Leidse zweetkamertje is uniek museumpje Wethouder mevr. Den Haan en emancipati Lezers schrijven Oudste signatuur uit 1641 Y/ö+qnepT\ Niks anep1. Kan ik yvie* hebb-eo. Zogauw ik wèr mejrk: ri|Dpien+ic OSnnp&ncAe &rok. Onder de wo JTr&r>5 foi reren C7/i//(/'t//i/i//ie B en W: blijft zelfd( SUBSIDIES I SCHOOL ADVIESDIEI HET Prijzen van brood LEIDSE KREATIEF SENTRUM MOET DIRECT WEER OPEN OM STUKJE DIRECTE DEMOCRATIE TE VERWEZENLIJKEN VRIJDAG 14 JANUARI 1S72 LEIDEN De Leidse universiteit heeft ook een eigen museumpje: het zweetkamer tje in het academiegebouw aan het Rapenburg. Custos (conciërge) L. Erades onder gaat dat tenminste zo. Hij voelt zich als een museumbewaarder, wanneer er op een zon dag weer een hele familie bij hem op de stoep staat om het zweetkamertje te mogen zien. Erades: ,,Dat gebeurt meermalen. Dan heeft vader hier gestudeerd en dan wil hij nog een keer zijn naam zien, samen met de kinderen. Ach meneer, is het dan, mogen we even kijken? Nou, dan kun je geen nee zeggen, natuurlijk. Zeker niet, als ze uit het buitenland komen". De ingang van het zweetka- I binnen treedt". Foto in de kop: mertje (foto onder). Boven de leen detail van de wand in het deur een spreuk als een opdoffer: zweetkamertje. .Daat varen alle hoop. gij die hier (Foto's Holvast) Vaak zijn het inderdaad vreemde lingen. Het Leidse zweetkamertje schijnt over de hele wereld bekend Door Henk de Kat te zijn. De heer Erades: "Het is ook uniek. Je vindt dit in niet één uni versiteit. Er komen hier talloze bui tenlanders. Engelsen. Amerikanen en Russen (bij de vleet» en Japan ners. Ze vinden het allemaal fan tastisch. Gisteren had ik tussen de promoties door nog een Engelsman, die even de handtekening van Chur. chili wilde zien". Wat dan heet "het zweetkamer tje" is een klein, bruin vertrek. Middenin een zwaar bekerfde eiken tafel, de muren zijn tot aan de bal- kenzoldering volgekrabbeld met na- Verstandig om altijd Antigrippine cachets of tabletten in huis te hebben. Kun je er direkt één innemen bij de eerste tekenen van griep of verkoudheid. Dat is het beste. Antigrippine bevat koortswerende, pijnstillende en opwekkende bestanddelen, 's Avonds nóg een Antigrippientje en vroeg naar bed. Antigrippine werkt. zweetkamertje de uitslag van hun universitaire examen hebben afge wacht. Vaak temidden van familie en vrienden. En pas als de uitslag po sitief is. volgt de beloning volgens een eeuwenoud ritueel. Dan mag men zijn naam bijschrijven op de muren van het zweetkamertje. De handtekening van prinses Bea trix staat er ook. met vermelding van de datum waarop zij in Leiden afstudeerde: 7 juli 1961. De huishou delijke dienst van de universiteit heeft er nu een glazen beschermplaatje overheen geschroefd, om beschadi ging te voorkomen. Gereserveerd Datzelfde is gebeurd bij de signa tuur van sir Winston Churchill, die in Leiden het eredoctoraat van de universiteit heeft gekregen. Er zijn nóg enkele van die plaatjes in het zweetkamertje, maar de naam daar onder is nauwelijks meer te lezen- Erades: "Toen prins Claus hier op bezoek was en informeerde van wie die handtekeningen waren, wist ik 't niet eens. Ik heb maar gezegd: die zijn gereserveerd voor uw zonen. Dat vond-ie erg leuk". De deur die toegang verschaft tot het zweetkamertje is aan weerszij den voorzien van tekeningen. Rechts een zittend Jongmens, die het is aan te zien dat hij peentjes zweet. Links dé goede afloop: vreugde na het be halen van de academische graad. Tekenaar Victor de Stuers (hij stu deerde hier rond 1865» bracht een. paar handen aan boven geslaagde kandidaat die volgens kenners een vreugdevolle stomp en een uit wringend gebaar moeten verbeel den. De traditie van het zweetkamertje is honderden jaren oud. In de schaar se literatuur die erover is te vinden, j bevindt zich een passage in een ge- schiedkundig werkje van ir. Hugo van Oerle. I Hij weet te melden, dat het huidi- j ge zweetkamertje tot 1636 nog als I turfhok werd gebruikt. Toen kwam LEIDEN Burgemeester houders van Leiden zijn deel, dat het 45-minutensj dat door de Louise de Coligny lengemeenschajp wordt gehai niet van invloed is op de tota tijd van de leerlingen, dus op het onderwijspeil. Dit antwoorden B. gen van de PSP-raadsleden en Gerkema. Bij de 45-i geling wordt door een proefwerk 5 minuten per 1 spaard', welke tijd gebruikt I voor het houden van vaksectij gaderingen van de leraren schooltijd. Op een vraag van Walle kema of B. en W. het geven doende lestijd aan de leerlii len bevorderen door de enige vergaderuren per week I goeden, antiwoorden T wet geen mogelijkheid' geeft aantal taakuren en de daarzu koppelde vergoeding uit te boven het aantal door het Rijf gestane taakuren. In verband het experiment op de Lou Ooligny-scholengemeenschap het Rijk reeds extra taakurei gestaan. Een verzoek om dit aantal nog verder breiden i de theologische faculteit erin. Maar blijkbaar niet voor lang, want de glimmend geboende tafel in t zweet kamertje bevat al een inscriptie uit het jaar 1641. Dat is de oudste die men heeft kunnen vinden. Nette jongen Nu wordt dat kerven in het hout niet meer toegestaan Custor Era des: "als ik dat zie. geef ik dat per soon een schop onder z'n gat". Vol gens een officiële aanzegging van een vroegere rector magnificus mag men trouwens niet zómaar z'n naam bijschrijven. In een briefje in het zweetkamertje wordt erop ge wezen, dat men éérst toestemming moet vragen aan de custor. Maar bijna niemand doet dat: "Dan is het wel een heel nette jongen". Het aantal in de loop der tijden bijgezette handtekeningen is niet te tellen. Praktisch elk plekje is be nut. De muur is grauw van de pot- loodvlekken. De wanden worden ook nooit gereinigd (het idee...), maar gaandeweg slijten oude namen, zodat een ander er weer overheen kan pen nen. Tegenwoordig gebeurt dat veel met viltstift, in blauw en rood. "Dat staat nog kleurig ook", vindt custor Erades toegeeflijk Vermoedelijk is viltstift ook beter bestand tegen de verwerende tand des tijds. De potloodkrabbels uit 1920 of daaromtrent worden nu al slecht leesbaar. Eeuwige student Klaarblijkelijk heeft de druk van 't zweekamertje toch ook een inspire rende werking op kunstzinnig aan gelegde zielen. Er komen nogal wat tekeningen voor. De "eeuwige stu dent" Himpe is bijvoorbeeld treffend afgebeeld, in zijn volle omvang, wat volgens overlevering het zichtbare resultaat van trouw kroegbezoek moet zijn geweest. Ook uit de kreten op de muur spreekt de spanning waarin de kandidaten hebben verkeerd. Veel vuldig komt de Latijnse spreuk voor "hic sudavi. sed non frusta. ("hier zweette, maar niet tever geefs.Of deze: "vol wanhoop begonnen, vol trots geëindigd". Er blijkt wel uit, dat de sombere voorspelling boven de deur van het zweetkamertje (in het Latijn: "Laat varen alle hoop. gij die hier binnen treedt") toch niet voor iedereen op gaat. De volgeschreven muren zijn er een bewijs temeer van. I LEIDENMinister Van (Onderwijs) heeft gisteren Pekela. verklaard dat de I van- het onderwijs hoog op zijp gentielijstje staat. Hij zei dit 1 opening van de schooladvies^ in oostelijk Groningen. Deze i i wordt door het rijk gesubsiff net als in Zeeland en mijnstreek van Limburg het gej De minister 'kondigde plan aan over schoolbegelef werk. Vooruitlopend hierop, er door het rijk nie worden verstrekt. Minister Van Veen wil hiebf1 prioriteiten stellen. Een eerste riteit noemde hij de hulp len met leerlingen uit achtgelf milieus. Daarnaast verdienen gebieden hulp, waar c nomische situatie een extra behoeft. (Bij deze eiser Leiden voor subsidie in i kunnen komen, red.i Zuinig Onderscheidiij voor W. Wissil LEIDEN Tot ridder in de r van Oranje Nassau is benoemi_ heer W. Wissink in Leiden, hf= bouwkundige bij de ciale Waterstaat van Zuid-Ho in Den Haag. Naar aanleiding van het inter view met mevrouw Den Haan in deze krant van 7-1-72 het volgende. Ei- wordt al jarenlang veel over emancipatie geschreven. Op merkelijk is ook dat dergelijke arti kelen over dit onderwerp een zeke re ontwikkeling vertonen. Men zou kunnen zeggen, dat men zich vroe ger meer richtte op de uiterlijke vormen van ongelijkheid en onder drukking; maar tegenwoordig pro beert men dieper door te dringen tot de oorzaken van het onrecht zélf en dat laatste gaat voor som migen te ver. Zo is het vrij makkelijk om te zeggen, dat een arbeiderskind even veel recht heeft op goed onderwijs, op goed wonen en leven als de zoon van mijnheer Philips, maar het wordt voor veel mensen al moeilijker om vast te stellen dat het arbeiderskind de kansen van zoon Philips meestal niet heeft. Zo is het ook met vrouweneman cipatie. Onder het mom „gelijkheid voor de vrouw" werd aandacht be steed aan het alledaagse leven van wethouder mevr. den Haan. om daar kennelijk mee aan te tonen, dat ook vrouwen het „kunnen". We weten het nu allemaal. Vrouwen kun nen ook wethouder, burgemeester, 2de kamerlid, gemeenteraadslid, ad vocaat en zelfs minister worden. Heel fijn dat het aantal vrouwelijke wethouders sinds 1966 is verdub beld! Heel fijn mevrouw den Haan dat u verwacht dat het aantal door vrouwen te bezetten topfuncties nog zal toenemen! Maar over welke vrouwen heeft u het eigenlijk? Welke vrouwen zijn opleiding, milieu, en maatschappelijke ach tergrond in staat om dergelijke functies te bekleden? Een opper vlakkig onderzoek toont aan dat het niet de vrouwen in het algemeen zijn die de top bereiken (evenmin als hun mannen die dag in dag uit hard in de fabriek moeten ploete ren om hun gezin te kunnen onder houden). maar van de echtgenoten al tot een „ho gere plaats" op de maatschappe lijke ladder zyn gestegen". In dit licht gezien is de vrouwen emancipatie wel iets ingewikkel der. Je zou ook kunnen zeg gen: Wanneer mevrouw Den Haan stelt, dat haar partij, de VVD, de subsidiekraan heeft dichtgedraaid en daardoor Leiden ten gronde laat gaan (want daarop komt het neer) dan zal dit ook ten koste gaan van vele jonge en oudere vrouwen in Leiden die daardoor minder dan ooit in staat zullen zijn om zichzelf en hun gezinnen te ontplooien. Om met mevrouw den Haan te spreken: Dat is ongelooflijk frusterend! Hilda Passchier, dolle mina 5e Binnevestgracht 1, LEIDEN NlPO-cijfers N.a.v. uw publicatie van het LEIDEN Sinds een twee tal maanden is het Leidse Kreatief Sentrum een omstreden zaak. Na het vertrek van Jan Boer heeft ook het Stichtingsbestuur niet op kunnen tornen tegen een kerend getij in de Leidse publieke mening en in de boezem van het gemeen telijk bestuursapparaat. Het valt te verwachten na de be noeming van het driemanschap, december J.l. dat de zaak eens flink op de helling werd gezet. Alleen dient men zich af te vragen waar uit de competentie van het drie manschap bestaat om de hele zaak te saneren. De drie leden mejuffr. Kappey- ne v. d. Coppello, mevrouw Gieslak en drs. Van der Plank hebben nauwelijks enige positieve ervaring NI.P.O. onderzoek naar het stem gedrag van de Nederlandse kiezer, wil ik op een onvolkomenheid wij zen in het staatje van de percen tages naar politieke partij van de Jonge kiezer. Hierin ontbreekt n.l. de P.S.P., die er relatief uitstekend afkwam met een gedeelde vijfde plaats samen met de V.V.D. De percentages waren per 28-4-'71 8 en per mei (dec. '71 7 Dit hoge percentage toornt m.i. aan, dat er voor ae P.S.P.. die volgens vele perspublikaties in bladen van velerlei richting ten dode is opge schreven, nog mogelijkheden te over zijn. De P.S.P. kAn zich in ie der geval verheugen op een vrij grote sympathie onder de jeugdigen. Het niet publiceren van deze gunstige cijfers voor de P.S.P. (objectief vastgesteld) werkt mede in de hand, dat die Jeugdigen dan maar on een grotere partij stem men of thuisblijven, omdat maar al te vaak gesuggereerd wordt, dat een stem op een kleine partij als ie P.S.P. een verloren stem is. J. Blansjaar. Leiderdorp. Met grote koppen in uw krant „bakkers kunnen vragen wat ze willen", moet ik tot mijn spijt u attenderen, hoe de vork aan de steel zit. Ie de bakkers krijgen een advies prijs van de Nederlandse Bakkerij Stichting. die nauw samen werkt met het ministerie van Eco nomische Zaken. 2e: voor de broodprijs is Nederland verdeeld in 3 gebieden, o.a. Grote provincie-steden (ook Leiderdorp, Leiden en Oegstgeest). Kleine provincie-steden en platte lands-gemeenten. De prijzen liggen als volgt; Grote prov. steden 0,92 (wit) 0.89 (tarwe), kleine prov. steden 0.93 (wit), 0.90 (tarwe)e), plattelamdsgm 0.94-0.91. De reden hiervan is hoofdzakelijk dat de bakkers in kleine steden en plattelandsgemeenten meer voor hun meel moten betalen, vanwe ge transportkosten van vervoerders, expediteurs en ook hun eigen ver voerskosten. 3e: U schrijft een verschil van 0.40 tussen het goedkoopste „brood" en het duurste brood. Weet u dat niet ieder brood even lekker en smakelijk is. Daarom wil ik ook beslist geen namen noemen van supers of andere zaken, die hun brood goedkoop aanbieden om klanten te lokken. Maar geachte redactie, weet de gemiddelde consu ment wat lekker brood is? Jazker, want de kleine bakkers, die ook met een groot aantal moderne machi nes werken maar ook met vakbe kwame modewerkwers. kunnen brood nog met smaak bakken, door het tijd te geven om te rijzen en tijd te geven om lekker krokant te bakken. Ook het assortiment is vel groter waar dus veel handwerk aan te pas komt, dus ook een paar centen duurder is. Maar dit geeft niet, want hier heeft de consument graag een paar centen meer voor over. Tientjesactie Naar aanleiding van de Tientjes actie van Radio Plein 16 zou ik wel eens willen weten hoe de wet voor de kansspelen in eikaar zit. Dit naar ia' rot aanleiding van wat ik op don'3^ dagmiddag meemaakte. In bonk genoemde zaak stapten ee politiemensen naai- binnen beslag leggen op de priho< i de etalage stonden, omdi >e wet op de kansspelen i den. hei Nu kan ik mij niet voorstellen d|ai want ik niets te kopen geen lot of dan ook. Ik moet alleen ma mijn portemonnee kijken of tientje in zit. Het is ook geen ter tery, want er worden geen nee: ïers getrokken. Als dit een kansspel is dan willen weten of bingtf— kienen daar onder vallen ditwordt overal dan moet ik wel betalen spelen. Maar daar wordt nooit gegrepen door de politie. met deze kant van dit soort werk en het valt te verwachten dat zij terug zullen vallen op zogenaamde deskundigen, die met goede wil maar meel paternalisme zullen trachten, de Jeugd eens kreatief be zig te houden. Om te begrijpen hoe schril dit in tegenstelling staat met de oor spronkelijk opzet van het Kreatief Sentrum, zou hier een stukje ge schiedenis op zijn plaats zijn. Uw krant heeft dat destijds al gedaan bij het met veel poeha begeleide ontslag van Jan Boer. Het is dus het zinvol om hier alleen maar de hoofdlijnen te signaleren. Het idee voor het Kreatief Sentrum is gebo ren en uitgewerkt door de Leidse nozems die onder invloed van Pro vo politiek bewust werden en dat bewustzijn onder meer omzetten in acties voor een leefbare stad. maar ook voor een eigen tehuis waar ze niet meer afhankelijk waren van de willekeur van Leidse kasteleins en restauranthouders, die enkelen van de Jongeren vanwege hun consumptiearmoe en him oncon- tionele gedrag begonnen te weren. (Men herinnere zich de politieac ties rond (Alberts Corner). Het gemeentebestuur heeft door studentenrellen, Waardgrachtactle etc. destijds terecht begrepen, dat men in de onvrede in deze verkan kerde stad (met zijn potentieel aar. aanknopingspunten voor actievoe renden) moest kanaliseren. Die ka nalisatie vond plaats in het Krea tief Sentrum. waar de voorlopers van de Leidse buitenraadse opposi tie al snel door him baas zijn, vervreemdden van hun achterban, die zich verraden en verkocht voel de, (macht corrumpeert). Maar die bestuurlijke crisis is op zichzelf nog geen reden om de Leidse no zems geen recht te geven op hun Kreatief Sentrum Het ging er inderdaad wat onge-o woon toe. in die zin dat er dingen gebeurden die bijvoorbeeld niet in sociëteit Amicitia plaatsgrijpen. Vernielingen van wc-potten en een beetje pseudo-sex zijn echter zaken waarin de bezoekers van en kele Leidse horeca-etablissementen meer uitblinken dan de bezoe kers van het Kreatief. Onder druk van de gemeentelijke autoriteiten heeft het bestuur van het Kreatief Sentrum het loodje moeten leggen en gesloten. Wat dat betekent voor de bezoekers van dat Sentrum laat zich raden uit een open brief van Troef, enige weken geleden in uw blad, waarin de me dewerkers schreven, dat zij de toe loop van Kreatief-mensen niet meer konden verwerken maar het onverantwoordelijk vonden dit deel van hun huidige publiek de deur uit te zetten. Gesprekken met Kreatief-bezoekers die ik de afgelo pen week voerde hebben Troef ge lijk gegeven. E n van hen vertelde mij dat 't in 't verleden veelvuldig is voorge komen dat op dagen dat 't Sentrum gesloten was. een groot aantal be zoekers waaronder buitenlandse gastarbeiders die een geïntegreerd, bestanddeel zijn gaan vormen van het Sentrum, zich tot Release den met de vraag „waarheen moesten". Het Kreatief is nu al weer ruime tijd dicht. Wat dient er met het Sentrum te gebeuren, de eerste plaats moet het geop worden. Dat lijkt makkelijk wordt moeilijk, als daar meteei voorwaarde aan verbonden wc dat er eindelijk eens geprobc moet worden dat stukje directe mocratie van de grond te bren! dat door 't gekonkel van enkele stuurlijk betrokkenen nooit ver zenlijkt kon worden. Hein Slotboom Meerburgerkade 63 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4