jïouwkosten matigen om de werkloosheid te drukken Tictor Nederland wil Bangladesj voorlopig niet erkennen Kamerlid niet eens met het drugbeleid Rotterdamse Draadomroep advocaat: behouden tinister Udink (Volkshuisvesting): NBV: Werkgevers in werken samen -net Arbeidersmacht raven Aandrang van verschillende zijden gtSDAG 19 JANUARI 1972 )EN HAAG Minister Udink (Volkshuisvesting en Ruimte- Ordening) heeft vandaag uitvoerig met gedeputeerden 11e provincies gesproken. Onderwerp van het gesprek: hoe de goedkeuringsprocedure voor de woningbouw worden sne/d zodat het aantal in aanbouw te nemen woningen nog. «r kan w of-den opgevoerd. minister zei dat gisteren in de te Kamer, waar hij tijdens het dsdebat over de volkshulsves- een aantal vragen van senato- te beantwoorden kreeg. In de van dat debat bracht minister i hulde aan zijn voorgangers, de hand van cijfers toonde hij dat. zelfs naar de maatstaven de oppositie, het woningbouw- -Jramma 1968-1971 van het kabi- jaijDe Jong met succes is bekroond het nagestreefde aantal in jsjouw te nemen woningen van X) woningen kunnen de cijfers en gesteld van 515.683 in aan genomen en van 499.729 vol- woningen. minister zei ook nog, dat de rketjsomstandigheden de pro- a woningen altijd zeer be deden. Zo zijn tengevolge van weer in 1970 slechts 117.284 Isu opgeleverd. Toen in 1971 de somstandigheden uitzonderlijk waren liep dit totaalcijfer tr op tot 136.555. In de knel i eerste voorwaarde om de gelegenheid in de bouwnijver- op peil te houden en een sta- groei van deze bedrijfstak mo- i te maken noemde de minister jing van de bouwkosten. Want i de kostenstijging in de bouw rond de 10 tot 12 pet gaat be- a raakt de overheid als groot ste opdrachtgeefster, in de knel. Zij is immers voor de groei van over heidsuitgaven gebonden aan de zo genaamde Zijlstra-norm van 6 pet. De regering slaat, aldus minister Udink. met zorg de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de bouw ga de. Vooral ook, omdat bij langduri ge werkloosheid velen het bouwvak vaarwel zouden zeggen. Geen armenzorg Senator mr. J. de Wilde (VVD) roerde het vraagstuk van de subsi die aan: moet nu het te bouwen huis of moet de huurder, die de huur niet kan betalen worden ge subsidieerd. Minister Udink noemde dit een van de grote vraagstukken, waarvoor iedereen zich gesteld zou zien, die het probleem van de wo ningnood wil oplossen. Maar als zij, die de hoge huren niet kunnen beta len zullen moeten worden geholpen via subsidies waarbij de minister opmerkte het fataal te vinden, wan neer deze hulp het aspect van ar menzorg zou krijgen dan moeten tegelijkertijd diegenen, die het wel betalen kunnen, eraan wennen, dat zij die hoge huren ook inderdaad zullen moeten betalen. „Op het ogenblik," aldus minister Udink, „betaalt nog altijd het over grote deel van de bevolking minder dan 10 pert, van zijn inkomen aan huur!" ITTERDAM (ANP) De Ne- ndse Bond van Vervoersperso- beschuldigt werkgevers in de haven dat zij bewust stukken over cao-onderhan- oningm naar egrafenis Deense koning -EN H ^Jrinsf Hoskil Koni HAAG Koningin Juliana Beatrix zullen maandag lilde de begrafenis bijwonen loning Frederik IX van Dene ten, die vrijdag in Kopenhagen meden. winter en daarmee be" en we flinke vorst is in land slechts van korte duur In Friesland kon men vóór de dooi weer inviel, delingen doorspelen naar de marxis- tisch-leninistische beweging „Arbei- dersmaoht", met het doel twee dracht te zaaien binnen de erkende vakorganisaties. Een NBV-bestuurder uit deze beschuldiging in het bonds blad van zijn organisatie. Er zijn werkgevers in de Rotter damse haven die een gloeiende hekel hebben aan de goed georganiseerde macht van werknemers in de NBV. Deze werkgevers willen die macht wel een pootje lichten en .Arbeiders- macht" wil zich wel voor dit karretje laten spannen", aldus deze bestuur der. Het gaat om een onlangs door Ar beidersmacht in hun havenkrant ge publiceerde geheime rapport van de Scheepvaartvereeniging Zuid (werk gevers). Met een verslag van een ver gadering van de NBV-leden over de nieuwe cao. Dit rapport kwam via een nog onbekend lek in handen van „Arbeidersmacht", kort daarvoor kreeg „Arbeidersmacht" de beschik king over de tegenvoorstellen van de werkgevers voor de nieuwe haven- Onmiddellijk na de publicatie in de krant van „Arbeidersmacht", ver klaarde ook de Scheepvaartvereeni ging Zuid dat er in zijn organisatie een lek moest zitten. Een onderzoek heeft tot nu toe niets opgeleverd. LUXEMBURG Het socialistische tweede-kamerlid ir. H. Vredeling heeft felle kritiek op de voorgestelde benadering van het drugprobleem in West-Europa. Hij stemde als enige lid van het Europese parlement te gen een besluit dat onder meer aan beveelt om de ministers van Volks gezondheid, Onderwijs, Binnenland- Geen olietanks bij Aalsmeer AALSMEER (ANP) In de Schin kelpolder op het grondgebied van de gemeente Aalsmeer zullen geen olie tanks worden gebouwd ten behoeve van de Luchthaven Schiphol. De ge meenteraad van Aalsmeer heeft gis teravond het besluit van 14 oktober 1971 ingetrokken, waarbij de agrari sche bestemming van de Schinkelpol der werd gewijzigd en de oliemaat schappij Shell de mogelijkheid kreeg de gronden te kopen voor de vesti ging van olietanks. Volgens het bestemmingsplan mochten in de polder geen kassen worden gebouwd, reden waarom de gemeente Aalsmeer geen interesse had en de gronden wilde verkopen. Gede puteerde Staten hebben het plan echter zo gewijzigd dat kassenbouw wèl toegestaan is. In verband daar mee verklaarde de raad zich nu tegen de komst van de tanks. Bij de bevolking is de laatste maan den veel verzet gerezen tegen de Shell-vestiging in de Schinkelpolder. Men was bang voor een ernstige aan tasting van het milieu. Italië-expres bij Abcoude ontspoord UTRECHT De spoorlijn AmsterdamUtrecht is gister middag en -avond meer dan vijf uur onbruikbaar geweest door dat omstreeks half vijf de Ita liaRivièra Express, een D- trein, die om 16.19 uur uit Am sterdam was vertrokken bij Ab coude uit de rails liep. Er werd niemand gewond. ,De conducteur, die in het laatste rijtuig was, hoorde „ge ratel" en trok aan de noodrem. Het bleek dat het rijtuig, een slaapwagen bestemd voor Rome uit de rails was gelopen. De treinen uit Amsterdam naar Utrecht werden zoveel mo gelijk omgeleid via Hilversum. Rond het spitsuur liet de NS enkele treinen uitvallen. Tegen tien uur kon het treinverkeer normaal worden hervat. Het ontspoorde rijtuig is opgevijzeld en naar een zijspoor getranspor teerd. Jongetje door ijs gezakt en verdronken AMSTERDAM (ANP). De 6- jarige Rik Voet uit Amsterdam is gistermiddag door het ijs van de Kerkersloot in Noord gezakt en ver dronken. Twee vrouwen hebben nog gepoogd hem te redden, maar zonder resultaten. De brandweer heeft in de vooravond het lijk opgedregd. DEN HAAG (ANP) „Alle hoop is nu op uw raad gevestigd". Dat zei gisteren voor de Raad van State de Rotterdamse advocaat mr. P. H. M. Hoogenbergh. Hij kwam in be roep tegen een brief van de minis ter van Verkeer en Waterstaat, waar in zijn verzoek werd geweigerd de radiodistributie in Rotterdam niet op te heffen voordat op andere wijze in de klassieke muziekuitzendingen van lijn 4 van de draadomroep is voorzien. Mr. Hoogenbergh wil als alterna tief dat Hilversum 3 wordt gesplitst in een populair programma en een klassiek programma. Maar gisteren ging het hem vooral om vernietiging van de beschikking van de minister, die volgens hem in de brief was ver vat. De „oppervlakkige, nietszeggende programma's met veel geklets en ge schetter" die de Nederlandse omroe pen als gevolg van de „terreur van de zuilen", produceren, hebben volgens mr. Hoogenbergh een slechte invloed op onze Nederlandse beschaving. „Wie met pek omgaat, wordt ermee besmet". De heer Hoogenbergh vindt dat eigenlijk de regeringscommissa ris voor de omroep zou moeten in grijpen om de programma's op 'n ho ger beschavingspeil te brengen Mr. Hoogenbergh bestreed dat de belangstelling voor de programma's was verminderd, en dat de verliezen zodanig waren dat dit „enorme cul turele goed" eraan moest worden op geofferd. Namens de PTT werd tegen in ge bracht dat blijkens een enquête onder draadomroepabonné's in Delft iedere Namens het ministerie zei mr. M V. van Meerten dat deze brief geen beschikking inhield die voor beroep vatbaar is. Hij vroeg daarom het be- AMSTERDAM Een 38-jarige roep van de Rotterdamse advo- galerijhouder uit Amsterdam, caat niet-ontvankeiyk te verklaren, vijf schilderijen van bekende „Anders zou iedere belanghebbende derlandse meesters uit het huis van bij bepaalde handelingen van de PTT een Amsterdamse huisarts wegnam tariefsverhoging zou leiden tot da ling van de totale inkomsten. Slechts 13 procent had de Draadomroep spe ciaal voor lijn 4. Daarvan zou de helft zijn abonnement opgeven, als de prijs zou worden verhoogd tot 20 gulden per twee maanden, de prijs waarbij de PTT zijn kosten zou kun- dekken. se Zaken en Justitie als ministerraad van de EEG twee keer per Jaar bij een te laten komen om de strijd te gen drugs te coördineren. De heer Vredeling verwijt de rapporteur van de Europese commissie Sociale Za ken en Volksgezondheid, de Franse geestelijke Laudrin, een ongenuan ceerde benadering van het drugpro bleem. Dat roept volgens het kamer lid meer kwaad op dan het bestrijdt. "De Amsterdamse officier van Jus titie mr. Hartsuiker, die zeker nie* bekend staat om zijn progressieve neigingen, maakt een onderscheid tussen soft en hard drugs", aldus het kamerlid. „Dat onderscheid is es sentieel voor het bestrijden van misbruik van drugs. Iemand die van marihuana overgaat op gevaarlijke middelen doet dat niet uit versla ving. Het is een gevolg van de sfeer van illegaliteit die ontstaat als ge bruikers van drugs ongenuanceerd met straf worden bedreigd". Op zijn voorstel werd aan het be sluit toegevoegd dat gebruik van drugs eerder als een ziekte dan als een misdrijf moet worden be schouwd. Men werd het er over eena dat de onwettige handel in verdoven de middelen niet streng genoeg kan worden gestraft. Kamerlid wil dit jaar geen lintjesregen DEN HAAG (ANP) Het kamer lid drs. H. M. Franssen (PvdA) meent, dat als inderdaad volgend Jaar het Nederlandse decoratiestel sel herzien zal zijn, dit Jaar heel goed de lintjesregen (het toekennen van koninklijke onderscheidingen ter ge legenheid van de verjaardag van Koningin Juliana) achterwege kan blijven. Hij zegt dit in schriftelijke vragen aan de ministers mr. B. W« Biesheuvel als minister van Alge mene Zaken en mr. W. J. Geertse- ma van Binnenlandse Zaken heeft 1 kamerlid zijn mening neergelegd. Het kamerlid wil met name weten of het waar is, dat de sinds lang voorgenomen herziening van het ver ouderde decoratiestelsel thans in een zodanig beslissend stadium is ge komen, dat de realisering daan-an in 1973 geen gewaagde veronderstelling is. Drs. Franssen vraagt de bewindslieden of zij bereid zijn de gevallen suggestie om in 1972 de lint jesregen achterwege te laten over te beroep vatbare beslissing kunnen uitlokken door een eenvou dig briefje aan de minister". De regering heeft in 1964 beslo ten tot liquidatie van de draadomroep nadat het parlement al herhaalde lijk over de verliezen had geklaagd, zo bracht mr. Van Meerten in her innering. De Draadomroep wordt sinds 1965 geleidelijk geliquideerd. In mei 1972 is Rotterdam aan de beurt. De Rotterdamse advocaat wil voor al. dat de klassieke muziekpro gramma's gered worden. Bij de draad omroep worden deze programma's, met name in lijn vier, samengesteld uit buitenlandse uitzendingen, gevon den. vijftienhonderd gulden kocht, hoorde gisteren een jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen. De officier van Justitie vertelde dat o.a. de doeken van Terborch Israëls, Ruisdael en Breitner zeker een halve ton waard zijn. De galerijhouder, die al negen keer eerder is veroordeeld en in totaal twaalf Jaar terbeschikking van de re gering is gesteld, liep tegen de lamp toen de Terborch, die hij voor een schijntje had verkocht, bij Sotheby, in Londen ter veiling werd aangebo den. Sotheby had het doek kort tevo ren geveild. De huisarts had het toen gekocht. Venezuela wil duidelijkheid over statuut WILLEMSTAD/DEN HAAG (ANP) Venezuela wil duidelijkheid heb ben over de politieke band tussen Nederland en de Nederlandse Antil len. De regering in Caracas wil ten of het over kwesties tussen Vene zuela en de Antillen nu met Den Haag of Willemstad moet praten. Dit schrijft het Venezolaanse blad „El Nacional" naar aanleiding vai een luchtvaartconflict tussen de An tillen en Venezuela. Premier Biesheuvel, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Nederlandse Antillen kan. zo hopen waarnemers op de Antillen, vooruit lopende op een wetsontwerp dat nog niet bij de drie parlementen var koninkrijk is ingediend, maar v van enkele hoofdpunten reeds bekend zijn. Volgens dit wetsontwerp zullen de parlementen van Suriname e Nederlandse Antillen in de toekomst bij uitstek de instanties zijn, die zich bezighouden met de behandeling de goedkeuringswetten van verdragen die uitsluitend de overzeese rijksde len betreffen. ADVERTENTIE tegen tegen RAIDERS Canadian Armed Forces Europe cup international vrijdag 21 januari 20.30u. Toegangsprijzen 3,25 6,28 Voorverkoop kassa "HOKY" Den Haag en Bespreekburo Haagse Courant Advertentie aangeboden door: iiHvanderHeijdenii J. q Service Stations g f—A DEN HAAG (ANP) De regeling van Bangladesj heeft Nederland nog niet gevraagd om erkenning. Wel is bekend dat India begin de cember een algemene oproep heeft gedaan om de republiek Bangladesj te erkennen, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in ant woord op vragen meegedeeld. Voor de erkenning van een staat be staan bepaalde in het internatio naal recht aanvaarde criteria, zo als een regering en een gebied waarover deze regering effectief gezag uitoefent. Van groter belang is evenwel de politieke opportuni st. Daarbij blijft de vraag hne de staat Bangladesj is ontstaan. Dit is in feite gebeurd door wapenge weld van buiten, waardoor de staat Pakistan gesplitst werd. Een erkenning van Bangladesj zou dan ook betekenen een erkenning van gewapende interventie. Daarbij komt ook nog, dat West-Pakistan onmiddellijk de diplomatieke be trekkingen heeft verbroken met landen, die Bangladesj hebben er kend, zoals Bulgarije en Polen. Een gebruikelijk uitweg is de erken ning van een land wanneer het lid wordt van de Verenigde Naties. Talrijke vroegere Afrikaanse kolo niën van Frankrijk en Engeland wei-den erkend, nadat het vroegere moederland toelating tot de volke renorganisatie had bepleit. De nieuwe regering in (West-) Pa kistan heeft zich tot nu toe niet bereid getoond een afscheiding van Oost-Pa kistan te erkennen. Men zou zich kunnen voorstellen dat veel landen met erkenning van „Bangladesj" zullen wachten tot meer Inzicht ln de situatie is ver kregen. De laatste dagen is er van verschil lende zijden by de regering op aan gedrongen Bangladesj als onafhan- keiyke staat te erkennen. Zaterdag gebeurde dit op een vergadering van groeperingen, die aan de Oost- pakistaanse hulpverlening hebben meegewerkt. In een telegram ver zochten zy de regering en de leden der Sta ten-generaal ,met klem ten spoedigste" tot erkenning te komen. Zondag nam de federatie van jon geren in de PvdA, de FJG, een mo tie aan met soortgeiyke strekking. Op het ogenblik verstrekt de Neder landse regering geen hulp van hu manitaire aard aan Bangladesj. Een woordvoerder van de voorlich tingsdienst Ontwikkelingshulp zei ln antwoord op vragen, dat er geen aanvraag is binnengekomen van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen in Genève of van de secretaris-generaal van de Ver enigde Natlea.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7