hierbij een juist passerende brom fietser uit Hazerswoude. De brom fietser kwam hierbij te vallen en liep een hoofdwond op terwijl hij ook inwendige pijnen klaagde. Ook hij Is naar het ziekenhuis Rijnoord o gebracht. De afgevaardigden van de Ierse en Engelse Laboyirpartijen in de assemblee van de Raad van Europa hebben gisteren de yit- reïking van de „Europese prijs voor staatsmanskunst" aan de Britse premier Edward Heath, door de Zwitserse president van de Raad, cDr. Reverdin (zie foto) geboycot. De enige Ier deed dit uit pro test tegen het beleid van de En gelse regering inzake Noord-Ier- lund, de Britse afgevaardigden protesteerden tegen de werkgele- genheidspolitiek die ertoe heeft geleid dat het werklozental het miljoen heeft overschreden. De prijs bestaat uit een gou den medaille, oorkonde en een cheque van 300.000 mark, even veel als de Nobelprijs. De prijs, werd dit jaar voor het eerst uit gereikt en is bedoeld als erken ning van bijzondere verdiensten, toegekend door een zuiver parti culiere stichting in Hamburg, Freïherr von Stein". Dean Cole man chief European Whip" van Labour in het Lagerhuis, ver klaarde dat geen enkel lid van dè Labourpartij enige openbdre bij eenkomst zal bijwonen waar Heath aanwezig is, „naweene de schandelijke werkloosheidscijfers die gisteren bekend ziin aewor- den". Tot degenen die de prijsuit reiking boycotten behoorden de vroegere minister van Buiten landse Zaken Michel Stewardde vroegere minister van Handel George Darling, Patrio Gordon Walker en Lord Walston. ALPHEN AAN DEN RIJN In de kraam van de Alphense Wereld winkel aan het Thorbeckeplein liggen vandaag lijsten klaar om een protest' handtekening te plaatsen op lijsten die als protest tegen de veroordeling van de Russische schrijver Wladimir Boekowsky naar premier worden gezonden. ADVERTENTIE MET EUROPACUP 1 dag vliegen f 195, Inbegrepen: Ar de gehele reis van Schiphol tot en met het stadion. Ar Reis-, bagage- en ongevallenverze kering. Verzekering niet doorgaan van de wedstrijd. Vertrek dinsdag 21 maart 06.00 uur. Terug donderdag 23 maart 23.00 uur. DE KRAMT MAAR DE WEDSTRIJDEN OP 22 MAART 1 dag vliegen f 295, Inbegrepen: Ar de gehele reis van Schiphol tot en met het stadion- Reis-, bagage- en ongevallenverze kering. V Verzekering niet doorgaan van de wedstrijd. Inbegrepen: de gehele reis (via Oostende-Dover) tot en met het stadion. 2x logies, ontbijt in een goed midden klasse hotel in Londen. Lunch aan boord. Verzekering als bij vliegreizen. Opgeven en inlichtingen Witte Singel ILeiden. Deze reizen organiseren wij in samenwerking met: Reisbureau DE MAGNEET in Alkmaar. 3527. Idem per bos 190, La- setsuka p. tak 3037, Selix tor- -60 p. tak, Mahoniablad 85 Vllgenkatjes 9p. p bos, Pru- i I 49, idem II 45, idem III 35, Idem IV 20 p. tak, idem per bos 105. AALSMEER, 21 jan. Bloemenvei ling: Anjers: William Sim 4253, Rose Sim 4046, White Sim 3341, Dusty Sim 2533, Arthur Sim 22—30 Keefer Sim 3045, Harvest Moon 2027, Tan gerine 202a.-Elegance 22*—30. Rozen: Baccara 120140, Geh. Drösberg 100 125, Sonia 120140, Dr. Verhage 100 145, Pink Sensation 80105, Super Star 60100, Nardil a 7090, Carol 40 57, Red Garnette 4050, Roswytha 40 50, Spanish Sun 4049, Marimba 40—53, Bridal Pink 45—63, Jack Frost 4052. Diverse bloemen: Anthurlum 200300, Amaryllis 4062, Chrys. Jaar. rood 175265, Cyclamenbloemen 100 135 Euphorbia 6080, Freesla 200 300, Iris 175—240, Lelies kelk 40—59. 200320, Asp. plumosus 100 lpen 120240, Narcissen 100 Hyacinten 2033, Stepman, it 140, Tulpen kop 110135, idem 2 kop 60100, La- i 100—125 Forsythia 120—175, Wandeltocht van de VVV Hep nogal opgewonden. Hierbij raakte de landbouwer zo overstuur, dat hij de controleur een forse klap op diena oog toediende. Hij moest daarom voor de Haagse politierechter verschijnen. De officier wees er op, dat het niiet de gewenste manier van optreden verdachte is jegens contro leurs, doch verdachte had zijner zijds nogal wat aan te merken op/ de gedragingen van de controleur/ Daar wilde de controleur dan wel re- kening mee houden en ook met het nog blanco strafblad van verdachte en vorderde een geldboete van f 100. De rechter volstond met opleggen van f 60 boete. "En kijk voortaan een beetje uit", adviseerde de rechter, hetgeen verdachte beloofde. Een 57-jarige metselaar uit Nieuw, koop zag het allemaal nogal optimis tisch. maar de Haagse politierechter voor economische delicten, had er toch wel een andere gedachte over. Hij waarschuwde zelfs, dat moge lijk het bedrijf van verdachte moet worden stilgelegd, wanneer ndet bin nen twee maanden aan de wettelijke eisen zal zijn voldaan. En dat is er tot nu toe ndet. want verdachte oefent zijn bedrijf uit. ter wijl hij niet de noodzakelijke vergun-, ag ningen bezit. Hij gaf wel een heel verhaal bij welke nstantie hij al zo was geweest om de situatie te be spreken, doch dat had aan de toe stand niets veranderd. "En u moet even zo goed aan d« voorschrif ten voldoen als andere zelf standigen", gaf de rechter te kennen. Hij adviseerde verdachte om inge volge die bepalingen een examen af te leggen of vrijstelling te verkrijgen voor zelfstandigen boven de veertig, Nou, dat zou verdachte dan allemaal gaan doen en daartoe stelde de rech- ter hem alsnog in de gelegenheid.' "En anders wordt het sluiting van (het bedrijf", waarschuwde hij. LISSE Onder het motto „Wan il meemet VVV" wordt door VW Lisse zondag 13 februari wandeltocht gehouden met een zuiver sportief element, d.w.z. er word niet in wedstrijdtempo gewandeld. Wel ontvangt iedere deelnemer een herinneringsmedaille. De start zal pteats vinden bij de VW; men kan inschrijven vanaf 1 februari op het VVV-kantoor, kosten f 1,00, op 13 februari f 1,50. Van ieder gezin dat lid is van de WV kan één der ge zinsleden gratis deelnemen. Onderweg wordt gratis chocolademelk geschon ken tijdens de wandeltocht van geveer 8 km. De wandeling gaat door Lisse-West en het bos. De Plas in het zilver TER AAR In hotel De wordt al 25 jaar officieel, door de vereniging De Plas gebiljart. Tijdens de receptie die ter gelegenheid van dit zilveren jubileum werd gegeven bood loco-burgemeester H. A. Egberts een fraaie wisselbeker aan, die de vereniging op olubavonden kan ver spelen. Hij loofde de trouw en het door zettingsvermogen van bijzonder die leden die deze kwarteeuw de club trouw waren gebleven. Deze mannen vierden eveneens hun zilveren jubi leum, voorzatter C. Pie terse, secreta ris A. H. Egberts en de heren H. Pieterse en C. J. Mank. De heer L. Hoogenboom vertegen woordigde de K.N.B.B. het gewest en het district en vertelde dat de Plas een mooie vereniging is, die onder andere Jan van Kessel, een natio nale kampioen heeft voortgebracht. Voor de biljartclub Monopole sprak de heer Th. A. Hijdra en voor die in Roelof arendsveen, de heer Joh. Bak ker. Voorzitter C. Pieterse sprak een woord van dank en dankte bestuur en leden voor hun spel, maar vooral het gemeentebestuur voor de wissel beker. Excelsior- Ajax uitgesteld, DWS-Feyenoord geschrapt... AMSTERDAM Van de twee ere-E divisiewedstrijden (DWSFeyenoord en ExcelsiorAjax) is gisteravond niets terechtgekomen. Nadat in dev middaguren reeds ExcelsiorAjax was uitgesteld tot vanavond (kwart oveia acht in de „Kuip") viel om even na J vier uur ook de beslissing in helffe( Olympisch Sadion: afgelast. Aangezien de toestand van het ter rein èn de weersverwachting niet zo danig waren dat op verbetering ka worden gerekend, werd de wedstrjjL definitief van het programma afge voerd. Overigens had Feyenoord reedi voor vandaag retourtjes Lissabon g boekt voor trainer Happel, Israel Van Hanegem om de toekomstig! Europa'Cup-tegenstander Benfica t< Het pensioenfonds voor de gra fische bedrijven gaat alle ingegane pensioenen met Ingang van 1 januari 1972 verhogen met 7 pet. Met deze zevende verhoging sinds 1962 is het totaal der pensioenverhogingen stegen bot ruim 88 pet. De Nederlandse industrie als I geheel heeft in de maand december meer orders ontvangen dan in vember. Tegenover een dalende derontvangst uit het binnenland I stond een toegenomen ontvangst van exportorders. Dit blijkt uit een on derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. HILVERSUM, 23 JANUARI - 1.30 u Cembaloprijs, 1ste afd.: Ivan, Janneke Prinses, Jantine D, Iliona Marijke - Celloprijs: Johanna Fez. Jasper, Jimmy Boy, José Holland ia - CimbaalprijsIneke R, Jungfrau W, lei Sprookjeshof, Idool L - Fa- gotprijs, 1ste afd.: Hideaway, Gre- gor Hollyrood, Friscoline Mac, Hei- depark - Amatricewinterkampioen- schap III Hit Parade, Hannibal Electra W, Enterprise Holland ia - CornetprijsFabiola Kitty, Treize F Flamingo Six, Dorus van Rood er Noot - Drum prijs: Hazleton B, Han si Biutenzorg, Harmeke d'Aster Gert Jan - Fagotprtfs, 2de afd.. Fietje Princess, Iduna J, Helios CH Hibma A - Citerprijs: Import N Had je me Maar, Idas, Hippocreen - Cembaloprijs, 2de afd.: Jonas, Judge Olivier, Idle Way, Jorri Buitenzorg Karstens was gaan eten... ROTTERDAM „Je moet hier ook altijd alles zelf doen. Als je Je heel even omdraait maken ze er onmiddellijk een rotzooi van", barstte Charles Ruys, wedstrijdleider van de Rotterdamse zesdaagse, gister middag plotseling los. Hij doel de op het feit dat de juryleden er niet op hadden toegezien dat de renners tot exact zes uur in de baan waren gebleven. Met nog zo'n tien minuten te gaan tot de neutralisatie was een aantal koppels niet meer vertegenwoordigd op de piste. Briesend beende Ruys de kabi- nes van de coureur langs en sommeerde hen onmiddellijk de baan op te gaan. Bij twee ren- nefsverblijven echter ving hij bot, die van Karstens/Peffgen en van De Wit/Jansen. Deze renners hadden het omstreeks kwart voor zes wel voor gezien gehouden en waren rustig een stukje gaan eten. Dit was de druppel die bij Ruys de emmer deed overlopen. Met opgestoken veren rende hij terug naar de Jury en eiste op woedende toon dat men de cou reurs een strafronde zou op leggen. Hetgeen ook prompt ge beurde. „Ze mogen eigenlijk nog blij zijn dat ik ze niet naar huis stuur. Het eerste wat een zesdaagse renner moet kennen is discipline. Wat dat betreft hebben deze heren nog wel het een en ander te leren. Het zijn trouwens altijd dezelfden". De koppels in kwestie waren het uiteraard niet eens met de aantijgingen van Charles Ruys. „Ze hoeven ons niet te leren wat discipline is," aldus Gerben Karstens. „Dat had er ook helemaal niets mee te ma ken. Het was gewoon de fout van de jury en de speaker. Om tien voor zes wordt het licht half uitgedraaid, begint de Ju ry zijn spullen in te pakken en annonceert de speaker dat er een tijd is van komen en gaan. Vervolgens riep hij: „Heren renners, eet u smakelijk". Wel, dan vraag ik je. Hebben wij dan het recht om weg te gaan of niet?"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12