an Kooperen in diadnwtopper iatchwinnaar LFC-ONA snel 'bekeken' UVS IN GOUDA LANG OP 0-1... Zeven minuten voor einde wordt gelijkmaker er nog ingedrukt (1-1) Opnieuw verlies voor 'arm Lugdunum ostbare treffer tegen huiverigXerxes (1-0) BIKKELHARD DUEL OP BOSHUIZERKADE Ulsass en Lorenz twee jaar geschorst fïDAG 17 JANUARI 1972 PAGINA 9 SPORT SPORT lang vóór staat, ga je een beetje op de winst rekenen De „klap" van de Goudse ge lijkmaker (dn de 83^te minuut kopte Frans Noorderman tij dens een scrimmage de bal over Wijnand Sloos in het net na éérst tegen de Leidse doelman te hebben opgeschoten) kwam in het Leidse kamp toch nog hard aan. Want op het moment, dat de „winnende" Goudse ge lijkmaker viel, leek UVS de Goudse stormloop te hebben doorstaan. Analyseerde Van Schooten echter: „Je gaat s meer hopen op winst. GOUDA UVS' Jonge oe- fenmeester Wally van Schoo ten berustte later niet ver slagen, maar wel teleurgesteld in de één-één, die Gouda ten slotte zeven minuten voor het einde van de hartverwarmende topper uit het vuur sleepte. Van Schooten laconiek: „Als je Door Cees Onvlee Maar Je wéét, dat het tooh nog mis-kan gaan". Daarvoor had UVS in de slot fase ook teveel tegen. Het moeilijke, effectvolle veld. de tollende wind èn de alles-of- niets mentaliteit van de Gouda- naars. Vertelde Gouda's inspi rerende aanvoerder, Piet van Mullem: „Onze enige kans lag in alsmaar drukken. Zoveel mogelijk krachtvoetbal spelen. Technisch kwamen wij tekort om een doelpunt op te bouwen. Alles voor het doel was onze kans". Dat die kans kwkm, was een logisch gevolg van de ontwikke ling van de hartverwarmende topper in winters koud Gouda. Een topper, die de blauwwitten vóór de rust door hun betere veldspel naar hun hand wisten te zetten. Wat tenslotte resul teerde in een verdiende 0-1 voorsprong bij de thee: vier mi nuten voor de rust bracht Kees Karstens tijdens een van de ve le paniekmomenten voor het Goudse doel de overigens uit blinkende doeiman Leen Bezem zo in het nauw, dat deze een voorzet slechts half kon weg slaan. Precies voor de voeten van de loerende Jan Leget, die met een bekeken boog- bal én de opkrabbelende doelman Bezem èn de op de doellijn staande ausputzer Pols passeerde. Van Schooten later bewonderend: „Dat was van Jan pure klasse. Het koppie er bij houden. Net zoals eerder dit seizoen tegen Lugdunum. Toen scoorde hij ook met zo'n uitgekookte lob". Met die 0-1 achterstand en de vreemd „tollende" wind méé was het te verwachten, dat Gouda overigens zonder de geschorste spelverdeler Bobby Westra na de rust zwaar zou gaan drukken. Dat had inval ler-trainer Wim van der Gijp oefenmeester Cor Sluyk (ook nog eens, in het laatste prof- jaar, trainer van UVS) is door een ernstige keel-ontsteking voorlopig uitgeschakeld zijn gelegenheidspupillen, aan wie hij nog geen vier uur tevoren in Avifauna was voorgesteld, in de kleedkamer ook voorgehou den. Van der Gijp, succesvol trainer van zaterdagtopclub Zwart Wit '28 en in Gouda be kend door zijn opmars-naar-de -eerste klasse met Olympia, la ter: „Na de rust was het eigen lijk kaassie voor Gouda. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik in de eerste helft wat teleurge steld was door het vertoonde spel. Ik had meer verwacht van een ploeg, die aan de top staat en in veertien wedstrijden slechts zes goals tegen had ge had, UVS was echt wel beter. Maar na de rust kwam het vooral op inzet, body aan. En dat hééft Gouda. Meer dan UVS". Die agressiviteit van de Goud se spelers leidde na de rust tot een handvol incidenten en mi ni-oorlogen. waarin de in Lei- cfen sinds vorige week beruchte scheidsrechter Van Ooyen op nieuw bewees ongeschikt te zijn voor een carrière in het betaal de voetbal, die hij zo nastreeft. Zelfs toen bebaarde spits Hans Brouwer bij een inloop op de steeds tijdig reagerende doel man Wijnand Sloos een soort moordpoging deed (voet-voor uit) en even later Jan Leget na trapte. trad de Eindhovense ar biter nauwelijks op. Gouda's interim-oefenmeester Van der Gijp maakte gelukkig tijdig 'n einde aan de periode van inti midatie-voetbal door Brouwer naar de dug-out te halen Het krachtvoetbal van Gou da bracht UVS af-en-toe in moeilijkheden. Vooral ex-prof Gerrie Clement, die overigens in de tweede minuut een unie ke kans had gemist om zijn ploeg na een snelle door braak op links een kostbare ruggesteun te geven, maakte 't bewaker Thijs Balkhoven niet eenvoudig. Zoals trouwens geen enkele UVS'er tijd en ruimte kreeg om een bal aan te ne men en te spelen. Aanvoerder Piet van Mullem na afloop veel betekenend: „Het was een zalig gevecht. Wij moesten UVS be zig houden. Want als zij hun positiespelletje verder hadden kunnen ontplooien waren wij voor schut gegaan". UVS, dat af-en-toe ook ge vaarlijk werd maar toch geen vuist kon maken omdat de bei de spitsen Désar en Verver te gen teveel mankracht moesten opboksen en de opkomende Kees Karstens steeds weer werd afge- geremd (Van der Gijp: „Vooral voor hem had ik de verdedigers gewaarschuwd, ik ken hem im mers nog van Noordwijk") zag geen kans om met de betere techniek, inzicht en conditie de niet-aflatende felheid van Gou da te verzwakken. Het vertra gende galery-play op het mid denveld leverde dóór de wind en het effectvolle veld te weinig rendement op. „Wij hebben Gouda niet kunnen wegspelen, zoals Gouda ons ook niet onder de voet heeft kunnen lopen." vond Wally van Schooten na afloop terecht. „Maar het speelt natuurlijk makkelijker om onder die omstandigheden een doelpunt te forceren dan om een goal te voorkomen. Gouda moest scoren. Hoe was vers twee". Die goal viel tenslotte zeven minuten voor het einde, toen UVS a-1 voorzichtig begon te re kenen op de winst en Gouda al was begonnen te wanhopen... UVS: Sloos, Balkhoven, Han- naart, Rol, Lardé, Koren. Leget, Lagendijk, Karstens, Désar, Verver. LEIDEN Het gaat er nu toch wel donker uitzien voor de groenwit- te-brigade van trainer Joop de Bus- ser. Opnieuw moest er een (onnodi ge) nederlaag toegevoegd worden aan de resultaten van Lugdunum. Onnodig, want als Lugdunum de Door Simon van Meijgaarden EN-Het doelpunt dat de schaduwtopper Roodenburg-Xerxes (1-0) besliste. J ichts door een klein aantal van de 1 500 belangstellenden op bet Leidse sport- oi ord aanschouwd. Bijna iedereen had zich verkeken op de zeer korte tijdsduur jjg vijf minuten) die scheidsrechter De Klerk als rustperiode had aangehouden Mïerde nog elders, slechts weinigen zagen dus hoe Roodenburgs lange middenvel- ii Tten van Kooperen de bal al in de eerste minuut van de tweede helft diagonaal lerxes-doelman Van Dijk kopte. Dat doelpunt voortgesproten uit een hoek anderë middenvelder Reinier Verkuylen bleek tenslotte zeer kostbaar: de opsteeg nog toen de remise van Gouda-UVS bekend was geworden. rainer Pim Visser: „Dat "heeft voor ons de wed- misschien wel het seizoen Wé zijn de aansluiting J (rel kwijt. Zo'n goal mag nooit vallen, die man kon ij inkomen. Maar er was waren met hun geest rde tien minuten eer hui- xes (de 0-4 van Rotter- gisteren nog duidelijk geest" terughad. Tien mi- rin Roodenburg de Rotter- even fel opjoeg, waarin 5 Hans Hannaart (na een van Sam den Os» en Sam den Os zelf iaange- collega-aanvaller Van Es ansjes misten om Xerxes it te tellen, toen volgde astisch Rotterdams offen- Tombe Onbuigbaar ef Roodenburg stukje voor per de eigen linies in en eidse ploeg tenslotte volle- de eigen helft. Maar veel Ide niet voort uit die he- ilsdrang omdat de speel- eds enger werd com- >nden maar moeilijk wor- 'oerd in de samenballing en omdat Roodenburg onbüigbaar stond te ver- fcerxes kon zich maar zel- tlfrken aan de straffe man- kwam weinig verder dan jJneterlijnen voor betrouw en Mattie Keereweer. Bo- aren de aanvalspatronen tterdammers veel te een- it: steeds was de opzet übroek in gunstige positie VTeren. Als dat niet lukte te bijna geen enkele keer) naar het wapen van :hot, verre trappen die n als Keereweer nauwelijk ontrusten. cider Langhorst probeerde jjj lanks tweemaal (63e en I Keereweer redde zonder 11 tnoeite. De enige twee reë- die Roodenburg de verwoed M opponent toestond, vielen 3 idende slotperiode. Mogelijkheden «eg invaller (voor spits P Munne een gave mo- na een vrije trap van zijn Ad Verhoeven, de ex-LFC de bal verbijsterend zacht van Keereweer, en ver- ofte" Roodenburg dat ver dediger Gé Dubbeldeman in de laat ste minuut een inzet van opponent Joop Langhorst van de doellijn kopte toen Keereweer dan wel was gepas seerd. Einde van een sfeervolle twee de helft, na een matte eerste periode die Roodenburg aanvankelijk had be heerst. Want de Noordbewoners wa ren goed begonnen, hadden vooreerst ook veel frisser gevoetbald dan Xer xes dat gedachtig aan de blamage van de eerste confrontatie risicoloos wilde spelen, maar daarin lang niet altijd slaagde. Roodenburg was ech- j ter sterk teruggevallen nadat een j treffer van Sam den Os veel wis- I selend met Koos van Es halver- wege terecht wegens hands was afge. j keurd door afstandsfluiter De Klerk De Leidse ploeg vlamde nog slechts even: vlak na 't begin van de tweede helft toen Maarten van Kooperen zijn lengte weer eens uitbuitte. In- blije Roodenburg-trainer Rinus Smit die de Van Kooperen -goal ook niet had gezien, maar de situatie bijkans kon uittekenen: „In wezen kan Maarten eigenlijk helemaal zo best niet koppen. Daarom laat ik hem wekelijks met Reinier Verkuylen oefenen. Verkuylen neemt dan een kwartiertje vrije trappen. Van Koo- peren kopt Die training gaat vruchten af- weipen'; Van Kooperen kopt nu zelfs 1 al ongezien raak Roodenburg: Keereweer. Dubbelde man. Ooyendijk, Pennenburg, Van Weerlee. Verkuylen. Van Kooperen. De Klerk, Hannaart, Den Os, Van Xerxes-tloelman Van Dijk denburg. Koos van Es rkomtVerhoeven helpt zijn doelman een onderbreekt een aanval van Roo-te laat. Xerxes-aanvoerder Ad* handje. (Foto Holvast) i Zaterdagvoetbal Leo Pluimgraaff (Quick Boys) Ed Langereis <SVOW) «-f 1) Jan de Jeu (ARC) Gil Heitinga (TAW) 1) Leo Brommers (Koudek.) 1) Teun Tates (SMS) Ben Heemskerk (TAW) (-f 1) Henny Kamphorst (SMS) (-f 1) Daan Kooij (Randst. Sp.) Pief. Vonk (Koudekerk) Zondagvoetbal Maarten Jongejan (VTL) 1) 13 Koos Kievits (Warmunda) 11 Arie Ouwerkerk (Altior) 9 Klaas de Bruin (Alphen) (+1) 8 Hans Thijssen (Warmunda) 8 Hans Dreef (ASC) 8 SJaak van Slingerland (SJZ) 8 Peter Laarhoven (LFC) 8 Wim Mooijekind (SC Lisse) (+1) 7 Ad Oostdam (VVSB) (+1) Gerard Désar (UVS) 7 Peter Werkhoven (UDO) 7 Kees van Amsterdam (Alphia» Regionale jeugd Bram Ruys (Roodenburg) 1) Wil Brouwer (Roodenburg) 2) LEIDEN LFCONA was voor rust al een „bekeken" zaak. Voor doeltreffend spelend LFC, dat, hoewel niet fraai voet ballend „Uit doen wij het nu eenmaal altijd beter", legde (geruststellend) penningmeester Albert Klunder uit in goed dertig minuten de ONA-defensie al tweemaal schaakmat had gezet. Een defensie die op de „belangrijke" momenten te dik wijls mistastte. Die twee treffers haalden bij de Gouwenaars, die aanvallend ook al niet „gelukkig" speelden, de overtuiging er wat uit. Waardoor het niet al te vriendelijke duel geruime tijd op een waakvlammetje werd „bijgezet". Niet voor goed, want na de hervatting spoten de steekvlammen er nog drie maal uit Bij rust dus een 2—0 voorsprong voor LFC en voor die treffers "te kenden" Wimvan der Linden en Aat Heymans. In de 26e minuut liet de ONA-verdediging op links LFC- technicus Van der Linden vrij staan, toen Reinier de Wit een vrije trap mocht nemen en de Gouwenaars daarmee hun eerste "sof" pakten voor het voortdurend „jacht" maken op gladde Piet Gubler. In de 34ste minuut tikten "baardloze" Leo de Jong en good-old Aat Heymans met een één-twee de ONA-verdedigers be schamend eenvoudig weg, waarna laatstgenoemde via de paal 20 kon laten noteren. Daarmee had LFC de "koude klus" al voor 90 pro- Door René Vos cent geklaard. Want uitgezonderd een 30 meter-schot van Dick Laeer- wey en een lob-op-de-lat van rechter verdediger Van Loon (plus een vrij groot aantal corners) liet ONA voor het Leidse doel weinig indruk wekkende zaken zien. Na de hervatting bloeide de strild weer wat op, zij het niet onmiddel lijk in gunstige zin. Het bikkelhar de voetbal van de Goudse verdedigers werd tenslotte (in de achtste mi nuut» ook arbiter Deinz te gortig. De Rijswijkse fluitist ontzegde ONA- verdediger Hofman na ruw neer halen van de jeugdige Theo van Seggelen het- verder meespelen. Waarna het "incident" was geboren omdat de ONA-elftalbegeleider het speelveld opliep en een vechtpartij ternauwernood kon worden voorko men. Het prikkelde ONA tot nijdig verzet en het werd zelfs weer even spannend, toen Jos Lagerwey in het LFC-doelgebied ten val werd ge bracht en arbiter Deinz dit met een penalty honoreerde. Van elf meter schoot specialist De Gruyl zo hard in, dat sommige LFC'ers met over tuiging beweerden dat de bal niet eens had gezeten. Waarvoor zij hun hand in het vuur durfden steken. Maar (terecht) telde de heer Deinz de goal (2—1). De Goudse illusie op Twee (Holvast) foto's uit de wedstrijd LFCONA: 3-1. Op de foto links maakt Aat Heymans zich klaar om na een geslaagde één-twee met Leo de Jong (mid den) 2-0 te scoren. Op de foto rechts verhitte gemoederen. Scheidsrechter Deinz heeftopen van de ON A-spelers het veld uit gezonden, waarna een in het veld gelopen official van ONA (rechts) het 'aan de stok' krijgt met een ordebeioaarder van LFC. een beter resultaat bleef echter maar drie minuten stéan. In de achttiende minuut sloeg een daverend schot van Aat Heymans (30 meter) als een bom in boven het hoofd van de ver blufte ON A-doelman Straver: 31. Waarna de verkleumde kijkers nog tegen 27 minuten bikkelhard en bij zonder onduidelijk voetbal mochten aankijken LFC: Bouwmeester;Holswilder. De Wit, De Jong. v. d. Berg; v. d. Lin den, Heymans. Van Seggelen, Moesman, Van Laarhoven, Gubler. volle wedstrijd had gevoetbald, zo als het deed toen het eenmaal ach terstond met 1—0 na 7 minuten in de tweede helft, dan had het er voor de Musschen, die ook niet bijster konden imponeren, niet best uitge zien. De eerste helft was een nogal vrij matte vertoning, waarin beide ploe gen elkaar probeerden te overtroe ven met slechte passes. De goede be doelingen bleven voornamelijk op het middenveld steken, zodat doel man Lou Honsbeek en collega Fred Elenbaas van de Musschen aan de andere kant bijzonder weinig van j hun doelmans-talenten behoefden te j laten zien. Maar hier zou al vrij gauw in de tweede helft verandering in komen. Bij een afgeslagen Rot terdamse aanval in de 52ste minuut speelde Gé van Delft te zacht in het centrum terug op zijn doelman waarvan de attent toegesnelde Wim van der Most gretig gebruik maak te en beheerst scoorde. Voor Lugdu num was dit het sein om de bakens te verzetten. Ausputzer Leo Redel verhuisde naar de voorste linie, lin kerspits Jan Pijnakker zwierf veel vuldig naar rechts. Middenvel der Gljs Collé kreeg opeens offensie- vere gedachten .terwijl Henk de Cler zich ging bezig houden met I de opengevallen plaats in de achter hoede. Dit alles had duidelijk suc- I ces, want Lugdunum bleek ineens, I veel gevaarlijker. De passes waren beter verzorgd en geraffineerder dan in de eerste helft. Het re- I sultaat kwam vrij spoedig. In de 57e minuut speelde Jan Pijnakker zich vrij op rechts en stelde met een lage voorzet Henk Montagne in staat om doeltreffend af te ronden: 11. De Musschen werden hierna met de rug tegen de muur gezet, want Lug dunum „voelde" dat het kon. Het zou slechts een kwestie van tijd worden. Na ongeveer een kwartier bereikte I een „splijt" pass van Hennie de Klerk de vrijlopende Jan Pijnak- j ker, die zijn boogballetje over doel man Elenbaas Juist over zag gaan. Datzelfde lot was hem enkele minu ten later beschoren na 'n vloeien de combinatie tussen Hans van der Starp, die de hele middag wei nig ruimte kreeg, en Gijs Collé. In zijn enthousiasme verontachtzaamde Lugdunum in deze fase van de strijd wel zijn verdediging, waarin zich, soms maar twee mensen ophielden. Dat zou in de 70ste minuut dan ook fataal blijken, toen Wim van der Most vanaf de linkerzijde een ver- I dwaalde voorzet opving. Met een lis tig tikje over Lou Honsbeek heen I maakte hij een einde aan de fraaie illusies van Lugdunum en bepaalde j de stand op 12. Een aangeslagen Lugdunum kon de resterende tijd haast nog langszij komen, maar j doelman Fred Elenbaas van de Mus schen zag 7 minuten voor tijd kans j om een hard schot van Gijs Collé I met zijn voet te keren. i Opstelling: Honsbeek, Oppelaar, Van Delft. Redel. De Roo. (Reij- neveld). Henk de Cler, Hennie de Klerk sr. Collé. Montagne, Van der Starp, Pijnakker. FRANKFORT De strafkamer van de Westduitse voetbalbond heeft Lotar Ulsass en Max Lorenz. beiden oud-international en speler van Ein- tracht Braunschweig, voor twee jaar geschorst. Het tweetal uit Brunswijk was betrokken bij het omkopingsschandaal uit de Bundes- liga. Ulsass was wegens zijn aan deel hierin al eerder gestraft met 'n schorsing van zes maanden. De voorzitter van de strafkamer Christian Oestman. lichtte de uit spraak toe met onder meer: "Ul sass en Lorenz hebben toegegeven geld (40.000 mark) van een buiten staander te hebben ontvangen en on der de overige spelers te hebben ver deeld na de wedstrijd Eintracht Braunschweig Rot Weiss Ober- hausen. Een dergelijke handelwijze kan de bond niet toestaan". De straf van Lorenz en Ulsass zal onmiddel lijk ingaan, waardoor een einde komt aan hun voorlopige schorsing.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9