.EIDSCH DAGBLAD rouw mag niet alleen beslissen Staalgigant: Hoescli met de Hoogovens Deense koning Frederik overleden vandaag Hagenaar (48) in Parijs beroofd van f 650.000 Vetsontwerp over abortus: 3pklaringen LEIDSCH DAGBLAD [PUNSBURGH Ex-premier Ghana naar Ivoorkust Nederlander steeds dikker AKKOORDEEG -NOORWEGEN ericHt 1 maart 1860 ZATERDAG 15 JANUARI 1972 No. 33607 teur: G. Koopman [redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat is uur) HAAG Wanneer het ntwerp over abortus van mi- Stuyt (Volksgezondheid en ihygiëne) en zijn ambtge- Van Agt (Justitie) wet i zal een vrouw niet alleen iet afbreken van haar zwan- ïap mogen beslissen, iet wetsontwerp, waarmee het t gisteren akkoord is gegaan nu voor advies naar de Raad tate is gestuurd, is namelijk dat de vrouw er eerst met nedicus over moet spreken, dat wenst, kan de vrouw dat uitsluitend met 'n door haar arts voeren. zal dan echter, alvorens even- 'ordt ingegrepen, verplicht an- (medici of deskundigen uit an- iplines) moeten raadplegen, (kabinet is er bij de bespreking ;t wetsontwerp van uitgegaan, het licht van de ontwikkeling st denken over abortus, in het van de rechtszekerheid nieu- n. [ettelijke regelen nodig zijn. is voor een oplossing geko- ie enerzijds zoveel mogelijk re- houdt „met de volstrekte be- iwaardigheid van de ongeboren anderzijds het recht op een 'aardig bestaan van de moeder c Regeerakkoord het wetsontwerp is ook een administratieve maatrege- genomen, maar of in de me- van toelichting met zoveel en zal worden gesproken [n al dan niet anonieme regis- plicht, wilde vice-minister-pre- Nelissen gisteravond,na af in he't kabinetsberaad, niet zeg iel zei hij, dat'de voorgenomen jzigingen volledig binnen het van het regeerakkoord van de alitiepartners vallen. Dl merika helpt IHINGTON (DPA, UPI) unerikaanse ministerie van jy landse Zaken heeft gisteren Igemaakt dat de V.S. en Is- 1 november 1971 een prin- overeenkomst hebben gete- 'oor technische steun aan de sche w apenindustrie. Op van dit akkoord, dat totnutoe jen is, krijgt Israël van de beperkte mate technische ge- over het produktieproces. •dvoerder Bray van het State tment zei dat de overeenkomst is Israël te helpen op eigen te staan bij de produktie van Hij wilde niet zeggen wel- ms of onderdelen hiervan er Israël gemaakt kunnen wor- raël zou naar verluidt hulp ge- 1 hebben voor de bouw van en vliegtuigmotoren. Er zal ival tot geval beslist worden, zo ay. Bilt verwacht van vanavond •rgenavond :envelden, ook opklaringen en meeste plaatsen droog weer tot krachtige wind uit oost lidoost. Temperaturen in hét losten van min 4 tot plus 1, zuidwesten van 1 tot 4 graden (Opgemaakt om 9 uur) KOPENHAGEN (AP, DPA, Reuter) Koning Frederik IX van Dene marken is gisteravond om 19.50 uur op 72-jarige leeftijd in het stedelijk ziekenhuis van Kopenhagen overleden na bijna 25 jaar te hebben geregeerd. Zijn oudste dochter Prinses Margrethe is haar vader automatisch opge volgd. De 37-jarige Prins Henrik, echtgenoot van Koningin Margrethe, wordt prins-gemaal. Hedenmiddag zou premier Krag Margrethe formeel tot koningin van Denemarken uitroepen, maar dit heeft slechts ceremo niële, geen staatsrechtelijke betekenis. De radio en televisie onderbraken de uitzendingen en zonden treurmuziek uit. In Denemarken volgt de staats begrafenis gewoonlijk negen dagen na het overlijden van de vorst. Koning Frederik zal worden bijgezet in de 12-de eeuwse kathedraal bij Roskilde, waar de meeste leden van het Deense koningshuis, de oudste dynastie van Europa, begraven liggen. In een radiotoespraak prees premier Krag hem als een vorst, die in de uitoefening van zijn functie steeds boven kritiek verheven is geweest. Op de foto rechts: de overleden vorst; onder: Koningin Margrethe en haar echtgenoot Henrik. Zie ook pagina 11 DORTMUND/IJMUIDEN De vorig jaar aangekondigde fusie tussen Hoesch AG en NV Konin klijke Nederlandsche Hoogovens Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 29 Januari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: taats: lokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder 'ostzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer (14, Lelden. en staalfabrieken is een feit. Hiermee ontstaat een van de grootste staalconcerns in West Europa. De raden van commissarissen van Hoogovens en Hoesch hebben beide him goedkeuring gehecht aan een sa mengaan van de twee staalonderne- mingen op paritaire basis per 1 ja nuari, zo deelt Hoogovens mee De definitieve beslissing zal in het voorjaar worden genomen. Dan zul len de plannen zowel in Nederland als in Duitsland aan de algemene ver gaderingen van aandeelhouders wor den voorgelegd. Na de fusie zal een concern ontstaan met 75.000 perso neelsleden, een staalcapaciteit van 12,5 miljoen ton en een omzet van ruim f 6 miljard. Hoogovens en Hoesch zullen kun be drijven en deelnemingen inbrengen in twee nieuwe werkmaatschappijen, resp. Hoogovens IJmuiden NV en Hoesch Dortmund Ag. De aandelen van deze werkmaatschappijen zullen worden ondergebracht in een nieu we in Nederland te vestigen Centra le NV. De huidige Hoogovens en Hoesch ontvangen ieder de helft van de aandelen van deze nieuwe Cen trale NV. Zij gaan dus als houdster maatschappijen fungeren. Het nieuwe concern zal hierdoor bestaan uit vijf vennootschappen. De Nederlandse houdstermaatschappij behoudt haar belang van 14,5 pet in de Duitse houdstermaatschappij, alsmede een aantal andere vorderingen en partici paties die voor de bedrijfsuitoefening niet van wezenlijk belang zijn met een netto contante waarde van cir ca f 60 min. In de Centrale NV zal de concern strategie worden ontwikkeld en zul len de belangrijkste beleidsbeslis singen voor het geheel worden ge nomen. De raad van commissarissen van de Centrale NV zal 24 leden tel len: 12 Nederlandse en 12 Duitse. Elk der beide nationale groepen zal bestaan uit 4 leden die geacht kun nen worden in het bijzonder het ver trouwen van de kapitaalverschaffers te genieten, 4 leden die geacht kun nen worden in het bijzonder het ver trouwen van werknemerszijde te heb ben en 4 neutrale leden. De raad van bestuur van de Cen trale NV zal bestaan uit de huidige raad van bestuur van Hoogovens en die van Hoesch: in totaal 10 leden. Drs. P. L. Just man Jacob zal hel voorzitterschap bekleden. Dr. F. Har ders, thans voorzitter van de raac van bestuur van Hoesch wordt vice voorzitter. y&cduu/n MEUBELEN VEILIG GE.KOCHT 1 B'J DE VAKMAN CHU polst 7 kandidaten voor functie voorzitter DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de Christelijk-Historische Unie polst 7 kandidaten voor het voorzitterschap. Op donderdag 3 fe bruari wordt een voordracht opge steld. De Unieraad kiest zaterdag 19 februari de opvolger van de huidige voorzitter, prof. dr. J. W van Hulst. Tot de kandidaten behoren vier le den van het dagelijks bestuur: vice- voorzitter ds. A. J. Oliemans, dr. E. Bleumink, secretaris drs. G. van Leijenhorst en Jac. Huijsen. De an dere drie zijn de Rotterdamse wet houder drs. H. J. Viersen, de Gelder se gedeputeerde mr. O. A. W. baron van Verschuer en drs. A. J. v. Duist, adjunct-directeur van de Internatio nale vereniging voor christelijke communicatie. ACCRA (UPI, Reuter) De af gezette Ghanese premier Kofi Boesia is gisteren uit Londen via Parijs naar Ivoorkust, een buurland van Ghana, vertrokken. De grens tussen Ghana en Ivoorkust bleef ook gisteren op last van de nieuwe militaire macht hebbers gesloten. Lange rijen vracht wagens wachten bij de gewoonlijk drukgebruikte grensdoorgangen op heropening van de grens. In Ghana zelf gingen winkels en kan toren op last van de regering weer open. Volgens de staatsradio is over al in het land gedemonstreerd ten gunste van de nieuwe regering. Kolonel Achampong, het hoofd van de nieuwe regering, zei in een radio toespraak dat de arbeidersbrigades en de staasboerderfjen, die onder 't be wind van Nkroeman zijn ingesteld in ere zullen worden hersteld. Ze waren na de staatsgreep van 1966 afge schaft. Ook de maatregelen van de vorige regering tegen de bijna één miljoen buitenlanders zullen worden herzien. „Echte zakenlieden" worden uitgenodigd naar Ghana terug te ke ren. Onder de regering-Boesia was be gonnen met de uitwijzing van alle buitenlanders zonder verblijfsvergun ning, omdat zij verantwoordelijk werden geacht voor een groot deel van de misdaad en voor grootscheep se smokkelactiviteit, met name van diamanten. 24 PAGINA'S 4 Jederland telt op dit ogenblik 115.000 werklozen. In 1936 waren dat er ruim 500.000. Hoewel er in die tussenliggende t^d veel ver anderd is gaat de werkloze nog steeds met bezwaard hart naar de Sociale Dienst. Hoe hfj zich voelt en hoe het gaat met de werkloosheid kunt u lezen op PAGINA 7 Nauw daarmee samen hangt de kwestie van Ionen en prijzen. Wat dat eerste betreft komt er enig zicht hoe de lonen zich in 1972 zullen ontwikkelen PAGINA 9 6 In deze krant vandaag tweemaal de Leidse Lakenhal: de voorbe reiding van een tentoonstelling over bodemvondsten en ir. W. Kuyper over de kostbare en am bitieuze verbouwing LEIDSE PAGINA en PAGINA 5 Twee toppers in de eerste klas: UVS speelt tegen Gouda en Roo- denburg tegen Xerxes. Voorbe schouwingen van deze beide voet- balwedstrijden op PAGINA 13 Onrust in Franse gevangenis Rond 100 gedetineerden van de ge vangenis in Fleury-Merogis ten zui den van Parijs zijn gisteren in ver zet gekomen tegen het gevangenis systeem. Zij sloegen ruiten stuk en weigerden na net luchten naar hun cellen terug te keren. Na ingrijpen van de politie keerde de rust weer De gevangenen willen o.m. twee uur langer per dag in de buitenlucht ver toeven. PARIJS (AP) De Nederlandse zakenman Johan Pieffers uit Den Haag is gisteren beroofd van een tas met een bedrag van 650.000 gulden terwijl hij voor een loket van het wisselkantoor op het Parijse vlieg veld. Le Bourget stond. De 48-jarige ROTTERDAM (ANP) Een in Rotterdam gevestigde handel in farmaceutische preparaten heeft zijn afnemers van injec tienaalden voor anti-biotica-in- spuitingen laten weten, dat in het vervolg spuitampullen met extra lange naalden zuilen wor den geleverd. Volgens het bedrijf is dat no dig geworden, omdat de Neder lander steeds dikker wordt. In een mededeling aan zijn afnemers noemt het bedrijf de noodzaak van extra lange in jectienaalden "een van de gevol gen van het huidige welvaarts peil". BRUSSEL (ANP) In de afge lopen nacht zijn de zes EEG-lan- den het in Brussel met Noorwegen eens geworden over het visserij pro bleem. Ook Noorwegen is nu vrijwel klaar om op 22 Januari het toetre dingsverdrag tot de gemeenschap te ondertekenen. De zes en Noorwegen werden het eens, dat gedurende een tienjarige overgangsperiode Noorwegen vanal de Noors-Russische grens tot aan Egersund 'n zone van 12 m(jl voor zijn kust voor zijn eigen vissers mag reserveren. zakenman was vrijdagmiddag in Parijs aangekomen voor onder handelingen over de aankoop van grond aan de Rivièra. Hij heeft la ter verklaard dat in de zwarte akten- tas zes pakketten van 100 maal 1000 gulden en vijf pakketten van 100 maal 100 gulden zaten. De pakketten zaten in wikkels van de Amro Bank, Den Haag. Voor de man een taxi nam naar een Parijse bank waar hij het geld wilde deponeren had hij 2500 gulden in francs willen omwisselen op het wisselkantoor. Hij nam de 2500 gul den uit de ta~, en zette deze voor zich op de grond Toen hij de francs had gekregen en de tas weer wilde op pakken bleek deze verdwenen. Niemand in het wisselkantoor heeft de dief de tas zien wegnemen. De man heeft de diefstal direct aan de luchthavenpolitie gemeld. Gister avond was nog geen spoor van de dief gevonden. (9uc/ teuws Op 11 dezer overleed te Lijderveld zekere Arie Ver hoef in den ouderdom van 102 jaren en te Schalkwijk overleed Pieter Middelkoop in den ouderdom van 98 ja ren. Naar men zegt, bestaat bij het Departement van Oorlog het plan, om de ves4ingswer- ken te Woudrichem uit te breiden, en zou er onder de gemeente Rijswijk een fort worden gebouwd. Londen 14 Januari. Blij kens het bulletin van heden gaat' t herstel van den Prins van Wales dagelijks vooruit ofschoon het wel eenige tijd zal aanhouden, alvorens zijne krachten geheel herstela zijn Na heden zullen er geen bulletins meer worden uitge geven.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1