EIDSCH DAGBLAD oor- en tegen- tanders Leidse laan m trijdperk vandaag Roofoverval op benzinestation in Wassenaar Staats greep Ghana Luns gaf opheldering over z^n privé-archief Reeds in de eerste klas elk jaar 30.000 zittenblijven" LEID5CH DAGBLAD Brutale geldroof PRIJZEN IN '71 SNELST OMHOOG (9ud ^flie teuws richt 1 maart 1860 DONDERDAG 13 JANUARI 1972 No. 33605 ur: G Koopman redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singe) 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur tel. 30500 (zat 18 uur) ALPHEN AAN DEN RIJN "In de eerste klassen van het Nederlandse basisonderwijs blijven ieder jaar niet min der dan 30.000 kinderen zit ten". Deze mededeling van H. Vink uit Amstelveen had een waarlijk schokeffect op de leden van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, die gisteren in Alphen bijeen waren voor de jaarvergade ring. Vink weet dit hoge aantal vooral aan de starre leeftijdsgrens, die als gevolg heeft dat vele kinderen nog niet schoolrijp zijn als ze op de basisschool komen. Het bestuur van de vereni ging opperde verder nog het 24 PAGINA'S RBURG "De Leidse Baan is onmisbaar. Het openbaar r kan op korte termijn geen reëel alternatief bieden en lien is deze weg zelf al een alternatief voor de nu ver- zogenaamde 'Duinweg'." Dat is de mening van de Werk- Leidse Baan - NU' die zich in een open brief tot de leden provinciale staten van Zuid-Holland heeft gewend. rapport „Leidse Baan": ïlijk voor de leefbaarheid" n zij de opvattingen van de ;p Milieubeheer, die zich fel gen de aanleg van deze ge- zesbaansweg tussen Leiden Haag. De voorstanders van e Baan zeggen dat ook zon- weg het nu al bedreigde at in de gemeenten tussen An Den Haag op 'ontoel^t- Mze verder wordt aangestast ■uidshinder, onveiligheid en Intreiniging. Mn brief bevat elf stellingen Jns de werkgroep overweging i bij de beslissing ^/sr de ian. Zo zegt men dat de op- bat de Leidse Baan een on- laar natuurgebied vernie- Ir zeer ten dele kan worden |reven. Ondanks de Leidse er een Nationaal Land- tk kunnen worden aange- men wanneer niet gezorgd wordt voor een goede bereikbaarheid de stad. In het openbaar vervoer ziet de werkgroep geen alternatief. „Een opvoering van de vervoerscapaciteit op de huidige spoorlijn tussen Leiden en Den Haag zal nauwelijks F",fT ef fect sorteren wanneer niet in de bei de steden het aansluitende lokale openbaar vervoer wordt geperfectio neerd en aantrekkelijk wordt ge maakt". Volgens de werkgroep zul len daarmee echter tenminste vijf tien jaar gemoeid zijn. Irkgroep „Leidse Baan-NU" ■er dat het een illusie is te Istellen dat er door het niet 1 van de Leidse Baan meer |de streek tussen Leiden en i zal zijn en dat d^ voe- het openbaar vervoer deze kunnen waarborgen. Men de centrumfunctie die 4 te vervullen heeft op be- economisch en cultureel nstig in het gedrang zal ko- its kouder t verwacht van vanavond [enavond in het algemeen TOlking en op de meeste droog. Hier en daar mist. Jt zwakke wind uit zuid tot Minimumtemperaturen van 3 graden in het zuidwes- nin. 3 graden in het noord- laximumtemperaturen van riespunt in het noordoosten veer 5 graden in het zuid- (opgemaakt om 12.40 uur) 14 JANUARI 8,43 uur; onder: 16.55 uur. 7.37 uur; onder: 14.32 uur. er te Katwijk te 1.45 en 14.01 iwater te 9.51 en 22.11 uur. Prof.Diepenhorst verlaat bestuur A.Z. Utrecht UTRECHT (ANP) Prof. mr. I. A. Diepenhorst heeft minister De ■Brauw (Wetenschapsbeleid) ontslag gevraagd als voorzitter van het be stuur van het Academisch Zieken huis in Utrecht. Volgens de rijksuni versiteit in Utrecht hangt dit ver zoek samen met de overgang van de oude bestuursvorm naar de nieuwe, die op 1 januari van dit Jaar is in gegaan. Prof. Diepenhorst was lid van het curatorium en als zodanig was hij voorzitter van het ziekenhuisbestuur. Ter kennismaking: her 4 weken voor de halve prijs Ik word abonee per 26 januari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee iam: Ires: iets: ronummer: k)e zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder Btzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer Leiden. Vannacht ook in Den Haag WASSENAAR/DEN HAAG Vrijwel op dezelfde manier hebben met pistool en geweer gewapende overvallers vannacht twee benzinestations beroofd: om half vier aan de Rijkstraat weg in Wassenaar en om vier uur in de City-parking in Den Haag. De buit bedroeg resp. 2000 en 120 gulden. Een paar honderd meter voorbij 't Caltexstation bij kruispunt Den Deii' ln Wassenaar stopte vannacht een wagen, waaruit enkele mannen stap ten. die lichten van de wagen lieten branden. Zij liepen terug naar het benzinestation en een van de beide mannen, die de linker hand gedeel telijk in het verband had zei de pompbediende P. J. van der Holst (32) uit Wassenaar, dat hij plotse ling zonder benzine zat waarbij hij wees op de lichten van de wagen. In goed vertrouwen liet de pomp bediende hem binnen maar meteen drong een tweede man met een flo bert-buks naar voren, die de bedien de bedreigde en om geld vroeg. De heer van der Holst droeg 2000 gulden kasgeld af. Daarna werd hij ge dwongen het toilet binnen te gaan met de opdracht er voorlopig niet uit te komen. Inmiddels was de politie gebeld, LEIDEN Een 46-Jarige Leide- naar was gisteren in een kleding zaak aan het Gangetje bezig een vest te passen, toen een tot nog toe on bekend gebleven jongeman uit het over een stoel gehangen jasje van de klant een portefeuille met vier duizend gulden weggritste. De bestolen Leidenaar zette on middellijk de achtervolging ln, waar bij hij kans zag om de voorsprong die de hard weghollende gelddief had aanzienlijk te verkleinen. De in het nauw gedreven rover rende in de richting vafi de Hooigracht, waar hij de portefeuille voor de voeten van zijn achtervolger wierp. Hij wist door deze afleidingsmanoeuvre ongemerkt in het stadsgewoel te ontkomen. Al 't geld bleek zich nog in de op straat gegooide portefeuille te bevinden. Van de Jongeman ontbreekt, hoewel zijn signalement bekend is, nog steeds elk spoor. door iemand, die de wagen had zien stilstaan en de mensen naar het benzinestation had zien teruglo pen. Bij het verlaten van de wagen was er wellicht per ongeluk een schot afgegaan en dat had de getuige wan trouwend gemaakt. Een patrouille wagen van de politie arriveerde net even te laat. Later zou blijken, dat de overval lers waren doorgereden naar de Ci ty-parking in Den Haag, waar weer de man met de flobert-buks en de man met de linkerhand in het ver band (die ditmaal een pistool toon de) de 53-Jarige pompbediende J. H. L. Ryken uit Den Haag bedreigde. Ook hij werd in het toilet opgeslo ten. Uit zijn portefeuille werd 120 gul den gehaald. De overvallers probeer den ook nog kasten open te breken. De overvaller met het geweer was een man tussen de 25-30 jaar 1.75 meter lang, met een snorretje half lang blond rossig haar. De man met de verbonden hand was ongeveer 40 jaar oud hij had donker achteroverge kamd haar. Vandaag is de opruiming be gonnen. Onze fotograaf ontdekte vanochtend in alle vroegte in de Haarlemmerstraat in Leiden dit drietal, dat zó belust was op de koopjes, dat het zijn bedje had uitgespreid in het portiek. (Foto Holvast) deze week bij ca. 225 gram vacuüm verpakt 120 idee, uit de buitenwijken van Alphen bussen naar het cen trum te laten rijden voor schoolkinderen. In het cen trum lopen de leerlingen aantallen terug door de ver oudering der bevolking, zo dat op deze manier toch een goed gebruik van de gebou wen mogelijk zou zijn. LAGOS (Reuter, AP) Officie ren van het Chinese leger hebben de macht overgenomen. Premier Kofi Boesia werd afgezet. Hij bevond zich niet in Accra op het moment van de staatsgreep. De machtsovername kwam volko men onverwacht en doet denken aan die welke dr. Nkroemah verdreef en Boesia doceerde destijds aan de universiteit van Leiden. Radio Accra deelde mee dat de regering in han den zou worden gelegd van een na tionale raad die samengesteld uit bur gergroeperingen en vertegenwoordi gers van het leger. Boesia werd be schuldigd van wangedrag en slecht economisch beleid. Hij had naar wil lekeur mensen laten arresteren. Men gelooft dat Boesia op het ogenblik in Londen zit. Hij kwam daar dinsdag aan voor een medische behandeling. Arrestaties in Indonesië DJAKARTA Uit onofficiële maar betrouwbare bron wordt vandaag ver nomen, dat de afgelopen dagen weer veel mensen in het geheim zijn gear resteerd als gevolg van de onrust die is ontstaan rond de studentenacties. Deze berichten worden in verband gebracht met de verklaring van ge neraal Soemitrol, het hoofd van het lichaam ter herstel van rust en orde (Kopkamtib), dat de veiligheidssitua tie meer aandacht vergt door de ac ties van „ondemocratische elementen die niet willen begrijpen dat zij de rust verstoren". Hij liet ook doorsche meren dat de vrijlating van meer en meer politieke gevangenen van de C- categorie (lichte gevallen) door de jongste ontwikkelingen vertraging kan oplopen. Wina Born schrijft dagelijks voor deze krant een recept. Daarnaast schreef zij vele boeken met culi naire tips en adviezen. Bovendien is zij een groot liefhebber van wijn. Hoe zij denkt over de Neder landse maaltijden, het wereldje van de "receptenmakers" en haar eigen gezin kunt u lezen op PAGINA 13 i Wieteke van Dort heeft het hart aan de televisie verpand PAGINA 5 Velerlei meningen i Arsenal ziet op Ajax neer, Ben- fica is ook vol goede moed PAGINA 17 Den Haag De kosten van levens onderhoud zijn in het afgelopen jaar met gemiddeld 7,6% gestegen ten opzichte van 1970. Daarmee is 1971 het jaar met de grootste prijs stijging geworden in de laatste tientallen jaren. Ook het beruchte „prijzenjaar" 1969 toen de nieu we omzetbelasting BTW werd inge voerd werd overtroffen. Toen gingen de prijzen gemiddeld 7,5% ..Wij zijn deze gang van zaken meer dan beu", aldus vanmorgen een woordvoerder van de Consu mentenbond. „De consumentenorga nisaties moeten in de kortste keren een vertegenwoordiging in de So ciaal-Economische Raad krijgen om mee te praten over de sociaal-eco nomische ontwikkeling, die mede bepalend is voor de prijzen". Van half november tot half decem ber is de duurte met een half pro cent gestegen. In prijs omhoog gin gen brood, vlees, melk en melkpro- dukten. kaas, eieren, meubelen, wo ningtextiel, reparatie huishoudelijke apparaten, schoeisel, kappers- en treintarieven. Prijsdalingen werden geregistreerd voor groenten, bloe men, dames- en kinderkleding. DEN HAAG Minister-president Biesheuvel en minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken hebben be gin oktober secretaris-generaal Luns van de NAVO in Den Haag inlich tingen gevraagd over onderdelen van de omvangrijke persoonlijke correspondentie, die mr. Luns na zijn vertrek als minister in de ambtswoning aan het Plein 1813 had achtergelaten. De vragen om opheldering van Biesheuvel en Schmelzer hadden vooral betrekking op brieven, die mr. Luns persoonlijk aan het kroonprinselijk paar en aan leiden de internationale politici had ge zonden. Deze laatste hadden betrek king op bepaalde aspecten van Luns' buitenlands beleid, zoals de kwestie Nieuw-Guinea. Tijdens dit gesprek, kwam ook aan de orde zijn correspondentie met de belastingdienst, die in het privé-ar- chief was gevonden. Het betrof overboekingen op een privé-reke- ning van mr. Luns in New York, die aanleiding gaven tot vragen van belastingtechnische aard. De persoonlijke correspondentie van Luns lag nog opgeslagen ln het huis aan het Plein 1813, omdat overbrenging van dit omvangrijk archief naar Brussel bezwaarlijk weinig ruimte daarvoor bood. Onop gelost blijft de vraag hoe ambtelij ke instanties zich Inzage hebben kunnen verschaffen in het privé-ar chief, dat met toestemming van Schmelzer in een afgesloten kamer was bijeengebracht. Naar officieel verluidt heeft mr. Luns de beide ministers een bevre digende uiteenzetting kunnen geven over inhoud en strekking van de brieven- Inmiddels is het privé-ar- chief in de kluizen van het ministe rie van Buitenlandse Zaken onderge bracht. Sinds 1952 publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek een reeks, waarin het verloop van de kosten van levensonderhoud voor werkne mersgezinnen worden aangegeven. Jaren met forse prijsstijgingen wa ren 1957(6,8%), 1964 (6,2%) en 1969 (7,5%). Beslissing over metaal-staking ROTTERDAM De werknemers v het Rijn/Schelde-Verolme die zijn aangesloten bij de Indu striebond NVV, komfen zaterdag 22 januari in De Doelen bijeen om zich te beraden over eventuele ac ties in het conflict rond de CAO- grootmetaaL Op de vergadering, die om 10 uur begint, zal schriftelijk worden ge stemd over te ondernemen acties en waar, wanneer en voor hoelang die gehouden zullen worden. In ret Waterweggebied vallen zo*n veertigduizend werknemers onder de metaal-CAO. Zeventig procent van de georganiseerde werknemers is aangesloten bij de Industriebond NVV. Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: Wij vernemen uit zekere bron, dat ook Z.KJH. prins Frederik heeft deelgenomen in 't maatschappelijk kapi taal der Nederl. Westphaal- sche Spoorweg Mij. Londen 12 Januari. De Ti mes zegt dat er onderhan deld wordt tusschen een com binatie van geldmannen te Londen en eenige personen *ie bij het télegraafwezen be lang hebben, om een directe kabel tusschen Engeland en New York tot stand te bren gen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1