AVO WIL MALTA HOUDEN W' imbon twijfelt aan zin van acties voor RMS Hiaat van 2500 km in VS luchtverdediging ISRAËLISCHE RAID OP AL FATACH WERD AL VERWACHT '1 Weekend retour Mintoff bereid om vertrekdatum te verschuiven Premier Heath wil geen pond meer betalen iratis reizen januaridagen )p uw 65+kaart dagretourf 1.- Wraak van het IRA )ENSDAG 12 JANUARI 1972 BUITENLAND RUSSEL (DPA) De vertegenwoordigers van de 15 ^O-landen hebben gisteren op een speciale bijeenkomst in hoofdkwartier te Brussel opnieuw over Malta gesproken, e algemene NAVO-secretaris Luns had de dag tevoren met Sritse premier Heath over dat onderwerp van gedachten isseld. Daarbij waren ook aanwezig minister van Buiten- Ise Zaken Douglas-Home en minister van Defensie Car ton. lerika had er al bij zijn Euro- bondgenoten op aangedrongen gezamenlijke aanbod tot huip ing aan Malta te verhogen. Het voor dat de NAVO-landen sa- ongeveer 13 miljoen pond ster- (110 miljoen gulden) aanbieden jremier Dom Mintoff van Mai lt deelt bijna het verschil tus- de 9,8 miljoen pond die» AVO-landen hebben geboden en 18 miljoen pond die Min- praagt als „huur" voor de bases iet strategisch belangrijke ei- in de Middellandse Zee. Amerikaanse voorstel werd gis- ook besproken door de perma- NAVO-vertegenwoordigers in el. sident Nixon is, aldus de diplo- ke zegsman, vooral ongerust mogelijke politieke repercussies Middellandse Zee indien Libië Sowjet-Unie de Britten op Mal- uden gaan vervangen. In geal- kringen in Brussel ver dat verscheidene NAVO-lan- iereid zijn voor de stationering Iritse troepen op Malta een ho- lijdrage aan de regering van het te betalen. Het Amerikaanse terie van Buitenl. Zaken heeft en officieel erkend het in het i de NAVO en van Mal- vinden dat een akkoord wordt t over de Britse bases op het ADVERTENTIE ies uit elke dinsdag, f zaterdag irkaart p.p. f 50.- or echtpaar f75.- maandskaart p.p. f 20.- lor echtpaar f 30.- S-legitimatiebewijs of isfoto('s) èn een bewijs aaruit uw leeftijd blijkt laspoort of trouwboekje). raag de folder aan liet loket. gv ~v voordelig uit met NS De aanwijzingen uit het NAVO- hoofdkwartier in Brussel over een mogelijk compromis tussen Groot- Brittannië en Malta over de pacht prijs voor de bases zijn echter gister avond in Britse regeringskrin gen met de grootste reserve ontvan gen. Volgens berichten in Londense bla den zou premier Heath zeer ontstemd zijn over het Amerikaan se voorstel aan de Europese bondge noten hun gezamenlijk aanbod tot hulpverlening aan Malta te verhogen. Sommige bladen spreken zelfs over een „ruzie" tussen Londen en Washington. In Britse regeringskringen heeft men in het bijzonder ergernis ge toond over het feit dat enige NAVO- partners er bij Groot-Brittannië op hebben aangedrongen tegenover de eisen van premier Mintoff een soe pelere houding aan te nemen. Alle officieuze reacties zijn aldus samen te vatten, dat de Britse regering op het ogenblik niet bereid is haar fi nanciële aanbod aan Mintoff ook maar met één pond te verhogen. De premier van Malta, Don Min toff, zond gisteren een nieuwe bood schap aan de Britse regeringen. Vol gens goedingelichte kringen in La Va- letta zou hij zich daarin bereid heb ben getoond de Britse strijdkrachten toe te staan nog enige tijd na 15 Ja nuari op Malta te blijven. Deze krin gen leggen er echter wel de nadruk op dat dit niet een doorbreken bete kent van de impasse over het geldbe drag dat de Britse regering moet be talen voor het gebruik van de mili taire basis op Malta. Van Britse zij de is al eerder meegedeeld dat het onmogelijk is de 10.000 man perso neel met hun gezinnen voor zaterdag van Malta te evacueren. Op Malta schijnt de oppositie tegen de politiek van Mintoff toe te nemen. De Nationalistische Partij, de voornaamste oppositiepartij, heeft meegedeeld een grote demonstratie te zullen houden. De voorzitster van de (pro-Britse) progressieve constitutionele Par tij, Mabel Strickland, heeft het ont slag van premier Mintoff geëist. Verder wil zij nieuwe verkiezingen, een referendum en het heropenen zonder voorafgaande voorwaar den van de onderhandelingen met Groot-Brittannië. De Britse La- bour-partij heeft inmiddels besloten op verzoek van premier Mintoff een commissie van onderzoek naar Malta zenden. De commissie die wordt ge leid door Tom Driberg van de lin kervleugel van Labour, blijft twee of drie dagen op het eiland. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse luchtverdedigingsstel sel heeft tussen Florida en Califor- nië. over een gebied van 2.500 km, een hiaat. Dit blijkt uit een rapport van een ondercommissie van onder zoek uit de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Af gevaardigden. Volgens de voorzitter van de ondercommissie, de Demo craat Edward Hebert, is het gehe le Amerikaanse luchtverdedigings stelsel daardoor „praktisch nutte loos". Het onderzoek werd ingesteld nadat op 26 oktober een Cubaans vliegtuig van Russische makelij 21 suikerdeskundigen uit Cuba naar New Orleans bracht voor het bijwonen van een congres. Het toestel was niet ontdekt voordat de piloot op 40 km van deze stad landingsinstruc ties vroeg. Op een besloten bijeen komst op 25 november deelde gene raal McKee, de commandant van de Noord-Amerikaanse luchtverdediging mee. dat het verdedigingsstelsel be staat uit radar en onderscheppings- vliegtuigen, die bijna uitsluitend de kusten van het oosten, noorden en westen bewaken, dwz. de gebieden, vanwaar een Russische aanval zou kunnen komen, maar niet de zuid kust noch de grens tussen de Ver enigde Staten en Mexico. Te ver Het Cubaanse toestel vloog langs de kust van de Golf van Mexico, te ver weg om door de radarinstallaties op de grond te kunnen worden op gemerkt. Geen enkel Amerikaans vliegtuig was opgestegen, ofschoon de verkeerscontrole in Miami vier uur tevoren het vluchtplan van Ha vanna had ontvangen. Dit was door gegeven aan verscheidene instanties, waaronder het ministerie van Bui tenlandse Zaken en het Noordameri- kaanse luchtverdedigingsstelsel. De Cubaanse vlucht bewijst, dat 'n vijandelijke aanval tegen de Ameri kaanse zuidkust en belangrijke stads- en industriecentra zou kun nen worden ondernomen "zonder dat men veel risico loopt bijtijds te wor den ontdekt", aldus het rapport. De ondercommissie vraagt de mi nister van Defensie, Melvin Laird, zo spoedig mogelijk eqn defensiesys teem tot stand te brengen om de verdediging sluitend te maken. Vol gens generaal McKee zullen de kos ten niet hoger zijn dan 125 miljoen dollar. (De Cubaanse deskundigen werden op 5 november uitgewezen en keerden, zonder aan het congres te hebben deelgenomen, naar Havan na terug). Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zoutelande, P. Berg- kotte, kandidaat te Oosterbeek. Benoemd tot ziekenhuispredikant van het Academisch Ziekenhuis te Groningen, mej. ds. D. van Lynd'en te Helium. GEREF. KERKEN Beroepen te Oosterbeek, M. Mete ring te Rotterdam-Lombardije, die dit beroep heeft aangenomen, roepen door de samenwerkende ker ken van Zeeuws-Vlaanderen, W. van Benithem, kandidaat te Amstelveen Aangenomen naar Oost- en West- Souburg, D. Kloppenburg te Drach ten. GEREF. GEMEENTEN Militante negers achter rellen in Baton Rouge? WASHINGTON (DPA De bur gemeester van Baton Rouge, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Louisiana, waar gisteren bij een ras- senrel twee politiemannen en twee jonge negers om het leven kwamen, heeft verklaard dat de schietpartij is uitgelokt door leden van de militan- negerbeweging de „Zwarte mos lims". Zij waren naar Baton Rouge ge komen om door middel van een „soort revolutie" de stad in handen te krijgen en „aan de negerbevol king terug te geven". Volgens de burgemeester hadden de militan te negers een tijdschema voor de re volutie bij zich. Acht Jonge negers zijn dinsdag in Baton Rouge wegens moord in staat van beschuldiging gesteld. Een woordvoerder van de NAACP, de Nationale Vereniging voor de Be vordering van de Belangen van Kleurlingen, verklaarde niet zeker te kunnen zeggen wie betrokken is geweest bij de schietpartij die giste ren uitbrak nadat de politie een spontane demonstratie in een straat opbrak. De demonstratie eiste betere levensvoorwaarden voor de zwar te bevolking van Baton Rouge. De foto geeft een duidelijk beeld van de angst en geweld in Baton Rouge. Twee blanke politiemannen buigen zich over twee negers om hen te fouilleren. Iel Aviv krijgt 50 Phantoms en 100 Skyhawks TEL AVIV (GPD) De Israëliërs hebben bij de verwachte represaille- actie tegen Fatarn-bases in Zuid-Li- banon naar het schijnt meer tegen stand ondervonden dan verwacht werd en gebruikelijk is bij derge lijke acties. Bij twee aanvallen op de Libanese dorpen Bint Jebel en Chamam werden twee Israëlische soldaten gedood. De Israëliërs heb ben vier gebouwen opgeblazen, die als bases dienst deden voor de Fa- tach. De actie van maandagnacht was ;n reactie op een reeks van raket mortier beschietingen van Libanees grondgebied op Israëlische nederzet tingen langs de Libanese grens. Vol gens een legercommuniqué bestorm den de legereenheden de terroristen bases. Ook het feit, dat de bases met commando's en al werden opge blazen en dat daarna de Israëliërs tijdens hun terugtocht met mortie- werden bestookt, wijst op een de Israëliërs onverwachte tegen stand. Vast staat dat een Israëlische actie werd verwacht. De leger- woordvoerder wilde niets zeggen over al of niet voorziene moeilijkheden. "Het terrein is bergachtig, moeilijk anbaar en levert altijd proble men op. De mogelijkheid dait er slachtoffers aan Israëlische kant val len, is er altijd. Bovendien zoeken onze doelen uit op zodanige ma nier, dat de burgerbevolking niet ge troffen wordt". Het dorp Bint Jebel heeft ongeveer 9.000 inwoners. Chamam heeft er 1-700. Chamam, gelegen in wat "Fa- tach-land" genoemd wordt, is al eer der in de zomer van 1969 het doelwit geweest van Israëlische repressailles. Bij die gelegenheid werden alle daar aanwezige Fatach-bases opgeruimd. De Arabische bevolking in de Li banese grensdorpen is niet met de Fatach-activiteiten ingenomen. Toen de activiteiten van Fatach vanuit Libanon twee jaar geleden op hun hoogtepunt waren, hebben velen hun dorpen verlaten, uit vrees voor Is raëlische beschietingen. Voor een groot deel zijn ze teruggekeerd. De ervaring van de Israëlische soldaten, die aan commando-acties deelgeno men hebben, is, dait zonder dat er van liefde voor de Israëliërs spra ke is de Israëlische acties toch voor de bevolking een zekere opluch ting betekenen, temeer daar de Is raëliërs zoveel mogelijk de burger bevolking ontzien. De Israëlische radio heeft gisteren een bericht bevestigd van het Ame rikaanse tijdschrift "Time" vorens hetwelk Israël van de Verenigde Staten veertig "Phantoms" en tach tig '.Skyhawks" zou krijgen. De Is raëlische radio beroept zich voor ze bevestiging op "bevoegde bron nen in Washington". Verdere bijzonderheden heeft de Is raëlische radio niet genoemd. In welingelichte kringen in Was hington is verklaard, dat de Ver enigde Staten nagenoeg overeenstem ming hebben bereikt over de ver koop van nog meer vliegtuigen aan Israël. Naar verwachting zou deze overeenkomst het Israëlische ver zoek om 50 Phantoms en 100 Sky- awks bijna dekken. Binnen drie maanden zou Israël reeds enige van deze toestellen ont vangen. Aan de overeenkomst zou nog de laatste hand gelegd moeten worden, maar niet-officieel is de verwachting uitgesproken, dat Israël veertig supersonische Phantom Jachtbommenwerpers en tachtig subsonische Skyhawks-Jachtbommen werpers krijgt. De laatste Amerikaanse leverantie m militaire vliegtuigen aan Israël is ln december 1970 verricht. AD VERTEN TIE Zaterdag been, zondag terug. Extra voordelig. voordelig uit met NS Een 16-Jarige Noordierse Jongen is in de nacht van dinsdag op woens dag in zijn huis in Ballymurphy dood geschoten. Volgens het Britse leger, is hij waarschijnlijk door het IRA, (Ierse Republikeinse Leger) "te rechtgesteld". De jongen had een ko- gelwond in zijn hoofd en een pistool in zijn zak, maar volgens een leger- woordvoerder wordt de zaak als een misdrijf behandeld. In dezelfde plaats is een jongen ge vonden met schotwonden in zijn been volgens de 1 egerwoordvoerder waar schijnlijk ook een wraakactie van het IRA. De twee Jongens zijn bed den katholiek. IBON Sinds 1956, toen de kleine groep van tien ge- naar Ambon terugeerde is lat betreft voorlichting en op- weinig in positieve zin veran- (Van c correspondent) Schumacher Dat is de mening van de fa- C. die tot die eerste groep be- en nu een moeilijk bestaan n de stad Ambon. Als het zou n, zouden ze vandaag nog willen naar Nederland. Dit man (ex-KNIL korpo- vrouw en zes kinderen moe- 'ondkomen van 20 gulden per nd. Nu is de familie C. niet de het niet breed heeft op ion (of waar ook in Indonesië), de gedachten aan het „zoete" rland, waar men had kunnen kan men maar moeilijk los- Meneer en mevrouw C. en vernomen dat er een Ne- Journalist logeerde in ho- nggrek en ze kwamen me op- n, om zoals ze zeiden, weer een Nederland te proeven en een hun hart uit te storten. „Het dat mijn man verdient met werk in de haven is na een We halen het einde van laand iedere keer met moei- e kinderen verdienen dan wat oor op straat ijsjes te verko- se met een gulden winst komen hebben ze goede zaken an. ik doe zelf naaiwerk om bij te verdienen", aldus me- Nu is het lot van de teruggekeer de familie C. misschien niet maat gevend, maar het is over het alge meen wel zo dat er van terugkeren de Zuidimolbkers een grote en mis schien wel een te grote aanpassing wordt gevergd. Alle geneugten van de welvaartsstaat moet men plotse ling missen. Er heerst grote werk loosheid en alle luxe artikelen waar men aan gewend was zjjn duur. Sterker nog, het zijn juist deze ar tikelen zoals een grammofoon, fo totoestel of radio die men het eerst verkoopt om in leven te blijven. Sommige gezinnen beginnen daar in Djakarta al mee en komen dan geheel berooid in Ambon aan. Dat zijn dingen die men bij de voorlichting in Nederland nog veel te weinig hoort. Het is echt niet allemaal ellende wat de klok slaat. Er zijn ook voor beelden van gerepatrieerde Zuidmo- lukkers die het best naar hun zin hebben. Het is een minderheid en men vindt ze vooral onder de Jon geren met geen of weinig kinderen De oderen, die hun moederland in de jaren in Nederland bewust of onbewust hebben geïdealiseerd, krij gen bij terugkeer de grootste ont goocheling te verwerken. Natuur lijk heeft men in Nederland ook problemen gekend, maar daar werd men altijd wel op de een of ande re manier opgevangen door sociale zaken, Ambonezenzorg of de kerk. Hier is men veel meer aan zichzelf overgelaten. Daar komt als extra moeilijkheid nog bij dat de terug kerende „Hollandse" Ambonezen ezker niet als verloren zonen wor den binnengehaald, maar juist met enige achterdocht worden bekeken. Zij zijn immers gevlucht en wij hebben geleden tijdens en na de korte maar hevige opstand na de uitroeping van de onafhankelijke Republiek der Zuidmolukken (RMS), die in 1950 en 1951 hard door het nationale Indonesische le ger werd neergeslagen, zo redeneert De meesten die terugkomen vesti gen zich niet in de stad Ambon, maar reizen door naar de dorpen. Het is opvallend hoeveel zich ves tigen op het eiland Ceram. Ik heb gesproken over het probleem van, de teruggekeerde Ambonezen met een ongeveer 60-jarige Ambo- nese vrouw, wier man is overleden en die zelf haar hele leven in Am- bon heeft gewoond. Haar kinderen zijn getrouwd en hebben het eiland verlaten. Ze spreekt goed Neder lands en Engels en kan ruim schoots in haar onderhoud voor zien. Volgens deze mevrouw K. (ook zij wil evenals de familie C. liever anoniem blijven, ze wil ook niet zeggen waar ze werkt) blijven de teruggekeerde landgenoten te lang in een Nederlandse droom le ven en doen ze niet voldoende hun best zich aan te passen. Daardoor ontstaan wrijvingen en trekt het betreffende gezin zich nog verder in afzondering terug. „Het gekke is", zegt mevrouw K. „dat ik een voorbeeld ken van een jong gez'in dat in een dorp woont zo'n drie uur lopen hier vandaan. Zij is Nederlandse en nog nooit eer der in Indonesië geweest, maar ze hebben het hier best naar hun zin. In hun dorp hebben ze een klein veeteeltbedrijfje opgebouwd en on geveer eens in de maand komen ze naar Ambon-stad afzakken om za ken te dioen. Als deze Nederland se vrouw zich zo goed weet aan te passen dan vraag ik me af waarom onze eigen mensen dat niet kunnen. Deze vrouw trekt zich bovendien van alle verzoeken van de familie in Nederland om terug te keren niets aan". Mevr. K. is ook van me ning, dat i.v.m. de opbouw en de ontwikkeling van de Molukken de repatriëring van gestudeerde en ge schoolde Ambonezen zegenrijk kan werken. Ze heeft weinig goede woorden over voor de acties in Ne derland voor een vrij RMS. Heeft ze nooit geloofd in een strijd voor onafhankelijkheid? Voor ze ant woordt kijkt ze eerst nog eens be hoedzaam om zich heen of niemand meeluistert. „Ik ben nooit 'n voor stander van de RMS geweest. Het was gedoemd te mislukken. Het eni ge wat we er van overgehouden hebben is veel leed en een nog steeds voortdurende Javaanse be zetting". Uit gesprekken met een willekeurig aantal Ambonezen lijkt dat de meesten dat Inderdaad zo aanvoelen. Vooral de benoeming van een Javaanse gouverneur vo rig Jaar, heeft kwaad bloed gezet. Zijn voorganger was een Molukker. Een van de mensen met wie ik ln gesprek raakte in een dorpje even buiten Ambon-stad, een man van een jaar of dertig, vertelde zonder veel voorbehoud, „onder de vorige gouverneur zat er echt schot in de opbouw: de haven werd ge moderniseerd, we kregen een droogdok (van Nederland) en de werkloosheidsbestrijding werd flink aangepakt. Maar sinds we die Ja vaan hebben staat allej weer stil zegt hij mistroostig. Andere Ambo zen waren misschien minder oDenhartig, maar zelfs als ik wel eens trachtte hun de woorden min of meer in de mond te leggen, was er niet één die veel waardering voor het overwegend Javaanse burgerlijke en militaire bestuur kon opbrengen. Dat de autoriteiten beseffen dat er een anti-Javaanse stemming heerst onder de bevol king moge blijken uit hetgeen een officier van de militaire voorlich tingsdienst me vertelde toen ik hem vroeg hoe het kwam dat de stad Ambon zo'n beetje de enige stad in Indonesië was die bij de jongste verkiezingen niet een meer derheid voor de Golkar (door de re gering gesteunde organisatie van functionele groepen) maar voor de protestantse partij de Parkindo te zien had gegeven. „Ach meneer, we hebben het hier helemaal aan de bevolking overgelaten. Natuurlijk hadden we hier ook een Golkar - meerderheid bot stand kunnen brengen, maar dat hebben we niet gedaan". Behalve dat deze uit spraak genoeg zegt over de manier waarop de regering elders in het land aan zijn Golkar-meer der held is gekomen, blijkt ook dat men de sluimerende anti-Javaanse gevoe lens niet nog meer heeft willen prikkelen door een „Javaanse ideo-, logie" op te leggen. Hoe liggen de gevoelens ten op zichte van Nederland en de Neder landers? Voelt men zich erg in de steek gelaten? Nog even terug naar mevr. K.: „Ja, we hadden toen bij de inval in 1950-'51 wel een beetje op de Nederlanders gerekend. Ach teraf hebben we wel begrepen dat het voor Nederland gewoon onmo gelijk was troepen te sturen of iets dergelijks." Op de vraag of men in derdaad terugverlangt naar de Ne derlandse tijd, zoals ik door sommi ge Ambonezen heb horen fluiste ren, antwoordt ze: „We zijn na tuurlijk het liefst vrij, maar zo lang dat niet kan zitten we duizend maal liever onder de Nederlanders dan onder de Javanen. De Ne derlanders hebben ons onderwijs gegeven en door de Hollanders ben ik een ontwikkeld en zelfstan dig mens geworden. Dat zal ik nooit vergeten". Ik verlaat Ambon met een wat vreemd gevoel. Een gevoel van on begrip over zoveel aanhankelijk heid aan Nederland en tege lijkertijd met een gevoel van me delijden met een volk dat, mede door de manier waarop wij het in dertijd voor ons koloniale karretje hebben gespannen, nu ln een on mogelijke en uitzichtloze situatie is verzeild geraakt. Welke alternatie ven zijn er mogelijk? Onafhanke lijkheid, waar men juridisch recht op meent te hebben, is reëel ge zien voorlopig niet mogelijk. Een massale terugkeer van Ambone zen naar hun vaderland wordt door de omstandigheden, die er heersen weinig aantrekkelijk gemaakt. Voor Jongeren die oprecht streven naar verwezenlijking van de RMS-idea- len en daar in Nederland acties voor hebben gevoerd, zoals de be zetting van de ambassadeurswo ning, zal repatriëring door de In donesische autoriteiten vermoede lijk helemaal niet worden toege staan. Het moet hoogst onwaar schijnlijk worden geacht dat wat voor 'regering er in Djakarta ook aan de macht is links of rechts— republiek ooit zal worden toege staan. Er blijven dan twee moge lijkheden over: definitieve inte gratie in de Indonesische sta/t, waarbij er naar gestreefd moet worden dat Molukse zaken zoveel mogelijk door Molukkers zelf wor den geregeld. Ofwel: de vrijdheids- strijd. Leden van het zojuist in Nederland opgerichte Zuidmolukse Bevrijdingsfront zouden zich dan b.v. moeten aansluiten bij de res ten van het guerillalegertje dat nog steeds aktief schijnt te zijn in 't binnenland van Ceram. Dat zou een eindeloze strijd worden zonder veel kans op succes. Immers, het over het algemeen goed getrainde Indonesische leger kan een derge lijke guerillabeweging misschien nooit helemaal de kop indrukken, maar wel beperkt houden tot de binnenlanden van Ceram. Op steun van buiten, lijken deze guerillastrt- ders niet erg te hoeven rekenen. Als ze een uitgesproken linkse sig natuur zouden hebben, en dat zijn er maar een handjevol, zou steun van China misschien mogelijk zijn. Een dergelijke steun zal waar schijnlijk slechts gegeven worden om het Soeharto-regiem te treffen en niet omdat de Chinezen vinden dat de Zuidmolukken zo nodig ^lf- standig moeten worden. De situatie is dus wat betreft mogelijke zelf standigheid vrijwel zonder enig perspectief. Uit de gesprekken met Ambonezen op Ambon valt af te leiden dat diepere nationalistische gevoelens bij velen nog aanwezig zijn. Maar met de berichten over acties door de RMS-beweging in Nederland weet men niet altijd goed raad. Men veroordeelt ze niet gauw, maar aan de zin van die ac ties wordt in Ambon zelf vaak ge twijfeld.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9