lie Pieterskerk \0\ Jonge Olifant: de zachtste. BALLY Herstel Florentijnse muziekinstrumenten Beroepingswerk SCHOLENBOUW IN MERENWIJK SPEURTOCHT DOOR LEIDEN en W. Leiden: Aan kerk zinvolle bestemming geven '^TENSIVE I CARE® eroepeninformatie ivoor schoolmeisjes INTENSIVE CARE® ^SJERDAG 13 JANUARI 1972 I LEIDEN Schoenen k&t kenmerk w ku/a-CitevL Don,leers{,ce,Q 2.1 Le.ccLejy Er is waa rachtig wel een jonge jenever die zacht is als fluweel. Die straalt van zuiverheid. Diedubbelgebeidis. Dat mag toch wel een lichtpunt heten: VA- Leerlingen Rijnlands Lyceum zamelen geld in AMSTERDAM (ANP) De leer lingen van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar hebben geld bijeen ge bracht voor de restauratie van oude Florantijnse muziekinstrumenten, die bij de overstromingen in de Ita liaanse stad zijn beschadigd. Deze muziekinstrumenten zijn afkom stig uit het museum Barbine. De Firma Max Müller (Amsterdam) zorgde voor de restauratie van deze instrumenten. In het Rijksmuseum hangen tij delijk twee Venetiaanse wandtapij ten die in Nederland hersteld zijn na de watersnood van 1966 in Italië. De beide kleden deeluitmakend van een serie van vijf zijn in het Rijksmuseum door het Nederlandse comité „geteisterde kunststeden in Italië." dat f 200.000 bijeenbracht overgedragen aan da zaakgelastigde van Italië in Nederland, dr. P Tairony. De beide nu in het Rijksmuseum hangende wandtapijten zijn in de 16e eeuw in Brussel vervaardigd. Het ene stelt David en Salomo voor, het andere een portiek met kolommen. Deze restauraties zijn uitgevoerd in Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwerkerk aan de IJssel, W. van Gorsel te Oudetonge, te Bruchem-Kerkwijk, B. Haverkamp te Nijkerkerveen, te Hoogeveen L. J. Bloemsma te Ommen. Geref. Kerken Beroepen te Ter Aar, B. J. W. Schelhaas, kandidaat te Amstelveen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Schildwolde, G. Zo mer te Groningen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Nieuwerkerk, A. Hoo- gerland. de werkplaats bot herstel van antieke textiel in Haarlem. CHU in regio LEIDEN Op uitnodiging van de c.h.-kiesverenigingen Leiden Voor schoten, Voorburg, Leidschendam en Wassenaar spreekt de fractievoorzit ter van de CHU in de Tweede Ka mer donderdag 20 januari in „De Gouden Leeuw" te Voorschoten. De heer J. T. Mellema zal dan spreken over enkele actuele politieke vraag stukken. De vergadering begint om 8.15 uu r. LEIDEN Aanstaande dinsdag wordt in de Leidse Merenwijk een begin gemaakt met de scholenbouw. Burgemeester Vis zal 's middags om half vier de eerste paal slaan aan de Kraaienhorst. Er komt daar een blok van drie scholen (openbaar, protestant-chris telijk en katholiek). Deze werkwijze zal ook verder in de Merenwijk wor den voortgezet. LEIDEN De Dauwtrappersgroep van de Leidse padvinderij houdt za terdag een speurtocht door Leiden. Alle jongens in de leeftijd van 8 tot 14 jaar kunnen mee doen aan deze zogenaamde Super Shop Rally. De speurtocht begint om 3 uur 's mid dags, aan de achterkant aan t stad huis. Het eindpunt ligt in de buurt van de Kaasmarkt, waar tenslotte ook meer informatie over de pad vinderij wordt gegeven. es ij raofl N bericht van curatoren, dat de Leidse Universiteit uit financiële 1: Pak moet afzien van het huren van de Pieterskerk en dat de daarover gevoerde (ja- s Ige) onderhandelingen nu definitief zijn afgebroken, heeft de kerkvoogden van de lzert Hervormde Gemeente in een moeilijke impasse gebracht. praken daarover viet de president-kerkvoogd, de heer M. i worden gezonden aan de provincie öesfzst niet had gedachtdat het deze kant zou opgaan. uia iersiteit ivas een serieuze gegadigde, welke gedachte hij grondt J» eindconclusie, die de rijksbouwmeester, ir. J. J. M. Vegter, 'r, ht in een rapport aan curatoren en waarin wordt gezegd': it terskerk is geschikt en ten volle waard om te worden bestemd m groots ontvangstcentrum van de Leidse Universiteit" niet doorgaat, aldus de juys, is voor de Leidse Her- Rïj Gemeente, die de Pieters- por haar ere-d'iensten niet jdig heeft, een moeilijke situ- jtstaan. De kerkvoogdij is van het gebouw en heeft lichting het in goede staat rjerhoud te bewaren. Hiervoor )I jaarlijkse exploitatielasten [op circa een halve ton. Ge lde financiële moeilijkheden, [kerkvoogden hebben „om de [aan elkaar te knopen", zijn de niet in staat. Het zou ee ADVERTENTIE !nJ CHESEBRGUCH f5.50 Helpt direkt tegen schrale huidy ruwe handen. Door Sam Platteel trouwens een onverantwoord beleid zijn om het geld, dat gemeenteleden bijeenbrengen voor het kerkelijk werk, te bes-beden aan een monu ment als de Pieterskerk, al is dit nog zo kostbaar. Gevraagd naar een eventuele koopsom van de kerk, die bovendien nog op de monumenten lijst staat, zodat men met het ge bouw maar niet alle kanten op kan, deelt de heer Struys ons mee, dat kerkvoogden zich daarover nimmer hebben beraden. Het eigendomsrecht men moet voorzichtig zijn met al lerlei gevoelsargumenten hebben- wij ons dan ook nimmer uit de hand laten nemen. In de onderhandelin gen met de universiteit ging het steeds over het afsluiten van een huurcontract. Rijksoverheid Nu de onderhandelingen met de universiteit op niets zijn uitgelopen, hebben kerkvoogden besloten zich met een schrijven tot de rijksover heid te wenden. In dit schrijven zal de moeilijke financiële positie van de Leidse Hervormde Gemeente worden uit eengezet en met tal van argumenten worden aangetoond, dat het voor deze gemeente onmogelijk is om de zware post van onderhoudswerken uit eigen middelen te financieren. Een afschrift van dit schrijven zal tij havo, atheneum, gymnasium N Wat na het eindexa- jlgende week vrijdag wordt ibouw van de Louise de Co- iholengemeenschap (Kager- daarop ingegaan, speciaal meisjes die dit jaar eind- havo, atheneum of gymna- in. De voorlichting geldt de reek: Leiden, Oegstgeest, Alphen en Gouda, wart over twee tot kwart een forum. Daarna de meisjes zelf een infor- "ijfan een bepaald beroep aan- forum zitten mej. Mak, x van Louise de Coligny: van de verpleeg- iding van het AZ, mej. v. d. Spek, pedagogische academie; drs. Huilmand, instituut voor toerisme en recreatie en drs. De Jong, directeur Leidse analistenschool. In een meer persoonlijk gesprek kunnen de eindexamenkandidaten vervolgens inlichtingen krijgen over beroepen in een ruim veld: tekenen, binnenhuisarchitectuur, bibliotheek wezen, secretaresse, receptioniste, fy siotherapie, landbouwhogeschool, so ciaal werk, toerisme, aktes MO, dië tiste, handenarbeid, beroepenvoor- lichting, politie, kleuterleidster, ar- beidstherapie, tolk/ vertaalster, lichamelijke opvoeding, universitaire studies, dokters- en apothekersas sistente. en de gemeente Leiden, die in het verleden bij restauratiewerkzaamhe den steeds een subsidie hebben ver leend, Beleidscommissie Teneinde te weten waar Hervormd Leiden in de toekomst financieel aan toe is, heeft de Centrale Kerkeraad besloten om over te gaan tot het vormen van een beleidscommissie, die een beleid op langere termijn gedacht wordt aan een periode van vijf jaar zal moeten uitstip pelen. Er waren enkele zwaarwe gende argumenten, die tot dit be sluit hebben geleid, o.a. het feit, dat ondanks drastische bezuinigingen (het o.a. opheffen van twee predi kantsplaatsen) de begroting voor dit jaar toch weer een tekort van f. 41.000,- aangeeft. Van deze beleids commissie zal een reeds bestaande commissie deel uitmaken, die zich reeds lange tijd bezint over het ge bruik van de hervormde kerken in de binnenstad, waarvan er reeds twee voor normale erediensten ge sloten zijn, de Pieter- en Oos- terkerk. Voor deze laatste kerk, die twee jaar verhuurd is geweest aan V. en D., heeft men nog steeds geen serieuze gegadigde kunnen vinden. Stichting Het alarmerende bericht, dat de Leidse universiteit geen belangstel ling meer heeft voor de Pieterskerk, is vrijdag onmiddellijk aan de orde gesteld in de vergadering van het college van B. en W. In een onderhoud, dat wij hadden met de wethouder van stadsontwikke ling, de heer Kret, die als predikant vele malen in de Pieterskerk is voor gegaan, verteld ehij ons, dat het col lege alles in het werk zal stellen om aan deze kerk een zinvolle bestem ming te geven. Concreet stelde wethouder Kret, dat een „Stichting Pieterskerk" zal v/orden opgericht naar een model van de Stichting Oude Kerk aan de Oudezijde Achterburgwal te Am- ADVERTENTIE CHESEBROUCH f3.50 Voorkomt en geneest schrale huid, ruwe handen. r B. en W. zijn van oordeel, dat de Pieterskerk in de toekomst een ontmoetingscentrum moet worden. sterdam. De stichtingsakte van deze kerk zal in Amsterdam worden op gevraagd. De burgemeester is bereid om het voorzitterschap van de te vormen stichting, waarin ook de wethouder voor stadsontwikkeling zal zitting nemen, te aanvaarden. Hij zal zich ook met een notaris in ver binding stellen teneinde de stich tingsakte voor te bereiden. Boven dien zal de burgemeester zich als hoofd van de gemeente in verbinding stellen met de staatssecretaris van CRM, de heer Vonhoff, teneinde ook diens medewerking te verkrijgen voor het behoud van de Pieterskerk. Van de zijde van N.V. Stadsherstel is reeds de toezegging ontvangen, dat zij wil medewerken aan de activitei ten van de nieuwe stichting. Voor kerkvoogden ongetwijfeld vreugde volle mededelingen! Eén van de fraaie koorgangen van de Pieterskerk. (Pilgrim Fathers en zomeravond- concerten) zijn er voor deze kerk nog tal van mogelijkheden wegge legd. Wij hopen, aldus de wethouder, dat de stichting spoedig gaat functi oneren. Dit mag geen kwestie van enkele maanden worden. Volgens de heer Kret, die de Pieterskerk niet weg kan denken uit zijn binnenstads- beleid, moet de kerk een integrerend' deel gaan uitmaken van het gehele stadsleven, zij moet een ontmoetings centrum worden (congressen, ten toonstellingen, concerten, promoties etc.). Ook in het toeristisch seizoen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3