I NIEUW KABINET IN CAIRO Malta haalt Mintoff als held binne Verlies voor Allende bij tussentijdse verkiezing Kabinetscrisis in Rome vormt een bedreiging voor democratie 1001-club in Soestdijk ö^oaj u, poVyffi, MAANDAG 17 JANUARI 1872 BUITENLAND SANTIAGO (AFP) De twee kandidaten voor de oppositie, Ser gio Diez en Raphal Moreno, heb ben de tussentijdse parlementsver kiezingen om twee zeetels in Zuid- Chili gewonnen. De verkiezingen worden beschouwd als een belang rijke graadmeter voor de populari teit van de regering van de Marxis tische president Salvador Allende. Sergio Diez van de Nationale Partij won de zetel voor de Kamer van Afgevaardigden in de provin cie Linares, die zijn partijgenoot Osvaldo Avendano beschikbaar had gesteld. Hij behaalde 29.990 stem men tegen 21.175 voor Matia Eliana Mery. die door de Volksunie van Allende wordt gesteund. Er waren 15 946 onthoudingen. Mevrouw Me- ry's broer werd in 1969 als land bouwhervormingsfunctionaris by de onteigening van een particuliere boerderij doodgeslagen. Rafael Mo reno "een christen-democraat) ver sloeg de socialistische Hector Oli- vares by de verkiezingen om de senaatszetel van de provincie O'Higgins en Colchagua met 77.614 tegen 68.338 stemmen by 45.899 ont houdingen. Deze zetel werd even eens door de oppositie bezet. Voor de krachtsverhouding in het parlement zijn de verkiezingen niet van belang. De oppositie de rechtse nationale party en de christendemocratische partij, die vorig jaar de regeringscoalitie ver liet heeft in beide huizen een meerderheid. De Volksunie van Allende beschikt over 66 van de 150 zetels in de kamer en 23 van de 50 zetels in de senaat. Maar de belangstelling ging uit naar de reactie van de kiezer op het optreden van president Allende, die de, als gevolg van een motie van wantrouwen, geschorste minis ter van Binnenlandse Zaken. Toha, de portefeuille van Defensie gaf. De oppositie beschuldigde Allende daarop van flagrante schending van de grondwet. In maart 1973 worden algemene verkie®ir/;en ge houden voor de kamer van afge vaardigden en de helft van de se naat. De zesjarige ambtsperiode van Allende eindigt in 1976. Juichende tegenstanders van het bewind van president Allende mar cheerden vanochtend in de vroege uren door de straten van Santiago en andere steden om de overwin ning te vieren Het verkeer tot stilstand voor het hoofd] tier van de Christendemocra Partij toen de menigte zich verzamelde. De Volksunie he< uitslagen een "tijdelijke nedei genoemd en volgens de vc van de socialistische partij Altimirano. wijst de uitslag noodzaak tot "radicalisering1 het regeringsprogram s I CAIRO (UPI. Reuter) President Anwar Sadat van Egypte heeft de Egyptische minister van Industrie en vies-premier,* Aziz Sidky, tot premier benoemd. Sidky volgt Machmoed Fawzi op, die premier is geweest sinds de dood van president Nasser, in september 1970. De benoeming van de 51-jarige Sidky werd door het 230 leden tel lende centrale comité van de Arabi sche Socialistische Unie, de enige po litieke partij in Egypte, bekrachtigd. Onmiddellijk na de bekrachtiging van Sidky's benoeming vaardigde presi dent Sadat een decreet uit, waarin hy dr. Machmoed Fawzi, de vervan gen premier, tot vice-president van Egypte benoemde. Sidky heeft allereerst tot taak, het thuisfront op oorlogsleest te schoeien en een politiek van soberheid te vol gen, d.w.z. door inperking vafl de binnenlandse consumptie, aldus is ln Egyptische regeringskringen ver- Sidky is een technocraat, die zich j verleend een reputatie heeft verwonen bij de Industrialisatie van Egypte. De nieuwe premier is sinds 1953 als politicus en regeringsfiguur opgetre den, vooral als minister van Indus trie. Hy had het toezicht over de groei van Egypte's opkomende in dustrie. Sidkey heeft gestudeerd aan de universiteit van Harvard en van Caïro. Sidky was de eerste belang rijke figuur, die de toenmalige vice- president Ali Sabri en andere Egyp tische regeringsleiders aan de kaak stelde wegens samenzwering en ver raad, zelfs vóór hun arrestatie Hij heeft sinds 1967 met buitenge woon veel succes samengewerkt met zowel de Russische bondgenoten van Egypte als met Amerikaanse maat schappijen bij de ontwikkeling van de Egyptische produktiecapaciteiten In een reeks bezoeken aan Moskou sloot hy belangrijke overeenkomsten af voor de uitbieiding van Egypte's zware industrie, in het bijzonder de staaluroduktie De Russen hebben Egypte aanzienlijke financiële hulp deskundigen ting dit doel verschaft. Met een enkel woord Sidky heeft ook het oppertoezicht gehad op de olie-exploratie in de Golf van Suez en in de Egyptische weste- lyke woestyn, grotendeels in samen werking met Amerikaanse onderne mingen. In een onlangs gepubliceerd rapport heet het, dat de olieproduk- tie in Egypte dient te worden ver- hoogd van 15 miljoen ton in 1970 tot j 60 miljoen ton in 1980. Bomaanslag Vier leden van de bomopruimingsdienst werden zater-Verwacht wordt, dat het dag gedood toen zy in Buenos Aires kabinet er nogal anders dan het bezig waren met het demonteren van een bom die door stadsguerrilleros was geplaatst voor de woning van de oud-minister van Justitie dr. Jaime Perriaux. Zes andere leden van de opruimingsgroep en drie voorbijgan gers werden gewond toen de bom voortijdig ontplofte. Dr. Perriaux was niet thuis. Attaché afgeranseld Een Ameri kaanse luchtmacht attaché is op 5 januari op het vliegveld van Riga afgeranseld door een groep Russen, zo heeft het Amerikaanse departe- men van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Kapitein Elmer Al- dorfer die sinds midden 1970 Moskou als standplaats heeft werd beschuldigd van het fotograferen van de luchthaven, maar zei dat hy alleen toeristenkiekjes maakte. Gesprek Premier Ian Smith van Rhodesië heeft erin toegestemd met Afrikaanse leden avn het Rhodesi- sche parlement besprekingen te voe ren over de huidige politieke cam pagne die gericht is op de voorwaar den voor een regeling van het ge schil tussen Engeland en Rhodesië over de onafhankelijkheid van Rho desië. Branden in V.S. Twee branden in het middenwesten van de Ver enigde Staten hebben zondag twaalf mensenlevens geëist, terwijl bij een brand in een hotel in Tyrone. Penn sylvania, zeker vier mensen zijn om gekomen. Bij de hotelbrand werden 35 mensen, voornameiyk brandweer lieden gewond, en worden 10 per sonen vermist. De brandweercom mandant heeft het bergingswerk laten staken wegens de bittere koude min 23 graden celsius waar door het water in de slangen bevroor. SOESTDIJK (ANP Een twintig tal welgestelden die gehoor hebben gegeven aan de oproep van Prins Bernhard om tegen betaling van 10.000 dollar lid voor het leven te worden /an de door hem opgerichte „1001: a nature trust" is gisteravond in Paleis Soestdyk ontvangen. Het doel van Prins Bernhard is, dat ieder van de 1000 leden die deze stichting zal tellen 10.000 dollar (ongeveer 32.700 gulden) zal storten, waarbij het 1001ste lid Prins Bernhard zelf is. rige zal uitzien. Uit betrouwbare bronnen is vernomen, dat de huidige Egyptische minister van Buitenland se Zaken en vice-premier Machmoed Riad wordt vervangen door Moerad Ghaleb, minister van staat voor Bui tenlandse Zaken en oud-ambassadeur in Moskou. Vandaag zal Sidky een ministerlijst aan president Sadat aanbieden. Het nieuwe kabinet wordt dinsdag be ëdigd. aldus is uit Egyptische rege ringskringen nog vernomen Met algemene stemmen heeft het centrale comité van de Arabische So cialistische Unie voorts zyn goedkeu ring gehecht aan het ontslag van zyn eerste secretaris, Mohammed Abdel Salam al Zajat, die deel zal gaan uitmaken van het nieuwe kabinet Tot zijn opvolger is gekozen Sajed Marei, minister van Landbouw en vice-premier in het afgetreden ka binet. Uit Egyptische regeringskringen is nog vernomen, dat Sadat tot reor ganisatie van het huidige Egyptische kabinet heeft besloten omdat hij een jongere groep ministers wenst, die het land leiding moet engeven bij het conflict met Israël. Het federale kabinet van Egypte. Libië en Sirië heeft gisteren overeen stemming bereikt over een actieplan, dat naar verluidt betrekking heeft op de algemene mobilisatie voor het con flict met Israël. Het plan zal worden voorgelegd aan de byeenkomst in maart van de fe derale presidentschapsraad. waarvan president Onwar Sadat voorzitter is. NANCY "AFP, GPD, AP) Ten aanschouwe van enige duizenden belangstellenden hebben zaterdag driehonderd politiemannen met steun van een helikopter een einde gemaakt aan een opstand in een gevangenis in het centrum van de Oostfranse stad Nancy. Er vielen daarbij vier gewonden - twee poli tiemannen die getroffen werden door de dakpannen die de opstan dige gevangenen naar beneden gooiden, en twee gevangenen. Anders De gevangenen waren zeven urn- heer en meester in de naar Karl de derde genoemde strafinrichting. Evenals bij soortgelijke acties in andere Franse gevangenissen pro testeerden de bewoners tegen het strenge stafstelsel, dat nog onver anderd uit 1945 stamt. Een rege ringscommissie is vorige week tot de conclusie gekomen, dat het sy steem nodig herzien moet worden. Zij vond dat de grieven van 'de ge vangenen in de meeste gevallen te recht waren. Ook constateerde zij gevallen van mishandeling door be wakers. De gevangenisdirectie heeft ver klaard dat de muiters onder lei ding staan van gevangenen die van elders naar Nancy waren overgebracht omdat zij elders enke le weken geleden ook rellen had den veroorzaakt. Minister van Justitie Pléven stelde echter zaterdag "linkse agitators" verantwoordelijk voor de ongere geldheden. De woordvoerder van zijn ministerie noemde in dit ver band de linkse filosoof en schrijver Jean-Paul Sartre, die hij van op- ruiiing beschuldigde. Een comité van intellectuelen, onder wie de beide filosofen Sartre en zijn collega-filosoof Michel Foucault die zich al jarenlang voor modernise ring van de gevangenissen beijvp- ren. heeft van de regering geëist, zelf een eigen en onafhankelijk on derzoek in alle huizen van bewaring in te mogen stellen. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat de regering dat verzoek zal inwilligen. an december in Toul, waarbij 25 s het aantal in- e strafinriohtin- hand toegenomen. Sinds de opstand de gevangenis va gewonden vielen, cidenten in Fra gen hand Maar tot dusver hebben de gevan genen in Frankrijk hun protesten hoofdzakelijk in gematigde vorm geuit. Op de foto een deel van de gevange nen op het dak van de gevangenis van Nancy. tVan onze correspondent) ROME De 32ste Italiaanse rege ring sinds het einde van het facisme In 1943, is afgelopen weekeinde ge vallen. Het was een coalitie van zo genaamd "midden-links" onder lei ding van christendemocraat Emilio Colombo. De nieuwe demissionaire premier aanvaardde zijn ambt op 6 augustus 1970. Zijn kabinet begon al ernstig tp wankelen, toen elf maanden geleden de Republikeinen hun enige minister uit de regering terugtrokken. Nadat deze kleine partij aanvankelijk zijn medewerking beloofde te zullen blij ken geven in het parlement, werd ook deze medewerking door de Re publikeinse leider Ugo La Malta op gezegd. Door Rudolph Bakker De val van het kabinet-Colombo als direct gevolg van dit Republikeinse initiatief, komt in het kielzog van de verkiezing van Italië's nieuwe presi dent Leone. Na de verkiezing van ADVERTENTIE Treinongelukken in Frankrijk en Griekenland LARISSA "UPI, GPD) Vijftien Grieken zyn omgekomen by een frontale botsing tussen de Acropolis - express en een lokaaltrein, ca. 25 km ten zuiden van Larisse in midden- Griekenland. De expres was op weg van München naar Athene; 36 inzit tenden zijn met zware verwondingen naar ziekenhuizen overgebracht. Een botsing tassen een elektrische trein en een aantal goederenwagens heeft zaterdagavond bij Cognac in oost-Frankrijk een machinist en een passagier het leven gekost. Vijfender tig personen werden gewond, van wie een viertal gisteren in levensgevaar verkeerde. Slachtoffers van kou De koude golf van de afgelopen tien dagen heeft in de staat Bihar in het noor den van India in totaal 106 mensen levens geëist, zo werd zondag van officiële zijde in Nieuw Delhi verno men. Cijfers over andere staten in noordelijk India waren niet beschik baar. De meeste slachtoffers vielen onder de daklozen in Bihar. Zeventien jaar Het hof voor de openbare orde heeft zaterdag te Ma drid een zekere Lobato veroordeeld tot 17 jaar gevangenisstraf. Lobato werd schuldig geacht aan lidmaat schap van de verboden communis tische party. Aanvallen Een groep linkse guerrillero6 heeft gisteren aanvallen gedaan op drie doelen in het noorden van Colomiba. Een bank werd ge plunderd. gerechtsgebouwen werden in brand gestoken, de deuren van ge vangenissen werden wagenwijd open gezet. Drie personen kwamen om het leven en zes werden gewond. Asiel gevraagd Een Russische ingenieur heeft in Spanje politiek asiel gevraagd, zo is zondag in Ma drid vernomen. Het betreft de 27- jarige oceanograaf Oleg Masjkow, lid van de bemanning van het Rus- siche vrachtschip „Belogorsk". (kfröY 04* <yr\0|p. ii il w. I\\AAA gjr\ Verstandig om altijd Antigrippine cachets of tabletten in huis te hebben. Kun je er direkt één innemen bij de eerste tekenen van griep of verkoudheid. Dat is het beste. Antigrippine bevat koortswerende, pijnstillende en opwekkende bestanddelen, 's Avonds nóg een Antigrippientje en vroeg naar bed. Antigrippine werkt. een nieuwe president biedt de ring traditiegetrouw zijn ontsla en eveneens traditiegetrouw dit ontslag door de nieuwe pre van de hand gewezen. De Republikeinen vonden dit ter een goed moment om waarheid niet langer te nlen. namelijk dat deze regerii nerlijk door partijtegenstelling uitgehold en ernstig aan herzi toe is. Als vandaag president zijn consultaties begint, die tot dag zullen duren, is dan ook de prognoses, dat de demissii r premier Colombo opnieuw m Q fractie van een regering van den-links zal worden belast, de Republikeinen als de na hu [g getreden overgebleven partijen eoalitie christen-democrate >t sociaal-democraten en de socia j hebben te verstaan gegeven zij voor het herstel van de oorad kelijke coalitie van midden-link|n len, Pj Voor het tot een gelijmde re| komt, zal echter klaarheid dier '0] worden gebracht in de standp van de betrokken partijen ten zien van de brandende probl Zo zal een nieuwe regering niet ten hoeven te struikelen ovi volgen van het referendum afschaffing van de echtschei^c wet, welk referendum nu mijdelijk over het land Dan dient de gezamenlijke li worden afgesproken ove beeld de problemen die rijze eind van dit Jaar collectieve ar 0! contracten, met name in de Industrie, aan vernieuwing toe Een voorlopig alternatief v< nieuwe regering is het uittrede vervroegde verkiezingen. De ten-democraten hebben echte ware doodsangst voor dergelijk!/ kiezingen, nadat de regionale t zingen afgelopen Juni hadden a v t.oond dat de partij ernstig rechtervleugel verloren had ten te van een neo-facistische MS Giorgio Abmirante. Officieel v 5/ de algemene verkiezingen 1973 plaats. Voorlopig stortten de Italiaanjo roepspolitici zich echter geheimzinnige spel van ontmoeérc en besprekingen, over de inhoi b aard waarvan Italiaanse stemgfk tigde burgers door radio, tv ten uiterst schaars wordt ing D?ze zoveelste regeringscrisis i wankele republiek is dan ook n een bewijs van de democratisclf° zlndheid van hun leiders, een directe bedreiging van uv cratische instellingen, waarvofl gebrek aan informatie geen ItJ vi meer begrip of waardering te brengen. GEREF. KERKEN Beroepen te Nederhorst den Berg. J. C. Bos, kandidaat te Nederhorst den Berg, die dit beroep heeft aan genomen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Beroepen te Baarn M. R. van de Berg te Oegstgeest. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Almelo C. Mostert te Winschoten. Te Drachten- Elim P. Brongers, kandidaat te Bilthoven, (Van onze correspondent) VALETTA Dom Mintoff ziet weer mogelykheden om met Groot- Brittannië en de NAVO tot over eenstemming te geraken en hy heeft zyn ultimatum voor het verblyf van de Britse troepen op het eiland Malta herroepen. Dit eerste resultaat van de bespre kingen. die hy zaterdag in Rome heeft gevoerd met de Britse minis ter van Defensie Lord Carrington, de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Aldo Moro en NAVO- secretaris-generaal Luns, houdt wel iswaar niet in dat de crisis formeel Door Henk Kolb werd opgelost, maar de atmosfeer is voldoende opgeklaard om een voort zetting van het beraad (woensdag naar het schynt en weer in Rome' met enig optimisme tegemoet te zien. Zaterdagavond laat is Mintoff naar Malta teruggekeerd en door vele honderden van zyn socialisti sche aanhangers met vlaggen, wild gezang en een zinderende chaos als groot overwinnaar op het vliegveld verwelkomd. „We zyn weer vrien den zoals tevoren", riepen zelfs zeer verstokte Mintoff-supporters opge lucht tegen de Britten voor wie vooral in de laatste dagen het ge voel van plotselinge vervreemding zwaar was gaan wegen. De vraag blijft echter nog steeds, of Mintoff de 18 miljoen pond krygt die hy eist voor het gebruik van vliegvelden, kazernes, haveninstal laties en grond. Naar het schynt is het aanbod van de Westelyke geallieerden in de afgelopen week voortdurend ge stegen, ook al bleven de Britten hardnekkig volhouden dat Malta voor de Britse defensie niet essen tieel is en dus niet meer waard dan de 5.6 miljoen pond die zy onwrik baar in gedachten hebben. Ervan uitgaande dat de Westerse defensie een geïntegreerde defen sie is klinkt de Brotse verklaring nogal onzinnig, maar het Verenigd Koninkrijk is nu eenmaal gebelgd over het gebrek aan vertrouwen dat zyn NAVO-partners hebben be toond in de bekwaamheid van de Britse onderhandelaars en de druk die met name de VS, de Westduitse Bondsrepubliek en de Italianen op Londen hebben uitgeoefend. De miniscule premier Mintoff. ge schapen. zo lykt het, naar het for maat van het eiland waar hij leeft "en dat telt slechts 319 vierkante kilometer) is geenszins een mandie nog uit de hoogte kan worden be naderd. En daarom worden Britse verklaringen als 'wij zullen ons geen onbevredigende oplossing laten op dringen' "Heath, vrydag, toen Car rington al op weg was naar Rome) diplomatieke blunders in een ge spannen situatie frasen van Vic toriaanse hoogmoedigheid in een tydperk zonder Brittannië als heer seres over de golven. Inmiddels heeft ook het Vaticaan van zich doen horen. De paus kennelyk bezorgd over de toekomst van dit strikt roomskatholieke bol werk (van de 350.000 inwoners zyn er maar 20.000 niet katholiek) heeft Mintoff in een speciale au diëntie verzocht naar overeenstem ming te streven. Op zichzelf is dat al een merk- waarlge ontwikkeling, want Mintoff en zyn Labour-party werden van 1958 tot 1969 door de thans 86- jarige Maltezer aartsbisschop Gonzl kordaat in de ban gedaan. Dode partijleden moesten dan ook in on gewijde grond worden begraven en dit telt zwaar onder de gelovigen die hun hele leven plichtsgetrouw Malta's talloze rijk gedecoreerde kerken, van waaruit eeuwenlang hardnekkig tot heil van het chris tendom werd gevochten, hebben bezocht. Was het niet op Malta dat de allereerste paus, maar toen nog apostel, Paulus zyn befaamde schipbreuk heeft geleden? Hoe het zy, tussen de premier, die zichzelf graag beschouwt als een pragmatische sociaal-demo craat en allerminst als revolutionair en de bejaarde kerkvorst in de ka thedraal van het in magnifieke schoonheid verstilde, gans om muurde stadje Medina is een soort wilsovereenstemming tot stand ge komen die vrucht draagt. Mintoff heeft in Rome niet al leen maar behoeven af te wachten wat hem werd geboden. Hij heeft ook eisen opgesomd. Hij wil bijvoor beeld het recht hebben in de grote maar voor tenminste een kwart van hun capaciteit onderbezette droog dokken Russische handelsschepen te repareren. Hij wil dat eventuele militaire nederzettingen in een sec tor van het eiland worden gecon centreerd. maar hy wenst te be loven dat de strijdkrachten van het Warschaupact niet op Malta zullen worden verwelkomd al is het best mogelijk dat hy op vlootbezoeken van die kant geldelijke winst wil gaan maken. Het stuk grond dat zo vlak. maar rotsig uit de Middellandse Zee om hoog steekt en waar de eerste voor jaarsbloemen nog wat huiverig in bloei zyn geschoten, is niet het middelpunt van de wereld, zoals het merendeel van zyn bewoners geneigd is uit zyn beslotenheid te concluderen. De Maltezen zullen er aan moe ten wennen dat zy binnenslands ook nog een paar problemen heb ben op te lossen en het is daar dat d« premier straks ongetwyfeld op verzet gaat stuiten. De ongelukkige exploitant die zorgzaam waakt over een pakhuis vol resoluut uit het openbare leven verbannen gokauto maten is beter dan de meesten van zijn landgenoten in staat te besef fen dat Mintoff binnenslands even resoluut reageert op wat hy mis standen noemt als ten opzichte van de politieke machtsblokken die hem omringen. Voor Malta, van oudsher iring i nog i tiek kl r'aa*d Een ding staat vast: straks voor- en tegenstandei LI Mintoff ieder op hun eigen den vreugdetranen zullen pl 1 by een nieuwe overeenkomst, zij aan het begin van periode in hun historische zo gevarieerd bestaan. De families van de thans 1 rig kaartspelende Britse con 1 do's zullen namelijk niet me rugkomen en .zelfs als er weé logsschepen op de rede versd wier opvarenden miljoenen besteden, dan nog zal de ban(Zi; het Verenigd Koninkryk van 1 5t lee losser worden. Mintoff is dat niet onw< k want hij heeft zijn tegenstand sinds jaar en dag verweten 8' het met de onafhankelijkhei e' een akkoordje hadden g( l's Maar de middenstanders A'-: voor kort de bewoners van 1000 thans leegstaande wor.D' konden bevoorraden, hebber inmiddels al zuchtend ov lang niet meer sluitende rekenf® gebogen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4