énorme corruptie in leger van Lon Nol V ompidou tornt an erfenis an De Gaulle BHOETTO: MOED JIB BELOOFDE GESPREK KRUIDEN WEER W ALS GENEESMIDDEL ~°olitie in Namibië versterkt nir Si TWEE JAAR VOOR TIJL Belgisch eredoctoraat voor prof. R. Feenstra Oppositie in Chili vraagt beslissing rechter 3NDERDAG 13 JANUARI 1972 BUITENLAND SAIGON (DPA) Het Cambod- anse leger is door 'n pennestreek 'n 30 bataljons of 15.000 man pakker geworden. Met het succes- 11e communistische offensief van laatste weken lijkt dit een zeer ilogische zaak, maar de feiten srken verhelderend, want ge- emde eenheden hebben nooit be- tan. Men heeft ze in Cambodja ;emeen de "bataljons der gees- gedoopt. Hun commandanten, waren de enige soldaten in de taljons die bestonden, hadden ids maanden lange salarislijsten gediend en de modernste Ameri- anse wapens voor hun "troepen" kregen. Het geld staken ze in de en zak, de snelvuur- en machine- R-eren, de granaatwerpers en ra dio-apparaten dat is in Saigon een publiek geheim verkochten ze. Een deel daarvan zal via de zwarte markt wel een weg hebben gevonden naar de communistische tegenstander. Het is de zwaarste vorm van cor ruptie tot nu toe waarby Cambod jaanse officieren en generaals be trokken waren. Juist tijdens de jongste militaire nederlagen van de strijdkrachten van Phnom Penh is de affaire bijzonder duidelijk aan het licht gekomen. De Cambod jaanse generale staf wierp volgens ingewijden eenheden in de strijd waarvan de soldaten in het gunstig ste geval in de kaartsystemen van de betaalmeester voorkwamen. Tij dens het zogenaamde offensief, dat dan uitmonden in "terugtrekkende bewegingen", streden denkbeeldige wezens die het best omschreven kunnen worden als "papieren ka meraden". Als de zaak niet zo bitter ernstig was zou ze veel stof opleveren voor een toneelrijpe komedie. Wie ech ter de voor de communistische aan valler vluchtende en vaak bedelende soldaten van de Khmer-republiek zag, en weet dat zelfs de echte sol daten soms twee tot drie maanden geen soldij ontvangen, begrijpt dat het regime van Lon Nol in zijn tot nu toe zwaarste crisis is geraakt. In Phnom Penh worden de ge ruchten steeds luider dat een staatsgreep of op z'n minst drasti sche kabinetswijzigingen niet meer zjjn tegen te houden. Er zijn er velen die de toch al zieke veldmaar schalk Lon Nol definitief met pen sioen naar het buitenland willen sturen en daarvoor de leider van de door de Amerikaanse inlichtin gendienst (CIA) gesteunde rechts- extreme Khmer-Serei-beweging, Son Ngoc-than, in het zadel willen hei- Zaken Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten we ten dat er "niets geheimzinnigs en geen manipulaties" gezocht moeten worden in het Amerikaanse initia tief een internationaal consortium te vormen voor economische hulp aan Cambodja. Woordvoerder Char les Bray reageerde hiermee op de nieuwste onthullingen van de jour nalist Jack Anderson. Deze had gisteren in zijn reeks publikaties uit Witte Huisdocumenten instructies bekendgemaakt, die het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de ambassadeur in Phnom Penh had gezonden. De ambassadeur moest premier Lon Nol aansporen een brief te schrijven aan verscheidene regeringen, waarin om economische hulp voor Cambodjpa werd ge vraagd. De tekst van deze "per soonlijke" brief was zelfs gevoegd bij de instructies voor de ambas sadeur. Morgen zal in de Cambodjaanse hoofdstad een internationale con ferentie over hulpverlening aan Cambodja beginnen, waaraan de Verenigde Staten, Japan, Australië, Nieuw-Zeeland, Indonesië, Maleisië en Italië zullen deelnemen. Voor 1972 zou Cambodja 25 miljoen dol lar economische hulp moeten krij gen, waarvan de Verenigde Staten de helft voor hun rekening zouden nemen, als het congres dat goed keurt, aldus Gray. Hij zei dat het geenszins de be doeling was het congres te omzeilen, dat strikte beperkingen heeft opge legd aan de hulp aan Cambodja. Om het congresbesluit te kunnen respecteren was juist geprobeerd de last van de economische hulp aan Phnom Penh over een aantal lan den te verdelen, aldus Bray. Tet-offensief Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Defensie hebben gisteren de vrees uitgespro ken, dat Noord-Vietnam en de Viet- cong zich voorbereiden op een of fensief met het boeddhistische nieuwjaar, bijna samenvallend met president Nixons bezoek aan China volgende maand. Volgens hen is het vervoer van voorraden langs de Ho Tsji-mihnroute nog tamelijk inten sief, ondanks de aanhoudende lucht aanvallen van B-52 bommenwer pers. Het boeddhistische nieuwjaar, Tet, valt op 14 februari, en presi dent Nixon gaat de week daarop naar Peking. 9' a 6en on^er^LOU^ °P ^et Elysee beantwoordde Luns vragen van journalisten. y°$anse CP-leider: Frankrijk terug in de NAVO bij ikc Leli<lel fm e koel (Van onze correspondent) ransijjjg officieel is het niét dan een beleefdheidsbezoek, J. A. H. Luns in zijn nieuwe van secretaris generaal van ifïaaik>rd-Atlantische Verdrags Or- itie (NAVO) bij de Franse re in Parijs aflegt. Al eerder nieuwe NAVO-chef zijn op- f 6 tag ook al in Bonn, Athene en a gemaakt en ook de overige iteden van de lid-staten staan zijn lijst. ^I^omatieke waarnemers in Pa- 'iben niettemin de indruk, dat nse regering met audiënties ^epties van de zijde van presi- Pompidou, Chaban-Delmas en daijtaisters van Buitenlandse Za- van oorlog Schumann en De- toch nogal breed voor de secretaris-generaal uithaalt, indruk, die veryolgens dan ar. tiin direct verband kan worden grot^ht met de beschuldigingen zijde van de Franse secreta- ïeraal van de Franse commu- ïrt he partij, Georges Marchais, mm omPi(^ou momenteel bezig zou dichfrankrijk langs een zoet lijntje in het Atlantische vaarwater leiden. Strijd ;rt een kleine week voltrekt bi Parijs een politieke strijd de communistenleider Mar en Pompidou die op zichzelf al niet van belang is ontbloot, immers nog zelden of nooit komen dat de president der i ik zich verwaardigt met een ureai£us en dan nog wel een chef communistische partij pu- ijk in het krijt te treden, met zijn aanval had, zo mag iggen, Marchais dan ook wel I de „achilleshiel" van de huidige pre sident der republiek geraakt. Want door hem openlijk te betich ten dat hij steeds meer stellingen I van de staatkunde van wijlen gene- raai De Gaulle ontzenuwde, speelde j Marchais tevens in de kaart van de orthodoxe vleugel in het gaullistische kamp, die de diplomatieke activitei ten van Georges Pompidou vanaf het begin nogal met een scherp wantrouwend oog bleef bespieden. Volgens Georges Marchais heeft Pompidou zijn Amerikaanse ge sprekspartner Richard Nixon op de Azoren top vorige maand beloofd, dat Frankrijk zijn afwijzende hou ding Jegens de NAVO en dus te vens de Amerikaanse politieke en militaire wereldstrategie geleide lijk aan zou laten varen. De communistenleide- heeft ver schillende voorbeelden genoemd, die moesten aantonen dat de „positieve aspecten" die de Franse commu nisten altijd in de buitenlandse po litiek van de gaullisten hadden ont waard en ook erkend onder Pompidou steeds moeilijker te her kennen bleven. Rekening Een opmerking, die naar de me ning van het Elysée natuurlijk slechts op de rekening van politieke verblinding, gezichtsbedrog ofwel kwade wil zou zijn te schrijven. Dat Frankrijk al in 1968 dus nog onder generaal De Gaulle zijn draai ten opzichte van de Verenigde Sta ten probeerde te nemen valt moei lijk te ontkennen. Vanaf dat Jaar besloten de Fran sen al ook militair weer nauwer met de NAVO te gaan samenwerken door aan gezamenlijke manoeuvres deel te nemen of zijn aandeel toe te zeg gen aan de uitwdsseling van strate gische informaties inzake Russische vlootbewegingen in de Middellandse Zee. En in die zelfde geest installeert Frankrijk momenteel ook een ba sis op een der Portugese Azoren-ei landen. De toenadering van Frankrijk in de Atlantische Oceaan of Ameri kaanse richting valt dus niet te be strijden, al schijnen de Russen tot dusver aan die heroriëntering dan ook weinig aanstoot te hebben geno men. Met een enkel woord Moboetoe-Sese De president van Zaire (het voormalige Belgisch- Kongo) Joseph -Desire Moboetoe, wil voortaan president Moboetoe-Sese genoemd worden. Sese betekend Groei Russische vloot De vloot van de landen van het Pact van Warschau groeit sneller dan die van de NAVO-landen. Admiraal Charles Duncan, NAVO-bevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan, zei in een gesprek met het Westduitse blad „Die Welt", dat de NAVO-lan- den stilstaan wat de bouw van oor logsschepen betreft, terwijl de Russen in hoog tempo moderne vaartuigen van stapel laten lopen. Oppositieleider gewond De 49- jarige Zambiaan.se oppositieleider SimonKapwepwe is door de politie met spoed naar een ziekenhuis ge bracht nadat hij door een vijandige menigte in een winkelcentrum in de hoofdstad Loesaka was aangevallen. Zijn verwondingen, een snee op zijn gezicht en builen op zijn hoofd, ble ken niet ernstig te zijn. Kapwepwe trad vorig jaar uit de regering, waar na hij een eigen partij oprichtte. NIEUW DELHI (Reuter, AP, UPI) President Bhoetto van Pakistan heeft verklaard, dat er geen bespre kingen tussen hem en sjeik Moedji- BRUSSEL (BELGA) Mario Roymans (Tijl van Limburg) is woensdag veroordeeld tot 24 maan den gevangenisstraf waarvan 18 maanden voorwaardelijk (proeftijd vQf jaar). Roymans zal dus 6 maan den gevangenisstraf uitzitten, met af trek van het voorarrest. Mario Roy mans ontvreemdde in de nacht van 23 op 24 september 1971 "de liefdes brief" van Vermeer, toebehorend aan het Rijksmuseum te Amster dam, uit het Paleis voor Schone Kun sten in Brussel, waar het doek aan de "Rembrandt-tentoonstelling" in bruikleen was afgestaan. De dief, die herhaaldelijk met het Rijksmuseum en later met Belgische dagbladen en met de Belgische .ra dio telefoneerde, diende zich aan als "Tijl van Limburg" en eiste 200 miljoen fr. losgeld (ongeveer 14 miljoen gulden) dat ten goede zou komen aan de Bengaalse vluchtelin gen. Op 6 oktober voerde de dief het fatale telefoongesprek dat leidde tot zijn aanhouding in een hoeve te Zol der. Roymans bekende de diefstal de volgende dag. Intussen had de Rijks wacht het zwaar beschadigde doek teruggevonden onder het bed in zijn kamer in het hotel "Soetewey". in Zolder, waar Roymans sinds enige tijd in dienst was. Achteraf bleek dat Roymans' zuster, aan wie hij op de dag van z'n aanhouding zijn hele on derneming vertelde, de identiteit van haar broer aan de rijkswachter had onthuld. Het proces werd op 20 en 21 december gevoerd. Na de voorlezing van het vonnis werd Mario Roymans weggeleid. Zijn vader, zichtbaar ten prooi aan een zenuwcrisis, begon daarop te roe pen en te tieren: "Valse mensen", "bandieten", "kapotschieten doet ge in plaats van te helpen", "cochons", en dergelijke. Rijkswachters duwden hem met zacht geweld weg. Tijl van Limburg werd onlangs door het Belgische publiek uitgeroepen aan van het Jaar. boer Rachman kunnen worden ge voerd zolang er Indiase troepen zijn in Oost-Pakistan, het huidige Bang ladesj. Radio-Pakistan die Bhoetto's pers chef citeerde, voegde er aan toe, dat de twee mannen voor het vertrek van sjeik Moedjib uit West-Pakistan overeengekomen waren, dat zij na derhand uitvoerige besprekingen zou den houden. Bhoetto is van mening, aldus ra dio-Pakistan, dat sjeik Moedjibs ver klaringen in Nieuw Delhi en bij zijn terugkeer in Dacca waarin hij el ke band tussen Pakistan en Bang ladesj in de toekomst uitsluit vele vragen opwerpt. De Pakistaanse president blijft van mening dat het laatste woord over deze zaak nog niet is gesproken. Bhoetto dacht dart. te gelegener tijd gedetailleerde besprekingen kunnen worden gehouden. Hij is niet van plan, in de "on middellijke toekomst" de nationale vergadering bijeen te roepen of een einde te maken aan de staat van be leg. Dat zou "gelijk staan met er kenning van Bangladesj", zo ver klaarde Bhoetto's perschef. HIJ wees erop dat Bhoetto eerder al had ge zegd dat hij de nationale vergadering alleen bijeen zal roepen wanneer Oost-Pakistan daar volledig in ver tegenwoordigd is. Bangladesj is bereid diplomatieke betrekkingen met West-Pakistan te vestigen, wanneer het door Islama bad wordt erkend. Dit heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken in Dacca woensdag verklaard. In kringen in de omgeving van de Pakistaanse regering is echter ver klaard, diait Pakistan Bangladesj niet zal erkennen en dat elke erken ning door andere landen als een vij andelijke daad zal worden be schouwd. Geval voor geval zal wor den bestudeerd hoe de reactie op er kenning zal zijn. Erkenning Pakistan heeft gisteren de diplo matieke betrekkingen met Bulgarije verbroken, omdat dit land Bangla desj (Oost-Pakistan) heeft erkend. De Pakistaanse regering bestu deert ook de betrekkingen met Po len en Mongolië die ook het bewind in Dacca hebben erkend. Met Oost-Duitsland, dat eveneens tot erkenning van Bangladesj is overgegaan, onderhoudt Pakistan geen diplomatieke banden. Na sjeik Moedjiboer Rachmans be noeming tot de nieuwe premier on der de voorlopige grondwet van Ban- Regering Sjeik Moedjiboer die in april toen hij in Pakistan gevangen zat, tot president van Bangladesj was be noemd, droeg deze functie die een ceremonieel karakter heeft gekre gen, over aan dr. Aboe Sajed Tsjoed- hoery die rector-magnificus van de universiteit van Dacca en lid van het Pakistaanse hooggerechtshof is geweest. Tsjoedhoery was ook leider van de afvaardiging van Bangla desj die kortgeleden naar New York reisde om de zaak van de nieuwe staat te bepleiten in de Algemene Vergadering der VN. Krachtens de voorlopige grondwet die gisteravond bij decreet werd af gekondigd, krijgt de nieuwe premier grote macht. De president moet op treden "volgens het advies van de premier". Dit betekent dat Tsjoed hoery titulair staatshoofd zal zijn onder verantwoordelijkheid van Moedjiboer. Zij die tot lid van de nationale ver gadering of de provinciale assem blees zijn gekozen toen Bangladesj nog een deel van Pakistan was, zul len een grondwetgevende vergade ring vormen. Sjeik Moedjiboer die aan het hoofd komt te staan van een regering van twaalf man, stuurt kennelijk aan op 'n parlementair bewind in Bangla desj. Gistermorgen al werd Aboe Sa- dat Mohammed Sayem beëdigd als president van het hooggerechtshof van Bangladesj. Moedjiboer volgt Tajoeddin Ach- med op als premier. Diens voorlopi ge regering is afgetreden. Alle nieuwe ministers legden de eed van trouw aan Bangladesj af. Vertegenwoordigers van de landen die in Dacca een diplomatieke mis sie hebben, woonden de plechtigheid bij. Niet aanwezig was de vertegen woordiger van de VS, Herbert Spi- vack. VValheim bezuinigt VN-secreta- ris-ggneraal Waldheim, die bij zijn ambtsaanvaarding werd geconfron teerd met een tekort van rond 200 miljoen dollar op de VN-begroting, gaat drastisch bezuinigen. Hij heeft een personeelsstop afgekondigd (tot dat de organisatie van de VN gron dig is doorgelicht) en stopzetting van de betaling van overuren, tenzij deze strikt noodzakelijk zijn. LEIDEN De rijksuniversitei ten te Gent (België) heeft prof. mr. R. Feenstra, hoogleraar in het Ro meins recht en zijn geschiedenis aan de Leidse universiteit, het ere doctoraat in de rechtsgeleerdheid verleend. Dit, uit erkenning voor zijn wetenschappelijke werk en zijn aan deel in de bevordering van het con tact tussen de Juridische faculteiten te Gent en Leiden. De erepromotie zal zaterdag 28 februari plaatsvinden, in het raam van de viering van het 163-jarig be staan van de Gentse universiteit. Prof. Feenstra zal bij deze plech tigheid worden vertegenwoordigd door zijn echtgenote, omdat hij dan zelf in het kader van het Ne derlands- Zuidafrikaans akkoord gedurende zes weken als gasthoogle raar in Zuid-Afrika verblijf. SANTIAGO (Reuter, AFP) De twee grootste oppositiepartijen in Chili zullen een uitspraak van het constitutioneel hof vragen over de kabinetswijziging die president Al- lende vorige week doordrukte. Al- lende verwisselde de ministers van Defensie en Binnenlandse Zaken, nadat het Huis van Afgevaardig den de minister van Binnenlandse Zaken, José Toha, had geschorst. De christen-democraten en de nationale partij menen dat Al- lende door de benoeming van Toha tot minister van Defensie het con gresbesluit heeft willen omzeilen. Ala de Chileense senaat eveneens zijn afkeuring over Toha had uitgespro ken zou deze tot aftreden zijn ge dwongen, maar Allende liet het zo ver niet komen. De oppositie vraagt van het constitutioneel hof een maatregel waardoor Toha geen deel meer kan uitmaken van de re gering. Mario Roymans alias Tijl van Limburg. /oor^NDHOEK (AP) Een onbe- aantal blanke politiemannen hoo steren per luchtbrug van Pre- overgebracht naar Odangoea 'ambo-land in Zuidwest-Afrika libië) versterkingen werden gestuurd t de Ovambo-regering had ge- ,tsin! schuwd dat streng zou Worden I3BIItreden tegen "illegale groepe tl lil 11 en organisaties die de arbei Intimideren". ötuatie in Ovambo is rustig. maar gespannen, zo blijkt uit be richten uit Namibië. Sinds vier we ken geleden ongeveer 13.00 Ovam- bo's het werk neerlegden, hebben zich geen ongeregeldheden voorge daan. In Pretoria gaf Jan de Wet, de commissaris-generaal voor de Ovam- bo's de volgende verklaring voor de versterking van de politie-eenheden in Zuidwest-Afrika"Ik zou de Ovambo-bevolking er op willen wij zen dat personen, die geen Zuid- afrikaanse staatsburgers zyn, zekere ideeën onder de Ovambo's versprei den dit kan een chaos veroor zaken en wellicht tot een opstand leiden". De Ovambo's zyn in staking ge gaan uit protest tegen het systeem van arbeidsovereenkomsten dat hen verplicht voor een vastgestelde tijd tegen een vast loon by een bepaalde werkgever te biyven. zy eisen nu een vrye markt voor hun arbeid. Toen zy in staking gingen, hebben de autoriteiten hen teruggestuurd naar Ovambo-land in het noorden van Namibië. De illegale staking heeft sinds het midden van deoember de myn- Industrie in Zuidwest-Afrika lam gelegd. Inmiddels is bericht dat er plan nen in demaak zyn om het con tract-systeem te vervangen door een nieuwe, bilaterale overeenkomst tussen Pretoria en de Ovambo-re gering. Kruiden zijn weer „in" als ge neesmiddel. Drogisten overal in het land-doen hun best om aan de de laatste tijd sterk gestegen vraag naar ouderwetse kruiden te voldoen. Ze kunnen het bijna niet aanslepen. In de grote steden schieten krui denwinkeltjes als paddestoelen uit de grond. De populariteit van linde bloesemthee (volgens insiders een probaat middel tegen griep) neemt wekelijks toe. Bij reformwinkels is de omzet van sleedoornspa, een versterkend mid del voor vermoeide mensen, opval lend gestegen. Zelfs slachtoffers van managerziekte kunnen bij een krui denwinkeltje terecht, want artsen zijn enthousiast over de versterken de Chinese kruidenwijn Ginseng. Uiteraard dient men het gebruik van kruiden niet te overdrijven en zeker voor patiënten telt dat men er goed aan doet eerst een arts te raadplegen, maar zelfs de farma ceutische indusfrie gebruikt in toe nemende mate kruiden als ingre diënten voor nieuwe geneesmidde len. Alles komt terug. Net als onze voor ouders (die bij ziekte bijna volledig op kruiden waren aangewezen) drinken thans weer veel (vooral Jonge) mensen een aftreksel van marjolein wanneer ze hoofdpijn hebben. Weegbree wordt weer ge bruikt als middel tegen diarree, en klomop tegen likdoorns, het sap van dovenetels tegen aambeien, mei- doornsap tegen slapeloosheid, knof look tegen keelontstekingen, kervel tegen steenpuisten, margrietenblade ren tegen Jeuk. Wie meer over kruiden wil weten, kan volop terecht in de boekwinkel. De meeste boeken over kruiden werden geschreven door de in Bus- sum woonachtige Mellie Uyldert, die geheel op rauwkost en kruiden leeft, al veertig Jaar. en vertelt ze, nooit ziek ls. 't Enige is dat ik wel eens over werkt ben, maar zelfs déaar ls een wilde plant voor die me helpt. Het is volkomen waar wat het spreek woord zegt: tegen elke kwaal, ls een kruid gewassen". Kruiden zijn voor Mellie Uyldert, vertelt ze, „één van de uitlopers van mijn levensbeschouwing". Zij alléén zijn niet zaligmakend. Behalve haar kruidenbijbel heeft ze nog tien „leefregels" die naast het gebruik van kruiden in tuin en ziekenkamer In acht genomen dienen te worden. Het zijn Mellie Uylderts „Tien Ge boden": Geboden Adem meer, eet minder. Longen wassen, 's morgens en 's avonds, ln tien diepe ademhalingen, buiten. Rook en drink niet, blijf af van drugs en tabletten. Wie is de boos- zij of Jij? Eet meest rauw: levenskracht! Vast op zondag. REN. Neem 's morgens een douche, was 's avonds je voeten, die alles afweren. Laat vuil, lawaai, en geklets langs Je afglijden. Stem af op de kos mische liefde die alles doordringt. 0 Je richtsnoer is binnen Je, vraag daar naar raad. Wees stil om het antwoord te kunnen horen. Wacht met sex tot er liefde is, dan is het wat anders. Blijf minstens één avond per week thuis, om tot Jezelf te komen. O In nood en pijn: steek een kaars aan, zing lang op één adem. Lees iets moois voor Je gaat sla pen: de laatste gedachte gaat mee de nacht in, beschermt Je in de droom.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11