LIJKJE IN DE LEUKEN VAN VINA BORN.. ivenementenkalender veer de Randstad PRATEN OVER EEN "GEDISTINGEERDE NEUS" RESTORAMA )ERDAG 13 JANUARI 1972 EXTRA PAGINA 13 geen hoepla, doch een let- weergegeven dialoog tussen eer Han en mevrouw Wina Het tweegesprek had plaats et ontkurken en genieten van ludig flesje wijn. Han Born „Zullen we die fles decan- wat denk je?" En dan zegt Born: „Het zal niet nodig maar ik vind een karaf wel „Goed, decanteren dus (kurk wijn in brede waaier over men in karaf): „Ruik je dat eus komt nu al los, dat grote Jaar heeft hem wel boven zichzelf uitgetild." Wina (glas in de hand)„Wat een kleur, kijk eens, wat een die pe, geheimzinnige gloed, je hoort dat rood gewoon vibreren, net als de cello toon van RostropowitsJ". Han (glas langzaam ronddraaiend, zodat de wijn gaat walsen) „Mooi hoor, diie neus, heel gedis tingeerd. Daar kan geen Bourgog ne met zijn framboosje tegenop. Wijn hoeft voor mij niet naar een fruitmand te ruiken". Wina: „Je bent eenkennig. Er zijn prachtige Bourgognes". Han (neus boven het glas): „Ja, maar ik zal altijd blijven zeggen: er zijn toch prachtige Bourgog nes Wina (eerste, grote, slok, lang zaam rollend van voor naar ach ter, van links naar rechts, even kauwen, via de achterkant van het verhemelte doorslikken): „Een trouwhartige goedgemaakte wijn. Proef eens, vóór op de tong is hij Jong en fruitig, hoe meer je de slok naar achteren rolt, des te rij per wordt hij". Han: „Verdomd, het is zo. Omdat Je dan tegelijk proeft èn ruikt. Het bouquet is rijper dan de smaak. Mooi bouquet, typische Bordeaux-deftigheid. Het komt niet op Je af, Je moet er naar tóe". Wina: „Toch zit er nog ergens een kleine stroefheid". Han: „Vind ik helemaal niet erg. Ik mag dat wel in een Bordeaux, dat hij karakter heeft. Ik wan trouw die erg zachte wijnen". )Vina: „De afdronk is helemaal zuiver, open. Ik geloof dat een wijn als deze nooit zal gaan ver velen". Han: „Precies, en d&t komt omdat hij een tikje hard is en karakter laat zien" Wina: „Neem eens een stuk van die Jong belegen Goudse, samen drukken tussen tong en verhemel te, zodat je mond helemaal be kleed is met die warme stalsmaak, en neem dan een slok wijn, die zware weelderigheid krijgt een lichte spiritualiteit". Han: „Nee, juist omgekeerd, éérst een slok wijn, en als de mond dan even trekt door die hoogmoedige Bordeaux-astringe, dan daarop die boerse hap kaas". Einde dialoog onder dankzegging ontleend aan het decembernum mer van het maandblad Avenue. Wina Born zegt er in ons gesprek ten haren huize in de Amster damse Concertgebouwwijk over: „Néé, dat was géén stukje acteer werk tussen mijn man en mij. Zulke gesprekken voeren we vaak. In dit geval was het zo, dat we een etentje hadden met de hoofd redacteur van Avenue en nog ie mand en terwijl Han en ik zo over die wijn zaten te babbelen, zei de hoofdredacteur: schrijf het op, want dat wil ik zó rechtoe- rechtaan in mijn blad". En even later, Wina: „Kan best zijn dat mensen om dit gebabbel lachen, maar waarom zou Je het niet mogen als het Je een extra plezier verschaft bij het genieten van dingen? 't Is een soort hang naar romantiek...' En nog later: „Het Is natuurlijk ook een vlucht uit de werkelijk heid. Maar dat is een zeer breed begrip". een goede Nederlandse ite om een kind, dat Jarig is, feestdag te laten benalen e pot die dag schaffen zal. rina Born, die eens kind was ijf maar op, dat ik ergens in tig ben nu") mocht dat thuis. :oos zij? „Ik wilde altijd soep met balletjes vooraf, biefstuk met worteltjes en en ronde aardappelschijfjes, gientjes, noemde ik die". ke schotel, in het geheel niet ig en feestelijk. Wina Born: wel erg lekker", federlands meest vooraan- i culinaire auteur (16 kook- 3 boeken over wijn, £e Ne- ise restaurantengids,- daar - ietwat branche vreemd n reisgids voor Portugal en ek over zigeuners) in haar ties volgt en haar dan voor it ontmoet, heeft de neiging, eet een indiscrete vraag te n doet hij dat: „Hoeveel i?" >rd: „Ha! Ik heb toevallig nterklaas een weegschaaltje n, en daarop staat dat ik de 68 en 69 kilo zweef, als we van een eetreis te len, is dat wel een kilootje Mijn vak is natuurlijk le- 'aarlijk voor de lijn, daar- ik van alles altijd maar f klein beetje. Nèt voldoen ervan te kunnen genieten ater over te kunnen schrij- ii geen snoeper, houd niet letigheid, dat is een voor- 3n mijn man en ik eten ééns per week in een res- man en ik" dat is de fir- rn. Han Born, eens verze- inwiskunddge, is voor hon- rocent betrokken bij de ac- van zijn vrouw Wina. oeft, kauwt, becommenta- fotografeert namens legeleidt en assisteert haar zingt daar zelfs bij ierliederen) en ziet toe op ihrijfproduktie. tuurd (25, thans op kamers te Amsterdam) maakte :o'n deel uit van de firma. Born: „Dat was een soort tieprotest. Als wij over wij ten te babbelen, begon hij potje bier. En hij maakte leeld grote ophef van boe met worst. Maar nu hij izelf woont, is hij toch ook met het opbouwen van en wijnkeldertje". Bom, die nu net weer het 104 pagina's dikke wijnnummer van Elsevier Select heeft gemaakt („Bouquet '71"), bemint in haar werk het schrijven het meest. Toen zij kort na de oorlog aan de slag ging, ambieerde ze de journalis tiek. Ze begon echter pas te pen nen in 1948: over wijnen („zonder er toen veel kennis van te hebben, maar ik leer snel en heb een sterk geheugen"). In 1954 kwam er goed schot dn haar carrière, toen ze werd opgenomen in de re dactie van de culinaire encyclope die van Elsevier. Daarna wierf de Geïllustreerde Pers haar aan als medewerkster, ze verschafte in middels ook aan een tiental dag bladen dagelijkse recepten, schreef voor een ANWB-blad en voor het NS-zoethoudertje „Tussen de Rails". En ze maakt haar kook boeken. Door Aad Wagenaar Ze schrijft in een barokke, bour- gondisch jubelende stijl. Een proe ve daarvan: „En hoe verrukkelijk veel is er niet aan wijn te genie ten. Te zien, te ruiken, te proeven, te ondergaan. Goede wijn is een harmonische drieëenheid van kleur, geur en smaak: color, odor, sapor, waarvan de beginletters „cos" vroeger in de wijnkelders van Tokaj het kwaliteitszegel van de wijn vormden. Men wordt in dit land echter zelden geloofd als men zegt bepaalde dingen te rui ken en te proeven. Leren proeven en ruiken hoort hier niet bij de opvoeding. In Frankrijk aanvaart iedereen als volkomen natuurlijk dat bepaalde wijnen naar vuursteen smaken. Maar hier zijn er dan altijd wel lieden, die honend zeggen: hoe smaakt vuursteen,eet er iemand wel eens een bord vuursteen? Nee, niemand eet vuursteen. Maar we hebben allemaal als kind wel eens in een donker hoekje twee vuurstenen tegen elkaar geslagen. De vreemde, bittere, droge geur, die we dan roken, is precies de smaak, die men diep achter op de tong proeft bij een vuursteenwijn als sommige Saint Emilions. „In dit land1". Wina Born vindt het fijn dat ze er woont, al vormen haar uitstapjes naar grootmoeder in Antwerpen, haar liefste jeugd herinneringen. Nederland: Wina Born loopt er rond met de oren, ogen en neus open. Zegt: „Hol land is zo vreselijk serieus. Alles wordt zo technisch en rationeel bekeken. Als iemand iets opmerkt, zie je een ander denken: dat is bladzijde zoveel bij die en die. Men ontneemt veel dingen het metafysische. De Hollander ziet het als een verdienste om zichzelf genoegens te ontzeggen. Men zegt wel eens: dat is het Calvinisme, maar dat bestrijd ik. Ik zeg steeds: ieder land heeft het Calvinisme, dat hij verdient. Bekijk het verschil maar eens tussen het Calvinisme in Nederland. Schot land, Hongarije en Frankrijk. In Schotland vinden ze kou lijden' ook lekker net als hier, ter wijl de Franse Calvinist een spiri tueel mens is en de Hongaar iemand, die van bonte vrolijkheid houdt". „Nederland houdt van versterving en daar is het Calvinisme een uit vloeisel van. Niet andersom, zoals de gaande theorie is". Wina Born zet haar requisitoir nog even voort: „De hele midden-Euro- pese keuken is een zuurkoolkeuken. Men geeft te weinig geld uit voor het eten. Er is een gemis aan appre ciatie voor zinnelijke genoegens, bij ons is alles zo cerebraal". „Wij kunnen niet genieten". Waarmee Nederland het voorlopig wel even kan doen. Terug naar mevrouw Born zelf. Over eten en drinken wordt een heleboel tralala gezegd en geschreven, ook buiten de kring der professionelen. Acht Wina Born zich daar schul dig aan? „Ik werk het natuurlijk wel een beetje in de hand. maar ondanks alle overdrijving, ga ik altijd uit van kwaliteit, echte kwaliteit. Ik trap niet in de camouflage van dranken en gerechten. Als ik vijf tien gulden moet betalen voor een akelig uitgedroogd stuk kalfsvlees met een heleboel blikken d'r over heen gesmeten, signaleer ik dat. Maar ik roep ook hola: als de mensen een blikje truffels van vier gulden in de winkel te duur vinden en tegelijkertijd neerkijken op een osselapje. Ik vind tongen in een restaurant voor 16, 17 gul den waanzinng duur en dan schrijf ik dat een goeie schol vaak net zo zalig is...". Jatwerk Iemand, die 16 kookboeken ge schreven heeft, moet natuurlijk wel eens by een andere auteur te leen gegaan zijn. Wij laten heel oneerbiedig het woord „jatwerk" valllen. Wina Born kykt niet gesohokt. Ze zegt onmiddellijk: „Ja, jatwerk, waar begint je eigen creatie? Schrijven over koken is natuurlijk geen literatuur, wat een eigen schepping hoort te zijn. In mijn geval... neem nou flensjes, het re cept ervoor kun je in honderd kookboeken vinden. Maar als ik er nou bij schrijf dat fijngehakte si naasappelschil en een scheutje Grand Marnier zo'n flensje nog lekkerder maakt, dan is dat mijn creatieve inbreng...". Nog even doorgaand over „Jat werk: „Het klinkt wat pretentieus, maar ik vind wel. dat er van mij gejat wordt. Ik vind bij anderen in de schrijfstijl vaak veel zins wendingen en definities van me zelf terug. En dat komt waar schijnlijk dat voor mij het schrij ven het meest belangrijk is; bij mijn collega's is het culinaire de hoofdzaak...". Wina Born is „conseiller" (be suurslid) van de Federation Inter nationale de la Presse Gastrono- mique et Vindcole. Een mond vol. Wina Bom: „Een grapje, net als al die ridderschappen die ik heb Een paar concrete vragen. Wat vindt Wina Born van diepvries? „Er goed, behalve wat vis be treft. Die is te droog; de cellen zyn kapot gevroren. Maar voor de groenten niets dan lof. En vooral de schaal- en schelpdieren zyn heel goed". Hoe beoordeelt zij de Guide Mi- ohelin (de Franse bijbel op reis- slaaD- en kookgebied?) „Zeer betrouwbaar, maar niet volle dig. Die sterren, die de gids aan restaurants geeft, daar valt heel lang over te praten, 'tls immers altyd een momentopname. Je zou een half Jaar lang iedere week in een bepaalde zaak moeten gaan eten, voor Je een oordeel kunt ge ven". Wat vindt zy van het Nederlandse brood? „Sla de Avenue van mei maar op!" (men stuit daarin op een vernieti gend artikel; Neerlands graan kan die orkaan niet doorstaan) Hoeveel caloriën neemt Wina Born wekelijks tot zich? „Ik zou 't niet weten...". Koolhydraten? „Ik houd niet van meelkost, dus dat is simpel...". Ze rekt zich uit, is een slanke, zeer elegante vrouw. Zegt desondanks: „Zo'n driehon derd Jaar geleden hoorde 't voor een vrouw tot haar schoonheid om lekker dik te zijn. Jammer, dat die tijd voorbij is...". ADVERTENTIE P. d'Hersigny Diverse winterschotels Specialiteit Jachtschotels f 6,50 Erwtensoep kluif en worst, roggebrood met spek f2,75 RIJKSSTRAATWEG 324, j WASSENAAR TELEFOON 01751—2500 erdam Schouwburg: 14, 18 Jan. 20 ederlandse Operastichting; Jan. 20.15 uur Toneelgroep r'- „Es oh es, stop Je het nou skast", 16 Jan. 13.30 uur Ne- Operastichting, 17 Jan. Ur Nieuw Rotterdams Toneel half om half", 19 Jan. 20.15 aagse Comedie „Maak me et wakker", 20 Jan. 20.15 Dans Theater, 21 Jan. r Amsterdams Toneel 4)de gebeurtenis", tem 29 jan. beh ma 20.15 ical „En nu naar bed". Komedie: 14, 15, 16 Jan. Thriller „Wachten tot het is"; 18 tem 31 Jan. 20.15 uur .Twee is te veel", de la Mar-theater: tem 29 Jan. beh ma 20.15 uur Cabaret programma „Kwartetten" van Fons Jansen. Theater Desmet: geh maand beh ma 20 uur „Potasch en perlemoer in Textiel" met Hans en Johan Boskamp. Theater Tingel Tangel: geh mnd beh ma 20.30 uur Cabaret Waartoe, waarheen. De Koopermolen: geh mnd beh ma vanaf 19 uur Cabaret rondom Henk Elsink. Concertgebouw: 14 jan. 20.15 uur Het Concertgebouworkest olv Wil lem van Otterloo mmv Claude Helf- fer, piano; 14 jan. 24 uur Optreden van The Flying Burrito Brothers; 14 jan. 20.15 uur Uitwisselingscon cert door de muziekacademie van Praag, 15 jan. 15 uur Matinee op de vrye zaterdag: Omroeporkest en Groot Omroepkoor olv Edward Dow- nes mmv Felicia Weathers, Placido Domingo, Victor Braun en Agosti- no Ferrin, 15 Jan. 20.15 uur Am sterdams Philharmonisch Orkest olv Anton Kersjes mmv Liane Isa- kadse-viool, 16 Jan. 14.15 uur Het Concertgebouworkest olv Willem van Otterloo, 16 jan. 20.15 uur Op treden The Flying Burrito Brothers 20 Jan. 20.15 u. Jubileum-afscheids concert Don Kozakkenkoor olv Serge Jaroff, 21 Jan. 20.15 uur Am- sterd. Philharm. Orkest olv Anton Kersjes. RAI-gebouw: 17 tem 22 Jan. dag 917 uur, za 916 uur Land- en tuinbouw RAI. Den Haag Kon. Schouwburg: 15, 21, 23 jan. 20.15 uur Haagse Comedie „Maak mevrouw niet wakker", 16, 22 Jan. 20.15 uur Haagse Comedie ,,'nBlok aan het been", 14 jan. 20.15 uur Haagse Comedie „Mooi weer van daag"; 16 jan. 14 uur Haagse Co medie „Schakels", 18 Jan. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel, 19 Jan. 20.15 uur Toneelgroep Theater, 20 jan. 20.15 uur Haagse Comedie „Schakels", 23 Jan. 14 uur Haagse Comedie „Mooi weer vandaag", 24 jan. 20.15 uur Nederlands Dans theater. Circustheater: 14 jan. 20.15 uur Het Nationale Ballet, 21 jan. 20.30 uur Nederlands Danstheater, 22 jan. 20.15 uur Paul van Vliet. Ned. Congresgebouw: 20 Jan. 20.15 uur Het Concertgebouworkest, 14 Jan. 20.15 uur Theater Oberhausen „Operette Paganini", 15 Jan. 20.15 uur Het Bulgaars Folklore Ensem ble, 16 Jan. 20.15 uur Rod McKuen, 21 jan. 20.30 uur Het Residentie Orkest, 25 jan. 20.15 uur Het Don Kozakkenkoor, 26 Jan. 20.15 uur De Theodorakis Show. Diiigentia: 14 jan. 20.15 uur Schu bert Ensemble, 16 jan. 20 uur Het Hofstad Jeugdorkest, 20 jan. 20.15 uur Het Nederlands Kamerorkest. HOT-theater: 16, 22 jan. 20.30 u. Haagse Comedie „2 x Wozyeck", 14, 15, 18, 19, 21 Jan. Haagse Come die „Wachten op Godot". Houtrust: 14 tem 16 Jan. 75ste Avicultura, tentoonstelling van sierduiven, konynen en tropische vogels. Rynlands Lyceum: 21 Jan. 20.15 uur De Jasperina Show. Stadsgehoorzaal: 23 Jan. 11-17 u. Hondententoonstelling. Rotterdam De Doelen: 14, 16 Jan. 20.15 uur Herman van Veen mmv Laurens van Rooyen, plano en het Ensemble Contra B; 15 Jan. 15 uur Orgelcon cert door Piet van Egmond, 15 Jan. 20.15 uur Popconcert met Rod Mc Kuen, 18 jan. 20.15 uur The Aca demy of St. Martin, 19 Jan. 20.15 uur Paul van Vliet, 20 jan. 20.15 uur Radio Philharmonisch Orkest olv Edward Downes, 21 jan. 20.15 uur Concertgebouworkest olv Josef Kribs, 21 Jan. 24.15 uur Popgroep Yes. De Schouwburg: 14 Jan. 20.15 uur Leidse Half om Half door het Nieuw Rotterdams Toneel mmv Lies Fran ken, Hans Boswinkel e.a., 15 Jan. 20.15 uur „De hippe vogels uit Bi kini" door het Nieuw Rotterdams Toneel mmv Gees Linnebak, Annet Nieuwenhuyzen e.a., 18 Jan. 20.13 uur „Rinkelrooien" door Nieuw Rotterd. Toneel met Lies Franken, Sacha Bulthuis en Jan Teullngs, 16, 17 jan. 20.15 uur Toneelgroep Globe, 20 Jan. 20.15 uur Operette met „Das Dreimaderlhaus", 21, 22, 25 Jan. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel. Hofplein-theater: tem 23 Jan. beh. 17 Jan. 20.15 uur „Twee op de wip" blijspel met Jeroen Krabbé en Willeke Alberti. Piccolo Theater: 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21 Jan. De Nieuwe Komedie „Geen bachanalen", 17 Jan. 20.15 uur Rotterdams Danscentrum. Grote Schouwburg: 14, 16 Jan. 20 uur De Mounties Show. Ahoy Sportpaleis: 20 tem 26 Jaifc 12 en 20 uur Internationale wielen zesdaagse van Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13