.EIDSCH DAGBLAD )rie overvallen in één etmaal „Koudegolf" in ons land TÜCHTKLAS IN NIEUWERSLUIS AFSCHAFFEN |eking uivert vandaag v Soest, Hilversum en Groningen Gifvaten op Britse kust LEIDSCH DAGBLAD Ijsbanen geopend Zeven daders gepakt: buit nog steeds zoek 1 JÉi Vrouwen in Bangladesj probleem Bij Heemaf: 100 ontslagen ($W ?fUeuws (gericht 1 maart 1860 DINSDAG 18 JANUARI 1972 No. 33609 cteur: G Koopman dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25.75), f 7,90 per maand (bö vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singe) 1. Lelden - rel.: 25041. Redactie: 21507 Natiezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) INGKONG (Reuter. AP) Britse persbureau Reuter heeft loorgaans goedingelichte kring ongkong vernomen dat de Chi- autoriteiten grootscheepse zui- gsacties doorvoeren onder ver- ide aanhangers van de voorma- ninister van Defensie Lin Piao. tientallen officieren die ge- hebben het land te ont- iten zijn berecht. in Hongkong verschijnende Sing Tao Ji Pao voegt daar toe, dat Lin Piao in ongenade hij eiste dat in de nieuwe ese grondwet zou worden vast dat hij Mao's officiële opvol - ou zijn. Een document over >iao zou op het ogenblik circu- onder het middelbaar en ho- lartijkader. Daaruit zou blijken de bom tussen Mao en zijn iprins Lin Piao op 18 augustus Zowel Mao als Tsjoe En- erzetten -zich tegen Lin Piao's Een clausule als Lin Piao wil- ou de partij nog belachelijker dan al was gebeurd toen recht op opvolging in het par lement werd vastgelegd. ii Lin in de gaten kreeg dat Heen kwam te staan vluchtte naar zijn zoon Lin Li-kwo vervangend bevelhebber van chtmacht in de provincie Mon- Om te voorkomen dat hij zich andere plaatsen zou begeven alle luchtverkeer militair en irlijk stilgelegd. Hij zou daar- tracht hebben naar de Sow jet- uit te wijken. Op 13 september Ie het Russische persbureau dat in de republiek Mongolië Chinees vliegtuig was neerge en inzittenden kwamen ilj om het leven. De Russische suggereerde dat dit het tragi- einde van Lins vluchtpoging Strenge vorst meeste plaatsen droog en vrü weer, maar vooral in het esten van het land ook wolken- i. Zwakke tot matige wind tus- ost en zuid. Vannacht en mor- •htend vroeg bijna overal stren- rst met minima van min 8 tot 15 graden. Maxima morgen van eer min 7 graden in het noord- tot min 1 in het zuidwesten. (Opgemaakt om 12.40 uur) op: 08.38 uur; onder: 17.03. uur. op: 09.51 uur; onder: 21.15 uur. ogwater te Katwijk te 05.08 en laagwater te 01.05 en Een groep Amsterdamse or geldraaiers heeft vandaag een protesttocht door de stad ge maakt om op eigen wijze te be togen tegen de huns inziens ver ouderde politieverordeningen, die de vrijheid van de orgelman ernstig beknotten. De tocht start te bij het Rijksmuseum, waar de deelnemers zich met hun van plakkaten voorziene orgels op stelden. PENZANCE (Reuter/UPI) De myn- en bomopruimingsdienst van de Britse marine zet in samenwer king met geleerden de strijd voort tegen de vaten met giftige inhoud die aanspoelen op de kust van Corn wall. Over een 120 km lange kust strook zijn tot dusver honderd vaten met uiterst giftige en brandbare che micaliën, waaronder blauwzuurver bindingen en ethylacetaat, aange troffen. Britse marinemannen met gasmas kers en speciale handschoenen heb- maandag drie vaten tot ontploffing gebracht en er zes naar een afgelegen plek in het binnenland gebracht. De vaten verkeerden in slechte toestand, en gassen die eruit ontsnapten, prik kelden ogen en huid. De vaten zijn afkomstig van de Spaanse vracht boot "Gel-mania", die bijna 'n maand geleden bij de Engelse kanaaleilan den is vergaan. Het schip had er ruim duizend van aan boord. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 1 februari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Leiden. LEIDEN Een plotseling in vallende strenge vorst houdt sinds gisteren Nederland in zijn greep. Met uitzondering van het uiterste zuidwesten vroor het de afgelo- j pen nacht tussen de 11 en 13 gra- den. De laagste temperatuur werd j gemeld door het vliegveld Eelde bij Groningen, namelijk min I veertien graden. Het KNMI ver- wacht dat de koude oostelijke luchtstroming de eerstkomende dagen nog zal aanhouden, al I wordt nog geen rekening gehou- den met een vorstperiode van lange duur. De vorst heeft wel een plotselinge trek van vogels veroorzaakt. Vrijwel alle Westduitse, Nederlandse. Bel gische en Franse burgervliegvelden maakten gisteren melding van een sterke trek van allerlei soorten vogels in westelijke en zuidwestelijke rich ting. Grote groepen eenden, ganzen en kieviten werden voortgestuwd door, de harde oostenwind. Het Friese dorp Je De Birg (bij Grouw), dat hon derd inwoners telt, is sinds zondag door de vorst geïsoleerd: de veer pont de enige verbinding met de buitenwereld, vaart niet meer. De veerbaas, de heer R. Poepjes, zag er geen brood meer in omdat de schroefkokers van de pont waren dichtgevroren. Pogingen om met een melkschuit enkele voetgangers en fietsers over te zetten liepen vast door de ijsgang. De inwoners van De Birg wachten nu tot het ijs begaanbaar is, of tot het tijdstip dat de vorst ver dwijnt en de veerboot weer normaal varen kan. Een 74-Jarige Inwoner van St. Wil- librord heeft een nacht in de vries kou doorgebracht nadat twee Jonge vrouwen hem zijn schoenen hadden uitgetrokken. Zijn voeten werden doe bevriezing aangetast. De bejaar de man bezocht een café waar hij de dochters van zijn oude hospita ont moette. In de Jate avonduren ver trokken zij gezamenlijk. De twee vrouwen hebben bij de ruzie, die bui ten ontstond, de schoenen van de man uitgetrokken en hem over een hek geduwd. Hij was daarna niet meer in staat zijn kosthuis te berei ken. Het nachtelijk verblijf in de kou duurde zesenhalf uur. Hij is door een arts behandeld en maakt het redelijk goed. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN De schaatslief hebbers uit Leiden en omgeving kunnen vandaag reeds hun hart ophalen. Vanmiddag zijn reeds de eerste rondjes getrokken op de (tennis)baan van Roomburg, waar dus ook vanavond kan worden gereden. Ook de Leidse Hout gaat om zeven uur (tot half elf) open. In BOSKOOP ging de ijsbaan aan de Otweg om twee uur open. 's Avonds is de baan ook geopend, waarbij de nieuwe lichtinstallatie voor een zee van licht zal zorgen. Binnenkort worden de wedstrijden om het Boskoops kampioenschap verre den. In NOORDWIJKERHOUT gaat de Boekhorst vanavond open. De ijsbaan in NOORD WIJK (Ca sino) is al open. De ALPHENAREN moeten nog even geduld hebben, voor dat ze kunnen schaatsen. De ijs banen gaan hier waarschijnlijk morgen pas open. In OEGSTGEEST gaat van avond waarschijnlijk een nieuw ijsbaantje aan de Rozenlaan open. De ijsbaan in VOORSCHO TEN gaat morgenavond om zeven uur open. Verder moeten de schaatsliefhebbers nog wat geduld hebben, voordat zij op hun ijsbaan snelle of zwierige rondjes kunnen draaien. SOEST/HILVERSUM/GRONINGEN In één etmaal zijn op drie plaatsen in ons land brutale roofovervallen gepleegd. Vijf gewapende mannen hebben de afgelopen nacht een half miljoen gulden aan geld, juwelen en horloges buit gemaakt bij een juwelier in Soest. Bij een vanochtend gepleegde overval op de Algemene Bank Nederland in Hilversum werd een bedrag van ongeveer 100.000 gulden buitgemaakt. In Groningen werd een roofoverval gepleegd op een benzinestation. De buit bestond uit een bedrag van ruim vierhonderd gulden. 14 PAGINA'S De overvallers hebben niet lang ple zier van het geld gehad. Na een ach tervolging werd de auto met de overvallers uit Soest in Bunnik klemgereden. Vier mannen werden gearresteerd; een vijfde de be stuurder van de auto sloeg op de vlucht. Het waren Fransen en Bel gen. De auto bleek in Amsterdam te zjjn gestolen. Van de buit werd niets in de auto gevonden. De mannen waren 's nachts om streeks één uur het huis van de ju welier via een keukenraam aan de achterzijde binnengedrongen. In de slaapkamer bonden zij de 46-jarige heer Sassoon en diens echtgenote vast en eisten onder bedreiging met hun wapens de sleutel van de kluis. Toen de heer en mevrouw Sassoon hieraan geen gevolg gaven sloten zij het echtpaar in de badkamer op, na man en vrouw stevig aan elkaar ge bonden te hebben. Urenlang is het drietal doende ge weest het huis te doorzoeken naar de sleutel van de kluis- Alles werd hier bij overhoop gehaald tot tenslotte de sleutel in de mantelzak van mevrouw Sassoon werd gevonden. In de kluis lag voor een waarde van een half miljoen aan geld, goud, en juwelen. De dieven namen 20.000 gulden contant geld mee en verder drie staven goud, edelstenen, siera den en gouden horloges. Zü vertrokken tegen half drie na eerst nog de telefoonkabel te hebben doorgesneden. Het huis van de juwe lier, geen winkel, had geen alarm- Installatie. Op brommers Twee gewapende mannen hebben vanmorgen om ongeveer tien uur een overval gepleegd op de Algemene Bank Nederland in het centrum van Hilversum. Volgens de eerste be richten waren de mannen er met een fors bedrag vandoor gegaan. Er is bij de overval ook geschoten, hoe wel niemand gewond raakte. De twee overvallers zijn er op bromfietsen vandoor gegaan. Even later zijn zij overgestapt in een rode auto. In Am sterdam werd de auto klemgereden. Er werd een tas gevonden met de buit van ongeveer 100.000 gulden. Beide overvallers hadden een pis tool op zak. Het tweetal heeft be kend. Benzinestation In Groningen werd de roofoverval gepleegd op een benzinestation van het garagebedrijf Ennam NV- De 18-jarige pompbediende Lambertus Oldeman uit Aduard was Juist bezig de kas op te maken toen iemand het kantoortje van het benzinestation MADDRID (UPI) Gisteren is het in de universiteitswijk van Ma drid bot gevechten gekomen bussen studenten en oproerpolitie. Tientallen mensen zouden zijn gewond of ge arresteerd. De ongeregeldheden begonnen toen enige honderden studenten voor het gebouw van de medische faculteit wilden demonstreren uit sympathie voor hun 4000 medische collega's die in verband met hun verzet tegen een uitbreiding van het studieprogramma zijn uitgesloten. binnenliep met de mededeling: "Dit is een overval. Ik wil geld". De overvaller was een ongeveer 20-jari- ge jongeman, die een wapen in de handen had, vermoedelijk een pis tool. Pompbediende Oldeman gaf hem al het papiergeld dat hij in zijn geld kistje had, een bedrag van ruim vierhonderd gulden. De man eiste daarop de sleutels van het kantoor tje en van het hek dat het benzine station afsluit van de straat en sloot de pompbediende in zijn kantoortje op. Hierop wandelde hij weg. "V- 1 1L j Wr yü&J f ■1' Philip Berrigan is een van de priesters die voor vele Amerikanen een doorbraak vormen voor het conservatisme van de roomskatho- lieke kerk in de Verenigde Staten. Gisteren moest in Harrisberg het proces beginnen tegen hem en zeven medeplichtigen. Zij worden beschuldigd van een poging tot een bomaanval en ontvoering van dr. Henry Kissinger, de voornaam ste adviseur van president Nixon PAGINA 8 Architect restauratie Lakenhal kan aan de slag LEIDSE PAGINA Studenten bezetten gisteren tijde lijk aula Amsterdamse universiteit PAGINA 7 Officieren vragen minister: DEN HAAG (ANP) In een aan de ministers De Koster (Defensie) en Van Agt (Justitie) gezonden interim rapport van de werkgroep Militair Tuchtrecht, dat door de officieren verenigingen in ons land is overgeno men, is aangeraden de tuchtklas in Nieuwersluis en het streng arrest (eenzame opsluiting) af te schaffen. Het rapport vindt deze straffen niet langer passen in het pakket van tuchtrechtelijke sanctiemiddelen, al dus mr. G. L. Maaldrink uit Den Haag, secretaris van de werkgroep. Wel pleitte het rapport ervoor de strafklasse te handhaven, daar in be paalde gevallen deze strafklasse beter zal voldoen dan de huizen van bewa ring, zoals deze tegenwoordig func tioneren, aldus mr. Maaldrink. De verenigingen, die het rapport van de werkgroep hebben overgeno men, z(jn de Vereniging van Officie ren van de Koninklijke Landmacht, de Vereniging van Officieren vai Koninklijke Luchtmacht, de vereni ging van marine-officieren en de al gemene vereniging van Nederlandse reserve-officieren, die tezamen vol gens mr. Maaldrink tienduizend of ficieren vertegenwoordigen. In het rapport worden als straffen aanbevolen: verzwaard en licht ar rest, beide van één tot hooguit veer tien dagen, geldboeten van één tot ten hoogste honderd gulden, straf' dienst van één tot ten hoogste vier uur per dag gedurende ten hoogste acht dagen en een berisping. Volgens het rapport moet de be slising tot eventuele heropvoeding van onwillig of zich opzettelijk on aangepast gedragen van militairen door een militaire rechter worden ge- nomen. De opvoeding moet, aldus mr. Maaldrink, plaatsvinden in een strafklasse. Het rapport vindt vol gens mr. Maaldrink ook nog, dat het tuchtrecht alleen tot functie heeft het bevorderen en handhaven van een gewenst gedragspatroon. HENGELO Heemaf (werkmaat schappij van Holec) zal het produk- tie bedrüf van kleine motoren in Ruc- phen waar circa 75 mensen werk zaam zijn, binnen de eerstkomende maanden sluiten en de fabricage in sterkere mate in Hengelo en de ves tiging in Zwartemeer concentreren en verder rationaliseren. De fabri cage van kleine benzinepompmotoren wordt van Zwartemeer naar Hengelo overgebracht. Het aantal direct door deze maatregelen getroffen medewer kers bedraagt circa 100. GENEVE (UPI) De Wereld raad vian Kerken heeft gisteren verklaard dat de rond 200.000 Ben gaalse vrouwen die door Westpaki- staanse militairen zijn verkracht en door hun manner. verlaten zün. één van de grootste problemen ormen waarvoor de regering van 'angladesj zich geplaatst ziet. Nominee Kentaro Boema, een inner die namens de Wereld raad belast is met de zorg voor de vluchtelingen in Azië, zei dat de mannen hun vrouwen verlaten heb ben op grond van de mohamme daanse traditie en dat maar weinig mannen hun vrouw teruggenomen nebben. De regering van Bangladesj die het cijfer van 200.000 had verstrekt, had deze vrouwen tot „nationale heldinnen" uitgeroepen om hun echtgenoten zover te krijgen dat zü naar hen terugkeren. De regering, aldus Boema. tracht ook het tradi tionele denkpatroon van de bevol king in dit opzicht te doorbreken. De Wereldraad van Kerken zal de regering van Bangladesj hierbü hel pen en de ongelukkige vrouwen in tussen steunen. Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: Tot aandenken aan het 25 jarig bestaan der vereeni- ging „uit Liefde" alhier, is van Z.K.H. Prins Frederik in gekomen de ruime gift van 100,-. Arnhem 16 Jan. Naar wij vernemen is B. Driessen, wegens den moord ge- oleegd op veldwachter G. Branderhorst veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf en vervallen verklaring van den militairen dienst. New York 16 Jan. Vijf Ja- pansche princessen zijn in Amerika aangekomen om er hare opvoeding te ontvangen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1